maar waar een zonde zulke verhoudingen heeft aange nomen als de dronkenschap hier, waar hij, die hart heeft voor zijn volk, dat hart voelt wegkrimpen bij het zien van al de ellende door dit enkele kwaad gesticht, daar zal het toch niet zijn beneden de waardigheid van den wetgever, daar zal het toch wel behooren tot de eerste en heiligste pïigten van den staatsman, na te gaan, hoe hij dammen en dijken kan opwerpen, om hen, die zonder zonde zijn, voor de ontzettende gevolgen van deze volksramp te vrijwaren. Leert niet de „moderne levensbeschouwing" ons beseffen, „dat geen handeling, geen nalatigheid van het individu zonder terugwerking blijft op het geheel; dat allen zijn solidair en dat daarom men moge het duidelijk uitspreken of het onbewust doen de Staat van zijn ingezetenen kan vergen al wat tot zelfbehoud der vereeniging nood zakelijk is. Toen wij u vroeger deze verklaring hoorden afleggen, schrokken wij terug voor de reusachtige armen, welke gij uw modernen Staat wildet aangespen; en thans tot welke kleine afmetingen zijn die armen nu reeds terug- gebragt! De reus is dwerg geworden." Beroepen naar Akkerwoude de heer A. S. vanEerde, predikant te Hoorn op Texel. Bedankt voor het beroep naar Callantsoog door den heer J. van Giffen, candidaat. Beroepen hij de Christ. Geref, gemeente te 's Hertogen bosch, de heer W. Notten, predikant te Alkmaar. Door wijlenden heer A. Verstappen, in leven Roomsch- Catholiek priester en pastoor der Roomsch-Catholieke parochie te 't Veld, onder de gemeente Nieuwe Niedorp, is een legaat van 10,000 vermaakt aan het Roomsch-Catho- liek parochiaal armbestuur te 'tVeld, tot stichting van een liefdegesticht. De bevolking der gemeente Sint-Maarten bedroeg op 31 Dec. 1877: 528 m. en 563 v. In 1878 werden geboren 17 m. en 21; van elders ingekomen 46 m. en 52 v., te zamen 63 m. en 73 v. Overleden zijn 14 m. en 8 vr.; naar elders vertrokken 60 m. en 60 v., te zamen 74 m. en 68 v. De bevolking bedroeg dus op 31 Dec. 1878: 517 m. en 568 v., te zamen 1085 en is alzoo verminderd met 11 m. en vermeerderd met 5 v. De indeeling naar de verschillende godsdienstige gezind heden was als volgt: Nederd. Hervormden 786, Doops gezinden 29, Chr. Gereformeerden 39, Roomsch-Catholieken 230, tot geene gezindheid belioorende 1. De bevolking der gemeente Haringkarspel bedroeg op 31 Dec. 18771095 m. en 993 v. In 1878 werden geboren 41 m. en 35 v.; van elders ingekomen 56 m. en 75 v.te zamen 97 m. en 110 v. Overleden zijn 29 m. en 22 v.naar elders vertrokken 98 m. en 98 v.; te zamen 127 m. en 120 v. De bevolking bedroeg dus op 31 Dec. 1878: 1065 m. en 983 v., te zamen 2048 en verminderde alzoo met 30 m. en 10 v. De indeeling naar de verschillende godsdienstige gezind heden was als volgt: Nederd. Herv. 1027, Evang. Luth. 6, Doopsgez. 14, Ohr. Geref. 36 en R.-Üath. 965. De bevolking der gemeente Zuidscharwoude bedroeg op 31 Dec. 1877: 559 ni. en 539. v., totaal 1098. In 1878 werden geboren 24 m. en 22 v., te zamen 46; van elders ingekomen 26 m. en 24 v., te zamen 50. Overleden zijn 16 in. en 19 v., te zamen 35; naar elders vertrokken 45 m. en 34 v., te zamen 79. De bevolking bedroeg dus op 31 Dêc. 1878: 548 m. gelukkig tracht te maken. Zulks kunnen wij alleen in de uit God geboren, in den Heiland aan de wereld geopenbaarde liefde, die lank moedig en vriendelijk is, die niet baatzuchtig is en zich niet laat verbitteren, die alles verdraagt, gelooft, hoopt, duldt, en die nimmer vergaat en in den christelijken stralenkrans: geloof, hoop en liefde, als de kostbaarste parel schittert. In deze waarachtige