KRISTAL-KAARSEN. MATINEE MUSICALE. ADVERTEIMTIËN. Benoemingen, enz. Benoemdtot heemraad van den polder Waard en Groet de heer A. Sloos; tot heemraad van den polder de Zeevang de heer C. Knaskooper; tot heemraad van den polder Waard Nieuwland op Wieringen de heer W. Heyblok; tot heemraad van hetdijksbestuur van Wieringen de heer J. Kooij Pz. l)e kapt.-luit. ter zee W. L. A. Gericke en de inspect. v. adm. H. S. Bosschart, zijn met 30 April jl. eervol ontheven van de waarneming der betrekking, respectivelijk van commissaris en admi nistrateur van het fonds van dek- en onderofficieren en mindere schepelingen bij 's Rijks zeemagt, onder dankbetuiging voor hunne in die betrekking bewezen diensten, en met ingang van hedeu daarin vervangen door den kapt. ter zee jlir. A. C. van Haeften en den inspect. v. adm. J. C. L. K. van Wely. De luit. ter zee 2de kl. J. D. licijning, dienende aan boord van het ramschip Guiuea, wordt met den 11 dezer overgeplaatst in de rol van het wachtschip alhier en met dien datum vervangen door den luit. ter zee 2de kl. L. A. '1'. J. F. van Oijcn. De off. van gez. 1ste kl. J. J. Borst, bchoorende tot de rol van het wachtschip te IIellevoetsluis en gedetrehcerd te Rotterdam, wordt met den 15den Mei a. s. op non-activiteit gesteld en met deu 16den vervangen door den off. van gez. 1ste kl. P. C. Buyze. Voorts wordt met laatstgenoemden datum geplaatst iu de rol van het opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, de off. van gez. 2de kl. van de landmagt, tijdelijk gedetachee.d bij de zeemagt, dr. F. Daniels. De off. van gez. 1ste kl. dr. F. M. Cowan, dienende aan boord van het ramschip Guiuea, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gesteld en met den 16 vervangen door den off. van gez. 1ste kl. G. J. van Stockum. Tot majoor bij de 6de afdecling vesting-artillerie is benoemd de kapt. jlir. W. A. Alting von Geusau, van den staf van het wapen, adjudant van den bevelhebber in de 5de militaire afdeeling. De majoor H. W. A. Oltkamp, van de 6de afdeeling vesting artillerie, is op pensioen gesteld ad f 1444 's jaars. FranHrUH. Jl. Zondag zijn te Parijs de eerste zwaluwen gezien. De beul van Parijs Roch, die Vrijdag is overleden, was 55 jaar oud en heeft in acht jaar, dat hij „monsieur de Paris" was, 54 doodvonnissen door middel van de guillotine ten uitvoer gebragt. Dultsclilana. De drie Russische studenten (nihilisten) zijn door het geregtshof te Berlijn tot eenige maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij hebden verklaard niet in appel te zullen komen. Rusland. Een telegram van den 28 April van den gouverneur van Orenhurg aan den minister van Binnenlandsche Zaken meldt: Bij een hevigen stormwind staat de stad Orenburg (een fabriekstad met 28,000 inwoners), sedert heden ochtend 10 uur in vlammen. Er is geen mogelijkheid, het brandend gedeelte der stad te redden. Het vuur verspreidt zich met vreeselijke snelheid. De ramp is ontzettend. Een telegram van den 29sten hield in: De brand woedde bij een hevigen stormwind den ganschen dag en nacht voort. Ook heden is men dien nog niet feheel meester. Verbrand zijn tot dusver o. a.: twee erken, het gehöuw van den plaatselijken staf, de artillerie kazerne, het telegraafkantoor, liet onderwijzers-instituut, liet arrondissements militair geregtshof, enz. enz. Het schoonste gedeelte der stad, de kroongelden en de meeste officiële acten werden gered. Tot dusver zijn er drie lijken fevonden. De helft der bevolking is in barakken buiten e stad onder dak gebragt Aan den gouverneur van Samara werd om liet toezenden Aan brood geseind en ook aan de dorpen in den omtrek werd een gelijk verzoek gerigt. De gouverneur aTerzoekt ten slotte den minister om spoedige hulp in geld. De minister stelde daarop per tele graaf voorloopig 10,000 roebels ter zijner beschikking. Ingezonden. ONTBOEZEMING VAN EEN OUD-ZEEOFFICIER BIJ HET UIT DIENST STELLEN VAN HET LAATSTE NEDEll- LANDSCIIE LINIESCHIP. Altijd