UITVOERING DE WATERMOLEN AAN DE VLIERBEEK. DE BUREN. Ofschoon hij al zijn Berlijnsche vrienden weder innig genot schonk door de frischheid van zijn geest elk woord toch, dat hij spreekt, draagt zijn stempel kon hij op alle vragen betreffende het voortzetten van zijn letter kundige dichterlijke werken, slechte de verzekering geven dat hij daaraan niet dacht en niet denken zou, maar dat hij de belofte, aan zich zeiven en aan de wereld gedaan, ook in het vervolg zou gestand doen. Van al de thans levende dichters heeft zeker Ivan Turgenjew ofschoon hij eerst zestig jaar is en zijn talent als romanschrijver zich nog altijd zelfs in zijn gesprekken openbaart het meeste regt zich te verheugen in dat nietsdoen. Als iemand het zoo ver gebragt heeft, dan mag hij zwijgen zonder dat iemand hem daarover een verwijt kan maken. Te Aurich werd ten vorigen jare, onder den naam van Ostfriesische Vieh. Versicherings-Gesellschaft, eene Maatschappij voor onderlinge verzekering van runderen, paarden en varkens in het leven geroepen. Deze heeft haar eerste algemeene vergadering gehouden. Blijkens het verslag van de directie telde de Maatschappij in 1878 reeds 300 leden, die te zamen 1388 stuks vee voor 333,000 Mark verzekerd hadden. Voor verliezen werd aan de leden 4200 Mark uitbetaald, d. i. rijkelijk 1 pCt. van de ver zekerde som. De Maatschappij bezat in het vorige jaar 38 agenturen in de verschillende gewesten der provincie. Onder de officiële rapporten nopens den waren staat der zaken in Astrakan verdient bijzondere vermelding dat van den Duitschen doctor Leress, die door den Duitschen ambassadeur von Schleinitz naar Zarizijn is gezonden en vandaar berigt, dd. 20 dezer, dat hij, na verschillende plaatsen te hebben bezocht, kon rapporteeren, dat het zoowel met den staat der ziekte als met de genomen maatregelen gunstig was gesteld. Amer! Ka. De ijsbrug aan den voet van den Niagaraval, waarvan voor eenigen tijd melding werd gemaakt, is den 24 Jan. door den heer Andrew Wallace te paard overgegaan en zelfs besteeg hij eene soort van ijsberg, bij die brug ontstaan. Honderden toeschouwers woonden het waagstuk bij, dat, tengevolge van een enkelen misstap, onvermijdelijk met den dood van ruiter en paard zou zijn geëindigd. Te Stockton, in Californië, woonden jl. Zaturdag honderden menschen eene proefneming bij met een nieuw stoomgemaal. De machinist vond het noodig de veilig heidsklep vast te schroeven en een kwartier later sprong de ketel. Behalve de machinist verloren 16 personen het leven en 26 werden gewond. Sommigen waren letterlijk onthoofd. Daar echter velen in den plas geslingerd werden, welke moest worden leêggemalen, was het niet zeker, of er niet nog meer menschen waren omgekomen. Ingezonaen. De Stoomboot ADI VAX HOLLAXD. Raiupialige Graavin hoe smolt gij van verdriet! De rooien uwer jeugd verwelktcu in uw trauen I Ontboezeming van C. Langcdijk, over Ada van Holland. De volgende opmerkingen betreffende de zaak van onze stoomboot kunnen misschien tot eene meer juisie beoordeeling aanleiding geven. 1°. Allereerst moet ik verklaren, dat het verslag van den Gemeenteraad, zooals het in de couranten wordt opgenomen, geen officieel verslag is en dat noch de Secretaris, noch eenig Raadslid voor de redactie aansprakelijk of verantwoordelijk is. 2°. Wat in dat verslag van de mededeeling van den heer Bros wordt gezegd, had duidelijker en naauwkeurigcx kunnen zijn indien er gestaan had: „Tot bevestiging van zijne opinie zegt hij, dat het gedurende „den winter, vóór den vorst, herhaaldelijk gebeurde, dat de boot „niet op het brpatlde uur is vertrokken," enz., zou zijne bedoeling getrouwer zijn weergegeven. 