liefde behoude en sterke u de genadige God, tot Wien gij heden uwe oogen opheft en van Wien ook uwe hulpe komt. Hij late het liefelijke en magtige woord der Schrift, dat gij, Koninklijke bruid, bij de inzegening uwer belijdenis zelve als kenspreuk voor bet leven gekozen hebt, in uwen huwelijksstond ten volle waarheid worden: God is liefde en die in de liefde blijft, die blijft in God en God in hem. De Hemelsche Vader moge ons genadig verhooren, als wij van ganscher harte met het slotwoord van onzen Psalm instemmen De Heer zal u bewaren voor alle kwaad; uwe ziel zal Hij bewaren. De Heer zal uwen uitgang en uwen ingang bewaren, van nu aan tot in der eeuwigheid. Amen." In de Steenen Zaal, die door waskaarsen verlicht was, had het gala-diner plaats, waarvoor het menu aldus was zamengesteld: Huïtres <V Ostende. Potage consommé a la Régence. Rissoles a la Montglas. Panequettes de poulets a la Crème. Saumon a la Victoria. Filet de boeuf a VAnglaise aux Légumes. Ballons de Chapon aux Champignons. Paté de gibier a la Moderne. Faisan roti. Salade de Cresson. Asperges a la Hollandaise. Fonds d'Artichauds a VEspagnole. Pouding a la Dauphin aux Fruits. Glacé d'Annanas. Gdteaux arbreux a la Broche. Compotes. Fruits. Dessert. Aan het dessert bragt de Groothertog van Saksen-Wei- mar den toast uit op het pas gehuwde Vorstelijke Paar. Arolsen was de geboorteplaats van twee mannen, zegt het Rott. Nbld., die door hunne kunst over de wereld een stroom van poëzie hebben uitgestort: Christiaan Rauch, den geni- alen beeldhouwer, en Wilhelm von Kaulbach, den gevierden schilder. Moge zij, die uit datzelfde bescheiden stedeke tot ons komt, de poëzie van een vreugdevol en edel vrouwenleven brengen in het huis des Konïngs, over het stamhuis van Oranje en in liet goede Nederland. en 532 v., te zamen 1080 en is alzoo verminderd met 11 m. en 7 v. Er werden 2 m. levenloos aangegeven en 16 huwelijken gesloten. Op den 4 dezer werd te Zuidscharwoude geopend de door het Gezelschap „Nut en Genoegen," met belang rijke ondersteuning van het gemeentebestuur, opgerigte Volksleesbibliotheek, hoofdzakelijk ingerigt voor jongelieden van 12- tót lSjavigen ouderdom. Dat hiermede aan eene sterk gevoelde behoefte is vol daan, mag blijken uit het feit, dat zich reeds dadelijk bij de opening 62 lezers hebben aangemeld. Uit Nieuwe-Niedorp meldt men van den 7 dezer: „Gisteren in den vroegen morgen werden door een vee houder alhier 9 scluipen in de weide min of meer ernstig verwond gevonden. Één moest al spoedig na de ontdekking worden afgemaakt; twee andere vreest men niet te zullen kunnen behouden; de overige hebben ligtere wonden. Hoogstwaarschijnlijk heeft een hond van een in de nabijheid wonenden venter die weerlooze dieren zoo jammerlijk toe getakeld, waarom tegen den eigenaar van den hond proces verbaal is opgemaakt." Te Ursem zijn in het vorige jaar geboren 50 kinderen; overleden 25 personen, waaronder 5 levenloos aangegeven en 2 elders wonende; gehuwd zijn 12 paren. Te Amsterdam wordt een beweging op touw gezet om, evenals te Rotterdam het geval is, alle cafés, kroe gen, enz. ten 12 ure te doen sluiten. Het vooruitzigt bestaat, zegt de N. R. Crt. dat te Amsterdam eene Maatschappij zal worden opgerigt tot het vervaardigen op groote schaal en in gebruik stellen van electrisch licht. Het maatschappelijk kapitaal zal aanvankelijk bedragen 2^ ton. In het comité hebben zitting uit Amsterdam: de heeren JHoeufft van Velzen en Schadduit Utrecht mr. F. A. van Hall. De heer Maju is als technicus aan de maatschappij verbonden; later zal hem een