HELDERSCHE EN NIËUWËDIËPER COURANT. Nieuws- ei Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 32. Vrijdag 14 Maart. Jaargang37. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. ra O) „W ij h u 1 d i g e n het goed e.'' Verschijnt Dingsdap, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. II u r e a u.HOLE X PLEIN N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 1i regela 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting ?s avonds 6 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HEI .DER brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat van de geldleetting, grout f 80,000, ten laste dezer gemeente aangegaan, op den 8 dezer zijn uitgeloot de aandeelen No. 25 en 45. Tegen overgifte dier aandeelen, en daarbij behoorende coupons, zal de aflossing en rentebetaling, van af den 1 Julij aanstaande, plaats bobben ten kantore van de Associatie-Cassn te Amsterdam. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 11 Maart 1879. C. BOON, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER herinneren bij deze de belanghebbenden, dat de vorderingen ten laste der gemeente over het jaar 1878, vóór den 1 Julij 1879 moeten zijn ingediend, bij gebreke waarvan die vorderingen, volgens de wet, worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Burgemeesler en Wethoudeis voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 11 Maait 1879. C. BOON, Secretaris. HELDER en N1EUWED1EP, 13 Maart- Naar wij vernemen zal Zr. Ms. linieschip Kortenaar, dat 23 jaren als wachtschip alhier dienst deed, zal 16 April a. s. buiten dienst gesteld en vervangen worden door Zr. Ms. fregat Adolf van Nassau, welk schip daartoe in het afge- loopen jaar de noodige veranderingen onderging. De kapt.-luit. ter zee jhr. C. C. Six zal dit jaar optreden als commandant van Zr. Ms. fregat Evertsen, aan boord waarvan de zeemiliciens hun opleiding ontvangen. Gisteren namiddag is uit Amsterdam op 's Rijks werf alhier aangekomen de stoomkanonneerboot Njord. Met de overbrenging naar hier was belast de luitenant ter zee lste klasse Arriëns. Genoemd vaartuig, bestemd om voorloopig alhier in conservatie te komen, is gebouwd in de fabriek van de heeren Christie, Nolet en de Kuijper, te Delfshavennog twee schepen van dezelfde type worden aangebouwd. Zij zijn voorzien van dubbele Goïnpound-machines van 30 paarde- kracht en zijn ingerigt om een achterlaad-kanon te voeren van 28 cM. Door HH. Gedep. Staten dezer provincie is bet contingent, door de gemeente Helder te leveren in de ligting der nationale militie van 1879, bepaald op 55 man. In bet vorige jaar bedroeg bet contingent 65 man. Gedurende het jaar 1878 zijn uit 's lands zeedienst 64 manschappen weggezonden. Twaalftal bij de Herv. gemeente alhier: Baart de la Faille, te Ooster- en Wester-Blokker; Bach, te Lutkewirum; Bienfait, |e Tilburg; Bruins, te Aartswoud; Drooglever Fortuyn, te Tholen; de Holl, te Bedijkte Schermer; Jen- tink, te Oostzaan; Kist, te Andijk; Klaassen, te Egmond aan den Hoef; van der Palm, te Houtrijk en Polanen; Slotemaker, te 's Heerenberg; en Tersteeg, te Terborgb. De nieuwe minister van Koloniën, de beer mr. O. van Rees, beeft gisteren in 's Konings banden den eed afgelegd en daarna zijne betrekking aanvaard. Drietal te Alkmaar: ds. Th. H. Nahuijs, te Zeist; ds. A. E. van der Dussen, te Rbenen en ds. C. Knap, te Kampen. Benoemd tot hulponderwijzeres te Alkmaar mej. Schuit Best; tot hoofdonderwijzeres aan de Bewaar-, Brei- en Naaischool te Stiens mej. J. H. J. Stout, te Terschelling. Mej. doctor Jacobs, de jl. Zaturdag gepromoveerde, vertrekt in bet laatst dezer week naar Londen, om aldaar aan de ziekenhuizen voor vrouwen en kinderen zich verder in bet practische te bekwamen. Later zal zij zich te Amsterdam