IIELOERS€HE EN NIËUWËDIEPËR COURANT. 1878. N". 141. Jaargang 36. Zondag 24 November. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij h n l d i g e n het goed e." Verschijnt Dingsdng, Donderdag en Znturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Vam 14 regels 60 Cemts, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekeid. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indiê. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWED1EP, 23 November. Bij de directie der Marine alhier werd jl. Donderdag aanbesteed: de levering van versch rundvleesch en soep groenten ten behoeve der equipagiën van Zr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog gedurende 1879. Voor vleescli waren ingekomen 10 billetten, van de heerenS. Kraan voor f 88 de 100 KG"., Evelein f 83, J. Kruijer f 80, A. Heddes f 79.90, A. Schrijver en Suurbier ieder f 78, A. Seelig f 75, A. L. Leuw f 74.70, van Eesen f 74.36 en A. L. van Gelder f 73.71. Voor soepgroenten waren minste inschrijvers de heeren Gebr. de Haas. (In het Vervolg der Nieuwstijdingen vermelden wij den uitslag der aanbesteding van gisteren.) De heeren C. Giltjes en P. J. Duinker zijn bij de op gisteren gehouden verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier met eenparige stemmen als zoodanig herkozen. De heer A. C. Boonzajer, commissaris van politie en waterschout alhier, herdenkt lieden den dag waarop hij vóór 25 jaren in gelijke betrekking te Hellevoetsluis in functie trad. Sedert 1862 is de jubilaris alhier werkzaam, en liet is dus niet vreemd, dat de feestvierende op dezen dag, zoowel van de zijde zijner vrienden als van zijne inférieuren, talrijke blijken ontvangt van belangstelling en waardeering. De heer W. A. Scliolten, groot industrieel te Gro ningen, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Beroepen te Arnhem dr. van Dijk, predikant te Kollumte Hoorn ds. Post, predikant te Wijdenes. Tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar zijn herkozen de heeren H. P. Ibink Meien brink, T. L. Koorn en H. S. Blok. In plaats van wijlen den lieer S. C. Coster werd gekozen de lieer A. Geel. Men meldt ons van de Cocksdorp, dd. 20 dezer: „Evenals op andere plaatsen van ons eiland zal ook weldra alhier, van wege de Vereeniging Nut en Genoegen, de leesbibliotheek heropend worden, welke, dank zij de gunstige gesteldheid der financiën, met vele sclioone en nuttige boekwerken vermeerderd is. plet is te hopen, dat daarvan even druk gebruik zal gemaakt worden als van de volksvoorlezingen, welke mede van genoemde Vereeni ging uitgaan. Werd de eerste volksbijeenkomst bijgewoond door p. m. 100 mannen en vrouwen, dit. aantal was op de tweede bijeenkomst, in den aanvang dezer maand gehouden, bijna het dubbel. Als afwisseling gaf alstoen de Rederij kers- Vereeniging, bestaande uit de werkende leden van genoemd gezelschap, een volkstooneelvoorstelling. Het drama De Markies de Gercourt en het kluchtspel De Burgemeesterspruik gaven beiden zeer veel genoegen. Ze werden flink afgespeeld en eensgezindheid, die kracht van alle Vereenigingen en Maatschappijen, stond bovenaan, ook toen het scherm reeds lang gevallen was. Niet vergeten mogen worden de beide dames, die, geheel bereidwillig, evenals in vorige jaren, een niet ligte rol op zicli genomen, en zeer verdienstelijk ten uitvoer gebragt hebben. Ook vernemen wij, dat de heer Pieterse plan heeft in de maand December alhier eene letterkundige voordragt te houden, ten voordeele van al de armen in Eijerland; ook daarvan verwachten wij een ge- noegelijken en nuttigen avond. Pieterse is iemand, die als redenaar wel gehoord mag worden; want hij bezit, als zoodanig, capaciteiten die in staat zijn ieder gezelschap te boeijen; en dan met een zoo schoon doel voor oogen zal 't voorzeker ieders goedkeuring wegdragen en alge- meene medewerking verkrijgen." Men schrijft ons uit Ooster-Blokker, dd. 20 dezer: „Heden was het voor de schooljeugd in deze gemeente een ware vreugdedag. De nieuwgebouwde gemeenteschool werd in gebruik genomen en feestelijk geopend, 's Morgens ten 10 ure vereenigden zich de kinderen voor 't laatst in de oude school, en zongen daar, in tegenwoordigheid van burgemeester en gemeenteraadsleden, een afscheidslied. Begunstigd door schoon weder, begaven ze zich vervolgens in goede orde naar het nieuwe gebouw, dat alras weer klonk van liet door lien aangeheven welkomstlied. Daarop werden ze onthaald op chocolade en koek, terwijl ze zich tot laat op den middag, onder 't genot daarvan, met spel en zang ongemeen vermaakten. Het gemeentebestuur vereenigde zich