Gewag makende van hot dezer dagen medegedeelde berigt hoe de Engelsche kapitein Cheque voornemens is om door middel van luchtballons de nasporingen aan de Noordpool voort te zetten, voegt de Indép. er de opmerking aan toe, dat het waarschijnlijk gemakkelijk genoeg zijn zal op deze wijze den Noordpool zelf te bereiken, maar hoe de reizigers weder terug zouden komen, dat is moeijelijker na te gaan. 't Is ook zeer gemakkelijk een reis naar de andere wereld te maken, zegt het blad, maar van daar weder terugdat is de zwarigheid. In een Engelsch blad, in Japan uitgegeven, leest men:. „Met leedwezen zullen velen zeker vernemen, dat kapitein Vroom te Niegata (Japan) is overleden. De gezondheidstoestand van den kapitein was in den laatsten tijd minder bevredigend; daarom verzocht hij der stoombootmaatschappij, in welker dienst hij was, een andere reis te mogen maken, tengevolge waarvan hij als gezag voerder van de Takachi Lo Maru werd aangesteld, en naar het noorden op reis ging. Kapitein Vroom kwam in 1866 in Japan als hoofdofficier aan boord van de Kayomar, een schip dat onder bevel van een Hollandsch zeeofficier, met admiraal Enonroto en eenige andere Japansche officieren, in de vaart werd gebragt. Hij werd vervolgens naar Nederland gezonden om toezigt te houden bij het bouwen en uitrusten van de Nisinkan, van welke taak hij zich uitmuntend kweet, daar hij in 1869 het schip aan de bevoegde overheid afleverde, waarvoor hem een hooge onderscheiding ten deel viel. Sedert dien tijd werd kapitein Vroom met onderscheidene zendingen belast, zoo voor Japansche als andere schepen, totdat hij de betrekking aanvaardde, waarin hij overleed. De goede hoedanigheden en het opregtc hart van dezen officier deden hem aller harten winnen, voornamelijk van de zeevarenden, wien hij steeds behulpzaam was en door wie zijn dood opregt en diep wordt betreurd." Een inwoner van Philadelphia heeft octrooi genomen op een electrische lamp met uurwerk; de geheele toestel neemt niet meer plaats in dan een gewone lamp en kost 6 dollars. De prijs van het licht bedraagt ongeveer 1 cent per uur. "\7" isolLtoerlgten. Zaturdag kwamen binnen „De Eersteling," schipper J. v. d. Hoeven, aanbrengende 3100 schelvisschen (verkocht h f 35.50 't honderd). „Maria Susanna Christina," schipper W. Zwartveld, aanbrengende 2700 schel visschen (verkocht a f 37 't honderd). „Twee Gebroeders," schipper C. lliedijk, aanbrengende 2400 schelvisschen (verkocht a f 39.50 't honderd). Zondag kwamen binnen „Watergeus," schipper P. Hart, aanbrengende 240 levende kabel- januwen (verkocht a L3.60 per stuk), 50 levende lengen, G heil botten, 800 schel visschen, 4$ ben vleet, 550 doode kabeljinuwen en lengen (verkocht van f 1.25 tot f 2 per stuk). „Willem Schoon," schipper P. v. d. Hoeven, aanbrengende 3600 schelvisschen (verkocht a f 36 't honderd), 4 beunen rog en 3 bennen vleet. „V. Hofland," schipper J. v. d. Hoeven, aanbrengende 3000 schelvisschen (verkocht a f 38 't honderd). „Waakzaamheid," schipper J. Put., aanbrengende 2000 schelvis schen (verkocht a f 37.50 't honderd). „Nijverheid," schipper C. v. d. Hoek, aaubrengende 3100 schel visschen (verkocht a f 38 't honderd). Maandag kwamen binnen „Adriana Luraina," schipper O. Muije, aanbrengende 235 levende kabeljaauwe», 10 lengen (verkocht ii f 2.90 per stuk), 1 bot, 1 tarbot, 1000 schelvisschen, 135 doode kabeljaauwen (verkocht van f 1.20 tot 1.80 per stuk) en 400 repelaars (verkocht a f 18 't honderd). „Admiraal van Kinsbergen," schipper J. Noordzij, aanbrengende 180 levende kabeljaauwen (verkocht a 3.95 per stuk), 12 levende lengen, 1700 schelvisschen, 4 botten, 358 doode kabeljaauwen (verkocht van f 1.20 tot f 1.70 per stuk). „Eendragt, schipper A. v. d. Steen, aanbrengende 280 levende kabeljaauwen (verkocht a f 2.65 per stuk), 800 schelvisschen, 100 doode kabeljaauwen (verkocht van f 1.85 tot 1.90 per stuk). Eedige schuiten bragten van 100 tot 200 roggen aan, die ver kocht werden van 70 tot 80 cents per stuk. gekomen is, noodzakelijk heel spoedig te Tchiguirine moest wezen, en dat hij voor het welzijn van de Ukraine stellig eens met den amau mort spreken." „Gij hebt iuderdaad alles gehoord," sprak Danilo, „en alles begrepen. Nu, luister dan eens goed toe, Maroussia. Wat ge gehoord hebt, moogt ge aan niemand ter wereld oververtellen. Als iemand u naar iets vraagt, weet ge van niets. Weet ge wat een geheim is?" „Iets dat meu tot eiken prijs voor zich zelf moet houdeu," sprak het kind. „Nu dan," zeide hanr vader op ernstigen toon, „gij zijt nu in het bezit van een geheim." „Ja, vader," sprak Maroussia. Meester Danilo voegde er geen woord meer bij, Maroussia be hoefde geen belofte af te leggen; maar in die twee woorden: „ja, vader." uitgesproken zooals dit kind het deed, lag iets aandoenlijks, dat zelfs den ongeloovigste aan het wankelen zou gebracht hebben. „Waar is moeder?" vroeg meester Danilo. „Zij maakt het avondeten gereed." „Ga haar dan zeggen, dat uwe broertjes ingeslapen zijn." Maroussia ging naar de deur; maar juist toen zij die wilde opendoen, bleef zij eensklaps staan en luisterde opmerkzaam naar een zonderling gedruisch, dat zich buiten liet hooren. Het scheen wel dat er een troep ruiters in de richting van het huis kwam aangaloppeeren Het gedruisch nam allengs toe; luide krecten en verweuschingen vermengden zich reeds met het gehinnik van paarden. In een oogenblik was het een rumoer, alsof er hals over kop een heel detachement was komen aanstormenheesche stemmen en godslasterlijke vloeken lieten zich al luider en luider hooren. De deur der kamer ging nu open en de vrouw des huizes ver scheen zoo bleek als een lijk op den drempel. „Het zijn soldaten; een escadron; een regiment misschien. Zij zijn daar „Laten we nu iu de eerste plaats kalm blijven," sprak Danilo. De afgezant van de Setch was opgestaan, zonder zijn bedaardheid te verliezen; de anderen volgden zijn voorbeeld. Er werd geen woord gesproken; ieder was met zijn eigen gedachten vervuld. Maroussia's moeder grendelde de deur dicht, en met den rug tegen het paneel geleund, wachtte zij de bevelen' van haar man af. Maroussia was naast hare moeder gaan staan. Hare lippen waren een weinig bleeker geworden, doch lia.tr gelaat was kalm. „Gij, Vorochilo, en gij, Krouk," sprak Danilo, „gij slaapt. Mijne vrouw en mijne dochter zijn met naaiwerk bezig; ik ben niet thuis. Ik ben een vriend gaan bezoeken. Vorochilo en Krouk waren hier gekomen om vee van mij te koopen; zij hebben misschien wat te veel gedronken en liggen in afwachting te snorken.... Wij moeten tijd zien te winnen." Daarop wendde hij zich tot den gezant van de Setch. „De voorzijde van het huis is alleen bezet; het raam in de keuken komt op de steppe uit. Volg mij." Wordt vervolgd.) 33 cnooMaixi.ozo.enz. De luit. ter zee 1ste kl. II. van Bruckhuijzen, 1ste officier aan boord van het opleidiugcschip Admiraal van Wassenuer, wordt geplaatst in de rol \au het wachtschip te Amsterdam. De ofT. van gez. 2de kl. P. A. Risch, dienende ann boord van dc instructiebrik Zeehond, wordt met den lautsten Febr. a. s. op non-activiteit gesteld. Stt£s.teii-C3rOiAe>r«s,o.l. Kerste Kamer. Zitting van Zaturdag 18 Januarij. Na eenige discussie zijn alle verdere hoofdstukken der Staatsbegrootine, zoomede de vesting en spocrwfgbegrootiug met eenparige stemmen aangeuomen. Het ontwerp tot onteigening van den spoorweg StavorenLeeuwarden daarentegen is met 17 tegen 11 stemmen verworpen, voornamelijk omdat men de ombuiging over Bolsxvard in strijd achtte met de spoorwegwet. Door wijz.iging daarvan nlleen kon men het beoogde doel bereiken. De Kamer is op reces gescheiden. Tweede Kiimer. Zitting van Maandag 20 Januarij. Met eenparige stemmen is besloten om de Kon. Boodschap, houdende kennisgeving van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik, met een adres van rouw beklag te beantwoorden. Profframnia voor de Lijk|>leg;ti<rlici<l te Luxemburg, op Woensdag 22 Januarij 1879. Des middags ten 12 ure verlaat, de lijkstoet het kasteel Wnl- ferdange. De stoet wordt geregeld in de volgende orde: 1. Een detachement van het hataillon Jagcis. Het stedelijk Muziekkorps. De schoolkinderen^ de leerlingen der Normaalscholen en die van het Atheneum. 