het nog, en in hoofdzaak afhankelijk van de middelen der feestcommissie uit de ingezetenen, of er gratis-voorstellingen in de verschillende schouwburgen" der stad zullen plaats hebben. De illuminatie op den Dam met electrisch licht is vervallen. B. en W. te Amsterdam hebben aan den gemeenteraad ingediend een voorstel tot invoering van eene nieuwe heffing wegens het gebruik van'den openbaren weg, onder den naam van straatgeld. De opbrengst wordt geraamd op 3 a 4 ton 's jaars. Volgens de concept-verordening dezer heffing wordt de belasting berekend naar de breedte van een gevel, die aan of bij den openbaren weg gelegen is, in verband met de huurwaarde van het perceel. Ook te Groningen zal door de goede zorg der Ver- eeniging tot bevordering van de Volksgezondheid eene melk- inrigting tot stand komen. De prijzen zullen zijn in het zomer-lialfjaar 9 cent en in de 6 wintermaanden 10 cent voor onvervalschte melk, bij bezorging aan huis in welge sloten vaten met kranen. Om te voorkomen, dat er melk van den vorigen dag als versclie wordt bezorgd, zal de niet- verkoclite melk dagelijks tot boter verkarnd worden. In verband met het adres van de Amsterdamsche bankiers, geldmannen enz., wordt aan liet Rott. Kbld. de volgende niet onjuiste opmerking gemaakt. „Nederland in gevaar!" roepen de in hun effecten aan getaste geldmannen, nu een wet wordt voorgesteld, waarbij 1 per mille van het kapitaal, zegge 2 pCt. van de rente van Nederlandsche staatsburgers wordt gevraagd, ten behoeve van de Nederlandsche schatkist. De antecedenten van de adressanten toonenanders niet aan, dat men zoo bijzonder bevreesd behoeft te zijn voor de gevolgen der effecten-belasting. Spanje, Portugal, Oostenrijk en Italië hebben toch herhaaldelijk door bemiddeling van genoemde lieeren geld kunnen opnemen, nadat zij een rente-reductie of een coupon-belasting hadden ingevoerd. Juist dezer dagen is weder een staaltje bekend geworden, hoe naauw de heeren bankiers het nemen met de behartiging der belangen van de effectenhouders. Tot nu toe waren de coupons der obligatiën Zuid-Italiaansclie Spoorwegmaatschappij in Neder land betaalbaar met f 3.031; zonder eenige nadere toe lichting lezen wij nu in de Amsterdamsche bladen een advertentie, dat de coupon van 1 April betaalbaar is met f' 2.80, dus 23| cent of circa 8 pCt. minder. Wat kan men daaruit leeren? Als de Nederlandsche Staat van Neder landsche burgers een kleine belasting vraagt, dan wordt gealarmeerd en gedreigd; maar wanneer buitenlandsche Staten of Maatschappijen eigenmagtig de Nederlandsche fondsenhouders, onder allerlei vormen, renten-reductie op leggen, dan kalme berusting bij hen, die om hunne positie geroepen zijn, de belangen dier fondsenhouders te bescher men. De bankier, die bovengenoemde obligatiën hier te lande uitgegeven en de coupons gestempeld heeft, is let wel een der onderteekenaars van het Amster damsche adres. Te Utrecht zal op de Botermarkt, voortaan een afzonder lijke plaats worden aangewezen aan hen, die kunstboter te koop bieden. Mej. de wed. K. Zegei's overleed eergisteren te Harder wijk in den lioogen ouderdom van 101 jaren en 5 maanden. In Overijssel zijn honderden hectaren land die met aardappelen bepoot waren, door de streng ingevallene vorst, geheel verloren. Volgens een statistiek, door de Engelsche Economist gegeven, van hetgeen aan grondbelasting in de verschillende landen gelieven wordt, zoo door het geheele Rijk, als door provinciën en gemeenten, als deel der inkomsten uit belas tingen in het algemeen, vindt men: in Engeland 31 pet.; Frankrijk 29; België 32; Oostenrijk 28; Rusland 17. En wat wordt in Nederland door de grondbezitters opgebragt? vraagt