HEL1ERSCUE KV MEUWEIHEPEll ('III ANT. 1878. N°. 153. Zondag 22 December. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Diugsdug, Donderdag cn Zaturdag namiddag. Ahonuementsprijs per kwartaalƒ1.30. g 0 franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Ad^ertenticn: Van 14, regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indii*. Laatste ligting 's avonds 6 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNA, op DINGSDAGden 24 DECEMBER 1876, des voonniddags ten 10 ure. Anna Paulowna, den 20 December 1878. De Burgemeester, C. E. P E R K. Onderwerpen ter behandeling: 1. Benoeming Armvoogden. 2. Mededeeling ingekomen stukken. HELDER en NIEUWED1EP, 21 December. •Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, is de oefenings-di visie, onder bevel van den kapitein ter zee W. B. F. Escher, den 17 dezer van Rio de Janeiro vertrokken, ter voortzetting der reis naar Oost- Intlië. Aan boord der schepen was alles wel. Voor de eerste maal sedert de oprigting van 't Iieldersche departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen (1822) trad aldaar gisteren avond eene dame als spreekster op. Mej. Groote, uit Amsterdam, tijdelijk verblijf houdende te Velp, leverde ten eerste eene kleine maar zeer lieve novelle, met keurige teekening. De oude Jakob was zeer naïef, Anna, als weldoenster in alle opzigton lief geteekend. Mej. Groote is heel levendig, om niet te zeggen seiner onverbeterlijk in hare mimiek. De dichtstukjes die ze overigens voordroeg bewezen, dat zij in dit opzigt eene goede keuze heeft; ze waren van Brestcr, ter Haar, Creiner en Laurillard. Zoowel in 't een als in 't ander was hare voordragt los, bevallig, voortreffelijk en gaf zij blijken van studie en groote gaven in de kunst van declameeren. De ruime zaal van Tivoli was, zeker wegens het zeldzame van het optreden eener dame en ook wegens den roep die over mej. Groote was vooruitgegaan, goed gevuld en voorzeker zal niemand zijn gaan naar 't Nut beklaagd hebben. In de tweede afcleeling werden de voordragten door zeer verdienstelijke solo's voor hoorn en viool afgewisseld. Wanneer 't Nut zulke avonden geeft, zal de opkomst der leden in 't vervolg meer getrouw zijn en het departement zeker in ledental toenemen. Bij het 4de bataillon van liet 7de reg. infanterie, alhier in garnizoen, zijn ingedeeld de nieuwbenoemde 2de luitenants G. van der Reijden, D. J. Ruitenbach en A. Knip. De Koning is jl. Donderdag te's Ilage teruggekeerd en werd aan bet station door de autoriteiten, eene commissie uit de burgerij en eene tallooze menigte ontvangen. In antwoord op de toespraak van den commissaris des Konings zeide Z. M.: „Ik dank u voor de hartelijke woorden en opregte wenschen, die gij mij namens de ingezetenen van Zuid holland hebt toegesproken en overgebragt. Ik dank u daarvoor ook namens II. D. II. Prinses Emma, mijne verloofde. „Mijne Heeren, ik acht mij golukkig u de verzekering te kunnen geven dat de Prinses, uw aanstaande Koningin, alles zal veil hebben voor liet welzijn en den roem van Nederland." Daarop werd de Koning door den heer D. de Boer, namens de commissie uit de burgerij toegesproken, die Z. M. een album met 5000 handteekeningen aanbood. De Koning dit aangenomen hebbende, zeide: „Ik dank u, mijne heeren, voor dit bewijs van hulde cn voor uwe wenschen voor mijn geluk en dat uwer aanstaande Koningin. Ik wil er wel bijvoegen, dat, indien ik in Prinses Emma niet die edele hoedanigheden van hoofd en hart en dat beminnelijk karakter had ontdekt, hetwelk ik steeds in het Nederlandsche volk vind en waardeer, ik nimmer aan de echtverbintenis met deze vorstin zou hebben gedacht." De Koning heeft gisteren op zijn paleis ontvangen de commissiën uit de Tweede en Eerste Kamer, die hem de adressen van gelukwensching overhandigden met zijn voor genomen huwelijk. De minister van Binnenl. Zaken heeft voor het jaar 1879 benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Noordholland de heer dr. G. A. N. Allebé, te Amsterdam. Met primo Januarij a. s. wordt de machinist 1ste kl. in het vaste korps, J. L. Vermeer, gedetacheerd bij de *onservatie van 's rijks werf te Amsterdam, ter vervanging /an den machinist 1ste kl. in het vaste korps, A. H. Balsink. De Middelb. Crt. is evenmin als de Arnh. Crt. ingenomen met het geven van namen uit de Noordsche mythologie aan onze oorlogschepen. Nu evenwel daartoe van wege liet departement van Marine is besloten, heeft zij de welwillendheid om (ten gerieve der aanstaande bemanning?) van de Balder de volgende mededeeling te doen, aan een