dweilen, later gevolgd door zijne vrouw en de kinderen achterlatende. Gisteren nacht is te Vlissingen brand ontstaan in de gebouwen der koninklijke fabriek de Schelde; zij werd echter met de btuschmiddelen der fabriek zelve gebluscht. De inspecteur van politie is bij de duisternis in een regenbak gevallen en heeft het voorhoofd gewond. Volgens de Goessche Crt. zal te 's Heer Arendskerke voortaan eene belasting (bij wijze van havengeld!) op de eijeren worden geheven, en wel van 2 cent per lOOstuks. Of men met het inwerkingtreden dezer belasting ten minste tot na Paschen wachten zal, blijkt uit het berigt niet. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Arnhem zijn uitgebrngt 1482 stemmen, waarvan geldig 1444. Gekozen is de heer A. Kool (liberaal), kapitein van het Nederlandsche leger, met 885 stemmen. Verder zijn uitgebrngt op de heeren mr. Savornin Lobman (anti-revolutionair) 461, O. van Rees 41 en Pels Rijcken 17 stemmen. Omtrent den aankoop van paarden in Hongarije voor de Nederlandsche cavallerïe verneemt de Arnh. Crt. nog nader, dat er in plaats van 20, zooals aanvankelijk was vastgesteld, 30 per regiment cavallerie zullen worden aangekocht. Hot eerste transport wordt icderen dag in ons land verwacht, of is welligt reeds aangekomen. Deze vermeerdering staat in verband met een aanvan kelijk opgevat voornemen om ook paarden uit Amerika aan te voeren, waarvan echter om bijzondere redenen is moeten worden afgezien. De aanvoer op de te Tiel gehouden vooijaars- paardenmarkt, 2 April j 1., bedroeg het geringe getal zes stuks paarden, waarvoor geen enkele kooper zich aanmeldde, zoodat geen handel daarin gedaan is. Uit Zwolle schrijft men aan het U. D., dd. 7 dezer: Bij zeer uiteenloopenden handel zijn in de eerste drie maanden van dit jaar in deze streek en in de noordelijke provinciën omgezet ruim 50,000 stuks vee. Hiervan is minstens twee derde naar België en Frankrijk vervoerd. De handelswaarde bedroeg ongeveer f7,500,000. Wanneer wij een oog slaan op onze naauwkenrige opgave van het vorige jaar, toen in het geheel voor ruim f 20,000,000 was ver handeld, dan zien wij uit genoemde cijfers, dat handel en veestapel beduidend vooruitgaan. Wanneer Duitschland open kwam, dan zouden die cijfers nog eene aanmerkelijke uitbreiding ondergaan. Te Lemsterland zijn jl. Vrijdag de eerste kievitseijeren voor 15 cents per stuk verkocht. Reeds lang wist men, dat in Amerika papieren vaten in gebruik waren, en goed voldeden. Thans maakt de firma J. G. Kuipers Co., te Leeuwarden, ze ook. In de Leeuw. Crt. van 4 dezer worden niet minder dan 48 boerenboelgoederen ten verkoop aangekondigd. Uit Oost-Friesland meldt men: ffDe handel in rundvee is op het oogenblik buitenge woon levendig; er worden prijzen besteed, die tot heden nog nimmer betaald warenkoeijen gaan van 400500 mark. Kalveren komen bijna niet aan de markt, en wat nog verkocht wordt is peperduur. In Leer werd o. a. voor een kalf van 5 dagen 54 mark, en voor een ander van 1& dag 60 mark betaald. Zulke cijfers sporen den bouwboer aan, zijn bouwland in weiland te veranderen." De eerste ontdekker van de goudmijnen in Siberië is dezer dagen in volslagen armoede gestorven. Zijne belangrijke ontdekking, die reeds vele millioenen opbragt en voortgaat groote welvaart te verspreiden, bragt hem een zilveren medaille op Tegen de vernieling van pas gezaaide erwten, tarwe of haver op den akker vond een landbouwer in Posen in het vorige jaar een probaat middel in het gebruik van karbolzuur. Hij deed in 1 „eimer" (ruim 58 liter) water 1 liter karbolzuur, mengde de oplossing duchtig dooreen en gebruikte 30 liters vloeistof tot het bevochtigen van 1000 kilogram zaaizaad. Het zaad werd daarna met zorg eenige malen omgezet. Aan de kiemkracht hindert het karbolzuur niets; zelfs wanneer de