UKLDKRSt'IK KV VIKIIWKDIËPKR COURANT. 1878. N°. 145. Woensdag 4 December. Jaargang 36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Uitgever AA. BAKKER Cz. vóór 31 dezer maand. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zuturdng namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: JU O L E N P L E I N°. 1«3. Prijs der Advertentiën: Van 1i regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Milten Donderdag vertrekt de mail naar Oost-ïmlië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De ONTVANGER der REGISTRATIE "en DOMEINEN te HELDER, Langestraat, L 112, herinnert aan de BKTAÏ.B3VO der UO.U KI X ER E XTK\, HELDER en NIEUWED1EP, 3 December. Eergisteren overleed te 's Hagc de heer dr. H. Slot, sedert 1868 inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt. Vóór dien tijd was bij vele jaren chef van het Marine- Ilospitaal te dezer plaatse, en ongetwijfeld zullen zijne vele vrienden met leedwezen liet overlijden vernemen van dezen bekwamen en eenvoudigen man. In 1875, ter gelegenheid van het 300jarig bestaan der Leidsche Hoogeschopl, werd hem de titel verleend van doctor in de geneeskunde, lion ris causa. Z. Exc. de vice-admiraal P. A. van Roes, directeur en kommandant der Marine alhier, is door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen benoemd tot ridder- grootkruis van de Zwaard-orde, en de dirig. officier van gezondheid der Marine H. L. Oudenhoven tot kommandeur van de Wasa-orde. De lieer van Tuerenliout, uit. Breda, hield jl. Zaturdag avond eene lezing in liet lokaal Musis Sacruin alhier. De spreker was daartoe uitgenoodigd door 't bestuur der plaatselijke afdeeling van het Anti-Dienst ver vangings-Bond. In flinke trekken schetste spreker het liooge belang van de kennis aangaande het krijgswezen, niet slechts voor militairen, maar voor alle burgers van den Staat. Hij deed opmerken, dat als ieder ingezeten overtuigd is van 't belang van de handhaving onzer zelfstandigheid, ook de kennis van onze verdediging voor ieder hoogst gewensclit mag heeten. Met het oog op de vele natuurlijke verweer middelen en op de groote voordeel en, die in ons land do verdediger tegenover den aanvaller heeft, hield hij de mogelijkheid en waarschijnlijkheid vol, dat ons land tegen een indringenden vijand kan worden verdedigd. Helder deed hij uitkomen, dat het bijna niet denkbaar is dat in gewone rustige tijden ons vaderland door een buiten- landschen vijand zal worden bedreigd. En geschiedt een aanval in tijden van oorlog tusschen andere mogendheden, dan kan natuurlijk slechts een deel der buitenlandsche magt tegen onze strijdkrachten worden aangevoerd. Finan ciële bezwaren tot uitbreiding van onze strijdkrachten mogen niet gelden, volgens spreker, indien wij waarlijk vervuld zijn van liefde voor den geboortegrond. Als middelen tot verspreiding van meerdere kennis der krijgs- leer, en tot meerdere belangstelling in de zaak van 't krijgswezen noemde spreker: de oprigting van een leerstoel aan minstens eene onzer Hoogescholen bepaald voor de studie der krijgswetenschap; de mededeeling van bijzon derheden aangaande de landsverdediging op onze volks scholen, waartoe de behandeling van aardrijkskunde en geschiedenis geschikte gelegenheid aanbiedt; oefening IJ I T A IR 4) IJ JB IV. Aan het liott. Nieuwsblad ontleenen wij vandaar liet volgende schrijven, dd. 27 Nov. De Koning der Nederlanden, die van het laatst van September - tut voor weinige dagen in het vorstelijk slot te Arolscn zijn ver blijf hield, is thans weder vertrokken, en na al de drukte en de schitterende bezoeken, waartoe de aanwezigheid van den hoogen gast had aanleiding gegeven, is thans weder de gewone stilte in het kleine Arolscn teruggekeerd en de vrolijke, feestelijke stemming die de verloving van Prinses Emma met