HELDËRSCHË ESI MEUWE1MEPER COURANT. Nieuws- ee Advertenüeblad voor Hollands Noordertwartier. 1879. N°. 30. Zondag 9 Maart. Jaargang 37. Q Sb <3 „W ij huldigen li e t goed e."' 1 Verschijnt Dingsdag, Donderslag en Zaturdag namiddag. Abounemeuls])rijs per kwartaalf 1.80. p r franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 1«3. Prijs der AdTertentiën: Van 1i regel» 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of rignetten worden Daar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oosl-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUW EDI EP, 8 Maart. Jl. Donderdag liad onder leiding van den school opziener in het 7de district van Noordholland, den heer nir. M. Büchner, het toelatings- en overgangs-examen plaats van de Rijksnormaalinrigting alhier. De uitslag was als vQlgt: Voor de eerste afdeeling (voorbereidingsklasse)onderzocht 16 jongens en 3 meisjes; voldaan door 11 jongens en 1 meisje, n.1. Jacob Sipkens, Willem Klok, Simon Eesanger, Corns. Schol, Jan Kohnhorst, Geert Douwe Hagenaar, Jac. "Franc. Rijkers, Bartholemaeus de la Houssaye, Rens de Graaf, Jan Willem Kuiper, Adrianus Spigt en Johanna Jacoba Deiss. Voor de tweede afdeeling: onderzocht: 1 jongen en 4 meisjesvoldaan door Dirk Hendrik Prins en door Adriana Meijers en Geziena van der Reijden. Tot de derde afdeeling zijn toegelaten: A. Koomen en J. Dros. Bij de jl. Donderdag te Haarlem gehouden aanbe steding voor het bouwen eener onderwijzerswoning te Krommenie was minste inschrijver de heer W. de Jong, alhier, voor f 6990. We zijn uitgenoodigd te vermelden, dat abusivelijk op het predikbeurtenbriefje is vermeld, dat er op morgen (Zondag) voormiddag in de Huisduiner kerk zal gepredikt worden. De dienst zal dien dag stilstaan. De Staatscourant bevat de opgave der verschillende gunstige bepalingen voor militiepligtigen, die bij koninklijk besluit van 27 Febr. 1878, No. 8, zijn vastgesteld. Terwijl deze bepalingen betreffende verkorting van diensttijd, enz., in 't belang van studeerende jongelieden gemaakt, ook voor dit jaar geldig zijn verklaard, is daaraan thans toegevoegd bet besluit, dat de tijd voor de eerste oefeningen bij de militie, op twaalf maanden bepaald, tot zes maanden wordt verkort voor ben die bij onbereden korpsen ingedeeld, bet bewijs leveren dat zij in bet bezit zijn eener acte van hulp onderwijzer bij bet lager onderwijs, voor zoover zij werkelijk in de school fungeren. Dit besluit is zeer in bet belang van het onderwijs. Yaak toch werd de hulponderwijzers-nood in groote mate bevor derd door de afwezigheid van hen, die verpligt waren gedurende niet minder dan twaalf maanden in bet leger te vertoeven. Volgens bet boven medegedeelde is bet ongerief nu tot op de helft teruggebragt. In bet tijdperk van 26 Jan tot 22 Febr. 11. zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetast in Gelderland 2, in Zuidbolland 13, in Noordbolland 1, totaal 16 runderen. In bet vorige tijdperk van vier weken waren ook 16 runderen door die ziekte aangetast. Men schrijft ons van Texel, dd. 6 dezer: //Jl. Woensdag avond werd door de werkende leden der Rederijkerskamer //Uitspanning door Inspanning" iu baar gewoon lokaal eene derde tooneelmatige uitvoering gegeven. De opkomst der leden en nïet-leden, welker laatsten, mits niet aan den Burg woonachtig, tegen betaling van 50 cents toegang konden verkrijgen, was talrijk. De uitvoering der geannonceerde stukken: L. De Vergelding tooneelspel en 2. 