Thans is aan de adressanten door don minister van Waterstaat te kennen gegeven, dat de briefwisseling tusschen Terschelling en de noordelijke provinciën van te geringen omvang en het algemeen rijksbelang ook overigens te weinig bij de door hen bedoelde stoombootdienst betrokken is, om het verleenen van het door hen gevraagd subsidie te regt- vaardigen, en derhalve aan hun verzoek niet kan worden voldaan. De volgende dankbetuiging zijn wij verzocht te plaatsen: „Van heinde en verre, uit de hoogste zoowel als uit de laagste kringen, zijn uit het door zijne menschlievendheid alom bekend Nederland, ten behoeve der slagtoffers van de verschrikkelijke catastrophe van Szegedin, belangrijke liefdegaven rijkelijk toegevloeid. Het koninklijk-keizerlijk Oostenrijksch-Hongaarsch ge zantschap bij het koninklijk-Nederlandsche hof vervult een aangenamen pligt, wanneer het bij dezen de bijzondere erkentelijkheid van de koninklijk-Hongaarsche regering betuigt voor die warme deelneming, en den edelen gevers tevens in naam van de zoozeer geteisterden, wier lijden zij zoozeer hielpen verzachten, opregten dank betuigt." Bij de infanterie wordt dezer dagen eene groote promotie verwacht. De luit.-kolonel H. F. I\. van Over- veldt wordt o. a. genoemd als kommandant van het 1ste, de luit.-kolonel H. E. J. Ileymans als kommandant van het 7de regiment infanterie. Blijkens de nieuwe formatie der artillerie, zal dat wapen met tien majoors verminderd worden. Beroepen te Oosterend op Texel ds. S. te Genipt, te Vlieland. Bedankt voor het beroep naar Zwartewaal door ds. J. C. Benit, te Ursem. Te Haarlem hebben de acte van onderwijzeres in fraaije handwerken bekomen de dames A. J. Lettink en Th. M. de Rover van Alkmaar. A. M. Prins van hier, en M. C. E. Sutherland, van Hoorn. Benoemd tot onderwijzer aan de normaallessen te West-Terschelling de heer C. Tijm, aldaar. De heer W. Coopmans te Broek, (gemeente Donia- werstal), de nestor der onderwijzers in Nederland, vierde jl. Zondag zijn 66jarige onderwijzersloopbaan. Bij herstemming is jl. Dingsdag te Dordrecht tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen de heer mr. J. B. van Osenbruggen, lid der Provinciale Staten van Zuidholland en kantonregter te Ridderkerk, met 682 stemmen. Op den heer G. A. Loeft' waren 522 stemmen uitgebragt. De lijst der hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen, verkiesbaar tot leden der Eerste Kamer, bevat voor Noordholland 192 namen. Hoogste: jhr. J. B. van Merlen, te Heemstede, f 5368,76; laagste: de lieer J. Spaans Jr., te Barsingerhorn, f 812,26. Men schrijft ons van Texel, dd. 7 dezer: „Jl. Dingsdag heeft de stuurman der stoomboot Ada van Holland, thans als zoodanig op de „Werkendam," welke boot de dienst waarneemt tengevolge van reparatie aan de Ada, het ongeluk gehad met zijne regterliand tusschen het wiel en de raderkast der boot te geraken, waardoor hij eene belangrijke verwonding heeft gekregen. Geneeskundige hulp is onmiddellijk ingeroepen en er bestaat alle hoop, dat dit ongeval geene nadeelige gevolgen zal hebben." „De directie der stoomboot Ada van Holland keert over het afgeloopen jaar een dividend uit van f 14.75 per aan deel van f 250." „Dat de Texelsche veehouders zich nog moeijelijk met eene vermindering van prijs der producten kunnen veree nigen, blijkt, dat niettegenstaande de melk, zooals reeds uit onderscheidene plaatsen wordt gemeld, a 5 cents per liter wordt aangeboden, door de meesten alhier nog 7 cents voor dezelfde hoeveelheid wordt geëischt. Als eene bijzon derheid werd dezer dagen per omroeper