der courant consulteren, en nu vond hij in een half uurtje, dat of jodium, of chinine, of Airy's painexpeller, of glauber zout, of wijn, of citroenen, of scherpe olie, of tannine, of suiker en genever (cognac met zout is nog beter), of Turksche bladen, of een in den zak gedragen aardappel of kastanje, of flanellen onderkleederen, of inwrijvingen met chloroforme, of warme limonade, of een badreis, of eenvoudig drooge lucht, of mostaard-omslagen, of inwrijving met kamfer, of wel electriciteit het „beste en eenige genees middel" is, om van tallooze andere even „beste en eenige" geneesmiddelen niet te spreken! Berigten uit Atsjiri. Bij dagorder van 14 October heeft de Gouverneur van Atsjin aan de troepen berigt gegeven van de onderwerping van Habib Abdul Rachman. Het slot dezer dagorder luidt: „De veldtogt, die in Julij jl. tegen de XXII Moekims werd aangevangen, is nog niet geëindigd, maar uitkomsten, vijf jaren lang nagestreefd, zijn reeds verkregen. Officieren, ambtenaren, onderofficieren en soldaten, ik dank u; de Koning, die onlangs openlijk ten aanhoore van gansch Nederland den moed en het gedrag der troepen in Atsjin prees, zal uwe verdiensten weten te beloonen." Visontoerigteii. Zaturdag was niet de geheele vloot in zee, wegens minder gun stige gelegenheid. Zij, die het geluk hadden de viscliplek te bereiken, bragten van 100 tot 500 schelvisschen aan; de prijs was f 25 a 28 per stuk. Rog weinig aangevoerd; prijs 65 h 69 cents per stuk. Gisteren was het weder hetzelfde geval. Een gedeelte der schuiten hadden op zee flinke bries, terwijl velen in de „Blaktc" lagen te schommelen met veel sneeuw. De vangst om de Zuid bedroeg 150 tot 400, achter de Gronden 20 tot 150 stuks; de prijzen waren zeer hoog: schelvisch f 40 a, 53.50; rog 78 a. 87 c. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 Jan. a. s. zijn bij de zeemngt bevorderd: tot inspecteur van de geneeskundige dienst de dirig. olf. van gez. II. L. Oudenhoven, tot dirig. off. van gez. 1ste kl. H. L. Koning en tot off. van gez. 1ste kl. die der 2de kl. W. Schoondermark. De off. van adm. 1ste kl. J. II. C. ten Hove, behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en den 9 dezer vandaar teruggekeerd, is op non-activiteit gestteld. Staten-Generaal. Tweede Btainer. Zitting van Zaturdag 14 December. De hoofdstukken Nationale Schuld en Financiën zijn unaniem onveranderd aangenomen, na discussie ook over den post voor nieuwe tractementen aan gods dienstleeraars, welke aangenomen is met 30 tegen ïl stemmen. De beraadslaging over het hoofdstuk Oorlog is aangevangen. Zitting van Maandag 16 December. Bij de voortzetting van het debat over het hoofdstuk Oorlog verklaarde de minister Kappeyue namens de regering, dat bij de terugkomst der Kamer zij met een definitief minister de begrooling zal kunnen behandelen. De post voor de krijgsschool is verworpen met" 33 tegen 30 stemmen; de vestiugbegrooting werd met 49 tegen 14 en het geheele hoofdstuk met 50 tegen 15 atemmen aangenomen. Morgen is het hoofdstuk Waterstaat aan de orde. vuurstoker 2de kl. Wongso en de matroos 2de kl. C. Stolk. Intusschen werd ook menig vijand getroffen. Tegen half negen begon het vuur van achter de borstweringen flaauwer te worden en zag men reeds enkele vijanden vlugten, die dit natuurlijk met den dood bekochten. De officier van gezondheid kwam intusschen kennis geven dat er zeven zwaar gewonden waren, die hij, na voorloqpig verband, terstond in persoon naar boord meende te moeten brengen. Daar het niet raadzaam voorkwam om, na den thans ondervonden tegenstand, tijdens de afwezigheid van dien officier verder voort te rukken, werd besloten om, zoodra het verflaauwende vuur van den vijand geheel tot zwijgen gebragt, en het succes ter plaatse volkomen verzekerd was, den troep te verzamelen