Met een algemeen applaus werd deze rode beantwoord. Daarna bragt de secretaris verslag van het tot nu ge houden beheer uit, en bleek het ten duidelijkste dat deze onderneming, uit een financieel oogpunt beschouwd, een goede zaak mag genoemd worden. Vervolgens werd het door het bestuur ontworpen huis houdelijk reglement in behandeling genomen, en na enkele kleine wijzigingen vastgesteld. Waarna de vergadering werd gesloten. Korten tijd daarna vcreenigden zich de leden aan een geineensehappelijken maaltijd, waarbij het niet ontbrak aan toasten, op den bloei, de welvaart en de vooruitgang van Schagen. Eerst laat in den nacht ging men uiteen. Volgens een berigt, voorkomende in de Locomotief en ingezonden door den heer de Bruyne, zou de burgemeester van Amsterdam, jhr. mr. J. A. den Tex, de aangewezen opvolger zijn van mr. .T. van Lansberge als Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indiü. De beer de Bruyne spreekt met grooten lof' over den heer den Tex, onder wiens hoedanigheden, die hem geschikt maken voor de betrekking van Gouverneur-Generaal, ook behoort, dat hij advokaat in Indië geweest is. Aan de Gron. Crt. wordt thans uit 's Hage gemeld, dat die betrekking zal worden opgedragen aan den heer O. van Jlees, oud-viceprcsident van den Raad van Neder- landscli Indië, thans lid der Kamer, voor het district Arnhem. Om het berigt tegen te spreken hebben wij geen grond, maar als men in aanmerking neemt, dat de heer Lansberge eerst in Maart 1S80 zijn ambt vijf jaren bekleed zal hebben, schijnt die aanwijzing \an een opvolger toch wel ecnigszins voorbarig, tenzij men moest aannemen, dat de tegenwoordige gouverneur-generaal binncntijds zijne waardigheid neder- legde, zoo oordeelt de Arnh. Crt. De rijksommissie, indertijd benoemd ten einde te onderzoeken of aan liet verlangen der Amsterdainsche kanaalmaatschappij, om concessie-wijziging, in dier voege dat de havenoppervlakte aanmerkelijk zou worden vermin derd, kon worden voldaan, heeft eenparig geantwoord, dat elke vermindering der havenoppervlakte of diepte moest worden afgekeurd, als strijdig met de belangen der scheepvaart. In de Werkmansbode worden in een „ingezonden stuk" een paar opmerkingen gemaakt over heerendiensten die nog in Nederland zouden bestaan. Vooral wordt daar op Gelderland gewezen. De toestand is er als volgt: Drie baronnen b. v. behoort een omtrek van meer dan twee uur gaansliunne werklieden zijn bet, die deze uitgestrekt heid in blocijenden toestand moeten houden; zij mogen alles zaaijen, alles planten, alles bewerken, maar de opbrengst van al hun arbeid, den oogst, moeten zij aan hun inagtigen heer brengen, waarvoor hij hun dan betaalt wat zijn baronnenliart goeddunkt. Verzet een der arbeiders zich tegen deze betaling, dan wordt hein aangezegd dat hij den grond van zijn genadigen lieer inoet verlaten om een woning en arbeid te zoeken bij een anderen genadigen baron uit den omtrek, die op gelijke wijze met hem handelt of hem afwijst, omdat hij zich verzet tegen de beerendiensten die van hem gevorderd worden. En heeft hij bij dat schamele loon nu nog een goede woning? Ze gelijkt meer op een varkenshok dan op een woning voor menschen. Wordt zulk een arbeider aangezegd dat hij bij den inagti gen heer moet komen om te werken, dan krijgt hij voor een geheelen dag dertien centen. Weigert hij, dan volgt zijn ontslag en nog grooter ellende staat voor de deur. Die toestand zou bestaan in den omtrek van' de ge meente Vorden. De Russisch „Petersburger Courant," een der meest voortreffelijk moclit heeten en die hierin bestond dat zij in .alle haast d? witte kleeding, die zij altijd droeg, tegen een zwart gewaad verwisselde; vervolgens ging zij zoo onverschillig mogelijk naar de plek die zij met een witten steen gemerkt had. Toen zij daar gekomen was, riep zij: „O, mijn God!" eu slaakte een diepe:* zucht; maar er viel