8iiieiBimai0S32GËBD GROOTE MAGAZIJNEN VAN DEN 1'RINTEMPS TE PARIJS. Bcriiteii betreffende Je StoomyaartmaatscDapjij NeJerlaiii de prijzen aldus: sciielviscli f 80 ïl f 42 per honderd, rog 53 a, 69-cents, kubeljaauvr f 1,50 a f 2. Heden zijn alle schuiten weder in zee. ÖZX5Ö- De luit. ter zee 1ste kl. W. M. E. Bervoets, behoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam en belast met hut bevel over de stoomkanonneerboot Gier, wordt den 5 dezer op non-activiteit gesteld; de luit. ter zee 1ste kl. H. J. R. Sutherland, die der 2de kl. P. C. W. Vandevelde en de off. van gez. 1ste kl. W. F. Meyboom, allen behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Aan den dirig. off. van gez. bij de zeemagt dr. D. Hellema en aan den off. van gez. 1ste kl. II. C. Steenbergen is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hun door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. De kapt. D. Aeyelts, van het 7de regiment infanterie, is in zijn rang overgeplaatst bij bet regiment grenadiers en jagers. Stateii-G-cneraal. Tweede Eamer. Zitting van Dingsdag 3 December. Het begrootings-debat werd voortgezet. De heeren Corvcr Hooft, Ileydenrijck en Jager zagen de financiële toekomst donker in. De lieer van Houten ver klaarde zich van de liberalen afgescheiden te hebben, omdat de regering in het kiesregt en de belastingen niet voldeed aan de eisehen Yan het liberaal programma. De beer Mees wilde eene lervorming van het belastingstelsel zonder incometax. De heer Haffmans laakte scherp de rapporten over het petitionnement en noemde ze pamfletten en schotschriften. De heer Heydenrijck wilde het der regering zonder verzaking van beginselen niet te lastig maken met het oog op de tijdsomstandigheden. De heer van Was- setiaer verweet der regering zoo weinig op zedelijk terrein tot stand te brengen. De lieer Brouwers keurde de politieke gedragslijn der regering af, vooral ter zake van de onderwijswet. De Kamer besloot, den Koning bij diens terugkeer een adres van gelukwenschiug aan te bieden. Zitting van Woènsdag 4 December. Na aanneming van eenige naturalisatie- en suppleloire begrootingswetten is het algemeen debat over de staatsbegrooting voortgezet en afgeloopen. De heer Rutgers «keurde bekrompen zuinigheid af en noemde het petitionnement ont- eerend, waartegen de heer vau der Hoeven krachtig protesteerde. De heer van den Bercli van Heemstede drong aan op eene wet tegen het socialisme. De heeren Borgesius en van Eek ontkenden de noodzakelijkheid voor den heer van Houten om het partij-verbond te verlaten. De minister Kappeyne verdedigde de rapporten over het petitioauement, bestreed dwangmaatregelen op zedelijk gebied of keering van het socialisme, verklaarde zich een bepaald tegenstander van het algemeen stemregt en hield vol dat de Kamer de opinie van het volk uitdrukte. De minister van Financiën zou na het Kerstreces opnieuw een voordragt tot herziening def ongebouwde eigendommen indienen. Hoofdstuk I werd unaniem aangenomen. Morgen voortzetting. a België. g> Voor het hof van assises te Brussel zijn jl. Dingsdag hij pleidooijen in de zaak van T'Kint en Fortamps afge- v zitjpen. Te elf ure begonnen de gezworenen hunne beraad- -'gingen. Eene ontzaggelijke volksmenigte bewoog zich A S het paleis van justitie. Honderden gendarmes en politie dienaren waren voor het gebouw geposteerd, om de orde te handhaven. De toegang tot het gebouw was verboden. Laat in den namiddag was de jury met zijn arbeid gereed. De beklaagden zijn schuldig verklaard, en daarna veroor deelde het hof T'Kint van Kodenbeke tot vijftien