door een veehouder melk aangeboden a 6 cents per liter. Ook met de boterprijzen is men niet goed op de hoogte. Terwijl de beste Leidsche boter te bekomen is a 50 cents per half kilogram, wordt, ouder gewoonte, daarvoor alhier nog 60 cents gevraagd. Te verwachten is het evenwel, dat daarin spoedig ver andering zal komen." onder menigen uitroep van verbazing bc9teeg Alice het en reed als gevangene vandaar. Hoe plotseling waren die voor weinige oogcnblikken nog zoo gelukkige inenscheu uit hunne vroolijke droomen der toekomst in den diepsten smaad en schande geworpen. Een krans van prachtige villa's versierde den oever van de wijd uitgestrekte, heerlijke zee van deze trotsehe en groote handel stad. Hier leefden en woonden de rijke bezitters van gindsche groole pakhuizen, welke aan dien doolhof van kanalen opgericht en met de schatten van alle werelddeelen opgevuld waren. De chefs van die welbekende, wereldberoemde firma's, die den gansehen dag in de groote, smakelooze, met hunne boekhouders, correspondenten en kantoorklerken opgevulde kantoren gearbeid hadden, trekken nu naar hunne villa's cn parken terug, alwaar zij in hunne voorname stilte een stuk gronds in een aardsch paradijs herschapen hebben, om zich in dc pracht en weelde te verheugen, die door huil vol hardenden arbeid en gelukkige speculaticn hun ten deel gevallen zijn. Niet zeer ver van de stad verwijderd, maar toch reeds tot één van die rij villa's en buitenplaatsen behoorende, is midden in een tamelijk grooten eu tot aan den oever van de zee zich uitstrek kenden tuin, de villa Retchaw gelegen, de prachtigste en ele gantste van den geheelen omtrek. Zachte grasheuvels, thans nog in den reeds aangevangen herfst, gaven een heerlijk groen te aanschouwen, voorzien met prachtig aangelegde bloembedden, hooge, schaduwrijke boomen, hier en daar lominerijke plaatsjes, uituoodi- gende om te gaan rusten; oranjeriën en een kast voor palmen en gewassen uit de tropische gewesten lagen beneden het woonhuis, dat veel op een slot geleek. In de kast, waarin de palmen eu de tropische gewassen geplaatst waren, heerschte eene diepe stilte, slechts afgebroken door het kletteren van het water uit de fontein, dat in den vorm van een waaier in een marmeren bekken nedervicl. Warme met welriekende geuren bezwangerde lucht vervulde de ruimte, waarin de schoonste tropische bloemen en gewassen onder de palmen bloeiden. In droomen verzonken, lag daar achteloos eene daine in ceu hangmat. Donkere lokken omkransden eeu lijn, lief gezicht van dat matte wit, dat den Kreolcn eigen is. De donkere oogen, groot en smachtend, de weelderige vormen, vercenigd met die bevalligheid, die elke beweging geheel onbewust vergezelt, voltooide het beeld der schoone en van hare schoonheid bewuste dochter van de heete luchtstreek; voeg daarbij de vaderlandsche palmen en de aangename en bedwelmende geur der uitheemscbe gewassen in den mild ver warmden dampkring, de rijke elcgancc der omgeving, het volle genot van het dolce far niente van dat jonge meisje, en het tropische leven is hier in het Noorden van Duitschland, ja, kunst matig, maar toch daardoor niet minder getrouw wedergegeven. Wordt vervolgd.) Evenals ieder koud voorjaar, rigt ook thans, de ritworm ('t zoogenaamde gebit) in den polder Waard en Groet groote verwoestingen aan. Geheele velden tarwe zijn totaal verloren, zoodat vele landbouwers besluiten, die velden weder om te ploegen om er nog wat anders in te kunnen zaaijen. Ook zijn er velden waar het gewas bij plekken wordt uitgevreten, daar laten de landbouwers het goede gedeelte