1 in het kinder-theater van Mad. Saqui de rol van Hudson Lovve in Napoleon op Sint-Iielena. Op een avond had hij zijne zwarte zijden kousen verkocht, omdat hij geen geld had voor zijn middagmaal en hij verving ze door zijne beenen zwart te verwen. In liet parterre werd dit opge merkt en er ontstond zulk een geweld, dat men liet scherm moest laten vallen. Hij trad nu op in het théatre de 1'Ambigu, maar ook daar slaagde hij niet, en eindelijk gaf' Dennery hem den raad om liever voor het tooneel te schrijven in plaats van er op te spelen. Die raad was goed voor alle partijen. Yan de regering van Lodowijk Philips af tot in het laatste jaar schreef Clairville met de volhar ding en onvermoeidheid van een machine. Als men zijne zeer losse en gewaagde uitdrukkingen hoort of leest, zou men alligt in den waan komen, dat de schrijver zijn leven doorbragt met champagne en actricesnogtlians was hij de meest burgerlijke van alle burgermannen en had geen bewustzijn van liet loszinnige der tafereelen die hij schreef. Hij was een braaf huisvader, die ten zes ure opstond en den ganschen dag arbeidde. Hij ging alleen uit om de repetitiën bij te wonen. Zijn ware naam was Nicliolai, en er bestaat grond om te gelooven, dat zijn pseudonym liem opgedrongen werd door zijne ouders. Dien grond leveii; een zijner eerste stukken, „de Manage d'Olvmpe." Olvmpe bevindt zicli te Baden; vroeger liet zij zich door velen het hof maken; thans is zij gehuwd. Zij betreurt haar vroeger leven en noodigt een acteur bij zich, om hare sombere stemming wat op te vrolijken. Dan beeft het volgende gesprek plaats. „Kom Florida, vertel het mij eens waarom heet gij Florida?" Met tranen in de oogen antwoordt zij: „Mijn vader was een eerzaam koopman, die mij vervloekt zou hebben als ik zijn naam bragt achter de schermen en in de bierhuizen." „Wat deed uw vader?" „Hij was een ketellapper." „En zijn naam?,/ „Matthée." Clairville had verscheidene medewerkers, die meer of minder bekend zijn; een zijner ijverigste is Miot of Miotte, een bediende in een winkelzaak, die nooit zijn naam op het affiche wilde hebben en die nooit naar eenigen schouwburg ging, behalve in dien van Batignolles, een komedie van den vijfden rang en in de nabijheid zijner woning. Waarlijk een zonderling tweetal, dat avond aan avond ganscli Parijs wist bezig te houden. Bret Harte. De gunstig bekende schrijver van dien naam heeft dezer dagen zijne verschijning gemaakt in Londen. In 't Crvstal palace lieeft hij eene lezing gehouden over de eerste kolonisten van Californië. De schrijver heeft een bijzonder' gunstigen indruk gemaakt; wel is zijn voordragt eenvoudig en zijn uitspraak echt Amerikaansch, maar, als hij, met de handen in de broekzakken, zoo kalin de meest geestige gezegden uitte, maakten deze des te meer indruk. Ofschoon slechts 40 jaren oud, hij werd in 1839 te Albanv in den Staat New-York geboren, is hij reeds grijs; de grijze, golvende lokken geven zijn krachtig gelaat een karakteristiek aanzien. Van Hollandsch-Amerikaanschen oorsprong, heeft Bret Harte een leven vol avonturen geleid. In 1854, 15 jaren oud, werd liij door de goudkoorts aan gegrepen en vertrok naar de mijnen vanSonora; het geluk volgde er hem niet. Hij moest het denkbeeld opgeven zich, door goud te zoeken, rijkdommen te verschaffen. Wat hij onder de gouddelvers zag en ondervond, werkte echter zeer op zijne verbeelding; bij ging aan 'tschrijven; eerst won hij nog den kost als schoolmeester, maar welhaast begon hij een dagblad uit te geven en zette er eene drukkerij bij op; spoedig maakte hij naam als novellist; dit baande hem den weg tot hooger. Eerst, werd hij secretaris van de munt te San Francisco; thans is hij hoogleeraar in de hedendaagsche letterkunde aan de Hooge- school van Californië. De vrede van Ivonstantinopel. Art. 1 behelst de