HELDËRSCIIE EN NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuws-Aivertatieblai voor Hollands NoonMwartier. 1879. N°. 33. Zondag 16 Maart. Jaargang 37. BEKENDMAKING. a <Ér- o „W ij huldigen het goed e.'' Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zuturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. a franco per post - 1.63. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: SULES PIEI.V V. 108. Prijs der A dverten tien: Van 14 regels 60 Centi, elke regel meer 15 Cent*. Groole letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndie. Laatste ligting 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de lijsten der Kiezers voor de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provinciale Staten eu van den Gemeenteraad door hen op heden zijn vastgesteld, dadelijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inrage nedergclegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 14 Maart 1879. C. BOON, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULOWNA maken bekend, dat de JAAR* LIJKtlCHK AAIAERIVG VAN LEEHLINUK1V op de openbare lagere scholen in deze gemeente zal plaats hebben op den 1 April e. k. Ouders of Voogden die hunne Kinderen of Pupillen op gemelden datum de school wenschen te doen bezoeken, worden uitgenoodigd daarvan, vóór den *0 Maart e. k., opgave te doen bij den betrokken Hoofdonderwijzer. De Kinderen moeten den leeftijd van 6 jaren bereikt hebben en een bewijs van inenting kunnen overleggen. Anna Paulowna, den 8 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDER en NIEUW ED1EP, 15 Maart. Volgens bet dezer dagen gepubliceerde kohier van den hoofdeïijken omslag zijn aangeslagen in de 1ste klasse 1463 personen tot een aanslag van f 2.625; in de 2de kl. 1117 voor f 3.75; 3de kl. 415 ad f 7.50; 4de kl. 268 ad f 13.12»; 5de kl. 124 ad f 21.— 6de kl. 96 ad f31.05; 7de kl. 57 ad f 46.—; 8ste kl. 33 ad 78.75; 9de kl. 10 ad f 120.— 10de kl. 9 ad f 183.75; 11de kl. 3 ad f280.— 12de kl. 1 ad f 450.In bet geheel zijn 3596 personen voor die belasting aangeslagen, te zatnen voor een bedrag van f 29569.125. In de twee eerste klassen wordt |°/o geheven van het gemiddeld inkomen; in de 12de klasse 5°/ In de eerste klasse worden zij gebragt, wier gemid deld inkomen bedraagt van f 300 tot f 400; in de 12de klasse die van f 8000 tot f 10000, enz. De mailboot Prins van Oranje vertrok jl. Donderdag van Port-Saïd. Een groote ramp beeft gisteren middag bier plaats gehad. Even na den middag werd brand ontdekt in de mailboot Koning der Nederlanden, liggende in de haven alhier en bestemd om den 22 dezer naar Batavia te ver trekken. Spoedig na de ontdekking werden middelen aan gewend tot blussching, die echter geen gevolg hadden, voordat bet achtergedeelte van bet vaartuig laag genoeg gezonken was om het vuur geheel te dooven. De stoom spuit en de gewone brandspuiten der Marine en van de gemeente, en de bluscbmiddelen van de Stoomvaartmaat schappij Nederland zelve werden tot het tegengaan van den brand aangewend, waartoe ook openingen in 't schip werden gebakt, ten einde het water toegang te verleenen tot de plaatsen waar de brand heerschte. Voor de Maatschappij Nederland is dit ongeval zeker een groote ramp; de lading, die reeds voor de aanstaande reis gedeeltelijk was ingenomen, is door dit onheil geheel vernietigd, en bet vaartuig zal aanzienlijke reparatie noodig hebben. Komt hierin de assurantie ten goede, voor 't oogenblik ontstaat er staking van vertrek en verzending. De brand is ontstaan in de lading van bet achterruim. Jl. Donderdag avond werd in Tivoli de zesde en laatste volksbijeenkomst in dit saizoen gehouden. De eerste spreekbeurt werd vervuld door den beer J. F. Groen, die een kijkje deed nemen in 't leven der natuur en stilstaande bij de