HELDERSURE EN NIEUWERIEPER COURANT. Nieuws- ei Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°.49. Woensdag 23 April. Jaargang37. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingtdag, Donderdag Abonnementsprijs per kwartaal Zaturdag namiddag, franco per post 1.80. - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN K°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regel» 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indiê. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUYVED1EP, 22 April. Met den 1 Junij a. s. worden in dienst gesteld: het ramschip de Stier, liggende alhier, de rammonitor 2de kl. de Adder, liggende te Amsterdam en de monitor 2de kl. de Krokodil, liggende te Hellevoetsluis. Twee in Engeland vervaardigde torpedobooten zijn jl. Zaturdag hier ter reede met gunstig gevolg beproefd. Aan deze booten kan een vaart worden gegeven van 20 mijl. Den 20 April 1859 gaf de Zangvereeniging Cecilia haar eerste concert in het toenmaals hier bestaande Noord- hollandsch koffijhuis, thans woonhuis van den heer C. Maalsteed. Oprigters dier Vereeniging waren de heeren J. Mol, J. Verheijen, J. Heeres, Bottemanne en J. F. Groen, laatstgenoemde sedert bestendig lid gebleven. De leuze der oprigters was: bevordering van beschaving, veredeling, weldoen en ontspanning. Onder de leiding der elkander opvolgende directeuren, de hoeren J. Verheijen, F. Hille, Philhert, C. A. Bekker en II. A. Egberts, streefde men steeds op den ingeslagen weg voort en bevorderde men menigmaal de beste oogmerken. Concerten werden gegeven ten voordeele van watersnoodlijdenden, van nooddruftigen door den brand te Enschedé, van de armen in deze ge meente, en bovendien steunde de Vereeniging herhaalde malen door het geven zanguitvoeringen de Commissie voor Volksvoordragten in haar edel streven. Bij den terugkeer der strijders uit Atsjin was weder Cecilia werkzaam oin de feestelijkheden te dier gelegenheid op te luisteren. Veler steun en medewerking werd ondervonden gedurende het verloopen vijfde gedeelte eener eeuw; de heer mr. Stak man Bosse was gedurende al dien tijd kunstlievend lid. Het bovenstaande maakt uit den hoofdinhoud der rede, waarmede de heer C. Ruijgh, president der feestvierende Vereeniging, jl. Zondag avond de buitengewone vergadering in de toepasselijk versierde zaal van Musis Sacrum opende, en waarin hij hulde bragt aan den steeds ijverigen directeur en aan allen, die met hunne muziekale en vocale talenten Cecilia steun verleenden. Een keurig programma, uit zes welgekozen nommers bestaande, werd daarop zeer verdienstelijk uitgevoerd. Bij den aanvang der tweede afdeeling werd het woord gevoerd door den heer J. F. Groen, die, ofschoon er, sedert hij zich tot deze Vereeni ging met zijne mede-oprigters verbond, 20 jaren zijn heen gegaan, zijne voortdurende ingenomenheid met Cecilia betuigde, blijkbaar ook door de omstandigheid, dat drie zijner kinderen voor en na tot de Vereeniging zijn toe getreden. Met toepasselijke dichtregelen eindigde de heer Groen zijne rede. Een zeer geanimeerd bal besloot deze feestelijke bij eenkomst. Aangenomen het beroep naar de Christ.