tot gemeld oogmerk zijn beproefd geworden, dat bij 30 andere zulke proeven niet hebben plaats gehad en dat 6 ondernemingen proeven van verschillenden aard zullen doen. De meeste spoorwegen (23) hebben getracht, door het aan brengen van de zoogenaamde Engelsche signaal-lijn of van de gewone in 48 van het „Bahnpolizei-reglement" voor geschreven treinlijn, aan de buitenzijde der wagens, over de deuren heen, eene zekere verbinding tusschen de reizi gers en het treinpersoneel te verkrijgen, terwijl drie onder nemingen het apparaat van Lavaud en een vierde eene aan dit laatste tamelijk gelijke inrigting in toepassing hebben gebragt. Voorts is nog in gewijzigden vorm door vier spoorwegen de Engelsche signaal-lijn, door één de gewone treinlijn en door twee anderen, in plaats van de lijn aan de buitenzijde over de wagendeuren, een trekdraad beproefd geworden. Drie ondernemingen hebben proeven met andere bijzondere inrigtingen genomen. De tot dusver opgedane ervaringen hebben niet het bewijs geleverd, dat eenige inrigting onvoorwaardelijk boven andere de voorkeur ver dient, maar integendeel dit voor de veiligheid gewigtige onderwerp in het stadium der proefnemingen gelaten. Het //Reichs-Eisenbahnambt" heeft dan ook de spoonvegbesturen uitgenoodigd hunne aandacht te blijven wijden aan het nemen van proeven ter verkrijging van een doeltreffend gemeenschaps-signaal, en ziet over de eventueel te verkrijgen uitkomsten na 3 jaren berigt te gemoet. Izaak Makerl, te Neurenberg, adverteert het volgende: ,/Izaak Makerl, barbier en paruikmaker, organist, schoon schrijver, hoefsmid, chirurgijn, scheert voor drie centen, snijdt het haar voor twee centen, leert alle vreemde talen, onderwijst den landbouw, repareert schoenen en laarzen, leert hobo en fluit, geeft dansles aan huis, verkoopt par- fumeriën en alle soorten van papier, lak, gezouten haring, koek, schoensmeer, worst, kluifjes en andere hartverster kende middelen, geeft Woensdags en Vrijdags les in geo- graphie, wiskunde en teekenen/' Met welgevallen verhalen de Duitsche bladen, dat de inwoners van Metz hoe langer zoo meer verzoend raken met hunne nieuwe Duitsche nationaliteit. De Duitsche zeden en gewoonten vinden meer en meer bij hen ingang. Ze rijden bijv. tegenwoordig schaatsen en zelfs de kerstboom was gedurende het jongste kerstfeest bij velen hunner te vinden. Een grondeigenaar in Saksen beveelt in een Duitsch blad aan eigenaars van paarden ten dringendste aan, om alle gebroken gebitten uit de hoofdstellen der paarden te verwijderen en niets dan regte of zoogenaamde stangen" te gebruiken. Sedert een lange reeks van jaren had hij de ervaring opgedaan, dat krachtige en nog jonge paarden, niettegenstaande het beste voeder, vermagerden, zonder vooraf ziek geweest te zijn. Bij een naauwkeurig onderzoek vond hij in de meeste gevallen, dat de tong van zulke dieren meer of minder verwond was en wel alleen tenge volge van het gebruik van een gebroken gebit. (Zooals men weet bestaat zulk een gebit uit twee deelen, in het midden aan elkander, bij wijze van scharnier door twee oogen bevestigd). Het spreekt van zelf dat een paard met een verwonde tong veel langzamer zijn voedsel kaauwt en hierin ligt het groote nadeel. Men bemerkt het meestal eerst dan, wanneer de tong reeds veel geleden heeft en in dit geval ondervindt het paard, ook nadat do wonden geheeld zijn, nog langen tijd daarna de kwade gevolgen. Daar er helaas, onder de boerenknechten slechts weinigen zijn, die de teugels met genoegzame zorg hantecren, is het hier beschreven kwaad veel meer algemeen dan men zou denken en worden er groote verliezen aan