IIËLDCRS€HE EN NIEIIWERIEPER (JOIIRANT. Nieuws- et Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 55. Woensdag 7 Mei. Jaargang37. „W ij huldigen het goed e."' Verschijnt Dingsdaft, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN X°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Grootc letters of vigne.tten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indie. Laatste ligting 's avonds 6 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL, VRIJDAG 9 MEI 1879, 's morgens 10 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Installatie nieuw benoemd Raadslid. HELDER en NIEÜVVED1EP, 6 Mei. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, is de oefeningsdivisie, bestaande uit Zr. Ms. schroef- stoomscbepen van Galen en Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee W. B. F. Esclier, den 5den dezer van Batavia naar Nederland vertrokken. Zr. Ms. schroef- stoomschip Marnix, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee G. C. C. Thierens, zou den volgenden dag de terugreis naar Nederland over de Delagoa-baai aannemen. Op Zondag 15 Junij a. s. zal ds. Clercq, van Zuicl- Beijerland, naar hier beroepen, bij de Christ.-Geref gemeente alhier zijn intreerede houden. Jl. Zaturdag avond had in Musis Sacrvim eene bijeenkomst plaats van personen, daartoe uitgenoodigd door het bestuur van 't Artillerie-Vrijkorps. Mededeeling werd gedaan, dat er uitzigt bestaat, dat liet nationaal-concours dit jaar in deze gemeente zal worden gehouden, nadat het plan ten vorigen jare daartoe gevormd door onvoorziene omstandigheden is mislukt. Zal dat plan doorgaan, dan heeft het bestuur der Vereeniging behoefte aan meerderen stoffelijlcen en zedelijken steun van de zijde der ingezetenen. Voor deze gemeente zou zulk een wedstrijd belangrijke voordeelen opleveren, waarom het bestuur met eenig ver trouwen rekent op veler steun en medewerking. Een aantal personen verbonden zicli al aanstonds tot liet aanvaarden van het lidmaatschap. Spaarbank voor den Helder, 1ste kwartaal 1879: Saldo op 1 Januarij 1879 f 73038.50 Ingebragt en renten gedurende het 1stekw. 1879 - 6798.09 f 79836.59 Uitbet. aan de deelli.gedurendehet 1stekw. 1879 - 8953.75 Saldo op 1 April 1879 f 70882.84 Aantal deelhebbers op 1 Januarij 1879: 590. 1 April 1879: 586. Heden heeft in het lokaal Tivoli alhier plaats gehad de aflevering en indeeling der miliciens van de nationale militie, ligting 1879. De Commissaris des Konings in deze provincie en de luit.-kol. prov. adjudant waren daartoe naar hier overgekomen. Dc SonUdLer-Prlnses. Novelle van THEODOll KiiSTHli. {Vervolg.) Brandt begon te hoesten en te kuchen. Hij haalde een bont zijden zakdoek te Yoorscliijn, die hij verlegen in de handen ronddraaide. Plotseling echter scheen hij zijn zelfbewustzijn en het gevoel van eigenwaarde terug gekregen te hebben. „Ik, heb u reeds meegedeeld, mijnheer Schiifer," antwoordde bij, „dat ik eigenlijk hier gekomen ben om te onderzoeken hoe mejuf frouw uwe dochter zich bevindt; doch mijn bezoek heeft ook nog een anderen grond." Wederom moest hij verlegen kuchen; het scheen hem wel eenigszins bedenkelijk met dezen „anderen grond" voor den dag t,e komen. Eindelijk toch bleek hij moed gevat te hebben om met dien tweeden grond voor den dag te komen, en nu vervolgde hij„Gij weet, dat do betrekking, die ik bekleed, een goede is, dat ik ook een klein vermogen heb over gespaard, en het huis, dat ik bewoon, mijn onbezwaard eigendom is. Mijne huishouding is goed en deftig ingericht, maar mij zelf ontbreekt nog iets...." Wederom talmde hij om voort te gaan en zijn loerende blik wendde zich naar Alice, om te zien welken indruk de opsomming zijner voorrechten op haar uitoefende; doch ze hield hare oogen onafgebroken op haar arbeid gericht en naaide zóó bedaard, zóó onverschillig voort, alsof ze zijn woorden niet gehoord had, en zoo zij ze had gehoord, alsof zij niet den minsten indruk op haar gemaakt hadden. „Mij ontbreekt slechts eene vrouw," ging de inspecteur voort, zonder de verwondering op te merken, die de gelaatstrekken van den blinde