-Geref. gemeente alhier door ds. Klercq, predikant te Zuid-Beijerland. Z. K. H. Prins Alexander zal zich, naar het Dagblad verneemt, heden of morgen via Parijs naar Algiers begeven. Het rapport der Friesche commissie betreffende de Deensche zuivelbereiding. Ingeruimen tyd.zegtdeZwol.Crt., is er op landbouwgebied geen zoo be langrijk geschrift in het licht verschenen als bovengenoemd rapport. Wel is waar ontbrak het niet aan talrijke mededeelingen of beschrijvingen, die ons een denkbeeld konden geven van de wijze waarop de zuivel in Denemarken en aangrenzende landen bereid wordt, en aan ver klaring van bet feit, dat nu reeds aan onzen landbouwersstand eu onzen handel aanzienlijke schade wordt toegebragt door de sterke daling der zui vel prijzen, vooral die der boter; maar een flinke uit eenzetting der kwestie door knappe practici met aanwijzing van de middelen tot herstel van het bestaande kwaad, ontbrak tot nu toe. Aan de drie heeren der commissie, vergrijsd in de beoefening van het landbouwbedrijf, komt groote lof toe voor de wijze waarop zij de taak, die zij bereidwillig, op verzoek van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, op zich namen, hebben uit gevoerd. Hun rapport is verblijdend in zooverre daaruit blijkt, dat, hoeveel goeds elders aanwezig is, 't geen wij bij otis missen, daar tegenover ook ten onzent veel prijzenswaardig voorkomt, dat in audere landen ontbreekt. Met klem wordt gewezen op onze voor treffelijke weiden en uitmuntend vee, op den trap van ontwikkeling der bij ons heerschende cultuurstelsels, welke iu veel opzigten uit munten boven die iu de Noordscbe rijken, maar vooral ook op de mogelijkheid om, op den duur in onzen boterhaudel met goed gevolg tegen onze Noordsche naburen te concurreren mits... het ouzen vee houders slechts ernst is met het verwisselen van eenige vast inge wortelde, eeuwenoude doch verkeerde handelwijzen bij de zuivelbe reiding voor erkend betere. De genoemde commissie, bestaande uit de heeren C. L. van Beyma thoe Kingma, P. Walma en H. Pasma Tz., nam 28 Junij van het vorige jaar de reis aan. De laatstgenoemde geeft, in den vorm van een dagboek, een zeer belangwekkende beschrijving van de onder vinding, betreffende de zuivelbereiding opgedaan en tevens van andere bijzonderheden omtreut de bezochte oorden en steden. Wij moeten ons hier natuurlijk bij de eerste bepalen. Het eerste rustpunt op de reis was een bezoek aan den heer C. Petersen te Oldeuburg, algemeen secretaris der Oldenburgsche Landbou w-Maatschappij en redacteur der bekende Milchzeitung. Onder zijn geleide werd de zoogenaamde „Milchkeller" te Oldeuburg bezocht, een nieuw, ruim en doelmatig ingerigt gebouw, dat met inventaris en alle benoo- digdheden voor den handel in melk en room, voor boter- en kaas bereiding, benevens kelder en kaasvertrekken, stallen en ijshuis, Gisteren heeft de Prins, na gedurende geruimen tijd zijn kamer gehouden te hebben, voor het eerst weder een rijtoer gemaakt. Op het onlangs van Ursem ingediende verzoek aan den minister van Waterstaat, Ilandcl en Nijverheid, om verbetering van het postverkeer te dier plaatse, is tot veler teleurstelling dezer dagen afwijzend beschikt. Men schrijft ons van Waal op Texel, dd. 20 dezer: ,Heden is alhier tot predikant beroepen de heer F. T. de Mazure, te Bennebroek. Met hem stonden op het drietal de hh. B. H. Habbema en J. F. L. Boonacker." De talentvolle tooneelspeler Albregt is weder ingestort; zijn toestand moet thans niet zonder ernstig gevaar zijn. De Hollandsche Hypotheekbank deelt over 1878 een dividend uit van f 7 per aandeel. Het dividend der Katholieke Illustratie over 1878 is bepaald op f 6.65 per aandeel van f 100. Het dividend der Utrechtsche brood- en meelfabriek over 1878 is bepaald op 10 pCt. of tien gulden per aandeel. Het dividend der Koninklijke Tapijtfabriek te Deventer, over 