jaren opsluiting en Fortamps tot een jaar gevangenisstraf en 6000 francs boete. De orde bleef ongestoord. Beide veroordeelden zullen in cassatie komen. ^3r«/3a.lS.37Ul3L- j heer Delbecque, directeur der munt van Bordeaux ider van het legioen van eer, jis aangehouden, wegens 1 ran i raillioen francs. Hij bekleedde zijn hoogen edert 7 of 8 jaar. telegram van den minister van justitie had de aan- ng, die eene groote opschudding teweeg bragt, ten- =e- .der voorbehoud wordt gemeld, dat er sprake is van eemding van gouden en zilveren staven, ten nadeele Bothsckild. Bngelanci. Van de drie Engelsche kolonnes, die Afghanistan zijn binnengetrokken, is de noordelijkste, die door den Khyber- pas optrok, het best geslaagd; zij heeft Dakka bereikt en zonder groote moeite hare communicatiën opengehouden. De tweede kolonne, die een weinig zuidelijker door het Koeram-dal optrok, stuitte op eene versterkte positie aan den ingang van den Peiwar-pas en moest, om een gere- gelden aanval voor te bereiden, een paar mijlen terug trekken. De aanval zou jl. Maandag begonnen worden, maar over den afloop is nog geen berigt ontvangen. De derde kolonne, die uit Quetta noordwaarts optrok, schijnt te Pishin op versterking te wachten, die onder n-eneraal Stewart reeds de grenzen heeft bereikt. Xfc£&l±ë. -De proeven met de electrische verlichting te Rome, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, hebben zeer voldaan en de agent der Parijsche Maatschappij heeft met de meeste winkeliers van het Corso en de Via Condotti eene overeenkomst aangegaan om hunne winkels te ver lichten, voor veel minder dan zij nu te zamen aan gas betalen. Binnen eene maand zal dit worden uitgevoerd. wordt franco verzonden in een mooi Juweelkistje van blaanw satijn met Initiaal. De teekening van dezen Ring komt voor in onzen onlangs verschenen geïllustreerden Catalogus voor Sint-Tïïcolaas- en üVieuwjaarsjfescheiikeïi, dien wij gratis en franco toezenden aan een ieder, die daarom de aanvrage doet aan de Vele personen, die hunne bezigheden buitenshuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij verkouden zijn, of aan bronchitis, catharren of andere aandoeningen van de hronches of longen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter en gemakkelijker, dan 't gebruik der teercapsules van Guyot, die alle afkooksels, siropen, patés en borstdranken vervangen, 't Is voldoende om telkens wanneer men gaat eten twee of drie capsules in te nemen. Daar elke flacon zestig teercapsules bevat, kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den geringen prijs van zes a acht centen daags, terwijl het ontheft van het gebruik van andere geneesmiddelen. Om zeker te zijn dat men de echte capsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot op het etiquette letten. In de meeste apotheken zijn de capsules te verkrijgen. ïngezond-en. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van een uit het Handelsblad overgenomen berigt over den toestand op Terschelling, iu uwe courant van 27 dezer, ben ik zoo vrij, u plaatsing te verzoeken voor de volgende regelen. In dat berigt wordt, ru. i., aan sommige zaken eene eenigszins scheve voorstelling gegeven. Daarin wordt gesproken van de scholen op Terschelling, waarna de schrijver zegt: „Ook in scheepszaken zijn wij hier niet achteruit," alsof het onderwijs oók in gunstigen toestand verkeerde. Volkomen waar, wat West-Terschelling betreft. Daar toch heeft men de school voor U. L. O., de Zeevaartschool en de Bewaarschool. In de school voor L. en M. U. L. O. aldaar zijn werkzaam een hoofdonderwijzer, twee