met den onder wijzer, den heer S. Baert, aan een diner, waarbij menige heildronk werd ingesteld op den bloei van het onderwijs." Het vijftigjarig bestaan van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal met een groot driedaagscb muziekfeest op 23, 24 en 25 Mei 1879 te Amsterdam in iet Paleis voor Volksvlijt worden gevierd. In de jl. Woensdag gehouden gemeenteraadszitting van Amsterdam was het eerste gedeelte der voordragt van burgemeester en wethouders, tot het aanbieden van een huldeblijk aan Z. M. den Koning bij gelegenheid van HDs. huwelijk en tot het deelnemen aan de feestviering in Jan. 1879, liet onderwerp van een langdurig debat. Plet bleek thans, dat deze kwestie ook al reeds de vorige week in de geheime zitting was ter sprake geweest. De lieer Pels, een der beste debaters in den gemeenteraad, bond de kat de bel aan. Hij deed dit zeer roorzigtig, door zijn bezwaren tegen deze voordragt van liet papier te lezen, hetgeen men van hem allerminst gewoon is. Men was op den verkeerden weg met het geven van geschenken aan Vorsten van gemeentewege, en als hij niet in Amerika geweest was, zou hij uit principe alleen ook tegen het geschenk aan Prins Hendrik geweest zijn. Alen mag niet over de beurs van belastingschuldigen beschikken voor onnoodige uitgaven. Ook acht hij thans den tijd aller minst geschikt om kostbare geschenken te geven, aan den vooravond van een nieuwe leening, terwijl voor bepaald noodige verbeteringen geld wordt geweigerd. In deze tijden van ongekende malaise in den handel en op elk gebied van nijverheid mogen van de belastingschuldigen geen groote offers worden gevraagd. Wel wil hij een niet al te groote bijdrage verleenen voor de feestviering. De heeren Regtdoorzee, Engels en Delprat spraken in denzelfden geest en van „tijden van druk" en van dén berooiden toestand der stadskas. De lieer van Tienhoven was ook tegen huldeblijken aan Vorsten en Prinsen en wilde met deze precedenten breken als het thans niet gold het Hoofd van den Staat. Voor ditmaal zou hij de gelden voor liet geschenk nog willen toestaan, maar later niet meer. De voorzitter en de heer van Lennep verdedigden de voordragt, die ten slotte met 22 tegen 7 stemmen werd aangenomen. In de Landb. Crt. wordt geklaagd over vee, dat zicli nabij Leiden in weiden bevindt die nagenoeg onder water staan. Dat landbouwers hun eigen belang niet inzien moeten ze zelf weten, zegt de schrijver, maar landbouwers die hun vee (niet uit nood, want er is overvloed van voeder) op deze wijze mishandelen, zouden verdienen in de termen eener strafwet te vallen. Door deu heer Joh. F. L. Cu ij pers, makelaar te Sclieveningen, wordt een boroep gedaan op de liefdadigheid zijner landgenooten ten behoeve der weduwen en weezen van de nu onlangs verongelukte Scheveninger visschers. Het visschers-weduwenfonds is niet bij magte om in de behoeften van al de ongelukkigen te voorzien. De burgemeester van Breda heeft den talentvollen Franscliman Henry Havard in eene Raadszitting een ploert genoemd, omdat hij, Havard, zich allesbehalve gunstig heeft uitgelaten over het archief van voornoemde stad. Nu moge liet zijn, dat het archief in uitmuntenden staat verkeert, toch ware 't te wenschen geweest voor de eer van ons land, dat liet hoofd eener gemeente zicli deze uitdruk king niet veroorloofd had jegens een vreemdeling, die zich in zijne geschriften over ons land zoo verdienstelijk beeft gemaakt. De regtbank te Middelburg heeft jl. Donderdag den oud-reeder J. de Decker schuldig verklaard aan het op zettelijk vernielen van een bewijsstuk (scheepsjournaal van de Fransen van de Putte) en hem veroordeeld tot een zame opsluiting gedurende den tijd van een jaar en f 50 boete. De veroordeelde die, gelijk is medegedeeld, niet verschenen was is thans te Antwerpen gevestigd. De ex-curator van liet Bommelsclie gymnasium, dr. Roodhuizen, heeft het raadslid den Ouden uitgedaagd; deze heeft geweigerd op grond van zijn hooge jaren en omdat een tweegevecht in de vorige eeuwen thuis behoort. