TOOfyEELVOORSTELLINC ADVERTENTIËN. Vereenigde Staten, Denemarken, Zweden en Noorwegen, Spanje en Portugal. De dieven, uit deze landen afkomstig, zijn vrijgesteld van slagten en van quarantaine, maar niet van maatregelen van voorzorg. Zij mogen slechts aan wal gebragt worden in de plaatsen, welke de Privy Council aanweesde haven van Londen en zestien provinciale»havens. De eigenaars of bevrachters der schepen moeten zich verbinden dc vaartuigen vrij te houden van aanraking met vee uit verdachte landen. En ook liet vee van deze klasse komt, als het ontscheept is, onder het toezigt van den Council, die het regt behoudt bij ontdekking van ziekte de krachtigste maatregelen te nemen. ,De risico voor de importeurs is aanmerkelijk vergroot, want indien een inspecteur een ziekte ontdekt bij eenig beest in een lading, dan zal met ieder beest van elk afzonderlijk deel der lading gehandeld worden alsof die ziekte was gevonden bij een beest in elk afzonderlijk gedeelte. Pij één ziektegeval dus kan de geheele lading tot den bijl worden veroordeeld, hetzij aan wal, heizij op de naastbijzijnde losplaats voor vreemd vee, en indien één beest van een aldus veroordeelde lading in aanraking komt met beesten van andere ladingen, dan treft dezen hetzelfde lot. Iedereen weet. hoeveel borstdrunken, patés en siropen men gewoonlijk gebruiken moet ter genezing van eene verkoudheid, catharre of bronchitis. De nieuwe behande ling dezer ziekten door de teercapsules van Guyot kost slechts zes a acht centen daags. Men behoeft slechts twee capsules hij eiken maaltijd te nemen, en dikwijls doet de weldadige uitwerking zich reeds terstond gevoelen. Ten einde zich voor de talrijke namaaksels te vrijwaren, moet men de handteekening van den heer Guyot, in drie kleuren gedrukt, op elke flacon eischen. In de meeste apotheken zijn de teercapsules van Guyot te verkrijgen. EEN GOEDE RAAD AAN ONZE LEZERS. Wilt gij volgens den laatsten Parijscïien sinonk gekleed gaan en de helft goedkooper dan bij de Hollandsche kleermakers, dan hebt gij slechts onzen raad te volgen. En wel dezen: schrijf aan het adres van den Directeur van de Magazijnen du te R'nrij» om een Album van de Wintercostumes voor Hoeren en Kinderen. Dit Album wordt n per post toegezonden, zonder dat u dit iets kost; gij vindt daarin de gravures van alle modes, haar prijs en alle mogelijke bijzonderheden; daarenboven de manier oin zelf naauwkcurig de maat te nemen, zonder hulp van iemand. Voor 9.50 bekomt gij een zeer fraaije Ulster (kapotjas) voor denzelfden prijs een netten AVintcroverjas. Voor 14.50 een keurig Fantaisie-Costuumen Ulsters, Over jasjes en Oostumes voor Kinderen voor 4.50, 6. en 7,50. Het Magazijn du Font-Wcuf verzendt franco aan huis, vrij van vracht en regten, iedere bestelling boven de 12.50, en als het bestelde niet bevalt bekomt gij bij terugzending uw geld per postwissel terug. Geloof ons waarde lezer en om de proef op de som te zetten, probeer het en adresseer uwe brieven aan Den Directeur de la Maison du Font-Wcuf te Parijs. Conrad6 l)ec. Kaap Roca gepasseerd Prins Hendrik. 23 Nüv. van Batavia vertrokken. Hollnnd 4 Aug. te Londen aangekomen. Voorwaarts 30 Oct. te Singapore aangekomen. Celebes17 Nov. te Batavia aangekomen. Ron.derNedcrl. 6 Dcc. te Batavia aangekomen. PrinsesAmalia. 6 Dec. van Suez naar Batavia vertrokken. Prins v. Oranje. 8 Dec. tc Southampton aangekomen. Madura 24 Nov. alhier aangekomen, vertrekt SS Dec. te Windrigting en Kracht. olz. zto. zotz. zotz. O.lk. 0.1# 0.2,/ 0.2,, Barometer Thermometer _bC C Toestand mm. C. s? van Stand. Afw. Stand. Afw. ue zee. 747.27 -12.63 0.4 - 4.5 0.S9 Vlak. 751.54 - 8.36 0.0 - 4.8 0.96 7 5 7.06 J— 2.84 - 4.2 - 8.2 0.95 758.15|- 1.75 - 3.0 - 7.7 1.00 Weersgesteldheid8 Dec. 12 u. I.igtbewolkt, mooi. 9 Dec. 12u. Helder, beneveld, mooi, vriezend. 