HELDERSCIIE EK IEUWEIIiErE11 (IIRAVT. Nieuws- en Advertentieblad veer Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 6. Zondag 12 Januarij. Jaargang37. „Wij huldigen het g o e d e.'' Vcrschijut Diugsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. vu franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regel» 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Januarij. Aan de bevolkingsstatistiek der gemeente Helder over 1878 ontleenen wij dc volgende opgaven: In genoemd jaar zijn geboren 436 kinderen van liet mannelijk en 390 van liet vrouwelijk geslacht; levenloos aangegeven 23 van het mannelijk en 20 van het vrouwe lijk geslacht. Tweelingen 13 paar. Overleden zijn 248 mannelijke en 178 vrouwelijke personen, totaal 426. Er zijn gesloten 217 huwelijken, als: tusschen jongmans en jongedochters 181, tusschen jongmans en weduwen 16, tusschen jongmans en gescheiden vrouwen 1, tusschen weduwnaars en jongedochters 6, tusschen weduwnaars en weduwen 12 en tusschen gescheiden mannen en jonge dochters 1. De overige statistieke opgaven kunnen eerst later door ons vermeld worden. Gisteren avond hield de Floralia-Commissie alhier hare eerste zitting tot inschrijving van deelnemers. Reeds heeft zij een vrij groot aantal personen ingeschreven, welk aantal voorzeker op a. s. Vrijdag 17 dezer nog aanmer kelijk zal toenemen. Naar wij vernemen bestaat bij 't bestuur der IJsclub West-Frisia alhier het plan om, bij doorgaand vriezend weder, eerstdaags eene hardrijderij op schaatsen te houden. Wij maken, op verzoek, onze lezers opmerkzaam op achterstaande aankondiging der lezing, door den heer Rant op a. s. Dingsdag in de Sociëteit Mars te houden. Het onderwerp is voor ieder hoogst belangrijk, en al is men het ook weinig eens met het zoogenaamde „stelsel van van Houten," dan is het toch niet van gewigt ontbloot, er kennis mede te maken. Het bestuur der bovengenoemde Sociëteit stelt de gelegenheid tot kennismaking voor ieder, die zich door een der leden van de Vereeniging laat introduceeren, gratis open, in de verwachting dat daarvan, inzonderheid ook door den werkmansstand, druk zal wor den gebruik gemaakt. Van de voorstellingen, door den heer C. Herrmann elders gegeven, is door de bladen waarlijk niet met te grooten ophef melding gemaakt. Donderdag jl. hadden we het genoegen zijne werkzaamheden in Tivoli te zien en wij aarzelen niet, daarvan hoogst gunstig te gewagen. Niets van de gewone werktuigen vonden we tentoongesteld, geen bekers of doozen; ook werden de werkzaamheden niet op een afstand, maar te midden van het publiek verrigt. Vaak zagen we kunstverrigtingen van dezen aard, maar nimmer zoo interessant, zoo zonder omslag en groote woorden. Brieven uit de Hoofdstad. 5 Januari. Amice, „Uit de feeststad" mocht ik dezen keer mijn brief wel dagteekenen. Want het begint er nu naar te lijken, man! Trouwens, de tijd schiet op, en we tellen de daagjes reeds: Zondag 5, Zondag 12, Zondag 19... Maandag 20, de groote dag, dan zijn wij er. En hoe korter de tijd wordt, hoe grooter de drukte hier en ginds en aan alle kanten, 't Is of de roepstem van wijlen Mr. Jacob van Lennep nog eens weerklinkt, waarmede hij voor den 12den Mei 1849 de burgerij aanspöorde tot wakker feestbetoon bij gelegen heid der plechtige inhuldiging van Koning Willem III: Tooi- Amsterdam, als Koningin der steen, In feestgewaad uw vorstelijke leên; En vonkle uw schild, zoo rijk als ooit voorheen, Van gloed en glansen! Nu, het zal er niet aan ontbreken! Er zal zelfs meer gloed en meer glans zijn dan waarvan de schalksche poëet ooit heeft durven droomen; en vooral op den Dam is men druk in de weer om de noodige toebereidselen te maken voor den electrisclien „gloed," die daar weldra den nacht in dag zal doen verkeeren. Achter het welbekende „Kommandantsliuis" is een soort van loods of keet getim merd, waarin de noodige