Een HUIS of ruim BOVENHUIS, Drie Timmermansknechts Een Schildersknecht ADVERTENTIE N. EENE KNAPPE DIENSTMEID Benoemingen, enz. Met ingang van 15 dezer is de heer mr. F. M. Yonk benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar. Tot burgemeester der gemeente Bergen is benoemd de heer T. W. Otten. De off. van gez. 2de kl. dr. T. Abrahams wordt met 1 Maart a. s. geplaatst bij het hospitaal der Marine alhier. De o(F. van adra. 2de kl. J. A. Kruyt en die der 3de kl. J. de Visser worden, op hun verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, eerstgenoemde met 12 Aug. a. s. en laatstgenoemde, dienende bij het escader in Oost-Indië, met den laatsten der maand, waarin het besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Fran K rijls.. Gambetta's verkiezing tot voorzitter der Kamer wordt o. a. ook door de Times een verstandige keuze genoemd. Die positie sluit hem niet uit van de leiding zijner partij. In Frankrijk is men gewoon, dat een voorzitter der Kamer minister wordt. Gambetta zal ruimschoots gelegenheid vinden, van zijne talenten partij te trekken. Veel van zijn invloed heeft hij te danken aan zijn redenaarstalent, maar veel ook aan zijn conversatie in den omgang, aan zijn vast karakter en wilskracht. Hij is heftiger in schijn, dan in werkelijkheid en hij heeft er den slag van, woelzieke aan hangers in toom te houden. Hem zeiven zal zijn nieuwe betrekking veel goed doen, omdat hij het voorbeeld van zelfbeheerscliing zal moeten geven en hij zal zich meer van de uiterste linkerzijde kunnen losmaken, zonder gevaar van een openlijken twist. Dat Gambetta nog bewijzen moet, eene vergadering als die der opgewonden Fransche Kamer onpartijdig te kunnen leiden, spreekt van zelf; maar het is moeijelijk aan te nemen, na hetgeen in de laatste jaren van hem gezien is, dat hij zich zelf niet bewust zou zijn, de kracht daartoe geheel te bezitten. Het Journal Officiel maakt de volgende zamenstelling van het ministerie openbaar: Waddington, president en buitcnlandsche zaken; Marcère, binnenlandsche zaken, en eeredienst ad interim; Leroyer, justitie; Lcon Say, finan ciën; Jules Ferry, onderwijs en fraaije kunsten; Gresley, oorlog; Jorrequi Bery, marine; Freycinet, openbare werken; Lepere, koophandel. Het tentoonstellingspaleis op het Champ de Mars te Parijs is slechts een ontzaggelijke ledige ruimte meer. Alles wat het bevatte is verdwenen. Er zijn niet minder dan 2700 waggons, vertegenwoordigende een inhoud van 14,000 ton, en 20,000 bespannen voertuigen en even zooveel handwagens noodig geweest om alle voorwerpen te vervoeren. Engeland.. In Engeland lieerscht zoo groote ellende, dat in Birmingham b. v. 40 pCt. van de bevolking eener enkele wijk onderstand behoeven. Te Londen zijn velen zonder dak en voedsel. Een behartigenswaardig woord zegt de Londensche Standaard naar aanleiding van het ongelooflijk zachte vonnis, dat geveld is in zake de ontrouwe directeuren der „City- of-Glasgowbank." yZulke beminnelijkheid is een positive fout in een regter/ zegt het blad. //Het is zijn eerste pligt om het publiek te beschermen en zedelijke zwakte in een regter is daarom even onvergeeflijk als lafhartigheid in een generaal. Vonnis sen als dit zijn weinig anders dan regtstreeksche opwekking tot bedrog!'' Te Glasgow werd jl. Maandag avond de groote schouwburg, het Theatre Royal, een prooi der vlammen. De schade wordt geraamd op 40,000 p. st. Een kuiper in Carbondale heeft het grootste vat gemaakt, dat ooit heeft bestaan. Het heeft omstreeks tienmaal grooteren inhoud dan het beroemde Heidelbergsche vat, is 20 voet hoog en heeft een middellijn van 50 voet. De ijzeren hoepels van dit monstervat wegen meer dan zeven ton. Onlangs is in de Engelsche bladen gewag gemaakt van een berigt, door den kapitein van de stoomboot de Ralston aan Lloyds agentschap te Londen gezonden, volgens hetwelk door hem op de Iersche kust een vreemd schip gezien