HELDERSCHE EN MEI R EIIEPER COURANT. Nieuws- et Advertentieblal voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 50. Vrijdag 25 April. Jaargang37. BEKENDMAKING. W ij huldigen li e t goed e." Verschijnt DingscUg, Donderdag en Znturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. p u franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 103. Prijs der Advprtentiën: Van 11 regel» 60 Cent», elke regel meer 15 Cent». Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Pc BURGEMEESTER der gemeente MELDER mankt ter voor koming van ongelukken bekend, dat met Mei a. s. de schietoefe ningen van Zr. Ms. artillerie-instructieschip «HET LOO" met gcschnt aan „DE IIORS" een aanvang zullen nemen. Op den dig van oefening tal één uur vóór den aanvang een los schot gedaan en een roode vlag am den voortop van genoemden bodem geheschen worden. PE HORS zul dan over de geheele lengte in de rigting der rooilijn en ook in eene zijdelingsche rigting van ongeveer G00 meters voor vaartuigen, personen, enz. onveilig zijn. Helder, De Burgemeester, den 21 April 1879. STAKMAN B038E. HELDER en NIEUWED1EP, 24 April. Morgen zal liet 50 jaar geleden zijn, dat onze geachte plaatsgenoot, de lieer J. E. Janzen, voor de firma Gebrs. Janzen, voor de eerste maal bij openbare aanbesteding, aannemer werd van een der gemeentewerken, 't Gold de aanbesteding der gemeenteschool aan de Hoofdgracht, sedert voortdurend in gebruik. De aanbesteding liad plaats in 't toenmaals bestaande logement „De lloode Leeuw." De aannemingssom bedroeg f 8023. Het proces-verbaal van deze besteding werd geteekend door den burgemeester J. In *t Velt en den secretaris C. Jongkees. Het 4de bat. 7de reg. infanterie, alhier in garnizoen, zal, naar wij vernemen, in den loop van dit. jaar tijdelijk elders worden gekazerneerd, met liet oog op herstellingen, die de kazerne moet ondergaan. Onze Marine-etablissementen werden dezer dagen door een tweetal Deensclie zeeofficieren bezocht, die mede namens hun gouvernement naar Engeland zijn geweest om ook daar de voornaamste inrigtingen der zecmagt in oogenstrhouw te nemen. Naar bet Dagblad meldt., heeft Z. K. H. Prins Frederik de uitnoodiging om de gala-voorstelling in den Stads schouwburg te Amsterdam te komen bijwonen, aangenomen. Dr. F. M. Cownn, arts, oft'. van gez. 1ste kl. bij de Koninklijke Xederlandsclie Marine, is wegens ligcliaams- gebreken afgekeurd voor de dienst en zal op pensioen gesteld worden. De lieer Cowan zal zich te Amsterdam vestigen, waar wij dezen ervaren geneesheer eene uitgebreide praktijk toewenschen. Beroepen te Rotterdam dr. A. Kuyper, te 's Hage. Bedankt voor het beroep naar Alkmaar door ds. van der Dussen, predikant te Rlienen. Het rapport der Friesclie commissie betredende de Heensclie zuivelbereiding;. Vervolg Met ingenomenheid maakten (1e reizigers vervolgens kennis met den grijzen dichter in de plat-Duitsche volkstaal, prof. Klaus Groth, te Kiel, die, zooals hij zeide, „die Ilolliinder liebte." Zij weiden door hem naar het proefstutiou voor zuivelbereiding, staande onder de leiding van dr. Jensen aldaar, begeleid. Hoewel deze ongelukkig niet te huis en het bedrijf, wegens vacantie aan de academie, niet in werking was, toonde toch de welwillende directeur, dr. Kirchner, alle onderdeden der nog jeugdige inrigling en deze maakte op de bezoekers een hoogst gunstigeu indruk. Een leerrijk voorbeeld van de toepassing van het Swartz'sche afkoelings-systecm, maar zonder het gebruik van ijs, leverde de meijerij van den groothertog van Oldenburg, in gebruik van den heer Drenklialin, tc Steiulorf. Het ufkoriwater (waarvan hierbij veel noodig is), uit een artesische put afkomstig, dat steeds ecu temperatuur van ongeveer 7 gr. C. had, vloeide in den melkkelder aanhoudend uit een kraan in de bassins, waarin de vertind ijzeren vaten stonden af te rooincn, om aan de andere zijde weder af te loopen. 