Het is echter een feit, dat tegenover Hutsdepartementen die uit stekend werkzaam zijn op maatschappelijk gebied, men denke aan hun spaarbank, volksbibliotheek, volksvoorlezing als anderszins, andere departementen staan die ten bate der maatschappij nagenoeg niets uitrichten of in wier raidden deze inrichtingen in kwijnenden toestand verkeeren, omdat de leden bij lange na niet genoeg door drongen zijn van het besef dat het nut van 't algemeen hen behoorde samen te brengen en niet kan beoogd worden dan door inspanning en opofferingen. Het lidmaatschap van 't Nut is hem niet meer dan een middel tot gezellig te samenzijn. Van den anderen kant achten wij 't een gelukkig verschijnsel dat die samenkomsten verbonden zijn aan dat lidmaatschap. Zij geven een aangename afwisseling aan de dagelijksche bezigheden, een nood zakelijke verfrissching van den geest en kunnen, mits zij goed inge richt zijn, den verheven zin voor 't schoone opwekken of bevredigen. En wanneer aan het nuttige het genoc.gelijke in't geheel niet gepaard is, dan zou allicht het eerste minder betracht, het tweede op andere, wellicht niet zoo voegsanie manier gezocht worden. De Nutsvergadering dient alzoo tot gezellig samenzijn. Wordt dit doel werkelijk bereikt? Er zijn verschillende opvattingen van genot en de middelen om het zich te verschaffen. Genoegen smaken is iets geheel subjectiefs. Voor den een is niets zoo aangenaam dan het zieden van een thee ketel, het tikken der klok en de lectuur van een mooi boek. Een ander brengt liefst zijn avonden door in een kleinen kring waar hij met menschen van gelijke ontwikkeling een degelijk gesprek kan houden. Wederom een ander zoekt een welgevallige verstrooiing in de beoefening der schoone kunsten. Men veroorloove ons echter om aan een geheel gezelschap, dat heet bijeen te komen tot onderling nut en genoegen, eenige eischen te stellen, die met deze subjectieve opvattingen niets gemeen hebben. In de eerste plaats moet de plek, waar meu bijeenkomt, aan zekere voorwaarden beantwoorden. Wanneer men b. v. rilt van de koude of stikt van de benauwdheid; niet hooreu kan wat er gesproken wordt of zich ergeren moet aau de lafheid, de ondegelijkheid om niet te zeggen het onoorbare van wat er gesproken wordt, dan kan geen welgezind mensch dit erg genotvol achten. Wanneer men eenige uren aaneen stijf op zijn stoel geprikt zit en zich zelren zoo geneert dat men nauwelijks de oogen durft opslaan tot, laat staan een aangenaam gesprek voert met zijn goede vrienden, dan is men al mede niet „voor zijn pleizier uit." Mochten wij een algemeenen allesoverwegenden eisch aan deze bijeenkomsten stellen, dan zou het zijn de eisch der schoonheid, der waarheid, der degelijkheid, zoo in den uitwendigen vorm als in den inwendïgen inhoud. Het oog moet wat hebben; maar 't hoofd en 't hart ook En dit moet wezen iets in allen opzichte goeds Beantwoorden onze vergaderingen aau dien eisch? Wat de lokalen aangaat in den regel geenszins. Op onze dorpen kan men geen Zomcrzorg, Harmonie of Soeieteits-gebouw verwachten, die zalen aan bieden welke èn uit 't oogpunt van verwarming cn uit 't oogpunt van lnchtverversching, wat aangaat zoowel bet licht als het gehoor de noodige voorwaarden van gemak en doeltreffendheid aan bieden. Slechts enkelen kunnen bogen op een logement met een voldoende vergaderzaal. Men moet zich dus vergenoegen met wat men heeft. En dit is hier een koude kolfbaan, waarvan zelfs de listigste notaris nooit zal getuigen dat zij „hecht en weldoortimmerd" is, ginds een vertrek dat genoemd wordt een zaaide maar in den wandel bijgenoemd wordt: het roefje, de kajuit, de pijpenla, 't schapenhokzoo laag van verdieping, zoo smal en bedompt is het. Zit daar nu eens gezellig bijeenDat zet ik iemand in drieën. Hier is