HELDURSdlIE EN MEUWEIMEPEIi COURANT. Nieuws- en AivirtaitieMad voor Hollands Noorderïwartier. 1879. N°. 53. Vrijdag 2 Mei. Jaargang37. P U B LIC A T I E. SCH TJ TT ERIJ. „W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdajr, Donderdag cn Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. 0 0 franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte betekend. Eiken Ronderdsig vertrekt de mail naar Oost-Imlië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, Gezien Z. M. besluit tan den 21 Maart 1828 (Staatsblad No. 6), houdende reglementaire bepalingen tot invoering der Wet op dc Schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), in verband gebragt met Art. 6, 7, 8 en 9 van gezegde Wet. Gezien dc dispositie tau den Heer Staatsraad Gouverneur van Noordholland, dd. 11 April 1828, No. (Provinciaal blad No. 41), omtrent dc executie der Wet op de ScbutterijeD. Roepen bij deze op olie mnnsperson' n, ingezetenen dezer gemeente, welke op oen eersten Jauuarij J8<9 hun 25ste janr zijn ingetreden, en ahoo diegenen welke in den jnre 1854 zijn geboren, alsmede de zoodanigen, welke, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen cn op den Isten Jauuarij 11. hun 34ste jaar nog niet hebbcu voleindigd, en alzoo geboren zijn in de jaren 1845 tot cn met 1853 ingesloten, dc vreemdelingen van denzelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om volgens Art. 2 der Wet van 11 April 1827 als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepas- porteerde Militairen, die, om welke redenen dan ook, zich nog niet ter inschrijving voor de Schnttcrij hebben gepresenteerd, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven- tevens te kennen gevende:» Dat de inschrijving zal beginnen den 15 Mei aanstaande, en geheel zal moeten zijn afgeloopen den eersten Jnnij daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken op het Raadhuis alhier voor de inschrijviog zal worden gevaceerd op alle werkdagen, van 's morgens 9 tol 12 ure. En ten eiude voor te komen, dat iemand, in de termen der inschrijving vallende, zich door onwetendheid aan pligtverzuim schuldig maakt, heeft het gemeentebestuur noodig geoordeeld een ieder bekend te maken met en te her inneren aan de navolgende bij de Wet van 11 April 1827 (Staatsblad No. 17) gemaakte bepalingen. Dat een iegelijk zonder onderscheid, of hij mogt vermeenen al of niet onder de bij de Wot vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, verpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven; Dat zij die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijviog verpligt zullen zijn binnen die gemeeute, waar eene dienstdoende Schutterij aauwe/.ig is, cn bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterij bestaat, zich te docD inschrijven iu die gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren iu die gemeente, alwanr zij ambtshalve verpligt zijn huu verblyf houden Dat degenen welke van hunnen juisten ouderdom geen voldoend bewijs geven, naar het oordeel van het Plaatselijk Bestuur zullen worden ingeschreven, ODverininderd de bevoegdheid van de ingeschrevenen, om van hunnen jnisten enderdom nader tc doen blijken; En dat eindelijk zij, welke bevonden worden zich niet vóór den Isten Junij te hebben doen inschrijven, door bet Plaatselijk Bestuur zullen worden inge schreven en in eene geldboete verwezen worden, terwijl zij dauienboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijkeu, dat er tijdens de verzuimde iuschrijviug geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten hnnuen aanzien bestond. Burgemeester en Wethouders vermaneD tevens ieder ingezetene dezer gemeente, welke bet aangaat, om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien, waai- door zich ieder van zijnen juisten ouderdom kan verzekeren, en hetwelk bij de inschrijving zal moeten worden vertoond, alsmede om zich ter behoorlijker lijd tot de inschrijving aan te melden, ten einde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, voor te komen. Bargeracrstev en Wethouders voornoemd, Helder, S'TAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 1 Mei 1879. C. BOON, Secretaris. 