vestigen. Men schrijft ons van Texel, dd. 12 dezer: „Door een jonge, anders zeer fatsoenlijke burgervrouw aan de Waal, is ten nadeele harer buurvrouw eene ont vreemding gepleegd van weinig bcteekenis. Daar geene enkele reden als aanleiding biervan kan worden gevonden, meent men die te zoeken in zwakheid van geestvermogens en wordt bet bijna algemeen betreurd, dat deze nietige zaak in banden der politie is gesteld." Van 't vlie wordt gemeld, dat bet aldaar gestrande schip Crown vlot gekomen is. De sleepstoombooten Adsistent en Magnct zullen nu trachten bet schip tot nabij Terschel ling te slepen. Te Hoorn hoopt men spoedig een Museum voor oude kunst te zien stichten; de voorloopige maatregelen daartoe zijn reeds genomen. De bovenlokalen van de voormalige Arrond.-regtbank, bekend onder den naam van bet Tribunaal, aan de Roodesteen, zijn bestemd om het reeds aanwezige te ontvangen, en men hoopt en twijfelt niet aan den goeden geest van Hoorn's ingezetenen, die bezitters zijn van oud- en zeldzaamheden, om die óf ten geschenke aan te bieden, óf in bruikleen aldaar te bewaren en ter bezigtiging te geven, wanneer alsdan de benedenzalen, die voorloopig ten dienste van bet Staatsspoor zijn, ook voor bet Museum zullen ingerigt worden. Dezer dagen bobben de eigenaars van perceelen, die te Zaandam onteigend zijn ten behoeve der spoorweglijn ZaandamHoorn, aanschrijving ontvangen, dat die perceelen tegen 1 Mei a. s. ontruimd moeten zijn. Tot gérant in de Witte Sociëteit te 's Hage, aan welke betrekking, behalve een flinke woning, vrij kost, licht, enz., een tractemcnt van f 2000 en circa 50 pCt. in de winst verbonden is, is benoemd de beer D. Deinum, thans kastelein in de sociëteit Kunstzin te Dordrecht. De beer Boonkamp, onlangs sprekende in eene bijeen komst van de afdeeling Loosdrecbt van bet Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, wees o. a. op eenige algemeen in zwang zijnde verkeerdheden bij bet toebereiden onzer spijzen. „Alleen zij, die de aardappelen zoo dun mogelijk schillen, kunnen aardappelen schillen," zeide de beer B., want schilt men ze dik, dan neemt men eene goede hoeveelheid zetmeel mee, die juist onder bet dunne opperliuidje bet meest gevonden wordt. „Zal men de aardappelen koken, doe erl dan zooveel water op, dat de bovenste droog liggen, en) doe er geen zout bij vóór ze goed koken.' In de provincie Zeeland zijn niet minder dan 60 verkoopingen van boeren-inspantiingen aangekondigd. Het zijn vrijwillige, maar ook gedwongen verkoopingen, tenge volge van de booge pachten, die de boeren niet meer kunnen opbrengen. Ook in de prijzen van de landerijen is een merkbare daling te bespeuren. Men schrijft uit Vlissingen, dd. 11 dezer: „Gisteren avond arriveerden alhier per mailtrein Prins Frederik Karei van Pruissen en familie, waaronder Prinses Louise, de bruid van den hertog van Connairght. De hoogc reizigers begaven zich terstond, aan boord van bet koninklijk jagt Victoria and Albert, dat met vlaggen in top en door talrijke lantaarns en „bluelights" verlicht, een prachtig schouwspel opleverde. Heden nacht is bet stoomschip naar Queensboro vertrokken, voorafgestoomd door een „Trinity Yacht," dat op de reede klaar lag. Uit zeer goede bron vernemen wij, dat H. M. de Koningin van Engeland zich eveneens in Mei a. s. op bare terugreis van Italië alhier zal inschepen. Jammer dat wij, behalve deze herbaalde bewijzen van geschiktheid onzer havenwerken, niet tevens die van meer productieven aard kunnen berigten, daar er in dat opzïgt nog niet de geringste verbetering waar te nemen is. De regering schijnt ook moedeloos daarbij te worden, want behalve dat er niet meer aan de Marinehaven gewerkt wordt, blijft de ponton steeds in denzelfden toestand van voorloopige