aan het strand, teneinde het transport en embarkeinent der gewonden te dekken. Toen het vuur van den vijand zoo goed als gedaan was, avanceerde de troep in de gestelde orde van bataille tot verder onderzoek dei- ruimte en het opnemen der wapens van de gewonden. Geen huizen of iets anders vindende voor den vijand van aanbelang, werden de op hen in het vuurgevecht veroverde vijf lilla's (3 zware ijzeren en 2 ligtere koperen) door de bijlen-sectie naar het strand vervoerd. Het kruid was te voren reeds, ter voorkoming van ongelukken, in zee gestort. De 3 ijzeren lilla's, a p. m. 7 cM., waren te zwaar om gevoegelijk door de branding geëmbarkeerd te worden; de kommandant liet ze dus van het steile strand in diep water zinken. De twee ligtere koperen lilla's a 4 cM. werden mede naar boord genomen. Thans viel geen enkel schot meer van deu vijand. Alleen werden nog enkele vlugtende gezien, die allen neergeschoten werden. Gedurende de afwezigheid van den doctor werden de naastbij liggende praauweu en nog een huisje vernield en de pallissaderingen omgehaald. Ten 9} ure ongeveer kwam de officier van gezondheid aan den wal terug met 5 versche met geweer gewapende manschappen. On middellijk daarop werd naar eene andere afgesloten ruimte opgerukt, welke na eenige salvo's werd binnengetrokken. Een lOtal huizen, 3 groote- en eenige kleine praauwen en vele andere zaken, voor de bewoners van groot belang, als kains, visch- tuig, euz., werden hier vernield. Overal kon men zien dat het granaatvuur van de Samarang groote verwoestingen had aangerigt. De les bleek afdoende te zijn geweest, want bij elke versterkte groep huizen die nu nog werd. binnengerukt, werd het schieten van den vijand flaauwer. Ook die laatste groepen huizen en nog tal van praauwen werden in de asch gelegd. Ten ongeveer 12$ ure waren 30 huizen, 34 praauwen (waaronder 3 zeer groote en een twaalftal van gemiddelde grootte) een tiental zoutpannen, vele varkens, kippen, een kudde schapen, veel vischtuig en Uil van vruchtboomen vernield, afgemaakt of verbrand. Volgens ingekomen berigten had de vijand buitendien een verlies van 30 manschappen te betreuren. Omstreeks 2£ uur was de lundingsdivisie, na Maoenoez» totaal vernietigd te hebben, aan boord van de Samarang terug. Eïngeland. Engeland wordt met een nieuwen, kostbaren „kleinen oorlog" bedreigd. Het magtige hoofd der Zoeloe-Kaffers, Cetewayo, heeft allengs een houding aangenomen, die niet langer geduld mag worden, naar het schijnt, en de gouverneur der Kaap-kolonië, sir Bartle Frère, heeft zich, volgens een berigt van 26 November, genoodzaakt gezien, dat opper hoofd een ultimatum te zenden, dat als de voorbode van een oorlogsverklaring kan beschouwd worden. In Afghanistan schijnt geen tegenstand meer te vreezen te zijn. Generaal Browne is opgebroken om Jellalabadte bezetten, waar de bevolking belooft, hem met open armen te zullen ontvangen. DultsctLlana. De groothertogin Alice van Hessen-Darmstad, gelijk men weet door diphtheritis aangetast, evenals hare kin deren waarvan de oudere hersteld waren, doch haar jongste dochtertje overleden was is aan deze ziekte bezweken. Zij werd geboren in 1843 en was eene dochter van Koningin Victoria. In 1862 huwde zij met den thans regerenclen groothertog Lodewijk IV. Gisteren arriveerde te Vlissiugen de extra boot de Prinses Elisabeth, aan boord waarvan zich de Prins van Wales en verdere koninklijke familie bevindt, op hare doorreis naar Darmstadt. Te Berlijn voert men tegenwoordig in een der theaters een kluchtspel op, getiteld: Adeline Patti als Gast. Uit Hildesheim wordt,ten bewijze dat de aanplanting van vruchtboomen langs de straatwegen groot voordeel oplevert, medegedeeld, dat bij den verkoop van het ooft, hetwelk in dit jaar langs de straatwegen enkel van het inspectie-district