conversations-lexicon ontleend: „Balder was een Noordsche god, zoon van Odin en Frigg, geniaal van Nanna en vader van Forscti. Ilij was een vijand van Loki en van Hödhur, die hem doodden. Zijn lijk werd vervoerd met het schip Hringhorni, dat door de reuzin Hyrrockin te water gelaten werd. Na Balders dood kwamen spoedig al de Noordsche goden in Ragnarökur aan hun einde." Het comité ter Evangelisatie to I.Tmuiden heeft, met het oog op de zich meer en meer uitbreidende bevolking dier gemeente, het plan opgevat om door inzameling van vrijwillige bijdragon een eigen kerk en bewaarschool te verkrijgen, daar men tot nu toe slechts een gebouw in huur heeft, waar des Zondags godsdienstoefening wordt gehouden. Het comité schat liet benoodigdc bedrag voor een en ander op f 60,000. Te Leiden is tot doctor in de regten bevorderd de heer A. Nuhout van der Veen, geb. te Alkmaar. Jl. Donderdag is bij inschrijving door bet provinciaal bestuur te Haarlem aanbesteed: bet leggen van een dijkje in het belang der zeewering, langs de noordzijde van het eiland Vlieringen, raming f 1260. Daarvoor was de minste inschrijver de heer Nan Heijblok te Wieringcn, voor f 1000. Men schrijft ons van Texel, dd. 12 dezer: „Sints eenige dagen is alhier spoorloos verdwenen zekere K. M. K., die eenige dagen te voren zijne afmonstering van de mailboot „Madura" (Stoomvaart-Maatschappij Nederland) had ontvangen en zijne geboorte- en vroegere woonplaats was komen opzoeken. Men vermoedt dat hij door sterken drank- bevangen, waarvan bij meermalen misbruik maakte, in een sloot is geraakt en tlnins onder liet ijs begraven ligt. De belangstelling in den man is evenwel zóó gering, dat bijna geen de minste pogingen tot onderzoek worden gedaan." De gemeente Winkel zal met het Nieuwjaar eindelijk deelen in den zegen van straatverlichting. Hierdoor wordt tegemoet gekomen aan een lang gekoesterden wensch en voorzien in eene bepaalde behoefte, want bij donkere maan is bet zoo stikdonker in het dorp, dat men er niet geheel zonder gevaar loopen kan. Het is te hopen, dat de lantaarns met eenigszins milde hand zullen geplaatst worden en het opsteken en schoonhouden der petroleumlampen aan be kwame handen zal toevertrouwd worden. De Vrije gemeente te Amsterdam heeft terrein aan gekocht voor den bouw van een eigen lokaal. De kosten van een gebouw (bevattende een zaal voor godsdienstoefeningen voor minstens 1500 personen, drie lokalen voor onderwijs, zaal voor kleine bijeenkomsten, kamer voor bestuursver gaderingen, woning voor den conciërge enz.) met inbegrip van den grond en liet meubilair zijn geraamd op f 140,000. Daarvoor is f 80,000 bijeengebragt, dat met toestemming van alle inschrijvers overgebragt is in een 4 pCt. obligatie- leening, groot f 140,000. waarvan zoowel de inkomsten als de eigendommen der Vrije Gemeente tot waarborg zullen strekken. Men denkt thans een nieuw beroep te doen op de belangstellenden om de ontbrekende f 60,000 bijeen te brengen. Te Amsterdam is ten overstaan van den notaris mr. J. F. Wertheim de acte van oprigting verleden der naamloozc Vennootschap de Amsterdamsche Stoomvaart- Vereeniging, die zich de exploitatie van eene stoomboot- dienst tusschen Amsterdam en Londen ten doel stelt. Een der sigaren-magazijnen van de firma Boele te Amsterdam zal met electriscli licht worden verlicht. De Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel vraagt aan den Gemeenteraad van Amsterdam de gunning tot het bespelen van den Stadsschouwburg aldaar van 18791882, gratis. Mogt de Raad den schouwburg niet kosteloos willen afstaan, dan biedt de Vereeniging f 5000 als jaar- lijksche vergoeding aan. Er is aanvraag gedaan om concessie voor een stoom tramweg tusschen Leidon en 's Hage, die zal aanvangen op liet Tournooiveld te 's Hage en langs den Leidschen straatweg, Wassenaar en Voorschoten zal loopen tot op de Breedstraat te Leiden. Aan een schrijven uit Batavia aan het Rott. Nbld., dd. 14 Nov. jl., ontleenen wij de volgende regelen: „O land der zonne! land der kleuren! hoe onherkenbaar zijt gij heden! Van zon geen sprake; een effen graauwe n hemel, waaruit sedert eenige uren de regen nederdaalt in eene kwantiteit, die in Holland waar 't ook nog al regenen kanongekend is. De bodem is in een bruin meer herschapen, waardoor de inlandsche jeugd, bij zulk weer in haar element, geheel naakt holt en plast, elkander handen vol modder op de glanzende bruine ledematen gooijende. Dat zal zoo van daag wel blijven, denk ik, en mogelijk morgen ook want de Westmoesson schijnt goed door te zetten, en