herstelling." In vele gemeenten in ons land spreekt men met bezorgdheid over den finantieëlen toestand. Ook te Arnhem maakt men zich wel eens ongerust, maar bet is een paradijs toestand in vergelijking met dien van sommige groote gemeenten in Italië. Te Napels bijvoorbeeld bedraagt de begrooting van uit gaven voor dit jaar 14 millioen gulden en die der ontvangsten 6 millioen. B. en W. willen zich nu tot den Staat wenden met verzoek om ondersteuning en, wordt die geweigerd.... eene leening aangaan. Dat er veel inschrijvers zullen opdagen is, minst genomen, niet waarschijnlijk. Toch, als de rente maar boog is, zou bet ons niet bevreemden dat er in Nederland nog wel lief hebbers voor aandeelen zijn. Ook op dit gebied mag men zeggener is geen leening zóó dwaas, of er zijn nog dwazer, die bun geld er in steken. (Arnb. Crt.) Dezer dagen was er groote toeloop naar het park van liet koninklijk lustslot het Loo, wegens den verkoop dei- uitgestrekte kersen- en pruimenboom gaard en, nog niet lang geleden nieuw aangelegd. H. M. de Koningin zou te kennen gegeven hebben, dat zij geen liefhebster van die vruchten is. In de omstreken van Deventer krijgen de weilanden reeds een friscb aanzien en zijn de bouwlanden voor een groot gedeelte opgedroogd, zoodat weldra de ploeg en de egge in den grond zullen worden gestoken. Het winter graan staat uitmuntend en de veestapel, die zeer vergroot is, verkeert in een gunstigen toestand. Het rundvee blijft boog in prijs, doch de varkens zijn goedkooper dan in vorige jaren en de paarden zijn in den laatsten tijd aan zienlijk in prijs gedaald. Uit bet Maaseycker Weekblad is ook door ons bet berigt overgenomen omtrent den burgemeester van Peer, die de toepassing van art. 475 van bet C. P. tegen een vrachtrijder inriep en alzoo de straffe des doods tegen hem eischte. Thans blijkt, dat bet blad zich beeft vergist. Art. 475 spreekt in al. 3 van karrelieden en stelt op de daar ver melde overtreding eene boete van 6 tot 10 francs. De Times, het berigt vermeldende, dat wij een nieuwen minister van Koloniën hebben gekregen, noemt den heer van Rees: Vaurées! Over de vijanden van den onderzeeschen telegraaf kabel levert bet Fransche blad 1' Electricitc eene uitvoerige beschouwing. De zee is, volgens dit blad, door kleine insecten bevolkt, die zich op den kabel vasthechten, en bet omhulsel van gutta-percha langzaam vernielen. Maar niet alle vijanden van den kabel kunnen slechts met bet microscoop worden waargenomen, 't Is alsof alle zeemonsters zamenspannen tot vernieling van de telegraafdraden. De lijn van Cayenne naar Para werd door groote visschen vernield. Zaagvisschen beproefden hunne wapenen op een kabel in de nabijheid van de Antillen; schildpadden maakten den kabel van Key West naar Havanna onbruikbaar. Ook de elementen zijn vijanden van den kabel. Zoo beeft in de Middellandsche Zee de bliksem tweemaal een telegraafkabel verwoest, in Zuid-Amerika is een kabel door eene aardbeving verwoest. Andere onderzeesche kabels gingen stuk door de werking van stroomingen in bet zeewater, waardoor ze zoo lang over scherpe rotsen werden lieengeschuurd, tot ze afsleten. In een verslag van de vergadering der Transvaalsclie hoeren te Wonderfontein, schrijft de beer Hogendorp bet volgende over Paul Kruger Oom Paul. Hij is „de ware type" van den Transvaalscben boer. Vice-President der Transvaalsche republiek voor de aanhechting, voormalig Dopperpredikant en kommandant-generaal, schijnt Kruger, schoon reeds van gevorderden leeftijd, nog in de volle kracht zijns levens. Hij is sterk, maar lomp gebouwd. Indien het waar is, dat de kunstenaar, voor zijn blok marmer staande, wel eens in weifeling verkeert of bij er een heerlijk beeld dan wel een eenvoudige kom dieu ou cuvette uit bouwen