's Morgens begaf zich eene commissie naar school No. 2, hoofdonderwijzer de heer Kuiper, om de leerlingen dier school te onthalen op Sint-Nicolaasgebak en volgens loting ieder een prijsje uit te reiken; deze waren naar hunne waarde verdeeld in drie klassen, en overeenkomstig het schoolverzuim mogten de kinderen uit een dier klassen loten. 's Middags had hetzelfde plaats in school No. 1, hoofd onderwijzer de heer van den Berg. De leerlingen waren in twee lokalen geplaatst en in ieder lokaal waren de prijzen zeer smaakvol geëtaleerd. Onder onschuldige en dartelende vreugde werd de tijd doorgebragt en vergenoegd gingen dan ook allen huiswaarts. Mogen de schoolfeesten, die van tijd tot tijd gehouden worden, er slechts wat meer toe bijdragen om het schoolverzuim, dat nog schrikbarend groot is, eenigszins te doen verminderen Jl. Woensdag hield de afdeeling Opmeer der Holland- sche Maatschappij van Landbouw eene buitengewone ver gadering, en wel met vrouwen. Door den heer Boomkamp, van Noordwijk, werd eene voordragt gehouden, waardoor hij de aanwezigen een aanschouwelijken blik deed slaan in het plantenleven. In een vergadering, jl. Donderdag te Amsterdam gehouden, is besloten dat er 't volgende jaar weder een tuinbouwtentoonstelling in 't Paleis voor Volksvlijt zal plaats hebben, cn wel van 39 April. In eene weide onder Ilaarlemmerliede is een paard vermoord en zijn twee paarden gevonden, wier staarten waren afgesneden. Het kan helaas als zeker worden beschouwd, dat de logger Activiteit, stuurman M. Mos, op de derde reis voor de haringvisscherij, in de Noordzee vergaan is, en de be manning, bestaande uit 14 koppen, daarbij is omgekomen. Vijf der opvarenden behoorden te Vlaardingen tehuis, vijf waren Scheveningers en de vier overigen van elders. Uit Yerseke verneemt men, dat de prijs der oesters dalende, en de vraag naar dit artikel nog betrekkelijk gering is. (N. Rott. Crt.) Het Utr. Volksblad meldt het overlijden van den bekenden clown „August den domme.Een noodlottige val in het circus maakte te Leiden een einde aan zijn leven. Uit Westemieland (prov. Groningen) wordt gemeld: „In het noorden dezer provincie wordt het houden van vee op de bouwstreken hoofdzakelijk beschouwd als een middel om aan mest te geraken; maar op de graslanden, meer zuidwaarts gelegen, is dat anders. In het voorjaar verkoopt de boer van de bouwstreek (bouwboer) zijn niet voor de consuratie geschikt vee aan den boer der weide streken -(groenlandsboer), maar in den herfst moet hij vee terug hebben. Beide streken van noordelijk Groningen staan dus in wederkeerige betrekking tot elkander, twee maal 's jaars heeft er een omzet van vee plaats. Hier vindt men in een beperkt terrein dezelfde oorzaken werken, die in denzelfden of gewijzigden vorm ontstaan en rigting aan handelswegen geven. De veesoort op deze gronden is iets kleiner danFriesch vee, en ook minder melkrijk, doch beter geschikt om vet- gemest te worden. De veeprijzen, vooral van het fok- en melkvee, zijn echter dezen herfst, in verhouding tot vleesch- en zuivet prijzen, zoo hoog, dat de veehouder bezwaarlijk goede zaken kan doen. De prijs toch van vee voor de slagtbank bedraagt van 70 tot 75 cent het kilo, terwijl voor stalvee thans weinig lagere prijzen besteed worden. De prijzen van enter ossen loopen van f 120 tot f 180; neemt men hierbij in aanmerking dat deze dieren, na verloop van een en een halfjaar, als ze vet zijn, meestal f 250 tot f300 opbrengen, dan is die verhouding waarlijk niet bemoedigend. De be hoefte aan vee voor de stallen wordt nog verhoogd door zienmaar achter de schermen wordt druk gepraat en gerekend en de heel en half ingewijden zetten veelbeteekenende gezichten, maar zeggen niets. De Amsterdainsche bladen zijn op hun qui vive om elkaar' een vlieg af te vangen en geven hun