apparaten en machineriën voor het nieuwe licht geplaatst zijn, en van daaruit loopen door aarden buizen onder den grond de geleidraden naar de op lantaarnpalen geplaatste ballons, waarin het licht branden zal. Met hoeveel belangstellende nieuwsgierigheid al die nooit geziene heerlijkheden worden gadegeslagen door den gaanden en komenden man, kunt ge begrijpen; de „kijlc- lust" der Amsterdammers is reeds spreekwoordelijk, en als 't dan zoo iets geldt.... Ook de Nieuwe Kerk, waarin den 21sten de plechtige huldiging der Koningin gehouden zal worden, is ter dege onder handen genomen, in- en uit wendig; hoe het gebouw er echter van binnen uitziet, blijft voor de oningewijden een diep gelieim, daar met de meeste strengheid gezorgd wordt voor het weren van vreemde oogen; van buiten echter is men op kolossale, liooge stellaadjes reeds bezig het trotsche, sclioone gebouw een feestelijk aanzien te geven, 't Is door een en ander een gewoel en beweging van belang op den toch reeds zoo levendigen Dam; alle vakken en ambachten zijn er vertegenwoordigd en dat klopt en klautert en graaft en draaft dat het een lust is om aan te zien; behalve als van tijd tot tijd een sneeuwbui, afgewisseld door regenvlagen, Uit een brief van het escader, dat den 2 Oct. jl. van hier vertrok, bestaande uit de schepen van Galen, Zilveren Kruis en Marnix, en dat den 29 Nov. te Rio Janeiro binnenliep, wordt aan het U. D. welwillend medegedeeld Den 2 Oct. vertrokken we van de reede, ten 12 ure. Het was een prachtig schouwspel, dat langzaam verdwijnen van de kust, de afscheidsschoten en dan die massa menschen op den wal, die tot het laatste toe met hunne zakdoeken ons toewuifden. We hadden goed weder en stoomden het Engelscbe Kanaal in, waar we de dubbele boot ontmoetten en Dover, Wight, enz. goed konden onderscheiden. Een groot 'voordeel was, dat we goed weer hadden in het Kanaal, iets wat gewoonlijk het geval niet is; maar buiten het Kanaal op de gronden, toen we geen land meer zagen, daalde de barometer snel en werd het slecht weêr. Toen zag men, dat het spreken van huizenhnoge golven volstrekt niet overdreven is. Het was prachtig, om die donker- blaauwe golven te zien, met lichtgroene toppen en wit schuim er op en dan onze drie scheepjes heen en weder geslingerd, zoodat we soms niets dan water boven ons en de andere schepen niet zagen. Zondags begon dat lieve leventje en het duurde tot Vrijdag. Alles werd vast gesjord; als we aan tafel zaten, gebeurde het dikwijls, dat we met een stuk of zes van onze zitplaatsen in een hoek werden geslingerd, terwijl alles brak, zoodat we bij aan komst te Rio van de 18 bijna geen glas meer over hadden, 't Was soms moeijelijk om op het slingerend vlak op de been te blijven. De sloepen en een gedeelte van de rust buiten boord waren beschadigd. We kregen tegenwind in de Spaansche zee. Eens zijn we bijna tot 2 maal toe in aanvaring gekomen door plotselinge windstilte, maar 't liep gelukkig af. We kregen nu prachtig weêr, vooral 's nachts, zoodat we konden merken, dat we bij de Afrikaansche kust waren. Langzaam naderden we Madeira, maar onze hoop daar te komen, om brieven te verzenden, werd verijdeld door ongunstigen wind. Den 20 Oct. kregen we land in 't zigt en zagen we de piek van Teneriffe en Groot Kanarie tusschen deze eilanden zeilden we door, hetgeen een eigen aardig gezigt was; vooral door de hooge rotsen, die boven de wolken uitstaken. St. Cruz konden we onderscheiden. Den 25sten passeerden we den keerkring en kregen de N.O. passaat te pakken. Het tenue werd wit en we hebben tot 98 gr. Fahr. hitte in de zon gehad en 's nachts soms 25 gr. Cels. Den 30 Oct. zagen we St. Antonio, eén der Kaap Vérdische eilanden, hetgeen den volgenden dag weder verdween. Na dien tijd zagen we geen land vóór Rio. ons komt herinneren dat wij nog altijd in 't hartje van den winter zijn. Misschien heeft