IIËLDERSCIIË IVIEUWEDIEPER COURANT. - en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 42. Jaargang 37. Zondag 6 April. IViijne nicht Estella. „W ij li u 1 d i g e ii bet goed e." ^*rr"-hijïn OingsdajJ, Dunderdi.^ AbjfinejiicuUjirij» |«r kwartaal Zaturda^ namiddag, franco |>er poat /1.SO. - 1.65. Uitg-ever A. A. BAKKER Cz. Ha re au: O I, E X P L E I S Y°. 10.1, Prijs der A d vcrtentién: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer lö Cent». Grootc letters of vignetteu worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 April. Zr. Ma. scliroefstoomsclnj) Pa'lang ia den 3 de'.er te Batavia aangekomen. Alles wel. Tot ontvanger der registratie en domeinen alhier is benoemd de heer P. P. II. Veisen, thans te Oirschot. Naar wij vernemen is de heer H. W. Disper, hulp onderwijzer hij de gemeente-scholen alhier, benoemd tot onderwijzer aan de Nonnaal-inrigting te Naarden. De generaal-majoor Villeneuve, inspecteur van li t wajien der artillerie (personeel), heeft zijn pensioen aan gevraagd. Uit een nader herigt blijkt, dat ds. Tenthoft' te Ilerkingen uirt heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar Koedijk. Beroepen te Driehuizen en Schermer ds. VV. de Visser, predikant te Entten. Ds. VV. A. Kuipóri, te VV ieringerwaard en ds. A. M. V'enker, te Koedijk, zullen Zondag 13 dezer hun afscheid preken. Viertal bij de Doopsgezinde gemeente te Noord- en Zuidzijpe: L. van Cleef te Hallum, IC. Gorter te Borne, (i. A. Ilulshott' te Knollendam en VV. C. Schiff te Dantumawoudi'. In de provincie Noord holland hebben zich tusschen 000 en 700 candidaten voor het a. s. voorjaars-examen voor het lager onderwijs aangemeld. I)e examen-commissie zal van ld April tot 12 Junij liiermede bezet zijn. Met dc maand Mei a. s. zullen de werken van de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij zeer beperkt worden. De groote Engelsche baggermachines staken in de helft dezer maand hare werkzaamheden en vertrekken weder naar Newcastle. liet werk zal voortgezet worden door twee baggermachines eu drie pompen van de heeren Bos ifc Co., daar de geul thans zoo breed en diep is, dat liet. diepsfgaan le schip steeds de haven kan binnenkomen. In tegenspraak met het berigt uit do Tijd. ook door ons vermeld, deelt nu het U. I). mede, dat v. S. K., beschuldigd van moord, niet ongesteld, maar integendeel gezond en wel en dagelijks aan den arbeid is. Wat dc regtszaak betreft, de daarop betrekkelijke stukken zijn in handen van den procureur-generaal, maar wanneer daaraan gevolg zal worden gegeven, is nog niet bekend. Mr. Pli. Ilaas, advocaat te Amsterdam, zal als verde diger optreden. Carlotta Patti zal zich in deze maand te Amsterdam laten hooren. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben de gewijzigde plannen en teekeningen voor het Panorama- gebouw, dat op de Gedempte gracht in de Plantage aldaar opgerigt wordt, goedgekeurd. Woensdag a. s. zal worden overgegaan tot de aanbesteding. Het gebouw zal bestaan uit een rond hoofdgebouw van C) Naar het Engelsch van NELLA PARKEB, dooi DIENA. Fervolg.) Estella was drie maanden bij ons geweest, hoewel het mij som tijds ecne eeuw toescheen, want, o hoe onuitsprekelijk treurig was mijn hart sedert den helderen zomermorgen, toen ik onverstandig in mijn vrouwelijk vertrouwen mijne moeder had aangespoord, mijne nicht te vragen ons huis met ons te deelcn. Gedurende cenige weken had ik gestreden tegen de overtuiging, die over mij gekomen was op den eersten