vraag: Waar blijven de dingen? beenwees naar de stofwisseling. Mejufvrouw R. M. Manheim vervulde de tweede spreekbeurt, en onderhield baar gehoor door een blik te werpen in 't leven der dienstbaren. Beide voor dragten werden, blijkens de aandacht door de zeer talrijke aanwezigen daaraan gewijd, met onverdeeld genoegen aan- fehoord. Een drietal keurige muzieknummers werden door e heeren L. A. Schouten, M. P. Gijswijt, W. L. Weckesser en C. L. Martron ten geboore gebragt, op eene wijze, die ten volle aanspraak maakt op onze onverdeelde hulde. Tot slot bragt bet bekende dilettanten-gezelschap ten tooneele het blijspel „Driftig en Laconiek." De lieeren Hosbach, Kroon, Thie, Graat en van den Bosch maakten zich door deze opvoering op nieuw verdienstelijk, en welverdiend was bet daarop gevolgd applaus. De voorzitter der Commissie wijdde bij de opening dezer bijeenkomst een woord van warmen dank aan allen, die gedurende den afgeloopen winter hebben bijgedragen om deze zamenkomsten zóó aangenaam en zóó nuttig te maken als ze in waarheid geweest zijn, blijkens de waar deering, die daaraan van de zijde van 't publiek is ten deel gevallen. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de op te rigten school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Beverwijk, de beer K. Smit, te Koudekerk. Mevrouw Groen van Prinsterer, alom bekend om bare milde liefdadigheid en als stichtster en bestuurderesse van vereenigingen van zedelijk en godsdienstig leven, is gisteren te 's Hage overleden. Bij de Tijd was jl. Woensdag voor f 40,283.25 aan vrijwillige giften voor den Paus ontvangen. Jl. Donderdag bad tusschen bier en Wieringen een treurig ongeval plaats. Een klein garnalenschuitje, genaamd Watergeus, met 2 personen bemand, wilde, niettegenstaande bet barre weder, nog beproeven om binnen Wieringen door naar Enkbuizen te komen. Vermoedelijk deed een rukwind bet ranke vaartuigje kantelen en hebben de menscben beproefd loopende den vasten wal van Wieringen te be reiken men beeft ze namelijk voor een korten tijd tot aan de borst toe in bet water zien staan en later niet meer gezien. Vermoedelijk zijn zij door de koude omgekomen. De helmstok van bet schuitje is bier aangebragt. In de zitting van den gemeenteraad te Scbagen, jl. Maandag gehouden, geschiedde mededeeling, dat tot zetter van 's Rijksbelastingen is benoemd de beer J. Govers, ter vervanging van den beer Jb. Denijs Wz., alsmede, dat in die gemeente geene Normaalschool zal worden opgerigt. Aan den hulponderwijzer v. d. Bergh, benoemd te Zaandam, werd eervol ontslag verleend; terwijl bepaald werd dat tegen eene bezoldiging van f 725 eene oproeping van sollicitanten voor deze vacature zal plaats hebben. Bij de behandeling van een adres van H. de Rooij, houdende verzoek tot plaatsing van zijn zoon als kweekeling aan de openbare school, handhaafde de Raad zijn vroeger besluit om geene kweekelingen aan te stellen. Ter zake van bet vroeger behandeld adres van den hoofdonderwijzer der gemeente school, waarin werd gevraagd verbooging van jaarwedde, werd door eene herbaalde staking der stemmen afwijzend beslist. Er werd besloten aan 't Rijk den noodigen grond op bet Slotplein kosteloos af te staan voor 't bouwen van een lokaal voor de zittingen van 't kantongeregt. Het verzoek van 't bestuur der korenbeurs „Ceres" o:n de boter,- kaas- en eijerenmarkt des Donderdags 's morgens van 7 tot 10| ure ook in 't beurslokaal te mogen houden, wordt ingewilligd. Met eenige wijzigingen, tengevolge van inge diende bezwaarschriften, wordt bet voljaarskohier van den Hoofdeïijken Omslag, dienst 1879, goedgekeurd. Met eenparige stemmen wordt besloten medewerking te ver- leeneti aan de verbetering van den openbaren weg op de Tolken. Voor den bovenbouw der Evangelisch