staan, en zaaijen alleen op die plekken opnieuw, op deze wijze kan de opbrengst nog goed worden. Weilanden, zoowel gras als klavervelden, staan groen, meer niet, zoodat er nog geen sprake van kan zijn, het vee uit te jagen. Bij de te Medemblik gehouden verpachting van het grasgewas der dijken en wegen in het ambacht de vier Noorderkoggen, beliep de opbrengst f 4852, derhalve aan merkelijk meer dan in het vorig jaar, toen de opbrengst f 4186* bedroeg. Door den gemeenteraad te Winterswijk is besloten aan den heer J. J. van Ovcreem, fabrikant te Alkmaar, voorloopige concessie te verleenen tot den aanleg van een tramway van Winterswijk naar Aalten. De toestand in Zuid-Afrika, wat betreft den Zoeloe oorlog, wordt in Engeland thans minder donker ingezien. Men heeft alle verwachting, dat het nu gedaan zal zijn met de overwinningen van Cetawayo's leger, nu de Britten 14,000 man linie-troepen met twee regementen kavallerie en 30 stukken geschut gereed hebben om op te rukken. Voor de vacante betrekking van beul van Parijs kwamen niet minder dan 568 sollicitanten opdaaronder waren 21 koetsiers en 87 genecsheeren. Ziehier den afloop van den verkoop der uit Amerika (Canada) onlangs te Tünning aangevoerde lading runderen. Er werden verkocht 29 stieren, 391 ossen en 79 koeijen, die te zamen opbragten 19,4214 mark. De prijs der stieren liep van 360 tot 2400 m. De beide besten worden gezegd 3,000 m. het stuk opgebragt te hebben cn voor Ditmarschen aangekocht te zijn. De ossen werden verkocht voor 600 tot 250 m., gemiddeld voor 368 m. De koeijen bragten dezelfde prijzen op. (Het was, zooals men weet, mager vee). Van heinde en ver waren er koopers opgekomen, tot uit Rijnland toe. Volgens eene mededeeling aan de New-York Times is de selderij een uitmuntend geneesmiddel tegen de ver koudheid. Alleen de gewoonte, om die groente te eten, heeft tot nu toe verhinderd, de geneeskracht er van op te merken. Het water, waarin de selderij gekookt heeft, of anders de selderij met melk, blom en notemnskaat gebruikt, verlost spoedig van de lastige kwaal. Een aardig Stoombootje. De kleinste stoomboot van de wereld is het onlangs in de nabijheid van New-Yok gebouwde bootje „Nina," dat 14 voet lang, 28 duim breed is en 68 duim diepgang heeft. Het geheele schip weegt 215 pond, waarvan 90 pond grekend moeten worden voor den eigenlijken scheepsromp, 80 pond voor den ketel, 45 pond voor de machine en toebehooren. Dit scheepje, dat 40 pond steenkolen en één passagier kan innemen, kost 250 dollars, en is voor pleiziertogtjes op rivieren en binnen wateren bij kalm weêr zeer goed te gebruiken. IKct rapport der Friesche commissie betreffende de Deensche zuivelbereiding;. (Vervolg). Zeer belangwekkend is weder dc beschrijving der fabriek van den heer Busk tc Kopenhagen anders niet voor het publiek toegankelijk die in 1877 een millioen KG. boter, uitsluitend van zoeten room gekarnd, in blikken bussen verzond. Deze boter kost bij inkoop aan de fabriek f 1 het KG. en brengt in O. I. f 2.30 het Engelsch pond (nog geen KG.) als den gewonen prijs opVoor nadere bijzonder heden verwijzen wij belangstellenden weder naar het rapport zelf. De commissie beschouwt deze fabriek „als een uitnemende tinnnciëcle zaak voor de vijf aandeelhouders, als een practisch middel om de producenten in Denemarken tot verbetering van de boter aan te sporen en als de groole oorzaak der ontwikkeling van het Beensclie meijerijwezen, die denken doet aan de plotselinge verschijning eener Noordsche lente, rijk aan bloemen en vruchten." Na dit kort overzigt der belangrijkste