avond d :t zij elkaar ontmoetten; de oveituiging. dat Stcphen niet in staat zou zijn de betoovering van Estella'» schoonheid en talenten te weerstaan. Doch ik keu het mijzelve niet verheden, dat ze zijn voetstap even goed keilde als ik, d it mijn gelaat niet het eenige was, dat straalde van blijdschap als hij binnentrad en dat Estella uooit zoo opgewekt was of zoo geneigd om te behagen, clan wanneer Stephen tegen woordig was, terwijl hij nauwelijks trachtte zijne genegenheid voor mijne nicht te verbergengeene moeite scheen hem le groot, als liet om harentwil was, en zelden bracht hij mij bloemen of boeken, zonder hetzelfde voor Estella te brengen. Wat mij in 't begin verwonderde was, dat zij, altijd zoo koel en teruggetrokken in hare houding tegenover andere mannen, zonder de minste aarzeling zich Stephen's attenties liet welgevallen eu evenzeer geneigd was, zijne goede diensten met betrekking tot den verkoop van hare teeke ningen aan te nemen, als hij bereid was om ze aan te bieden. Langzamerhand leerde ik aan Laar gedrag de eenige uitlegging geven, die mij mogelijk scheen, en door die wetenschap was de zonneschijn van mijn eigen leven verdwenen. Ik kon echter nie mand dan mijzeive beschuldigen. Ilct was mijn wensch geweest, Estella bij ons te hebben, en terwijl ik haar met iederen dag beter leerde kennen, moest ik erkennen, dat Stephens getrouwheid zwaar beproefd werd, want. hoe kon ik hopen te zegevieren, waar Estella mijne mededingster was? Doch ik vocht dapper tegen mijne smart, uit al mijne macht trachtende luchthartig te schijnen en slaagde zoo goed, dat Stephen op zekeren dag tot mij zeide welk eene bittere spotternij schenen mij zijne woorden dat hij dacht, dat Estella het huis veel vroolijkcr voor mij maakte, terwijl ik opziende naar het fraaie gelaat, dat mij zoo dierbaar, zoo onuitsprekelijk dierbaar was, trachtte te glimlachen, omdat ik geen woorden durfde uiten. Zoo ging de tijd voorbij, tctdat ik ten laatste gevoelde, dat mijne moeder mijn geheim geraden had die overtuiging maakte het des te harder voor mij en ongeduldig wachtte ik eene gelegenheid af om Stcphen te ontslaan van een engagement, waar van ik overtuigd was, dat het hem ongelukkig maakte, hoewel zijn eergevoel niet toeliet, mij dit te zeggen. Eiudelijk deed zich die gelegenheid voor. Mijne moeder was 40 M. diameter en 20 M. hoogte, gedekt door een sierlijk koepelvormig dak van ijzer en glas, waarboven weder een kleinere koepel of toren wordt gebouwd, waarop de keizers kroon van Amsterdam is aangebragt. Aan de voorzijde van dit hoofddeel wordt een met monumentale toegangen versierd gebouw geplaatst, dat onmiddellijk toegang geeft tot het koepelgebouw, hetwelk als kunstzaal of tot het tentoonstellen van tijdelijke schilderijen-verzamelingen zal dienst doen. Verder wordt het geheel omgeven inet een loggia of galerij naar Italiaanschen trant, die even wel met guur weder zal kunnen gesloten worden. Uit deze galerij heeft men toegang tot de diorama- en verder tot de panoramazaal, die in het centrum van het ronde gebouw is gelegen. Men hoopt met het geheel in het voorjaar van löSO gereed te zijn. Het Ainsterdanisehe „scltellenkie' zegt het IIbid. geniet zekere vermaardheid om het echt huiselijk karakter dat de bezoekers er aan weten te geven door onder genot van opwekkende kout, gezellig de borrelflesch te laten rondgaan. Dat aloud gebruik srdiijnt echter in den Rotterdamschen schouwburg ook niet vreemd te zijn. Jl. Zondag