hier meer te doen dan zuclucn. Zij zette zich dus weer met haar rug tegen de rots. evenals de eerste keer, en maakte daarop onmiddellijk haar tweede buiteling. Be hooge stecnen deur, die de rots afsloot, was naar het scheen zoodanig ingericht, dat zij steeds uit zichzelve dicht ging. Spoedig had ze zich weêr opgericht en stond nu onder de galerijeerst deed ze een paar stappen voorwaarts en vervolgens liep ze geregeld door. „Na verloop van een half uur kwam ze aan een punt, vanwaar meer dan tien wegen zich uitstrekieu en allen in verschillende richting. Welken zou ze nemen? Dat veroorzaakte haar een niet geringe verlegenheid." „Dat kan ik deukensprak de gezant. ,,Zij deed eenige schreden cp den oenen weg, daarna op een andere, en zoo vervolgens, als om ze allen te beproeven. Het was van het hoogste belang dat z.ij zich niet vergiste. Ongelukkigerwijs geleken ze allen op elkaar, wat het doen eener keus neg veel meer bemoeielijictc. Maar zie daar ontdekt ze op een van die zijwegen iets wits. Zij vliegt er ijlings heen. liet was ecu buitengewoon fijn zakdoekje, met Iraaie borduursels op de hoeken. „Ik. hoor iets dat ons schijnt te volgen," zeide Maroussia, haar verhaal afbrekende. De gezant had het ook gehoord. Ilij nam Maroussin bij den arm eu plaatste zich voor haar, .met zijn stok tot tegenweer gereed. „O!" riep Maroussia, „het is een heele grooto hond!" De gezant nam. onverhoeds zulk een grooten sprong, dat Maraus- sia niet kon begrijpen hoe hij zoo schielijk, met één enkelen wel- gemikten stokslag, het plotseling overvallen dier had neergeveld. Wat viel er voor tusschen den mensch en het dier? De afgezant rustte met zijn eene kuie op den grond. Toen hij opstond, lag het dier. levenloos aan zijne voeten. „Het was een wolf," zeide hij koeltjes tot het kind, „en hij moet wel grooten honger gehad hebben, om ons zoo op de hielen te durven volgen." De wolf was dood. „O." sprak Maroussia tot haar vriend, „gij zijt voor niets bang." „Wel zeker," hernam de afgevaardigde, „ik ben bang voor alles wat een stoornis is» uw verhaal brengt. Dus, de vrouw vau den roover had een zakdoek gevonden?" „Ja," zeide Maroussia. „liet zien van dien zakdoek, die niet het eigcudotn van een man kou geweest zijn, wekte allerlei gedachten bij haar op. „Zij zijn dezen morgen dien weg langs gekomen, zoo overlegde zij; eu nis dat. zoo is, hebben zij daar waarschijnlijk nieis meer te doen. Ik moet ann dezen weg de voorkeur geven. „Maar voor dat zij verder ging, kwam zij op den goeden inval, eeu fraai rood lint, dat haar halskraagje sierde, vast te maken aan een vooruitstekenden tak op een der tegenovergestelde wegen, zoo dot men het reeds op een viij grooten afstand zien kon. Zij zullen dit lint zien hangen en mij dan achtervolgen langs een weg dien ik niet genomen heb. Om hen het spoor bijster te maken, was dat niet kwaad bedacht, wel!" „Het was zeer slim bedacht," merkte de afgevaardigde op. Wordt tervolyd.) gezaghebbende Russische bladen, bevatte vóór een paar dagen een voor Nederland vleijend artikel, waarvan de Aiïisterdamsclie Crt. de hoofdstrekking weergeeft. Het begon met er op te wijzen, dat ook Rusland den 1123 Januari), den feestdag van Neêrlamls SOOjarige vrijheid, niet onopgömerkt mogt laten voorbijgaan. Sedert Peter de Groote zijn verblijf had te Zaandam, b-staat. er een band tusschen Rusland en Nederland, nog door het huwelijk van wijlen Koning Willem II versterkt. Sedert is die band nooit verbroken; de eerste buiten- landsche leening, welke Rusland sloot, kwam tot stand door Hollandsche bankiers. Moer dan een eeuw is voorbij gegaan cn nooit heeft in Holland het vertrouwen in het crediet van Rusland gewankeld; ofschoon allerlei politieke verwikkelingen dikwijls dreigden financieel wantrouwen in Rusland op te wekken bij de Europcsche magten, de Nederlandscke kapitalisten hebben altijd welwillend Ruslands