nieuws bij mondjesmaat: alle dagen een eierlepel. Ondertussehen schijnt het zeker, dat we eenige geheel nieuwe zaken te zien en te hooren zullen krijgen: electrische verlichting op den Dam; een bal opliet koninklijk paleismuziek van Verhulst in de Nieuwe Kerkgratis voorstelling in alle schouwburgen en in Volksvlijt. Die laatste nieuwigheid, uit Parijs overgewaaid, komt mij een waagstuk voor, dat in de Fransche hoofdstad goed gelukte, wijl de Parijzen aars zich streng houden aan queue maken, maar dat hier misschien minder goed afloopen zal, tenzij men zeer bijzondere maatregelen neme. Ook zegt men dat de jonge Koningin op de Marinewerf den laatsten, beslissenden bijlslag zal slaan voor het te water laten van het pantserschip de Ruiter. Ondertussehen klaagt de redactie der Werkmansbode dat dit schip, thans reeds geheel gereed om af te loopen, nu al dien tijd moet stil liggen eer het naar de fabriek van Van der Maade gaat, om daar verder afgewerkt te worden. Aan genoemde fabriek toch zijn nu weder in 14 dagen tijds omstreeks 100 man ontslagen wegens gebrek aan werkwerd echter de de Ruiter nu dadelijk te water gelaten, dan zou er dezen winter werk genoeg zijn voor allen die nu gedaan hebben gekregen. Aan dit deel van de feestelijkheden zou dus werkeloosheid voor een aantal arbeiders gedurende 6 u 8 weken verbonden zijn, merkt het blad op. Hard is het zeker; altijd indien de voorstelling der zaak juist is. Ook op tooneel- en aanverwant gebied zijn eenige goede nouveaute's te boeken. Bovenaan staat m. i. de alleraardigste operette Der Seecadet, die in het théatre-Van Lier wordt opgevoerd en waarin o. a. een partij schaak gespeeld wordt met heusche, „levendige" kinderen als figuren; doch ook de overige tooneele», de kostbare décors en de lieve muziek bezorgen dit stuk terecht een grooten toeloop. In den Stadsschouwburg is een nieuw stuk van Sardou in studie, dat te Parijs grooten opgang gemaakt heeft; terwijl Zaterdag-avond in Volks vlijt de eerste voorstelling plaats heeft van een nieuw toover-ballet: „De schoone slaapster in het bosch," gemon teerd door Grootveld, dat onder meer zal opgeluisterd worden door een beweegbaar panorama van 80 meters lengte. In Januari krijgen we voorts de met veel bravoure aangekondigde, toen uitgestelde en nu weer op nieuw rondgebazuinde Ullman-concerten, met de „beeldschoone," de „aanbiddelijke," de „ideale" Zure Thalberg. Het een met het ander genomen, hebben we dus niet te klagen dat wij met onzen leêgen tijd geen weg weten t. t. AM8TELAAR. de toevallige omstandigheid dat er dezen zomer veel hooi en stroo gewonnen is en de graanprijzen laag zijn. Ook sommige Drentsche dorpen hebben op Edison het oog gevigt, ten einde zich electrisch te doen verlichten. Sieboldia kan met zekerheid mededeelcn, dat maat regelen worden genomen om aan de Liberia-koffij plant thans ook in Suriname een nieuw vaderland te bezorgen. "V"lSOl3Ll3©27iSt©IX- Mooi weder en geschikte wind deden gisteren vermoeden, dut de schelvischvangst gunstig zoude zijn. Door de vele schuiten werd te zamen eene aardige hoeveelheid aangebragt, maar over het algemeen waren de vangsten niet groot. Kabeljaauw werd naar evenredigheid nog meer aangebragt, daar men als aas bliek en haring bezigde. De vangst bedroeg per schuit20 tot 200 schel- visschen, 4 tot 30 kabel jan uwen, en 2 tot 60 stuks rog. Schelvisch gold f 33 a f 37 per honderd, kabeljaauw f 1 a f 180 en rog 58 a 66 cents. Enkele schuiten gingen gisteren weer naar zee om bij lichtemaan een schot te doen; het mistige weer werkt heden evenwel legen. JB©i.