feiten in het daarvan over- rijke en tevens onderhoudend geschreven rapport, komen wij tot de gewigtige eindbeschouwingen der commissie, die begint met dp, vraag „Is de Deensche boter inderdaad beter dan die welke wekelijks te Leeuwarden ter markt komt?" Niet onvoorwaardelijk wordt deze vraag in bevestigenden zin beantwoord: de beste Friesche of „eerste keur,, boter overtreft soms de Deensche en heeft nu en dan op de Londensche markt de prioriteit. Zoo was b. v. de prijs der eerste in Junij 1878 48 tot 50. die dei laatste, zoogen. „llerrenhofs" te Kopenhagen (zie Milchzeitung) 57 gulden de 40 KG. terwijl de Friesche beste boter drie maanden later op gemiddeld f 62 genoteerd stond, en de beste Deensche boter tot op f 55.50 gedaald was. Beide worden te Londen publiek verkocht en zeer zeker volgens de innerlijke waarde betaald. In December en .Tanuarij is de Deensche boter weder aanmerkelijk hooger in prijs. De vermoedelijke ooizaken van die afwisseling der prijzen wordt uitvoerig besprokeuzoo zou de minder goede kwaliteit der Deensche boter in den herfst, in een tijd dat het Friesche vee zich te goed doet aan het etgroen in de weide, veroorzankt worden door de stalvoedering in Denemarken, waarvoor het dan de ongunstigste tijd is. Te ontkennen valt het echter niet dat de gemiddelde marktprijs, in een geheel jaar, van het Friesche (of Nedcrlandsche) zuivel beneden dien van het Deensche is gedaald. Hierbij mag niet vergeten worden wat reeds vroeger van de knoeijerij met de zoogen. Friesche (Hollandsche) boter gezegd is, nl. het vermengen der beste inlandsche met zeer slechte, dikwijls ook van elders ingevoerd. De slechte kwaliteit van dit mengsel, in Friesche vaten verzonden, heeft veel kwaad aan dc renommee van onze boter gedaan. Door zijne geïsoleerde ligging heeft Denemarken met dit groote bezwaar niet te kampen. De hoofdzaak blijft echter de betere bewerking en dit wordt in twee kolommen naast elkander, waarin de voornaamste kenmerken der oude methode en die der nieuwe, verbeterde, met elkander vergeleken zijn, nader aangetoond. Tegenover de meening, vroeger overal en tegenwoordig bij onze boerinnen nog heerschende, dat de melk langzaam af moet roomen en daarvoor minstens 48 uren behoeft, terwijl de room dan nog 24 uren tijd moet hebben om te stollen, waardoor zij wrang en zuur wordt, staat de verbeterde, door de wetenschap en de ondervinding goed bevonden handelwijze: 1 snel afroomen der melk, gemiddeld binnen 24 uren, door kunstmatige en sterke afkoeling bevorderd 2 zoo spoedig mogelijk karnen der room, altijd binnen 12 uren, waarbij deze slechts een weinig zuur mag zijn. De melk wordt hierbij in het geheel, dus van het melken af tot aan het kamen toe, slechts 24 tot 26 uren oud. Wijl de room niet gestold (dik geworden zooals men hier zegt) of, wat op 't zelfde neer komt, tot een begin van bederf overgegaan is, vóór zij gekamd wordt, is de boter geuriger en fijner. De beste botermaaksters bij ons weten het ook zeer goed, dat de room zoo min mogelijk zuur raag worden by het stollen en zij gnnn zooveel mogelijk het zuur worden tegen, doch in ieder geval wordt de room toch te oud, zij is niet versch meer. Een ander groot voordeel is het volkomen zoet blijven der afgeroomde melk, waardoor de daaruit beroide kaas veel beter wordt; ook ter voedering van varkens en kalveren is dit beter. Zoo^Js wij reeds opmerkten zijn verder twee voorname oorzaken van de betere kwaliteit der Deensche boter het geheel „droog" behandelen met krachtig werkende kneedmachines en het bijna angstig vermijden van