Fransch of Engelsch ingenieur ter zijde staan. Vermoedelijk zal elk aandeel f 100 bedragen. De N. Rott. Crt. verneemt, dat met 1 Mei a. s. de kapitein-luitenant ter zee J. A. Greve, onder-directeur dei- Marine te Hellevoetsluis, vervangen zal worden door den kapitein-luitenant ter zee II. J. S. van der Sloot. De huishoudster te Arnhem, die een Duitsche leeraar aan de hoogere burgerschool uitschold voor „leelijke Mof", is wegens deze wandaad veroordeeld tot 50 cent boete. De heer C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der Rijkslandbouwschool te Wageningen, beantwoordt in eene brochure het gesprokene door het lid der Tweede Kamer, den heer K. de Jong, te Hoogkarspel, in zake landbouw-onder- wijs. De schrijver wederlegt alle beweringen van het genoemde Kamerlid, en na den heer de Jong onder het oog te hebben gebragt, hoe zijne beschouwingen over en aanvallen tegen de Rijkslandbouwschool en haar directeur ongegrond zijn geweest, sommeert 'hij hem tot terugname van zijne woorden en tot een bezoek aan de door hem zoo veroordeelde instelling. De heer Jongkindt Coninck is overtuigd, dat de heer de Jong er zal vinden: de ernstige zucht van alle leeraren der Rijkslandbouw school, om hunne leerlingen tot bruikbare mannen te vormen in het door hen gekozen vak; het bewijs, dat van 's lands geldmiddelen een doelmatig gebruik gemaakt wordt om dat doel te bereiken; den moed om, na naauwgezet overleg met den inspec teur, voorstellen te doen aan de regering, tot verbetering of uitbreiding, dan en wanneer die in het belang der zaak voorgeschreven zijn; de zekerheid, dat men hier weet wat men wil en waar men henen wil gaan; de overtuiging eindelijk, dat men niet door eene achter deur wenscht in te smokkelen, wat open en rond door de voordeur kan worden binnengebragt. Het hoofdcomité voor het huldeblijk aan Thorbecke heeft aan den Zwolschen gemeenteraad het portret van Thorbecke (kopij van mej. Schwartze naar het oorspronkelijke van Israëls) aangeboden als gedachtenis aan den staatsman, die te Zwolle geboren werd. Uit Slocbteren meldt de N. Gron. Crt. dd. 5 dezer: „In de laatste dagen is hier een klein maar treurig drama afgespeeld. Een boerenknecht was verloofd en zocht dus bij elke gelegenheid het gezelschap van zijn meisje. Op zekeren avond, dat ze in een herberg met ander volk bijeen waren, scheen het den jongman toe, dat het meisje zich wat al te gemeenzaam tegenover een medeminnaar gedroeg, 't Gevolg daarvan waren verwij tingen, vervloekingen, kloppartij, 't mes werd voor den dag gehaald, de medeminnaar gewond en het geregt met dit alles in kennis gesteld. De jongman werd schuldig bevonden, veroordeeld en in de gevangenis gebragt. Misschien, dat hij reeds niet al te sterk was, doch hoe 't ook zij doodelijk ziek keerde hij uit den kerker terug. En omdat het meisje eerlang moeder stond te worden en men den kleine toch gaarne des vaders naam wenschte te geven, werd in allerijl het huwelijk aan het sterfbed voltrokken. En terwijl nu de Kerstnacht aan de jonge moeder het verwachte spruitje bragt, stierf eenige dagen later ten huize zijner ouders de man en vader, zonder dat zij elkander in de benaauwde uren hadden kunnen bijstaan. Treurig vooruitzigt! Vrouw, moeder en weduwe tegelijk. Uit 't Westerkwartier (prov. Groningen) schrijft men: „De tijden dat de landerijen in deze streken per hectare meer dan f 2500 opbragten, liggen slechts een paar jaren achter ons. Was toen het aautal liefhebbers op de open bare verkoopingen groot, tegenwoordig is er geen vraag naar landerijen en nog wel tegen prijzen