3°. De actualiteit van het voorstel. In de Raadszitting van 14 December werd het schrijven van den heer directeur-boekhouder, dd. 25 October, waarin de verkla ring van den heer Alberts voorkwam, behandeld. De Raad stelde zich tevreden met het gunstig rapport en zou waarschijnlijk niet op de zaak zijn teruggekomen, indien de kracht der verklaring niet door verschillende omstandigheden was verzwakt. Het publiek was, ondanks het rapport, omtrent de zeewaardigheid der boot niet gerust, 't Bleek een feit, dat de recderij de boot voor de dienst had afgekeurd, dat er een lek was ontstaan, enz. In de laatste Raadszitting van 14 dezer komt nu hel verzoek van den heer boekhouder-directeur ter tafel en wordt onze mede werking gevraagd, ten einde te verkrijgen, dat de diensturen worden gewijzigd, in dier voege, dat voortaan in het belang der veiligheid niet meer bij nacht en duisternis zal worden gevaren. Dat verzoek wordt ingewilligd en een adres aan den Minister voorgelezen en goedgekeurd. Toen moest de zeewaardigheid van de boot ter sprake komen en de wenschelijkheid tot het houden van een nader onder zoek van Regeringswege door den Wethouder Westenberg uitge sproken zijnde, was het natuurlijk, dat na eenige bespreking met algemeene stemmen werd besloten, den Minister uit te noodigen daaraan gevolg te geven, vooral omdat de boot ook is: de Postboot. Voor de gemeente Texel is bet van het grootste belang, dat het eenig middel voor de geregelde communicatie met den vasten wal, dat zij bezit en dat zij subsidie verleent, volkomen vertrouwbaar zij. Het publiek kan op de vraag: is de boot goed, of is ?ij niet goed? een beslist antwoord eischen. Daartoe zal het nader onder zoek moeten dienen. Is het antwoord gunstig, dan zal het vertrouwen hersteld worden en de reederij zal er bij winnen. In een tegenovergesteld geval, zou het onverantwoordelijk zijn, de boot nog eenige maanden, en nog wel in den druksten tijd, voor de dienst te bezigen. Na deze opmerkingen zullen de heeren Mets erkennen, dat het, bij het openlijk bespreken der vrij eenvoudige zaak, minder nood zakelijk was, persoonlijke grieven en beschuldigingen tegen de Raadsleden te uiten, die voor of tegen de zeewaardigheid der boot niets bewijzen. Van het schrijven van „Triton," die op nieuw toont geest en dichterlijk vernuft te bezitten, wil ik alléén dit zeggen, dat ik het betreur, dat zulke stukken onder de oogen van het publiek worden gebragt. De vijanden van het onderwijs zullen er over juichen, 't Bevestigt op nieuw de treurige waarheid, dat kennis en verstande lijke ontwikkeling niet altijd gepaard gaan met goede trouw en dat verdachtmaking en laster helaas! niet enkel bij de domme en onkundige menigte worden aangetroffen. Overigens hoop ik van ganscher harte, dat, na mogelijk onder zoek, mijn goed vertrouwen op de deugd onzer Ada van Holland ongeschokt zal blijven. D. C. LOMAN. de PrinsesAmalia. 21 Febr. 1879 van Port-Saïd vertrokken. Prinsv. Oranje. 25 Febr. 1879 Point de Galle gepasseerd. Madura 13 Febr. 1879 te Batavia aangekomen. Conrad6 Febr. 1879 van Suez vertrokken. Prins Hendrik. 26 Febr. 1879 van Port-Saïd vertrokken. Celebes. 28 Jan. 1879 te Nieuwediep aang., vertrekt 1 Maart. Ron.derNederl. 