hulponderwijzers en eene hulponder wijzeres, met eenige kweekelingen, terwijl het aantal leerlingen p. m. 300 bedraagt. Deze leerlingen wonen alle, uitgezonderd één meisje, in liet dorp West-Terschelling, zoodat niemand verder dan vijf minuten behoeft te loopen, om ter school te komen. Ook de localiteit laat niets te wenschen orer. Te Midsland echter heeft men een volkomen ongeschikt school gebouw, dat door de vergrooting van dezen zomer, waarbij er circa f 2000 aan ten koste is gelegd, wel aan ruimte gewonnen heeft, maar daardoor voor het onderwijs nog ongeschikter geworden is. Daar heeft men, voor meer dan 200 werkelijk schoolgaande kinderen, slechts een hoofdonderwijzer met eenen hulponderwijzer, zoodat ieder meer dan 100 kinderen te onderwijzen heeft. Gedurende de laatste twee winters waren, wegens gebrek aan plaatsruimte, er meer dan veertig kinderen van onderwijs verstoken. Voegt men daarbij het natuurlijke schoolverzuim in den zomer, dan kan inen zich eenigszins een denkbeeld van den toestand dei- school vormen. Doch dit is nog niet alles. De slechte staat der wegen maakt het den kinderen dikwijls onmogelijk, ter school te komen. De kinderen van de gehuchten Landeruin en Formerum moeten dikwijls tot aan hunne kniëen door het water, wijl de weg over stroomd is; zij, die van Kinnura, Hee en Zeerijp komen, moeten den geheelen herfst en winter tot hunne kniëen door het slijk. En in deze gehuchten, op 15 tot 30 minuten afstands, wonen meer dan der schoolgaande kinderen. Waarom worden de wegen dan niet verbeterd? Dc berigtgever denkt, dat het leggen van eenen straatweg, „zelfs bij de grootste kosten," niet mogelijk is. Ik meen, dat hij zich vergist. Juist het zand, dat volgens berigtgever de grootste hinderpaal zou zijn, maakt het hier gemakkelijk. Immers moet een weg, alvorens hij geplaveid kan worden, door zand de noodige vastheid erlangen. En zand heeft men hier voor het grijpen. Wilt het overstuiven der duinen betreft, dit punt is niet de moeite waard liet te noemen, één wegwerker zou het kunnen ver helpen, indien hij wekelijks slechts een dag werkte. Ja, mijnheer de Redacteur, Terschelling roept in vele opzigten om verbetering, maar die verbetering moet het zich zelve bezorgen. Laat het eens toonen, wat het wil, dan verneemt het misschien wat hét kan. Het kan veel meer dan het doet, want de hoofdelijke omslag bedraagt slechts 2 a 3 pCt. van het belastbaar inkomen, tegen 7 a S pCt. op andere plaatsen. Het wordt waarlijk tijd, dat Jan Salie, die op Terschelling nog altijd leeft, ook eindelijk van daar verdreven wordt en dat Oost-Terschelling, waar de meesto contribueerende burgers wonen, ook eens zijn regtmatig aandeel vnn de „verlichting der negentiende eeuw" bekomt. U hartelijk dank zeggende voor de opname van mijn wel wat lang schrijven, heb ik de eer, te zijn, Mijnheer de Redacteur, UEds. Dienst v. Dienaar, TH. WESTERLING, Midsland op Terschelling, 29 Nov. 1878. Hulponderwijzer. B3et kanaal bij Velzen en IJinuiden in 1878. Een scheepvaart-kanaal, tegelijkertijd te willen inrigten tot waterloozing, en tot spuimiddel, is eene waterbouwkundige onzin en eene onmogelijkheid. De, jarenlange, voor Nederland zeer dure ondervinding, heeft ons dat geleerd, o. a. bij het groote scheepvaart-kanaal van Gend, langs Sas van Gend naar Ter Neuzen. Ieder waterbouwkundige kent die treurige geschiedenis, zoo beschamend voor onze ingenieurs. Een nieuw voorbeeld van onbedachtzaamheid en onkunde, levert ons het nieuwe kanaal van Amsterdam via Velzen naar de Noordzee. Telkens leest men van allerlei soort van schepen, die