2) Do Scliildcr-r>rin sca Novelle van TIIEODOR KuSÏKIl, Vervolg.) Ecuige minuten was de vreemde heer voor Alice was liet een zeer lange tijd van zoeten maar Levenden angst in de kleine katner gebleven, waarin zij hanr werk verrichtte, maar ging toen met zachte treden door de openstaande nevendeur, bleef in het naastbijgelegen cabinet een geruimen tijd aan een der hooge vensters staan en wierp zijne blikken naar buiten op :1e drukke beweging van voetgangers en equipages. Alice Schafer spande hare krachten in om den afgebroken arbeid weder op te vatten, maar wat de oorzaak wezen mogt, die hare hand deed beven en baar blik benevelde, of dit kwam omdat ze nu reeds vier uur achtereen met gespannen ijver had gearbeid, dan of een plotseling opkomende benauwdheid haar overweldigde, zooveel was zeker, een zwakheid, die haar van hare bewustheid scheen te bcrooven, maakte zich van het meisje meester. Bleek, met het schoonc hoofd tegen den wand geleund, zat ze daar, een licht steunen ontsnapte aan haar geprangde en beklemde borst, terwijl eenige tranen haar langs de wangen rolden. Of de vreemde heer het smartgevoel, dat zich onwillekeurig bij haar ontlaste, had gehoord, dan of hij instinctmatig den toestand van het arme meisje vermoedde of gevoelde, zooveel is zeker, hij keerde zich plotseling om, ontwaarde de half bewustelooze en stond in het eerstvolgend oogenblik reeds aan hare zijde. «Wat overkomt u, mejuffrouw?* vroeg hij haar verschrikt, „gevoelt ge u ongesteld?" Het ontbrak Alice aan kracht hem te antwoorden; slechts een augstige blik uit de door tranen verduisterde oogen rustte op hem, terwijl de grootste vrees en bekommering op zijn gelaat te lezen stond. De vreemde heer had de kleine blanke hand van het meisje gegrepen en hield die slechts een oogenblik in de zijne; ze was koud, alsof het leven er uit geweken was. Spoedig tot een besluit gekomen, riep hij een van de oppassers in de galerij en zeidc tot dien man iets op een haastigen, bevelenden en gezagvoerende» toon, waarop hij snel tot het bewustelooze meisje terugkeerde. Vervuld met innig medelijden sloeg hij aandachtig de kommervolle, bleeke en toch zoo schoone gelaatstrekken gade en sprak zacht in zich zeiven: „Arm kind! de strijd met behoefte en ellende heeft haar overmeesterd." Welke gedachten rezen in deze oogenblikken in de ziel van den man op! Dat arme jonge meisje had reeds sedert geruimen tijd zijne belangstelling opgewekt. En Eet was hem ook niet ontgaan hoe hare wangen van dag tot dag bleeker werden en den glans van de zielvolle oogen steeds meer en meer verduisterde, en onwille keurig drong de vraag zich bij hem op: „Hoe lang zal zij de kracht nog behouden om te kampen tegen armoede en ellende?" Zonder dat zy het vermoedde, was hij haar vroeger reeds op een KELDER en NIEUWED1EP, 1 Mei. Tot predikant bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen ds. Bruins van Aartswoud. Met den bcroepene stonden op liet drietal ds. de Hol te Bedijkteschermer en ds. Slotemaker te 's Heerenberg. De Zweedsche oorlogskorvet met stoom vermogen Balder, kommandant Ergstrüm, Dingsdag namiddag van Chcrbourg alhier ter reede gekomen, is gisteren weder vertrokken. Een ernstige zieke werd van