metterdaad zijn Konings- en Waterlooplein, die voor een dag of wat bruine, dorre vlakten waren, en om den anderen dag in brand stonden, nu reeds weer met een heerlijk frisch groen overtogen. Ook het geboomte neemt thans zijn schoonsten dos weder aan, en prijkt met zijn helder groen en fraaisten bloemen- tooi die echter slechts bij oogenblikken door een zonnestraaltje worden beschenen. Geheel anders is het in den Oostmoesson gesteld: geen regen, soms maanden achtereen, maar een brandend heete zon, die aan den onbewolkten hemel bijna regt over onze hoofden heengaat, die het gras verzengt, het gebladerte uitdroogt, en, terwijl alles met eene graauwe stoflaag wordt overdekt, den grond doet splijten van droogte en hitte. Het zonlicht is zóó fel, dat alles schittert voor uwe oogengeen wolk aan den hemel die, 't zij door kleine weerkaatsing of schaduw, eene welkome afwisseling in liet landschap brengen komt; geen mist, geen damp, geen nevel hoe gering ook in de atmosfeer, om, als in het dierbaar Europa, de verschillende plans van het landschap achter elkander te doen wijken, totdat het laatste als wegsmelt in de deinende verte. Geen kleur, geen nuance, geen wolk, geen schaduw, geen mysterie derhalve. Licht slechls licht, schittering, glans! Op ter Haar's O land der zonne! land der kleuren! valt dus wel wat af te dingen. Als er zon is, zijn er geen kleuren; en als er kleuren zijn zouden, i3 er. geen zon. Nu heb ik de stoffeering nog buiten beschouwing gelaten. Hier geen eerwaardig kasteel, met pittoreske torentinnen; geen smaakvol buitenhuis van Bentheimer steen of Port- landsclie cement, met klimrozen begroeidmaar suiakelooze, regthoelcige, spierwitte woonhuizen, van onderen ter hoogte van twee voet, zorgvuldig, maar leelijk zwart geteerd. Hier geen nette boerenhofstede, wier rood pannen dak geestig afsteekt tegen liet donker groen eikenloof, waaronder het half is verborgen; maar de schamele hut vaixjlciu^—- inlander, leelijk van vorm en kleurloos, met, haar graauwe bamboezen wanden, en graauwe atap-dakbedekking. Geen bonte koeijen, tot aan de knieën in 't frissche gras; geen groep hooijers in blaauwe kielen en roode rokken, om den jpgestapelden hooiwagen gegroepeerd; maar een span logge, donkergrijze karbouwen, tot aan den plompen buik in de slokan (sloot), en eenige naauwelijks gekleede inlanders door de natte sawah plassende, om hun padi te planten. Geen hengelaar met breedgeranden hoed aan de kristal heldere vaart gezeten; maar de sluike zwarte kop en gele schouders van een inlander, die zich baadt in het water der smerige kali, dat roodbruin gekleurd is van de sawah- klei die liet meevoert. Zou dit de reden zijn waarom de schilderkunst hier niet, ach! volstrekt niet beoefend wordt?" De gemeenteraadsleden van Breda hebben, op verzoek van den burgemeester, het door den heer Henry Havard van zoo ongunstige zijde besproken archief bezocht, nadat de burgemeester vooraf had verzekerd, dat er sedert 's heeren Havard's vlugtig kijkje niets was geredderd. De leden van den raad hebben, volgens de Bredasche Crt., verklaard dat de toestand van het archief nog al overdreven is voorgesteld. De Prins van Wales met gevolg is jl. Donderdag middag per extra-teem te Vlissingen aangekomen en heeft met het stoomschip Prinses Elisabeth de terugreis naar Engeland aanvaard. Te Oosterhesselon zijn twee schaatsenrijders tegen elkander aangereden. Een hunner viel en werd zóó zwaar gewond, dut hij kort daarna is overleden. In -de op 13 dezer te Leeuwarden gehouden vergade ring van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij voor Landbouw -en Veeteelt werd aan den secretaris-penning meester mr. E. Jongsma, namens de leden van liet hoofd bestuur eene fraai bewerkte fruitschaal op zilveren voet; prijkende met een Ceresbeekl, aangeboden, ter herinnering aan hetgeen hij in gemelde betrekking gedurende vijf-en- twintig jaren had verrigt. Voorts werden de voorstellen van de elfde afdeeling, om de oprigting van een Friesch rundvee- en paardenstamboek te bevorderen, aangehouden en een voorstel tot wijziging der statuten naar de afdeelingen verzonden. Het belangrijkste punt der agenda was even wel het rapport der commissie, belast met een onderzoek naar de zuivelbereiding in Denemarken en Zweden. De commissie geeft een trouw verhaal v«in alles wat zij gezien, onderzocht en behandeld heeft. Zij deelt in een aangenamen vorm mede wat van dag tot dag is voorgevallen, en geeft ten slotte hare eigene beschouwingen in eene uitvoerige

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1