knikte toestemmend. „Ik dacht het wel, maar ik wil toch afscheid van uwe dochter nemen." Hij ging nu naar de dochter, die in een binnenvertrek zat te naaijen. Zij spraken goed en lief met elkander, maar het meisje keek niet op van haar werk en vermeed het om Mendelssohn aan te zien. Eindelijk had deze het gesprek zoo handig weten te leiden, dat hij haar deze vraag in den mond had gegeven: „Gelooft gij ook, dat de huwelijken in den hemel worden gesloten?" „Zeker, en mij is daarbij iets zeer vreemds overkomen. Bij de geboorte van een kind wordt in den hemel uitgeroepen: die en die zal trouwen met die en die. Toen ik geboren werd, werd ook mijne vrouw uitgeroepen, en er werd bijgevoegdzij zal helaas een bult hebben, een verschrikkelijken bult. Lieve God, sprak ik toen, een meisje dat vergroeid is, wordt alligt bitter en hardvochtig, een meisje moet schoon zijn; lieve God, geef mij den bogchel en laat het meisje slank zijn en bevallig." Toen Mozes Mendelssohn dit had gezegd, viel het meisje hem om den hals. Zij werd zijne vrouw, en zij leefden gelukkig met elkander. De stemming, waarin een kunstenaar moet verkeeren, om te kunnen scheppen, is geheel verschillend naar den aard zijner scheppingen. Zoo bijv. moet Gounod, de com ponist, steeds eene doodelijke stilte om zich heen hebben om te kunnen arbeiden. Zoodra hij gestoord wordt, is zijn scheppingsvermogen verlamd. Bellini kon nooit compo- neeren of hij moest verliefd zijn en al zijne zoete, melan cholische melodieën zijn dan ook ontstaan in tijden dat hij smoorlijk verliefd was. Rossini daarentegen componeerde het best.... wanneer hij op zijn rug in bed lag. Soms bleef hij in deze positie een ganschen dag liggen, waarbij hij dan met zijn ongemeen leelijke stem de te vervaardigen opera neuriede. Zoodra de opera gecomponeerd was, stapte hij uit bed, om hem met duizelingwekkende snelheid op papier te kladden. Auber dronk steeds eenige glazen champagne, wanneer hij wilde componeeren en Wagner kan slechts dan de „rauziek'der toekomst* met een opus vermeerderen, wanneer hij omgeven is door fluweel, satijn en kant. Lecoq arbeidt gemakkelijker dan eenig ander toondichter. In zijn eigen kamer is hij echter niet in staat een noot op papier te zetten, maar overigens is hij steedsen overal gedisponeerd. Hij heeft zelfs, naar men verzekert, een van zijne beste nummers vervaardigd in de antichambre van den tand meester, die hem, nadat zijne beurt zou zijn gekomen, een kies moest trekken. Viscntoerigten. Gisteren kwamen binnen de sloepen: „Pollux," schipper A. Verschoor, aanbrengende 320 levende kabeljaauwen en 60 levende lengen (verkocht ii f 3.15 per stuk), 1100 schelvisschen, 7 heilbotten, 305 doode kabeljaauwen en len gen (verkocht van f 1.50 tot f 1.90 per stuk). „Watergeus," schipper P. Hart, aanbrengende 290 levende kabel jaauwen en 38 levende lengen (verkocht a f 4 per stuk), 2200 schelvisschen, 14 heilbotten, 100 doode kabeljaauwen (verkocht van f 1.40 tot f 1.75 per stuk). Benoemingen, enz. Benoemd zijn voor het jaar 1S79 in het inilitiedistrict Hoorn tot lid majoor Otterbein, van het 7de reg. infanterie en tot plaatsver vangend lid kapt. Jocheins, van dat regiment. Fran Krljls.. Mac Mahon heeft jl. Donderdag namiddag, omstreeks 5 ure, toen de beide Kamers in vereenigde zitting waren zamengekomen om een nieuwen President te verkiezen, den volgenden, of althans een hiermede overeenkomenden, brief geschreven „Mijnheer Grévy. „Het zal mij hoogst aangenaam zijn, indien Gij den uit slag der verkiezing, waarbij Gij tot president der republiek benoemd zult worden, mij wilt mededeelen, onmiddellijk