het Hbl. Volgens de statistiek over 1872 en 1873 14 millioen van de 89, dus slechts 15 pet., nog minder dan Rusland; en sedert is de verhouding nog verergerd door de stijging der opbrengst van de accijnsen en de gemeentelijke hoofdelijke omslagen. Deze cijfers worden in ernstige overweging gegeven den leden der Staten-Generaal, die klagen, dat hier te lande de grond reeds zoo zwaar gedrukt is en in de verhooging der grondbelasting een zwaar onregt zien! dat van mijne tante, rnistress CrawfordIk ben gekomen om eene grootc gunst van u te verzoeken, terwijl ik aarzel dit te doen, nu ik mijn verzoek in woorden tracht te brengen." Het was onnoodig veel meer te zeggen. Mama zag met het scherpe oog cener moeder wat had plaats gehad en begreep,"dat zij de toehoordster zou ziju van de overoude geschiedenis, die jonge lieden dikwijls vertellen met zoo weinig oplettendheid voor oude banden, die verbroken zijn. Ik zag hare lippen beven, toen er een flauwe blos op hare wangen te voorschijn kwam. Wat kon ik dus anders doen, dan- mijne armen om haren hals slaan en mijn gelaat tegen haren dierbaren schouder verbergen, die mijne veilige schuil plaats was geweest in mijne kinderlijke grieven of teleurstellingen. Ik vooronderstel, dat Stephen wist, wat ik gevoelde, want er was eene geringe aarzeling in zijne stem, toen hij zeide: „Ik weet, rnistress Crawford, dat het eene grootc opoffering voor u is, als ik u vraag, mij uwe dochter te geven; doch vergeef mij, indien ik niet genoeg zeg, want ik ben niet rederijk in het bespreken van mijne eigene gevoelens; ik zal mijn best doen om haar gelukkig te maken en ik heb haar lief zooals zooals ik niet dacht, dat het mogelijk was lief te hebben," voegde Stephen er wanhopend bij. „En wat zegt Marguerite?" vroeg mijne moeder. Ik was niet geneigd op dat oogenblik iets te zeggen eu na eene korte pauze vroeg zij weder: „Wel, Marguerite, wat moet ik master Sherwin antwoorden?" ,.Ik weet het waarlijk niet, mama?" antwoordde ik, terwijl ik mij neerzette op de canapé, waarop mijue moeder gezeten was toen wij binnentraden. Ik begon de figuren van het tapijt te bestudeeren en vroeg mijzeiveu af, of ieder meisje zich zoo verlegen en onuoozel zou gevoelen onder dergelijke omstandigheden. Doch Stephen was veel te flink om tevreden te ziju zonder zekerheid, eu over het einde der canapé leunende zeide hij ernstig: „Ik wil u niet dwingen, Marguerite, maar gij kunt niet ver wachten, dat ik tevreden zal zijn met zulk een onbepaald antwoord op de vraag uwer moeder. Kom, lieve, wilt ge niet bekennen, dat ge een weinig van mij houdt?" Niet in staat zijn verzoek te weerstaan en niet durvende ant woorden, legde ik mijue hand in de zijne. Ik vooronderstel, dat hij eu mijne moeder beiden begrepen, wat dat stilzwijgend antwoord wilde zeggen. Van dat oogenblik af had ik nimmer berouw over mijne keus, want, daar wij Stephen bijna iederen dag zagen, leerde ik meer zyne vele edele hoedanigheden waardeeren, terwijl mijne moeder hem zeer toegenegen was en meer dan eens lachend zcidc, dat zij niemand zou weten aan wiens leiding zij geruster hare driftige, ongeduldige, kleine dochter wilde toevertrouwen. {Wordt vervolgd.) Een der voornaamste machines uit den laatsten tijd op het gebied der zuivelbereiding ingevoerd en die op de Melkerij-tentoonstclling te Berlijn is te zien geweest, is stellig de centrifugaal-machine van Lefeldt en Lentsch, te Scliöningen in Brunswijk. Deze machine ontdoet de versche melk zonder voorafgaande bewerking van haar roomgehalte in den tijd van 15 a 20 minuten, waarna deze room kan behandeld worden naar verkiezing; zoo ook dc afge roomde melk. Hierdoor vervalt de geheele