't Was koel en friscli in den kelder en hoewel zonder ijs, wordt de melk er dubbel zoo koel gehouden als in de Eriesche (of Nederlandsche) melkkelders. Van de G bassins waren er 3 in gebruik en er was ruimte genoeg beschikbaar om de melk van 500 (zegge vijf honderd) koeijen af te koelen. De melk wordt driemalen afge roomd na 12, 24 en 36 uren, en vervolgens voor het bereiden van kaas gebruikt. Van de talrijke en blijkbaar met zorg verzamelde opgaven mogen de volgende hier niet achterwege blijven. Met het akkerland mede was liet bedrijf 540 hectaren groot. Onder de gebouwen kwamen o. a. voor: een koestal met ruimte voor 300 stuks ruudvee, een stalling voor 4G paarden, varkensstal met 138 oude en jonge varkens, een kuiperij voor botervaten met bergplaats voor beukenhout, woningen voor de gehuwde arbeiders met gezinnen enz., te zanien een klein dorp met bijna 100 bewoners. Van de 225 stuks melkvee (het gemiddelde getal van zomer en winter) werd gemiddeld van elke koe 2200 liter melk, 74 kilogr. biter a f 1.5G en 100 kilogr. kaas tegen 48 cents in het jaar verkregen. Voor 1 kilogr. boter was 27 en voor 1. kilogr. kaas 12 liter melk noodig. De pachtprijs van het goed bedroeg 14400 gulden. Over een stormachtige zee naar Denemarken overgestoken, woonden de reizigers een groote landbouwtentoonstelling te Svendborg op het eiland Eüucu bij. Over de tentoongestelde boter luidt het oordeel niet gunstig, de kwaliteit was gemiddeld niet beter, eerder minder dan die der zoogenaamde boerenboter van den eersten rang op de Friesche markten. Alleen in vastheid en drooger bewerking (dus niet in smaak en geur, zooals ook uit later opgedane onder vinding bleek) onderscheidt zich de beste Deensclie boter. Met lof wordt daarentegen de kaas vermeld, als vetter, fijner, geuriger De lieer II. Kromhout, van Vlieland, is toegelaten als derde stuurman, groote vaart. Het Xederl. schip Nijverheid, kapt. Bossinga, van Vlissingen met dakpannen naar Memel, is 22 dezer in de Noordzee verlaten en 2 uur later gezonken. Plet volk is gered en te IJinuiden aangebragt. Men schrijft ons van Texel, dd. 23 dezer: „In het zoo rustige dorpje de Waal heeft jl. Maandag de ontdekking eencr belangrijke diefstal groote sensatie gemaakt. Naar wij vernemen is de heer II. Roeper, aldaar, in den nacht van Zondag op Maandag eene som van f150 of f 160 ontvreemd. Op welke wijze de diefstal heeft plaats gehad, ligt nog in het duister; alleen weet men dat dit bedrag uit een kabinet in de voorkamer is verdwenen. De justitie doet onderzoek." Van Texel meldt men aan de N. Rott. Crt.: „Sedert het maken in 1517 van een gedeelte zeewering alhier was bij toenmaals gesloten contract het grasgewas daarvan als vruchtgebruik aan een particulier afgestaan, liet bestuur der 29 Gemeenschappelijke Polders op Texel, dat onder anderen ook dit gedeelte dijk in beheer heeft, vermeende met de bestendiging van dit contract geen genoegen meer te mogen nemen, besloot 4 jaren geleden ook dit grasgewas te verhuren, en