den Koning had verwekt, kalmer geworden. Het waren drukke, prettige dagen. De beide feesten: de zilveren bruiloft van den vorst en de verloving der lieve, jonge en schoone Prinses met den Koning ondervonden alge- meene sympathie en worden door de bewoners van Waldeck met blijdschap begroet. Die hartelijke verhouding tusschen vorst en volk is niet zeer alledaagsch, maar wanneer men een blik in het vorstelijk slot werpt, dan begrijpt men waaraan zij haren oorsprong dankt, want dan kan men getuige zijn van een innig familieleven onder de leden der hofhouding, van eene zóó verstandige, tot op zekere hoogte burger lijke" 'opvoeding van de zijde der vorstelijke ouders, van eene zóó beminnelijke aanhankelijkheid der kinderen tegenover de ouders, van eene zóó vrolijke stemming, vrij van alle geblaseerdheid, dat het den bezoeker dadelijk aangenaam aandoet en hij met genoegen het huiselijk leven dier familie gadeslaat. De vorst is een welwillend, eenvoudig man, van een ernstig, achting inboezemend karakter. Zijne levensbeschouwing is practisch. Hij is wel is waar chef van het 3de Hessische infanterie-regiment No. 83 en Pruissisch generaal-luitenant, maar is toch in zijn hart meer liefhebber van de jagt dan van het mililairisme. van Neêrlands jeugd en jongelingschap in gymnastiek en exercitie; Wcerbaarheids-Vereenigingen,die reeds zooveel hebben toegehragt om het oog te vestigen op de belang rijkheid voor den burger des lands om zich te bekwamen voor de verdediging van den vaderlandschen grond; eindelijk het streven en werken van het Anti-Dicnstver- vangings-Bond, dat luide uitspreekt de wensclielijkheid, dat ieder burger, naar den eisch der Grondwet, het zich ten duursten pligt rekent, zich voor te bereiden om in nood en gevaar liet land te helpen beschermen. Op uitnoodiging van den president, den heer J. Beijers de Jongh, traden onderscheidene der vrij talrijke bezoekers tot het Bond toe. Aan den kapt.-luit. ter zee P. Swaan, kommandant van het opleidingsschip Anna Paulowna te Rotterdam, is door Z. M. toegekend eene zilveren eere-medaille voor de door hem bewezen belangstelling in het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, aan welkeinrigtingbelangrijkegeschenken door hem zijn aangeboden. Aangenomen liet beroep naar Horsten in Groningen door ds. Buscli Keizer, predikant teZuiderwoude, die voor liet beroep naar Oosterland op Wieringen heeft bedankt; naar Hoorn door ds. Post, predikant te Wijdenes. Bedankt voor liet beroep naar Groningen door ds. E. Barger, predikant te Maassluis. De heer L. Zunderdorp, burgemeester van Vlieland, herdacht dezer dagen zijn 25jarige ambtsbediening. De feestvreugde was algemeen. Ieder buis prijkte met de drie kleur. De jubilaris ontving vele kostbare geschenken, hem als een blijk van waardeering, zoowel van gemeentewege als door de ingezetenen vereerd. De mazelen tasten te Avenhorn vele kinderen aan; zij zijn echter van een goedaardig karakter. De drie scholen zijn door deze ziekte zeer ontvolkt. Het schijnt thans inderdaad, dat de Amsterdamsclie politiebeambten te New-York wel het door A. J. Permentier (niet Parmentier) gestolen gold in beslag namen, maar dat de man zelf niet mee naar huis komt. Op de Plantenbeurs in Maison Waekwitz te Amsterdam was gisteren middag een merkwaardig Japansch gewas tentoongesteld, bestaande in een radijs van het zaad van den Japansclien daikoe, op Nedcrlandschen bodem geteeld. Deze vrucht is nagenoeg een Nederl. meter lang en 5 centimeter in omvang. Zij heeft een geurigen rammenassmaak en maakt in Japan het hoofd voedsel uit der landbouwende bevolking. Het zaad, en de proef met den teelt dezer vrucht in ons land, heeft men te danken aan den heer M. J. B. Noord- hoek Hegt. Het gewas, dat in den zandgrond te Raalte geteeld een rijk beschot