crediet opgebonden door liet Russische papier te koopen, waarvan anderen zich ontdeden. Nog in 187G1878 had men een voorbeeld daarvan; toen werd door de Oostorschc kwestie en de politiek van lord Beaconsfield een financiëele oorlog aan Rusland ver klaard door de Engclsche kapitalistende Hollanders, die een onwankelbaar vertrouwen toonden in de solvabiliteit van Rusland, hielden toen op nieuw het crediet van Rus land staande. liet is voor Nederland te hopen, dat Rusland zich dat vertrouwen bij voortduring waardig make. Aan de jl. Dingsdng door de Amsterdamsche IJsclub in bet Vondelspark gegeven hardrijderij namen 46 personen deel. Aldaar is de prijs (f 200) behaald door Okke van den Berg. van Rijperkerk denzelfde, die Maandag op de hardrijderij van de Studenten-IJsclub te Leiden den prijs lieert gewonnen en de premie door Simon Derlage, van Amsterdam. Men schrijft uit Amsterdam, dd. 27 dezer: Schooner voortbrengsel van borduurwerk, met allerlei soort van goud-, zilver- en zijdedraad, dan het geschenk dat de Nedorlandsche pauselijke zouaven voornemens zijn aan HH. MM. den Koning en de Koningin aan te bieden ter gelegenheid van hun huwelijk, heb ik inderdaad zelden gezien, en het is dan ook voornamelijk daarom dat het vermelding verdient. Het geschenk bestaat in een vuurscherm in den vorm van een lieht-blaauw fluweelen vaandel, waarvan blaauwe zijden koorden met zilveren kwasten, de kleuren der zou aven, afhangen. Op dit vaandel prijkt een medaillon, met gouden bloemen er om heen gestikt, en omgeven met een gouden rand, en relief bewerkt, waarop de woorden met zwarte zijde geborduurd staan: „Aangeboden door de Nedorlandsche pauselijke zouaven, 7 Jan. 1879." Op dit medaillon zijn liet Nederlandscke wapen cn bet geslachtswapen onzer Koningin allerpachtigst op een herme lijnen mantel, met allo figuren weder en relief, geborduurd welke wapens, schuin tegen elkander geplaatst, gedekt worden door een zware gouden Koningskroon. Boven die me laillon zijn het wapen der zouaven, twee kruiselings over elkander liggende sleutels met den myter daarboven, alsmede liet eere-teekeu der zouaven, oen zilveren kruis, daaronder aangebragt, te midden van licht blaauwe en witte zijden franje. Het geheel is keurig bewerkt en mag inderdaad een waar kunststuk van borduurwerk genoemd worden, liet wercl ontworpen en vervaardigd door den lieer de Vries. Het Dagblad verneemt, dat de indruk, door liet staf- muziekkorps der Marine bij gelegenheid van de begrafenis van Z. K. II. Prins Hendrik teweeggebragt, allerwege zeer gunstig is geweest. Het Vad, bevat eene opgave van de sterkte onzer krijgsmagt op Atsjin. Van de 18 veldbataljons, die liet Oost-Indisch leger telt, zijn er 9 het 2de, 3de, 5de, 6de, 9de, 11de, 12de, 14de en 15do op Atsjin: elk dezer veldbataljons mag op 4 compagniën worden gesteld en zijn dus 550 a 60ü man sterk. Daarenboven zijn er tot liet bezetten der posten in de liniën nog 3 garnizoens bataljons, van 10, 6 en 9 comp., die elk ongeveeer 180 man sterk zijn. Stelt men de veldbataljons gemiddeld op 575 man, dan zijn thans op Atsjin 9675 man infanterie aanwezig. Voorts is er een detachement kavalerie van p. m. 180 man, een compagnie bergartillerie, 4 compagniën vesting-artillerie, een detachement genie-werklieden, een compagnie mineurs en sappeurs cn een subsistenten-com pagnie te Kotta-Radja. Te Utrecht bestaat liet plan om den bekenden tuin* Tivoli over te nemen van de tegenwoordige eigenaren en in te rigten tot eene diergaarde. Na langdurige discussie werd jl. Vrijdag in eene ver gadering der Studenten-Debatingclub te Delft, met groote meerderheid (73 tegen 20 stemmen), liet besluit genomen dat de groentijd in liet studenten-korps aldaar behoort te worden afgeschaft. Waarschijnlijk zal thans binnen kort liet Delftsche studentenkorps de andere studen ten-vereeni- gingen van ons land voorgaan