uitdrukten. „Mejuf frouw Alice heeft het gevoel van deze behoefte in mij opgewekt en daarom hen ik hier gekomen haar mijue haud aan te bieden." Met een zekeren trotsch en gevoel van eigenwaarde had hij die laatste woorden uitgesproken, doch hoogst bevreemd zag hij op, dat de gelaatstrekken van het jonge meisje allesbehalve vreugde uitdrukten, daar zij hem integendeel zwijgend, koud en onver schillig aanstaarde. Zichtbaar verrast, wist de lieer Schilfer in den beginne niet wat hij zou antwoorden. Eenige oogenblikken nadenken deden hem met een geroerde stem zeggen: „Uw aanbod, mijnheer de inspecteur, is voor ons zeker zeer vereereud, want er zijn tegenwoordig weinig goedgezeteu menschen, die bij de keus van een levensgezellin over de ontbrekende geluksgoederen heen kunnen stappenmaar mijne dochter is het waard om haar zelfs wille gekozen te worden, en daarom ook mag zij zelve, zonder dat ik op haar keuze eeuigen invloed begeer uit te oefenen, over uw voorslag beslissen, mijnheer Brandt." „Nu, mejuffrouw Alice, wat antwoord mag ik van u ontvangen vraagde de plompe en lompe aanzoeker en zag glimlachend naar het verlegen gelaat van de bleeke kunstenares. Doch na eene korte pauze van bedaard en ernstig nadenken had de overrompelde hare De Onderlinge Levens verzekering van „Eigen Hulp" telt thans ruim 500 leden, en kan dus geacht worden tot stand gekomen te zijn. Het aantal agentschappen bedraagt 41. Het plan bestaat om haar met 1 Junij a. s. inwerking te doen treden. De kapt. luit. ter zee P. J. Rosenwald, havenmeester der Marine alhier, ontving jl. Zaturdag van de directie der Stoomvaartmaatschappij Nederland een kostbaar en sierlijk gouden horologie, als erkentelijkheid voor de doel treffende middelen door hem indertijd aangewend tot beteu geling van den brand aan boord van liet mailstoomschip Koning der Nederlanden. De machinist 1ste ld. van het vaste korps dek- en onderofficieren J. Buis, werkzaam aan 's Rijkswerf te Amsterdam, aks gedetacheerd Lij de Conservatie van reserve schepen, wordt met den 13 dezer als zoodanig overgeplaatst naar de directie der Marine alhier. -HH. MM. de Koning en de Koningin zijn gisteren op het Loo aangekomen. Door den tuinman W. Bloemink, te Twelloo, zijn dezer dagen aan Z. M. den Koning de eerste nieuwe aardappelen aangeboden. Het waren zoogenaamde Ameri- kaansche roosjes, door hemzelf gekweekt. De Centrale Kies vereeniging te Alkmaar heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer dc Bruijn Kops, aftredend lid. Beroepen te Huisduinen ds. Zadelhof?, predikant te Aalsum, hij Dokkum. Aangenomen het beroep naar Waal en Koog op Texel door den heer F. T. Mazure, te Bennebroek. De heer G. Bol, hoofdonderwijzer te Schagerbrug, staat op het drietal voor hoofdonderwijzer aan de openbare tusschenscholen te Amsterdam. De Stoomvaartmaatschappij Java keert dit jaar geen dividend uit. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 4 dezer: „In den afgeloopen winter werd door 48 lezers gebruik gemaakt van de departementale Volksbibliotheek. In 22 zittingen werden 667 boekdeelen uitgegeven. Deze zittingen werden gehouden eiken Woensdag avond van 56 uur in een der lokalen van de openbare school No. 1. Bibliothe caris is de heer van den Berg. Ook de Spaarbank, eveneens door het Nutsdepartement opgerigt, neemt in bloei toe. Tot heden werd er door 149 personen geld ingebragt. Het bestuur bestaat uit. de lieeren: C. E. Perk en A. G. Pareau, commissarissen; M. D. van den Berg, directeur-boekhouder; A. R. Dekker en K. Kuiper, directeuren. Bij de directeuren is eiken Zaturdag avond op vastgestelde uren gelegenheid tot het in ontvangst nemen en uitbetalen van geld. De Schoolbibliotheek, verbonden aan de school No. 1, bedaardheid teruggekregen eu zonder dralen antwoordde zij met korte maar duidelijke woorden „Ik moet u, mijnheer de inspecteur, voor de onderscheiding, die ge aan een arm meisje betoont, dank zeggen; doch ik kan uw vereerend aanbod reeds daarom niet aannemen, omdat het mij onmogelijk zou zijn mijn vader en broeder te verlaten. Gij zult zelve inzien, dat