40,000, kluchtspel, verdiende de belang stelling dan ook in booge mate. Bij een flink spel, door alle leden, zonder onderscheid, maakten de expresselijk voor deze gelegenheid gebuurde costuines en de fraaije nieuwe decoratie een uitmuntend geheel. Wij konden volstaan met de opsomming dezer bijzonder heden, doch mogen, boe gaarne wij ons daarvan onthielden, niet nalaten een woord van lof toe te brengen aan de lieeren Bakker en Sipkes, voor de wijze waarop zij hunne rollen, de eerste in bet voor- en de tweede in bet nastuk hebben vervuld, terwijl den beer Sipkes, die, zooals wij na afloop der voorstelling van den beer Keijzer vernamen, de auteur is van bet opgevoerde kluchtspel, voor de vervaardiging daarvan onze waardeering toekomst, die hem bereids van bet publiek ruimschoots ten deel is gevallen. Een zeer gezellig en opgewekt bal, waarbij zooveel mogelijk de goede orde werd gehandhaafd, besloot deze vergadering, die zeer zeker tot bijna ieders genoegen beeft gestrekt." Tot hoofdingelanden van den polder Zijpe zijn den 5 dezer herbenoemd de heeren A. Kos en G. P. Boontjes, met 22 en 19 van de 32 uitgebragte stemmen. Tot vroedvrouw te Zijpe, ter standplaats Keinsmerbrug, is benoemd mej. G. M. van BerkumEkers, van Hoorn. In de zitting der arrondissements-regtbank te Amster dam van jl. Donderdag is tegen de heeren Ledeboer en Dudok de Wit, ter zake van bedriegelijke opligting (ver- valsching van monsters suiker) door bet Openbaar Ministerie gerekwireerdschuldigverklaring aan de ten laste gelegde feiten en gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaren, benevens f 1500 boete. De Amsterdamsche Maatschappij van Vleeschliouwerij heeft bet dividend over bet afgeloopen jaar bepaald op 7| pCt. Het toeval is soms wreed. Een werkman te Fijenoord bij Rotterdam bad het ongeluk een stukje ijzer in bet oog te krijgen. Daar de man maar één oog bad, vreest men dat hij blind zal worden. Hij werd naar de inrigting voor ooglijtlers gebragt. Omtrent bet geval met den Lurgemeesfer van Berk el zijn nadere cn juistere berigten bekend. Ziehier de toedragt van de zaak. z/De burgemeester boorde jl. Dingsdag nacht omstreeks 1 ure, voor bet naar bed gaan, nog eenig rumoer op straat, spoedde zich naar buiten, eu ontdekte dat de persoon van B. R., die den geheelen Zondag razende en tierende had doorgebragt, naar buiten was gekomen, en nu op straat nog eenige liefelijkheden liet booren. De burgemeester riep hem toe, maar in plaats van hieraan gehoor te verleenen, zette bij bet op een loopen, en ging over de draaibrug, die eeu nabij/.ijnd erf met den openbaren weg verbindt. Juist toen de burgemeester den eersten voet op de draaibrug bad gezet, draaide R. de brug af, waardoor de burgemeester te water ging. Gelukkig dat de nachtwacht na eenige oogenblikken toevens verscheen 'en hem op bet drooge baalde." De nestor der Nederlandsche notarissen is de beer J. T. C. Meijer, sedert 1821 notaris te Bladel (Noord-Brabant). De Nationaal Lederindustrie-bond zal 7 April a. s. te Breda zijne algemeene vergadering houden. Daar zullen worden besproken: 1. De groote beweging, die zich op bet gebied der tariefkwestie in bet buitenland alom openbaart, in verband met de noodzakelijkheid om de regering er op te wijzen, dat de meest krachtige maatregelen dienen genomen te worden om den gelieelen ondergang dier industrie te voorkomen 2. De machinale schoenmakerij, in verband met de behoefte voor bet Nederlandsche leger en de middelen, die in bet algemeen dienen te worden aangewend om den bloei dier Nederlandsche fabrieken bier te lande te verzekeren; 3. bet houden van een tentoonstelling en 4. verslag der Parijsche wereldtentoonstelling. De wintergranen in de provincie Friesland hebben over 't geheel een gunstig aanzien. Vooral betreft dit bet vroeg gezaaid koolzaad, dat voorsbands een voordeeligen oogst belooft. Het late koolzaad echter beeft op verscheidene plaatsen veel van de vorst geleden en zal zich alleen bij zacht lenteweder kunnen herstellen. De N. Gron. Crt. dringt er ernstig op aan, dat de bevolking de regering zoo krachtig mogelijk zal steunen in bare maatregelen tot bestrijding der pest.. Daartoe moet er nog veel gedaan worden. Het is bekend, dat in gevallen van besmettelijke ziekten de grootste reinheid noodzakelijk is. Zindelijkheid in Nederland aan te bevelen, schijnt over bodig; zindelijk zijn we, kraakzindelijk. Maar reinheid is nog iets anders. Wij boenen en schrobben onze buizen, onze straten; maar welke Nederlandsche stad beeft goede badinrigtingen, die niet door enkelen maar door 't groote publiek worden bezocht? In verschillende berigten uit Rusland