van hoogstens f1500. Voor de meeste jonge landbouwers is deze toestand een ware ramp, aangezien 't ineerendeel hunner, groote sommen hebben opgenomen. Alle neringdoenden ondervinden dan ook de gevolgen van die gedrukten toestand. Onder de Russische studenten blijven wanordelijkheden aan de orde van den dag. Dagelijks blijkt meer van de spanning, die op de hoogescholen heerscht. Het Oostenrijksche Landw. Wochenblatt beveelt, naar aanleiding van de openbaar gemaakte besprekingen op een landbouw-vergadering te Padua, het zaad van zonnebloemen aan als koffij-surrogaat in plaats der cichorei. Proeven hebben aangetoond, dat genoemd zaad de cichorei in elk opzigt overtreft. Een mengsel van 9 deelen Portorico koffij, 3 deelen gerooste zonnebloemenzaden en 300 deelen water was veel aangenamer van smaak dan een met cichorei naar dezelfde verhouding bereide koffij. VisoliTberigten. Pingsdag kwaip binnen: „Silene," schipper P. Zwartveld, aan brengende 2700 schelvisschen, die verkocht zijn a f 36 't honderd. Gisteren kwam binnen: „Tilia Jacoba," schipper M. van Pelft, aanbrengende 2700 schelvisschen, die allen dood waren docr het ijs; zij werden verkocht voor f 35 't honderd. Enkele Urker schuitjes bragten 30 a 100 schelvisschen aan, die f 55 a 62 opbragten. Kabeljaauw f 3 a. f 3.25 per stuk. 100 groote en kleine tongen werden verkocht voor f 44 en 90 roggen a 76 c. per stuk. Eenoemingen, enz. Met den 31 dezer worden op non-activiteit gesteld: de luit. ter zee 1ste kl. H. van Broekhuyzen, de scheepsklerken P. G. Krol van der Hoek en J. Langereis en de olï. van adm. 3de kl. W. A. Ie llutte, rcspectivelijlc dienende, de eerste als 1ste olf., aan boord van de opleidingsschepen Admiraal van Wassenaer en Anna Paulowna en het wachtschip alhier. Pe drie eerstgenoemden worden met den 1 Febr. a. s. vervangen respectivelijk door den luit. ter zee lste kl. G. Hoffmann en de scheepsklerken S. Hummelinck en W. S. van der Noordaa. België. Jl. Maandag avond kwamen twee jongelieden tusschen Andegliem en Dendevmonde, ieder van zijne aanstaande bruid, naar huis terug. Daar de straatweg, tengevolge van hoogen waterstand, zeer modderig was, besloten zij den spoorweg te gaan. Na daarop een eind te zijn voortgestapt, raakten zij tusschen twee elkaar passeerende treinen, met het gevolg dat zij letterlijk in stukken werden gescheurd. Het hoofd en een voet van den een en de armen van den ander lagen ter zijde van den weg verspreid. Onlangs kwam een boerenvrouw in het kanton Chateauneuf aangifte doen, dat haar nichtje Virginie Du- bois, ruim 11 jaren oud, verdwenen was. 's Morgens was het kind, als gewoonlijk, de koeijen naar de heide gaan drijven. Omstreeks 12 ure was een der koeijen geheel alleen den stal komen opzoeken. Dit verwonderde de tantezij was naar de heuvels gesneld, waar de koeijen graasden, en had ze allen verstrooid gevonden. Het kind en de hond waren nergens te zien. Te vergeefs had de pleegmoeder overal haar nichtje geroepen en gezocht; uitgeput van verinoeijenis had zij de koeijen naar huis gedreven en was zelve, daar haar man ver van huis uit werken was, de aangifte gaan doen. 