ook wel met dat oogmerk de Oudejaars- storm van anno passato zoo in een ommezientje onze kostelijke eerepoort op de Iloogesluis omgekegeld, die nu reeds de bewondering van alle aanschouwers wegdroeg. Naar men zegt en 't laat zich wel liooren heeft de aannemer, wien men voor de schade aansprakelijk wilde stellen, tot zijn verontschuldiging aangevoerd, dat hij met de buitengewone drukte timmerlui in dienst had moeten nemen, die gewoon waren de „gerenommeerde hechte, sterke en Avekloortimmerde" huizen in onze nieuwe wijken als bij tooverslag uit den grond te doen verrijzen, en hier nu ook hunne gewone methode van constructie hadden toegepast. De lui hadden dan ook een oog in 't zeil gehouden en zich bijtijds weten te bergen toen er zich een onheilspellend gekraak deed liooren; daaruit laat het zich verklaren, dat er niemand bij omgekomen of gekwetst is. Intusschen wie de schuldige ook is, de mooie poort ligt er en men is weêr van nieuws af aan 't hame ren gegaan. Ook op de Nieuwmarkt, het Rembrandtsplein en de Westermarkt begint alles reeds een ander aanzien te krijgen. Het laatstgenoemde plein is afgeschut met een groote hei ning, waarbinnen de noodige preparatie ven gemaakt worden voor de volksspelen. Vooral met het oog op deze laatsten mogen we wel een keer meer dan gewoonlijk een schiet gebedje doen om „mooi weêr." „'t Is jammer dat Sire niet een maand viér vijf later gaat trouwen, meneer," hoorde ik gisteren een „electriscli-licht-werker" opmerken. Hij zal de eenige niet zijn, die tot deze conclusie komt. Adres aan de deelnemers, 7000 zeggen de couranten, aan den grooten fakkel-optocht 's Maandags avonds. Inder daad, als die niet al te veel besneeuwd en beregend wordt, kan er iets schoons van worden. Stel u voor: de Dam bij een donkeren hemel, schitterend verlicht door de elec- trische lampen; voor het paleis, waar de Koning en de Koningin op het balkon verschijnen, een stoet van niet minder dan zeshonderd zangers, die Hunne Majesteiten, als eerste welkomstgroet des volks, een serenade toebrengen; en achter deze de geheele optocht, met banieren, emblema's en zegewagens, fantastisch beschenen door de menigte fakkels en schilderachtige groepen over het geheele Dam plein verdeeld. En overal, aan alle kanten, waar uw oog ook reikt, één groote, juichende, feestelijk gestemde nienschen- massa, vol verrukking over den aanblik van dit toover- aehtig sclioone tafereel, waarvan Amsterdam nog nooit de wedergade aanschouwd heeft. Inderdaad: dat alleen kan Den 11 Nov. passeerden we de St. Paulusrots, doch deze kwam niet in 't zigt en ten 2 ure bereikten we de linie. Den volgenden dag was 't Neptunusfeest en werden zij, die de linie nog niet passeerden, op de bekende wijze gedoopt en geschoren met een houten mes. Door stroom waren we te westelijk gedreven, zoodat we een eindje terug moesten en dus nog 2 maal de linie passeerden, den 14 en den 17 Nov. We konden nu regt op Rio aanhouden. Onderweg overleed een marinier, die overboord gezet werd. We zijn verschillende schepen gepasseerd, een Fransehe mailboot, Spaansche, Engelscbe en Hollandsche schepen, walvischvaarders, enz. We hadden toen de ZO. passaat met veel buijen, dat bij de hondenwacht juist niet aange naam is. Den 28sten kregen we land in het zigt en den volgenden dag waren we bij kaap Frio en dus vlak bij Rio. 