ik onder de eenmaal bestaande omstandigheden niet aan een huwelijk denken mag." „Dat ge met iets soortgelijks voor den dag zoudl, komen," zcide de inspecteur, „had ik wel vermoed en ik was op die bezwaren voorbereid, doch daarin zie ik geen hindernis. Mijn huis is groot genoeg om ook uw vader en broeder op te nemen." „Zulk een aalmoes zal ik nooit aannemen!" riep de blinde op een eenigszins hefligen toonde oude sprak reeds voor dat Alice op deze tegenwerping kon antwoorden. „Bah! Aalmoezen! Van uw schoonzoon? Mijne omstandigheden veroorloven mij dat. Daarom, mejuffrouw, bedenk u niet lang en sla toe." Bij deze woorden naderde de inspecteur Alice eenige schreden en hield haar zijne dikke, vlecschige hand toe, doch zij vatte haar niet; zij sloeg hare armen als om bescherming te zoeken om den hals van haar vader en angstig smeekeude, zeidc zij tot hem „Laten wij, gelijk het tot dusverre geweest is, bij elkander blijven, papa! O, ik werk zoo gaarne voor u en mijn werk verschaft mij zooveel vreugde; ik wil, ik kan niet aan eene verandering van onze tegenwoordige omstandigheden denken Geroerd hield de blinde schilder de handen van zijn geliefde dochlcr in do zijne. „Ik wil u volstrekt niet tot iets dwingen, wat u niet welgevallig is; van mijn eigen kind een offer aan te nemen, neen, daarvoor schaam ik mij niet." Met de grootste verwondering zag de inspecteur op deze groep, die daar voor hem stond; hij scheen het nauwelijks te begrijpen, dat hij afgewezen was. Vriendelijker, dan ze tot dusverre tegen hem geweest was, wendde Alice zich tot den aanzoeker om hare hand. „Het doet mij leed, mijnheer de inspecteurdoch gij zelve ziel zeer goed in, dat wij drieën onze onderlinge betrekking niet kunnen en niet mogen ver anderen. Een meisje in mijne omstandigheden mag er niet zoo spoedig aan denken om te gaan trouwen." Met groot .gedruisoli stond de afgewezene van zijn stoèl op en greep naar zijn hoed. Ergernis en gekrenkte ijdelheid drukten zich af in al zijne gelaatstrekken en met nauw verborgen woede zcide hij: „Mag ik mij bij u aanbevelen, mejuffrouw! doch ik wenseh, dat u deze afwijzing nimmer herouwen moge. Adieu!" en met geweld smeet hij de deur achter zich dicht. „Vader! nooit kan ik zijne vrouw worden!" riep Alice, toen de schreden van den inspecteur Brandt niet meer op den trap konden gehoord worden. „Verschoon mij, dat ik u dit offer niet brengen kon. Voorzeker, uw leven ware rustiger en zorgeloozer geweest, telde den verloopen winter 77 lezers. In 22 keeren werden 1020 boekwerkjes afgegeven. Ook deze belangrijke inrigting breidt zicli meer en meer uit en wordt door eene jaarlijksclie bijdrage uit de gemeentekas gesteund." Men schrijft ons uit Callantsoog, dd. 4 dezer: „De dag van gisteren was voor deze gemeente zeer belangrijk. Door stemgeregtigde ingelanden van onzen polder werd namelijk met bijna eenparige stemmen besloten over te gaan tot het beliarden der hoofdwegen alhier en der aansluitende wegen in de Zijpe." Te Groot-Schermer is jl. Vrijdag een jongentje van drie jaar achterover in een tobbe met kokend water gevallen. Niettegenstaande spoedig geneeskundige hulp werd verleend is het kind den volgenden morgen onder lievige pijnen aan de bekomen brandwonden overleden. Haarlem en omstreken voerden in de jongste 16 jai'en voor een kapitaal van bijna twintig millioen gulden aan bloembollen uit. Het hotel Willem Barendsz te IJmuiden nadert zijne voltooijing. Het is een keurig gebouw, zoowel in- als uitwendig. Jl. Zaturdag liceft de inwijding plaats gehad. De kapel van Sonneman, uit Amsterdam, liad zich in een muziektempel, vóór het hotel opgerigt, doen hooren. Een stoomboot had de genoodigden van Amsterdam aa.ngebra.gt, die zich aan een diner vereenigden. Des avonds werd een bal gegeven. De stichting van dit hotel heeft men te danken aan den ondernemingsgeest van den luitenant der artillerie van Manen. Men schrijft uit Woerden aan het Hbl.: De mededinging op liet gebied van den melkhandel komt hier der burgerij zeer ten goede. Terwijl hier vroeger de melk van November tot Mei voor 8 