rigtten mijn schreden zich onwillekeurig, wanneer ik in 't Nieuvvediep kum, langs de Marinehaven en sla ik mijn blikken op den kolossalen romp van het Avachtschip Kortenaer. die daar zoo stil en onbeAA'eeglijk aan de kade gemeerd ligt. Eeeds vdór vijftig jaren zocht ik die reuzenschcpen boven alles wat den jougen zeeman tot voedsel van zijn weetlust en Aveet- gierigheid kon strekken. Toen, de borst vervuld met ambitie, het hoofd vol van Necrlands heldendaden ter zee, de geest sterk door blind vertrouwen op Hollands gesternte, vlamden mijn oogen van louter vreugde en bewondering, en thans? ontmoedigd door de kennis onzer Avare grootheid, teleurgesteld in mijn verwachtingen, thans wenden mijne matte oogen zich treurig van het schip af en offer ik herhaaldelijk een diepen zucht op het altaar mijner vader landsliefde. Eertijds beschouwde ik de gevaarten, waarvan de Kortenaer de laatst oA'ergeblevene is, als de stoffelijke bewijzen van vroegere magt en grootheid, wel is waar, uitrustende na den strijd, maar toch steeds gereed en geschikt op nieuw zee te bouwen, indien het noodig werd de Avereld te vertoonen, dat Necrlands zeemagt nog bestaat. Nu herinnert dat oude schip mij slechts 's werelds ver gankelijkheid en 's raenscheu verblindheid. De Kortenaer, iu 1825 te Amsterdam op stapel gezet en in 1833 te water gelaten, is het laatste van het tal van dergelijke schepen, waarnaar vroeger de magt van een Marine-Staat werd beoordeeld. Het type werd gedurende ongeveer twee eeuwen beschouwd als de militaire eenheid, dezelfde rol vervullende als het bataillon voetvolk te lande, de ligte vaartuigen waren het paardenvolk, de ordonnancen, cavallerie, voorposten, vedetten, enz. Welk eene revolutie in de laatste halve eeuw bij de Marine! Eerst stoom op raderschepen, daarna het scbroefschip geboren, om Aveder plaats te maken voor de ram- eu pantserschepenen de vroegere wapening van schepen van 80 a 100 stukken gewijzigd in die van enkele monstervunrmondenEindelijk de torpedo's, als 't ware om het gezegde van Voltaire te bevestigen,/batir est mngnifique, mais détruire est sublirae. Doch geen bespiegelingen en uitweidingen verder; het laatste van die rompen, welke van af den tijd van de Ruyter en Tromp de zeeslagen leverden welke alleen dc zoogenaamde linie van bataille uitmaakten het laatste van die trotsche zeekasteelen zal eerstdaags door slooping ophouden te bestaan. Dit mag niet ge schieden zonder dat zeeofficieren er op wijzen, dat ditmaal de bijl wordt gegeven aan een oorlogsvaartuig, waarmee voor goed afscheid wordt genomen van de strijders, die vroeger Necrlands glorie en magt op alle gedeelten van den aardbol verkondigden en deden gevoelen. Nog ligt bet schip daar, nog even hoog en trotsch verheft het zich boven dien vlakken bodem, dien het zoo trouw moest verde digen. Een pennestreek zal het zijn aanzijn ontnemen, maar evenals de ontzielde ligchamen von dappere strijders, scbynt het mij nog indrukwekkend eu krachtvol toe. Spoedig zal die ïnatste waardige gedenkzuil van een eenmaal gevreesd volk in elkander storten; de Ïnatste hamerslagen van de sloopers zullen hol en akelig door het gaitsche vaderland weergalmen en de laatste stuiptrekkingen van zijn doodstrijd zullen, even als bij mij, dc gevoeligste zenuwen doen trillen in dc harten van alle ware Nederlanders. Doch evenals in de doos van Pandora, zoo is ook voor mij de hoop overgebleven. Niet ver van de Kortenaer ligt de Atjeh, die met haar fijne lijnen zeilhoedanigheden doet vermoeden, en die het oude zeemaushart weer goed doet. Moge dit nieuwe type de „Phocnix" ziju, die uit dc asch herrijst, dan het oog weder moedig naar de toekomst gerigt, en dan niet gewanhoopt ann Necrlands gesternte, want de poëzie der Marine, die dreigde voorgoed in de kolenhokken der ramschepen begraven te worden, herleeft en zal weder de zeeofficieren bezielen tot daden als die hunner voor vaderen. Berigten betreMe ie Stooiyaartmaatscbawiij Neierlaui. Madura Conrad Print Hendrik. Celebes Kon.der Neder l. PrinsesAmalia. Prins v. Oranje. Voorwaarts Prinses Marie. Koningin Emma Java 30 April 1879 Dungeness gepasseerd. 