liet door den Rijks veldwachter tegen (1e steeds voortgaande beweiding door de gebruikers proces-verbaal opmaken. De kantonregter, hierin een betwist eigendomsregt ziende, achtte zich onbevoegd beslissing te nemen, waardoor het geschil bij de regtbank te Alkmaar aanhangig werd gemaakt. Deze sprak een vonnis uit ten gunste van 't polderbestuur in liooger beroep echter werden door het geregtshof te Amsterdam de erfelijke vruchtgebruikers in het gelijk gesteld, en nu is door !t polderbestuur met 10 tegen 4 stemmen besloten van deze uitspraak zich in cassatie te voorzien en de zaak voor den Hoogen Raad te brengen." De Enkh. Crt. protesteert tegen de beweging, die in Amsterdam wordt op touw gezet, om de vrije vaart op het Noordzeekanaal te verkrijgen. Men tracht die riiet te verkrijgen door te beraadslagen over de som, die zal worden bijeengebragt, om den Staat de overneming van het Kanaal gemakkelijk te maken, maar men bereidt meetings voor en petitioneert misschien weldra, oin de regering tot die over neming te nopen. De schrijver meent, dat in de plannen der Amsterdammers vrij wat meer eigenbelang en gemak zucht spreekt, clan waarachtige handelsgeest en energie. De boer heet bekrompen, maar de handelsman is 't. Een vrije vaart is mest op den akker van den handelsman. Alle mest nu moet vooruit betaald worden en wordt in den grond gebragt op hoop van winst. Maar geen boer denkt er aan den Staat op te dragen, om een meststation dan de Noordhollandsche handelskaas, terwijl de kanterkaas veel smakelijker was dan de Friesche; deze bragt dan ook, volgens een uittreksel met vele belangrijke gegevens, uil den catalogus der tentoonstelling, meer op dan het dubbele van de beste Friesche nngelkaas. De eerste, door de commissie bezochte groote Deensclie meijerij, met toepassing vau het systeem-Swartz en van liet gebruik van ijs, was die van vrouw Nielsen op de hoeve Havaartliigaard, nabij het station Solloiöd. De zuivelproducten van deze meijerij zij i iu Kopenhagen en omstreken algemeen en gunstig bekend eu de tafel des Kouings wordt er uitsluitend van voorzien. De genoemde, hoogst kundige en geachte vrouw onderrigt voortdurend cenige boerendochters (de commissie ontmoette er een achttal) in zuivel bereiding. Drieërlei soort van kaas, voor prijzen van 70 tot 150 cent hel kilogram verkocht, worden door haar gemaakt, en onder persoonlijk toezigt (des namiddags is zij er bij tegenwoordig) in een eigen winkel in Kopenhagen verkocht. Een menigte prijzen werden door deze bewonderenswaardige vrouw op tentoonstellingen behaald, waaronder verscheidene voor de netste, volledigste en duidelijkste ninuier van nieijerij-boekhouden. Wel een zeldzaam voorbeeld van kunde en energie! Wij volgen thans de reizigers op Zweedschen boden, waar zij door den Zweedschen consul, even als in Deneraarken door den Deenschcn vice-consul begeleid worden. Zeer wordt de verdienste lijke en vriendschappelijke wijze geroemd waarop deze en nog ver scheidene andere, meest ain een der consulaten verbonden heeren, de commissie met raad cn daad ter zijde stonden eu tevens de taak van tolk vervulden. Wij vermelden dit met voordacht, omdat het uitmuntende resultaat der rondreis voor een groot gedeelte het gevolg was van dit voortreffelijke, natuurlijke van te voren verzochte geleide. Voor de meeste Nederlanders zou, wijl zij de Noordsehe talen niet verstaan, en zulke gidsen niet ter hunner beschikking hebben, een reis