wegens het sterke spuijen met en door de Noordzeesluis, niet in het kanaal kunnen komen. Men zal dus verpligt worden om dat nieuwe kanaal in te rigten, of voor de groote scheepvaart, of alleen tot waterlossing. Een van beiden. Spuijen eu varen is daar onver- eenigbaar. Indien te eeniger tijd, bet Velzer-kanaal zal beantwoorden aan de eisehen der groote scheepvaart, dan moet men zorgen dat oreral, ter breedte, dat op elk punt des kanaals, twee groote Trans- Atlantische stoombooten elkander ongehinderd kunneu voorbijvaren, acht ellen diepte heneden het Amsterdamsche Peil, worden aan getroffen, en behouden blijven. Zoodra op eenig punt, of gedeelte van dat kanaal, slechts 58 a, 63 palmen wordt gepeild, is het kanaal voor /.eer diepgaande schepen onbruikbaar. In de buitenhaven, buiten de Noordzeesluis, moet overal, en ook digt langs die havenhoofden („pieren") acht a negen ellen diepte beneden het peil van gewoon laagwater gevonden wordenen midden tusscheu de hoofden, tot in dc volle Noordzee minstens negen ellen beneden het laagwaterpeil. Kunstzandbanken zijn er dus nooit noodig, vooral niet vlak voor den havenmond. Vindt men buiten de hoofden meer dan negen of tien of twaalf ellen water, beneden het laagste laagwaterpeil, zoo schaadt zulks volstrekt niet. Die diepte behoefde niet aangeplempt en op kostbare manier tot op 8 en 9 el verminderd te worden, door bagger- en kolossale zaadstortingen. De havenhoofden in de Noordzee, die thans, na de door mij in 1868 aanbevolene versterking aan de zeezijde, golfstootbrekers genaamd, schijnen stand te houden, zijn veel te laag. want bij stormweder slaan de golven, en zelfs de schepen, er dwars over heen. De beide havenhoofden („bctonpieren") zullen dus over de gelieele lengte met minstens ééue of anderhalve Nederl. el moeten verhoogd; en aan de havenzijde met minstens vier ellen moeten verbreed worden. Ook dient de binnenzijde dier hoofden met suffisante zinkstukken, tegen alle ondermijning beveiligd te worden. Op de koppen of zeëeinden dier havenhoofden, moeten stevige ijzeren lichttorens worden gesteld. Aangezien nu de Kanaal-Maatschappij niet bij magte is om aan deze, voor eene doeltreffende zeehaven, allereenvoudigste eisehen te voldoen, en zulks vóór 31 Dcc. 1878 op te leveren, zoo is het zeker aan te radendie Maatschappij, zoodra mogelijk, met al hare ingenieurs, van dat kanaal-, en van dat havenwerk te ontslaan; en de verdere voltooijiug op te dragen aan bekwame Rijks-ingenieurs, onder de bevelen staande van onzen minister voor de Openbare Werken in Nederland. Het onderhoud en de exploitatie mag, in geen geval, aan eene Maatschappij worden toevertrouwd. Zoodanige groote openbare werken kunnen en mogen niet aan bekrompene en blijkbaar onkundige particuliere Maatschappijen worden overgelaten. De ondervinding leerde zulks overal overtuigend. Het tijdstip, om dat kanaal in te wijden, en voor de groote scheepvaart open te stellen, is dus, voorshands, nog lang niet aan gebroken. Ook de nieuwe Rotterdamsche waterweg schijnt voortdurend aan onmagt te laboreeren, trots al de ellenlange rapporten van eenige Staats-Commissiën. Eene Staats-Commisie schijnt geene panacee te zijn voor over- magt, onmagt, slappe boorden, ongekende natuurkrachten en andere, voorheen onbekende, kwalen. Dc oudere kundiger Waterstaats- manneu kenden die narigheden gelukkig nooit. P. J. DE QUARTEL, Amsterdam, Nov. 1878. Ingenieur. Uitgegeven in een werk bij van der Wiel, te Arnhem, in 1868. Conrad30 Nov. van Napels naar bier vertrokken. Prins Hendrik. 