18 Febr. 1879 alhier aangekomen, vertrekt 22 Maart. Voorwaarts Sedert 29 Oct. 1878 te Singapore in reparatie. Prinses Marie. In aanbouw te Glasgow. KoninginEmmm In aanbouw te Stockton on Tees. JavaIn de Indische wateren. BvirgerUnse Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tol Donderdag. ONDERTROUWD: Geeue. GETROUWD- J. Singeling en J. II. Dependener. P. A. Nortier en H. Piquendaire. BEVALLEN: A. Reusche, geb. Ilillen, Z. C. A. Berkhout, gel). Beets, Z. A. Boode, geb. Ekh.irt, D. R. M. Siesterman van Ooije. geb. Kloos, Z. OVERLEDEN: M. v. d. Schans, geb. Visser, 61 jaren. J. Metzclaar, 42 jaren. J. v. d. Nieuweuhof, geb. v. Raaij, 58 jaren. C. F. Kelpin, 49 jaren. Gemeente TEXEL. Van 19 tot 26 Februarij. ONDERTROUWD: Philip Bakeluar en Antje Stark. GETROUWD: Reijer Run en Helena Molenaar. Gerrit Stark en Martje Bakker. GEBOREN: Jacob, zoon van Gerrit Platvoet en Jautje Kuijper. Karei Hcrbert, zoon van Arij Kievit Cz. en Reinoutje Koom. OVERLEDEN: Maartje Schellinger, 83 jaren, weduwe van Giel Roeper. Gemeente SCHAGEN. Van 18 tot 24 Februarij. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: ITendricus Hermanus Bakker en Antje Baars. BEVALLENMargaretha Maria Denijs, geb. van der Hangen, Z. Trijntje Caarls, geb. Peperkamp, 1). OVERLEDEN: Vogeltje van Dijk, 86 jaren, weduwe van Simon Hijman Trompetter. Frederica Agatha Schreuders, 5 dagen. Frnns lierman, 79 jaren, echtgenoot van Dieuwertje Ploeg. WeérMiüe Waarneminten te Helder. (Landsteel) Windrigting en Kracht. Barometer mm. 20k. 8 ntw. 5„ 12| ntw. 7ff 758.66 - 1.14 759.811f 0.01 760.18 f 0.S8 Thermometer C. -0.2 - 4.7 -0.4 - 3.3 0.0 - 4.6 I j? g Toestand ■g van P p- de zee. Holw. Golvend. Weersgesteldheid: 26 Febr. 12 u. Digtbewolkt, sneeuw, wind, onst. 27 Febr. 8 u. Digtbewolkt, winderig, vriezend. 27 Febr.l2u. Idem. Gevroren dikte vau 25 op 26 dezer 7 millimeters. 26 27 9 Grootste winddruk van de laatste dagen op 25 dezer 's namiddags 9 uur 36 KG. Haven van I.J muiden. Binnengekomen 24 Februarij. Oberon, Nienabcr, Batavia. 25 Februarij. Neptun, Kramer, Kopenhagen. Vertrokken 25 Februarij. Germania, Schulken, Philadelphia; Nero,st.,London. 26 Februarij. Eddystone, st., Huil. MarlitDerlgten. Amsterdam, 25 Febr. Roggt op levering iets hooger, Maart f 146, 145, Oct. f 161, 160. Raapolie onveranderd, Meif35J, 36, Sept./Dec. f 36$, 37. Lijnolie onveranderd, Junij/Aug. f 30. 26 Febr. Tarwe op levsring f 1 hooger, Maart f 263, Nov. f 2S0. Rogge onveranderd, jarige Odessa f 139, puike oude Taganrog f 158, jarige dito f 140, 142, jarige Petersb. f 148, op levering iets lager afgegeven, Maart f 145, Mei f 150, 149, Oct. f 160, f 159. Koolzaad willig, Oct. f 383. Lijnzaad willig, Petersb. f 300, Taganrog f 315. Raapolie willig, Vliegend f 36|, Mei f 36, Sept./ Dec. f 37. Lijnolie traag, Vliegend f 29, 28$, Maart f 28J, Maart/Mei f 29$, 29, Junij/Aug. f 30, Sept./Dec. f 29f. Petroleum met geregelden handel tut f 11 E. Vette Kalveren lste kw. f 1.20, 2de kw. f 1 per KG. Nuchtere Kalveren f 5 a 9. Vette Varkens 43 a 52 c. per KG. Rotterdam, 25 Febr. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1100 Runderen, 90 vette en Gras-Kalveren, 65 nuchtere Kalveren, IS Schapen en Lammeren, 438 Varkeus en 64 Biggen. De prijzen liepen als volgtRundereu lste kw. 90 a c„ 2de kw. 82 a en 3de kw. 78 a c.Kalveren lste kw. 110 n c.f 2de kw. 110 a 120 c., 3de kw. 100 a c.Schapen lste kw. 85 a 90 c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 75 a c. Varkens lste kw. 64 a c., 2de kw. 62 a c„ 3de kw. 56 a 60 c.alles per KG. schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 72, 2de kw. f 65, 3de kw. f 60. Schiedam, 26 Febr. Jenever f 16,Amst. proef f 17,25. Moutwijn f 10,50 per N. vut. SCIIAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. Paarden Ossen Stieren 11 Gelde-Koeijen 3 Kalf-Koeijeu Vaarzen Hokkelingsn 60 Nucht.Kalveren Rammen 350 Schapen 160a255 210a260 - 18a 27 Lammeren f a 5 Bokken&Geiten - 1 a 6 27 magere Varkens - 10 a 22 25 Biggen 20 Kippen 25 Eenden Boter per kop Kaas per KG. Kip-Eijeren per 100 Eend-Eijeren 5 a c. 75 al75 -100 al25 -105 al 15 - 30 a 40 -350 a400 V er volg N ieu wsti j dingen. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomsclnp Padang, onder bevel van luit. ter zee. lste kl. D. M. G. de Swart, den 25sten dezer te Aden aangekomen. Aan boord was alles wel. De schoenersloep Pollux, van de Visscherij-Maat- schappij Neptunus, bad jl. Dingsdag avond ten 5 ure de beug binnen en zette zeil. Gisteren middag om een uur zag men van boord den vuurtoren en wees de patentlog aan, dat men 200 Engelsche mijlen had afgelegd. Wel een bewijs, dat dit schip een hardzeiler is. Zooeven komt hier het berigt van Callantsoog, dat daar gisteren avond is gestrand een vermoedelijk Engelsche schoener; assistentie van de sleepboot Stad Amsterdam is derwaarts. Tevens ontvangen wij bet berigt, dat er gisteren middag aldaar een boerenwoning is afgebrand. De minister van Oorlog heeft de begrooting voor de verbouwing van de disciplinaire kazerne te Vlissingen goed gekeurd; de werkzaamheden zijn reeds aangevangen. De gepensioneerde luitenant-generaal W. S. van der Hart Beek, oud-inspecteur-generaal der fortificatiën, is jl. Maandag op 76jarigen leeftijd te 's Hage overleden. De scheepskok van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam werd jl. Vrijdag, bij de Koningsbrug aldaar, door een handkar overreden en is, tengevolge van de daarbij bekomen inwendige verwondingen, overleden. Te Zwaagdijk brandde eergisteren avond af de herberg „de Dragonder." Woensdag 5 Maart zal de Vereeniging tot ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, in liet hotel de Toelast, eene vergadering houden. De volgende punten worden o. a. behandeld: Rapport van den afgevaardigde ter vergadering van de Vereeniging z/Het Nederlandsclie Rundveestamboek." Benoeming van drie leden van 't bestuur in plaats van de heeren: Th. J. Waller te Anna Paulowna, K. Rezelman te Winkel en J. Hulleman te Twisk, die op 1 Jan. 1880 moeten aftreden en niet terstond herkiesbaar zijn. (Art. 15, Alinea 3 der statuten). Voorstel betreffende het nemen van proeven op het gebied der zuivelbereiding. Voorstel tot het houden van voordragten in de gemeenten Purmerende, Berkbout, Twisk en Schagen. De heer Wolterink, predikant te Wijk aan Zee, geeft in liet Handelsblad een levens- en karakterschets van Klaas Tliijsscn, een man die vroeger aan den drank verslaafd was, maar daarvan plotseling afstand deed en van toen af den zelfden hartstogt met den besten uitslag bij anderen bestreed. Hij was een voorbeeldig arbeider aan de havenwerken, een braaf echtgenoot en vader en oefende op allen met wie hij in aanraking kwam een heilzamen invloed uit. Dezer dagen is hij overleden, een hulpeloos gezin met zeven kinderen achterlatende. De lieer Wolterink roept voor de nagelaten betrekkingen den algemeenen bijstand in. Jl. Zaturdag kwam in het hotel Fünckler te Haarlem eene commissie bijeen, benoemd door het hoofdbestuur der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw, met het doel eene Harddraverij-Vereeniging op te rigten. Onder presidium van den heer N. Wafelbakker werden de statuten vastgesteld. De Vereeniging stelt zich voor, voornamelijk barddraverijen van jonge paarden te doen houden, om daardoor het fokken van harddravers aan te moedigen, en ook om harddraverijen uit te schrijven op banen, langer dan nu in gebruik zijn, zoodat liet harddraven meer ten algemeenen nutte komen zal. De Vereeniging bestaat uit donateurs a f 25, leden a f 10 en buitengewone leden a f 2.50. Zoodra een vol doend aantal leden zich hebben opgegeven, zal op eene algemeene vergadering te Amsterdam het bestuur verkozen worden. Tot liet bijwonen dezer vergadering waren uit- genoodigd: de Harddraverij-Vereenigingen van Alkmaar, Hoorn en Purmerend, de twee Carrousel-Sociëteiten te Amsterdam, de Rotterdamsche Jockey-Club en de heeren: baron van Verschuer, van der Oudermeulcn, mr. W. van der Vliet, J. Breebaart, Elias Haeke, de Kat van Hardinx- veld, Rees, Bax, II. v. Wickevoort Crommelin, jhr. Mock, Scliadd en baron F. W. van Tuyl van Serooskerke. Een gelijk geval, als onlangs te Dordrecht, heeft te Tilburg plaats gehad: Twee dienstboden aldaar werden 's morgens in bewusteloozen toestand in hare slaapkamer gevonden, 's Avonds te voren hadden zij de hoofdkraan der gasleiding niet afgesloten, zoodat door een lek in de buis hunner slaapkamer bet gas ontsnapte en liet vertrek er door gevuld werd. Aan de spoedige hulp van een geneesheer mogt het gelukken haar weder tot bewustzijn te brengen, doch beiden verkeeren nog in zorgwekkenden toestand. Door den heer P. J. F. du Bois, postdirecteur, is eene briefkaart verzonden, die de reis rondom de wereld heeft gemaakt. Zij werd den 21 Nov. 1878, 's namiddags 3 u. 30 m., uit Boskoop verzonden en den 22 Nov. door het spoorweg postkantoor RotterdamAntwerjen, via Brindisi, naar het Nederl.-Indische expeditiekantoor te Singapore, alwaar zij den 29 Dec. aankwam. Den volgenden dag vandaar ver zonden, arriveerde zij den 10 Jan. jl. te Yokoliama, van waar zij den 12 Jan. weder vertrok naar San Francisco. Den 29 Jan. kwam zij op die plaats aan en den 8 Febr. te New-York, vanwaar zij den 18 Febr. te Rotterdam en den 19 Febr. weder te Boskoop arriveerde. De kaart liëeft dus de reis om de wereld in 88 dagen volbragt. Op de voorzijde staat in Fransch, Duitsch en Engelsch: Verzoeke aan alle postdirecteuren om deze briefkaart terstond na ontvangst achtereenvolgens te verzenden naar Singapore, Yokoliama, San Francisco, New-York, met de eerst vertrekkende mails en terug te Boskoop (Nederland)." Op de achterzijde staat eveneens in drie talen: ,/Moge door deze zending de naauwkeurigheid en regelmatigheid in het internationale postverkeer schitterend uitkomen." Een door den lieer du Bois den 27 Nov. 1878 in om gekeerde rigting verzonden briefkaart wordt met de eerste mail door hem terugverwacht. Volgens de berigten uit de Fransche provinciën is het water in de overstroomde streken aanzienlijk gevallen. Om een denkbeeld te krijgen van de hoogte, die liet in de wijk la Bastide te Bordeaux had bereikt, dient dat het er meer dan een meter gezakt is. De bodem is als het ware overdekt met lijken van verdronken huisdieren. De storm van den 20sten heeft al leen in de vallei van Ardière meer dan 1500 hoornen ontworteld. De sneeuwstorm, die in Denemarken heeft gewoed, heeft zich jl. Maandag nacht ook over een groot gedeelte van Midden-Duitschland uitgestrekt. Te Berlijn was dien avond bij het uitgaan der schouwburgen, enz. alle com municatie per rijtuig en tramwegen ten eenenmale onmoge lijk, waarhij nog het ongeluk kwam, dat in een der drukst bezochte gedeelten der stad, te midden eener aanhoudende digte sneeuwhui, door een windstoot al de gaslantaarns werden uitgedoofd. Zeer vele voetgangers hebben dan ook met curieuse toestanden te worstelen gehad. door de Reder ij kerskamer PH1LOTECHN1E te Wieringerwaard, op MAANDAG 3 MAART 1879, des avonds te 7 uren, in 't lokaal van den Heer Opluistering door Muziek. EXTBEÉ 75 CBXTS dc persoon. A D V E R TEN T I N. Heden overleed mijne Huishoudster IMMETJE METZELAAR, in den ouderdom van 42 jaren. Zwaar treft mij dit verlies, daar zij ruim 16 jaren, met de meeste ijver en trouw, de belangen van mij en de mijnen heeft behartigd. A. RIJKERS. Helder, 25 Februarij 1879.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3