Luthersche Kerk te Purmerende is bet laagst ingeschreven door den heer Plas te Purmerende, voor f 23.975. De Voorjaarspaardenmarkt te Amstei'dam zal gehouden worden op Zaturdag 5 April a. s., op het Frederiksplein. De prijzen en premiën, door de gemeente uitgeloofd, be dragen te zamen f 1000. In de jl. Donderdag gehouden vergadering der Amsterdamscbe Omnibus-Maatschappij is bepaald, dat deze over bet afgeloopen jaar een dividend van 10 pCt. zal uitkeeren. Het maatschappelijk kapitaal is f 1,000,000 gebleven. Na aflossingen blijft bet bedrag aan obligatiën f 265,000. Het aantal tramwagens is nu 47, dat der omnibussen 31, en dat der paarden op 31 Dec. 11. 341, ter waarde van f 129,327.29 of per paard f 379.28. Er is een winst gemaakt van f 246,911.61, met 6,404,806 passagiers. Er blijft een saldo van f 2259.98, terwijl een gezamenlijk bedrag van f 146,991.61 is afgeschreven of voor verschillende uitkeeringen bestemd. De beer K. T. van Lijnden maakt in bet Dagblad de volgende zeer juiste opmerking, waaraan bij eene mede deeling toevoegt, die ook wel stof tot nadenken aanbiedt: „Geen „kruiden-meel" a 12 mark of 7 gulden 20 cents, of 15 cents der pakje, uit Dresden te ontbieden, maar heel eenvoudig een kort Hollandsch recept: niet meer drinken vajx alles wat dronken maakt. Ziedaar bet onfeilbare geneesmiddel voor iedereen. Het kost geen geld, bedriegt nooit, is onder ieders bereik, en zou ontelbare schatten gelds leeren sparen, waar nu, voor 's Hage alleen, in 1878 aan sterken drank 865 duizend gulden Rijks accijns werd betaald, of ongeveer 2 millioen gulden door de drinkers van dien drank moet zijn opgebragt." De benoeming van den lieer van Rees tot minister van Koloniën wordt door de Middelb. Crt. als eene ge beurtenis van groot gewigt beschouwd. De nieuwe minister beeft zich achtereenvolgens als resident van Soerabaija, als lid van den Raad van Indië en als onder-vooxv.itter van dat hoogste Staatsligchaam eene stelling veroverd, die door den bijnaam „Koning Otto" bet krachtigst wordt aange duid. Het voeren van de opperste leiding onzer koloniale staatkunde was eene taak, tot welke bij vroeg of laat moest geroepen worden en waartoe zijn herhaald lidmaat schap der Tweede Kamer een der toegangen wezen moest. Na de vrij lange opvolging van koloniale bestuurders, die Indië slechts door beschrijvingen kenden, zooals de lieeren van Goltstein en van Bogse, na bet niet aanmoedigend optreden van den beer Alting Mees, die zonder politieke antecedenten aan de ministertafel plaats nam, is bet eene geruststellende gedachte, het ministerie-Kappeyne versterkt te zien door een man als van Rees. Met zijn optreden zal onze koloniale politiek ongetwijfeld de plaats hernemen, op welke zij bij iedere Nederlandscbe regering regt beeft. Hem zal daarbij het verwijt niet voor de voeten geworpen kunnen worden, dat bij tracht in te grijpen in hetgeen hij niet kent, noch dat bij een raderwerk regelen wil, met welks geheimste springveêren bij niet volkomen vertrouwd is, noch ook eindelijk dat bij wel plannen beramen, maar zich van de wegen, door welke bij tot een begin van uitvoering komen moet, geen denkbeeld vormen kan. De land- en tuinbouw is te Renkum in vollen gang. De winterrogge staat uitmuntend te velde eu beeft van den strengen en langdurigen winter niets geleden. De vruchtboomen staan rijk geknopt. Door den hernieuwden was van bet water zijn de lage velden grootendeels weêr ondergeloopen, en zal bet vee weder lang op stal moeten staan. De veestapel is gezond en de prijzen van vet-, weide- en kalfvee zijn tamelijk hoog. Het zal ook voor Nederlandscbe landbouwers, bepaal delijk voor ben die zich op de melkerij en hare producten toeleggen, zaak zijn de Deutsche Molkerei-Ausstellung, die te Berlijn van 20 tot 25 dezer zal