heeft opgeleverd, schijnt ook zeer geschikt te zijn om als veevoeder gebezigd te worden. De sappige en zoo voor mensch als dier gezonde vrucht wordt op dezelfde wijze als tabak verbouwd en levert een goed 2de gewas op. Te Haarlem zal ook eene mclkinrigting opgerigt worden. Uit Capelle (Langstraat) meldt men, dd. 30 Nov.: Ten bewijze dat de scbaarscbte aan predikanten in de Nederlandschc Hervormde gemeenten van ons vaderland, De vorstin, Ilelene, geboren Prinses van Nassau, heeft, in weer wil van haar aanhoudend, ernstig lijden, haar levendige belang stelling in het schoone en hare geestkracht weten te bewaren, en zoowel haar streven, als dat van haar gemaal, is steeds zich bijna uitsluitend aan haar kinderen te wijden en hen zooveel mogelijk te vormen en te leiden. Waartoe zou ik u veel over Prinses Emma verhalen? Gij kent haar reeds door de photographie en hebt u waarschijnlijk in den aanblik van dat frïsch, levenslustig en fraai gelaat, dat zoo onbezorgd sehalksch de wereld onder de oogen ziet, verlustigd. Wees er van verzekerd, dat dit portret niet geflatteerd is. De Prinses is eene zeer liefelijke en tegelijk indrukwekkende verschijning,, waarin bevalligheid met koninklijke waardigheid en majesteit op het schoonst vereenigd zijn. Zij is geestig, met haar antwoord steeds gereed, zonder ooit scherp te zijn, en verliest nooit haar vrouwe lijken tact. Het was alleraardigst om te zien hoe ze bij de opvoe ringen, ter gelegenheid bij de huwelijksfeesten van hare zuster, Prinses Marie met Prins Wilhelm van Wlirtemberg, in Ecbruarij van liet vorige jaar als fee medewerkte en bij het arrangeeren van het feest haar hulp verleende, zoodat men het wezenlijk aan haar te danken heeft, dat toen alles zoo schitterend afliep. Geloof niet, dat ik met ietwat rooskleurige verwen schilder. Ik maak slechts melding van hetgeen reeds velen ondervonden cn waargenomen hebben. Daarbij komt nog, dat Prinses Emma eene schilderes van talent is en reeds zoo belangrijke vorderingen in de studie der Nederlandsclie taal gemaakt heeft, dat haar leermeester, de heer Beijnen, er over verwonderd is. Deuk u nu deze beminnelijke verschijning in den kring der niet minder begaafde cn verstandige zusters Pauliue en Ilelene, den Hinken en reusachtig langen erfprins Erederik, een echte, stevige jongen, en dan zult ge kunnen begrijpen hoezeer deze familie ieder dezen lieeren zeer ten goede komt, dienedat onze predikanten ds. Ringnalda een beroep heeft naar Oldebroek op de VeluAve, welke gemeente aan hem jaarlijks belooft te geven, behalve eene vrije woning met tuin en een tuinman, die dezen bewerken moet, restitutie van alle belastingen, eene halve vette koe enz., de som van drie duizend drie honderd gulden zbgge 3300. Men schrijft uit Zalt-Bommel dd. 27 November, naar aanleiding van de reeds vermelde tegenspraak van de Bomm. Crt. op het berigt der Asser Crt., dat de ex-curator van de Lat. School te Zalt-Bommel het raadslid den Ouden zou hebben uitgedaagd, en na de opmerking, dat het raadslid P. II. den Ouden, niet oud is, zooals gemeld is, maar een man van even 30 jaren, ligchamelijk krachtig ontwikkeld, hot volgende: z/Met aardigheden wordt de Bommelsche kwestie niet opgelost, 't Is een ernstige zaak, die aller aandacht ver dient. Het geldt de vraag: heeft een gemeenteraad het regt een curator te ontslaan, eenvoudig omdat hij in een dagblad iets schreef, wat aan dc meerdei'heid mishaagt? De een zegt, ja! de ander, neen! Dit dient te worde", uitgemaakt. Geeft de thans bestaande wetgeving een g meenteraad daartoe liet regt, dan zal de bevoegde magten overwegen hebben, in hoever liet noodig is de middelen beramen, zulke ongerijmdheden voortaan onmogelijk maken. Want, hoe heilzaam 't moge zijn een. gemeenterad11 met ouderwetsclie ideeën te