-iLoe23a.i30L^eï3L, ©IOAS. Benoemd: tot dainmeester van den zeedijk, genaamd den Nieuwen- dam, te Katwoude, de heer P. C. Man; tot hoofdingeland van Westfriesland, van wege het ambacht van Westfricsland, genaamd de Schager- en Niedorperkoggen, de lieer P. Meurs en tot hoofd ingelanden-plaatsvervangers de heeren K. Breebaart en P. van der Oord; tot dijkgraaf van dan Sloterdijkermeer de heer II. Blauhof; tot dijkgraaf van den polder Katwoude de heer 1). Middelbeek tot hoofdingeland van den St. Aagtendijk, van wege de gemeenten Gastricum en Bakkum, de heer A. van der Park; tot heemraad van het ambacht van Westfriesland, genaamd Drechterlaud, van wege de Oosterkoggen, de heer It. Kooijraan Pz., en van wege de Middelkoggen de heer K. de Jong; tot hoofdingeland voor het ambacht Drechterlaud de heer T. Kroon en tot hoofdingeland- plaatsvervanger de heer II. Bronkhoist; tot hoogheemraden van den Houdsbossche en Duinen tot Petten, van wege Waterland, jhr. mr. D. van Akerlaken, en van wege Duinkavel, de heer J. Brasser Jansz. tot heemraden van het ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorderkoggen, van wege de Wognummerkogge, de heer A. Kistemaker, en van wege de Middelkogge, de heer S.'Laan; tot hoofdingeland voor Westfriesland, van wege het ambacht de Vier Noorderkoggen, de heer A. Commandeur. Dc luit. ter zee 1ste kl. 11. Quispel, behoord hebbende tot liet eskader in Oost-Indië en vandaar den 3 dezer teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Staten-Greneraal. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 7 December. Het hoofdstuk Justitie is aangenomen met 49 tegen 4 stemmen. De minister deed geen bepaalde toezegging nopens aan te bicdeu wetten en verdedigde uit voerig zijne houding in zake de processiën. Zitting van Maandag 9 December. Morgen zal liet adres tot gelukwensching van den Koning behandeld worden. Het algemeeu debat over hoofdstuk V is atgëloopen. Na behandeling van enkele punten van dc administratieve wetgeving bij art. 2 werd de op heffing der afdeeling statistiek door de heeren dc Bruyn Kops en Borgesius gelaakt, door den minister verdedigddoor eerstgenoemde werd eene motie voorgesteld om de wenschelijkheid uit te spreken van eene meer afdoende organisatie der Bijksstatistiek. De Commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen is gesteld het algemeen jaarlijksch verslag omtrent de vestingwerken, consta teert in haar verslag, dat sedert 1 Mei IS74 het oog en de aandacht gerigt en gevestigd zijn geweest op de verbetering en versterking van de nieuwe Hollandsche waterlinie en van de stelling aan den Helder. Uit de mededeelingen, in onderscheidene jaarlijksche verslagen gedaan, heeft du Commissie de slotsom opgemaakt dat, van en met 1875 tot en met IS,78 voor de vestingwerken is toegestaan een bedrag van f 10,190,000 en aan werken in datzelfde tijdvak besteed of beschikbaar gesteld een bedrag van f 8,625,998.21. De Commissie trekt uit het medegedeelde liet gevolg, dat de volledige uitvoering van de vestingwet, indien zij verlangd wordt, meer tijd en meer geld kosten zal dan men bij liare vaststelling zich voorstelde. België. De zaak, die, zoo meldt men o.a. uit Brussel, gedurende een geheele maand ons land in spanning hield, is jl. Dingsdag af'geloopen met de veroordeeling van Eugène T'Kint de Roodenbeke tot vijftien jaren opsluiting en 500 frs. boete, en van Fortamps, tot een jaar gevangenisstraf en 10,000 frs. boete. De jury beraadslaagde, van 10 ure 's voormiddags tot 11 ure 's avonds, over de 595 vragen, waarvan slechts tvree Fortamps betroffen; een van deze twee werd ont kennend beantwoord; ware dit niet het geval, dan zou hij tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld zijn geworden. Beide, T'Kint en Fortamps, voorzien zich in cassatie. Het was bijna middernacht, toen de zitting werd opgeheven. Een talrijke en luidruchtige menigte omringde den geheelen avond het paleis van justitie. Toen de cellenwagen ver scheen, waarin T'Kint naar den kerker werd teruggevoerd, gaf het volk lucht aan