HELDERSUHE EN NIEUWEMEPER COURANT. 1878. N". 149. Vrijdag 13 December. Jaargang 36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij huldigen het i^ocde.'' Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. w w t franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. ISureau: )I O L E I' L E I X K°. 163. Prijs der Advertentiën: Vaa 14 regels 60 Cent», elke regel racer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Imlië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWED1EP, 12 December. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier de eerste Volksvoordragt, uitsluitend voormannen, gehouden. De voorzitter der Commissie opende de bijeenkomst met een gepast woord, waarin hij mededeelde, dat hij de orga nisatie der Volksbijeenkomsten, nu 7 jaar geleden, reeds was voorgesteld om populair wetenschappelijke voordragten voor mannen afzonderlijk te houden, waaraan thans uit voering werd gegeven. Daarna trad als spreker op de heer L. van Lier, officier van gezondheid hij de land- magt alhier. Spreker had tot onderwerp gekozen: het leggen van een eerst verhand hij voorkomende verwon dingen. Nadat hij eerst een en ander had ten beste gegeven over den bloedsomloop in het mensclielijk ligchaam, bepaalde spreker de. aandacht van zijn talrijk gehoor bij 't geen er is in acht te nemen hij voorkomende kwetsuren. Hij deed uitkomen, dat in de eerste plaats noodig is tegenwoordigheid van geest, kalmte. Vervolgens wees hij aan, hoe een open wond moet worden dïgtgehouden door drukking met duim of vinger en hoe door 't. dekken van het gewonde ligchaamsdeel door middel van een drie kanten doek of een stuk linnen of katoen van dien vorm, de gewonde plek kan worden afgesloten. Door voorheelden helderde spreker het behandelde op. Aan 't slot rigtte hij een opwekkend woord tot zijne hoorders, hen aan sporende om steeds te trachten kennis te verwerven van hetgeen hen omringt, niet het minst van hun eigen ligchaam. Naar wij vernemen zal de volgende Volksbijeenkomst, voor mannen en vrouwen, plaats hebben op Maandag 30 dezer. Z. M. heeft dén heer J. ter Haar, koinmies-verifikateur der eerste kategorie voor active dienst der belastingen, in- voerregten en accijnsen alhier, benoemd tot ontvanger op Wieringen. Voor de aanbieding van een geschenk door de Marine aan Z. M. den Koning, bij gelegenheid van Hds. echtver bintenis, is eene commissie werkzaam, bestaande uit de heeren: P. A. van Rees, vice-admiraalR. L. de Haes, schout-hij-nacht; L. J. T. Broekhoff, secretaris-generaal; J. LI. Stengel, kolonel-kommandant van het korps mari niers; LI. L. Oudenhoven, dirig. officier van gezondheid; dr. B. J. Tidcman, hoofdingenieur adviseur voor scheeps bouw; jlir. W. P. de Koek, chef van de afdeeling Loods wezen; LI. S. Bosschart, inspecteur van administratie (secretaris). De heer Ph. Everts, door den consul der Nederlanden te Brussel aangesteld tot vice-consul der Nederlanden aldaar, is door de Belgische regering in die hoedanigheid erkend. De heer mr. J. T. Buys is met ingang van 1 Jan. a. s. opnieuw voor den tijd van drie jaren benoemd tot secretaris van het college voor de zeevisscherij. Beroepen te Schiedam ds. P. C. van der Llorst, predikant te Gorinchem. In het tijdperk van 3 tot 30 Nov. 11. zijn, blijkens ingekomen amhtsberigten, door longziekte aangetast: in Gelderland 2 runderen, Zuidholland 16 en in Noordholland 1 rundtotaal 19 runderen. In het vorig tijdperk van vier weken waren 38 runderen door die ziekte aangetast. De berigten