liet bijvoegen van water voor, bij eu na het karnen. Bij onze rondreis, zegt de commissie o. a., „zagen wij nergens de boter uitwasschen, zelfs waar men het helderste en zuiverste water had, in zandstreken b. v. die algemeen in Denemarken en Zweden zijn. In enkele meijerijen gebruikte men een klein weinig water om de boter van de pols en uit de karnton te spoelende meeste vrouwen deden uit echter met een weinig afgeroomde zoete melk, sommige ook met fijne twijgjes, tot een bosje zamengebonden. Nergens ook zoo lezen wij verder zagen wij de boter met de handen kneden, een bewerking waarbij onze botermaaksters hare handigheid en talenten vertooncn. liet kneedbord of de kneedmachine doet zulks veel gemak kelijker, spoediger, zuiverder en drooger dan met de handen geschieden kan Groote moeite zal het kosten om onze boerinnen van de waarheid der beide voorname oorzaken te overtuigen en toch is dit noodig, willen zij op den duur een behoorlijken marktprijs voor hunne boter ontvangen. De Deensche boerin weet het dat zij ook niet minder maar wel meer boter van 100 liter melk verkrijgt dan bij de oude methode. In de plaats van 3 KG., zooals in Friesland gemiddeld, heeft zij 4 KG., zooals door nanuwkeurige en langdurige boekhouding op verscheidene boerderijen, alsmede bij een aantal met zorg genomen vergelijkende proefnemingen gebleken is. Een groot aandeel in de verbeterde boterbereiiling heeft ook de Deensche (eigenlijk Atnerikaansche) karn. Het is eeu wipkarn, (1. i. zij knn bij het ledigen, om twee zijdelings aangebragte assen en na het wegnemen van een onder de karn op den kant gezette plank, zonder haar van den grond op te ligten, omgewipt worden. De pols beweegt er zich niet op en neer in, maar zij heeft een ror.ddraaijende beweging (horizontaal even als van een tol), waardoor de werking bij het karnen krachtiger en regelmatiger is. In het deksel is, in een kurk, een thermometer geplaatst. Bij een temperatuur van 12° C. wordt de boter steeds gevormd in 35 tot 40 minuten tijds, wanneer men stoomkracht, en een weinig langer wanneer men de kracht van een paard gebruikt. Altijd is de boter veel vaster en beter te bewerken dan die uit de Friesche (Nedcrlandsche) karnton, Lij £'e" temperatuur van 14° C, Deze karn troffen de reizigers in alle door hen bezochte boerderijen aan. (Slot volgt.) V isoliTDerlsteii. De geepvisscherij beteekende, volgens onze voorspelling, de beide laatste dagen weder niets. De barre noordenwind belette het vissclien en de enkele tallen, die nog aangebragt werden, vonden koopers van f 14 tot f 17 per tal. De schokkers kwamen ook niet in zee, het was dus algemeene pauze in visscherij en vischhundel. Benoemingen, enz. Aan den lsten luit. der dd. Artillerie-Schutterij alhier J. C. J. Graat is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend, onder gehoudenheid dut hij de op hem uit kracht der wet nog ruslende verpligtingen als gewoon lid der Schutterij volbrenge. Ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken zijn op pensioen gesteld: den luit. ter zee 1 ste kl. G. J. W. Hoogh- winkel, den luit. ter zee 1ste kl. A. W. Vinkhuijzen, den luit. ter zee 2de kl. J. D. A. Nederburgh en den ofl'. van eez. 1ste kl. dr. F. M. Cowan, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen: aan den eersten van f 1400, aan den tweeden van f 1200, aan den derden van f 1000, aan den vierden van f 1200; en van een verhoogiug van bovenvermeld pensioen: voor deu eersten van f 750, voor den tweeden van f 525, voor den derden van f 600 en voor den vierden van f 375 's jaars. Bevorderd