zijne verontwaardiging en verbittering; aan de uitjouwingen scheen geen einde te komen. Fortamps verliet het gebouw door een geheime deur; het O. M. had nl. zijne onmiddellijke inhechtenisneming niet geëischt. Een sterke magt gendarmerie en politie was ontwikkeld. Men vreesde nl. rustverstoring in geval Fortamps vrijgesproken ware geworden. Een bataillon van 300 leden der burger wacht bewaakte zijn huis, vanwaar de papieren van waarde, het zilverwerk enz. waren verwijderd, liij scheen verrast en verontwaardigd over zijne veroordeeling; T'Kint daaren tegen, die op eene strenge kastijding voorbereid was, groette het hof en dankte de gendarmerie. Men moet de gevangenis, correctioneele straf, eenvoudig gemis van de vrijheid, niet verwarren met de opsluiting, crimineele straf, waaraan verbonden is ontzegging van burgerlijke en politieke regten, verblijf in een tuchthuiscel, met de gevangeniskleeding, dwangarbeid, verpligt zwijgen, enz. T'Kint, welke reeds drie jaren preventief in hechtenis is, zal dus slechts twaalf jaren opgesloten zijn. Overigens is de zaak der Banque de Belgique nog niet voor goed uit de wereld: daargelaten de voorziening in cassatie van de twee veroordeelden, moeten nog behandeld worden het proces van drie fondsen- makelaars, beschuldigd van het helen der door T'Kint gestolen effecten, en het disciplinaire proces van zijne twee advocaten, die voor den raad van toezigt gedagvaard zijn: de eerste, omdat hij vooraf bepaald en ontvangen heeft 40,000 francs als honorarium (een advocaat mag zich niet laten betalen dan na afloop van het proces, en mag vooruit niets bepalen en niets eischen); de tweede, omdat hij zijnen collega heeft beschuldigd in de dagbladen, in plaats van hem regtstreeks bij den raad van toezigt aan te klagen. Ofschoon in den loop der debatten T'Kint beschuldigd was geworden zijne moeder van verdriet te hebben doen om komen, leeft deze vrouw nog. Zij is tachtig jaren oud en weet niets van de misdaad door haren zoon bedreven haar biechtvader heeft haar verboden couranten te lezen en naar de mis te gaan. Men maakt haar diets, dat haar zoon naar Amerika vertrokken is, omdat hij niet in staat was zijne schulden te betalen. Bn,r>«ai2Ll5.ï,5iJl5L_ Uit een der spoorwegrijtuigen van de Fransche Mes- sageries zijn twee verzegelde pakketten gestolen, eene waarde van 800,000 fr. inhoudende en toebehoorende aan de bankiers Rotbschild cn Oppenheim. De nornmers der effecten zijn aan de Fransdie justitie opgegeven, en politie dienaren zijn uit Parijs naar Londen, Brussel, Berlijn, Weenen en Amsterdam vertrokken, om nasporingen te dier zake te doen. Engeland. Voor eenige dagen is de stoomboot Brasilian uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Birkenhead aangekomen met een lading levend vee, die op de reis niet de minste schade had ondervonden. De 253 runderen (waaronder vele dragtige koeijen) en de 1100 schapen ver keerden bij de aankomst in den best mogelijken staat. In Engeland acht men liet thans uitgemaakt, dat dusdanige transporten ook in den wintertijd kunnen plaats hebben. -D-oits>oïiJL£&:o. ci- De stoet, welke de terugkeer van den Keizer te Berlijn jl. Donderdag vormde, was als volgt zamengesteldDe directeur of president van politie, begeleid door bereden manschappen der politie; de Keizer en de Keizerin ineen open rijtuig met zes paarden bespannen, met de boven genoemde autoriteiten naast de portieren; de gravin van Brandenburg, graaf Goltz en graaf Lehndorf in liet 3de rijtuig; de Kroonprins en Kroonprinses in het 4de; kaïner- heeren en hofdames in het 5de; de kinderen van den Kroonprins in het 6de en 7de; do groothertogin-moeder en Prins Karl in liet 8ste; dames en heeren van het gevolg in het Ode; Prins en Prinses Friedrich Karl, Prinses Louise en de hertog van Connaught in het 10de; in