St-Hicolaas- ei Kersfeest te Parijs. Amerika heeft namelijk een velocipède uitgevonden, die zoowel te land als te water gebruikt kan worden; met andere woorden: rijtuig en vaartuig tegelijk. Een ander Amerikaan nu wil zich daarmede van New-York naar Parijs begeven. De snelheid dezer velocipède wordt be rekend te zijn 6 mijlen in het uur te water en 12 te land. Een meesterknecht in een fabriek te Lyon heeft den hoogsten prijs (van 100,000 frs.) gewonnen bij de jongste trekking van Parijsche loten. Eene te Londen uit Lima ontvangen depêche meldt, dat Manuel Pardon, gewezen president van Peru, vermoord is. Bij de plaats gehad hebbende onlusten te Lemberg (Oostenrijk) zijn de commissaris van politie, de kassier van de hypotheekbank en 13 particulieren gedood. De nieuwe Koning van Birmah is naar landsgebruik met zijn halve zuster in het huwelijk getreden. Verschillende bladen in Zuid-Afrika kunnen gedurende eenige weken niet verschijnen, wegens totaal gemis van papier. Een Amerikaansch honigliandelaar heeft eene eigen aardige proefneming gedaan. Hij deed een vaartuig bouwen, dat 2000 bijenkorven bevatten kon, en waarmede hij in het voorjaar van Louisiana naar Minnesota de Mississippi op- en tegen het najaar teruggevaren is, aldus met het uitkomen der bloemen gelijken tred houdende. Het langst hield hij in de buurt van St. Louis stil. Bekwame helpers vergezelden hem en de honig werd op geregelde tijden uit de korven gehaald. De opbrengst moet ongelooflijk geweest zijn. Uit sommige korven werd in het geheel 2 centenaars honig getrokken. Zoivel-scholen. Aan een artikel in de Preston Herald zijn de volgende zinsneden ontleend „Wij behoeven onze lezers geen statistieke cijfers meer mede te deelen omtrent de steeds vermeerderende productie en invoer van de zuivelproducten van Amerika en Canada, want iedere winkel in onze steden, ja zelfs de meeste winkels in onze dorpen, laten hun voorraad van Amerikaansche en Canada-kaas zien. Liverpool had op 30 Sept. 11. 170,000 groote Amerikaansche kazen in de pakhuizen in voorraad. De hertog van Westminster heeft onlangs het kaasmaken tot een onderwerp van eene redevoering gemaakt, en Joseph Aiton heeft aangedrongen op de noodzakelijkheid van zuivel-scholen. Wij heb ben tot nog toe de hoop gekoesterd, dat de British Dairy Farmers Association ten minste één zuivel-school in Engeland tot staud zou hebben kunnen brengen, waar jongelieden ingewijd konden worden in de kunst van kaas- en van boterraaken. Zulk een school is dringend noodig zoowel om voor de boerde rijen als voor de kaas- en boterfabrieken een waarlijk bekwaam personeel te vormen." Bij deze aanhaling van een Engelsch oordeel over Engelsche toestanden mag wel vermeld worden, dat, volgens ontvangen in lichtingen, van de f 30,000, voor de zuivel-school in de Beemster benoodigd, nog maar f 20,000 bijeengebragt is door particuliere krachten, en dat de Staatsbegrooting van 1879 nog geen subsidie voor die school aanwijst. Onze buren, de Westphalers, zijn ons weder vóór geweest. Te Huis Geist bij Oelde, een station aan de lijn HammMinden, wordt dezer dagen eene „Meiereischule" geopend, waar de melk van 120 koeijcu volgens verschillende systemen tot boter en kaas verwerkt zal worden en waar de ons Nederlanders reeds bekende Elise Dorgeist practisch onderwijs zal geven. (N. Rott. Crt.) Berigten uit Atsjln. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, dd. 19 dezer, was door den gouverneur van Atsjin aan de Indische regering geseind, dat de voornaamste Hoofden der IX Moekim met de imams en honderden uit gewekenen teruggekeerd waren en zich onderworpen hadden en dat ook het Hoofd der III Moekim (regter oever der Atsjin-rivier, beoosten Lambaroe) zich te Kotta-Radja had onderworpen. De voornaamste Hoofden van de XXVI Moekim boden eveneens hunne onderwerping aan; over de Voorwaarden werd nog onderhandeld. Panglima Polim en Toeankoe Haschin maakten echter toebereidselen om den oorlog voort te zetten. VlsoliTDerigten. Bij den staanden oostenwind konden de beugers deze week iederen dag het schot doen. Maakten wij in ons vorig nommer melding van vangstverbetering, dit heeft aangehouden en sedert Maandag is er menig schelvischje uit het water gehaald. Dingsdag en Woensdag varieerden de vangsten van 20 tot 400 schelvisschende prijs liep van f 40 op f 25 per 100 stuks. Rog van 69 op 41 cents. Tong is weinig aangebragt; de prijs blijft hoog. Haring is er redelijk gevangen; zij gold f 5 per tal. Ook werden 2 zeehonden gevangen. Benoemingen, enz. Bevorderd tot lsten luit.-kwartiermeester de 2de luit.-kwartierm. C'. J. Kikkert en E. A. P. M. C. de Booy, beiden van het 7de regiment infanterie. DuitscLLlancl. In de troonrede, waarmede jl. Maandag de Landdag geopend is, wordt melding gemaakt van de smartelijke gebeurtenissen in den afgeloopen zomer en gezegd, dat deze echter den vaderlandslievenden geest des volks hebben be wezen. Voorts wordt de hoop uitgesproken, dat de treurige afdwalingen door de vertrouwende zamenwerking van de den Staat in stand houdende krachten zullen worden over wonnen. In de beroemde geschutgieterij van Krupp, te Essen, is het gaslicht afgeschaft en vervangen door electrisch licht. Itaua. Vele belangrijke bijzonderheden betreffende den moord aanslag op den Koning zijn niet bekend geworden. Alles geschiedde zoo snel, dat lieden welke in de rijtuigen zaten onmiddellijk volgende op 's Konings rijtuig er niets van merkten. De huid van den linkerarm des Konings is opengereten, en de wond, welke de minister Carioli aan de linkerdij kreeg, is onbeduidend. Pessavanti had het door hem tot moordtuig gekozen knipmes even te voren geopend, en viel daarmede den vorst aan. Deze trok zijn degen en gaf met de grootste koelbloedigheid den moor denaar een slag op het hoofd; op hetzelfde oogenblik greep Carioli den moordenaar bij de haren. De Koningin en de Prins van Napels, die zich in het rijtuig van den Koning bevonden, hebben blijken gegeven van veel moed en tegen woordigheid van geest. Onder het oorverdoovend gejuich der menigte zette de stoet zijnen togt voort tot het paleis, en daar aangekomen, verschenen de Koning en de Koningin op het balkon, 's Avonds was de stad feestelijk verlicht. Het allereerst was het hótel van het Oostenrijksehe ge zantschap geïllumineerd ten teeken van blijdschap over het mislukken van den aanslag, en die handelwijze van den vertegenwoordiger van Keizer Frans Jozef^maak te op het volk een voortreffelijken indruk. Ook de Paus heeft den Koning zijn deelneming betuigd en wel in het volgende schrijven „Na het berigt van den schandelijken aanslag ontvangen te hebben, zend ik U. M. de verzekering van mijn leed wezen over het gebeurde en wensch ik tevens U. M. geluk met uwe redding uit het ernstige gevaar. Ik bid God voor het behoud der gezondheid van U. M." (Get. Leo.) Amerika. Veel