Hildesheim is verzameld, de som van 30,000 mark verkregen is! AmeriKa. In de Grondwet, van Michigan, leest men de volgende berigten De vorige maand had er een zeer brutale diefstal plaats te New-York. Johnstons juwelierswinkel werd des avonds, in tegenwoordigheid van een groot aantal voorbijgangers, beroofd van een aantal klokken en horologiën ter waarde van 7000 dollars. Even na 6 ure traden twee personen den winkel binnen. De een sloot de deur en de ander hield met zijn revolver den eigenaar, zijn bediende en een klant stil. Twee anderen sloegen daarop de ruiten van spiegel glas stuk en pakten, wat hun aanstond, in twee zakken. Nog twee anderen, gewapend met pistolen, dwongen de voorbijgangers zich weg te pakken. Zoodra de dieven klaar waren, bragten zij de goederen naar een slagerskar en reden snel weg. De twee roovers, die in den winkel gebleven waren, ontvingen een sein van hunne medeplig- tigen, keerden zich naar de volksmenigte en schoten hunne pistolen af. De menigte stoof uit elkander en de roovers ontkwamen. Deze brutale berooving van den juwelierswinkel in tegen woordigheid van honderden voorbijgangers, zoo spoedig na de berooving der Manhattan spaarbank en het stelen van het lijk van wijlen den millionair Stewart, doen niet zonder reden de bewoners van die stad verbaasd staan. Indien deze stoute rooverijen gepleegd waren op een der grens dorpen in het verre Westen, zou men geene redenen voor verbazing hebben, maar dat drie zulke stoutmoedige gruwel daden kort na elkander plaats kunnen vinden in de groote wereldstad New-York, vol van politie-beambten, deteetiven en allerlei alarmtoestellen in geval van inbraak en brand, is iets zeer buitengewoons en toont, dat er ergens ver scheidene schroeven los zijn. Het zonderlingste van alles is, dat de politie nog geene zekere sporen ontdekt heeft van de bank-roovers en van de fielten, die Stewarts lijk gestolen hebben. Uit Cincinnati wordt dd. 14 Nov. berigt: Te Zanes- ville in Ohio kreeg heden morgen ten 4 ure een politiebe ambte op de brug argwaan in betrekking tot een persoon op een wagen. Toen de wagen op de brug kwam, gebood de politiebeambte den voerman stil te houden, doch deze zweepte de paarden op en ontkwam. De politiebeambte verkreeg hulp en de wagen werd 14 mijlen ver achtervolgd, en toen men hem ingehaald had, sprongen de personen er uit en ontkwamen in de bosschen. In den wagen vond men de lijken van vier voorname burgers, die sedert Maandag op Woodlawn-kerkbof begraven zijn. De politie beambte werd, tijdens de achtervolging, getroffen door een pistoolschot van een der personen op den wagen. Een goedkoop geneesmiddel. Neem telkens voor het eten twee teercapsules van Guyot, ingeval gij verkouden zijt, hoest, of aan bronchitis, catharren, tering of in 't algemeen aan eenige aandoening van de bronches of longen lijdt. Iedere flacon bevat zestig teercapsules, 'tgeen maakt, dat de geheele behandeling slechts zes a acht centen daags kost en u ontheft van het gebruik van alle afkooksels, patés, siropen en borstdranken. Talrijk zijn de namaaksels. Gij moet dus vooral letten op het etiquette, waarop de handteekening van den heer Guyot in drie kleuren is gedrukt. Te verkrijgen in de meeste apotheken. Gremeenteraaa Texel. Zitting van Zaturdag 14 December 1878. Afwezig de heeren Westenberg, Bruijn, Dros eu Brans, eerst genoemde met kennisgeving van verhindering. Na opening der zitting worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige provinciale bladen en circulaires, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aan genomen. 2. De Voorzitter doet mededeeling vati het proces-verbaal van opname van de hoeken en de kas van den gemeente-ontvanger, over het 4de kwartaal 1878. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Er wordt ter tafel gebragt eene suppletoire begrooting, dienst 1878, tot een bedrag van f 1459.90, welke na mededeeling wordt goedgekeurd. 4. De Voorzitter berigt, dat, tengevolge van het in eene vorige zitting genomen besluit betreffende het uitgeven van regl van opstal van een gedeelte grond aan de haven te Oude Schild aan J. Vos Dz. en S. Gz. Kuiper en aan 0. Jsz. Kooger, adressanten daarmede in kennis zijn gesteld en de voorwaarden hebben goedgekeurd. Hij stelt alsuu voor, het besluit definitief vast te stellen. Dienover eenkomstig wordt besloten. 5. Er wordt ter tafel gebragt een concept-besluit tot aankoop van grond van Biem Cz. Lap en van liet huis en erf van de erven Cornelis Kuiper Pz., beiden staande en gelegen aan den Hoorn en benoodigd voor den bouw eener nieuwe school en onderwijzers woning aldaar. Na voorlezing wordt dit concept-besluit goedgekeurd. 6. Er wordt gelezen eene missive van den heer P. R. Mentz, houdende verzoek om eervol ontslag als lid der Plaatselijke School commissie, wegens vertrek naar elders. Er wordt besloten een eervol ontslag te verleenen, onder dankbetuiging voor de vele diensten, in die betrekking aan de gemeente bewezen. 7. Tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie worden benoemd de heeren M. P. Troelstra en Jacob Roeper Jbz. 8. Tot leden van liet Algemeen Armbestuur worden herkozen de aftredende leden, de heeren J. Dz. Witte, aan den Hoorn en Jan Pz. Keijser, aan den Burg. 9. Tot regenten van het Algemeen Weeshuis worden herkozen de aftredende leden, de heeren Jan Kalis Jsz. en M. Zijm Jsz. en tot regentes mej. M. Keijser, geb. Boon, mede aftredende. 10. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt, ter ver vanging van den beer Meulz, gekozen de heer S. Keijser Sijbz. 11. Er wordt gelezen eeije missive van den hoofdonderwijzer aan den Hoorn, den heer J. Remmers, houdende verzoek om verhoo ging van tractement voor zijne kwcekelinge Jannetje Boon. Op voorstel van het Dagel. Bestuur wordt besloten dit tractement te verlioogen met f 50. 12. Er wordt ter tafel gebragt eene missive van mej. Trijntje Rab, houdende verzoek om te worden geplaatst als hulponderwijzeres aan de openbare school aan de Waal. Er wordt besloten tot benoeming van mej. Rab, op eene jaarwedde van f 550. 13. De Voorzitter doet mededeeling eener ontvangene missive van den heer J. K. G. Muller, hoofdonderwijzer te Oude Schild, hou dende verzoek om mej. Trijntje Rab te benoemen tot hulponder wijzeres aan zijne school, of, bij niet-beuoeming, eene oproeping te doen voor eene hulponderwijzeres aan genoemde school. Aange zien de benoeming heeft plaats gehad, wordt besloten eene oproe ping te doen overeenkomstig liet vei zoek. 14. Er wordt, gelezen een rekwest van de heeren A. Koning Jsz. en G. Dz. Bakker, houdende verzoek om plaatsing eener lantaarn bij hunne woning. Dit rekwest wordt gesteld in handen van het Dagel. Bestuur tot onderzoek. 15. Ter tafel wordt gebragt eene missive van den lieer L. Kaan, te Oude Schild, houdende verzoek om verplaatsing der lantaarn aldaar. Deze missive wordt in handen gesteld van het Dagel. Bestuur tot onderzoek. 16. De Voorzitter brengt ter tafel eene missive van den heer J. P. Quant, houdende verzoek om ter proefneming aan te schaffen de bij hem verkrijgbaar gestelde extiueteur. Aangenomen voor kennisgeving. 