voorafgaande afkoeling en verdere behandeling der melk en zal de Schwartzmethode denkelijk (hoe verdienstelijk op zich zelve) geheel worden verdrongen. Persoonlijk heb ik deze machine zien werken, zegt de bêngtgever, op eene boerderij op eenigen afstand van Berlijn. Eene dergelijke machine om 100 liter melk te centrifugeeren kost 1500 mark of 900 gulden. Als een bewijs, dat de weeldepaarden in Frankrijk zeer gezocht zijn, dient, dat reeds verscheidene dagen achter- eeu^eerste Fransche paardenkoopers de omstreken van Zwolle bezoeken, om de (beste exemplaren op te koopen. Men besteedt tot f 1400 het stuk. De Oostenrijksche regering heeft eene leening van honderd millïoenen florijnen goudrente gesloten met dc „Banque de Paris," hot Oostenrijksche „Bodencredit" en de „Duitsche Bank." De luitenant Zubovitsch, hekend door zijne stout moedige togten te paard, o. a. van Weenen naar Parijs, is te Szegedïn, waar hij zich dadelijk na de ramp heen begaf, omgekomen, nadat hij een paar honderd menschenlevens had gered. Bij een poging om een man uit een zeer benarden toestand te redden, viel een balk op zijn borst; hij stierf twee uren later. De Nationale Raad te Bernheeftmet65 tegen 62 stemmen besloten om niet tot eene herziening van de Constitutie tot wederinvoering van de doodstraf over te gaan Uit Amerika komt weder iets nieuw, iets waarlijk „nooit geziens." Hoe ook in den loop der tijden de vormen van rijtuigen veranderd mogen zijn, altijd toch hadden zij dit met elkaar gemeen, dat het paard er vóór liep, en het „spannen van de paarden achter den wagen" was slechts een spreekwoord. De spiksplinter nieuwe vinding, welke wij bedoelen, is nu een rijtuig, waar het paard onder loopt. Het heeft, met inbegrip van den koetsier, plaats voor vijf personen. Eergenoemde zit voorop, en van de vier anderen twee naast elkaar, maar rug aan rug met de heide anderen, als boven op een omnibus. Het paard loopt daaronder en heeft de beide wielen ter wederzijde. liet rijtuig is uiterst ligt en geheel open. Alleen de voorkant van het paard komt voor onder het rijtuig uit, de achterkant blijft er geheel onder. De afbeelding, die een technologisch tijdschrift er van geeft, is verre van sierlijk, maar de voordeelen van het stelsel worden vrij breed uitgemeten. V isoiiTDerigten. Donderdag kwamen binnen: De sloep „Concurrent," schipper J. Storm, aanbrengende 70 levende kabeljaabwen (verkocht a f 7 per stuk), 600 scbelvisschen, 9 bennen vleet, 8 puntjes rog, 6 levende leugen, 3 heilbotten, 30 doode kabeljauwen en lengen (verkocht a f 1.35 per stuk). De Hamburger ever No. 130, schipper Carl Lenz, aanbrengende 340 stuks groote eu 80 stuks kleine schol. No. 25, schipper H. Kroeger, aanbrengende 320 stuks groote en 300 stuks kleine scholde groote gold van f 23.50 tot f 25 per wigtje en de kleine f 15 .per wigtje. Haring is bijzonder aangevoerdzij gold van f 7 tot f 13 per tal. Er zijn vele sloepen om aas gekomen. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 27 Maart. Het debat over het ontwerp tot herziening der belasting op de ongebouwde eigendommen is voortge zet. Na langdurige discussie werd art. 32 goedgekeurd, nadat de minister verklaard had, dat de ondeihoudskosten voor publieke polderwegen van de waarde der gronden mogen worden afgetrokken. Een amen dement van den heer Borret om dit uitdrukkelijk te constateeren 'en een vau den heer Bergsma om het tegendeel te bepalen werden verworpen. De discussie is genaderd tot art. 37. Zitting van Vrijdag 28 Maart. De beraadslaging over de aanhangige belastingwet is voortgezet. Grootendeels was de zitting gewijd aan de behandeling vau art. 37 en de beide daarop voor gestelde