10 Dec. 8 u. Dikke mist, vorst. 10 Dec. 12 u. Gevrotcu dikte van 6 7 Idem, 7 Dec. 8 9 10 1 mM. 8 18 27 Marinehaven Nieuwecliep. zeilklaar liggende en vertrokken sciieren "5r00te vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder.' Bestemming. 1 Nov. Waterloo. J. Hansseus. Pencagoula. 3 Nov. Charlotte. P. van Sluis. Pencagoula. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in uk buiten- op binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Newbum.st. J. Drew. Newcnstle. Steenk. Duink.&Goedk. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 7 December. Jason, st., Middell. Zee; Varna, st., Malaga; Annic, st., Galatz, laatst van Brouwershaven. 8 December. Anna Sophia, Sorgdrager, Batavia Hollandia, st., Londen; United Service, st., OdessaJacobus David, Schaap, Oostzee; Kddystone st., Huil; van der Palm, Ouwehand Itiga. 9 December. Snowdon, Barclay. Baltimore; the Darnet, Scri- vener, Rochester; Medea, st,, StettinJanna, Nieland, Kotka. Vertrokken 7 December. Astrea, st-, Bordeauw; Echo, st., Newcastlc; Tcrn, st., Londen; Elna, st., Kopenhagen. 8 December. European, st., Huil; Madeline, st., Cardilf; Sirius, st., Oostzee; Castor, st., Middell. Zee; Stabbestadt, EUingsen, Krageroe: Useful, Picknell, Leith. 9 December. Auto, Olin, New-York; Cygnet, st., Liverpool; Neotun, st., Breinen. lESvurgerliJ ï.s.e .Staxicl. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENC. Kooger, geb. Overing, Z. J. M. Senhauser, geb. Jans. D. W. H. Timmermans, geb. van Asperen, Z. J. Kunst, geb. Lastdrager, D. A. Klaassen, geb. Kok, D. OVERLEDEN: M. Flens, 8 maanden. J. Veldhuisen, 40 jaren. M. H. Peters, geb. Scholten, 57 jaren. A. D. Piquendaire, 30 jaren. J, van Dam, 49 jaren. Gemeente WIERINGEN". Van 1 tot 30 November. ONDE RTROU VVDGeene. GETROUWD: Jan Tijsen en Hilgonda Wiegman. GEBOREN: Antje, dochter van J. Slikker en J. Schilderman. Jacobus, zoon van Jb. Bais cn T. Scheltus; Dieuwcrtje, dochter van Sb. van Savoijen en G. Scheltus. Maartje, dochter van Jb. Duinker en A. Hnlfweeg. Meijert, zoon van P. Mulder en E. de Haan. Klaas, zoon van S. Hnlfweeg en G. Kuit, Petrus Henrikus, zoon van M. Poppen en G. Mosk. OVERLEDEN: Geeue. Gemeente SCHAGEN. Van 3 tot 9 December. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENMaria Kant, geb. Bos, Z. Izeling Denijs, geb. Denijs. D. Elizabeth Jolicr, geb. Landman, D. Geertje Voort- huijsen, geb. Wiers, Z. Maria Geortruida Bottelier, geb. de Jong, Z. OVERLEDEN: Trijntje Krans, 34 jaren, echtgenoote van Jan Schouten. Gemeente BROEK OP LANGEDIJK.Van 1 tot 30 November. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Aarjen Blokker en Trijntje Krap. GEBOREN: Cornelis, zoon van Jacob Hoogland en Aafje Kansen. Arie, zoon van Jan Erederiks en Gecrtjo Jongkind. Arie, zoon van Arie Dekker en Antje Schoenmakers. Jacob. zoon van Dirk Bakker en Aagje Bakker. Jan, zoon van Cornelis Spaans Cz. en Maartje Kostelijk. Imraetjc, dochter van Jacob Kroon en Maartje Balder. OVERLEDEN: Maartje, 2 jaren 8 maanden, dochter van Cor nelis Strijbis en Pietertje de Graaf. Arie, zoon van Jan Erederiks en Geerije Jongkind. Eijtje Zeun. 75 jaren, weduwe van Pieter Bakker. Gerntje, 21 jaren, dochter van de weduwe Jacob Blokker. PURMERENDFIR MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 25 stuks Paarden. Veulens. 180 Runderen; vlug, prijshoudend. 