in die streken veel minder nut opleveren. Twee melkerijen, een nieuwe en een oude, in de havenstad Molmö, met omstreeks 30000 inwoners, groot genoeg naar het schijnt om twee ïnclkverkooperijen rentegevend te doen zijn, werden het eerst bezocht. In de nieuwe melkerij was de boter van de overschietende melk gemaakt, weder zeer stevig en goed bewerkt, maar zij voldeed toch niet zoo goed als die in de uitmuntende, boven reeds beschreven fabriek te Slagelse. Ze was minder geurig en fijn, een gevolg wel- ligt van bet te oud worden der room voordat men ze karude, als mede van de kelderachtige minder frissche inrigting der gebouwen, midden in de digt bebouwde stad gelegen. Het vaatwerk, dat hier aanwezig was, wordt als „veel beter dan het Friesche" zeer geroemd. Evenals in de volgende door de commissie bezochte meierijen (op slechts eeu enkele uitzondering na) was hier het Swartzsche systeem toegepast. De landbouwschool te Alnarp lag vervolgens aan de beurt. Behalve theoretisch onderwijs, wordt hier ook onderrigt in de praktijk ge- te stichten, waartoe ieder den vrijen toegang heeft. De schrijver beweert, dat de aandrang van den Amsterdamschen handel, om eene vrije vaart op het Noordzeekanaal te ver krijgen, eigenlijk neerkomt op den wenscli om vrij te zijn van te offeren voor wat toch in zijn belang, tot zijn voordeel noodig is. Zaturdag jl. geschiedde eene proefdekking met het nieuwe dok der Amsterdamsehe Droogdok-Maatschappij. De proef neming slaagde uitmuntend, en zoowel het zinken a's rijzen van het gevaarte, liep zonder ecnige stoornis af. Te Amsterdam is o. a. aanbesteed: het voltooijen van den beklecdingsinuur der handelskade huiten den Oosterdoks- dijk en den onderbouw der bascule-brug met bijbehoorende werken. Laagste inschrijver de heer J. L. van der Steenhoven en Co. te Dordrecht, voor f 1.213.700; Te IJmuiden heeft zich een reederij gevestigd tot het uitoefenen van de beugvisscherij. Voorloopig zal men met twee vaartuigen beginnen. De uitslag der verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Dordrecht, jl. Dingsdag gehouden, is geweest dat eene herstemming moet plaats hebben tussclicn de heeren mr. J. B. van Osenbruggen, die 431 en G. A. Loeff, die 314 van de 1051 geldige stemmen verkregen. Een schaap van den landbouwer Egge Busz te Spijk heeft 6 levende lammeren ter wereld gebragt. De land- en tuinbouw is te Renkuin in vollen gang. Overal is men druk bezig met het bewerken van den grond en het zaaijen en poten der gewassen. De winterrogge staat uitmuntend en de vruchtboomen beloven een rijke opbrengst. De prijzen van het vee zijn langzaam dalende. Vooral voor weidevee wordt aanmerkelijk minder besteed dan verleden jaar, hetgeen vooral moet toegeschreven worden aan de daling der huurprijzen van de landerijen. Een jl. Dingsdag te Deventer gehouden openbare verhuring van 204 weideregten voor melkgevende koeijen heeft opgebrngt f 9712, dat is gemiddeld f 47.60 voor elk weideregt of ruim f 6 minder dan in 1878, toen de gemid delde opbrengst f 53.78 was. Uit Almelo verneemt men dat (1e margarinc-boter- fabriek te Enschedé en een te Oldenzaal, wegens de goed- koope prijzen der melkboter, voorloopig de werkzaamheden hebben gestaakt. Een vreeselijk geval van koffijdamp-vergiftiging, meldt het Alg. Dagbl., is op een van Tjilatjap vertrokken schip voorgekomen, dat midden in zee na 34 dagen reis door een ander schip ronddrijvende gevonden is met elf dooden en acht