berigtgever het zaad eenige dagen in zuiver karbolzuur, bij wijze van proef neming, liet liggen, ontkiemde het nog even goed als ge- die een er melkmeid?" „Ja, dat hoopte ik," antwoordde zij laclieud„dat wil zeggen, als ge altijd zoo luchthartig waart. Gij moest inderdaad gelukkig /.ijn, want ïuaster Sherwin is zoo goed en...." Doch ik liet Estella hare overpeinzingen alleen eindigenhet was meer dan ik juist toen kon dragen cu ik droeg zorg meerdere besprekingen omtrent master Sherwin gedurende den loop van dien dag te voorkomen. Mijne moeder was in het eer9t niet zeer genegen om de uitnoo- diging van master Sherwin aan te nemeu; het was een lange rid naar Sydenham, beweerde zij, en zij gaf niet om diners. Doch ik hield mijne aan Stephen gedane belofte en verwierp al hare bezwaren, terwijl Estella, gewoonlijk zoo geneigd om tehuis te blijven, thans openhartig haar wensch te kennen gaf om te gaan, waarop mijne lieve, zelfopofferende moeder natuurlijk toegaf. In antwoord op een brief, waarin zij te kennen gaf de uitnoodiging aan te nemen, ontving ze er een van Stephen, waurin hij haar in hartelijke be woordingen bedankte, omdat zij aan het verzoek vun ziju vader voldaan had en tevens mededeelde, dat hij door drukke zaken verhinderd was gedurende eenige dagen ten haren huize te komen. Die moeielijkheid was mij dus bespaard en, indien mijne moeder al eenigszins aan de waarheid twijfelde, ze maakte te dien opzichte geenc aanmerking tegenover mij. Tot mijne groote verwondering kwam Estella op den morgen na Stephen's laatste bezoek in mijne kamer en vroeg mij, op een eenigs zins aarzelenden toon, of ik haar eene japon wilde leenen. die eenige dagen geleden voor mij gemaakt was. „Zeker," antwoordde ik; „doch waarvoor hebt ge haar noodig?" „Ik wilde haar als patroon gebruiken, indien ge er niet op tegen hebt, Marguerite! Mijne japonnen zijn allen zoo eenvoudig; ik heb geen zwart kleed, dat geschikt is roor een diner." ,,Maar het is eigenljjk geen diner, Estella? Master Sherwin weet, dat wij in den rouw zijn." „Ja, maar air Philip Douglas zal er zijn en hij is gewoon dames net gekleed te zien." „Sir Philip is een lieve, oude heer van 60 jaar," antwoordde j ik lachend„doch neem het kleed, lieveAls mijne viugers u van eeuigen dienst kunnen zijn, beschouw ze als volkomen ter uwer beschikking." „Ik dank u, Marguerite! Ik maak slechts een overkleed voor mijn zwart zijden japon en dat zal niet veel tijd eischen." Daarna vleide Estella mijne moeder om haar dien namiddag te vergezellen bij het doen van inkoopen. Gedurende drie of vier dagen werd al haar vrije tijd en al hare kracht gewijd aan de vervaardiging van haar kleed (dinnerdress), waaromtrent zij zoo buitengewoon bezorgd scheen, dat zelfs mijne moeder het opmerkte, terwijl deze verheugd was over de verandering in Estella. Wordt vervolgd.) I woonlijk. Zoo leest men in het „Posensche Central Blatt." Door belanghebbenden is een proef ligt te nemeh en mogt het medegedeelde middel werkelijk afdoend bevonden worden, dan zou er veel schade door te voorkomen zijn, zonder dat men de overigens zeer nuttige kraaijen behoefde te verdrijven. Het is trouwens wel bekend, dat het karbolzuur op veel dierlijke, zoowel als op plantaardige organismen een vergiftigende werking uitoefent en welligt instinctmatig door verscheidene dieren vermeden wordt. Aan de bovenstaande mededeeling sluit zich een ander aan betreffende een middel, dat behalve in Engeland en Amerika, ook in Italië, zoo men zegt, inet goed gevolg in practijk wordt gebragt, om musscheu en spreeuwen van het pas gezaaide af te houden. Dit bestaat in het vermengen van het zaad met menie (zooals men weet een loodver- binding); 20 kilogr. zaad wordt door 1 kilogr. menie voldoende rood gekleurd en tevens glanzend gemaakt, liet schijnt wel dat