nadat die in het congres bekend zal gemaakt zijn. „Ik wil U onverwijld een bezoek brengen, ten einde in U den nieuwen president te begroeten." Jules Grévy schreef op staanden voet aan Mac Mahon terug „Mijnheer de Maarschalk. „De nieuwe President rekent het zich ten pligt, het eerst een bezoek te brengen aan den aftredenden President. „Zoodra ik benoemd zal zijn, hoop ik de eer te hebben bij U te komen." Maar Mac Mahon was hiermede niet te vreden. Hij schreef aan Grévy terug en verzocht hem 's avonds hem te willen afwachten. En ten negen ure bragt hij aan Grévy een bezoek, om hem met zijne benoeming geluk te wenschen. Grévy bragt den Maarschalk korten tijd daarna een tegenbezoek. Jl. Vrijdag heeft de Nationale Vergadering, zooals te verwachten was, Gambetta tot voorzitter gekozen. Hij verkreeg 314 van de 405 stemmen circa 70 briefjes waren oningevuld welke uitslag met luiden bijval door de republikeinsche meerderheid werd begroet. De Kamer ging daarop tot Donderdag a. s. uiteen. Ook de Senaat heeft zijn zittingen tot dien datum verdaagd. Men verwacht bij de heropening een boodschap van den nieuwen president. Ileeds is gisteren, onder leiding van Grévy, een ministerraad gehouden. De geheele republikeinsche pers is opgetogen over den loop van zaken. Het aftreden van Mac Mahon en de ver kiezing van Grévy, noemt de Indcp de noodzakelijke, ge- wenschte en verwachte aanvulling der Senaatsverkiezingen van 5 Jauuarij; het persoonlijk gezag is thans voor goed begraven en een regelmatige toestand er voor in de plaats getreden. Tusschen de drie fractiën waaruit het gouver nement bestaat, de Kamer, den Senaat en den president, heerscht thans de vereischte harmonie en allen kuunen een- dragtig en rustig tot hetzelfde doel zamenwerken. Dit gewigtige en verblijdende resultaat is verkregen zonder een enkelen schok, door de wel overlegde en krachtige houding van de meerderheid der vertegenwoordiging. Nadat alle pogingen om Dufaure over te halen om aan het bewind te blijven schipbreuk geleden hadden, belastte Grévy den minister van Binnenlandsche Zaken, Waddington, met de zamenstelling van een nieuw kabinet., Het geding tegen den welbekenden Belgischen specu lant Philippart, beschuldigd van financiële operatiën, welke den ondergang van twee Fransche spoorweg-maatschappijen en eene Bank tengevolge hebben gehad, is Vrijdag jl. bij de regtbank te Parijs in behandeling gekomen. Zooals men weet, is hij ook te Brussel vervolgd geworden en veroordeeld wegens bedriegelijke bankbreuk. In 1872 had hij, toen de Fransche regering weigerde eene door hem met de Noorder-Maatschappij gesloten overeenkomst te bekrachtigen, waarbij eenige door hem aangelegde lijnen aan haar zouden overgaan, besloten zelf tegen de groote Maatschappijen te concurreren. Daartoe nam hij de lijn van Rijssel en Valen- ciennes over en breidde zijnen invloed westwaarts uit tot het net der Vendée-Maatschappij toe. Al deze lijnen onder één beheer te brengen was echter zonder groote middelen niet doenlijk en daarom maakte hij zich meester van de Fransch-Oostenrijksch-Hongaarsche Bank, de Fransch- Nederlandsche Bank en eindelijk van het Crédit-Mobilier. In 1876 trachtte hij het kapitaal dezer laatste te verdubbelen door het uitgeven van prioriteits-aandeelen, welk plan echter faalde en in Junij zag hij zich genoodzaakt de Maatschappij te verlaten, welke met een tekort van 28 millioen francs als eene gedachtenis aan de met hem gedane zaken bleef zitten. Vervolgens trachtte hij wederom zijne lijnen over te doen, doch weder te vergeefs, aangezien de Fransche Kamer er niet van weten