zal, dan kan men zich voorstellen, dat nog gedurende die weifeling Oom Paul in 't leven is getreden. Het gelaat is als half afgemaakt; men bespeurt wel, dat „bet er in zit," maar tevens dat bet er niet uit is gekomen. De trekken zijn grof, maar geestkrachtig. En in bet oog speelt een glans van sluwheid, die een vreemd licht werpt op de niet zoo heel natuurlijke bonhomie van den volksprofeet. Dweepend, mystisch van aard, zondert bij zich drie dagen in bet gebergte af en wordt dien tijd dool* eene reine maagd gevoed. Maar ook vol woeste energie; want is bij door oen kogel in den vinger getroffen, dan snijdt hij zelf, bij verschijnselen van koud vuur,, eerst bet bovenste, dan bet tweede lid, met zijn jagtmes af. Daarenboven is bij ongevoelig en onvatbaar voor hoogere be schaving. Uit Europa teruggekeerd verklaarde bij, dat bet daar niet anders is dan in Zuid-Afrika, behalve dat de paarden er grooter zijn. Zoo bad vroeger de Sliah van Perzië een cirque bet belangwekkendste genoemd van wat bij in Europa te zien kreeg. En liet ware den bal niet al te ver misgeslagen, te beweren, dat Oom Paul in bet diepst van zijn hart de gedachte koesterde van Venetie's Doge: bet wonderlijkste was, dat ik, Oom Paul, te gast ging bij „Tante Vic." Zulk een man moet, èn om zijn deugden èn om zijn gebleken, grooten invloed uitoefenen op zijn medeburgers, die, door hem aangevoerd, gedurende 40 jaren den strijd niet hebben afgebonden. Van hem zingen de boeren: „Redder van die land, Helder van verstand, Hart vol moed en krag, Trou an zijn geslag; Geen Verraaijerij Sal bom ooit verlij." De volgende advertentie is woordelijk uit de Ame- rikaansche Sun vertaald „Hierbij heb ik de eer, vrienden en bekenden kennis te geven, dat gisteren mijne dierbare vrouw mij door den dood ontnomen is, bet eigen oogenblik, waarop zij mij verblijdde door de geboorte van een flinken jongen, voor wien ik eene goede min zoek, totdat ik er in slaag, als levensgezellin eene beminnelijke en rijke dame te vinden, in staat om voorloopig mijn wel vermaarden linnenhandel te bestui-en, voor welken alle orders binnen twaalf uren tijds^ onberispelijk worden uitgevoerd. Ik ben voorne mens eene ervaren directrice in dienst te nemen, op eene bezoldiging van 260 dollars 's jaars, zoodra de uitverkoop voor spotprijzen, waarmede ik thans bezig ben, afgeloopen is en mijne magazijnen zullen overgebragt zijn naar de Broadstreet, No. 11, waar ik eene verdieping te huur aanbied voor 500 dollars 's jaars." I Iet koningrijk Birma, wiens nieuwe bebeerscber eerst onlangs zijn regering inwijdde met den moord van zes en tachtig zijner familieleden, is thans bet tooneel eener priester strike. De Koning beeft namelijk den priesters een deêl van bun inkomsten ontnomen ten voordeele zijner eigen schatkist. Tengevolge biervan hebben velen hunner net werk gestaakt en zij dreigen zelfs dat zij bet land ver laten en bun goden medenemen zullen. De Birmanen zitten nu in grooten angst, daar zij vreezen dat, als de goden en de priesters ben verlaten, de vreeselijkste onheilen over bun land losbarsten zullen. Voorjaarsvergadering: der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. (Slot.) Aan de orde is alsnu liet vraagstuk van liet nemen van proeven op bet gebied der zuivelbereiding. De voorzitter zegt dat bet bestuur van oordeel is dat eene proef op ecnigszins voldoende schaal boven de krachten dezer vereeniging gaat, al bestemt zij al hare inkomsten (p. m. f1300) daartoe. Het bestuur, meenende dat, ter beveiliging van dit gewigtig volksbelang, hulp elders moet gezocht worden, beeft zich met een adres gewend tot den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. I Dat adres wordt voorgelezen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1