uit Engeland en Frankrijk betreffende de garnalen zijn treurig. De opbrengst kan de vracht en de onkosten niet bestrijden, zoodat de uitvoer op Texel natuurlijk moet ophouden, wat voor de visscliers te be jammeren is. Men meldt uit Schagen, dd. 11 dezer: jln de gisteren alhier gehouden Raadsvergadering werd, na mededeeling van een paar missives van LILI. Gedeputeerde Staten, ter zake van de goedgekeurde begrooting, dienst 1879 en de mede goedgekeurde suppletoire kohieren voor den lioof- delijken omslag en de hondenbelasting, een adres behandeld van W. Nottelman, ter bekoming, in eeuwigdurenden erf pacht, van bouwterrein aan 'tLIoog alhier. Omtrent dit verzoek werd besloten het gevraagd terrein aan adressant, behoudens eenige nadere bepalingen, af te staan tegen een jaarlijksche erfpacht van 7i cent per vierkante meter. Afwijzend werd daarna beschikt op een gelijk verzoek van K. Wuiten, om bouwterrein aan den weg leidende van 't Jaarsdorp naar 't Tj alle wal, hoofdzakelijk omdat door den Raad het bouwen van woningen, op de bermen der wegen huiten de kom der gemeente, niet wenschelijk werd geacht. Vervolgens werd besloten, dat de gemeentetoren zal worden verzekerd tegen brandschade, voor een bedrag van f 40,000. Daarna werden de gewone jaarlijksche verpachtingen van marktgelden, grasgewas enz. besproken, waarbij, wat het ophalen der haardasch, vuilnis enz. betreft, eenige discussie ontstond over het wenschelijke om den pachter, voor het vervoer daarvan, van gemeentewege van een gesloten voertuig te voorzien. Bij meerderheid van stemmen werd echter besloten liet volgend jaar daartoe nog niet over te gaan, maar den pachter de zorg op te dragen, dat bij het vervoer de ingezetenen niet worden gehinderd door liet stuiven van ascli, euz. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de herstel lingen aan den gemeentetoren, voor zooverre die dit jaar moesten geschieden, zijn afgeloopen en dat het werk, ofschoon niet op den bepaalden tijd, echter in voldoenden staat is opgeleverd. Bij de daarna gestelde vraag, of de boete door den aan nemer, wegens te late oplevering van het werk heloopen, zal worden toegepast, werd met algemeene stemmen besloten, daarvan kwijtschelding te verleenen. Verder kwam ter tafel eene missive van den heer J. Groot, onderwijzer aan de gymnastiekschool alhier, waarhij deze den Raad alsnog de voldoening van gemeentewege ver zocht van liet thans tot f 17 teruggehragt tekort, op de openbare gym nas tiek-uit voering, door hem met zijne leer lingen gehouden in Februarij 11. Bij meerderheid van stemmen werd echter besloten, deze zaak, welke in een vorige zitting was verklaard geheel van particulieren aard te zijn, niet verder in behandeling te nemen/' Door den Gemeenteraad te Alkmaar is benoemd tot marktmeester op de kleine veemarkten J. Schouten. Te Mldwoud is eene boerderij verkocht groot 22 hectare, 3 are, 40 centiaren voor f 99,326,25, De Amsterdamsche melkinrigting heeft zooveel succes mcr den verkoop van melk in den winkel harer inrigting, li 5 cent per glas, vooral aan werklieden, dat zij besloten heeft, gedurende het houde jaargetijde, ook warme melk per glas a 5 cent te verkoopen. De Spectator geeft in overweging, het kaartspel dienstbaar te maken aan de bevordering van het kunstge voel. De bedoeling is goed, zegt de Arnh. Crt., maar voor zooveel wij met die uitspanning hekend zijn, gelooven wij dat de spelers meer letten op de waarde welke de kaarten als zoodanig hebben, dan op hetgeen men heeft