gerucht en geschrijf in de dagbladen, wordt te New-York veroorzaakt door het volgende zeldzame en on verklaarbare geval. Twee jaar geleden namelijk, stierf aldaar een rijk koopman, de heer Stewart. Zijn lijk was in een voorloopigen grafkelder bijgezet, daar zijn weduwe hem een eigen monument wilde stichten. Zij liet te Garden City (Long Island) eene kapel bouwen. Toen men nu onlangs het lijk derwaarts wilde overbrengen, vond men dat de kist open en ledig was. Het lijk was gestolen. De weduwe heeft dadelijk een zeer aanzienlijke belooning uitgeloofd aan dengene, die het gebeurde zal weten op te helderen en het lijk alsnog kan aanwijzen. Daar men vermoedt, dat het feit juist met de bedoeling om geld af te persen ts gepleegd, wordt van dit lokaas de gewcnschte uitslag verwacht. Ingezonaen. Dat hij zich bereid verklaart, tegen ruime vergoeding, de proef te herhalen, onverschillig waar, in Nederland. Wij gelooven, dat de geachte inzender uit de Zijpe, zich heeft laten beetnemen door Stot-Tai, en zouden gaarne zien dat hij, 100 woordeu opschreef, en beurtelings het eerste en laatste woord her halende voorlas, zonder dat één der aanwezigen er iets van kon bemerken, dat het slechts schrijfwerk was. Nieuwe Niedorp, 19 November 1878. W. C. VISSER. C. W. VISSER. Naar aanleiding van het bovenstaande is het volgende ontleend aan het N. v. d. D. Daar UEd. in het nommer van Donderdag van uw geacht blad vraagt of Stot-Tai zijne f 12,000 wel aan den navolger van de Perzische spelen blijft uitloven, zoo veroorlooft u mij misschien op deze plaats bevestigend te antwoorden. Het aanbod betreft in elk jaar de spelen van datzelfde jaar; die spelen toch vertoon ik nooit langer dan acht of tien maanden, zooals aan alle sociëteiten bekend is, in welke ik geregeld eiken winter eene voorstelling geef. De geheugentoeren kunnen bijna voorzondvloedelijk worden genoemd, daar ik ze in 1875 heb vertoond; sedert dien tijd heb ik ze alleen bij uitzondering in plaatsen, waar ik voor den eersten keer optrad, en dan nog alleen in Nederland en Italië, en in 't geheel geene tienmalen, ten uitvoer gebragt. De jongeheer Vrie3 had mij voor drie jaren te Winkel gehoord en toen, zooals hij mij vertelde, dade lijk het plan opgevat den toer met het geheugen na te doen, welk doel hij ook met ijzeren volharding (zonder dat ik hem de minste hulp verleende) binnen een jaar bereikte. Hij gaf dit echter nog twee jaren lang aan niemand van zijne omgeving te kennen, totdat ik verleden Maandag te Nieuwe-Niedorp optrad. En toen kwam hij mij nog éérst vragen of ik er ook iets tegen had, dat hij den toer nadeed. Zooveel zelfbedwang en bescheidenheid in een jongeling van 21 jaren heeft mij nog meer eerbied en sympathie afgedwongen dan het nadpen van mijn toer. Hij is trouwens een jongman van zeld zame wilskracht, die zich in zijn kleiu dorp onder de ongunstigste omstandigheden een verbazenden schat van kennis heeft weten te verwerven. Ik twijfel er niet in 't minste aan, dat hij,, desver- kiezende, al mijne toeren zou kunnen nadoenmaar te betreuren zou het wezen, dat een zoo buitengewone intelligentie hare krachten aan zulke nietigheden zou verspillen. Terwijl ik aan UEd. voor de opname van deze weinige woorden mijn besten dank zeg, heb ik de eer mij te noemen: Londen, UEd. Dw. Dienaar, 60 Warrenstreet W. Stot-Tai. 17 Nov. '78. Eenige weken geleden hield een' Postduiven Sociëteit te Rotterdam een wedvlugt met