was, dat een ander schip in brand gestoken had en gedreigd had de Ralston eveneens te zullen ver branden, zoo zij zich met de zaak bemoeide. Men hield dat vreemde schip voor een der kaperschepen, in Amerika voor Ruslands rekening gebouwd. Thans blijkt het geheele berigt leugenachtig geweest te zijn. De brief is wel door Lloyds agentschap ontvangen, maar. kapitein Adams ver klaart, hem nooit te hebben geschreven en zulk een schip niet te hebben gezien. De berigten uit Afghanistan zijn belangrijk en luiden bij voorduring gunstig voor de Engelschen, die ter bereiking van hun doel een krachtigen steun vinden in de onlusten, welke onder de bevolking van Kabul heerschen en waardoor de Staat aan regeringloosheid is prijsgegeven. Duitsolaland.. In het dorp Classow bij Barwalde in Pommeren is de runderpest op nieuw uitgebroken en wel met zulk een hevigheid, dat behalve de aangetaste stal ook een kudde schapen van niet minder dan 3000 stuks terstond afge maakt is moeten worden. Een gecostumeerd bal op het ijs te Hamburg, waar het allervrolijkst toeging, heeft een treurigen afloop gehad. Onder de talrijke gecostumeerden trokken vooral twee witte beeren de aandacht, die met fakkels in de ,/pooten" de potsierlijkste manoeuvres maakten cn onophoudelijk den lachlust der duizenden aanwezigen wekten. Plotseling, terwijl de twee in beerenvachten gehulde jongelingen, elkander bij de hand houdende, eenige kunsten uitvoerden, viel de een, en de hem ontglippende fakkel stak het beerenvel van zijn kameraad in brand. In een oogwenk stond de ongelukkige jonkman van het hoofd tot de voeten in vuur, de vlam deelde zich ook aan de huid van den ander mede, en deze, naar een plaats snellende, waar hij meende water te zullen vinden, wakkerde daardoor het vuur nog aan. Toen men de beklagenswaardige jongelieden te hulp kwam, waren beiden reeds met vreeselijke brand wonden overdekt. Een hunner moet nog denzelfden nacht overleden zijn, terwijl de ander in levensgevaar verkeert. Corresponaentie. Een tweetal berigten van Texel ontvingen wij voor dit nummer te laat, ze zullen in het volgende geplaatst worden. Het ingezonden artikel van W. kan niet anders dan als advertentie worden opgenomen. Mijnheer! Jaren lang neem ik telkens als ik verkouden ben dage lijks 4 of 5 uwer heilzame teercapsules van Guyot in steeds ben ik in 3 of 4 dagen van mijne verkoudheid bevrijd. Vergun mij nu daaromtrent eene bijzonderheid te vermelden. Den laatsten keer, dat ik uw middel gebruikte, leed ik sedert 2 maanden reeds aan een moeijelijk te ge nezen beenwond. Na uwe capsules 3 dagen gebruikt te hebben, was ik zeer verbaasd, zich een korst om de wond te zien zetten. Dit resultaat aan uw middel toeschrijvende, ben ik voortgegaan met het gebruik van teer. Na verloop van 10 dagen was ik radicaal genezen. Ik heb uwe capsules aan verscheidene personen aanbe volen, die tot hunne verwondering precies dezelfde uitwer king hebben ondervonden als ik. Na verloop van 4 of 5 dagen vormt zich eene korst om de wond en in den regel volgt de genezing na 10 of 14 dagen. J. Claer, 5, rue Fonsoy, Brussel. De teercapsules van Guyot zijn verkrijgbaar in de meeste apotheken. betreffende de StoomyaartmaatscliapBij Nederland. Kon.derNtderl. 1 Febr. 1879 van Port-Saïd vertrokken. PrinsesAmalia. 30 Jan. 1879 van Peuang vertrokken. Prinsv. Oranje. 18 Jan. 1879 te Batavia aangekomen. Madura 19 Jan. 1879 van Suez vertrokken. Conrad4 Febr. 1879 van Port-Saïd vertrokken. Prins Hendrik. 