gewone verklaring, dat vrede en vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen zijn hersteld. Art. 2. De artikelen van het tractaat van San-Stefano, niet gewijzigd door het tractaat van Berlijn, blijven van kracht. Art. 3. Omtrent het ten uitvoer leggen dezer bepalingen wordt overeengekomen als volgt: Art. 4. Onder aftrek van de „Wat beteekent al dat gebabbel!" antwoordde Ivan, terwijl hij het kolossale glas brandewijn, dat Knieh voor hem ingeschonken had, in één teug naar binnen sloeg. De oude Knich slaakte nog een zucht; maar ditmaal was het er een die een steenen hart zou vermurwd hebben. Ondertusschen zag hij van verdere redeneeringen af, en nadat hij een handvol koper uit het taschje gehaald had, begon hij het stuk voor stuk te tellen, en met de grootste zorgvuldigheid regelmatig op de tafel neor te leggen. „Zeg eens. zoudt ge in staat zijn tot drie te tellen?" vroeg de soldaat aau den boer. Nu kon men stellig niet beweren dat die vraag op minzame wijze gedaan werd, maar de toon vati den spreker had niets ruws meer; het was veeleer zijn bedoeling een aardigheid te zeggen, want meester Ivan had, al pratend, zichzelf nog een „glaasje" brandewijn ingeschonken, en dergelijke bezigheden verrichtte hij gewoonlijk niet iu een toornige stemming. Hij scheen met zijn grap bijzonder ingenomen. „Ik vraag," herhaalde hij met een guitigen blik, voor zoover hem dat mogelijk was, „ik vraag of ge in staat zijt tot drie tc tellen? Kom, tel eens op." „Dat zult ge eens hooren, mijnheer Ivan," antwoordde Knich. „Vijf, zesDat is mijns inziens de beste manier van tellen.... zeven, acht.... Mijn vader zaliger, hij ruste in vrede! telde ook altijd zoo.... negen, tienen hij telde zoo goed, dat de slimste klanten hem nooit hebben kunnen bedriegen.... elf, twaalf." Ivan had hem laten begaanalleen had hij zich, nis ter loops, een derde hardsterking ingeschonken, en terwijl hij daarmede zijn gehemelte streelde, luisterde hij zwijgend naar Kuichs betoogen over de gewoonteu der Poolsche geldleeners en over hun aange boren aanleg om zaken te doen. Langzamerhand waren de stapeltjes kopergeld talrijker geworden en was de tasck ledig. Vriend Ivan schonk zich een vierden roemer in, sloeg het in ééu teug naar binuen, eu toen dit afge- loopen was, kwam hij Knich woester dan ooit voor. Zijn voorhoofd was bedekt met rimpels, die niets goeds voorspelden; zijn gelaat werd verdonkerd door dreigende wolken. Hij nam niet de minste notitie van de onderdanige afscheidsgroeten, die de oude land bouwer hem toebracht; telde met een gestrengen blik de som die voor hem bestemd was; stak het geld in zijn zak; liep met haas tige schreden de deur uit; mankte zijn paard los, dat rustig aau den haverbak stond; gaf het arme dier een ribbestoot en noemde het „bonk;" sprong in den zadel; verwaardigde zich, den rand van zijn muts een duim breed op te lichten, in antwoord op de eiudeloozc groeten van Knich; drukte vervolgens met ecu vreese- lijken blik zijn hoofddeksel weder op zijn gefronsde wenkbrauwen; en, iu galop wegrennend, verdween hij in de onmetelijke steppe; de golven dier groenende zee sloten zich achter paard en ruiter. „Goede reis I" mompelde de oude Knich. Wordt vervolgd.) waarde van liet gebied, door de Porte afgestaan, wordt de I schadeloosstelling bepaald op 802,500,000 francs (36,100,000 pond), omtrent de betaling zal nader door den Keizer en den Sultan worden overeengekomen. Art. 5. De Russische regering en de Porte zullen nader overeenkomen oibtrent de verdeeling der schadeloosstelling aan de Russische onder danen, wegens verliezen tijdens den oorlog geleden. Op gaven dienaangaande kunnen door Russische onderdanen worden ingezonden, gedurende de eerstvolgende twaalf maanden. Daarna zullen ze niet meer worden aangenomen. Art. 6. De kosten van het onderhoud der Turksche ge- \angenen tot aan de onderteekening van het verdrag van Berlijn zullen door eene commissie worden vastgesteld en betaalbaar zijn in 21 viermaandelijksche termijnen, onder aftrek van de kosten wegens het onderhoud van Russische gevangenen in Turkije. 