amendementen; deze araendementen werden verworpen en het artikel onveranderd aangenomen met 42 tegen 32 stemmen. Na afloop der behandeling van dit onderwerp is de interpellatie van den lieer de Casembroot omtrent de havenwerken te Batavia aan de orde. Engeland. Men herinnert zich, dat onlangs eene (loos met over blijfselen van het ligchaam van eene vrouw in de Theems gevonden is. Men dacht eerst aan een grap van een of ander student in de medicijnen. Thans is het echter zoo goecl als zeker geworden, dat eene dienstbode van eene alleenwonende, eenigszins bejaarde dame te Richmond hare meesteres vermoord en het lijk gekookt heeft, ten einde het zooA'eel te gemakkelijker in stukken te kunnen snijden. Zij is daarop nog acht dagen alleen in het huis gebleven, rekeningen gaan betalen en doende alsof hare meesteres nog in leven was. Daarna is zij met het geld, dat zij magtig kon worden, verdwenen en is met haar vijfjarig zoontje naar Ierland vertrokken. Een knaap, die haar gemelde doos naar de Theems heeft helpen brengen, heeft haar, nadat men hem hare photographie getoond had, en ook de doos herkend. Te Derby is een circus afgebrand21 paarden, 8 ponnies en andere beesten kwamen oméén man is daarbij om het leven gekomen. ünitsolilana. De jongste zoon van den Duitschen Kroonprins, Prins Waldemar, eergisteren overleden, was een gezonde flinke knaap van elf jaren. Eerst Maandag jl. werd hij ongesteld aan diphteritis, zonder dat men echter eenig gevaar vreesde, zoodat behalve zijne naaste omgeving niemand iets van zijne ziekte wist. Nog den vorige nacht gaven de doctoren de geruststellendste berigten. De dood moet door een plotselingen stilstand in het bloed veroorzaakt zijn. De familie van den Kroonprins is ontroostbaar, en de deelneming in Duitschland vooral in Berlijn, algemeen. Zaturdag nacht wordt het lijkje naar (le Friedenskirche te Potsdam gebragt, waar het Zondag zonder eenig uiterlijk vertoon in het familiegraf zal worden bijgezet. In het Victoria-tlieater te Berlijn voert men, sedert eenigen tijd, met groot succes De kinderen van kapitein Grant op. Als een bewijs hoezeer dit stuk de aandacht boeit, meldt men, dat een der bezoekers zooveel medelijden kreeg met den armen geleerde, die in het derde bedrijf te vergeefs naar den naam van het geheimzinnige eiland zodkt, dat hij hem te hulp schoot en den naam toeriep. Een schaterend gelach van het publiek loonde deze hulp vaardigheid. AmeriKa. Te Carbon Hill, in Ohio, werd zekere Lunsfort, klein winkelier, voor eenige dagen te middernacht wakker, door geweldigen rook in zijn vertrek. Dadelijk bragt hij zijn vrouw en een kind van 2 jaar in veiligheid en ging terug om de overigen te redden. De rook deed hem bijna stikken. I lij schreeuwde om hulp, maar in vijf minuten tijds stond het geheele gebouw in brand. De man en vader, 3 dochters en 3 zonen kwamen in den vlammen om. Men vreest dat de moeder krankzinnig zal worden. Ingezonden. Haringcarspel, den 26 Maart 1879. „Heden was liet grootste gedeelte van de gemeente Haringcarspel in feestdoschc gehuld, bij gelegenheid dat dc lieer Jb. Swan, onlangs benoemd tot burgemeester dezer gemeente, zou worden geïnstalleerd, en voor het eerst als zoodanig in de raadvergadering zitting zou nemen. Daar de benoemde bijna een uur gaaus van het raadhuis woont, was door de leden van den gemeenteraad besloten ZEAcktb. af te halen; De burgers hiervan iels vernomen hebbende, bleven niet agter om van hunne belangstelling en ingenomenheid met deze benoeming te doen blijken, door zich in optogt met een cerewacht te paard eu eenige rijtuigen met heeren en dames daarbij aan te sluiten. Een prachtige eereboog door eeu vijftigtal