paarden, door gebroken gebitten veroorzaakt, geleden. Italië. Leo XIII heeft het eenige oorlogschip, dat van de pause lijke vloot vwas overgebleven en dat te Toulon gestationeerd was, de (/Onbevlekte Ontvangenis," verkocht. De officieren zijn op pensioen gesteld. Vele mcnschen beklagen zich, dat ze dés morgens bij 't wakker worden eene groote belemmering gevoelen in de bronches, een zeker gevoel van benaauwdheid in het ach terste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min of meer dikke slijmdeeltjes. Men wendt dan dikwijls heftige pogingen aan om ze kwijt te geraken, waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dikwijls het gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes te verwijderen, die de ademhaling belemmeren. Allen die aan deze onaangename kwaal lijden, bewijst men eene waarachtige dienst, door hun 't middel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de teer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches. Het is voldoende om bij eiken maaltijd twee of drie capsules te nemen, om spoedig een gevoel van verlichting te krijgen, dat men dikwijls of vergeefs zocht in eene menigte zeer zamengestelde en dure geneesmiddelen. Tienmaal van de twaalf gevallen zal dat gevoel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwijnen, wanneer men geregeld gedurende eenigen tijd de teercapsules gebruikt. Het is genoeg om te herinneren, dat elke flacon zestig teercapsules bevat, om de goedkoopte van dit geneesmiddel te bewijzen. Deze behandeling kost den geringen prijs van zes acht centen daags. Heeft dit geneesmiddel, door zijn verbazend succès en debiet, talrijke namaaksels in het leven geroepen, de heer Guyot kan echter alleen instaan voor de goede werking der capsules in die flacons, op wier etiquette zijne liand- teekening in drie kleuren gedrukt is, welke flacons in de meeste apotheken te verkrijgen zijn. Beriiten ïetreMe de Stoomvaartmaatscliappij Nederland. Voorwaarts 30 Oct. te Singapore aaugekomen. Celdes1 Jan. van Aden naar hier vertrokken. Kon.derNcderl. 6 Dcc, te Batavia aangekomen. PrinseiAmalia. 29 Dec. te Batavia aangekomen. Prins v. Oranje. 26 Dec. van Suez naar Batavia vertrokken. Madura 1 Jan. van Southarapton naar Batavia vertrokken. Conrad12 Dec. alhier aangekomen, vertrekt 18 Jan. Prins Hendrik. 3 Jan. alhier aangekomen, vertrekt 8 Febr. Marinehaven Nieuwediep. binnengekomen scuepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Vildosala, st.J.Smith. Cardifl'. Steenk. de Vries St Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 4 Januarij. Condor, Nielsen en Gambetta, Eltvedt, beiden WilmingtonMedea, st., Hamburg. 5 Januarij. C. C. Michel, Dillewitz, Wilmington; Eider, st., Londen; Homeward Bound, Merryman. Churlestown; Durley, st., Middell. zee; Eddystone, st., Huil. 6 Januarij. Persa, Klip, CuragaoSkulda, Wisnaes, Linnen, Barth en Cato, Kroger, alle 3 New-York; Brio, Gabrielsen, Ce- phalouia. Vertrokken: 4 Januarij. European, st., Huil; Cosmopolitan, st., Londen. 5 Januarij. Helge, st., Kopenhagen; Ceres, st., Middell. zee; Astrea, st., Antwerpen. Svend, st., Kopenhagen. 6 Januarij. Bestevaer, van der Plas, Java; Holland, Brummer, Macassar; Stella, Wijkmeijer, Curacao; Corisandre, st.. Shields. leêrMip Waarnemlngeii te Held er. (La ito t.) f c Windrigting Barometer Thermometer .ÖO g Toestand c en mm. C. 13 van de zee. >-3 Kracht. Stand.Afw. Stand. Afw. °- 5 12 nwtw. 7k. 7 61.45 [f- 1.25 4.1 f 1.9 0.83 Golvend. 6 12 nwtu. 0.2„ 765.20 5.00 3.4 f 0.5 0.90 Vlak. 7 8 no. 10„ 768.00 f 7.80 - 1.3 - 3.0 0.72 weingolv 7 12 ono. 8„ 768.11|f 7.91 -2.0 - 4.8 0.67 H Weersgesteldheid: 5 Jan. 12 u. Bewolkt, winderig. 