hare duiven uit Roosendaal. Spoedig kwamen de meesten op hunne hokken terug. Ook kwameu er tot groote verwondering van hun meester den volgenden dag te huis, enkele in het geheel niet. De duiven welke zooveel later te huis kwamen, hadden dikwijls getoond goede reizigsters te zijn. Dit gaf daarom aanleiding de diertjes goed te onderzoeken, of hun iets in het vliegen hinderlijk was geweest. Eu nu ontwaarde de eigenaar tot zijn spijt dat zijne duiven onder het naar huis vliegen getroffen waren door het lood van den eenen of andereu jager, wat hun natuurlijk belet heeft om op tijd te huis te komen. Wij twijfelen geenszins of de persoon, welke zich hieraan schuldig maakte, is onbekend met de waarde welke de liefhebber hecht aan een diertje dat bij hem soms van lange togten, van Parijs, Orleans, zelfs ver uit het zuiden van Frankrijk te huis kwam. Dat men zulke diertjes lief krijgt en het onaangenaam is ze op zulk eene wijze te moeten .verliezen is door iedereen te begrijpen. Gesteld: men laat eenige duiven te Parijs vliegen. Op eenige uren na hebben zij met veel inspanning hun hok bereikt, maar hier worden ze de prooi van een jagtliefhebberTe vergeefs wacht en luistert hij naar het blijde geklapwiek dat gewoonlijk hare tehuiskomst verkondigt: zij keeren niet weer! Kon de jager zich een klein denkbeeld vormen, welk leed hij veroorzaakt door het doodeu van deze diertjes, ik ben er zeker van dat hij ze rustig een dikwijls moeijelijken togt zou laten vervolgen. En waarlijk, deze onderscheiding verdienen ze wel, de diensten in aanmerking nemende, welke zij bewezen en.... nog zouden kun nen bewijzen. In den jongsteu oorlog tusschen Pruissen en Frankrijk bragten zij duizenden berigten binnen het belegerde en geheel ingesloten Parijs, wat velen welkom was, en wat tevens groote voordeelen opleverde. Zou nu ook de reisduif voor ons Nederlanders geen nut hebben? Bijvoorbeeld: de telegraafkabel tusschen Texel en het Nieuwediep is sedert lang buiten werkiug; de berigten komen langzaam over, wat voor velen hoogst onaangenaam, soms zeer schadelijk is. Welnu, de reisduif kou hierin verbetering brengen. Wanneer men te Texel en te Nieuwediep flinke duivenhokken inrigtte, waren hierop spoedig eenige goede jonge duiven gewend. Eiken morgen worden de duiven uit Texel naar het Nieuwediep en van het Nieuwediep naar Texel overgebragt. Men bevestigt op die duiven, welke voor de dienst gehouden wordeu, op haar middelste staartpen een pennenschacht waarin het berigt, op zeer dun papier geschreven, wordt ingestoken. De duif, hiermede te Texel opgelaten, zal binnen vijf a zes minuten haar hok te Nieuwediep bereikt hebben en evenzoo van het Nieuwediep naar Texel. Zóó eenmaal ingerigt, is men telkens in de gelegenheid berigten over te brengen. Ook voor eilanden in ons land, waar het leggen van den telegraaf kabel met veel moeite en kosten gepaard gaat, zou men zeer goed van de reisduif gebruik kunnen maken. Wij zien dus, dat deze diertjes werkelijk haar nut hebben en wel onze attentie waardig zijn. Wij vleijen ons dus niet te veel gevergd te hebben, bescherming voor onze gevleugelde boodschappers te hebben ingeroepen, hetgeen voor heereu jagers niet moeijelijk is, daar ze van de wilde of houtduif zeer gemakkelijk te onderscheiden zijn. Den geachten redacteur dank zeggende voor de afgestane plaats ruimte, heb ik dc eer te zijn UEd. Dw. Dr. Rotterdam, 15/11 1878. G. J. K. NOG EENS