dezen bodem naar bet Marine-hospitaal overgebra'gt. Jl. Zondag werd, voor bet front der daartoe aangetreden adelborsten, onderofficieren en minderen, bij bet Koninklijk Instituut voor de Marine, aan den sergeant der mariniers J. Drabbe overhandigd de kleine gouden medaille voor 30 jaren trouwe en eerlijke dienst en eene gratificatie van f50. Bij de uitreiking wees de kommandant van het Instituut op dc diensten door genoemden onderofficier nu reeds 17 jaren bij deze inrigting bewezen, waar tevens liet onderwijs in do schermkunst en in liet zwemmen sedert jaren aan hem is opgedragen. Aan den officierskok II. Koenot, dienende aan boord van liet ramscliip Guinea en aan den officierskok Lindeloo, dienende aan boord van liet artillerie-instructiescbip liet Loo, zijn jl. Maandag toegekend de kleine gouden medaille cn f 50 gratificatie voor 3fijarige trouwe cn eerlijke militaire dienst. Jl. Dingsdag morgen is bij de directie der Marine alhier de zilveren medaille met f 50 gratificatie uitgereikt aan J. Dijkshoorn en J. Visser, voor onafgebroken trouwe dienst op 's Rijks werf. Door een groot aantal ingezetenen van Terschelling is een adres van ondersteuning gezonden aan Z. Exc. den minister, wat betreft de aanvraag van den heer Thomas, scheepsreeder alhier, om onder genot van eenige toelage een poststooinboot van Terschelling op Harlingen in de vaart te brengen. Zij wijzen op de lioogstgebrekkigc en middeleeuwsclic gemeenschap met den vasten wal, waardoor de ontwikkeling van handel, nijverheid en vissclierij ten zeerste wordt tegen gehouden, terwijl liet meermalen gebeurt, dat menschen, die dit eiland moeten bezoeken, toch onverrigter zake terng- keeren, omdat het voor hen geen vaarbaar weer is in een postschuit, of omdat die schuit reeds vertrokken is. Wel is waar ontbreekt bet den schippers volstrekt niet aan moed om te varen en moet bet al vrij bar zijn eer ze blijven liggen, maar verreweg de meeste passagiers zijn op zulke zeetogtjes niet gesteld en voor dames zijn ze ook volstrekt niet aan te bevelentrouwens bij stilte of ijs kan men met een zeilvaartuig niets beginnen, 't Is dezen winter natuurlijk meermalen gebeurd, dat men daar 3, 4 of meer dagen op brieven cn couranten moest wachten. zekeren dag gevolgddoor enge, doffe en bedompte straten leidde haar weg naar de verblijven der armoede. Daar betrad zij één van die huizen, wier uiterlijk reeds den tamelijk goed geliuis- vesten raenscli, als hij soms eens in zulk een wijk verdwaald geraakt, afgrijzen inboezemt, en waar toch dozijnen van iamilicn in enge, muffe kamers leven en nauwelijks de noodige versche lucht verkrijgen kunnen om naar lust en behoefte adem te halen. Daar woonde dus die bleeke en toch zoo schoone kunstenares. Een klein winkeltje, dat door een van de bewoners in datzelfde huis in de benedenverdieping gehouden werd. bood den vreemden heer de schoonste gelegenheid aan om naar dc jonge schilderes onderzoek te doen. En alles wat hij daar mogt vernemen, was wel geschikt om de belangstelling, die hij voor haar reeds had opgevat, nog aanmerkelijk te vermeerderen. De kleine winkelierster was onuitputtelijk in de verkondiging van den lof van mejuffrouw Schüfer. Op hare snapachtige wijze had zij. spoedig een duidelijke schets oulworpen van de verschillende omstaudigheden, waaronder de familie Sclüifer, die nu reeds sedert eenige jaren in een achter kamer van haar woonde, gebogen ging. Hij deed de ontdekking op, dat de vader van Alice vroeger een zeer hooggeacht schilder was geweest, wiens schilderstukken zeer gezocht en ook zeer ruim betaald werdendat hij vroeger vele vereerders, maar ook vele benijders had gehad, doch nu reeds sedert jaren