de vogels deze gekleurde en voor hen ver giftige korrels a. h. w. instinctmatig onaangeroerd laten. VisoniDerigten. Dingsilag avond kwamen 7 beugers, die „het schot gedaan" hadden, binnen, aanbrengende vau 40 tot 70 roggen, van 20 tot 30 kabeljaauwen en van 40 tot 120 schelvisschen. Rog gold 50 a 57 cents en kabcljaauw f 2.40 a f 2.60 per stuk, sèhelvisch van f 66 tot f 73 't honderd. Zulke enorme prijzen in de maand April heeft men nimmer te voren betaald. De korders hielden zich onledig met de visscherij op kleine scholletjes; men ving van 5 tot 19 mandjes, prijs van f 2.20 tot f 2.75 per wigtje. Sloepen ziju er, tot groote schade der handelaars, niet binnen gekomen. De haringvisscherij blijft zuinig; prijs f 3.50 per tal. Benoemingen, enz. De inspecteur van administratie H. S. Busschart wordt met den laatslen dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van chef der afdeeling Suldij, Schafting en Kleeding bij het depar tement van Marine, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen goede diensten, en op non-activiteit gesteld en met den 1 Mei daaraanvolgende vervangen door den inspecteur van admi nistratie J. C. L. K. van Welij. Engeland. Uit Plymouth wordt aan de Pall Mali Gazette ver zekerd, dat, krachtens een bevel van de Admiraliteit, bij de Engelsche marine voortaan geen manschappen zullen worden aangenomen, die niet een certificaat kunnen over leggen, dat zij in de zwemkunst bedreven zijn. Een telegram uit Kaapstad maakt melding van eene nieuwe nederlaag, door de Engelschen in Zuid-Afrika geleden wel niet te vergelijken bij de catastrophe te Isandula, maar toch gevoelig genoeg en dit te meer, omdat zij weder geregelde soldaten trof, geen kolonisten, terwijl zij bovendien gevolgd werd door een belangrijk verlies van bagage. Den 12den Maart (zoo berigt Reuter) werd eene afdeeling van 104 man van het 88ste regiment, die een proviand-trein t<it geleide diende, op den weg tusschen Derby en Luneberg door 4000 Zoeloe's onder Umbeline bij het ochtendkrieken aangevallen. Eene eigenlijke overrompeling schijnt het niet geweest te zijn, want er was te voren alarm gemaakt, zoodat de manschappen onder de wapens stonden. Desniet temin bezweken zij voor de overmagt. De kapitein en 40 man sneuvelden, en 20 anderen worden vermist. Dat evenwel de 40 overblijvenden zich door den vijand konden heenslaan naar Luneberg, bewijst dat er van paniek (zooals te Isandula) onder een handvol Engelschen geen sprake kan geweest zijn, maar doet integendeel vermoeden dat de Kaffers hunne overwinning duur betaalden. Het geschut der Engelschen schijnt door de overwinnaars in den steek gelaten te zijn; doch twintig wagens met proviand en ammunitie moeten hun een zeer begeerlijke buit zijn geweest. DultscLLlana. Dc koopman Mosisch, handelaar in tapisseriewerk, had zich eenige dagen geleden, met zijn huisgezin, bestaande uit zijne vrouw, zijne volwassen dochter en zijne schoon zuster, uit Berlijn begeven, en zeer spoedig na zijn vertrek ontving men daar liet noodlottig berigt, dat deze vier menschen in een bosch bij Genthin dood gevonden waren. Uit een bij Mosisch gevonden brief blijkt, dat alle door hem in 't werk gestelde middelen, om zich uit zijne kwijnende financiëele positie te redden, vergeefs waren geweest, dat hij daarom het besluit had genomen, zich het leven te benemen, en dit aan de zijnen had medegedeeld, die, hoe vreemd het ook moge klinken, besloten, zijn vreeselijk lot te deelen. Zijne vrouw heeft in een roerend schrijven hiervan kennis gegeven aan hare overige familie en bekenden, van wie zij tevens op die wijze afscheid nam. Alle vier hebben door vergif den dood gevonden, en wel heeft Mosisch de zijnen moeten beloven, niet eer den gifbeker te ledigen, vóór hij zeker was, dat zij dood waren, welke ontzettende