7. De bewoners der streken, aan Rusland afgestaan, zullen het regt hebben te beslissen tot wellce nationaliteit zij willen belmoren. Aan die naar Turkije willen verhuizen zal daartoe een tijdperk van drie jaren worden gelaten. Blijven zij na dien tijd, dan zullen zij als Russische onderdanen worden beschouwd. 8. Beide partijen verbinden zicli, niet personen te vervolgen, integen deel hun amnestie te verleenen, die tijdens den oorlog openlijk of in het geheim in dienst van den tegenstander zijn geweest. 9. Aan alle personen, gevangen genomen, of veroordeeld, in verband met de jongste gebeurtenissen in Rumelie, wordt gratie verleend. 10. Alle traktaten en overeenkomsten, door den jongsten oorlog geschorst, worden weder van kracht. 11. De Porte verbindt zicli toe te zien, dat vonnissen of gewijsden in het voordeel Aan Russische onderdanen worden nagekomen. 12. Het trak taat wordt van kracht, met de ratificatie, die binnen a-eer tien dagen moet plaats hebben. In Amerika zijn tAvee nieuwe dagbladen uitgekomen. Het eene is getiteld de Zakdoek en is op linnen gedrukt, zoodat men het na volbragte lectuur ook voor een minder intellectueel doel kan gebruiken. Het andere heet de Das en is met gouden letters op zijde gedrukt, zoodat de grootste fat zich geen netter das kan Avenschen. In een Russisch dorp op den linkeroever van den Dnieper hadden de boeren reeds lang last van een paarden dief, totdat deze eindelijk gevat Averd. De man Averd gebonden in de dorpsherberg gebragt en de aldaar aan- Avezige boeren besloten, zeiven de straf te voltrekken. Een hunner nam een touAV en bond dat om het hoofd van den dief, terAvijl hij een korten stok door het touw stak. De stok Averd nu zoo lang omgedraaid tot de schedel van den ongelukkigen barstte. Het lijk van den dief werd door den boer kalm ter zijde gelegd met de woorden: „Ziezoo, die zal nu geene paarden meer stelen." Een oud gediende, die in 1794 in Noordbrabant lag, deelde ons eens mede in de dagen toen wij 't nog geloofden dat hij, na deel genomen te hebben aan eene nachtelijke patrouille, in de kazerne teruggekeerd, niet a-an zijn paard kon stijgen: men moest hem met bijlen loshakken! De man verhaalde dit zoo dikwijls, dat hij het blijkbaar zelf geloofde. Van den goeden invloed van het gebruik van uijen op de gezondheid zegt Semper Virens mogen soms overdreven voorstellingen zijn gemaakt, even zeker is het dat zij, die het nut daarvan geheel verwerpen, niet minder overdrijven. Onze eigen opmerkingen en ondervinding be vestigen ons in die meening. Aan een Engelsch blad, de Hants Advertiser, ontleenen Avij nog dienaangaande liet volgende. Een moeder schrijft daarin: „liet scheen een erfelijke kwaal in onze familie te zijn, zoo erg hadden de kinderen van ingewandswormen te lijden. Op zekeren tijd kreeg ik den raad, dat daartegen geen beter middel bestond dan, om de kleinen Avekelijks eenmaal gekookte uijer. bij hun middagmaal te geven. Ik heb dien raad trouAv opgevolgd en sinds het gebruik van uijen is de gezondheidstoestand mijner kinderen geheel veranderd en laat die niets meer te Avenschen over. De redactie van genoemd blad voegt er bij: Een onzer bekenden, sedert dertig jaren een lijder aan chronisch rhumatismus, die als bemiddeld man niets verzuimd had, om verligting zijner pijnen te erlangen, als warme baden galvanismus ea alle denkbare dranken, zalven en pleisters die hij daartoe in de dagbladen aanbevolen zag, a'er- zekerde ons meermalen, dat hij den meesten baat en veel verzachting gevonden had door het veelvuldig gebruik van