avond althans werd er een dame aan 't hoofd ver wond door een in het parterre gevallen.... jas, waarin een glaasje zonder voet huisvestte. De politie vroeg „wie zijn jas is dat?" en maakte procesverbaal op. Het geregtshof te 's Hagc deed eergisteren uitspraak in de zaak van zes inwoners van Domburg, die in de vorige week teregt stonden, beschuldigd van: als deel uitmakende van eene bende van meer dan 20 personen, zich feitelijk en gewelddadig te hebben verzet t?gen den burgemeester hunner gemeente, tegen een rijks- en een gemeente-veldwachter. Met aanneming van verzachtende omstandigheden werden allen tot eenzame opsluiting ver oordeeld, de 1ste, 2de, 3de, 4de en Gde voor den tijd van zes, de 5de voor den tijd van drie maanden. De baldadige, die de vorige week voor de regtbank te \s Hertogenbosch teregt stond wegens het in brand steken van een pruik, die een gemaskerde op 't hoofd droeg (een carnavals-aardigheidis jl. Donderdag ver oordeeld tot eene boete van f 25, subsidair een celstraf' van 3 dagen. Van het stoomschip Stacl Middelburg, jl. Donderdag avond van Vlissingen naar Qucensboro vertrok'; en, is op de hoogte van Ostende een der cylïiv.lers gesprongen. Gisteren ochtend werd het te Vlissingen binnengesleept door de Prinses Marie, komende van Qucensboro. Aan het Nationaal Zangersfeest te Deventer zullen 23 Vereenigingen met 724 zangers deelnemen. Dc sopraan partij is opgedragen aan inejufvrouw Wilhelmina Gips. In het noorden van Friesland doen zich meer en meer gevallen van schimmel vergiftiging bij paarden voor. uitgegaan om een dag door te brengen bij eene zielce vriendin, en nadat wij het middagmaal genuttigd hadden, gaf Estella haar voornemen te kennen om dpti namiddag in den tuin door te bren gen, terwijl ik, verkiezende alben te zijn, een bock nain en naar mijne eigene kamer ging, waar ik tot mijne verwondering bijna een uur zeer aangenaam doorbracht. Het was een der fraaie Octoberdagcn, die het bijna doen schijnen alsof de zomer terugge keerd is; ik zat iu mijn gelief koosden lagen stoel achter de kanten gordijnen voor heL raam, terwijl de heldere zonneschijn op mijn zwart kleed viel, het een goudbruinen tint g..f en een bundel rozen in het tapijt verhelderde. Mijn boek nas belangwekkend en in de smart dor heldin vergat ik mijn eigen leed, terwijl het z>i aange naam was Estella zoo gelukkig in den tuin te zien fladderen, bezig om hare bloemen te verzorgen en gedeelten van fraaie oude Frnn- sche liederen zingende, waarvan ik vóór ze te hooren no >it het bekoorlijke had opgemerkt. Ik had haar gedurende eenige oogeiiblikken gadegeslagen, met do gedachte hoe schoon zij was en hoe gemakkelijk een dichter zich kon verbeelden, in haar de godin der bloemen te zien, die. zij zoo liefdevol verzorgde, toen mijne betoovering plotseling verbroken werd en do smart met vernieuwde kracht in mijn binnenste weder keerde, want ik zag Stephen het pad schuin oversteken, alsof hij ongeduldig was om haar te bereiken. Ik herinnerde mij, dat het eerst bepaald was, dat ik mijne in eder zou vergezellen eu dacht voor een oogenblik, dat hij gedurende den namiddag naar ons huis gekomen was, voor hem iets zeer buitengewoons, want sedert ons engagement was hij wonderlijk onverschillig geworden omtrent liet croquetspel, in de hoop haar alleen te vinden. Estella stond met haar rug naar het huis gekeerd, zacht zin gende, terwijl zij zorgvuldig een rozeboompje snoeide. Verdiept in hare bezigheid, was zij zich niet bewust