doodzieken aan boord. Eenigen tijd geleden had men een geval vernomen, waarin de bemanning ook wonderlijk ziek werd op een schip met volle lading koffij, totdat een der zieken op het dek in (1e open lucht werd nedergelegd en hersteldemen had toen bemerkt, dat geven aan toekomstigs opzigters (inspectors) op groote Zweedsclie landbouwbedrijven en zelfs aan toekomstige boeronarbeidersBij deze gelegenheid wordt het eerst melding gemaakt van het een weinig zuur maken der room, (die echter niet ouder is dan 24, hoogstens 36 uren), om bij het karnen den „frisscheren smaak der boter te verkrijgeu, welke de Londensche markt, waarheen ook Zweden veel verzendt, verlangt. Dit „aanzuren" (niet zuur laten worden) der room, meet bij de becordceling der boter-kwestie niet uil het oog verloren worden. Voor de boter, iu de bekende bussen naar de tropische gewesten verzonden, geschiedt dit niet; de room moet hiervoor volkomen zoet gekarnd worden, waardoor wel de duurzaamheid wint, maar zcoals het schijnt, de eigenaardige geurige smaak der boter iets vermindert. Op de volgende bladzijden van het. rapport wordt hierop gedurig terug gekomen. De school tc Alnarp, grootendeels voor onderrigt in de zuivel bereiding bestemd, hield 140 stuks melkvee, terwijl het voornemen bestond om de stallen nog zooveel te vergrooten, dat men er 200 konde plaatsen. Stalvoedering is hier, evenals in geheel Zweden en ook in Denemarken, de hoofdzaak. Er waren dan ook omstreeks 40 paarden. Iu alle opzichten noemt de commissie de inrigting een model-boerderij, die zeker veel nut voor de landbouwpraktyk oplevert. Dat zij een regeringsscliool is, spreekt wel van zelf. De commissie uit in een noot. den wensch, dat „te Wageniugen slechts zooveel onderrigt werd gegeven op melkerijgcbied, als te Alnarp geschiedt", 't Zou, meent de commissie, „een, groote leemte aan vullen bij haar ouderwijs." Eenige bijzonderheden, bij deze gelegen heid vermeld, verdienen hier nog kortelijks medegedeeld te worden. Voor 1 kilogr. boter was 27 tot 28 liter melk noodig, die gemiddeld 15 pet. room bevatte. Dc melk van vee op zilte weiden (aan zee gelegen) leverde veel room, maar betrekkelijk weinig boter, waar schijnlijk tengevolge van minder dichtheid der room. Verder was de oogst der halmgewassen grooter dan men ze in 100 jaren gekend had, zoodat de zeer ruime schuren te klein waren om alles te bevatten, Vulgeus de niededceling van den consul werd de waarde van den geheelen oogst in Zweden dau ook 300 millioen gulden hooger geschat dan vau een oogst in andere jaren. Van een ander groot bedrijf, met 140 koeijen van zeer verschillend soort en ras, in de nabijheid van Ystad werd o. a. vermeld, dat het voeden en opfokken van het vee daar veel te wenschen over liet en dat men dit in Friesland beter doet. Gunstiger is het oordeel over de boter en kaas daar vervaardigd. De room werd bij het karnen, dat elkeu avond van de 's morgens verkregen room geschiedde, ook hier weer een weinig zuur gemaakt. Behalve de melk van eigen vee werd ook die van een twintigtal koeijen van buren verwerkt; men leverde wekelijks 13 a 14 vaten boter van 50 KG. inhoud af en bovendieu dagelijks veel zoete en afgeroomde- benevens karne melk, die met den spoortrein naar de stad werd gevoerd. Een bolerkneeder met een bord van 85 eM. doorsnede, deed ook hier weder wonderende boter was zeer dicht cn stevig, ongelukkig

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1