65 vette Kalveren 1' 0,70 a 0,90 per Kgr., vlug. 112 magere dito - 10,n 26,per stuk, stug. 27S5 Schapen, stug, minder. 124 vette Varkens f 0,44 a 0,54 per Kgr., vlug. 20 magere dito - 8,a 14,per stuk, vlug. 154 Biggen - 3,a G,vlug. 157 stapels kleine Kaas, f 35,50 a per 50 KG. 3 middelbare dito, f 36,a per 50 KG. Boter f 1,16 a 1.25 per KG. Kip-Eijercn f 8,a 9,per 100 stuks. Eend-Eijeren f a per 100 stuks. MarKttserigten. Amsterdam, 7 Dec. Rogge, op levering lager verkocht, Maart f 150. Raapolie traag Mei f 35f. Petroleum onveranderd, loco met f 10} 15. betaald. 9 Dec. Tarwe' op levering f 1 liooger, Maart f 270. Rogge onveranderd, Odessa f 145 van boord, jarige dito f 139, dito Taganrog f 136, oude Pctersb. f 155, 157, puike nieuwe dito f 150, op levering iets hooger betaald, Maart f 151. Koolzaad: f 1 hooger. April f 377. Raapolie zuivere f 35}, Vliegend i' 35, per Volg briefje f 34Mei f 35£, 3(5. Lijnolie: Vliegend f 2Sj, Jan./Mei f 2S}, Maart/Mei f 28}, Junij/Aug. f 29. Petroleum stemming beter, loco f 10? bij eenige partij verhandeld. Vette Runderen 1ste kw. 90, 2de kw. 85 en 3de kw. 80 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 140 a 320. Nuchtere Kalveren f8 a f 14. Vette Varkens 44 a 53 c. per KG. Paarden f 60 al50. Alkmaar, 9 Dec. 4 Koeijen f 200 a 275. 46 vette Kalveren f48 a 125. 7 nuchtere Kalveren f 13 ii 21, 1450 Schapen f 23 a 38. 179 vette Varkens 40 a 58 c. per KG. magere Varkens fa Hoorn, 5 Dec. 17 Koeijen f 200 a 350. 970 Schapen f24.a f 36. 160 Varkens 42 a 51 c. per KG. Handel matig. Hoorn, 7 Deo. 6 hectol. Tarwe f 10,3 hectol. Rogge f 6.20 hectol. Gerst f 6,50, 82 hectol. Haver f5,Mosterd zaad f 18,75, Karweizaad f 18,Boonen 43 hectol. bruine f 12, witte f 12,Paarden- f 8,31 hectol. Erwten: vale f 15, heet. groene f 13,hectol. graauwe f 16,--, hectol. witte f 10,-alles per hectol. 1861 KG. Kopboter f 1,40 a f 1,50 per KG. 1300 Kip-Eijeren f 6,a 7,300 Eend- Eijeren f 8,a 9,beiden per 100 stuks. 35 Paarden f 60 a 250, Koeijen 1' a 22 Kal- vereu f 18 a 30, 2S0 Schapen f 22 a 30, Lammeren fa 75 Varkens f 10 a 16, 4 Zeugen f 25 a 40, 340 Biggen f 3,a 6,100 Kippen f -,60 a 2,Eenden f -.a-,alles per stuk. Rotterdam, 9 Dec. Tarwe: nieuwe VI., Zw., Elakk. en Ovevm. beste f 9,a 9,80, mindere f 7,50 a 8,S0, geringe f 7,50 a 9,50. Rogge. VI. en Zw. f 6,30 a 6,90, Elakk., Overm.'en Noordbr. f 5,70 a 6,70. Gerst: VI., Zw., Elakk. en Overm. Winter f 7, a f 7,60, Zomer f 6,20 a f 6,70. Haver: Dikke f 4,a f 5,10, Ordinaire f 2,a 4,90. Vlas. Op het land bestond er gedurende de afgeloopeu week meer vraag en de omzet was dan ook vrij belangrijk. Heden ter markt werden ongeveer 32000 s|cen ten verkoop aangeboden, waarvoor houders' over het algemeen meer geld eischten. De mindere soorten ruimden beter op, terwijl de betere tot ongeveer vorige prijzen koopers vonden. Schiedam, 9 Dec. Jenever f 16,25, Amst. proef f 17,50. Moutwijn f 10,75 per N. vat.' Arnhem, 9 Dee. Op de heden gehouden Najaars-Beestenmarkt waren ruim 400 stuks meerendeels vet Rundvee aangevoerd. De handel was vlug en de prijzen hoog. Kampen, 9 Dec. Boter: Aangevoerd 394 vaten van 20 en 67 vaten van 10 KG., benevens 200 stukken van KG,; zij gold f 1,a 1,14 per KG. en f 23,a 27,50 per 20 KG. Ameide, 9 Dec. Hooi. f 8 a 9 per 500 KG. Stad en Ambt Vollenhoven, 7 Dec. Hooi: Uiterdijkseh f 18 a 28 per 1000 KG. Londen, 9 Dec. 4400 Runderen, 9000 Schapen en Lam meren, 100 Kalveren en Varkens. Prijzen: Runderen 6/0, Schapen 7/0, Kalveren 6/4 en Varkens 6/4 per steen. V er volg N ieuwsti j dingen. De kapt. ter zee J. W. Binkes, kommandant van het koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, wordt, na afloop van dit studiejaar, vervangen door den kapt.