wilde, de magt der groote spoorweg-maatschappijen nog meer uit te breiden. Daarop zag hij zich gedwongen zijn crediet staande te houden door allerlei kunstgrepen, ging nieuwe schulden aan om de concurrentie zijner lijnen vol te houden, doch zag al spoedig de meeste zijner ondernemingenjammerlijkmislukken en nu staat hij teregt wegens misbruik van vertrouwen en het aanwenden van gelden tot verkeerde doeleinden tot een bedrag van ettelijke millioenen. Engeland.. De directeuren der City of Glasgow Bank zijn tot gevangenisstraf veroordeeld, twee tot 18 maanden, de vijf overigen tot 8 maanden. Waarschijnlijk is de wet in hare volle gestrengheid toegepast, maar de straf is zoo weinig in overeenstemming met het door de misdadigers gestichte kwaad en met de verontwaardiging, door hunne schurkerij opgewekt, dat dit proces wel mede zal werken om eene herziening te verkrijgen van de wet betreffende bankroeten, waarop trouwens reeds door de City van Londen werd aangedrongen. Uit Kaapstad wordt van 24 Januarij berigt, dat de vijandelijkheden tusschen de Engelsche troepen en de Zulus een aanvang hebben genomen. RLUSland.. Echt Russisch maar practisc.h en doortastend is de maat regel, waartoe men in Rusland overgaat tot wering van de uitbreiding der pest. De Keizer heeft den minister van Binnenl. Zaken gemagtigd, het dorp Wetljanka te doen verbranden, de bewoners van het dorp naar andere, doch onder het bereik der quarantaine gelegen plaatsen te doen overbrengen en hun schadevergoeding voor hunne ten vure gedoemde roerende en onroerende eigendommen te geven. Gelijke magtiging heeft de minister wat betreft andere dorpen of afzonderlijke gebouwen. Door dr. Botkin, lijfarts van den Keizer, was op dien maatregel aange drongen. Een telegram uit St.-Petersburg van jl. Zaturdag, in de Köln. Zeit., luidt als volgt: „Blijkens een heden ontvangen officiëel telegram uit Astrakan was den 30 Jan. in Wetljanka noch in de omliggende dorpen één zieke. In Selitrenoje hebben echter in den loop van dien dag zich nog zes nieuwe gevallen voorgedaan, zoodat daar zes lijders in behandeling zijn. Al de aangetaste personen waren in verkeer geweest met zieken." Ter beurze van Berlijn werd overigens Zaturdag aangeplakt een berigt van het beursbestuur van Astrakan, meldende dat te Wetljanka (210 kilometers van Astrakan) in tien dagen geen nieuw geval is voorgekomen. Ook in de andere streng afge zonderde dorpen is de ziekte verdwenen. Alleen in Seli trenoje zijn drie lijders. In Astrakan en in alle visschers- dorpen aan de Wolga en de zee heerschte een volkomene gezondheid. AmerlKa. Het Vra&gstuk, om eene geheele stad te verwarmen uit een centraal punt, dat de warmte in alle rigtingen, door aanhoudenden toevoer van stoom, verspreidt, gelijk het gas door buizen, schijnt in Amerika voor goed opgelost te zijn, Volgens de jongste berigten was nu reeds sedert veertien dagen te De Roit (Michigan) zulk eene inrigting met uit muntend gevolg in exploitatie. Voorts heeft te New-York eene maatschappij concessie verkregen om verwarmings buizen door de straten te leggen, na een waarborgkapitaal gestort te hebben voor de kosten van het opbreken en her stellen der straten. Zij verbindt zich, alle openbare gebouwen te verwarmen voor een derde minder dan de gewone ver warming kost. Bovendien zal zij stoommachines leveren, die de sneeuw onmiddellijk van de straten doet verdwijnen. Nergens treden de vrouwen in het openbaar leven zoo op den voorgrond als in Amerika. Van jaar tot jaar neemt dit toe. De ontwikkeling der vrouwen staat met die der mannen op gelijken trap, daar zij tot alle