zijntot luit. ter zee 1ste kl., die der 2de kl. P. D. A. Frankamp en W. C. P. E. de Klopper. Bevorderd zijn: tot off. van gez. lste kl., die der 2de kl. IJ. Bakker en G. Franken. De off. van adm. 3de kl. G. A. Zeegers, van het escader in Oost-Tndië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Staten-Generaal. Tweede Hamer. Zitting van Dingsdag 6 Mei. De discussie over de Kanalenwet is voortgezet. De heeren Corver Hooft, Patijn, Saaijmans Vader, van Nispen, de Bruyn en Heydenrijk ontwikkelden verschillende, vooral finnnciëele bezwaren, die de meestcn nopen zouden, althans z inder wijziging, tegen de wet te stemmen. De heeren Dijckmeester, van der Kany en linffmans bestreden de financiëele bedenkingen; ook de minister van Financiën, die daarbij zijne politiek sedert zijn optreden uitvoerig verdedigde; deze werken, zeide hij, zijn buiten gewone, die de welvaart des lands verhoogen en waarvoor geleend kan worden. Zitting van Woensdag 7 Mei. Met de algemeene beraad slaging over de Kanalenwet wordt voortgegaan. In het breede wordt het ontwerp verdedigd door den minister van Waterstaat, die de behoefie aan betere waterwegen ter bevordering van 's lands welvaart zoekt aan te toonen. Onder de bestrijders van het ontwerp schaarde zich in deze zitting de heer van Houten, die het verkeer, dat men beoogt, bij een vogel in de lucht vergeleek, en als zijne overtuiging te kennen gaf, dat, als de te wachten nieuwe belasting wetten aan dit wetsontwerp gekoppeld waren, de wet nooit tot stand zou komen. Door eeu vijftal leden uit Noordbrabant is voorgesteld om in de Kanalenwet op te nemen de bepaling, dat het kanaal vau de Zuid-Willemsvaart naar het Hollandsch Diep vud Staatswege zal worden aangelegd. Bij de Tweede Kamer zijn, zooals vermeld werd, twee ontwerpen ingekomenhet een strekkende om door middel van de postkantoren kosteloos gelden van en naar de particuliere spaarbanken over te makenhet andere ten doel hebbende een Rijkspostspaarbank op te rigten op de plaatsen door den minister van Financiën aan te wijzen. Onder een raad van toezigt zal de directie van de Rijks spaarbank worden opgedragen aan een directeur. Van de spaar- inlagen zal 2.64 pCt. rente worden betaald, maar iemand, die meer dan f 800 inbrengt, zal voor het meerdere geen rente ontvangen. De Staat stelt zich natuurlijk aansprakelijk voor de teruggave van alle inlagen, maar in de wet wordt bepaald, op welke wijze de gelden onder goedkeuring van den raad van toezigt moeten worden belegd, terwijl cr tevens een reservefonds zal worden opgerigt. De Nederlandsche Bank zal zich belasten met de administratie der fondsen. Engeland. Te Plymouth heeft de stoomboot Nestorian uit Buenos- Ayres 500 levende schapen aangebragt. Te Southampton was tengevolge van bevelen van de Privy Council de ontscheping geweigerd. Te Plymouth gebeurde hetzelfde. Dc kapitein dreigt nu, die lastige lading over boord te zullen werpen. Het British Medical Journal vestigt de aandacht op de menigte merkwaardige natuurverschijnselen, die onlangs te New-York bijeen waren. Behalve de tweelingen van Noord- Karolina en een tweehoofdigen nachtegaal, vond men er een Mormoonsch reuzenmeisje, dat sedert gestorven is en dat, 19 jaar oud, niet minder dan 516 pond woog. Vorder waren er twee dwergjes te zien, een jongen van 14 jaren, die 22 duim hoog was en slechts 9 pond woog, en een meisje van 15 jaren, dat met klecren en al 4| pond woog. Bij de geboorte moet dit meisje slechts 9 duim groot geweest zijn en f pond gewogen hebben.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2