26 April 1879 van Port-Saïd vertrokken. 29 April 1879 Point de Galle gepasseerd. 15 April 1879 te Batavia aangekomen. 16 April 1879 Aden gepasseerd. 28 April 1S79 van Napels vertrokken. 30 April 1879 van Soutbampton vertrokken. 29 April 1879 Kaap Carvoeira gepasseerd. 24 April te Amsterdam aangekomen, vertrekt 10 Mei. In aanbouw te Stockton on Tees. In de Indische wateren. Burgeriyite Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWD: Gcene. GETROUWD: P. J. I.upgens en A. M. Bakker. W. J. Koore man cu E. Groot. J. Keesman en A. Vader. A. Vader en T. Blaauboer. P. Sterk en M. Wonderiegem. A. J. Stecher en M. üieho. BEVALLEN: D. v. Leeuwen, geb. Kunst, D. J. v. d. Brom, geb. Ludeke, D. A. Morrieu, geb. Wessel, Z. C. J. Ingelse, gel). Enzlin, D. OVERLEDEN: Geene. Levenloos aangegeven 1. Gemeente TEXEL. Van 23 tot 30 April. ONDERTROUWD.- Willem Duinker en Frouwtje Boonacker. Dirk Bremer en Antje Trap. Klaas Timmer en Neeltjc Koorn. GETROUWD: Dirk de Ruijter en Maartje Kooger. GEBOREN: Jau Jacob, zoon van Pieter Paulus van Wessem en Marijije list. Jan, zoon van Pieter Zoetelief Gerbz. en Aagje Witte. OVERLEDENDieuwerlje de Leeuw, 90 jaren, weduwe van Arie Buis. Jacob Huisman, 75 jaren, Aveduwnaar van Aagje Hin. Arie Brans, 71 jaren, gehuwd met Pietertje Bikker. feêrtaiip Waanieiinjeii te Heiier. (Laniskeet.) April. Mei.] c t- D Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. j procent, j Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 12 wnw. 5k. 766.54|t 6.6 5.2 - 6.4 0.75 Golvend 1 8 n. 0.5„ 764.28 f 4.3 5.4 - 4.5 0.75 weingolv I 12 nwtu. 2.5„ 7(13.95jf 3.9 1 6.0 - 5.6 0.75 Weersgesteldheid: 30 April 12 u. Ligtbewolkt, winderig. 1 Mei 8 u. Losbewolkt, buijig. 1 Mei 12 u. Idem. Marinehaven Nieuwecliep. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossf.n. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Chip Chase, st. R. Joung. Newcjstle. Steenk. C. Berghuijs. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 29 April. Drammen, stDrammen. 30 April. Louise, Clemer.s, CharlestonUniversal, st., Muhlgaber. Vertrokken 29 April. Q.uarta, st., Newcastle; Eider, st. en IJmuiden, st., beiden Londen. 30 April. Neptun, st., BremenOcean, Paulsen, Amerika; Runeberg, Fredriksen, New-York; Éddystone, st., Huil; Solem, Aske, St. Ubes; Staiucliffe, st., Cardiff. SCIIAGER MARKT VAN IIEDEN. PER TELEGRAAF. 10 Paarden Ossen Stieren 368 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 50 Nucht.Kalveren Rammen 774 Schapen 30al50 - lOOalSO - 60al90 - 80a280 - 160a230 - 110al30 - 70a 95 - 4a 14 - a - 22a 30 Lammeren f 20 Bokken&Geitcn - 35 magere Varkens - 45 Biggen - 30 Kippen c. Eenden Boter per kop Kaas per KG. Kip-Eijereu per 100 -250 a Eend-Eijeren -370 a375 1 a 6 SJa 15 3}a 6} 50 al50 a 75 a 85 30 a 35 MarK-ttoerlgten. Amsterdam, 29 April. Tarwe op levering f 1 hocgcr, Nov. f 268. Rogge op levering Oct. iets vaster, f 149. Raapolie vast, Mei f 33}, Sept./Dec. f 35}. Petroleum loco f 10J E. betaald. 30 April. Tarwe op levering f 2 lager, Nov. f 266. Rogge stil, puike oude Petersb. f 150, op levering Najaar iets flaauwer, Mei f 136, 137, Oct. f 149, 148. Koolzaad: f 2 hooger, Oct. f 367. Raapolie willig, Vliegend f 34}, Mei f 33}, I, i, Sept. Dec. f 35},I, -f. Lijnolie flaauw, Vliegend f 29}, 29, Mei f 29, 281, Junij/Aug. f 29|, Sepl./Dcc. f 29. Petroleum loco f 10», f Vette Kalveren 1ste kw. 95 en 2de kw. 80 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 4 a 8. Vette Vnrkens 36 a 46 c. per KG. Texel, 2S April. Hoewel de Vee-prijs nog vrij voldoende is, is er toch, bij eenige maanden geleden, groot verschil. I)e Lammeren welke toen verkocht werden voor f 12 a 14 per stuk, zijn thans bij enkele partijtjes verkocht tot f 9 en dan puike kwaliteit. De veefokker mogt vooral nu, bij het schrale voorjaar, waardoor de uitgave van aankoop van boouen en haver belangrijk is geklommen, een flitiken prijs bedingen. Rotterdam, 29 April. Vee. Gisteren en lieden zijn ter markt aangevoerd: 1629 Runderen, 209 a'ette en Gras-Kalveren, 101 nuchtere Kalveren, 116 Schapen en Lammeren, 541 Varkens en 181 Biggen. De prijzen warenRunderen 1ste kw. S5, 2de kw. 70 eu 3de kw. 52 c.Kalveren 1ste kw. f 1.05 en 2de kw. f 0.85; Schapen 85 c.Varkens a c.; alles per KG. Boter. 