2. De verschillende Cofporatiën uit het geheele land, in volgorde aangewezen door het comité van het Muziekverboud. 3. Een detachement Gendarmerie. Een detachement Jagers met de Muziek van het bataillo». 4. Een hoffourier van den Prins. Het personeel van het Hnis van den Piins. De hoofd- en onderbeambten van Z. K H. particuliere domeinen. 5. De Protestantsche geestelijkheid en het Protestantsche Con sistorie. 6. De lijkkoets, omringd door den hofstoet van den Prins. Ter weerszijden van de lijkkoets gaan zestien ouderofficieren van de Gendarmerie en het korps Jagers. De eerewncht bij het lijk wordt gevormd door de Luxcinburgsche en Ettelbrncksche Scherpschutterijen. 7. De Vorstelijke Familie. Vertegenwoordiging van het Huis des Konings. 8. De vertegenwoordigers der buitenlandsche Hoven en Gou vernementen. 9. De buitenlandsche Deputatiën. 10. De Kamer van Afgevaardigden. 11. De minister van Staat met de leden der regering. 12. De .Staatsraad. 13. Het Hooggeregtshof. 14. Het Militair Geregtshof. 15. De Rekenkamer en de ontvanger-generaal. 16. De bisschop en de Katholieke geestelijkheid. 17- De majoor-kommandant en dc officieren der Gewapende Magt. De buitenlandsche officieren. 18. De arrondissements-regtbanken, gevolgd door de Balie en de Kamer van Notarissen. 19. De districts-commissarissen. 20. De Colleges van Burgemeester en Schepenen met de Gemeen teraden van Walferdange, Eich, Luxemburg en Hollerich. De Deputaticn uit de Luxemburgsche steden en gemeenten. 21. De vrederegters. 22. De besturen der Registratie en van de admiuistratie der Landsdomeinen. 23. Het bestuur van de administratie der Belastingen en van het Kadaster. 24. Het bestuur van de administratie der In- en Uitvoerregten. 25. Het bestuur van Openbare Werken en de Spoorwegbesturen. 26. Het bestuur van Waterstaat en Houtvesterij. 27. Het bestuur der Post- en Telegraafdiensten. 28. Het Groothertogelijk Instituut. 29. Het Geneeskundig College. 30. Het Comité van Curatoren en Professoren van het Atheneum. 31. De leeraren der Normaalschool. 32. De rabbijn en het Israëlitisch Kerkbestuur. 33. De Kamer van Koophandel en de vertegenwoordigers der regering bij het Bankwezen. 34. De Commissie voor landbouw. 35. Het bestuur der Spaarkas. 36. Een detachement van het hataillon jagers. Oud-ambtenaren, die zich bij den stoet wcnschen aan te sluiten, zullen plaats nemen bij het korps waartoe zij hebben behoord. Bij de aankomst vóór het spoorstation zullen de schoolkinderen langs den weg naar Hollerich doorgaan en over de avenue Maria Theresia naar de stad terugkeeren. De kweekelitigen van het Atheneum, benevens de in No. 2 ver melde veieenigiugen en corporaticn scharen zicli vóór het statiou in gelid. Nadat de stoet hun is voorbijgetrokken, begeven zij zich naar de hun aan te wijzen plaatsen. Dc onderofficieren, die zich in den stoet aan beide zijden der lijkkoets hebben bevonden, plaatsen de lijkkist op de daartoe opge- rigte estrade in de rouwkapel. Na afloop der godsdienstige plegtigheld aldaar blijft de ecrewacht belast met de dienst bij de katafalk. Tot commissarissen van den lijkstoet zijn benoemd de heeren Tony Dutreux. Camille Dumont, CJh. Gemen, P. Hastert, Aug. I-iger, Const.. Mersch, Pr. Mullendorf, H. Ransonnet, Ed. Wolffen H. Wunsch. Als commissarissen voor het decor zijn aangewezen de