uijen, hetzij gekookt of raauw. ViscliTDerigten. Donderdag kwamen binnen de sloepen „Saruk 'en Jannetje," schipper C. Muije, aanbrengende 300 levende kabeljaauwen (verkocht a f 2 per stuk), 350 schelviischen, 25 lengen, 70 doode kabeljaauwen (verkocht \'oor 80 a 90 c. per stuk). „Watergeus," schipper P. Hart, aanbrengende 300 lei'ende kabel jaauwen (verkocht a f 2.30 per stuk), 700 schelvisschen, 28 lengen, 2 bennen vleet, 1 ben rog, 150 doode kabeljaauwen (verkocht voor 90 cents a f 1,per stuk). Bonoemlngen, enz. Met ingang van 1 Maart a. s. is de scheepsklerk D. G. Krol van der Hoek bevorderd tot off. van adm. 3de kl. FranKrijK. Gambetta heeft thans zijne officiëele Avoning als president der Kamer van AfgeA aardigden betrokken. Men kan moeijelijk een aangenamer Avoning Avenschen, dan het Palais Bourbon. Zij werd indertijd door den hertog de Morny ingerigt. Een schoone laan met bloembedden regts en links voert tot den ingang. De eerste verdieping bestaat uit drie groote salons, een eetzaal, die een honderdtal gasten kan bevatten, een groote, uit ijzer gebouwde feestgalerij, en eene kleinere galerij, waarin de Morny en na dezen Schneider liunne schilderijen hadden geëxposeerd. Naast een van de drie salons bevindt zicli een keurig ingerigt boudoir, dat eerder 't a'erblijf a'an een dame dan van een staatsman kan zijn. Op de tAveede verdieping bevindt zicli de partikuliere woning van den president, Avaartoe twee trappen toegang geven, regts een schoone marmeren trap en links een kleinere trap langs Avelke men de reeds gemelde scliilderijen-galeiïj en vandaar de zittingszaal van de Kamer bereiken kan. De^e partikuliere Avoning doet, wat smaakvolle inrigting betreft, niet onder voor de zalen, die op de eerste groote ver dieping voor de officiëele receptiën moeten dienen. Zij bevat verscheidene salons, een keurige eetzaal en een groot aan tal kleinere arertrekken. Als slaapkamer heeft Gambetta het vertrek gekozen Avaarin de liertog van Morny gestorven is en dat uitziet op de prachtige tuinen aan den Quai d'Orsay. De ligging van dat vertrek en de wijze, Avaarop het vroeger Avas ingerigt, zijn door Alphonse Daudet in zijn „Nabab" omstandig beschreven. Gambetta heeft zijne blijde inkomst gevierd, door aan alle huisbedienden verliooging van salaris toe te kennen. Engelana. In het Britsche Parlement is jl. Donderdag avond de oorlog der Zoeloes ter sprake gekomen. De regering erkende en betreurde de geleden nederlaag, en deelde haar vast besluit mede, de smet uit te Avisschen. Charles Peace, de behendige inbreker, die nu Avegens den moord van den heer Dyson veroordeeld is en op 25 Februarij zal opgehangen Avorden, had kort a-oor zijne ge vangenneming door listige onbeschaamdheid een naauw- keurigen plattegrond van het kasteel Chislehurst, de ver blijfplaats Aan Keizerin Eugénie, Aveten te verkrijgen. Hij schreef, terwijl de Keizerin op reis Avas, aan den eigenaar, vergunning vragende om „met zijnen architect,/ liet gebouAV eens te komen opnemen. Hij gaf voor, zelf eene villa in dien trant te willen bouAAen. Hij kreeg die, werd zeer beleefd ontvangen, liet zich alles aamvijzen, teekende een plattegrond van het gansche gebouAv en vertrok daarmede, ongetwijfeld met liet plan om vroeg of laat er een behendig gebruik van te maken. Berieten betreffende de Stoomvaartmaatscbaiij Nederland, Kon.derNederl. 10 Febr. 1879 Gibraltar gepasseerd. PrinsesAmalia. 30 Jan. 1879 van Penang vertrokken. Prinsv. Oranje. IS Jan. 1879 te Batavia aangekomen. Madura 13 Febr. 1879 te Batavia aangekomen.* Conrud0 Febr. 1879 van Suez vertrokken. Prins Hendrik. 