men geneigd de overjas aan te trekken en te stampvoeten, daar in zijn hemdsmouwen te gaan zitten en te poffen. Wel bekome 't u(Slot volgt) V iscritoerigten. Dingsdag kwam binnen de sloep „Vestina Lente," schipper G. Jongejan, aanbrengende 230 levende kabeljaauwen (verkocht voor f 2.85 per stuk), 16 levende lengen, 6 botten, 850 schelvisscben, 577 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht van f 1.20 tot f 1.70 per stuk). Zoodra de levende visch in het fijne ijs komt, sterft zij onmid dellijk. De handelaars kunnen daarom geen visch levend houdeu. Gisteren kwamen binnen de sloepen: „Titia Jacoba," schipper D. M. v. Delft, aanbrengende 2700 schelvisschen (verkocht voor f 37 't honderd). „Onbestendigheid," schipper D. van Eek, aanbrengende 2700 schelvisschen (verkocht voor f 35 't honderd). 2 lirker schuiten hadden ver van den wal geheugd; de eene ving 300, de andere 700 schelvisschen, die verkocht werden van f 42.50 tot f 45 't honderd. Andere Urker schuiten hadden gekord en bragten van 40 tot 70 roggen aan, die gemiddeld 75 cents opbragten. Enkele kleine partijtjes schol, tong en tarbot, allen hard bevroren, werden tot zeer hooge prijzen van de hand gedaan. Benoemingen, onz. Tot 's Konings adjudanten in gewone dienst zijn benoemd de kapt.-luit. ter zee jhr. J. A. Roëll en de luit. ter zee 1ste kl. W. baron van Hogeudorp, laatstelijk adjudanten van wijlen Z. K. II, Prins Hendrik. De luit. ter zee 2de kl. J. D. baron van Wassenaer tot Catwijck, wordt met 1 Febr. a. s. eervol ontheven van de hem tijdelijk opgedragen functiën van adjudant bij wijlen Z. K. H. Prins Hendrik. De luit. ter zee 2de kl. A. Seret wordt met 1 Febr. a. s. geplaatst aan boord van het wachtschip tc Amsterdam. De scheepsklerken B. W. C. G. Vries en M. P. H. Krol, beiden dienende bij het escader in Oost-Indië, zijn op hun verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin het besluit ter hunner kennis zal worden gebragt. FranlKrlJli. Het Fransche leger zal spoedig van nieuwe vaandels en standaards worden voorzien een maatregel, die gelijke strekking heeft als het vervangen van het opschrift „keizer lijke weg" langs de rijkswegen door „nationale weg." Reeds is de levering aanbesteed van 159 vaandels en 119 standaards voor het active leger en van 145 vanen voor de regimenten infanterie van het territoriale leger. De vaandels zullen, in plaats van den arend, een vergulde piek dragen, waaraan een lauwerkrans hangt. Op het doek zullen d« woorden gelezen worden: Rtpublique frangaisehonneur et patrie. Aan de vier hoeken worden gouden kransen aangebragt met het nommer van het regiment in het midden. Aan de andere zijde zal men het nommer van het regiment lezen en de namen van de geleverde veldslagen, aan de vier hoeken dezelfde kransen met. het nommer. Engelana. Het proces tegen de directeuren der City of Glasgow Bank nam jl. Maandag voor het hooggeregtshof te Edinburg een aanvang. De acht beschuldigden zijn: Stewart, Potter, Salmond, Taylor, Inglis, Wright, Munro en Stronach. Ieder hunner heeft twee advocaten. Stronach, Mnnro en Wright worden beschuldigd van vervalsching van de balans in 1876, 1877 en 1878. In de boeken stelden zij de verpligtingen der Bank bijna 4.000.000 p. st. geringer voor dan het werkelijke cijfer; de waarde van de bezittingen der Bank aan specie en papieren gaven zij tot een te hoog bedrag op, en zij schermden met een fictief reservefonds. Aan Stewart wordt ten laste gelegd, dat hij zich ten eigen bate of ten bate zijner firma 35.000 p. st. uit de gelden der Bank heeft toegeëigend. Hetzelfde feit bedreven Taylor, Inglis en Wright, respectievelijk tot bedragen van 73.000, 51.000 en 340.000 p. st. Deze toeëigening geschiedde in den vorm van voorschotten zonder borgstelling. Voorts zijn nog