het daaropvolgende dames en heeren van het gevolg; in het 12de Prins Leopold; in het 13de Prins en Prinses Albrecht dan weder dames en heeren van het gevolg; in het 15de Prinses Alexandrine en hare dames; in het 16de Prins Alexander en zijn adjudant; in de drie daarop volgende Prins George en zijn adjudant, Prins August van Wur- ternberg, de Erfprins en Erfprinses van Meiningen; in het 20ste dames en heeren van het gevolg; in liet 21ste de gravin van Münster, majoor von Winterfeldt, de majoor von Lindequist; in het 22ste de heeren von Lauer, graaf Matusclika en de geheimraad Borck; in het laatste de lieer von Knesebek. OostenrljK. Het definitieve vredes-tractaat tusschen Rusland en Turkije bevat, volgens de Pcsther Lloyd, 18 artikelen. Rusland neemt daarin de verpligting op zich om in Febr. of uiterlijk in Maart 1879 het Turksche gebied tusschen de grenzen van Oost-Rumeliü en de tegenwoordige uiterste stellingen van Konstantinopel, geheel te ontruimen. De Porte erkent de verpligting, die zij reeds in de vredes- preliminairen van San Stefano op zich nam, om Rusland een oorlogsschatting van 300 millioen roebels te betalen. Turkije zal trachten deze som in jaarlijksche termijnen af te doen; de eerste termijn van 25 millioen roebels moet betaald worden voordat Rusland tot ontruiming van het bedoelde gebied overgaat. Voorts verbindt de Porte zich in de daaropvolgende twee maanden 10 millioen roebels te betalen aan de Russische onderdanen, die in den laatsten oorlog schade geleden hebben. In een additioneel artikel verklaart de Porte zich bereid om zich in den kortst mo gelijken tijd van de verpligtingen te kwijten, haar bij het Berlijnsche tractaat opgelegd, vooral ten opzigte van den afstand van zekere grensstreken in Albanië aan Monte negro; zij zal zorgen dat Potgoritza, Zabljak en Spuz ont ruimd worden, zoodra de Russen het vilajet van Adrianopel verlaten hebben. IBepaliiigcn omtrent invoer van vee in E3ngcland op I Jnnunrij aanstaande. Het vee wordt verdeeld in vier klassen. Tot de eerste klasse beliooren de beesten, welke uit landen komen, die, volgens den Privy Couucil, gevaarlijk besmet zijn. Het is volstrekt verboden liet vee van daar in Engelsche havens aan wal te brengen. De landen, waarop dit verbod betrekking heeft, zijn: Oostenrijk-Hongarije, Rusland, Turkije, Griekenland, Italië, Rumeniö en Montenegro; de oostelijke helft van Europa. Tot de tweede klasse beliooren beesten uit allo andere lauden, die niet begunstigd zijn met eeu uitzondering. Deze beesten worden toegelaten op de „losplaatsen voor buitenlandsch vee," gemaakt in de haven van Londen, en te Sunderland, Hartlepool, Goole, Grimsby en Falmouth. Alle daar aangekomen beesten moeten geslagt worden binnen tien dagen na de aankomst, en zijn in dien tusschentijd onderworpen aan streng toezigt van een inspecteur van den Privy Council, die onbeperkte magt heeft om te desinfecteeren en zelfs te vernietigen wat hij maar vermoedt, dat besmetting kan aanbrengen. Daar Nederland, België, Duitschland en Frankrijk niet zijn opge nomen in de sehcdule van de verbodsbepaling of in die van de bepaling omtrent vrijstelling van het voorschrift betreffende het slagten, -kan men aannemen, dat die landen in deze klasse vallen en liet vee, uit die landen afkomstig, op deze wijze zal worden behandeld. Voor dieren, die ingevoerd worden voor tentoonstellingen, accli- mateeren of temmen, is de bepaling nog al zachtzinnig: indien zij te Southamptoii aan wal gebragt en daar aan een quarantaine onderworpen worden, behoeven zij niet te worden geslagt. De voorschriften aangaande de quarantaine zijn zeer gestreng. De vierde klasse van dieren is voor die landen, welke de Privy Council thans zonder gevaar voor besmetting acht: Canada, de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2