HELDERSCHE EK \IEUWEDIEPER DOE RA NT. 1878. N°. 151. Woensdag 18 December. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. vóór 31 dezer maand. „W ij li u 1 (1 i g e n het goed e." Verschijnt Diugsdajr, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. t 00 franco per post - 1.63. Uitgever AA. BAKKER Cz. 15 ureaa: H OLE N I» L E I 103. Prijs der Advertentiöu: Van 11 regels 60 Cent», clka regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. De ONTVANGER der REGISTRATIE %n DOMEINEN te HELDER, Langestraat, C 112, herinnert aan de BET.1I.IHTO tl«r DOII KI R KXTKX, HELDER en NIEUWED1EP, 17 December. Een vijftal schepelingen van de mailboot Conrad zijn gearresteerd, als verdacht van den diefstal te hebben gepleegd, waarvan we in een vorig nummer melding hebben gemaakt. Een deel (f 900) van het aan boord van de Conrad aan een Mekkagangcr ontstolen geld is gedurende de reis in een watervat teruggevonden. Ds. II. Vrendenberg Cz., predikant alhier, komt voor op het drietal te Warga. Beroepen te Oosterend op Texel ds. J. H. van der Palm, predikant te Houtrijk en Polanen. De heer E. A. G. van Iioogenhuijze, predikant te Steenwijk, die aldaar zeker voor meer dan 40 beroepen naar elders heeft bedankt, maakte jl. Zondag morgen aan de gemeente bekend het beroep naar Dordrecht tc hebben aangenomen. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Hengelo (Overijssel) ds. H. Boetje, predikant te Franeker. De minister van Justitie heeft, op verzoek, met 31 Dec. a. s., eervol ontslagen den te Amsterdam gestnti- onneerden rijksveldwachter der 1ste klasse (brigadier- majoor) B. Meeuwis en in diens plaats benoemd de rijks veldwachter 1ste klasse Keyzer. Bij de jl. Zaturdag te Naarden gehouden aanbesteding voor de verbetering van de pupillenschool teNieuwersluis is de minste inschrijver geweest de heer W. de Waal, te Amsterdam, voor de som van f 95,700. Een der oudste beambten van het gesticht Meerenberg, de heer Schleper, die daar van de oprigting in 1849 werk zaam was als meester kleêrmaker en als koster in de Pro- testantsche kerk, is overleden. Hij was een braaf, algemeen gezien beambte. De tuchtiging va» Klaocnoeza. Omtrent deze expeditie, waarvan reeds vroeger melding is gemaakt, bevat het ofticicele Indische regeringsblad de volgende bijzonder heden Tegen het einde van het vorig jaar ontving (1e resident van Timor het berigt, dat de bevolking van de kampong Maoenoeza, gelegen op de zuidkust van het eiland Flores, een zevental Inlanders van Mangerai gevankelijk weggevoerd en twee. hunner vermoord had, en vervolgens toen de posthouder te Endeh zich derwaarts begaf, ten einde de zaak te onderzoeken, eene dreigende houding tegen dezen had aangenomen. Daar het niet mogt gelukken die kampong langs den weg van overreding tot reden te brengen, werd tot hare tuchtiging besloten, waartoe Zr. Ms. stoomschip Saniarang werd aangewezen. Omtrent bedoelde tuchtiging, zijn thans de volgende omstandige berigten ontvangen: In den morgen van den 22 September 11. kwam de Samarang voor de kampong Maoenoeza aan. De kruisbooten No. 51 en 83 waren reeds twee dagen te voren derwaarts gedirigeerd en hare ankerplaatsen aldaar aangewezen. Ten 6 ure des morgens opende de Samarang, op pl. ra. 400 meters afstand van den wal, het vuur. Van boord zag men toen een deel der bevolking met hare have de kampong verlaten en naar het gebergte vlugten. Nadat de plaats verder door granaatvuur gezuiverd was, kreeg de landingsdivisie, sterk 62 man, bevel om te debarkeren. Tien met geweer gewapenden (mariniers en Europesche matrozen van Zr. Ms. stoomschip Samarang) werden verdeeld in de beide sloepen barkas en officierssloep en voorin geplaatst, met bevel, om bij de landiug het eerst aan wal te springen, en zich nis voorhoede, na