onbekwaam was tot eenigen arbeid cn bijgevolg ook ten eenenmale van een middel van bestaan verstoken was. Schilfer scheen vroeger één van die weinig bevoorrechten onder de menschen te zijn geweest, aan wie een waarachtig geluk iu het leven ten deel gevallen was. De talentvolle schilder had een lieve, schoone vrouw en drie beelden van kindereuzijn huis was als het ware een kleine staat van geluk en liefde. Maar helaas! spoedig, te spoedig naar den menseh gesproken, had er in zijn huis een treurige omkeering plaats. Sehiifer werd door een ooglijden aangetast, dat eerst zeer onbe duidend scheen, en de doctoren gaven alle hoop, dat er eene spoedige genezing volgen zoudoch het duurde maanden, jaren en de vlijtige kuustcuaur, die altijd zijne krachten getrouw had gebruikt, zag zich tot werkeloosheid veroordeeld. In de huishouding moest steeds meer en meer worden bezuinigd; bij den aanvang van den rampspoed, die hem overkomen was, hielpen zijne vrienden hem getrouw, maar spoedig was ook de hulp van dezen niet meer toe reikend en de nood drong de woning van de vroeger zoo gelukkige menschen binnen,. Trots het uitdrukkelijk verbod van de geueeshccren, begon Schafer, gedrongen door de behoeften van zijn gezin, weder met zijn gewonen arbeid, maar moest, helaasspoedig de ervaring opdoen, dat het met zijne scheppingen gedaan was, dat het licht zijner oogen onherstelbaar verloren was. In dezen tijd van druk cn ontbering viel er een zonnestraal van geluk in zijne woning. De kleine Alice, nauwelijks twaalf jaar oud, begon ieder stukje papier, dat ze machtig kon worden, te beschilderen, en hoe ziek de oogen Met de meeste belangstelling wordt dan ook in deze de beslissing van Z. Exc. verwacht. Tijdens IiD. bezoek te Amsterdam beeft Z. M. de Koning bekrachtigd het wetsontwerp tot regeling der militaire pensioenen bij de zeemagt. Aan de berigten omtrent den feestelijken intogt der Vorstelijke personen te 's Hage ontleenen wij deze bijzonder heden: Per Rijnspoor zijn dien dag (Maandag) 5000 personen naax? de residentie vertrokken. Een zuigeling, door de moeder in doeken gewikkeld medegenomen om den intogt te zien, is door liet gedrang der menigte in het Koordeinde doodgedrukt. Toen de stoet voorbij was, zoo meldt men o. a. aan bet Hbld., en de juichkreten nog aanhielden, zagen wij achter bet laatste rijtuig, dat eenige heeren van liet gevolg bevatte, een büitenman op een inooi paard, die boertig genoeg was om die ovatiën voor zijne rekening te nemen cn met zijn oranjepet kluchtig regts en links te bedanken. Dat was eclit-Hollandsch en zou men in een ander land niet zien. Te 's Hage is overleden jlir. mr. B. van den Velden, van 1814 tot 1872 lid en vice-president van den Hoogen Raad. De overledene bereikte den leeftijd van 79 jaren. Toezegging van beroep naar Wervershoof is gedaan aan ds. II. J. Stamrood, predikant te Hoorn op Terschelling. De heer A. N. Erkelens, genees-, heel- en verloskundige te Terschelling, is als zoodanig benoemd te Slochteren. De Tielsche brandverzekering-maatschappij keert dit jaar een dividend van 20 pCt. uit. Door het hoofdbestuur der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, is aan het departement de drie Egmonden eene subsidie toegekend van 900 gulden, voor eene op te rigten bewaarschool, te Egmond aan Zee. De Tijd dringt er in een hoofdartikel op aan, dat de Katholieke kiezers zelfstandig zullen optreden, ook in die districten, waar zij onmogelijk een eigen candidaat kunnen afvaardigen. „Verkiezingen hebben zegt zij ook een zedelijke kracht, die den verslagene van lieden tot een latere over winning kan voeren. Ons politiek leven is door en door ongezond, en boe duidelijker