6 Jan. 12 u. Bewolkt, mooi. 7 Jan. 8 u. Bewolkt, winderig, vorst. 7 Jan. 12 u. Idem. Gevroren dikte van 6 op 7 dezer 12 mM. PURMERENDER MARKT YAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 20 stuks Paarden. Veulens. 86 Runderen; matig, hoog. 80 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per Kgr., vlug. 79 u magere dito - 10,a 25,per stuk, vlug. 1395 Schapen, vette duur, vlug, Overhouders matig, prijsh. 51 vette Varkens f 0,46 a 0,54 per Kgr., vlug. 10 magere dito - 8,a 12,per stuk, vlug. 127 Biggen - 3,a 6,vlug. 96 stapels kleine Kaas, f 34,a per 50 KG. middelbare dito, f a per 50 KG. Boter f 1,15 a 1,25 per KG. Kip-Eijeren 1' 5.50 a 6,per 100 stuks. Eend-Eijeren f a per 100 stuks. MarKtDerlgten. Amsterdam, 4 Jan. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 265. Rogge op levering onverauderd, stil, Maart f 145. Kool zaad f 1 hooger, April f 365. Raapolie vast, Mei f 35}, Sept./ Dec. f 36i, i. S Jan. Rogge onveranderd, jarige Odessa f 139, oude Petersb. f 150, 156. Op levering onveranderd, Maart f 145. Koolzaad vast, April f 365, Oct. f 372. Raapolie vast, Vlieg, f 36, Mei f 35£, Sept./Doc. f 3G}. Lijnolie vast, Vlieg. 27, Febr. f 261, Maart/Mei f 271, Junij/Aug. f 27}, Sept./Dec. f 2S}. Petroleum zeer vast, loco f lOf E. gehouden. Vette Runderen 1ste kw. 8S, 2de kw. 82 en 3de kw. 7S c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 160 a 340. Nuchtere Kalveren f9 a 15. Vette Varkens 44 a 53 c. per KG. Alkmaar, 6 Jan. Koeijen f a 74 vette Kalveren f 40 h 12S. S nuchtere Kalveren f 13 a 37. 135 Schapen f 28 a 38. 124 vette Varkens 42 a 55 c. per KG. magere Varkens f a Hoorn, 4 Jan. 4 liectol. Tarwe f 11,2 hectol. Rogge f 7,3 hectol. Gerst f 7,26 hectol. Haver f5,50, Mosterd zaad f 19,Kanvcizaad f 17,75, 18 hectol. Boonen bruine f 13, witte f 16,Paarden- f 8,50, 7 hectol. Erwten: vale f 13, heet. groene f 12,hectol. graauwc f 18,hectol. witte f 10,alles per hectol. 1381 KG. Kopbotcr f 1,20 a f 1,30 per KG. 900 Kip-Eijereu f 6,50 a 7,50, Eend- Eijeren f -,a -,beiden per 100 stuks. 25 Paarden f 50 a 200, Koeijen f' a 24 Kal veren f 9 a 26, 200 Schapen t 24 a 33, Lammeren fa 60 Varkens f 9 a 16, 3 Zeugen f 25 a 40, 360 Biggen f 3,a 6,120Kippen f 0,70 a2,300Ecnden f 0,80 a0,90, alles per stuk. Rotterdam, 6 Jan. Tarwe: nieuwe VI., Zw., Flakk. en Overm. beste f 8,60 a 9,50, mindere f 7,20 a 8,50, geringe f -,a -,Rogge. VI. en Zw. f 6,50 a 7,Flakk., Overm. en Noordbr. f 5,80 a 6,80. Gerst: VI., Zw., Flakk. en Overm. Winter f 6,70 ci f 7,30, Zomer f 5,70 f 6,20. Haver: Dikke f 3,80 a f 5, Ordinaire f 2,— a 4,80. Vlas. Op het land was veel vrang voor alle soorten. Ter markt werden ongeveer 28,000 steen aangeboden, die door de hoogere eischen slechts langzaam opruimden tot goed vorige prijzen. Schiedam, 6 Jan. Jenever f 16,25, Amst. proef f 17,50. Moutwyn f 10,75 per N. vat. Kampen, 6 Jan. Boter: Aangevoerd 300 vaten van 20 en 47 vateii van 10 KG., benevens 200 stukken van KG.; zij gold f 1,a 1,08 per KG. en f 28,a 32,50 per 20 KG. Ameide, 6 Jan. Hooi. f 10 a 11 per 500 KG. Stad en Ambt Vollenhoven, 4 Jan. Hooi: Uiterdijksch f 14 a 25 per 1000 KG. Londen, G Jan. 4100 Runderen, 10000 Schapen en Lam meren, 100 Kalveren en Varkens. Prijzen: Runderen 5/9, Schapen 7/2, Kalveren 6/6 en Varkens 4/6 per steen. V er volg N ieuwstij dingen. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. scliroefstoomschip Padang, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. D. M G. de Swart, in den namiddag van den 6 dezer naar zee vertrokken, ter op volging zijner bestemming naar Oost-Indië. Ter gelegenheid dat op heden het huwelijk des Konings te Arolsen wordt voltrokken, wapperen de vlaggen van Zr. Ms. oorlogschepen in onze haven. Wij maken onze lezers opmerkzaam op achterstaande annonce, waarbij liet optreden van den heer Herrmann op a. s. Donderdag wordt aangekondigd. We herinneren hierbij, dat in onderscheidene nieuwsbladen allergunstigste berigten zijn opgenomen over de werkzaamheid van dien heer, zoodat een bezoek aan Tivoli wèl is aan te bevelen. De heer M. Colien Stuart, hoofdredacteur van het Rott. Nieuwsblad, heeft den 1 dezer zijne betrekking als zoodanig geëindigd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebragt een missive van de ministers van Koloniën en van Oorlog, van 14 Dec. 1878, nopens de werving van Nederlanders voor het Oost-Indische leger Daaruit blijkt, dat er f 300 wordt uitbetaald, indien men zich voor zes jaar verbindt en f 200, indien men zich voor vier jaar verbindt. Miliciens kunnen voor den tijd van twee jaar gedetacheerd worden voor Nederlandsch-Indië. Ook is er gelegenheid opengesteld voor jongelieden van 16 tot 18 jaar, die voldoend lager onderwijs genoten, om, onder het genot eener gratificatie van f 50 bij het bat. mineurs en sappeurs te Utrecht te worden opgeleid voor het kader der Indische genietroepen. Zij moeten zich voor tien jaren verbinden, waarvan drie jaar in opleiding bij het bataillon mineurs en sappeurs. Bij vertrek naar Nederlandsch-Indië wordt hun f 300 gratificatie uitgekeerd en hun dienstverbond verminderd met één jaar, indien zij het tot korporaal hebben gebragt en met twee jaar indien zij den graad van sergeant verwierven. Bij den naderenden winter en de niet zelden voor komende klagten over gebrek aan arbeid voor den werkenden stand, zal menig burgemeester (aldus besluit de missive) door de vorenstaande mededeelingen ingelicht, welligt in het belang der werving kunnen handelen door zijne gemeentenaren met raad en daad te steunen. In het tijdperk van 1 tot 28 December 1878 zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aange tast in Zuidholland 15 runderen. De overige provinciën bleven van die ziekte bevrijd. In het vorige tijdperk van vier weken waren 19 runderen door die ziekte aangetast. Gedurende het afgeloopen jaar (30 December 1877 tot 28 December 1878), werd longziekte waargenomen bij 701 runderen. In het jaar 1877 956 runderen; 1876 1723 i, 1875 2227 1874 2414 1873 2479 1872 4009 1871 6078 In het jaar 1878 zijn te Wieringerwaard geboren: 24 jongens en 26 meisjes, te zamen 50. Overleden zijn: 26 personen, waarvan 14 van het mannelijk en 12 van het vrouwelijk geslacht; 3 kinderen werden levenloos aange geven. In de gemeente hebben zich gevestigd 139 personen, en haar verlaten 181 personen. De bevolking, die op 31 December 1877 1361 personen telde, bedroeg op 31 December jl. 1343, en verminderde alzoo met 18 personen. Het aantal huwelijken dat gesloten werd bedroeg 14, waarvan 11 tusschen jongmans en jongedocliters en 3 tusschen weduwnaars en jongedocliters. Bij het Nieuwjaarsnummer van den Nederlandschen Spectator is een strooibiljet verzonden voor een ,/zeldzaam aanbod van den Nederlandschen Spectator, bij gelegenheid van het nieuwe jaar 1879." In vorm is het strooibiljet een persiflage op de bekende bonsadvertentiënin inhoud is het een doorloopend zondenregister van vele verkeerdheden in ons land. En dat dit zondenregister groot is, blijkt uit de lange lijst van zaken, die de Spectator gaarne wil cadeau geven, omdat hij ze kwijt wil zijn. Ziet en hoort maar; van de 32 nemen wij een tiental over: „Het Code pénal van 1810. Panglima Polim. Een partij