belofte hij getrouw nagekomen is. Oostenrijk. In het station van de Oostenrijksche Staatsspoorweg maatschappij te Szegedin hebben twee Franciskaner mon niken in een waggon 3de klasse hun intrek genomen. Alle jonggeborenen worden in dezen waggon gebragt, waar de Frnnciskanen ze doopen en in het geboorte-register in schrijven. Ook de sterfgevallen worden daar aangegeven. Fluslanci. Ofschoon het uitgestrekte onderzoek naar de moord aanslagen der nihilisten te Charkow, Kiew, Petersburgen Moskou nog weinig aan het licht heeft gebragt, ofschoon liet eigenlijk nog tot niets heeft geleid, ofschoon het de draden nog niet heeft kunnen volgen, welke naar liet middelpunt van het nihilistische web voeren, zoo kan toch uit alles met zekerheid worden opgemaakt, dat de politieke moord door een aantal onbekenden tot een stelsel is ver heven, dat hardnekkig doorgevoerd wordt. En verder valt te constateren: dit stelsel van politieken moord strekt zich over gansch Rusland uit; het aantal moordenaars of die bereid zijn er een te begaan is zeer aanzienlijk de materiële middelen, waarover de moordenaars beschikken, zijn belangrijk. Uit het feit, dat in Petersburg een groot aantal revolu tionaire, vliegende blaadjes worden verspreid en dat daar een aantal geheime drukkerijen bestaan (drie zijn er nog kort geleden ontdekt), moet reeds worden afgeleid, dat de nihilisten over aanzienlijke sommen beschikken, want niet alleen moeten de uitgaven voor het drukken en verspreiden van dagbladen en brochures worden bestreden, maar ook het onderhoud van talrijke revolutionaire agenten en boden in geheel Rusland en liet aanschaffen van paarden, rij tuigen enz. bij de aanslagen gebruikt. De revolutionaire partij moet zeer talrijk zijn en bestaat grootendeels uit de intelligente jongelingschap van het land, en het bond telt in elk geval onder zijn leden menig lid, dat tot de hoogste kringen behoort. In het bijzonder staat de studerende jongelingschap zeer slecht bij de anti-socialisten aangeschreven. Student en revolutionair beteekent zoo ongeveer hetzelfde. Zoo werd na den aanslag op generaal Drentelen gevraagd, hoe de moordenaar er uitzag. „Ja, hoo zou hij er uitzien? als een straatslijper, als een student", luidde liet antwoord. De Keizer zal zich waarschijnlijk in de maand Julij naar Berlijn begeven om den gouden bruiloft van den Duitschen Keizer mede te vieren. Itöilë. Generaal Garibaldi heeft zich van zijn eiland naar Rome begeven en is jl. Zaturdag aldaar aangekomen. Met be trekking tot dc redenen, welke hem tot dezen stap bewogen hadden, waren vele geruchten verspreid en eindelijk be weerde men, dat hij gekomen was om in de hoofdstad van het koningrijk te sterven. Ofschoon het tijdstip van zijne aankomst eerst laat bekend werd, bevond zich eene ontzaggelijke volksmenigte aan het station. De aanvan kelijk luidruchtige opgewondenheid maakte echter spoedig plaats voor een diep stilzwijgen en tranen. De generaal werd gedragen op een rustbed, waarop hij uitgestrekt lag. Zijne oogen waren gesloten en hij had een rooden doek om het hoofd gewonden. Zoo werd hij, met rustbed en al, in het rijtuig gelegd, dat hem wachtte, met het hoofden eind rustende op de neergeslagen kap. Een zonnescherm werd hem boven het hoofd gehouden, en zoo ging het langzaam voort, te midden der somber zwijgende menigte, naar de woning van Menotti. Het was voor den lijder zóó onmogelijk zich te bewegen, dat men te Civita-Vecchia een stuk uit de zijde van den waggon moest zagen, ten einde hem op het bed naar Rome te vervoeren. Aan het station bevond zich niemand der gemeente- of lands-overheden om hem te ontvangen, maar de heeren Cairoli en Zanardelli wachtten hem ten huize van zijn zoon af en de Koning zond onmiddellijk generaal Medici om naar den staat zijner gezondheid te