en van Mei tot Novem ber voor 7 cents per liter werd verkocht, is de prijs op het oogenblik voor goede onvervalsckte melk 4| en 5 cents per liter. De aanleiding hiertoe is, dat eenigen tijd geleden geschil ontstond tnsscben een landbouwer enzijnmelkafnemer, zoodat eerstgenoemde besloot zijn melk zelf uit te venten. De prijs bij de melkhandelaars is nog 6 cents, Een sigarenhandelaar te Leiden, die jl. Zaturdag zijn 25javige echtvereeniging herdacht, heeft bij die gelegenheid - dankbaar, niettegenstaande de vele reizen, die bij langs den Hollandschen IJzeren Spoorweg maakte, zijn zilveren huwelijksfeest nog gezond van lijf en leden te mogen vieren aan alle wachters op de lijn AmsterdamRotterdam een kistje sigaren en twee pond tabak doen toekomen. Van verschillende zijden verneemt de N. Rott. Crt., dat tengevolge van de uiterst lage boterprijzen in alle onze provinciën, verscheidene fabrieken van kunstboter tijdelijk baren arbeid hebben gestaakt. Daartoe zal ook wel hebben bijgedragen bet feit, dat de laatste bczeudingen kunstboter, uit sommige plaatsen doch uw "kinel had nimmer gelukkig kunnen zijn. Ik heb een afschuw van den inspecteur eu heb hem dat dikwijls genoeg duide lijk te kentieu gegeven, zoodat hij zichzelveu dezen nederlaag gevoegelijk had kunnen sparen." „Ge hebt gelijk, Alice!" antwoordde de blinde tecder. Beeds vroeg op den volgenden morgen vinden wij Alice aan haar arbeid. Vlug en zeker hanteert zij het penseel; hare voorheen bleeke wangen zijn met een lief rood blosje overtogen, want haar moeilevolle arbeid slaat zeer spoedig voltooid te worden. Daar hoort zij een haar welbekende ruwe stem de stilte in de wijde zaal van de schilderij-galerij verstoren het is de stem van den inspec teur. Angstig staakt de kunstenares haar arbeid; niet gaarne wilde zij, dat die man haar hier zou vinden, op een tijd in strijd met het reglement; vooral niet na hetgeen op den vorigen avond tus- schcu hem en haar was voorgevallen. Zware schreden naderden de kleine kamer en Alice hoorde, hoe de inspecteur aanwijzing gaf om. een grooter schilderstuk uit het ïmastbijgelegen kabinet in een der groote zalen te verplaatsen, om de daardoor beschikbaar geworden ruimte met kleinere schilderstukken aan te vullen, die eerst onlangs naar de tentoonstelling opgezonden waren. Elk oogenblik kon de inspecteur ook in die kamer komen, waarin zij zat te arbeiden, en ze wist, dat hij haar dan zekerlijk verbieden zou voor het vervolg op een zoo ongeoorloof'den tijd in liet Museum aanwezig te zijn. Eu juist dit wilde zij, ten koste van eiken prijs, voorkomen. Daarom pakte ze haastig al haar zaken bijeen, nam hoed en doek en ijlde met zachte schreden door de westelijke groote zaal naar den trap. Onopgemerkt ineeude Alice den uitgang bereikt te hebben en verlicht haalde ze ruimer adem, zoodra ze de wandel plaats bereikt had. Het zou nu ongeveer half elf zijn en Alice besloot zoolang in de nabijheid van het Museum rond te waudelen, totdat het openingsuur geslagen had. „Neg twee dagen arbeid," sprak ze tot. zichzelvc, „dan is mijn schilderstuk gereed en een nieuwen, een beteren tijd zal dan voor ons aanvangen." Eindelijk sloeg de klok elf ure en haastig keerde zij naar haar arbeid terug, om nu toch maar niet meer van de:i kostbaren tijd te verliezen. Wederom was ze naarstig aan den arbeid, totdat ze op nieuw de schreden van dien lieer hoorde, die den vorigen dag zooveel belangstelling in haar betoond had. „Hoe bevindt ge u heden, mejuffrouw?" aldus sprak hij haar aan. Ei! reeds weder zoo vlijtig geweest? Gij moet u toch wat meer ontzien." „Ik dank u hartelijk voor uwe vriendelijke deelneming, doch de copie is nu zeer spoedig gereed," antwoordde Alice dralende, terwijl haar lief en innemend gelaat met oen vurigen blos overtogen werd. De blauwe oogen van den vreemdeling zagen haar zoo innig deel nemend aan, dat, zij, zacht bevende, de hare nedersloeg. „Eu als nu eenmaal dit schilderstuk voltooid is," vroeg de vreemdeling met bevende stem, „wilt ge dan voor mij ook een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1