in liet opheffen van dit reeds zoo vaak veroordeeld misbruik. Op Woensdag 5 Febr. a. s. zal te Utrecht eene vergadering plaats hebben van belangstellenden uit verschil lende provinciën, ter behandeling van een plan om eene internationale tentoonstelling van paarden te houden. De regtbank te Breda heeft jl. Maandag veroordeeld tot 180 dagen cellulaire opsluiting met boete van f 7.50, subsidiair 3 dagen, A. P., post-conducteur op de lijn VlissingenRoozendaal, als schuldig aan bet verduisteren van gelden, die hem in zijne functie waren toevertrouwd. De eisch was een jaar celstraf. Dezer dagen is te Bergen-op-Zoom opgerigt een Nederlandscke maatschappij tot bevordering der oesterkuituur, zoowel op wetenschappelijk als op handelsgebied. Wanneer men de groote uitbreiding in aanmerking neemt, welke deze nieuwe tak van industrie in de laatste jaren beeft verkregen, een industrie, welke als het ware nog in haar eerste ontwikkelingsperiode verkeert, dan moet men de oprigting van een dergelijke maatschappij toejuichen, als een middel om de ontwikkeling en den bloei te bevorderen van ondernemingen, welke geroepen zijn in de naaste toe komst een groote rol te spelen op het gebied van onze nationale nijverheid. Het bestuur dezer maatschappij is opgedragen aan jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort als voorzitter en aan de heeren C. de Meulenmeester en C. II. Kakebeecke als bestuursleden. De bekende Friesclie hardrijder Ulbe van Dijk, van Grouw, die jaren achtereen op verschillende plaatsen den prijs behaalde, is in het schaatsenrijden eindelijk overtroffen. Zekere Iv. Schouwstra, van Sybrandsburen, is thans de eerste onder zijns gelijken. Jl. Zondag avond zijn in de nabijheid van Warns (Friesland) twee mannen en eene vrouw, die op schaatsen waren, in een gat gereden, met het droevig gevolg, dat de vrouw en één der mannen zijn verdronken. Niet ver van daar vond men bet lijk van den vader van den jongeling, die was verdronken. Men denkt algemeen, dat hij van schrik eene beroerte gekregen heeft en aan de gevolgen daarvan plotseling is overleden. -• Hoewel dezen winter, vooral in het noordeti des lands, veelvuldige klagtcn over armoede en gebrek voorkomen, worden dezer dagen enorme sommen besteed aan prijzen voor hardrijderijen op het ijs. Als een voorbeeld daarvan zij slechts genoemd, dat het totaalcijfer der prijzen, uit geloofd bij de ad v erten tiën, voorkomende in de Leeuw. Crt. van den 27 dezer, ruim f 4600 (zegge vier duizend zes honderd gulden) bedraagt, dc gouden en zilveren voor werpen, waaruit ook enkele prijzen bestaan, niet mede- gerekend. Het bewaren van ijs in den zomer kan op eenvoudige wijze geschieden. Als basis neemt men eene laag turfascli, waarover men eene dunne laag stroo- legt. Vervolgens stapelt men hierop liet ijs, dat zooveel mogelijk droog moet zijn. De ijsmassa moet zooveel mogelijk pyramidaal- vormig zijn; de openingen cn gaten worden met kleinere stukken ijs aangevuld en het geheel moet, wanneer de vereisehte vorm nog niet is verkregen, des avonds vóór het gaat vriezen, niet warm water worden begoten en met niet geleidende .stoffen, zooals b. v. mos, omkleed. Een zeldzame ontmoeting. We hebben niet het oog op een vreemd avontuur, wanneer we spreken van eene zeldzame ontmoeting, maar doelen op het sedert eeuwen niet geziene verschijnsel, dat de Koning van Spanje en de Koning van Portugal, ofschoon buren, elkander eerlang als vrienden tc Elvaz op de grenzen zullen ontmoeten. Sinds de zaïnenkomst van Koning Johan V van Portugal mot den Koning van Spanje in de 17de eeuw zal dit de eerste maal zijn, dat weder eene dergelijke ontmoeting plaats vind. Er zullen thans hij die gelegenheid groote feestelijkheden plaats hebben. Om het belang der zamen- komst nader te doen uitkomen, zal Koning Alfonsus XII vergezeld zijn van den president 'van den ministerraad, terwijl Koning dom Louis twee zijner ministers bij zich zal hebben. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. C. A. Wolilriiigh, lste officier aan boord vau liet ramsckip Guinea, wordt niet 15 I-'ebr. a. s. op non-act. gesteld en met 16den daaraan volgenden venaugen door den luit. ter zee lste 1.1. O. C. A. J. Moreau. Voorts wordt de luit. ter zee lste kl. A. F. J. Frackers uiet laatstgenoemden datum geplaatst aan boord van liet wachtschip te Hellevoetsluis. De luit. ter zee lste kl. C. L. de Jong wordt met 1 Maart a. s. geplaatst aan boord van het wachtschip alhier, ter vervanging van den luit. ter zee lste kl. 1'. M. W. T. Krayenhoff van de Leur, die met dien datum wordt overgeplaatst in de rol van het wacht schip te Amsterdam. ^ranü-rijlL. De werkman Abriot, te Parijs, heeft de prijs van 125,000 fr. getrokken in de tentoonstellings-loterij. Het lot is nu en dan grillig. Een winkeljufvrouw o. a. kan gaan spelevaren met een stoomjagt dat haar ten deel viel. Een landbouwer trok een vak tapijtwerk. Te Parijs liggen de prefecten van politie en van de Seine overhoop over de kwestie, of het aan de dames gepermitteerd zal worden boven op de impériale van de Boulevard-omnibussen te klimmen en daar plaats te nemen. De prefect van politie zegt neen en beroept zich op de politie-verordeningen. De prefect van de Seine daarentegen beweert van ja en wijst op de gemakkelijkheid, waarmede de dames den tramwagen beklimmen. De leden van den Parijschen gemeenteraad zullen hier te beslissen hebben. Duizend tegen één, of het resultaat zal zijn: Ce que femme veut, Dieu le veut! Het eerste gemaskerd bal in de groote opera te Parijs werd door meer dan 5000 personen bezocht. De opbrengst bedroeg 55000 fr. en 2000 rijtuigen bragten bezoekers aan. Volgens de Débats en andere bladen zijn het park en de tuinen van Fontainebleau „bezaaid" met „boomen," die onder den last der sneeuw bezweken zijn. Een bedenkelijke crisis bedreigt het land, wegens een ernstig verschil van meening tusschen den President der Republiek en zijne ministers. De ministers, den drang der republikeinsche meerderheid niet kunnende weerstaan, gaan misschien verder dan zij zeiven willen, geven toe aan de eischen tot zuivering van liet ambtenaren-personeel, en vonden tot dusverre medewerking bij het hoofd van den Staat; doch zij ontvalt hun thans. Mac-Mahon weigert het ontslag te teekenen van eenige generaals, aan welke groote militaire kommandementen zijn toevertrouwd. In geval eener herhaalde weigering zouden de ministers den staat van zaken in de Kamers uiteenzetten en hun ontslag indienen. Een visschersboot van Borck, een Fransch zeedorp in bet departement Pas de Calais, heeft een pink van Equitems, nabij Boulogne, onbeheerd op zee gevonden. Aan boord vond men acht mannen dood en bevroren op en onder dek liggen. Engeland.. De invoering van het electrisch licht opent de gelet terde wereld van Engeland het aangename vooruitzigt, dat de kolossale leeszaal van het Britscho Museum te Londen voortaan ook des avonds en op donkere dagen beschikbaar gesteld zal kunnen worden. Tot nog toe was de leeszaal, evenals trouwens het gelieele Museum, slechts over dag geopend. De bestuurders hebben nooit willen toestaan, dat er gas in aangebragt werd, uit vrees voor brandbij electrische verlichting bestaat, zooals men weet, dit gevaar niet. In liet Royal Aquarium te Londen is thans een af- gerigte rob te zien, Thoby genaamd, wiens kunststukken veel verbazing Wekken. Het intelligente schepsel speelt op den guitaar, slaat den trom, beklimt een rij trappen, rookt, schiet een pistool af en trekt een boot voort alles althans volgens de advertentiën in de Londensche bladen en volgens den correspondent der Berlijnsclie Tri- btine, die verklaart deze verwonderlijke dingen zelf gezien te hebben.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2