is er op gewezen, dat de ziekte zeer wordt bevorderd door 't misbruik van sterken drank, waaraan de boeren en visscbers aan de Wolga zich in er gï mate schijnen schuldig te maken. Maar deze Russen kunnen zich onmogelijk meer aan spiritualia te buiten gaan dan de Nederlanders. De jenever lieerscht in Nederland. In bet product van Schiedam drijft onze schatkist en bet is bijna eene staatsinstelling. Erger dan de cholera heeft men dat vocht genoemd en de overdrijving gaf aanleiding tot spot. Maar bet is geene overdrijving, wanneer men zegt, dat het misbruik van sterken drank praedisponeert, vatbaarheid geeft voor besmet ting door epidemische ziekte ook door de pest. Elke epidemie is een waarschuwing ook deze. En dergelijke waarschuwingen mag men niet in den wind slaan, omdat de zorgeloosheid zoo streng wordt gewroken. Aan de rijksuniversiteit te Groningen zal eerstdaags de eerste promotie eener vrouw in ons land plaats hebben. Mej. A. H. Jacobs, arts, zal dan een proefschrift, dat zij beeft opgedragen aan II. K. II. mevrouw de douairière Prinses Hendrik, verdedigen ter bekoming van den graad van doctor in de geneeskunde. Te Veendam, Wildervank en Stadskanaal bestaan thans 14 aardappelmeelfabrieken. In elke fabriek worden 100.000 tot 180.000 H.L. aardappelen verwerkt. Hieruit laat zich afleiden, welk een kapitaal deze tak van nijverheid in de Veen-koloniën vertegenwoordigt en welk een arbeid zij vereisebt. Volgens bet Maaseycker Weekbl. stond zekere L. uit Leeuwen, voor bet vredegeregt te Peer teregt, wegens bet laten staan van paard en wagen zonder geleider er bij. De burgemeester van Peer, waarnemend ambtenaar van bet openbaar ministerie, eiscbte wegens dit feit toepassing van art. 475 strafwetboek, dat is te zeggen.... de straffe des doods Onlangs, toen de phonograaf haren intogt in de wereld deed, vonden velen dat de beroemde baron von Munchliausen in zijne eer begon hersteld te worden en de geschiedenis van zijne bevroren melodie au fond was verwezenlijkt. En nu vertoonde vóór een paar dagen de geduchte sneeuwstorm in Jutland, en wel boven in dat land, digt bij de stad Hjürring (Vendsyssel), bet feit, dat een kerk met toren en al zóó mep onder de sneeuw werd begraven, dat enkel bet baantje uit de witte vlakte stak! In de Landb. Crt. worden, op gezag van der Landwirth, eenige cijfers meegedeeld betreffende den levensduur van dieren. Men leert daar o. a. uit, dat /,een os, die niet geslagt wordt, geen dertig jaar kan balen." Een os, die nog boven de drie kruisjes wil komen, schijnt dus bet best te doen met zich wel te laten slagten. Men beeft berekend dat de kaasproductie in de Veree- nigde Staten nu reeds geklommen is tot 175 millioen kilo per jaar, terwijl de boter nu reeds bet cijfer van 750 millioen kilo bereikt heeft. En ten opzigte dier producten is nog volstrekt bet laatste woord niet gesproken. Iedere nieuwe spoorweglijn in bet Westen zal dit cijfer nog aanmerkelijk doen stijgen. Enkele reizigers hebben als ter loops melding gemaakt van kolossale standbeelden, op een der schaars bezochte eilanden in de Stille Zuidzee. De kommandant van de Seignelev, de beer Pinart, en zijne officieren hebben thans een opzettelijk onderzoek dienaangaande gedaan en deelen het volgende mede: De bedoelde beelden zijn 80 in getal; elk is gehouwen uit een enkel stuk steen en zij zijn ge middeld 10 a 12 meter boog. Wat den vorm betreft, doen zij denken aan de kolossen in Assyrie en Egypte gevonden. Dezer dagen is een Scliotsch predikant, dr. James Ingram, in den ouderdom 103 jaren overleden. Zijn vader was 100 en zijn grootvader 105 jaren geworden. Volgens een Londensch modeblad beeft de kleptomanie (steelzucht) zoo zeer de overhand genomen, dat groote magazijnen niet meer kunnen bestaan, zonder een eigen korps dievenvangers er op na te houden. De Daily Telegrapb heeft de volgende bijzonderheden medegedeeld, waardoor bet afscheidsbezoek, dat Prins Lodewijk Napoleon vóór zijn vertrek naar den Kaap, aan Koningin Victoria bragt, zich gekenmerkt beeft. De Koningin