-luit. ter zee P. ten Bosch, die vroeger geruimen tijd als instructeur aan die inrigting was verbonden en nu uit Indié teruggeroepen is om deze betrekking te vervullen. Kolonel Binkes is bestemd om den kolonel W. B. E. Eseher op te volgen als kommandant van het escader. De luit. ter zee 2de kl. L. Harem aker wordt, na afloop van dezen cursus, gedetacheerd aan het Instituut om een jaar later deu luit. ter zee 1ste kl. W. E. Blaauw op te volgen als oflicier-instructeur belast met de artillerie. (D.) Bij de genie is heden aanbesteed het maken van een meet station. Minste inschrijver de heer P. Duinker ad f 2892. Volgens ontvangen telegram is de stoomsleepboot Hercules, op sleeptouw hebbende het Ncderlandsch fregatschip Alblasserdam, lieden nacht van Belle Isle ie Vlissingen binnengekomen. Alles wel. Te Wemeldinge (Zeeland) had jl. Vrijdag eene onvoorzigtigheid groote en verschrikkelijke gevolgen kunnen hebben. De nieuw benoemde burgemeester, de heer P. Dekker Jz., was feestelijk ingehaald, en zoowel het dorp als de geheele burgerij was in eene Yrolijke stemming. Een inlandsche kramer uit Goes wilde van die gelegenheid profiteeren om eenige voordeel te behalen en was met een zak, gevuld met voetzoekers of zwermen en ander vuur werk naar Wemeldinge gekomen, om deze onder de feestvierende bevolking aan den man te brengen. Dc zak had hij, zonder dat iemand van den inhoud kennis droeg, iu de gelagkamer van het gemeentehuis nedergezet, en.... (hoe is tot nog toe onbekend) eenig vuur is daarmede in aanraking gekomen, waardoor het vuurwerk ontplofte, de petroleumlampen verbrijzeld werden en de kamer plotseling in licht,eluaije stond. Ulings werden in die kamer en de aangrenzende Raadzaal, waar het bestuur en enkele corporatiën aanwezig waren, cle ramen stukgeslagen en zocht ieder een goed heenkomen. Gelukkig was de brand spoedig gebluscht en had dit ongeval op de vrolijke stemming der bevolking geen zeer merk baren invloed. Alleen mogt het officiüele vuurwerk dien avond niet worden afgestoken. De burgemeester verklaarde dat hij aan het niet-officiëele vuurwerk genoeg had. Uit Apeldoorn meldt men o. a. aan de Aruli. Crt. dd. 6 dezer: „De dichters hebben een bijzondere liefde voor sneeuwgezigten en ze weten die dan ook zoo aangrijpend te beschrijven, dat we er (ten minste aan 't hoekje van den haard) hoog van opgeven, 't Is evenwel een feit, dat niets spoediger verveelt dan sneeuw; de stedeling, die er reeds de modderige suites funest.es van vooruit ziet, mort er over en de dorpeling, of hij ook al een halven dag cle geheimzinnige, witte natuur bewondert, juicht bij zich zelveu als hij de veelbelovende groene velden ziet doorschemeren. Dat is ook een teeken des tijds, wij houden van actie in de natuur zooals in het dagelijkseh leven en het lijkkleed, hoe plegtig en grootsch ook, herinnert maar al te ernstig aan den stillen, onvermijdelijken doodslaap. Voor degenen wier blik zich minder fantastisch bepaalt tot de witte oppervlakte der natuur, valt er nog genoeg leven in haar dreven op te merken, en dit komt vooral den jagers ten goede. Hoeveel hazenbloed er hier aan de sneeuw kleeft mag niet verklapt worden, want 't zou dan wel eens kunnen blijken, dat het aan meer hazen toebehoorde dan aan de wettig gesohotenen. Uit den voorraad wild die 's Konings laatste jacht opbrogt, kan men evenwel met van Alplien getuigen: „aan een boom zoo vol geladen, mist men vijf, zes pruimpjes niet!" Van 's Konings aanwezigheid