STOT-TAI. Ondergeteekenden hadden het genoegen getuigen te zijn van de alhier, door den heer K. Yries Pz., van Winkel, afgelegde geheugen-proeven. Spoedig na de lezing van het stukje, in de Heldersche en Nieuwe- dieper Courant, dato 17 dezer, waarin beweerd wordt: „dat het fopperij, en geen geheugen-, maar schrijfwerk is," kwam Vries bij ons. Na bespreking, is het ons een ware voldoening te mogen ver klaren, dat hij aanneemt 100 éénmaal langzaam voorgelezen woorden te onthouden, en wéér te geven, dat hij, als bewijs dat hij niet schrijft, toestaat hem de handen te binden, of vast te houdenen om voorlezing onmogelijk te maken, hem te plaatsen in eene donkere kamer, tijdens hij de gehoorde woorden herhaalt. De Groote Magazijnen m den PrinteniDS hebben de eer ter kennis hunner cliëntèle te brengen, dat de geïllustreerde Catalogus der artikelen voor het ST.-lWICOIiAASFJEKST onlangs verschenen is. Deze Catalogus, die niet minder dan 48 bladz., met opgave van SPEELGOED, BYOUTERIE, MAROKIJN- en PARIJSCHE ARTIKELEN bevat, zal tratia en franco gezonden worden aan een ieder die hem aanvraagt aan de «EOOTK MAGAZIJIVRIV VAUf DRAÏ FBIIVTEfflPS, 70, BOULEVARD HAUSSMANN, PARIJS. EEN GOEDE RAAD AAN ONZE LEZERS. Wilt gij volgens den laatsten 1'arijsclien smaak ge kleed gaan en de helft goedkooper dan bij de Hollandsche kleermakers, dan hebt gij slechts onzen raad te volgen. En wel dezen: schrijf aan het adres van den Directeur van de Magazijnen du Pont-lVeuf te Parijs om een Album van dé Wintercostumes voor Ileeren en Kinderen. Dit Albuin wordt u per post toegezonden, zonder dat u dit iets kostgij vindt daarin de gravures van alle modes, haar prijs en alle mogelijke bijzonderheden; daarenboven de manier om zelf naauwkeurig de maat te nemen, zonder hulp van iemand. Voor 9.50 bekomt gij een zeer fraaije Ulster (kapotjas) voor denzelfden prijs een netten Winteroverjas. Voor 14.50 een keurig Fantaisie-Costuumen Ulsters, Over jasjes en Costumes voor Kinderen voor 4.50, 6. en 7.50. Het Magazijn du Pont-ATeuf verzendt franco aan huis, vrij van vracht en regten, iedere bestelling boven de 12.50, en als het bestelde niet bevalt bekomt gij bij terugzending uw geld per postwissel terug. Geloof ons waarde lezer en om de proef op de som te zetten, probeer het en adresseer uwe brieven aan: Den Directeur de la Maison du Pont-Aïeuf te Parijs. Burgerlljlie Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDJ. Groeneveld en A. v. d. Giessen. G. W. Peters en J. M. Kruithof. F. Mooij en A. C. de Wijn. BEVALLEND. Buis, geb, Griek, Z. R. van Riel, geb. Schröder, Z. A. Schong, geb. Genet, D. OVERLEDEN: T. S. G. Henning, 3 maanden. Gemeente TEXEL. Van 13 tot 20 November. ONDERTROUWD: Cornelis Bruijn Hz., weduwnaar van Dirkje de Ridder en Cornelia Sandifort. GETROUWD: Stephanus Gerard Everts en Margaretha Catha- rina Keijser. GEBOREN; Jacob Jan, zoon vau Klaas Kalf en Elizabet Remmers. Maartje, dochter van Klaas Daalder en Cornelia Trap. Jan, zoon van Paulus Kikkert en Antje Huisman. Aatje, dochter van Hendricus Sikkelen en Antje Drijver. Jacob, zoon van Jan Raveu en Aaltje Boonacker. Jan, zoon van Jau Sikkeleras en Jannetje Zegel. OVERLEDEN: Pieter Bikker, 79 jaren, gehuwd met Maartje Bakker. Pieter Plaatsman, 56 jaren, gehuwd met Grietje Slot, Pieter Dros, 55 jaren, gehuwd met Antje Blom. Gemeente HARINGKARSPEL. Van 1 tot 15 November. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2