gehouden worden, te bezoeken. De deelneming van inzenders is toch buiten gewoon groot. Van boter alléén zullen er omstreeks 1000 nommers zijn tentoongesteld. Van de landen en afzonderlijke provinciën van Duitschland blijft schier geen enkele weg. De veestapel te Grave was dezen winter over bet algemeen gezond. Dragend vee brengt veel geld op. De kalveren zijn ook duur. De prijzen der vette varkens bleven laag, hoewel daarin in den laatsten tijd eenige beterschap is te bespeuren. De voorraad hooi is nog aanzienlijk, de prijzen daardoor niet boog. Bouw- en weigronden vermin- dex-en ook in deze streken in waarde, een gevolg van de algemeene malaise. Boter blijft een der meest gezochte producten, hoewel de prijzen lager zijn gebleven dan in andere jaren. Voor zeer goede kwaliteit betaalt men f 1.30 per kilogram. Uit Doniawerstal meldt men dd. 11 dezer aan de Asser Crt.: Met genoegen vernemen wij, dat er landbouwers in deze gemeente zijn die zich van ijskelders voorzien hebben, om bij de zuivelbereiding bet voetspoor der Denen te volgen. Ook zijn er, die ten opzigte van bet karnen reeds met de overlevering gebroken hebben en de dus verkregen boter, wij hebben er ons van overtuigd, overtreft in fijnheid van smaak ver de andere. Daar ook in Drenthe het groenland meer en meer bet bouwland op de vlugt jaagt en cle zuivel bereiding op den voorgrond komt, raden wij den Drentscben landlieden sterk aankoop bet populair geschreven verslag van de commissie, afgevaardigd geweest naar Denemarken, en doe er uw voordeel mee. Volgens A. Pouchet is de zwaluw in den loop der laatste 40 tot 50 jaren vooruitgegaan in den bouw van haar nest, waardoor er meer ruimte voor de jongen en meer beschutting tegen vijanden, den regen, enz. is ver kregen. Hij deelt ook mede, dat de Europescbe geelvink zijn nest tegenwoordig enkel met behulp van opgeraapte stukjes naai- en bindgaren aan de boomtakken ophangt, terwijl deze bouwstof eerst kon gebruikt worden, nadat er eene menschelijke kunstvlijt ontstaan was. Bij zulke mededeelingen vraagt men, wat te verstaan onder bet zoogenaamde instinct der diex'en? Er is iets verkeerds in de heele maatschappelijke inrigting, zoo meldt men o. a. uit New-Yox'k, dd. 22 Febr., aan het N. v. d. D. Hier hebben wij b. v. een man, niet slechter dan de rest, maar geen hax-de werker, en die zich niet bij uitstek veel gelegen laat liggen aanzijn huisgezin. Wat ze dragen en wat ze eten komt van hem, is afhankelijk van hem. Hij bad te veel gedronken, kwam in een vechtpartij en verwondde een zijner aanvallers met een mes. Hij werd naar het bureau van politie gebi'agt. Er waren voor een twee dollars aan levensmiddelen in huis, en de moeder en de vijf kindex-en treurden om vader, en verbleekten als ze aan de nooddruft dachten, die voor de deur stond, en de onbetaalde huur. „Die man is slecht,4 zei 't publiek, „bij moet gestraft worden." „Op welke wijze?" „Stuur hem naar de gevangenis voor een jaar." „En zijn buisgezin?" Publiek haalde de schouders op en gaf geen antwoord. De man was slecht, maar zijn vrouw was een brave, godvreezende vrouw en zijn kinderen waren onschuldig van harte. Zij hadden geen schuld aan den misslag van den vader. De man werd gestraft. Hij ging naar de gevangenis, waar bij warm gekleed werd, wel gevoed, voorzien van een goed bed, en een doctor als bij ziek is. Hij voelt zich niet verlaagd, want hij bedenkt dat het mannelijk was om den man, die hem geslagexx had, een por met zijn mes te geven. Wat werd er van bet gezin? Zelfs vóór de man werd teregt gesteld, bad do vrouw al haar beste meubelen moeten verkoopen. Vóór bij zijn vonnis ontving liepen de kinderen te bedelen. Vóór ze den man straften met een comfortabele gevangenis, werd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1