van Stephen's nadering, totdat hij naast haar stond en zijn hand op haren schouder legde. Toen sprong zij op en terwijl zij zich tot hem keerde, zag ik haar gelaat stralen van aenoegenhare handschoenen wegwerpende, stak zij hem hare hand toe, eene hand, die geen van beiden nood zakelijk oordeelde om spoedig los te latenterwijl ik mij geen oogeublik bedenkende, dat liet niet recht eerlijk was hen te be spieden, zooals ik zeker zou gedaan hebben indien het andere personen waren geweest dan mijne nicht en de man, dien ik beloofd had te zullen huwen mij verwonderde, wat Stephen te zeggen kon hebben, dat zoo lang duurde en van zoo groot belang voor Estella scbeen te zijn, want zij luisterde, zelf nauwelijks sprekende, terwijl dc zon haar schoon opgeheven gelaat bescheen. Als naar gewoonte had zij van haren tuinhoed eene bloemenmand gemaakt en deze lag naast haar in het gras, met geraniums gevuld. Ik zag Stephen de bloemen op het gras werpen en Estella luchte, toen hij haar den hoed op het hoofd plaatste. Hoewel zij zóó zacht spraken, dat ik niets van hun gesprek kon verstaan, kon ik mij toch eenigszins voorstellen, wat Stephen zou zeggen, want hij had Thans is deze ziekt-' weder te Metslawier in de stallen van J. A. O. en tc Morra. in die van G. E. B. uitgebroken. Door verwisseling van het weder hoopt men de thans nog gezonde paarden in liet leven te behouden. Tot liet verkrijgen eener acte voor lager onderwijs hebben zich in de provincie Groningen ruim 200 kandidaten aangemeld, een getal, dat. daar nog nooit bereikt is. Een deskundige deelt in de Bonner Zeitung mede, dat de in onze tuinen zoo gezochte gouden regenboom buitengewoon gevaarlijk is. Het is een" giftplant van den eersten rang, want al zijne deelcn: liet blad, de bloem, liet zaad, ja zelfs de bast en wortelen, bevatten bet in 18G4 ontdekte vergif cytisine, 't welk zoo sterk werkt, dat een driehonderdste deed van een gram, onder de huid van een kat of een hond gespoten, onmiddellijk den dood tengevolge heeft. Door de medische faculteit zijn reeds vele gevallen van vergiftiging van volwassenen en kinderen door cytisine geconstateerd. Het is dus een gevaarlijk speelgoed, als kinderen de zaden van don gouden regen verzamelen om er kettingen van te maken. Tien van de kleine zaadkorrels zijn vol doende om een kind te dooden en er bestaat geen bekend tegengif. In Zweden kan een wettig huwelijk alleen gesloten worden tusschen hen, die iu de Luthersche kerk gedoopt en aangenomen zijn. De Rijksdag schijnt thans voornemens om deze bepaling, die alle huwelijken van andersdenkenden onwettig maakt, af te schaffen. De Eerste Kamer is reeds begonnen de regering uit te noodigen tot het invoeren van hot burgerlijk huwelijk en tot het onverwijld voor stellen van een tijdelijken maatregel, waardoor althans eenige zoogenaamd onwettige verbintenissen gewettigd en de kinderen, daaruit voortgesproten, voor echt verklaard zouden worden. Visoiitoerigten. Donderdag kwam binnen dc Vlaardingcr sloep „Alida," schipper Dr.-p. aanbrengende 40 levende habclj iauwen (verkocht a f 6.S0 per stuk). 