begraven onder een vloeiJi er spotternij, dit is niet voldoende. In het belang van de p van de justitie, die zoo vaak door de pers geholpen wo in bet belang der persoonlijke vrijheid is 't, dat gc kleingeestige gemeenteraad iemand kan verhinderen, d<?c middel van de dagbladen, regt en waarheid voor te staa^e Dat men te Bommel erg verontwaardigd is, is verklaai baar. Dat daarom echter de handeling van een enkele' gemeenteritad maatregelen zou wettigen, die alle gemeent besturen meer aan banden zouden leggen, waarop hie boven wordt gezinspeeld geleoven wij niet. Bij kiezers, cn niet bij de hoogcre magt, moet men in zoodanige gevallen in hooger beroep komen. En zijn de kiezers niet wijzer, dan moeten ze zich getroosten behandeld te worden naar dat ze wijs zijn. Dat kan lastig en onaangenaam wezen voor een verstandiger minderheid, maar 't gevaar, dat aan de andere zijde dreigt, is veel grooter/' "(U. D.) - Men klaagt in de omstreken van Deventer zeer over de slakken en veldmuizen. De slakken hebben het knol- groen grootendeels verslondende veldmuizen rigten onder de nog te veld staande knolgewassen en vooral onder de rogge groote verwoestingen aan. Het meeste vee is reeds opgestald. Dit is dit jaar ruim 14 dagen vroeger geschied wegens het ongunstige weder. De aardapp.elhandel staat golieel stil. De prijzen, die in het begin van den lierfst f 4 a 5 voor de puike soorten waren, zijn thans gedaald tot op f 3 per hectoliter. De appelen zijn daarentegen hooger in prijs. De beste soorten gelden thans lot f 4 per hectoliter. Te Florence is een zesjarig meisje, dat men de Ristoti der kinderen noemt. Zij moet bijzonder goed komedie spelen. Dit is zeker merkwaardig, maar de Florentijnen voorspellen nu, dat de kleine Gemma een groot actrice aantrekt cn dat de Koning zijn vertrek van dag tot dag verschoof en slechts mot moeite van dit vriendelijk gezin kon scheiden. Toch werden geene schitterende uitspanningen, noch ook kostbare feesten gegeven. Men musiceerde een weinig; een enkele maal werden levende beelden of iets van dien aard vertoond. Soms kwam er eene bezending heerlijke Nederlandsclie aquarellen aan geschenken des Konings, die met kennersoog bestudeerd werden. Zoo verliepen de dagen, de een na den ander, onmerkbaar en toch zoo genotvol en men zag het den Koning duidelijk aan boe hij zich bij dit echte Duitsche familieleven op zijn gemak gevoelde. Hoe jubelde de kleine Prins, toen de Koning hem een fraai klein geweer ten geschenke gaf en wat was hij teleurgesteld toen de papa hel voor- loopig in bewaring nam met de woorden: „Eerst wat beter leeren, jongen, cn dan krijgt hel geweer ook een beurt." Ja, de vorste lijke familie leeft gelukkig te zamen, ofschoon zij niet voor kommer en rouw gespaard bleef en reeds menige traan om den dood der oudste, reeds lang geleden gestorven dochter, door haar achtergelaten betrekkingen geweend werd. De inrigting der hofhouding is eenvoudig maar vorstelijk. Het slot is geheel en al in den stijl Louis XIV en XV opgetrokken, het prachtvolle trappenhuis, in liet bijzonder de in de edelste ver houdingen gebouwde zoogenaamde steenen zaal, een waar kleinood van den Itoeoco-lijd, verdienen bewondering. Alle3 legt getuigenis af van den kunstzin der bewoners. Kostbare schilderijen, eene kost bare bibliotheek, waarin prachtige oude handschriften, en zeer te waardeeren verzameling van voorwerpen bij de opgravingen te Pom pei', llerculanum en Stnbia gevonden, hebben reeds menigen bezoeker hierheen gelokt, ofschoon het mooije landje nog veel te weinig bekend is. Een volgende keer zal ik wanneer gij het goed vindt u ver halen van het land en van de bevolking, die hier met groote be langstelling het huwelijk van Prinses Emma tegemoet ziet.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1