1878, is f 164 per aandeel van f 1280. De Tijd geeft een verslag van de oneenigheid, welke in den laatsten tijd in den boezem der Ned. Herv. kerk te bespeuren is, en besluit haar overzigt aldus: //Het hooge gewigt van den thans begonnen strijd blijkt uit het mede gedeelde genoegzaam. Dat liet eenmaal zoover moest komen en zelfs dat het hierbij niet blijven zal was en is voor ons, Katholieken, geen vraag, maar zekerheid. Uit het oproer is de Nederlandsche Hervormde kerk geboren, in oproer zal zij ten onder gaan. „Zeer juist is reeds voor ettelijke jaren door den modernen predikant dr. Jorissen het oude Hervormde kerkgenootschap aangeduid als: een hinkende Katholieke kerk op krukken. Het Protestantisme had zich van het door den God-mensch gevestigde gezag der eene ware kerk losgerukthet gevoelde echter dat het, om zijne massa's bijeen te houden, toch een steunpunt noodig had en nam zijn toevlugt tot de krukken van het magtig opgeworpen menschel ijk gezag, daar leunde het op. Dit ging eenigermate, zoo lang het hout, waaruit de krukken vervaardigd waren, gaaf bleefmaar nu dit eindelijk vermolmd geraakte, is het gevaar van reddeloos neer storten niet te voorkomen. Of dit heden of morgen geschiedt, doet minder af, eens komt de val.* Deze ramp zijn noodlot en tevens zijn straf ontgaat het oproer niet." Naar aanleiding van deze opmerkingen schrijft de Standaard: ,/Al dit lijden en heel deze krankheid is alleen daaruit voortgekomen, dat er nog te veel van het oude Rome in de kerk was overgebleven, en dat, had ze voor twee eeuwen met de Staatskerk-idée maar durven breken, haar verloop een heel ander zou geweest zijn. Voor een doodelijken afloop moet dan ook niet de minste vrees bestaan. Hoog stens voor eene amputatie van wat toch reeds afstierf van het organisch leven en er eigenlijk nooit toe heeft behoord." Uit Rumpt (Gelderland) wordt gemeld, dat bij de verpachting der landerijen de prijzen hooger zijn geweest stoommachine enz. enz., alles te zamen ruim f 30,000 heeft gekost. De benootligde melk werd door verschillende veehouders aan de inrigting verkocht en na onderzoek der kwaliteit, volgens een vast tarief, met gebruik maken van tabellen ter becijfering, betaald. De melk, die bij inkoop gemiddeld 7 cents de liter kostlc, werd voor 12 cents in de stad aan de klanten afgeleverd. De niet verkochte melk werd in jjjswater tot 4 a 5 graden Celciu3 afgekoeld en daarbij 20 pCt. der room verkregen, die men tegen 72 cents de liter verkocht. Het karnen geschiedde van de zoete melk; de boter bragt f 1.62 per KG. en de uit de afgeschepte melk gemaakte kaas 48 cents mede per KG. op. Er wordt bijgevoegd, dat gelijktijdig in Friesland de marktprijs der boter f 1.30 en die der kaas nog geen 24 cents per KG. bedroeg. Het Swartzsche systeem, hier gevolgd, leverde de volgende voordeelen: 1. de versche melk, tot 4 graden Celcius afgekoeld, zet veel spoediger room af, dau bij hoogere temperatuur plaats heeft2, de rootn van melk. slechts 12 tot 24 uren oud, is geuriger, zoeter en smakelijker, dan wanneer eerst na 36 eu 48 uren (gewone methode) afgeroomd wordt; 3. de lage temperatuur verhindert het zuur worden der melk en heeft op de stevigheid van het boter- product een gunstigen invloed, zoodat 4. de boter steviger, vaster (of digter) en drooger is dnn die bij de gewone wijze van handelen verkregen wordt. Het karnen, dat in 30 minuten afliep (de commissie was hierbij tegenwoordig) en hst kneden der boter geschiedde met behulp van een