's Avonds kwam de hond thuis. Het weder was afschu welijk, regen en wind, zoodat het zoeken der gendarmes in den donker geheel vruchteloos bleef. Den volgenden morgen ten 5 ure waren zij reeds weder op weg, verge zeld van de tante en de moeder van de ongelukkige koewachtster. Reeds verscheidene uren had het zoeken geduurd, toen een der gendarmes, tegen negen uur, riep: „Spoedige hulp! hierheen; het kind is niet dood!" Hij had uit een kuil een blooten voet zien spartelen en naderbij komende, hoorde men een gesmoord gekerm uit den grond komen. Het geheele bovenlijf van het kind was bedolven in een vossenhol. Men beproefde haar bij de beenen naar boven te trekken, maar de kleederen sloten zich als een prop om haar middelde wortels drongen in het brooze ligchaampje, en men kwam tot de conclusie dat, zoo voortgaande, het kind ernstig bezeerd kon worden. Men besloot dus de aarde er rondom heen af te graven, de wortels er uit te rukken, en eindelijk werd het kind nog levend uit het graf gehaald. Het zng er vreeselijk uit. Mond, oogen, ooren, neus zaten vol zand en aarde, de regterkant, was bijna geheel verlamd, de regterschouder uit het lid, de beenen zeer gekneusd, de handen krampachtig verwrongen en geheel bebloed. liet kind had daar meer dan 24 uur in dien toestand verkeerd, met het hoofd een meter onder den grond, en alleen door een bijzonder toeval en doordat het hol van een vos vele uitgangen en dus veel lucht toevoer heeft, was zij niet gestikt. Een weinig bijgebragt, vertelde zij de geschiedenis van haar ongeval. Haar klomp was gevallen en in den kuil verdwenen. Zij had eerst geprobeerd, hem met een stok te bereiken, maar toen zij hem daarmede niet kon terug halen, had zij er haren arm ingestoken. Zij voelde den klomp, inaar hij schoof terug; zij schoof haren schouder, toen haar hoofd, dieper in den kuil en kon toen niet terug. Hare schouders kon zij niet terug doen gaan. Hoe meer zij spartelde, des te dieper werkte zij zich er in. De wortels schuurden haar langs het gezigt; eindelijk werd het haar te benaauwd en zij verloor liet bewustzijn. Zij dacht, dat zij stierf. Sedert dat oogenblik herinnerde zij zich niets meer. De vreugde van de moeder en de tante gingen alle beschrijving te boven. Hoewel de schouder weinig hoop op spoedig herstellen gaf, was het toch een klein ongeluk, in vergelijking van het groote, dat zij gevreesd hadden. Lord Beaconsfield is ernstig ongesteld. Hij is zoo hevig door de jicht aangetast, dat zijn toestand, volgens de goed ingelichte Standard, eenige bezorgdheid inboezemt. Volgens berigten uit Afghanistan zou men overeen paar dagen het berigt der bezetting van Kandahan kunnen ver wachten. Daarmede zal waarschijnlijk de veldtogt voor- loopig eindigen. Omtrent de kookschool te Londen vivndt men de volgende bijzonderheden vermeld: De school staat onder bescherming van den graaf van Carnarvon. Zij heeft eene uitgebreide kookinrigting, waar fornuizen van verschillende constructie geplaatst zijn en waar professor Bruckmaster voorlezingen houdt over de wijze van bereiding der meest gebruikelijke geregten. Dagelijks vindt men daar een groot aantal toehoordsters bijeen en onlangs verscheen er Koningin Victoria in per soon, om naar de voorlezingen te luisteren en de geregten te px'oeven. Die geregten werden onder hare oogen toe bereid volgens de voorschriften, die de professor in de kookkunst op de plaats zelve mededeelde en toelichtte. Eene omelette aux fines herbes was liet voorwerp van algemeene opmerkzaamheid. Het recept daarvoor luidde: „Drie geheele eijeren worden met een weinig zout, peper en fijngehakte kruiden sterk geklopt; daarna wordt dit beslag in eene platte pan gedaan met 2 a 3 eetlepels gloeijend heete boter, en zoolang gebakken tot do omelette goudgeel is. Hierop steekt men haar met een mes rondom los en geeft haar bij salade." Eene jonge dame in elegant toilet voerde het voorschrift uit; de omelette gelukte uitstekend en de dame presen-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2