tien punten van beschuldiging ingebragt tegen al de directeuren te zamen, betreffende wissels, die zij stalen, of lang vóór den vervaldag endosseerden aan bankiers te Londen, ten bate van hunne eigene Bank. Het proces zal vermoedelijk wel eenige weken duren. In de Royal Institution te Londen heeft professor Tyndall jl. Vrijdag eene voorlezing over het electrisch licht gehouden. Hij gaf een historisch overzigt, waarbij hij vele proeven liet zien. Hij zeide niet te gelooven, dat er eene nieuwe wetenschappelijke ontdekking noodig was om het electrisch licht bruikbaar te maken; bekwaamheid in de mechaniek moest de zaak thans verder brengen. Hij wees met nadruk op de groote verdiensten van Faraday, die in 1831 de raagneto-electrische inductie ontdekte. Naar aanleiding van eene gedachtenwisseling, die onlangs in de Pall Mali Gazetto werd gevoerd over de schaarschte van moestuinen in Engeland, vinden wij thans de volgende prijsopgaven van groenten: In eene der Londensche voorsteden moet men voor raap- of winterpeen een stuiver het stuk betalenvoor groote knollen, het stuk, even zooveel; voor kleine, of lange knollen, per stuk 2| cent; voor savooije-kool, per stuk 10 cent; voor aardappelen, per Engelscho maat, inhou dende ongeveer veertien stuks 20 cent. iLmerilta. Het dagblad Alta meldt, dat te San Fransisco een schijf of blok te zien is van den grootsten boom der Nieuwe Wereld. Die boom, bijgenaamd de Oude Mozes, is in 1874 ontdekt door den natuurkundige Knowies, op de oevers van de Tulla, 75 mijlen van Yisalia. Zijn omtrek is bijna honderd voet, en dus vier voet grooter dan die van den grootsten boom in het woud van Marieposa. Volgens berekening der geleerden moet hij 4842 jaar oud zijn. Vier en zestig paarden zijn noodig geweest, om het bovenbedoelde blok naar San Francisco te vervoeren. Een goedkoop geneesmiddel. Neem telkens voor het eten twee teercapsules van Guyot, ingeval gij verkouden zijt, hoest, of aan bronchitis, catharren, tering of in 't algemeen aan eenige aandoening van de bronches of longen lijdt. Iedere flacon bevat zestig teercapsules, 'tgeen maakt, dat de geheele behandeling slechts zes a acht centen daags kost en u ontheft van het gebruik van alle afkooksels, patés, siropen en borstdranken. Talrijk zijn de namaaksels. Gij moet dus vooral letten op liet etiquette, waarop de liandteekening van den heer Guyot in drie kleuren is gedrukt. Te verkrijgen in de meeste apotheken. Correspondentie. Aan de heeren B. en M. Voor eenigen tijd lieten wij uwe klagt tegen de Posterij betref fende de volstrekte weigering van het wegen van brieven, enz. ter zijde liggen. Het was ons namelijk bekend, dat deze weigering, die eene opvatting gold van een wetsartikel der administratie, op oflicieuse wijze door een onzer ingezetenen in hooger beroep was gebragt. Thans kunnen wij na bekomen inlichting u mededeelen, dat genoemde weigering niet langer wordt toegepast. 23 Jan. Red. BurgerlljKe Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWDGecne. GETROUWD: A. den Bakker en J. Potter. W. de Wijn en A. Koopman. BEVALLENH. K. Anneveldt, geb. Bakker, D. R. de Roos, geb. v. Vaalen, D. A. v. d. Wijk, geb. Nieuwenhuizen, Z. E. J. Kinderman», geb. Klinkhamer, Z. en D. T. Daalder, geb. Kuijper, D. J. Ballast, geb. Quast, Z. M. Roomeijer, geb. Rijkera, Z. OVERLEDENGeene. WeêrMip Waaneiton ts Helder. (Landsteel) :c" es c ce Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand Afw. Stand. Afw. 22 12 no. 71c. 763.97 f 3.67 - 5.0 - 7.9 0.90 Golv* 23 8 no. 24„ 762.80 f 2.50 - 4.4 - 6.0 0.77 Holw.f 23 12 no. 30„ 763.18 f 2.88 -3.4 - 6.8 0.69 1 Weersgesteldheid: 22Jan. 12 u. Helder, ligtbevvolkt, wind, vorst. 23Jan. 8 u. Digtbewolkt, wind, onstuimig, vorst. 23Jan. 12 u. Ligtbewolkt, wind, onstuimig, vorst. Gevroren dikte van 21 op 22 dezer 43 millimeters. 