17. De Voorzitter stelt aan de orde de opening der ingekomen inschrijvingsbilletten van de heeren J. H. Moojen en J. Sz. Dekker voor de levering der benoodigde schoolhehoeften aan de openbar# scholen der gemeente. Bij de opening blijkt, dat minste inschrijver is de heer J. II. Moojen voor f 935, aan wien de levering wordt gegund 18. De Voorzitter berigt, dat bij hem is ontvangen eene circulaire betreffende het aanbieden van een geschenk aan H. M. de Koningin hij IiDs. komst in het vaderland, met uitnoodiging eene Commistie te benoemen tot inzameling van bijdragen. Hij wenscht aan dit verzoek gevolg te geven en eene Commissie te benoemen, bestaande uit alle leden van den Raad, vertrouwende dat deze bereid zullen zijn ter bevordering van het doel te willen medewerken. De leden verklaren zich eenparig daartoe bereid, waarop de Voorzitter zijn voornemen mededeelt om op de verschillende dorpen van het eiland lijsten te doen circuleeren, ten einde een ieder in de gele genheid te stellen naar verkiezing bij te dragen. 19. Op de vraag des Voorzitters, of iemand der leden nog iets heeft voor te stellen, zegt de heer Koorn, dat hij gaarne eenige inlichting weuscht te hebben over de bezwaren, die indertijd zijn ingebragt omtrent deu toestand der Texelsche stoomboot en waar omtrent de Voorzitter op zich genomen heeft een onderzoek in te stellen, terwijl hij het tevens wenschelijk zou vinden, dat zoo mogelijk verandering werd gebragt in de uren van vertrek der boot, in dier voege, dat voortaan vooral gedurende de winter maanden bij dag in plaats van bij nacht kon gevaren worden, wat niet alleen onaangenaam, maar tevens zeer gevaarlijk is. Hij zou daarom wenschen, dat de Raad een adres naar den Minister zond, waarin op die bezwaren wordt gewezen. De Voorzitter zegt, dat hij zicli, ingevolge bekomen magtiging van den Raad, onmiddellijk heeft geadresseerd aan den heer Bok, directeur-boekhouder der Stoombootreederij, ter bekoming van inlichtingendat hij van dien heer de meest geruststellende berigten omtrent den toestand der stoomboot Ada van Holland heeft ontvangen; de boot had een klein lek gekregen, maar was direct op solide wijze hersteld. De bezwaren, bij den Raad ingekomen, verklaart de directie te zijn overdreven. Tot bevestiging hiervan had de directeur aan hem overgelegd het afschrift eener schriftelijke verklariug, afgegeven door den heer J. G. Alberts, werktuig- en scheepsbouwkundige en inspecteur over de boot en de werktuigen der reedery, dd. 11 Oct. 1878, luidende als volgt: „Ik ondergeteekende J. G. Alberts, werktuig- en scheeps bouwkundige, verklaar bij dezen, dat de stoomboot Ada van Holland, na de op heden gehouden inspectie, volkomen in slaat is om veilig personen en goederen over te voeren. (get.) J. G. Alberts." De Voorzitter vermeent, dat deze schriftelijke verzekering allen twijfel wegneemt omtrent de zeewaardigheid der Ada van Holland, zoodat het reizend publiek er met vertrouwen van gebruik kan maken. Wat aangaat het verzoek van den heer Koorn, om zoo mogelijk verandering te brengen in de dienstregeling, zegt hij, dat hij daarover met den heer Bok beeft geconfereerd; (lat sedert lang pogingen zijn aangewend om de algemeen gewenschte wijziging in te voeren, maar dat zulks door de post-admiuistratie steeds ver hinderd is geworden. Hij is er zeer voor, dat de Raad zich in dezen regtstreeks wende tot den minister van Waterstaat, enz. en neemt op zich in de volgende zitting een concept-adres aan te bieden. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten Ingezondlen. Door de flinke zorg van den kastelein J. Duinker Jz., aan de Waal op Texel, werden de bewoners van dat dorp den 13 Dec. 11. in staat gesteld ten zijnen huize eene lezing hij te wonen van den heer S. C. Pieterse, die door zijn degelijke redevoering en voordragt het publiek een genoegelijken avond verschafte. Daar deze gelegenheden aan de Waal zelden voorkomen en er toch zeker evenzeer behoefte bestaat aan eenige nuttige ontspanning gedurende de lange winteravonden, is het te wenschen dat het Duinker gelukken moge in 't vervolg meer dergelijke avonden voor de Waal te verschaffen. Moge. ieder door eene trouwe opkomst toonen zijne pogingen op prijs te stellen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2