het blijkt, dat, trots alle kunst matig verkregen meerderheden, de rockelooze partij, die thans meester is Aan het land, niet de meerderheid onder het volk en de kiezers heeft, hoe bettsr het uitzigt wordt op hervorming. Moge dus niemand onzer zich laten aan steken door algemecne lusteloosheid, maar ieder integendeel toonen, dat, al worden onze regten ook miskend en gekrenkt, wij ze niet opgeven, maar ten allen tijde gereed staan om ze te handhaven. En al kon er bij de Junij-verkiezingen door ons niet anders worden bereikt dan dat de vaste wil van haar vader ook wezen moglen, spoedig ontdekte hij het groote talent, waarmede dat kind begiftigd was; dit was zijne erfenis aan haar. Met allen ijver begon hij nu zijue dochter te onderwijzen en Alice's kinderhand werd steeds vaster, hare vorderingen steeds gruotcr eu veclbeloventler. Maar het ooglijden van Schafer ver ergerde ook eu spoedig moest hij het geheel eu al opgeven, zijn met ziovele talenten begaafd kind verder te ouderwijzen. Xu volgde een tijd van het droevigste lijden. In zijue toekomst teleurgesteld, de zijnen in kommer en gebrek wetende, zouder uit zicht op eenige hulp, trof den ongelukkigen kunstenaar nu boven dien nog een bittere slag. Zijne arme vrouw bezweek onder de slagen des onspoeds. D^- vertwijfeling over liet harde lot, dat de haren trof, had haar tot liet laatste oogenblik van haar leven ge kweld en liet scheiden haar dubbel inoeielijk gemaakt. Sedert dien tijd waren jaren voorbijgegaan, jaren vol ktnnmer cn ellende. Een getrouwe vriend, een kunstbroeder van Schafer, had van nu af het talent van Alice ontwikkeld cn de kunstmin nende werkzaamheid van liet jonge meisje voorzag iu dezen tijd alleen het gcheele huisgezin van het noodzakelijke. Hare schilde rijen en teekeningeu werden aan een kunsthandelaar verkocht, doch deze, wetende in welke bekrompeue omstandigheden de familie van de kunstenares verkeerde, trok daaruit zijn voordeel, terwijl hij het nng liet voorkomen, alsof alleen slechts medelijden hem bewoog, dc voortbrengselen van den arbejd van Alice te koopentot baar sprak hij altijd van de jonge, nog zoo geheel onbekende schilderes en betaalde een prijs, die iu geen dc miusle verhouding stond tot de waarde van hare kunstproducten; terwijl hij tegenover zyne klanten het talent en dc school, waarin de kunstenares zich geoe fend had, uitbundig prees, en daardoor dan ock voor zich geheel andere prijzen bedong. Door tnsscheukomsl van haar leermeester was door een rijke dame aan Alice opgedragen een copie van een schilderstuk, dat in het Museum tentoongesteld was, te maken, dat haar dau nu ook dagelijks bezig hield, en de vriend, eeu vroegere collega van haar vader, had haar meegedeeld, dat het loon, zoo haar arbeid goed gelukte, hoog zou wezen. Aangespoord door dit streelend vooruit zicht, had ze met onvermoeide» lust en ijver eeu begin met haar copie gemaakt en thans was ze reeds zoover gevorderd, dat het de voltooiing nabij was. Het jonge meisje sloeg volstrekt geen acht op de zwakheid, die haar nu en dan overviel, het harde woord: „het moet gereed zijn," stond haar bestendig voor den geest, en hierdoor kon ze alles wat haar overkwam vergeten. Maar de in gespannen arbeid cn alle huiselijke zorgen en beslommeringen, die mede op hare schouders rustten, hadden toch het meisje, hoe sterk haar wilskracht zijn mogt, overweldigd. Met behulp van den oppasser bracht de vreemde heer haar in het met haast ontboden rijtuig en reed met het bleeke, maar nu weder tot bewustheid gekomene meisje door de drukbevolkte straten, tot ze langzamerhand in de steeds engere wijken van de groote

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1