heeren Chr. Arendt, Staats-architectBelanger, bouwkundig ingenieur; Fr. Heldenstein, Pharinaceut en A. Luja, stads-architect. Aldus vastgesteld door de speciale Commissie, in overleg met den kamerheer van Z. M. den Koning-Groothertog. Luxemburg 17 Jan. 1879. De Commissie voornoemd, (volgen de handteekeningen.) De toegang tot de rouwkapel voor de circulatie rondom de lijk kist zal voor het, publiek geopend zijn op Woensdag na afloop der godsdienstige plegügheid en Donderdag den gcheeleu dag. In den ochtend van Vrijdag zal het lijk langs den Noordelijken spoorweg naar Nederland worden overgebragt. I)e Commissie uit den Gemeenteraad van Luxemburg, benoemd om hel lijk naar Delft te begeleiden, bestaat uit de heerenScr- vais, burgemeesterFischer, lid van het Collegie van Schepenen en Denv, lid van den Raad. Het officiële orgaan van het Luxemburgsche gouvernement bevat een besluit van den regerings-president, gedagteekend 16 dezer, inhoudende: 1. dat aan alle militairen, alsook alle burgerlijke en militaire ambtenaren van het Groothertogdom, wordt gelast rouw te dragen, en wel 4 weken zwaren, 4 weken halvcn en 4 weken ligten rouw; 2. dat van 16 tot en met 30 dezer de klokken van alle kerken in het Groothertogdom driemaal daags z.ullcu worden geluid 3. dat alle openbare vermakelijkheden gedurende al dieu tijd gesloten blijven. Behalve de reeds vermelde adressen van rouwbeklag nan den Koning-Groothertog en dc Prinses-weduwe z.ijn er ook ingediend door de Luxemburgsche Gymnastiek-Vereeniging en het korps pom piers van Eich-Mühlenbach. Programma voor de plegtige begrafenis in de Xienwe Kerk te Delft. Het Vorstelijk lijk zal Zaturdag 25 dezer vroegtijdig te Delft aankomen en iu het stationsgebouw gebragt worden. De kaïnerheer- cereinoniemeester zal den veldmaarschalksstaf van wijlen Koning Willem II op de kist bevestigen. Eene compagnie van het 4de regiment infanterie vormt eene ecrewacht aan het stationsgebouw. Ten 11! ure des voormiddags zullen de Koning, Prin3 Alexander, Prins Frederik Karei van Piuissen, de Groothertog van Saksen- Weiraar, Prins Frederik en Prins zu Wied en de verdere Vorste lijke personen zich per specialen spoortrein begeven van 's Hage naar Delft, zoomede de leden der hofhouding. Onmiddellijk na de aankomst des Konings formeert zich de stoet de rouwvvagen zal worden bespaunen met z.es paarden, de vier slippen gedragen door de kamerheeren graaf van Randwijk, jhr. Holm- berg, jhr. van den Berch van Heemstede, de adjudant van wijleu den Prins, kapitein-luitenant jhr. Rocll. De tijdelijke adjudant, baron van Wassenaer, zal regts van het lijk gaan. De kamerheeren, dragers van het lijk, gaan acht aan elke zijde van den rouwwagen, bijgestaan door onderofficieren van de zee- en landmagt, van de schutterij te Delft eu 's Hage. De Koning, Prins Alexander, Prins •Frederik Karei, de Groothertog van Saksen volgen den rouwwagen, gezeten in een met acht paarden bespaunen rijtuig. Daarna Prins Frederik met den Prins zu Wied. Vervolgens de Vorsten vati vreemde Hoven en de heeren van het gevolg. De stoet neemt den weg langs de Binnen watersloot, Oude Delft (Westzijde,) Nieuwstrant, Cauiarctte, Groote Markt. Ds. van Koetsveld, hofprediker, houdt in de kerk de aanspraak. De schutterij van Delft, hel garnizoen van Delft en 's Hage zullen langs den weg, waar de stoet voorbijgaat, geschaard staan aan beide zijden. In de gemeenten waarlangs dc speciale spoortrein komt, zal het garnizoen onder dc wapenen z.ijn, terwijl van forten en vestingen saluutschoten worden gelost. De verschillende muziekkorpsen zullen treurmuziek uitvoeren. Twee of drie teercapsules, genomen bij het eten, brengen spoedig verligting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs, dat het gebruik de reeds eenigszius gevorderde tering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking dei- natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel vanwege zijne uitstekende uit werking, als om zijn goedkoopen prijs. Ieder flacon toch der teercapsules bevat 60 capsules. De geheele behandeling kost dus slechts zes s\ acht centen per dag en ontslaat van het gebruik van afkooksols, patés en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte capsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot op het etiquette letten. In de meeste apotheken zijn de capsules te verkrijgen. Berideu tetreffeude ie StoomvaartmaatsciiaDpij Nederland. Kon.derNederl. 9 Jan. 1879 van Penang vertrokken. Prinses Amalia. 29 Dec. 1878 te Batavia aangekomen. Printc. Oranje. IS Jan. IS79 te Batavia aangekomen. Madura 19 Jan. 1879 van Sucz vertrokken. C'onrad19 Jan. 1S79 te Suuthampton aangekomen. Print IIetidrik. 3 Jan. 1879 te Nieuwediep aang., vertrekt 8 Febr. Celebes15 Jan. 1879 van Napels vertrokken. Voorwaarts Sedert 29 Oct. 1878 te Singapore in reparatie. Prinses Marie. In aanbouw te Glasgow. KoninginEmma Iu aanbouw te Stockton on Tees. JavaIn de Indische watereu. Soxrgerlijls.© stand. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD eu GETROUWD: Geene. BEVALLEN: N. Bontes, geb. Tromp, Z. A. Kwant, geb. Vonk, Z. G. lbo, geb. Brandt, Z. A. A. Feijen, geb. Pieters, D. B. Nelis, geb. Bronder, D. N. Kuiper, geb. Poth, D. OVERLEDEN: M. van Brederode, geb. Swart, 69 jaren. Gemeente SCHAGEN. Van 14 tot 20 Januarij. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: Antje Dekker, geb. Struijf. 1). Neeltje Hopman, geb. Boontjes, Z. Neeltje Slot, geb. Jongejan, Z. Antje Jongebloed, geb. Dekker, Z. OVERLEDEN: 1'ieter Donker, 2 maanden. Gemeente ZIJPE. Van 1 tot 15 Januarij. ONDERTROUWDMartinus Everafdus Meijer, jongman, arbei der, 26 jaren en Maria Rosa Zweekhorst, jougedochter, 23 jaren. Abraham de Vries, jongman, schipper, 24 jaren en Neeltje Brak, jougedochter, 21 jaren. Aarnnoud Klos, jongman, 22 jaren, verwer, wonende te Barsingerhorn en Elisabeth Buisman, jongedochter, 23 jaren. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Johannes, zoon van Jacob Baij en Trijntje Elites. Jacob, zoon van Cornclis Sluis eu Antje Keesman. Jan, zoon van Jan MArees en Maart je de Moor. Wilhelmina, dochter van Dirk Janzen eu Dieuwertje Schoorl. Jacob, zoon van Jacob Snijders en Cornelisje Vijzelaar. Petrus, zoon van Jacobus Dignum en Pietertje Dekker. Heuderica Anna Cathariua, dochter van Willem Jimmink en Dirkje Noot. Pietertje, dochter van Jan Struijf en Antje Kosseu. Romke, zoon van Martinus de Vries en Neeltje Bakker. Cathariua, dochter van Nicolaae Woltherus Spierdijk en Anna Catharina Meijer. OVERLEDEN: Jannetje van Twuijver, 51 jaren, echtgenoot van Johannes Schouten. Trijntje Hooft, 76 jaren, weduwe van Miehei de Jongh. Cornelis van «Ier Sluijs, 60 jaren, weduwnaar van Aaltje Schouten. Simon, 11 jaren, zoon van Klaas Spaans en Geertje Braven. Jan Koster, 57 jaren, echtgenoot van Cornelia Ton. Gemeente BARSINGERHORN. Van 1 tot 15 Januarij. ONDERTROUWDGeeue. GETROUWD: Klaas Kossen. jongman, 26 jaren en Maartje Kosseu, 26 jaren. Pietcr Keesman, jongman, 21 jaren en Elizabeth Stoinpedissel, 22 jaren, wonende te Winkel. GEBOREN: Maartje, dochter van Cornelis Kooij en Antje Eriks. Jnkob, zoon van Dirk Schoen Bagtje Bos. Geertje, dochter van Willem de Graaf en Grietje de Graaf. OVERLEDEN: Jan Bakker, ongehuwd, zoon van Klaas Bakker en Aagtje Schrieken, 16 jareu. Trijntje Slikker, weduwe van Cor nelis Kater, 78 jaren. Grietje Rietvink, weduwe van Cornelis Bood, 67 jaren. Marinehaven. Nieuwediep. BINNENGEKOMEN SCHEPEN, BESTEMD HUNNE LiDTNG IN Dl - BUITEN- OP BINNENHAVEN TE LoSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst; Lading. Cargadoor. Fred.Snowdon,st.T.E.Atchinson. Newcastle. Steenk. van Gijn Sc Co.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2