het opzetten der sabelbajonet, als tirailleurs vurende, te verspreiden, tot dekking der landing van de hoofdmagt, die op den voet zou volgen, en halt te houden met zooveel ruimte achter zich aan het strand, als noodig ter opstelling in bataille" achter hen. Deze voorhoede stoiul onder bevel van den luit. Ier zee 2de kl. J. Lastdrager. Twintig man met geweren gewapend (Europesche en Inlandsche matrozen en vuurstokers van dc Samarang) met vier korporaals, maakten de hoofdmagt uit, welke onder bevel stond van den luit. ter zee 2de kl. W. A. Kok. Een mandoer, twee djoeroe-moedi's en acht Inlandsche matrozen der kruisbooten, gewapend met mast- en scheepsbijlen, waren aan de divisie toegevoegd. Aan den officier van gezondheid J. A. G. Hulst werden voor de ambulance één mandoer, twee djocroemoedi's en zes Inlandsche matrozen van de kruisbooten gegeventerwijl een kwartiermeester eu zes matrozen (2 Europesche en 4 Inlandsche) als sloepenwacht werden aangewezen. Elk man had 80 patronen bij zich. In de sloepen werden boven dien twee kisten, elk met 1300 patronen, 1 kist met stormzakken, de noodige lont, pekkransen eu flambouwen, takelgestel, benevens een paar vaatjes drinkwater eu togtvivres roor 24 uur medegenomen. Men schrijft ons van Texel, del. 10 dezer: „Na aan het naburige Oude Schild bijna huis aan liuis te hebben geheerscht, hebben de mazelen zich in liet laatst der voorgaande week ook aan den Burg vertoond en zijn reeds onderscheidene huisgezinnen, waaronder die der beide geneeskundigen en apotheker, daardoor aangetast." Te Groene veld, gemeente Sint-Maarten, is een kind, dat zich op het ijs vermaakte, er doorgezakt en verdronken. Gelijk ongeluk had te Langedijk plaats. Algemeen klagen de landbouwers te Rijnsburg over de geringe opbrengst van bijna alle producten. De handel in ingelegde bloemkool is tot dusverre van weinig beteekenis werd in vorige jaar f 25 per vat besteed, thans brengt de beste soort niet meer dan f 17 a 18 op; aangezien de hoe veelheid oude vaten van dit artikel, welke nog in de pak huizen aanwezig zijn, buitengewoon groot is, heeft men op een verhooging van prijs weinig hoop. Neemt men hierbij in aanmerking dat de koop- en huurprijzen tot een te voren ongekende hoogte zijn gestegen, dan blijkt over tuigend, dat de klagt der huurders over luin onhoudbaren toestand niet ongegrond is. Een geneesheer te Delft, dr. V., is jl. Zaturdag, in de nabijheid zijner woning, waarschijnlijk door de gladheid gevallen, waardoor hij een been heeft gebroken. Jl. Zondag morgen had op de rivier de Merwede een noodlottige gebeurtenis plaats. De machine der sleepboot Dordrecht No. 3 sprong, vlak voor het middenveer te Sliedrecht, uiteen, zoodat de stukken op den dijk te Slie- clrecht teregt kwamen. De machinist is omgekomen, de kapitein gewond, de overige bemanning is met den schrik vrijgekomen. Het schip zelf moet slechts weinig beschadigd wezen; het is echter gezonken. Jl. Zondag werd te Utrecht de jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van het Nederl. Gymnastiek- verbond, die door 49 afgevaardigden van 25 Vcreenigingen werd bijgewoond. Uit de verslagen bleek, dat de Bond thans 45 Vereenigingen telt met 1451 leden, en de kas in goeden staat verkeert. Het ijs heeft ook te Vlissingen een offer geëischt. De schout der politie te Timor Koepang, A. C. Ttozet, ging als gids en tevens als tolk vrijwillig mede. In dit gedeelte der baai is de kust steil en het strand met groote rolsteenen bedekt. Er stond zware branding, waardoor liet landen nog al zorg wekkend werd. Onder het roeijeu naar den wal sloten de vletten der beide kruis booten zich bij de divisie aan. Met het oog op de branding moesten reeds op vier vadem de dreggen uitgeworpen worden, waarna de sloepen met de riemen