stoommachine van 4 paardekracht. Het volgende bezoek gold een gunstig bekende inrigting voor opleiding van meisjes, door vele belangstellenden bezocht, te Rastede aan den Wilhclmshavener spoorbaan. Kortheidshalve bepalen wij ons hier tot de mededeeling, dat de afrooming der melk hier niet volgens de Swartzsche methode geschiedt, maar op de gewone wijze. Ook hier echter wordt de beroemde fijne tafelboter uit room bereid, die slechts 25 tot 36 uren oud is. Met de afgeroomde zoete melk mest men met uitstekend gevolg kalvers vet. „Zegt het voort," voegt de verslaggever hierbij. Van eeu deel der afgeroomde melk wordt kaas gemaakt. Zeer accuraat houdt men hier boek en daardoor bleek, dat de bruto opbrengst van elk rund per jaar gemiddeld f 393.60 bedroeg, dat elke koe jaarlijks 3400 liter melk gaf enz. Er werd veel krachtvoeder bijgebragt en een zeer hooge pacht betaald en toch leverde het bedrijf een goede winst, niettegenstaande de grond niet vet was. Van een geheel anderen aard bleek een bedrijf van ruim 100 hectaren groot op zwaren kleigrond te Rodekirche te zijn. Vetweiding van prachtig Durham-of gekruist Shorthornras was hier de hoofdzaak. Dc zeer ontwikkelde eigenaar erkende wel de voordeelen, verbonden dnn in de laatste jaren het geval was. Sommige verpachters hébben tot 20 pCt. meer gemaakt dan verleden jaar. Het is ongeloofelijk, dat de prijzen weer zooveel hooger zijn, want het jonge groen ziet er nog zeer slecht uit. De handel in guste koeijen is in de streken langs den IJssel sedert eenige dagen zeer levendig. De prijzen, die besteed worden, zijn nagenoeg even hoog als in 't vorige jaar, zoodat het Vooruitzigt der vetweiders, die toen wegens den hoogen inkoopsprijs van 't vee over 't algemeen weinig verdiend hebben, thans niet zeer bemoedigend is. Het aardappelen pooten langs den IJsselkant is in vollen gang. De wintergranen staan uitnemend, terwijl boven bedenking alle wintergewassen door strenge koude eu gevarieerd weder niets geleden hebben. Vee loopt hier en daar reeds in de weide. Bij gelegenheid, dat in de provincie Groningen dezer dagen werd gediscussieerd over de wenschelijkheid van deelneming aan het rundveestamboek, werd het volgende medegedeeld nopens eene koe van den veehouder Joh. de Vries, te Baard in Friesland, die in het stamboek voorkomt onder den naam van Koningin, sub No. 197, inlandsche koeijen. De koe was hoog bij het kruis 156 cM., op de schoft ook 156 cM. en breed over het kruis 65 cM. De koe had geen goeden melkspiegel, en daarom zou ze eerst niet in het stamboek worden opgenomen. De Vries beweerde echter, dat de koe twee maajiden lang altijd 40 liter per dag gaf, en dat dan de melk wat minder werd. Men nam nu zelf de proef, en de Vries kreeg geluk. De koe werd opgenomen. Zij werd verkocht in Maart 1878 voor f 700, met bestemming voor de tentoonstelling te Parijs. Daar werd zij bekroond. Het kalf, dat ze bij zich droeg, was vóór de geboorte reeds verkocht voor f 200. Ook door deze koe heeft de theorie van den melkspiegel veel van hare waarde verloren. De Ilaagsche briefschrijver der N. Gr. Crt. verzekert, dat alle onrustbarende tijdingen omtrent den gezondheids toestand van leden der koninklijke familie verzinsels zijn; dat Z. M. de Koning en H. M. de Koningin in de laatste dagen herhaaldelijk des middags wandelden en redendat Z. M. volkomen gezond en, naar 't uiterlijk te oordeelen, innig gelukkig is, waarvoor, volgens een geloofwaardig gerucht, een bijzondere aanleiding zou bestaan, een