scholen, akademiën, enz. toegang hebben. Een gevolg hiervan is, dat de vrouwen ook op gelijke regten aanspraak maken. In het territorium Wyoming hebben de vrouwen sedert 8 jaren stemregt en drie gouverneurs hebben achtereen verklaard, dat dit uitmuntend werkte. In de verschillende bondsdepartementen te Washington zijn 1300 vrouwen aangesteld en men is met hare diensten zeer tevreden. Zij werken met mannen in dezelfde vertrekken en de goede zeden lijden er volstrekt niet onder. Van het onderwijzend personeel zijn twee derden vrouwen. Verder zijn er bij de posterijen, de belastingen, de telegrafie en vele zijn artsen, advokaten, predikanten, stenografen en redactrices van dag bladen. Het zal niet lang meer duren, of de vrouwen zullen in alle Staten het stemregt hebben. Zekere heer P. R. Clover te Columbus, in den Staat Ohio, heeft een patent genomen (echt Amerikaansch!vooi de uitvinding van de „doodkist-toi'pedo.,, Een patroon, met kruid en lood gevuld, wordt aan het hoofdeinde aan- gebragt en op kunstige wijs door draden met de armen van het lijk en met het deksel van de kist in verbinding gebragt. Neemt nu iemand het deksel weg, dan barst de torpedo los, en de lijkensteler loopt gevaar zelf een lijk, of ten minste deerlijk verminkt te worden. Wat is er onaangenamer voor hen, die door hun beroep verpligt zijn veel te spreken, zooals advocaten, onderwijzers redenaars, predikanten, dan keelpijnverkoudheid of een overblijfsel van bronchitis? Men gebruikt hiervoor in over daad, doch zonder groote uitkomst, eene menigte patés, siropen, drankjes enz., welke meestal de ziekte vreedzaam haar weg laat gaan. De teer alleen kan hieraan eene spoedige verligting gevenmen kan zeggen oogenblikkelijk, als ze bij eene genoegzame hoeveelheid wordt toegediend. Om deze uitkomst te verkrijgen, behoeft men bij eiken maaltijd slechts vier ii zes teercapsules van Guyot te gebruiken. De flacon van f 1.25 bevat 60 capsules, zoodat deze behandeling slechts op eenige centen daags komt te staan, en men kan verzekerd zijn, dat van tien personen, die het beproefd hebben, negen zich aan deze geneeswijze houden. De teercapsides van Guyot hebben door hun succes, dat van dag tot dag toeneemt, onnoemelijk veel namaaksels uitgelokt. De heer Guyot kan alleen deze flacons waar borgen, waarop zich zijne handteekening, in drie kleuren gedrukt, bevindt. MarlttTDerigten. Amsterdam, 1 Febr. Rogge op levering hooger. Maart f 147, f 148, Mei f 150, 151, 152, Oct. f 160. Koolzaad: Oct. f 377. Raapolie onveranderd, Mei f 35}. Lijnolie f lager, Maart/Mei f 29L Junij/Aug. f 30$. 3 Febr. Tarwe op levering f 1 hooger, Maart f 264. Rogge op levering weinig veranderd, Maart f 147, 146, 147, 148, Mei f 151, 152, Oct. f 159, 160, 161. Koolzaad willig, April f 368, Oct. f 379. Raupolie vast, Vliegend f 36|, Mei f 35}, 36, Sept. üec. f 37j. Lijnolie flaauw, Vliegend f 28J, Febr. f 28f, I, Maart Mei f 29, 28}, I, Junij/Aug. f 28f, Sept./Dec. f 291, f. Petro leum kalm, loco f 11$, 11. Vette Runderen lste kw. 88, 2de kw. 82 en 3de kw. 78 c. per KG. Melk- en Kalfkoeyen t 160 a 300. Nuchtere Kalveren f 5 a f 10. Velte Varkens 44 a 53 c. per KG. Alkmaar, 3 Febr. 1 Koeijen f 225 a79 vette Kalveren f 60 ii 140. 18 nuchtere Kalveren f 17 a 21. 27 Schapen f 28 a 85. 98 vette Varkens 42 a 56 c. per KG. magere Varkens f a Hoorn, 1 Febr. 3 hectol. Tarwe f 10,1 hectol. Rogge f 7,25 hectol. Gerst f 7,26 hectol. Haver f 5,Mosterd zaad f 19,50, Karweizaad f 18,32 hectol. Boonen bruine f 13, witte f 14,Paarden- f 8,11 hectol. Erwten: vale f 14, heet. groene f 14,hectol. graauwe f 18,hectol. witte f10,alles per hectol. 