stopwoorden en aanhalingen van journalisten en „onze correspondenten," als: last not least; the right man osi the right place, enz. Het zand in den nieuwen Maas mond. De deftige titels „van af" de Uweledelens „tot toe" de Uwhooggeboren's, mitsgaders „van af" de Weledel- gestrenge's „tot toe" de Edelgrootachtbaren. De uitloving van bons bij advertentiën. Het eeuwige stuk zilver, dat de Kon. Fabriek van de PIH. van Kempen eer aandoet. De lange pauzen met onpasselijke muziek bij tooneelvoor- stellingen. De trein No. van den IIoll. spoorweg die niet „vermoedelijk" maar zeer zeker altijd te laat komt en vertrekt. De heen- en weer reizende tooneelspelers". Deze kan men cadeau krijgen bij een 30tal prachtige litterarische en wetenschappelijke, waaronder zeldzame werken, die toch al voor spotprijzen gegeven worden, o. a. „Twaalf fonografiën van ééne algemeene beraadslaging over de begrooting, 64 deelen in atlasformaat. Lands drukkerij f 0.05Een tijdschrift dat de „voornaamste vaderlandsche letterkundigen" niet tot medewerkers heeft, f 7.43. Een scheurkalender uit de verslagen der Staten- Generaal, f 0.60. Oude wijn in oude ledersacken." „Is dat niet goedkoop?" zoo gaat de Spectator voort. „Zeg maar gerust, dat gij er niets van begrijpt. Wij begrijpen het ook niet. Nu komt nog het mooiste! Wie uit de vorenstaande lijst zooveel uitkiest, dat het de moeite waard is, krijgt nog naar keuze bovendien „een elftal voorwerpen, waaronder wij aantreffen „een bon voor 12 pruiken van den haarkundige Théophile." Een aandeel in het O.-I. batig slot van 1901. De looden schoenen, waarmee de Eerste Kamer het Ministerie zal volgen bij de herziening der grondbelasting. Een stoffer en blik om het bureau der statistiek, de commissie van Rijks-adviseurs, de sub sidie voor het woordenboek, het commissarishuis te Leeu warden, de tweede afdeeling van de krijgsschool, de stoompakketvaart van Java op China, enz. bij elkaar te vegen. Een zelfregistrerende portefeuille voor het te be lasten kapitaal, in keurigen linnen band met nette ver gulden krullen." Het onvermijdelijke allermooiste in die advertentiën is hier het volgende: „In tien bestellingen stoppen wij een bon voor eene voorstelling, te geven door een Hollandsch tooneelgezelscliap, zijnde: De vrolijke professor met vast tractement en één student, droefeindend blijspel, in één bedrijf, met een voorspel (tien jaren later), quodlibets, optogten, electrisch maanlicht, metamorfosen, konst- en vliechwerk, apotheose, met bengaalsch vuur, enz. enz. enz. Na hetzelve: de Iloogeschool, gereden door 125 gewone en buitengewone professoren, waarvan er geen één over het paard wordt getild. Groote esquestrische, theolo gische, filosofische, medische, juridische,litte rarische pantomime." En het ongehoorde is„Iets als het ware uit het land der Duizend in éénen nacht. Die ons de fraaiste bestelling doet, hem geven wij een nommer en als dat uitkomt met het cijfer van het aantal stemmen waarmede in de Kamer twee hoogescholen worden opgeheven, krijgt hij een villa in de XXII Moekim, benevens een abonnement op den Ncd. Spectator om daar te lezen." De straat verlichting te Heemskerk is volgens eene mededeeling van den burgemeester dier plaats niet gestaakt omdat de kosten van f 60 voor de gemeentekas te bezwarend zijn, maar omdat de meerderheid in den Raad die onnoodig achtte en meende dat zij het schrikken der paarden ver oorzaakte. Te Augsbuurt, gemeente Kollumerland en Nieuw- Kruisland, zijn door deu landbouwer A. R. S. vier Friesche schapen verkocht voor den hoogen prijs van f 42 per stuk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3