1ste kw. f 50, 2de kw. f 46, 3de kw. f 40. Schiedam, 30 April. Jenever f 14,50, Amst. proef f 15,75. Moutwijn f 9, per N. vat. Kampen, 28 April. Hooi. Buiten- f 11,a 12,en Binnen- f 10,— a 11,— per 1000 KG. Vervolg Nieuwstijdingen. De minister Aan Oorlog lieeft, in afwijking van de geAvoonte Aan vorige jaren, bepaald, dat de miliciens van het Avapen der infanterie reeds 1, 2 en 3 Mei a. s. bij hun korpsen zullen Avorden ingedeeld. Uit Amsterdam Avordt gemeld, dat het Koninginne-dok aldaar, dat in de a'orige Avcek op feestelijke Avijze Avcrd ingeAvijd, voorshands niet a-oldoet. Waarschijnlijk bestaat er een gebrek in de hydraulische persen. Omtrent het ongeAal, dat een vader te Zuid wending (Groningen) zijn kind heeft doodgeschoten, meldt de Veend. Crt. het volgende: „Bij den tolmeester J. W. Lokhorst avos diens schoom*ader op bezoek, aan Avien hij het mechanisme van een door hem aangekochten revolver wilde laten zien, die op dat oogenblik juist geladen aatis. Na eene oppervlakkige beschouAving trok hij ook den trekker uit de rust en begon door middel van dezen op den tuimelaar te Averken. Inmiddels was het zoontje van den tolmeester, een lieve, aanvallige knaap van vijf jaren, nieuwsgierig als kinderen van dien leeftijd uit hun aard zijn, ongemerkt naderbij gekomen, ten einde het aardig speelgoed des te beter te kunnen zien. Een enkele keer wordt de trekker te ver achteruitgehaald, Avant eens klaps valt de tuimelaar, het schot knalt in het stille Avoon- vertrek, de spitskogel treft den kleinen lleinier in de slaap en doet hem als door den bliksem getroffen ter aarde vallen. Een oogenblik staat de onvoorzigtige vader als door wanhoop en vertwijfeling verplet. Het gezigt op den getroffen lieA'eling brengt hem evenwel dadelijk weder tot bezinning en drijft hem de Avoning uit naar de kom der gemeente Veendam, om heelkundige hulp te halen. Vruchtelooze moeite! Het projectiel was op zulk eene gevaarlijke plaats in de hersenen gedrongen, dat het kind na een paar naauAvelijks merkbare zenuwtrillingen dadelijk een lijk Avas." In Bohemen is de veepest weder met groote hevigheid uitgebroken tengevolge van den invoer van een 20 stuks hoornvee uit Rusland. Ook in Smirna rigt die ATeeselijke ziekte zoodanige verwoesting aan, dat in sommige districten het hoornvee geheel is uitgestorven. Wegens het bijgeloof der bevolking is het bijna niet doenlijk, behoorlijke maat regelen tegen de verspreiding der ziekte te nemen. Dezelfde streek Avordt door sprinkhanen bedreigd. Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine. Park TIVOLI te Helder. GKK8TG ZOMERUITVOERING ZONDAG den 4 MEI 1879, ten 2 ure namiddags: II.II. Contribuanten en Inteekenaren vrij entree. Entree voor een Heer 0.49. eene Dame - 0.25. T R IJ N T J E MOOIJBOER. Schagerbrug, 2 Mei 1879. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd M. KERKHOFF en E. C. DE KLERK. Helder, 1 Mei 1879. GetrouAvd: ELLERTUS GERHARDUS VAN EDE en MARIA KIKKERT. Helder, 28 April 1879. Deze helder brandende en geheel niet afloopende KAARSEN zijn in verschillende afmetingen verkrijgbaar bij W. J. MAALSTEED, Dijkstraat. MODES. De ondergeteekenden hebben de eer hunne geachte Begunstigers de ONTVANGST te berigten 5* 2 der nieuwste modellen voor DAMES- en KINDERHOEDEN, BLOEMEN, "SJ ^LINTEN, VEÊREN en verder alles Avat voor het saizoen benoodigd is.belovende eene nette en civiele bediening. GEZ. MOORMAN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3