aan leiding, die in zeker opzigt een reden van nationale vreugde zou kunnen worden. Wat daarvan is, zal spoedig blijken. Ook in de Ilaagsche kout, van de Prov. Gr. Crt. vindt men daaromtrent een mededeeling: „HH. MM. de Koning en de Koningin zijn zoo gezond en welgemoed, als men zou kunnen wenschen. De Koningin heeft zelfs haar gemaal het blijde vooruitzigt geopend, haar niet alleen als gade, maar ook als moeder te kunnen begroeten. Het spreekt van zelf, dat de Koningin nu nog meer dan vroeger met allerlei oplettendheden overladen wordt. Sedert eenige dagen gebruiken nu Koning en Koningin het middagmaal zonder eénig verder.gezelschap; kamerheer, adjudanten en hofdames kunnen gezamelijk aan eene afzonderlijke tafel in een ander vertrek plaats nemen." aan liet maken van boter en kaas, docli de aanzienlijke kosten, verbonden aan hel verkrijgen van geschikt werkvolk (werkmeiden moesten tegen hoog loon uit Zweden, ja zelfs uil Finland komen), dongen niet weinig af op dat geldelijk voordeel. De vraag of landbouw of veeteelt en veefokkerij, melkerij of vlccschproductie het meeste voordeel in een bedrijf zal geven, is, zoo zegt de verslasrgever, niet te beantwoorden, dan met inachtneming van plaatselijke omstan digheden, soort van grond, veerassen, die daar aarden enz.ook van den smaak en den aanleg van den eigenaar. Na hel bezoek aan de vette landerijen in de omstreken van Oldenburg ging de reis door zeer schrale en zandige, maar om de vlijt en den vindingsgeest der bevolking des te merkwaardiger streken naar Hamburg. In de nabijheid van die welvarende en scboone koopstad, bezocht de commissie de meijerij van den heer Drehse. Zeer wetenswaardige bijzonderheden lezen wij weder van deze inrigting voor het bereiden van boter cn kaas cn voor het ver- koopen van melk op groote schaal. Behalve een directeur is hier ook een boekhouder geplaatst. De prijzen bij in- en verkoop der melk, die door nabijwonen.de veehouders geleverd wordt, is hier 7 en 12 cents; het vervoer naar de stad geschiedt in afgesloten karren, waarin door ijswater het Auur worden der melk tegengegaan wordt. Alle mogelijke voorzorgen zijn daarbij genomen, opdat de klanten de melk onvervalscht in huis bekomen. De onverkochte melk wordt terstond afgeroomd door middel van een centrifuge, door een stoommachine van 4 paardekrachten in beweging gebragt en die 1000 omwentelingen in een minuut mankt. In 30 minuten zagen de bezoekers de zuivere, dikke en suikerzoete room zich daarbij volkomen afscheiden en in een vat verzamelen; dit laatste is een verbetering, die eerst iu den laatsten tijd in deze methode is gebragt. Van 20 liter room,- uit 100 liter melk, verkrijgt men 4 KG. boter, welke voor f 1.50 en de, uit de afgeroomde melk bereide, kaas, voor 48 cents het KG. verkocht wordt. Verder deelde de eigenaar der melkerij mede, dat de centrifugaal- of afroomings-uiacbine hein gekost had f 720, de stoommachine f 2100 en de overige onderdeden van den inventaris van de fabriek f 300, dus te zamen f 3120, waarbij dan nog moet gerekend worden de rente of huur der gebouwen, die veel minder kostbaar waren, zegt de commissie, dnn bij de toepassing van het Swartz'sche systeem vereischt wordt. Zij was tevens van oordeel, dat niet alleen de burgerij van deze inrigting veel profiteerde, maar ook de onder nemer een ruime rente verkreeg, en zij wenschte aan elke (groote) gemeente in Nederland zulk een onderneming toe. Wordt vervolgd).

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1