4 levende lengen, 100 schelvisschen, 17 puntjes rog, 350 enkele roggen en 9 bennen vleet. De duode visc'a was niet van prima kwaliteit. De beugers bragten van 100 tot 200 roggen aande prijs varieerde van 45 t it 61 cents; 10 tot 30 sohelvisschen werden mede aangebr tgt., die f 60 a f 72 per honderd opbragtenzoomede 3 tot 10 kabcljaauwen, prijs van f 2.10 tot f 2.75 per stuk. De korders vingen van 3 tot 6 mandjes kleine schol (verkocht a f 3.50 per wigtje), alsmede de schuiten die verder van den wal vischten van 20 tot 100 roggen, van 10 tot 20 tongeu, van 10 tot 20 schollen en eene enkele tarbot; een en ander was peperduur. De g irnalenvisscherij beteekeut niet veelook de haringvangst was schraal. Deze nacht ving een boot evenwel 50 tal, die voor f 2 50 per tal verkocht werden. immers verscheidene malen mij beknord op zijne tccdere, gebie dende wijze, omdat ik niet genoeg zorg droeg voor mijn tint in de eerste zomerdagen, die lang vervlogen schenen. Hij nam de gera niums op en bood zo Estella aan, terwijl zij, alsof ze toegaf aan eene plotselinge opwelling, zijne hand in de hare nam enik kon nauwelijks mijne dogen gelooven, toen ik mijne trotsche, ingetogene nicht Stephen's hand zag kussen en daarop schielijk naar huis loopen, terwijl Stephen haar langzaam volgde. Het was niet noodig eene uitlegging te vragen van de kleine scène, waarvan ik getuige was geweest; het was het einde, dat ik van mijn liefdedroom verwacht had, dat was alles. Met een wanhopend medelijden voor mij-zelve stond ik op, met het vaste voornemen, Stephen te zien vóór hij het huis verliet en hem van zijn engagement te ontslaan, terwijl ilc, meer uit gewoonte, dan uit. belangstelling om cr goed uit te zien, mij naar den spiegel keerde, ten einde mijn haar glad tc strijken voor ik naar beneden ging; de spiegel weerkaatste zulk een bleek en lijdend gelaat, dat ik boos op mijzclve was. Waarschijnlijk deed dit mij goed, want ik riep vrij kalm „binnen," toen ik Estella aan de deur hoorde tikken. Met een gelaat stralende van geluk zag mijne nicht in de kamer, mij zeggende, dat master Sherwin in de gezelschapskamer was en mij wensohte te zien. Dat was alles wat Estella zeide; zij was te edelmoedig om haar geluk grooter te doen schijnen door liet in contrast te brengen met mijne ellende, en met eene soort van medelijdende verwonde ring over de dwaasheid, die mij had doen denken, dat ik met Estella kon wedijveren, ging ik naar beneden, ora eens en voor altijd den liefdedroom te begraven, die mijn leven zoo zonnig gemaakt had, alleen om my bij het ontwaken zoo onuitsprekelijk treurig en eenzaam achter tc laten. Ik ging naar beneden, lang/aam en m oef él ijk genoeg, God weet hetHoewel de deur der gezelschapskamer openstond, bemerkte Stephen, die anders zóo spoedig mijn voetstap vernam, mijne nade ring niet, maar hij leunde tegen het raam eu zag, met een gelaat even gelukkig als dat van mijne nicht, naar de plek waar zij vijf minuten geleden beiden stonden, cu de pijn in mijn hart werd grooter, toen ik dacht, hoe achteloos hij ten mijnen opzichte ge worden was en hoe onbewust hij scheen te zijn van den prijs, dien ik voor zijn geluk moest betalen. Voor een oogenblik stond ik stil op den drempel, niet omdat ik wankelde in mijn besluit, maar omdat de vuurproef, die ik te doorstaan zou hebben, hevig was en mijn dwaas vrouwenhart hing nooit inniger aan zijn afgod, dan nu die afgod op het punt was om voor altijd van zijn voetstuk te vallen. Het was slechts voor een oogenblik dat ik aarzelde. Ik sloot de deur zacht achter mij eu trad naar Stephen toe; hij schrikte op uit zijne overpeinzingen, keerde zich om en kwam met uitgestrekte armen tot mij. „Wel, Daisyriep hij uit, terwijl hij mij met de eene hand naar bet venster leidde en met de andere het gordijn terugschoof,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1