22 23 40 u Zee vol ijs. f Vol ijs. Haven van IJmuiden. Binnengekomen: 21 Januarij. Kersbergen, Klasen, Batavia. 22 Januarij. Cygnet, st., Liverpool. Vertrokken 21 Januarij. Wijnhandel II, Vos, BordeauxOndine, st., Hamb. Eddystone, st., Ilull; Wansbeck, st., Londen. 290ste Staats-Loter^J EERSTE KLASSE. Eerste lijst: No. 7108 f 5000; No. 18270 f 2000; No. 15014 f1500; No. 13761, 17279 en 20231 ieder f 1000; No. 6572, 7516 en 15425 ieder f 400; No. 210, 2256 en 15726 ieder f200; No. 1878, 10999, 14275,15123, 17139 en 19551 ieder f 100. Tweede lijst: No. 5183 f 20,000; No. 2922 f 1500; No. 9565 f 1000; No. 5729 en 17209 ieder f 400; No. 12480 en 16219 ieder f 200; No. 3157, 4873, 5725, 7078, 11912, 12202, 17061, 17896 en 19328 ieder f100. SCI-IAGER HARKT VAN HEDEN. PEll TELEGRAAF. 5 Paarden f 50al50 Lammeren f a Ossen - a Bokken&Geiten - a Stieren - a magereVarkens - a 4 Gelde-Koeijen - 240a270 Biggen - a Kalf-Koeijen - a Kippen c. a Vaarzen - a 80 Eenden - 75 a 90 Hokkelingen a Boter per kop - 75 a 85 10 Nucht.Kalveren - 10a 19 Kaas per KG. - a Rammen a Kip-Eijeren per 100 -500 a600 480 Schapen 18a 28 Eend-Eijeren u a Marlittoerlgten. Amsterdam, 21 Jan. Rogge op levering Maart iets hooger betaald, f 145, 146, Mei vast, f 147, 14S. Raapolie willig, Mei f 35 J, Najaar f 36{-. Petroleum vast met iets meer vraag, loco f 11 E. 22 Jan. Tarwe op levering f 1 hooger, Maart f 266. Rogge onveranderd, jarige Odessa f 138, jarige Taganrog f 142, op leve ring op nieuw hooger betaald, Maart f 146, Mei f 148, 149. Koolzaad vast, April f 366, Oct. f 376. Raapolie willig, Vliegend f 37, 36J, Mei f 36}, 36, Sept./Dec. f 37, 36f, Lijnolie vast, Vliegend f 27}, Febr. f 27}, i, f, Maart/Mei f 2728, Junij/Aug. f 28}, Sept./Dec. f 28}, f. Petroleum willig, loco f 11} E. betanld, levering weinig aanbod. Vette Kalveren 1ste kw. f 1.10, 2de kw. 90 c. per KG. Nuchtere Kalveren f8 a 12. Vette Varkens 40 a 50 c. per KG. Wijhe, 20 Jan. In de afgeloopen week was in deze omstreken de veehandel betrekkelijk gering, omdat de buitenlnndsche vraag, naar de hoegrootheid van den veestapel gerekend, zeer onbeduidend is. In het noorden zit op dit oogenblik zoo verbazend veel handel baar vee, dat zeer zeker, wanneer de buitenlaudsche vraag zooge naamd losbarst, er eene belangrijke daling in de veeprijzen volgen moet. De buitenlandsche veehandelstoestand is op dit oogenblik voor de veehandelaars onhoudbaar. De varkenshandel is meer gea nimeerd, zoodat voor 1ste kwal. ruw 45 a 50 en 2de kwal 37} a 42} cent per KG. besteed wordt. Rotterdam, 21 Jan. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 923 Ruuderen, 106 vette en Gras-Kalveren, 4 nuchtere Kalveren, 101 Schapen en Lammeren, 486 Varkens en 28 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 88 a c., 2de kw. 82 a en 3de kw. 78 a c.Kalveren 1ste kw. 105 a 110 c., 2de kw. 95 a 100 c., 3de kw. 90 a c.; Schapen lste kw. 90 a c., 2de kw. 80 a 85 c., 3de kw. 75 a 80 c. Varkens lste kw. 60 a 62 c., 2de kw. 56 a 60 c., 3de kw. 52 a 56 c.; alles per KG. schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 66, 2de kw. f 62, 3de kw. f 58. Vlas. Op het land was de omzet belangrijk in alle soorten, maar voornamelijk in de mindere. Ter markt was de aanvoer ruim 33,000 steen, waarvoor goede vraag bestond tot verhoogde prijzen. Schiedam, 22 Jan. Jenever f 16,Amst. proef f 17,25. Moutwijn f per N. vat. Kampen, 20 Jan. Hooi. Buiten- f 12,a 13,en Binnen- f 10,— a 11,— per 1000 KG. Meppol, 20 Jan. Vee. Stalprijzenguste Koeijen f 130 a f 240, dragtigc f 150 a 300, melk- f 130 a 240, guste Vaarzen f 80 a 160, Schapen f 12 a 25, Lammeren f a dragtige Varkens f 25 a 40, vette 44 a 48 c. per KG. Hooi. f 11 a 18. V" er volg N ieuwstij dingen. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn gisteren middag per extra-trein te 4.10 van het Loo te 's Hage aangekomen. Op bepaalden last des Konings waren geene autoriteiten ter ontvangst aanwezig. Z. K. II. Prins Alexander werd gisteren nacht per extratrein aldaar verwacht. II. K. H. Prinses Hendrik wordt heden avond ten 7 ure aldaar verwacht. Op het ijs der Kralingsche plas werden gisteren toe bereidselen gemaakt voor het opslaan van een mallemolen en eene kermistent (panorama). Op verzoek plaatsen wij het volgende in ons blad: Het bestuur van het den 22, 23, 24, 25 en 26 Junij dezes jaars te 's Hertogenbosch te houden XXXII Neder- landsch Landhuishoudkundig Congres heeft de eer op deze voor den landbouw nuttige instelling de algemeene aandacht te vestigen. Ter bereiking van het beoogde doel is in de eerste plaats noodig een belangrijk programma van de werkzaamheden. Tot de zamenstelling daarvan behoeft het bestuur de voorlichting en medewerking van deskundigen. Het bestuur neemt derhalve de vrijheid, met aandrang de medewerking te verzoeken van alle zoo in Nederland als in de overzeesche bezittingen bestaande Maatschappijen of Vereenigingen tot aanmoediging, uitbreidingen verbetering van den landbouw en aanverwante vakken. Verder doet het bestuur een beroep op de kennis en ervaring van landbouwers, landeigenaars, volkshuishoud kundigen en beoefenaars van die wetenschappen, welke met den landbouw in eenige betrekking staan; terwijl het voor de mededeeling van raadgevingen in het belang van het Congres in het algemeen, zich beleefdelijk aanbeveelt. Bijzonder aangenaam zou het aan het bestuur zijn, vóór 1 Maart 1879 te mogen ontvangen de voorstellen en vraagstukken, waarvan de behandeling op het Congres of in de afdeelingen wenschelijk mogt voorkomen en daarbij tevens te mogen vernemen, of er op mag gerekend worden, dat de door den inzender aangegeven vraagpunten door hem zullen worden ingeleid. Het bestuur stelt zich voor, de te behandelen onder werpen in drie afdeelingen te verdeelen, als: lste afdeeling Akkerbouw (waaronder verveening en ontginning), veeteelt en zuivelbereiding; 2de afdeeling: Tuinbouw, houtteelt en biezen teelt; 3de afdeeling: Land- en volkshuishoudkunde, statistiek en koloniale landbouw. Overtuigd van de belangstelling in de zaak, vertrouwen ondergeteekenden geen vergeefsch aanzoek te hebben gedaan en uiten zij hierbij den wensch, dat velen met hunne tegen woordigheid bij het Congres wel zullen willen medewerken, om de bijeenkomst door eene talrijke opkomst van leden uit verschillende deelen des Rijks zooveel mogelijk een veelzijdig nut te doen verspreiden. Het bestuur van het XXXIIste Nederlandsch Landbouwkundig Congres. Het volgende aardige geval voor den eigenaar echter minder aangenaam heeft zich jl. Zaturdag te Vlissingen voorgedaan. Het paard van den molenaar W., dat in den molen gestald wordt, is des nachts losgebroken en zocht toen de ligplaats van eenige zakken graan op. Nadat het beest zich daarna duchtig te goed had gedaan men schat dat hij p. m. 25 kilo's heeft opgepeuzeld - is het weêr behoorlijk op stal gaan staan. Toen nu de knecht, van niets bewust, des morgens in den stal kwam, heeft hij als gewoonlijk het paard een emmer water te drinken gegeven; doch het gevolg daarvan was, dat het genuttigde graan dermate uitzette, dat het dier spoedig stierf en daarna letterlijk gebarsten is. De te Zwolle in garnizoen liggende infanteristen hebben gisteren exercitiën en manoeuvres op schaatsen gehouden. Uit Parijs meldt men van gisteren: Het ijzelt en sneeuwt voortdurend. Het verkeer langs de openbare wegen is in de stad uiterst moeijelijk. Uit Londen wordt melding gemaakt van hevige sneeuwstormen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3