goedgevonden er bovendien op af te heelden. LIem, die eens sans-atout met vier azen heeft, zal het volkomen on verschillig zijn of daarop „zotte" landschapjes dan wel „belangrijke beelden,, zijn afgebeeld. Een behoeftig gezin te Rotterdam ontving op St. Nico- laas-avond eene surprise uit 's Hage. Bij de opening van liet groote pak vond men een hal breikatoen. Men wond die af, welke arbeid langen tijd eischte, want de bal woog 17 kilo. Nadat eindelijk het geduld lang genoeg op de proef was gesteld, kwamen twee bankbiljetten, elk van f 300 te voorschijn. Men kan zich de vreugde van het gezin voorstellen. Liet weet niet, kan zelfs niet vermoeden aan wien het die weldaad te danken heeft. Wij namen, zegt de N. Rott. Crt., jl. Maandag van het Vaderland een berigt over, als zou de regering zich bij overeenkomst verzekert hebben van de uitbetaling dei- drie millioen gulden, waartoe Amsterdam zich ter zake van het kanaal van IJmuiden lieeft verhonden. Zijn wij echter goed ingelicht, dan zou bij deze gelegenheid de regering aan Amsterdam een niet onbelangrijke gunst hebben bewezen: Amsterdam namelijk zou ontheven zijn van de betaling der ruim 2,000,000, die liet ter zake der Weeskamer aan den Staat schuldig is. De drie millioen zouden zoodoende tot niet veel meer dan zeven ton gere duceerd worden. In een Parijschen brief in de Midd. Crt. wordt gewezen op een soort van schilders, zooals men die alleen in Frankrijk vindt. Liet verhaal klinkt wel wat over dreven, maar „il n'y a pas de fumée sans feu!" Men heeft daar namelijk „meesters," die hij herhaling een gouden medaille verworven hebben voor hunne schilder stukken zonder dat zij zelf ooit van hun leven een palet ter hand genomen hebben; of neen, dat is te sterk: zonder dat zij ooit een penseel op liet doek gelegd hebben. Lloe zij het daarmee aanleggen? Wel, dat is heel een voudig. Zij houden er, om te beginnen, een atelier op na en plaatsen een doek op hun ezel. Daarna wachten ze een kunstvriend af zij zorgen steeds alle schilders te kennen, noodigen hen voortdurend uit eens op hun atelier te komen'kijken en hebben daar steeds een goede sigaar, een fijn glas wijn voor hen over. Welnu, zoodra er een komt, heet het: „Verduiveld kerel, je komt juist van pas: ik wilde precies een landschap opzetten, maar ik kom er van daag niet best meê teregt, doe ine pleizier en schets me even dat huis met een vonder er voor, een paar olmen links en een beekje regts; ik zal liet dan zelf wel verder stoffeeren." Natuurlijk wordt aan dien onschul dige» wensch voldaan en is de schilderij, begonnen. Zoodra een tweede komt is een zelfde praatje voldoende voor de stoffage. Nummer drie komt juist van pas om het huis af te schilderen, „zie je, liet handt me van daag zoo slecht." Nummer vier wordt verzócht de lucht te schilderen, want „hoe het komt, weet ik niet, maar die lucht verveelt me;" zoo doende komt eindelijk, dank zij het vaderschap van misschien 25 verschillende schilders, het stuk klaar, het wordt naar den salon gezonden, de jury kent den man, weet dat zij geen kwaad van hem te duchten heeft, herinnert zich zijn fijnen wijn en sigaren, zijne keurige diners en geeft hem een gouden medaille! In de jl. Maandag gehouden zitting van den gemeente raad te Vlissingen, is naar aanleiding van de bedenkingen van den minister van Binnenlandsche Zaken tegen eene voortdurende heffing der belasting op liet gemaal en op het gedistilleerd, een gemotiveerd rapport vastgesteld, dat aan dien minister zal gezonden worden, waarbij