1029 KG. Kopboter f 1,40 a f 1,50 per KG. 2200 Kip-Eijeren f 4,50 a 5,Eend- Eijeren f -,a -,beiden per 100 stuks. 14 Paarden f 50 a 200, Koeijen f a 40 Kal veren f5 a 22, 250 Schapen f 17 a 25, Lammeren fa 40 Varkens f S a 16, 3 Zeugen f 20 a 40, 230 Biggen f 3,a 6,lOOKippen f 0,70 a2,200Eenden f 0,80 a 1,10, alle» per stuk. Rotterdam, 3 Febr. Vla». Op het land werd dit artikel tamelijk gevraagd. Ter markt waren aangevoerd 24147 steen welke gedeeltelijk tot vorige en lagere prijzen verkocht werden. Schiedam, 3 Febr. Jenever f 16,Amst. proef f 17,25. Moutwijn f per N. vut. Kampen, 3 Febr. Boter: Aangevoerd 268 vaten van 20 en 54 vaten van 10 KG., benevens 200 stukken van KG.zij gold f 1,43 a 1,50 per KG. en f 30,50 a 35,50 per 20 KG. Stad en Ambt Vollenhoven, 1 Febr. Hooi: Uiterdijkseh f 17 a 23 per 1000 KG. Ameide, 1 Febr. Hooi. f a per 500 KG. Londen, 3 Febr. 3200 Runderen, 10000 Schapen en Lam meren, Kalveren en Varkens. Prijzen: Runderen 5/4, Schapen 6/10, Kalveren 6/6 en Varkens 4/0 per «teen. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 5 stuks Paarden. Veulens. 41 Runderen; flaauw hoog. 54 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per Kgr., vlug. 132 magere dito - 4,a 25,per stuk, stug. 280 Schapen, Overhouders stug. 32 vette Varkens f 0,46 a 0,56 per Kgr., vlug. 5 magere dito - 10,a 15,per stuk, stug. 89 Biggen - 35,a -,stug. 77 stapels kleine Kaas, f 34,a per 50 KG. middelbare dito, f a per 50 KG. Boter f 1,40 a 1,45 per KG. Kip-Eijeren f 4,50 a 5,per 100 stuks. Eeud-Eijeren f a per 100 stuks. V" er volg N ieu wstij dingen. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 1 dezer wordt het alhier liggende schroefstoomschip 3de klasse Alkmaar met den 1 Maart h. s. in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den luitenant ter zee lste klasse G. Doorman. Bij koninklijk besluit, is met ingang van 1 dezer, met het tijdelijk beheer van het Departement van Oorlog zoolang de bij koninklijk besluit van 1 dezer benoemde minister door ongesteldheid verhinderd wordt zijne functiën te aanvaarden, belast de minister van Marine jhr. H. O. Wichers. De benoeming van den heer den Beer Poortugael tot minister van Oorlog wordt door het Handelsblad een „gelukkige keuze* genoemd. De N. Rott. Crt. is even zeer met de benoeming ingenomen. Tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Zutphen is benoemd de heer J. H. Slothouber, doctorandus in de letteren en docent te Enkhuizen. In het tijdperk van 29 Dec. 1878 tot 25 Jan. 1879 zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast 16 runderen (in Zuidholland 15 en in Noord holland 1). In het vorige tijdperk van 4 weken waren 15 runderen door die ziekte aangetast. In de Amstelkerk te Amsterdam herdacht jl. Zondag dr. E Laurillard den dag, waarop hij v<5<5r 25 jaren tot de Evangeliebediening werd toegelaten, wrarvan hij de laatste 17 jaren aldaar was gevestigd. Hij had tot tekst vrn zijne redevoering genomen Psalm 102 vers 2: „Loof den Heer, mijne ziel, vergeet geene zijner weldadigheden." Te Parijs wordt veel cura9ao gefabriceerd; om zich goedkoop de noodige sinaasappelschillen te verschaffen, sluiten de distillateurs een overeenkomst met de schouw burgbesturen, om eiken morgen de schillen, den vorigen avond achtergelaten, te mogen wegnemen. Hoe meer bij val een stuk vindt, hoe meer toeschouwers het trekt, hoe hooger dus de temperatuur van de zaal en hoe grooter dus het verbruik van Sinaasappels. Waaruit volgt, dat het tooneel een onmiskenbaren invloed uitoefent op de curacao-fabricatie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3