regt op den wal inhielden. Naauwelijks zagen de mannen der voorhoede de steenen onder zich, of zij sprongen met de vanglijnen en het geweer in handen te water en sloegen of zwommen den wal op. In één oogwenk, als het ware, stonden de tirailleurs verspreid en verkenden vurende het terrein ter regter eu ter linker zijde van de bamboezen palissndering. De hoofdtroep, de ambulance en de bijlen-sectie waren eveneens in korten tijd in orde van bataille gesteld (ambulance tusschen hoofdmagt en bijlen-sectie.) De luitenant ter zee Lastdrager ontving hevel met de voorhoede de poort van de kampong binnen te rukken, terwijl de hoofdmagt op den voet zou volgen. Binnengekomen, zonder tegenstand, werden de huizen vurende genaderd en onderzocht; terwijl nadat was gebleken dat hier geen menschen aanwezig waren op het plein de ambulance en bijlen-sectie achter de hoofdmagt opgesteld werden. Dc borstweringen bestonden aan de zeezijde uit twee doelen, op p. ra. 3 meter afstands van elkaar en met een grondvlak van 1 meter tot 4 a 5 voet hoog opgetrokken van rolsteen. De 3 meter tusschenruirnte was digt begroeid met hoog opschietende cactusplanten. Ilct geheel vormde, cp die wijze, een stevige, niet te bestormen, 5 meter dikke muur. Bij de poorten, die 1 meter wijd waren en eene eigenaardige boomsluiting hadden, was de tusschenruirnte opgevuld met steenen. Alleen op een punt was een dunne bahiboezen palissadering aan de buitenzijde aangebragt, die de borstwering geheel aan het oog onttrok. De borstweringen aan de flanken en achterzijde waren enkel, en ook minder zwaar, slechts 3 voet hoog. doch eveneens met cactus begroeid, hetgeen het bestormen zeer moeijelijk, zooniet onmogelijk maakte. Aan de regter-achterzijde was eene opening, die leidde naar eene eveneens van lage, begroeide, steenen borstweringen voorziene ruimte, welke, bij verkenning, onbezet bleek en door eene poort gemeenschap had met het strand. Aan de achterzijde was nog eene opening, die voerde naar een ander vak, eene ruimte die gedeeltelijk digt begroeid was, evenals de vrij steil oploopende bergrug, vlak achter de hier en daar zigtbare, lage, met cactus begroeide borstweringen. Voor zooverre zigtbnar, waren ook in deze ruimte geen menschen. Alvorens echter tot naauwkeuriger onderzoek over te gaan, of in die laatste ruimte ook huizen, vruchtboomen, kostbaarheden, vee of eenigc andere zaken, voor den inlander van waarde, te vinden waren, werden de huizen in het eerste vak in brand gestoken; Twee jongens, die aan de vest speelden, lieten een knikker over het ijs rollen. Zij liepen die na op liet ijs, dat weldra onder hunne voeten wegzonk. Een van hen werd gered, doch de ander, een 15jarige knaap, moest er het leven bij inschieten. Voor eenigen tijd vond men in Nederlandsclie dagbladen een advertentie, waarin dames met een gunstig uiterlijk, tusschen de zestien en twintig jaar, werden uitgenoodigd om zich aan te melden bij liet „Office National et Inter national" te Parijs, waar haar betrekkingen konden worden aangeboden. Naar ds Arnh. Crt. mededeelt heeft een landgenoote, die op gezegde advertentie schreef, een antwoord ontvangen, waarin een aangename conditie, die 1800 frs. gaf, werd aangeboden. Men behoefde slechts 3 pet. van de jaarwedde te betalen,moest beginnen inet f 5 vooruit te zenden, om de kosten goed te maken. Men meldt uit Deventer dd. 11 dezer: In den laatsten tijd werd op bet platteland veel melk-, dragtig en neurend vee voor het buitenland opgekocht, waardoor de prijzen voor deze soorten zeer hoog bleven. Vette koeijen daarentegen daalden tot op 70 cent per KG. Er is dit jaar bijzonder veel vet vee, en er is nog veel voorhanden, hetwelk is toe te schrijven aan de buitengewoon hooge prijzen, die de veehouders daarvoor