burgers opgcrigt, het wapperen der vlaggen van iedere woning waaf de optogt langs ging, gaf aan het dorp Dirkshom een feestelijk aanzien. Ook het raadhuis was van buiten en binnen prachtig met groen en vlaggen versiert. Tot omstreeks middernacht bleef de burgerij in feestelijke stemming en menige toast werd op het heil van den nieuwen titularis uitgebragt. Correspondenöe. Berigten van Texel en Haringkarspel wachten op plaatsruimte. Burgerlijlie Stand. Gemeente HELDER. Van Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWD: G. B. Flik, schipper en A. Wijkstra. M. J. Kelder, sergeant-schrijver en T. v. d. Hagen. GETROUWD: Geene. BEVAEI.EN: A. Burger, ge'o. Quast, Z. E. Klein, gcb. Ruijter, D. T. v. Brederode, geb. Agema, D. OVERLEDEN: Geene. auosto Staats-Loterlj. VIJFDE KLASSE. Zevende lijst: No. 1964 f1500; No. 5109, 6636, 7600, 9899 en 17413 ieder f 1000; No. 8289, 12685, 13862 cn 17701 ieder f400; No. 1724, 4998, 10592 en 16716 ieder f 200; No. 1066, 6313, 6421, 7581, 13140 en 13986 ieder f 100. Achtste lijst: No. 10767, 16327 en 20185 ieder f 1000; No. 7182 en 16194 ieder f200; No. 4, 1474, 1780, 1816, 2814, 8794, 17381, 17456, 17541 en 18859 ieder f 100. 64 A.LKMAAKSCHE MARKT VAN GISTEREN. per mud a 9,75 6,60a 7,- 5,a 6,— 6 a 7,10 f 8,- 3,75a 5,75 6,50a 7,25 per 50 KG. m.Karweizaad f a per mud m.Grn.Erwten - 10,al6, .p m.Graauwe„ -14,al 7, m.Vale - 8,al2, m.Witte -11,al3, 77 stap. Kaas, weg. 18018 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f 26,,Gras f Commissie» - 28,- Middelb. - 33,- Laagste prijs f 14, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk per tl uk 8 Paarden b.'tj. f 95,a350,- 4 Lammeren f 9,a Veulens - a 110 Mag. Varken» - 10,*16, 251 Bigg.beu.10w.- 5,a 8, 4 Bokk.&Geiten - 4,a 7,— 114 m .Tarwe 55 m.Rogge 220 m'Gcrs' (Chev.) 458 m. Haver m.Paardonh. m.Br.Boonen - 10,5Oal2,50 1 m.Kanariezaad - 10,a 7 m.Mosterdz.(r)- 16,a m. t (g)- a m.Bl.Maanz. - a m.Koolzaad - a 9 Koeyen -195,a230,- 5S Nucht.Kalv. - 5,a23, 257 Schapen - 21,a32, Boter f 0,65 a 0,85 per0.830KG. Vervolg Nieu wstij dingen. De mailboot Kon. d. Nederlanden vertrok Donderdag van Southampton; de Prins v. Oranje is heden hier aangekomen. Het geheele eiland Schokland, dat verleden jaar de som van f 675 opbragt, werd den 26 dezer te Blokzijl verpacht voor f 1433. WeêrMto faarnemingen le Heiier. LanisM) e Windrigtiug Barometer Thermometer s* Toestand en ram. C. van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 28 12 otz. 1.6k. 753.9lj- 6.39 4.6 - 1.1 0.71 Slecht. 29 8 zzo. 5 757.33 - 2.97 2.0 - 1.8 0.93 weingolv 29 12 zto. 10 756,aaj- 4.08 7.4 t 1.6 0.72 Weersgesteldheid: 28 Maart 12 u. Helder, ligtbcwolkt, mooi. 29 Maart 8 u. Digtbew., beneveld, winderig. 29 Maart 12 u. Idem. Gevroren dikte van 27 op 28 dezer 2 millimeters. 28 29. 1 Marinehaven Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen «roote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 4 Febr. 29 Maart. Johnllaugvalstad. H.Falck. New-York. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Johan Smidt. C. E. Holter. Lapvick. Hout. v. Vliet Co. Ilaven van I Jmuiden. Binnengekomen 27 Maart. Berenice, st., Bordeaux; Ajax, st., Pillau; Pilot, st., Londen. 28 Maart. Europca», st., HuilZeemanchoop, Raad, Rotterdam; Ondiue, st., Dantzig. Vertrokken 27 Maart. Obi, Reinders, Batavia; Piet Hein, Vil, Suriname; Ides Balde, Wilcken, GrantonEliza Ilunting, st., Newcastle. 2S Maart. Nestor, st., Newcastle; Sampo, Rusko, Sandyhook; Ooean, Mc. Keiizic, New-York; Medea, st., en Urania, st., beiden Hamburg; Comeet, st., Dantzig; Gazelle, Puister, Memel; Neptun, Meijerhoff, Abevdeen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2