op ver schillende gronden de noodzakelijkheid der heffing wordt betoogd. Te Gersloot is een persoon, die den watermolenaar een Sint-Nicolaas-cadeau thuis zou brengen, door een der wieken van den molen doodgeslagen. De optogt, bij gelegenheid der landbouw-tentoon- stelling in Junij 1879 te Nijmegen te houden, is volgen- derwijze voorgesteld lste groep. Batavieren te voet en te paard, met ge reedschappen en wapenen, eerste bewoners der Betuwe. (100 J. v. C.) 2de groep. Franken te voet en te paard begeleiden een voertuig met twee ossen bespannen, waarin vrouwen en kinderen. (400 J. n. C.) 3de groep. Karei de Groote te paard, omgeven van zijn hofstoet. (Egenhard, Alexinus, Paulos, Diaconus geleijen) Gezanten van LIarun al Raschid, zijne zonen Pepijn, Karei en Lodewijk. Karei de Groote bevorderde den landbouw door wettelijke bepalingen, moerassen werden droog gemaakt, bosschen geveld, enz. Aan hem danken wij het invoeren van het drieslagstelsel (wisselbouw), dat in ons land vroeger algemeen geheerscht lieeft, doch tegenwoordig in ons land meer op ligte zandgronden is overgebleven. 4de groep. Eenige kruisridders, terugkeerende uit het Heilige Land, brengen de tarwe mede. Zij zijn vergezeld door landlieden, welke een ploeg, hespannen met ossen, met zich voeren. (1100 J. n. C.) 5de groep. Voorstellende het invoeren van den aard appel, door den slavenhandelaar John Hawkins in 1565 in Ierland, admiraal Waller Raleigh in 1584 in datzelfde land, admiraal Francis Drake, die ze in 1585 in Engeland en eindelijk de Leidsche hoogleeraar Clasius, die ze in 1589 in ons land invoerde; zij zijn gezeten op een zege wagen, waarop een monster aardappel, enz. 6de groep. Jean Nicol, Fransch gezant te Portugal, voert in 1560 de tabaksplant in Frankrijk in. 7de groep. De wonderen der Guano- en van den Ville- mest. Kolossale wortelen, preijen, komkommers wandelen naast een wagen. 8ste groep. Een Zeeuwsche ploeg, een Geldersche ploeg, een Groninger ploeg, allen bespannen met paarden en ver gezeld door landieden in het costuum der landstreek, ge reedschappen dragende, die speciaal aldaar voor den akker- houw gebezigd worden. 9de groep. Een eerewagen, waarop Minerva, die Ceres ter zijde staat met hare attributen, voorstellende den weten- schappelijken landbouw. 10de groep. Een maai-, zaai- en andere machines, alles van den laatsten tijd, door landlieden vergezeld. Naar men berigt, zullen, tengevolge van het feit, dat liet Nederlandscli Landbouwkundig Congres te 's Bosch eindigt op 26 Junij a. s., de feesten te Nijmegen bij aldien de A'oorzitter der algemeene vergadering, mr. Sickesz, dit goedkeurt 8 dagen worden verdaagd, zoodat zij dan aanvangen Woensdag 2 en eindigen Zondag 6 Julij 1879. Aan den geneeskundigen redacteur van de Siècle ontleent men eenige belangrijke raadgevingen omtrent de pantalons. De pantalon, zegt hij, is geene nieuwerwetsche uit vinding, maar ik heb mij hier niet op te houden met hier over haar oorsprong te spreken, met te onderzoeken, waarom men in de Italiaansche schouwburgen de klucht spelers pantalon noemde, noch waarom men dezen naam gaf aan menschen, die allerlei rollen op zich nemen om hun doel te hereiken. Liet klcedingstuk pantalon is, zooals Littrc zegt, zoo genoemd, omdat liet bij de Venetianen in gebruik was, die zeiven ook Pantalons genoemd worden, omdat Santo Pantalone hij hen in hooge achting stond. ILoe 't zij, het is nog niet zeer lang geleden, dat men in

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1