vernemen. Later bragt hem de burgemeester een bezoek. Voor het overige had de generaal een goeden nacht en was hij, naar verzekerd wordt, zeer opgeruimd. Koningin Victoria zal te Baveno, waar zij thans om redenen van gezondheid verblijf houdt, het bezoek ont vangen van den Koning en de Koningin, die, op het kasteel van Monza of op de villa der hertogin van Genua, een groot feest te harer eere zullen aanrigten. Volgens een algemeen verspreid gerucht, dat nog al geloof vindt, zouden de Koning en de Koningin bij de Koningin van Groot- Brittannië en Ierland aanzoek doen om de hand harer dochter, Prinses Beatrix, voor Prins Amedeus, 's Konings broeder, gewezen Koning van Spanje en sedert 8 November 1876 weduwnaar met 3 kinderen. De Prins is 34, de Prinses 22 jaren oud. Bij den Koning; van Birma. De bekende oorlogscorrespondent van de Daily News, de heer Archibald Forbes, heeft toen hij niets meer in Afghanistan te doen vond, een reisje gemaakt naar den Koning van Birma en zendt nu reeds geregeld berigten aan zijn blad uit Mandalay. Tot nu toe geeft hij alleen beschrijvingen van het land en zijne bewoners, en onder meer het volgende verhaal van eene audiëntie bij den Vorst. De voorstelling had plaats in een soort pagode of kiosk in den particulieren tuin des Konings. Forbes en zijne medgezellen namen plaats in het midden op stroomatten. Voor hem lagen in een halven kring een aantal hovelingen op den buik te rooken. De geschenken welke de corres pondent medebragt: een tooneelkijker, een paar pakjes chocolade en een kistje instrumenten, lagen vlak voor hem. Regts en links daarvan nog eenige andere geschenken. Niet ver vandaar lagen de giften, welke de Koning voor Forbes bestemd had: een atlassen kleed met bont gevoerd, twee zilveren kistjes en een ring met robijnen. Op eene estrade, met een kostbaar tapijt bedekt, lag een rood kussen, daarnaast een beteldoos en eene groote, gouden, met paarlen bezette spuwbak. Zes lijfwachten, met tweeloopsgeweren van zes verschillende systemen, kwamen binnen en plaatsten zich aan beide zijden der vergadering. Daarop volgde de opperste eunuch en onmiddellijk achter hem de Koning zonder verder gevolg. Hij droeg een onderkleed van geelgroene en een kiel van witte zijde en tot eenig sieraad diamanten oorringen. Bij zijn binnenkomen bogen alle aanwezigen diep, en toen hij op de estrade had plaats genomen, gleed een heraut vol eerbied op den buik vooruit en las half zingend: „Archibald Forbes, groot-couranten- onderrigter van de Daily News te Londen, brengt zijne allerroemruchtigste Majesteit, den heer van Jschaddan, koning der olifanten, gebieder over vele witte olifanten, heer van de goud-, zilver-, robijnen- en barnsteenmijnen, evenals van die van den edelen slangensteen, souvereim van de rijken Thunaparanta, Tampadipa en van andere groote rijken en landen, opperheer van alle zonnescherm- dragende hoofdmannen, verdediger des geloofs, den uit de zon gesproten monarch, gebieder over leven en dood, den grooten regtvaardigen koning, bezitter van grenzenloos gebied en onovertreffelijke wijsheid, de volgendegeschenken." Ten slotte volgde, even als het amen in de kerk, een langgerekt Phya-a-a-a-a (o, Heer!). In dien tijd kaauwde de koning der koningen, de be zitter van onovertreffelijke wijsheid, betel en rookte hij: welgemoed zijn sigaar; ook de hovelingen rookten. Op eens vroeg de Koning: Wat is hij? Courantenschrijver van de Daily News te Londasr, Majesteit, antwoordde de tolk. Waarom is hij gekomen? Om Uwer Majesteits land te zien en in de hoop toegelaten te worden tot de vereering van het gouden gezigt. Vanwaar komt hij? Van het Engelsche leger, dat den Vorst van Kabul beoorloogt. En gaat die oorlog goed naar den zin van mijne? Engelsche vrienden?

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2