's Nachts bleven we kruisen en stoomden den vol genden morgen de baai binnen, langs hooge groene rotsen en een aantal vestingen op eilandjes gelegen. De stad ziet er bij avond zeer mooi uit, ze is tegen de bergen gelegen; de gasverlichting geeft een indruk van illuminatie. Op de reede lagen verscheidene Braziliaansche oorlog schepen, een Italiaansch en een Fransch, later is er nog een Engelsch en een Duitsch bijgekomen. Van St Nicolaas is hier niets te merken. De omstreken zijn prachtig; de botanische tuin, de skatingrink, het circus, het alcazar enz. zijn zeer mooi en aangename uitspanningen, We hebben ook de bergen beklommen. Alles is hier vreeselijk duur, 1 gulden is 800 reis en een pond 10,000. Engelseh wordt hier bijna niet gesproken, maar voornamelijk Duitsch en Fransch. Alleen muilezels en hitten ziet men, paarden niet; wij denken hier tot 17 Dec. te blijven, en dan over 2 maand te Analaboe en over 3 maanden te Batavia te zijn. Volgens het Weekblad van het Regt bedraagt het getal militairen, die geheel en gedeeltelijk gratie hebben gokregen van Z. M. den Koning, ongeveer 300 en dat der burgerlijke gevangenen ongeveer 100. Men verneemt, dat op 24 Dec. jl. een deputatie van de algeineene synodale commissie der Ned. Herv.'Kerk aan Z. M. den Koning, uit naam van genoemde kerk bij tnonde van haren voorzitter ds. G Molenkamp, predikant te Delft, in eene gepaste toepraak hare gelukwenschen met H. D. voorgenomen huwelijk heeft aangeboden. Deze deputatie is door Z. M. uiterst minzaam ontvangen en mogt de her haalde verzekering vernemen, dat dit bezoek werd ge waardeerd. Annas geheim is de titel van het tooneelspel in één bedrijf, door Joh. Gram, geschreven voor de gala-voor genot te over zijn voor de duizenden en nog eens duizen den om van de eigen stadgenooten te zwijgen die tot bijwoning der feesten van elders worden verwacht. Gewoonlijk komen de meeste aanvragen om logies nog in de allerlaatste dagen, doch ditmaal is de vraag reeds zoo sterk, dat wij naar alle waarschijnlijkheid hier een copie zullen krijgen van den „wqon-nood," die zich laatst leden zomer te Parijs bij gelegenheid van de tentoonstelling voordeed. Ik mag geloof ik wel zeggenalles is vol, zoowel de hotels van den eersten en van alle volgende rangen als de meer ouderwetsche logementen voor den burgerman. Zelfs Aan zolders en vlieringen zijn „logeer kamers" gemaakt, Avaarvoor men met gemak van drie tot zes gulden per nacht kan krijgeu, en alleen voor logies. Vele ingezetenen in de centrums der feestviering denken er dan ook reeds aan, een deel van hunne woning A'oor die Aveek aan familiën A-an buiten te verhuren, Avaardoor menigeen hier in deze slechte tijden een niet te versmaden meevallertje zou hebben. Ook met het verhuren van kamers waar men den intocht en den optocht, of beiden tegelijk, zien kan, is het een ware rage. Of er prijzen van f 400 voor één kamer gegeven Avorden, zooals door een der bladen gemeld wordt, weet ik niet; maar onmogelijk zou het waarlijk niet zijn, daar nog onlangs voor een niet eens zeer groot vertrek met tAvee ramen op den Dam, alleen Arnor het zien van 's Konings aankomst, de respec tabele som van f 250 is betaald De couranten wemelen dan ook van aanvragen om of aanbiedingen van „gunstig gelegen." „hoogst fatsoenlijke" en andere soorten van plaatsen; ergens Arond ik zelis melding gemaakt van „ver- Avarmde plaatsen." Stellaadjes in de open lucht, die bij het Meifeest in 1874 zulke goede winsten opleverden, zullen nu waarschijnlijk minder gezocht worden. Van toebereidselen voor versiering en illuminatie aan particuliere woningen ziet men nog Aveinig, doch daarvoor is het nu ook nog wat te \Toeg. Plet groen, maar vooral het vlaggedoek, dat toch acht clagan dienst moet doen, zal het buitendien reeds hard genoeg te verantAVoorden hebben. De gecombineerde versiering Aan de Utrechtschestraat, Avaarvoor plannen ontAvorpen waren die zeer A'eel schoons beloofden, gaat helaas! niet door, Avegens te geringe of eigenlijk meer te ongelijkmatige deelneming van de be trokken beAvoners. Doch aan een boom zoo vol gela den, enz. Er zal met dat al genoeg te bezien A-allen. Nu Misschien zullen deze cijfers nog rijzen, nu het bekend is geworden, dat de intocht zal geschieden in de vermaarde „gouden koe«ts," die jaarlijks bij dc opening der Staten-Generaal dienst doet,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1