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat Z. M. de Koning, die jl. Woensdag avond te half twaalf op het Loo is aan gekomen, den 7 Januarij in liet huwelijk zal treden en dat HH. MM. van 10 tot 15 Januarij op het Loo zullen vertoeven. In Oct. 1877 werd door de Landbouwvereeniging te Zwolle een prijsvraag uitgeschreven voor „een beknopte ren voo den boer begrijpelijke beschrijving van de ver schillende bestaande soorten van kunstmest en de wijze waarop en de doeleinden waartoe zij gebruiktmoeten worden." De antwoorden, daarop ingekomen, zijn naar een commissie van beoordeeling gezonden. Naar men verzekert, heeft deze het antwoord onder de kenspreuk „kennis, mits ge paard met oordeel en overleg, geeft magt„ bekroond. Bij opening van het naambrielje is gebleken, dat het bekroonde stuk was ingezonden door den heer F. J. van Pescli, van Wageningen. Voor het bekroonde stuk was een prijs van f 250 toegezegd. De Franscbe vlag werd dezer dagen gehesclien op het fort Interniet, het hoogste versterkte punt van Europa. Dit fort bekroont den top van den Intermet, welks naam het kreeg, en bestrijkt BrianQos in het departement Hautes- Alpes. Het werd in één jaar gebouwd, waarmede de genie een verbazend meesterstuk heeft volbragt. Als een aardig staaltje van overdrijving ontleent men aan de Londensche Echo de volgende regelen „De streken van Friesland en Overijssel zijn overstroomd en vertoonen een bare zee. De schade is hoogst belang rijk. Het schouwspel is zeer interessant en kan alleen in Holland gezien worden. Zoo ver het oog reikt, breidt zich een ontzettende watermassa uit; hier en daar ver rijzen boomtakken, daken van huizen en spitsen van kerk torens boven de oppervlakte. Verleden jaar is er o. a. een stad van 30,000 inwoners, 's Bosch, geheel door het water overdekt geweest. De inwoners hadden naauwelijks tijd zich op de daken te bergen." De onlangs overleden brievenbesteller te Espalion, die 60 jaar dienst deed, heeft, naar men berekent, in dat tijdsverloop een afstand afgelegd, gelijk staande met vier maal den omtrek van de aarde. Zooals men weet hebben sommige paarden de zeer leelijke en tevens gevaarlijke gewoonte om, terwijl zij in 't tuig loopen, de tong uit den bek te laten hangen. Het volgende eenvoudige middel wordt in een Duitsch blad als proefhoudend aanbevolen. Men gebruikt een gebit, waarvan de stang in het midden van een kettingje van 7.5 tot 10 cM. lengte voorzien is. Hierdoor wordt het paard tot gedurig kaauwen gedwongen en leert het van lieverlede het tonguitsteken af, zoodat men na eenigen tijd weder een gewoon gebit gebruiken kan. In een Westphaalsch blad leest men de volgende be schrijving van een nieuw soort rattenval. Men maakt uit niet te dunne planken een kast van willekeurige grootte, b. v. van 1 tot 1.5 meter lang, 0.60 tot 0.75 m. breed en 0.25 tot 0. 30 in. hoog. Aan de beide smalle kanten wordt een opening uitgezaagd, waar de ratten gemakkelijk door kunnen en die door schuiven gesloten kunnen worden. Binnen in de kast worden, afwisselend aan beide zijden, schotjes aangebragt, smaller dan de kast breed is en die dus aan de eene zijde ruimte overlaten, zoodat de weg door de kast een slingerlijn vormt, en er daardoor kamertjes ontstaan, die half open zijn. Dan een weinig stroo of dergelijk zacht materiaal er in, en de kast kan op een stille plaats, waar de ratten komen, nedergezet worden. De dieren maken een gretig gebruik van de hen aangeboden gelegenheid tot nestelen. Na eenige weken sluit men op goed geluk de schuiven, neemt de kast weg en de dekplank, die tot dit doeleinde met drie of vier schroeven op de kast bevestigd is, er af. Op deze wijze werden eenmaal 40 jonge en oude ratten tegelijk gevangen. Visolitoeristen. De vangst van schelvisch was in de laatste dagen niet zoo groot als in de voorweekhet schijnt wel, dat men de voorhauden visscheu nog opvangt, terwijl er geen nieuwe scholen toezwemmen. üc vangst liep van 20 tot 100 stuks per sohuit; slechts enkelen hadden 250 stuks. De prijs liep alweder terug, aangezien de vangst overal rijk mogt worden genoemd en de markten daardoor over- vuld werden. Benoemingen, enz. Den luit. ter zee 1ste kl. jhr. H. M. van der Wijck is vergunning Verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Orde van St. Stanislaus 2de kl., hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt J. J. Hendriksz is, ter zake van in en door de dienst ontstane zielsgebreken, met ingang van 1 Dec. a. s.. op pensioen gesteld. Staten-CSroneraal. Tweede Hamer. De minister van Marine zegt in zijn memorie van antwoord óp het voorloopig verslag van zijn begvooting o. a.: Op de vraag of, nu de haven van IJmuiden voltooid is, de werf van Willemsoord niet met die van Amsterdam kan worden vcr- eenigd, kan hij geen ander antwoord geven, dan verleden jaar, namelijk dat het ongeraden zoude zijn, de marine-inrigtiug van het Nieuwediep naar Amsterdam over te brengen, omdat de haven van IJmuiden in tijd van oorlog zoo gemakkelijk door den vijand geblokkeerd kan worden, en onze diepgaande en lange schepen dan werkeloos zouden moeten blijven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1