3 Jan. 1879 te Nieuwediep aang., vertrekt 8 Febr. Celebes28 Jan. 1879 te Nieuwediep aang., vertrekt 1 Maart. Voorwaarts Sedert 29 Oct. 1878 te Singapore in reparatie. Prinses Marie. In aanbouw te Glasgow. KoninginEmma In aanbouw te Stockton on Tee». JavaIn de Indische wateren. Burgerlljlie Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: B. T. Bos en J. v. d. Maas. J. Kramer en M. C. Sterzenbach. C. C. v. Egmond en C. Roozeboom. BEVALLENA. Over, geb. Ligtenberg, Z. A. Schoorl, geb. Zeeuw, D. A. D'hondt, geb. Blokboff, D. J. Stutterheim, geb. Thomasz, Z. J. Pheiller, geb. Boesaart, Z. OVERLEDEN: A. M. C; Meijer, 72 jaren. Gemeente TEXEL. Van 29 Januarij tot 5 Februarij. ONDERTROUWD cn GETROUWD: Geene. GEBORENTrijntje en Willemina Hendrina, dochters van Maarten Bruin en Neeltje Boon. Marigje, dochter van Aldert Tlüessen en Marigje de Ridder. Marijtje, dochter van Leendert Roggeveen en Cornelia Bakker. Maria, dochter van Abraham de Ridder en Dieuwertje Klok. Jan, zoon van Dirk Boon en Jannetje Vlaming. Elisabeth, dochter van Pieter Eelman en Jantje Eclemau. Neeltje Kooiman, dochter van Gerrit Kooiman Dz. en Dirkje Bakker. OVERLEDEN: Antje Boerhorst, 52 jaren, gehuwd met Simon Leien. Willemina Johauua Zijra, 14 maanden, dochter van Coruelis Zij in Tijsz. en Cornelia Dito. Jacob Smit, 4 maanden, zoon van Jacob Smit en Vrouwke Knol. Simon Mossel, 77 jaren. Weêrkonte Waarnemineea te Helder. dMskeet.) Februarij. j c Wiadrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand.Afw. Stand. 1 Afw. 5 12 zto. 2k. 761.82!- 1.9 -3.4 - 7.0 0.96 Slecht. 6 8 z. 9„ 751.64 - 8.3 0.4 - 1.7 0.92 Golv. G 12 z. 18„ 751.04]- 8.9 1 1.8 - 1.8 1.00 Weersgesteldheid 5 Febr. 12 u. Dikke mist, vorst. 6 Febr. 8 u. Digtbetrokkeu, mistig, regenachtig. 6 Febr.l2u. Dikke, natte mist. Gevroren dikte van 4 op 5 dezer 24 millimeters. 5 6 17 9 IJs op stroom. Marinehaven. Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen «roote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 3 Jan. PrinsHendrik. M.C.Braat. Pad.enz.viaSucz. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Johnllangvalstad.H.Falck. Rangoon. Rijst. v. Vliet Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen: 4 Februarij. Eddystone, st., Ilull. 5 Februarij. Albicore, st., LeithOndine, st., Nieuwediep. Vertrokken 4 Februarij. Castor, st., GlasgowDragon, st., Londen. Marüttoerigten. Amsterdam, 4 Febr. Rogge op levering hooger, Maart f 140, Oct. f 162. Koolzaad willig, April f 370, Oct. f 381. Raapolie vast, Najaar f 37f, 37. Petroleum loco f 11}. 5 Febr. Tarwe op levering iets trager, Maart f 263, Nov. f275. Rogge onveranderd, jarige Petersb. f 148, oude dito f 155, jarige Azof f 136, op levering iets Snauwer, Maart f149, 14S, Mei f151, Oct. f 160. Koolzaad flaauw, Oct. f 377. Raapolie flaauw, Vlieg, f 36i, Mei f 35L Sept./Dec. f 37, 36J. Lijnolie willig, Vlieg, f 28;, Maart/Mei f 29,J, Junij/Aug. f 29J, 30, Sept./Dec. f 29f. Petroleum willig, loco f 114 a 11| E. Vette Kalveren lste kw. f 1.05, 2de kw. 85 c. per KG. Nuchtere Kalveren f7 a 12. Vette Varkens 44 a 52 c. per KG. Botterdam, 4 Febr. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1029 Runderen, 118 vette en Gras-Kalveren, 29 nuchtere Kalveren, 53 Schapen en Lammeren, 366 Varkens en 35 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen lste kw. 90 a c., 2de kw. 80 a en 3de kw. 76 a c.Kalveren lste kw. 110 a 115 c., 2de kw. 100 a 105c., 3de kw. 90 a95c.; Schapen lste kw. 90 a c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 75 a c.; Varkens lste kw. 62 a c., 2de kw. 60 a c., 3de kw. 54 a 56 c.; alles per KG. schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 78, 2de kw. f 72, 3de kw. f 6G. Schiedam, 5 Febr. Jenever f 16,Amst. proef f 17,25. Moutwijn f per N. vat. Kampen, 3 Febr. Hooi. Buiten- f 11,a 12,en Binnen- f 10,a 11,per 1000 KG. Wijhe, 3 Febr. De veehandel was de vorige week levendig. Men kocht vooral eerste soort jeugdig Fokvee. Vet vee was iets minder. Neurend- en Melkvee in regelmatige stemming. Meppel, 3 Febr. Vee. Stalprijzenguste Koeijen f120 a f 160, drngtigc f 150 a 280, melk- f 110 a 200, guste Vaarzen f 110 a 150, Schapen f 15 a 30, Lammeren f a dragtige Varkeus f 25 a 45, vette 44 a 4-8 c. per KG. Hooi. f 13 a 15. SCIIAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. Paarden Ossen