onving den Prins met groote hartelijkheid, en dankte hem met bewogen stem voor zijn belangstelling in het Engelscbe leger, waarvan bij zoo moedig blijk gaf'. De Koningin bad hem gedurende dit onderhoud aan bare zijde op de sofa doen plaats nemen. Bij zijn vertrek trok Victoria een der ringen van bare band, en stak hem den Prins aan den vinger, met verzoek hem altijd te dragen als een teeken liarer dankbaarheid. Een vrouwelijke Robinson Crüsoê. Volgens een Californisch blad werd onlangs door een toeval op bet eiland San Nicholas eene Indiaansche vrouw ontdekt, welke daar achttien jaren in volstrekte eenzaamheid doorgebragt beeft, in een soort van bol, vijf voet boog en zes in door snede, met biezen afgesloten. Toen men haar vond, was zij bezig met een ruw mes, uit een riet vervaardigd, een visch open te snijden. Visschen en een soort van kool waren al dien tijd baar voornaamste voedsel. Haar gezelschap bestond uit eenige wilde bonden, zeer aan hunne vijftigjarige meesteres gehecht. Nadat men baar door teekenen bad te verstaan gegeven, dat men haar uit bare eenzaamheid wilde verlossen, volgde zij vrijwillig bare ontdekkers aan boord van een schip. Toen zij in Zuid-Californië was gekomen, bedierf zij bare maag door bet eten van ooft, en reeds na verloop van eenige weken stierf zij. Hare kleeding en baar gereedschap werden door een zendeling aan bet museum der Propaganda te Rome gezonden. In een druk bezocht logement te Pesth beeft de waard laten aanplakken: „De heeren gasten worden beleefdelijk verzocht bet vrouwelijk dienstpersoneel niet op den trap te liefkozen, wijl daardoor zooveel aardewerk breekt/ V iscBTDerlgten. Jl. Donderdag arriveerden de sloepen: „Titia Jacoba," schipper M. van Delft, aanbrengende 240 levende kabeljaauwen (verkocht a f 3.25 per stuk), 16 lengen, 4 heilbotten, 1250 schelvisschen, 225 doode kabeljaauwen (verkocht van f 1.20 tot f 1.30 per stuk). „Castor," schipper A. Koster, aanbrengende 260 levende kabel jaauwen (verkocht a f 3.80 per stuk), 58 lengen, 900 schelvisschen, 1 heilbot, 18 bennen rog en vleet, 192 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht van f 1.35 tot f 1.40 per stuk). Gisteren kwam binnen de sloep „Presto," schipper A. Verschoor, aanbrengende 300 levende kabeljaauwen (verkocht a f 2.65 per stuk), 16 lengen, 1 heilbot, 6 bennen rog en vleet, 1150 schelvisschen, 200 doode kabeljaauwen (verkocht van f 0.85 tot f 1.10 per stuk). Kcnige loggers, die ter trncol-visscherij waren uit geweest, bragten hunne vangst ook alhier ter markt. Het was evenwel niet van veel beleekenis. Een 3tal bommen losten hier hunne schol en enkele tarbotten een en auder tot hooge prijzen. De schol is nog van geringe kwaliteit. De Enkhuizer beugers vingen alleen wat rog. Ook de korvisscberij aan den wal is nog van geringe beteekenis. Door den kouden winter paaijen schelvisch en kabeljaauw dit jaar laat en deze visschen komen in het voorjaar eerst na het paaijen aan den wal. De haringvangst betert; de prijzen zijp heden van f 6.50 tot 10. enz. Tot ontvang,-v der registratie voor de geregtelijke en administratieve acten en der domeinen te Utrecht is benoemd de heer jhr. J. A. Wichers, thans ontvanger der registratie en domeinen te Eist. De kapt. ter zee W. H. F. van Oordt wordt met 15 April a. 9. eervol ontheven van het bevel over bet wachtschip alhier en den 16den vervangen door den kapt. ter zee H. C. Buunik. De luit. ter zee 2de kl. A. E. J. W. Juta, dienende aan boord van het schroefstoomschip Aruba, gestationeerd te Paramaribo, wordt op zijn verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen, met den datum waarop in zijne vervanging zal zijn voorzien. De off. van adm. 3de kl. F. H. M. Rant wordt met 11 dezer geplaatst in de rol van het wachtschip alhier. Aan den luit.-generaal de Neve, komm. van het leger in Ned.- Indië, is pensioen verleend cn wordt als zoodanig vervangen door den luit.-generaal Boumeester. De generaal-majoor Wiggers van Kerchem is op pensioen gesteld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1