op het Loopaleis merken de dorpelingen niet veel meer dan deze jagitogten. Hoelang Z. M. hier nog vertoeven zal valt niet met zekerheid te vermelden. Bepaald bleef het evenwel, dat het hooge echtpaar hier den 10 Januarij van Arolsen zal aankomen. Twee boerenknechts uit de gemeente Tubbergen, woonachtig te Ulzon, koningrijk Pruissen, kregen dezer dagen twist over een meisje. Zij geraakten handgemeen, met het gevolg dat de een den ander met een ijzeren blaaspijp doodsloeg. De Haagsche correspondent van cle Nieuwe Gron. Crt. noemt als opvolger van den minister van Oorlog, wiens toestand, ook volgens hem, eene zeer gunstige'wending heeft genomen, kapitein van Tuerenhout. Dc correspondent brengt tevens in herinnering, dat genoemde officier een der ijverigste voorstanders is van het AutidienstVervangingsboud. In het Maandbl. der Vereen, t. b. v. d. Tuinb. in Limburg wordt medegedeeld,dat „een bekwaam pomoloog" er in slaagde boomen, die reeds eenige dikte hebben, vervoerd zijn en geen haarwortel» bezitten, door een zeer eenvoudig middel goed aan den groei te krijgen. Hij omwoelt namelijk cle hoofd wortels van den boom over hun geheele lengte met grof flanel of een andere wollen stof en plant ze daarna. De wol trekt de vochtigheid van den grond gemakkelijk aan, en voorziet de wortels en dus ook den boom van het. nooclige vocht; spoedig bedekken zich dan ook de eerste niet haarwortels, die doorgroeien en later den boom van het noodige voedsel voorzien. Het door Daily News medegedeelde berigt, dat cle Emir van Kabul zijne onderwerping aan het Britsche gezag heeft aangeboden,, is wel niet volkomen juist, maar toch niet zoo geheel uit de lucht gegrepen. Immers een telegram uit Lahorc van den 7 dezer meldt liet volgende: „Het antwoord van den Emir op het ultimatum is aangekomen. Naar het schijnt is het na cle verovering van het fort Ali-Musjid geschreven, Shere-Ali berigt de ontvangst van het ultimatum, betoogt dat de voorgewende gevoelens van vriendschap der Britsche regering zich niet hebben doen kennen, en doet uit komen, dat de vroegere handelingen van die regering, in het bijzonder de tusschenkomst ter gunste van Jakub-Khan, in tegen spraak zijn met die gevoelens. De Emir zegt verder, dat hij geweigerd heeft, het gezantschap te ontvangen, omdat hij vreesde er zijne onafhankelijkheid bij te verliezen; hij verklaart echter, dat er geene vijandschap bestaat tusschen Afghanistan en de Britsche regering, wenscht de vroegere vriendschappelijke betrekkingen weder op te vatten en is bereid een klein tijdelijk gezantschnp te ontvangen." Onder medewerking van het ministerie van Landbouw zal door het landhuishoudkundige genootschap van Karintië een mel- kerijschool voor boerendochters worden tot stand gebragt. Het plan is alle jaar 6 meisjes aan die school voor het vak' op te leiden. De kosten zijn berekend op 2500 florijnen aanlegkapitaal, en 1000 florijnen jaarlijksche bedrage in de exploitatiekosten. ZONDAG den 15 DECEMBER 1878: ten huize van den Heer IJ. BUIK, te Koegras, door het Tooneelgezelschap onder directie van den Heer W. HART. Heden overleed, aan eene hevige doch kortstondige ziekte, AALTJE VASTMAAT, geb. VROON, in den jeugdigen leeftijd van 26 jaren. P. VAN VELTIIOVEN. N. VAN VELTHOVEN, geb. BOLL. Amsterdam, 5 December 1878. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoowel bier als elders mij betoond, bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoot A. M. BAKKER, betuig ik mijnen opregten dank. Wieringerwaard, 4 December 1878. F. ROMAR.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3