Stieren Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht. Kalveren Rammen 400 Schapen - 18a 28 Lammeren f a Bokken&Geiten - a 10 magere Varkens - 7 a 13 15 Biggen - 4 a 6 25 Kippen c.125 a200 60 Eenden - 90 al00 Boter per kop - 95 al05 Kaas per ^KG. - a Kip-Eijeren per 100 -350 a400 Eeud-Eijeren - 299ste Staats-Loterü. TWEEDE KLASSE. Tweede lijst: No. 15235 f 20,000; No. 7658 f 1500; No. 8742 f 1000; No. 2360 en 4918 ieder f400; No. 9111 f 200; No. 4590, 5415, 1341S, 13698, 16565, 18721 en 20307 ieder f 100. Derde lijst: No. 8969 en 17322 ieder f 1000; No. 9870 en 19203 ieder f 400; No. 74 en 20311 ieder f 200; No. 18734, 19597 en 20993 ieder f 100. V er volg N ieu wstij dingen. Gepraaid op den 27 Dec. jl. het Nederl. barkschip Suzanna Elisabeth, kapt. A. F. Bouchier, van Nieuwediep naar Pascagoula, op 18° NBr. en 273 W.L. De heer J. C. C. den Beer Poortugael, minister van Oorlog, is, naar wij uit goede bron vernemen, aangetast door eene ziekte in de ingewanden. Een oogenblik ver keerde de lijder in gevaarlijken toestand, doch gelukkig nam de ziekte een gunstige wending, zoodat er, bij het overigens gezonde gestel van den zieke, alle hoop bestaat dat hij spoedig volkomen genezen zal zijn. (D.) Het hoofdbestuur van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heeft besloten, dat aan de verminkten in den strijd met Atsjin, over het jaar 1879, 150 pCt. verhooging van het bedrag hunner gewone gratificatie zal worden uitgekeerd. Die verhooging wordt gevonden uit de renten van 's Konings geschenk, bij gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regering. Het aantal dezer verminkten bedraagt 125. Een aardig verhaaltje wordt aan het orgaan van de Oostenrijksche vereeniging tot bescherming van dieren, de Thierfreund, van geloofwaardige zijde medegedeeld. Op het dak der woning van een Hongaarschen grondbezitter had een ooijevaarsfamilie een nest gebouwd; zij kwam daar telken jare in het voorjaar en vertrok weder met het einde van den zomer. Eens liet de heer des huizes een ooijevaar vangen en deed hem een ijzeren halsband om, waarop hij het volgende had gegraveerd: Ex Hungaria colonia N. N. (Uit Hongarije, dorp N. N.) In het volgende jaar kwamen de ooijevaars terug en bouwden weder op hunne oude plaats een nest. Aan den hals van een der ooijevaars bespeurde men een voorwerp, dat in het zonnelicht prachtig schitterde. Het dier werd opgevangen en in plaats van den ijzeren halsband vond men een gouden, waarop de woorden waren gegrift: Ex India mitto donum cum ciconia. (Uit Indië zend ik door den ooijevaar een geschenk.) Natuurlijk werd de ooijevaar spoedig van dit sieraad beroofd. Bevallen van een welgeschapen Zoon A. OVER, geb. LIGTÊNBERG. Helder, 4 Februarij 1879. Heden morgen ontvingen wij het treurig berigt, dat onze Zoon GERRIT, werkzaam ten kantore van den Heer J. VAN DAM, te Mijdrecht, na een langzaam verval van krachten, in den ouderdom van zes-en-twintig jaren, is overleden. Zwaar treft ons zijn Ouders, Broeders, aan gehuwde Zusters en de vele Vrienden, die hij zich op zijn jeugdigen leeftijd had verworven, dit verlies. Gt. bruin. St. Maarten, 28 Januarij 1879. HARTELIJK VAARTWEL bij mijn terugkeer naar Amerika aan mijn Familie, Vrienden en Kennissen op Texel. Nogmaals mijn opregten dank voor de vele blijken van vriendschap, ontvangen gedurende mijn bezoek aldaar. J. VERDUIN—VAN LENTE, van New-Yersey (Staat New-York). kunnen direct werk bekomen bij W. BLAAUBOER, te Schagerbrug. of gevorderd Leerling km voor vast werk ten spoedigste geplaatst worden bij Ad. KLOS, te Haringhuizen. WORDT GEVRAAGD: uit den Boerenstand. Adres: Mejufvr. Wed. C. KATER, Middenstraat. Men vraagt TE HEER om met Maart of April te aanvaarden: op goeden jtand. Brieven, met naauwkeurige opgave van localiteit, conditiën en waar te bevragen, worden ingewacht, pnder letter A, bij den Boekhandelaar DE BUISONJÉ, te Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3