gedurende den herfst eischten. Overigens is de staat van den veestapel zeer gunstig. Tc Dokkum is een jongen van 1G jaren bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Uit Batavia wordt dd. 7 Nov. gemeld: Het schijnt dat de vele moeijelijkheden, welke de Sumatra- expeditie in den laatsten tijcl ondervond, aanleiding heeft gegeven om haar te staken. - In de meeste oorden van Frankrijk, voornamelijk te' Parijs, sneeuwt het geweldig. Het rij tuig verkeer was aldaar jl. Zaturdag bijna volkomen afgebroken. In een Duitsch-Amerikaansch blad deelde een lezer onlangs mede, hoe lastig het is 1'embarras du choix te hebben. Hij leed aan rhumatisraus en ging de 4de pagina- daarna werd bevel gegeven liet tweede binnen te rukken, terwijl de «ambulance in de eerste ruimte achterbleef. De luit. ter zee Lastdrager was met de voorhoede voorop en aangesloten aan de hoofdmagt. Man voor man werd het terrein, uit de flank met versnelden pas, vurende bestreden. Naauwelijks echter waren allen er in, of van de borstweringen en het digtbegroeide bergterrein aan de achterzijde werd een regen van kogels op de onzen van drie kanten afgezonden. De vijand had zich dus buiten de versterkingen, achter dc borstweringen, opgesteld. De eerste man, die oogenblikkelijk viel, was de marinier 1ste kl. V. C. G. Moelker, en terwijl de ambulance-matrozen geroepen werden, vielen nog de matroos 1ste kl. V. C. A. Hinderks en de matroos lste kl. A. Kuiter. De officier van gezondheid, de inlandsche matrozen der ambulance niet in het vuur kunnende krijgen, sprong zelf onverschrokken vooruit en suelde de naastbijzijnde gewonden, onder hevig vuur van den vijand, te hulp Intusschen had de paniek ook een enkel oogenblik de nog jonge matrozen bevangen. Zij drongen angstig in rugwaartsche beweging naar het eerste vak terug; doch de moedige houding en het flinke voorbeeld van den luit. ter zee Lastdrager, die vóórop bleef staan en met den luit. Kok het volk aanmoedigde, brngten hen gelukkig tot staan. Laatstgenoemde liet op staanden voet de voorgeschoven regtervleugel vurende achterwaarts zwenken en de gelederen opstellen halve-maansgewijze, front naar de drie vurende zijden. Van onzen kant werden nu opnieuw tal van welgcrigte salvo's eu schoten op de achter de lage borstweringen geknielde vijanden gedaan. Er volgde een hevig vuurgevecht. De gewonden Moelker en Hinderks lagen door de zwenking neg vóór onze linie. Geen enkele inlandsche ambulance-matroos of met bijl gewapende inlander kwam opdagen; zij waren naar het strand gevlugt, zells tusschen de brandende huizen door. Uitzondering hierop maakte echter de mandoer Padora van kruisboot No. 51, die zelf niet week en later zijn volk hielp verzamelen. Intusschen schoot de matroos 2de kl. A. la Fèber met den luit. ter zee Lastdrager en den wakkeren, moedigen gids ltozet vooruit, en droegen Hinderks en Moelker weg; terwijl enkele aangewezenen uit de gelederen de overige gewonden naar de ambulance bragten. La Eéber werd hierbij door een kogel in de borst getroffen. De officier van gezondheid, al dien tijd blootgesteld aan het. vuur van den vijand, spoedde zich thans naar het strand om, op bevel, de ambulance-matrozen zelfs met geweld te dwingen dc gewonden te komen balen. Eindelijk gelukte hem dit en werd begonnen de gekwetsten op een veilige plaats te vervoeren. Het was een warm oogenblik, en hevig werden wij door den vijand bestookt. Uit alles bleek, dat die hardnekkige beschieting voornamelijk ten doel had om 5 lilla's en 4 vaatjes buskruid, die zich in het tweede vak bevonden, uit onze handen te redden. In de hitte van dit verdere gevecht viel nog de raatroos 3de kl. v. c. lt. S. Koster, de ligtmatroos J. J. Caminada, de inlandsche

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1