12 Febr. 1879 van Southampton vertrokken. Celebes28 Jan. 1879 te Nieuwediep aang., vertrekt 1 Maart. Vooricaarts Sedert 29 Oct.. 1S78 te Singapore in reparatie. Prinses Marie. In aanbouw te Glasgow. KoninginPmina lu aanbouw tc Stockton on Tees. JavaIn de Indische wateren. *J)oor liet breken van den lagen drukzuiger, op 120 mijlen afstand van Batavia, was de reis eenige dagen vertraagd. Burgerlijke Stand. Gemeente helder. Vau Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWDJ. Singeling, takelaar en J. H. Dependener. P. A. Nortier, tukelaar en H. Piqucndaire. GETROUWD: Geer.c. BEVALLEN7: H. Koopman, geb. Biersteker, Z. C. Vink, geb. Willeins, Z. C. v. Scheijen, geb. Dalmeijer, 1). A. v. Neck, geb. Adel, D. G. A. Collet, geb. Lnbrand, Z. T. v. Nieuwenhuijse, geb. Metzelaar, Z. OVERLEDEN: C. M. Simonides, 26 jaren. A. Sander, geb. v. d. Oord, 50 jaren. leêrtadiste Waarneininieii te Helder. Laniskeet.) :ri> 2 Windrigting Barometer Thermometer bcri Toestand •T5 en mm. C. c van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. fc. de zee. 14 12 otn. 5k. 754.74j- 4.9 2.6 - 1.4 0.86 weingolv 15 8 otn. 2„ 755.04- 4.6 -1.2 - 3.7 0.92 11 15 12 otn. 5„ 754.50 - 5.1 1 0.6 1 - 3.5 0.81 n Weersgesteldheid14 Febr. 12 u. Digtbewolkt, winderig, koel. 15 Febr. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, vorst. 15 Febr. 12 u. Ligtbewolkt, mooi. Gevroren dikte van 14 op 15 dezer 3 millimeters. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 13 Februarij. Wausbeck, st., Londen. 14 Februarij. Henry Norwell, Burgcss, Mobile; Arnal, Lunoe, Charleston; Forward, Brown, Ceplulonia; European, st., Huil. Vertrokken 13 Februarij. Gambetta, Eltved, Noorwegen; Urania, st., llamb. 14 Februarij. Harmonie, Ulpts, Ipswich. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. per mud 584 m.Tarwe f 7,a 9,50 436 m.Rogge - 6,50a 7,— m.Gerst - 5,50a G,25 °UU (Cher.) - 6,50a 7,— 817 m.Haver - 4,a 5,25 m.t'aavdeub. - 7,a 7,5G m.Br.Boonen -11,al3, m.Kanariezaad - a ,q m.Mosterdz.(r)-16,50a m. (g)-15,-a 1 m.Bl.Maanz. - 9,25a m. Koolzaad - a 435 per 50 KG. 13 m.Karweizaad fl7,25al7,50 per mud ra.Grn.Erwten - 13,al 6, ui.Graauwe„ - 14,alG,50 88 m.Vale -15—a m. Wit te -13,a 190 stap. Kaas, weg. 48056 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f 34,50,Gras f Commissie„ - 34,- Middelb. - 36,- Laagste prijs f 16, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 9 Paarden b.'tj. f S5,a425,- Veulens - a 15 Koeijen -170,a260,- 60 Nucht.Kalv. - 2,al6, 490 Schapen - 18,u46, per «tuk Lammeren f a 172 Mag. Varkens - 10,al 6, 174 Bigg.ben.10w.- 5,a 8, 3 Bokk.&Geiten - 3,a 7, Boter f 0,95 a 1,05 perü.630KG. MarKtTaerlgten. Amsterdam, 13 Febr. Rogge op levering iets hooger, Maart f 144, 145, Mei f 148, 149. Lijnzaad vaster, Petersb. f 287. 14 Febr. Tarwe op levering f 1 lager, Maart f 258. Rogge onveranderd, nieuwe Pruissische f172, jarige Nicolajelf f 142, jarige Taganrog f 140, 142, jarige Petersb. f 148, 154, onde dito f 155, jarige Western f 155, op levering genoegzaam ouveranderd, Maart f 144, 145, Mei f 148, Oct. f 158, 159. Koolzaad fluauw, April f 368. Lijnzaad prijshoudend, bij partij Petersb. f 287. Raapolie llaauw. Yliegeud f 36$, Mei f 35j, Sept./Dec. f36|,|. Lijnolie vast, Vliegend f 2Sf, Maart/Mei f29, Junij/Aug. f29f, Sept./Dec. f 29$. Petroleum vast, loco f 11| E., Maart/April f 11 E. Koornbeurs „Ceres" te Schagen, 13 Febr. Rogge f 6,50 a 7,50, Tarwe f -,a Gerst f' 4,50 a 8,Haver f 3,75 a 5, Witte Booiien f 13 a 14, Bruine dito f 9,a 11,Geele dito f a Geele Citr. dito f 14,a Paarden!), f7,a 8, Graauwe Erwten f 11,a 15,Groene dito f a Vale dito f a Karweiraad f a Mosterd zaad f a alles per hectoliter. Hoorn, 13 Febr. Kaas. Aangevoerd 45 stapels, wegende 11718 KG. Hoogste prijs f 34.50. Leiden, 14 Febr. Vee. Aanvoeren en besteede prijzen: 3 Stieren f 85 al70, Ossen f a23 Mclkkocijen f 210 a f 250, 10 Kalikoeijen f 210 a 260, 76 vare Koeijen f 180 a f 250, 62 Vette Koeijen f 220 a 325, Graskalveren f a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2