23 Oct. van Batavia vertrokken. Holland 4 Aug. te Londen aangekomen. Voorwaarls 30 Oct. te Singapore aangekomen. Celebes17 Nov. te Batavia aangekomen. Kon.derNederl. 14 Nov. van Suez naar Batavia vertrokken. Prinses Amali*. 30 Nov. vau Napels naar Batavia vertrokken. Prins v. Oranje. 3 Nov. alhier aangekomen, vertrekt 7 Dec. Madura 24 Nov. alhier aangekomen, vertrekt 28 Dec. iBvu-gerims.© Stand. Gemeente HELDER. Yan Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: D. Streutker en E. Duinkerken. BEVALLEN: J. Vlessing, geb. v. Stratum, C. J. Heeman, geb. Dienst, D. A. A. Hendrikse, geb. Smit, D. G. Bender, geb. Bontes, D. A. M. Tillema, geb. Wijnen, D. A. Bosch, geb. Blikkenhorst, Z. A. Grin, geb. Smit, Z. OVERLEDENGeene. Levenloos aangegeven 1. Gemeente TEXEL. Vau 27 November tot 4 December. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Cornelis Bruijn Hz. en Cornelia Sandifort. GEBOREN: Dirk, zoon van Pieter Bruijn Jsz. en Catharina Mojen. Neeltje, dochter van Cornelis Boon Jacobz. en Vrouwje Krijnen. Jacob, zoon van Otto Boon en Reiniertje Jacoba Zasburg, Elisabeth, dochter van Willem Boon en Geertruida Knol. OVERLEDEN: Gerritje Zoetelief, 44 jaren, gehuwd met Hendrik Zoetelief. Klaas Eelman, 35 jaren, gehuwd met Neeltje Dogger. Sijbrand Jacobus Dijksen, 18 dagen, toon van Jacob Dijksen Az. en Pietertje Mantje. Gemeente WIERINGERWAARD. Van 1 tot 30 November. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEV ALLENA. Kaan, geb. Schenk, Z. G. Visser, geb. Flens, D. B. Speur, geb. Dekker, Z. OVERLEDEN: A. M. Romar, geb. Bakker, 58 jaren. Leven- oos aangegeven I. Gemeente ANNA PAULOWNA. Van 1 tot 30 November. ONDERTROUWD en GETROUWDC. Kuiper, arbeider en J. D. de Zwart. A. Mulder, arbeider en N. Vermeulen, wonende te Wieringen. BEVALLENJ. M. de Smit, geb. Siewers, Z. G. Keuris, geb. Zwaag, Z. J. Cornelissen, geb. van Woesik, Z. E. Zwagerman, g(jb. Roemer, Z. C. Ruitenberg, geb. Schouwvlieger, D. M. Kerk- meer, geb. Dekker, Z. J. van der Molen, geb. Pronk, Z. A. Geerligs, geb. Kistemaker, Z. G. Tiel, geb. den Das, Z. OVERLEDENJ. Kossen, 3 maanden. D. Geerligs, 2 maanden. D. Buisman, 2 jaren. G. Keizer, 48 jaren. S. de Waal, 50 jaren. P. Buisman, 5 maanden. C. Wuis, 48 jaren. W. Kerkmeer, 2 dagen. D. Buisman, geb. Neefjes, 28 jaren. B. M. Ruitenburg, 19 dagen. Levenloos aangegeven 2. Gemeente St. MAARTEN. Van 12 November tot 3 December. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENElisabeth, dochter van Jacob van Zonen en Marijtje Metselaar. Maartje, dochter van Pieter Berkhout en Antje Wit. Jaantje, dochter van Willem Boekei en Maria Cornelia Koordes. Dieuwertje. dochter van Pieter Tesselaar en Aagje Stoop. OVERLEDEN: Arie Bruin, '16 jaren, zoon van Klaas Bruin en Jannetje Brouwer. Gemeente ZIJPE. Van 16 tot 30 November. ONDERTROUWD: WillemNooij, kleermaker, 26 jaren, wonende te Wieringen en Jacoba Klces, 28 jaren. GETROUWD: Simon Brommer en Neeltje Beek. GEBOREN: Cornelis, zoon van Cornelis Schrijver en Lippina Visscher. Adam, zoon van Klaas Lengers en Anna de Wit. Mar- tinus Petrus, zoon van Ilendricus Martinus Witte en Jantje Room. Neeltje, dochter van Jan Pons en Maartje Slik. OVERLEDEN: Marijtje Smak, 66 jaren, weduwe van Jacob Grootewal. Arie, 3 maanden, zoon van Arie Schager en Aagje Kruijsveld. Marijtje de Reus, 66 jaren, weduwe van Jacob Huis man, wonende te St.-Pancras. Jan, 7 weken, zoon van Jan van Beusekom en Jobanna Maria Sluijt. Trijntje van Schoorl, 76 jaren, eebtgenoote van Dirk Fijnkaar. Levenloos aangegeven dochter van Jan Mosk en Dieuwertje Heijblok.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2