ADVER TEN T I N. OPENBARE BESTEDING, AANBESTEDING. T:B hutj;r; Moederzorg eener kat. Voor eenigc maanden behelsde de GartenlaulSe een belangrijk berigt van een kat, die jonge eendjes beschermde, en als een moeder verpleegde. Genoemd blad schrijft daaromtrent nu het volgende. Tegen deze onze mcdedceling hebben zich verscheidene stemmen, ook uit wetenschappelijkcn lering verheven en toch heeft diezelfde kat op den molen te Hilburgltausen (waarvan wij vroeger spraken) in Mei en Junij van het vorig jaar velen gelegenheid gegeven, om hare moederliefde op nieuw te bewonderen. Toen iu het vorige jaar de moederzorg dier kat zich met de verpleging van jor.ge eendjes bezig hield, kon men dit daaraan toeschrijven, dat zij de jongen, die haar ontnomen waren z ekende, de eendjes in een mand vond, die pas uit den dop gekropen waren. Dat zij toch meende iu de eendjes haar eigen jongen terug gevonden te hebben, moet men daaruit opmaken, dat de snaveltjes harer pleegkinderen niet naar haar smaak waren, eii zij die trachtte uit te trekken, maar zij hield hiermede op, toen de kleinen daarbij van pijn begonnen te piepen, en zij gewende zich aan het gesnavelde troepje. Dezen keer bevond zich de kat in het laatste tijdperk harer dracht, toen zij zes zooeren uit den dop gekropene kiekentjes in den voor haar bestemden mand droeg. Zij had heel wat werk, liet onrustigo volkje bij elkaar te houden, vooral toen zij drie dagen later het gezelschap met vier katjes vermeerderde. Men liad nu kunnen ver wachten, dat zij al hare opmerkzaamheid aan hare jongen wijden en de leelijke kiekentjes verwaarloozen zou, maar bijna had het tegendeel plaats. Zij werd nooit moede, de vlugge kiekentjes telkens weder bij den hals vattende, in het nest te dragen; ja zij was niet tevreden met deze moeite, want toen een paar dagen later drie eendeneijeren door een hen uitgebroeid waren, droeg zij ook deze jongen in baren mand. Eindelijk haalde zij uit het nest van een roodst aartje (in den boomgaard achter den molen) nog een jong, en zoo had ze een bont gezelschap iu den mand, zoo schoon, als zij slechts wensclien kon. Hare liefkozingen verdeelde zij echter gelijkmatig onder de kleine schaar. Zij belikte kiekentjes, eendjes en roodstaartje met dezelfde teederheid als hare katjes, ofschoon zij van de kiekentjes menige onbillijke bejegening te verduren had. Hoe grooter zij werden, dos te stouter waren zij, en pikten de kat dikwerf zoo onbeschaamd op den neus, en naar de oogen, dat deze steeds verschrikt zich terugtrok. Toch deed dit geen schade aan hare liefde voor haar jonge volkje. In de tweede week van dit zamenleven werd het gansclie gezelschap uit de keuken in den tuin achter het huis verplaatst. Weldra werd het met twee personen verminderd. Tot tweemaal toe in twee dagen ontsnapte het roodstaartje; de onvermoeide moeder droeg haar pleegkind telkens weder in den mand, maar toen bleef het weg. En een der eendjes was in het gedrang geraakt en lag dood naast den mand. De kat zag het met bedroefde oogen aan, en schoof het met haar pooten heen en weder, zeker iu de hoop, dat het herleven zou. De vrouw des huizes liet het twee dagen in de keuken liggeu, om te zien, of de kat het niet zou opeten, maar dit deed ze niet. Door de verplaatsing van het gezin uit de keuken naar den tuin mogteu de jonge katjes en eendjes zich in een genoegelijke rust plaats verheugen, maar de kiekentjes hadden gelegenheid, door dc omheining heen te sluipen, waar zij terstond gebruik van maakten. Nu toonde de kat, met hoeveel overleg zij handelde. Zij ving de kiekentjes allen weder op, en bragt hen terug naar de keuken, van waar zij niet zoo gemakkelijk ontvlugten konden. Toen de heer des huizes haar daarover beknorde, sleepte zij het gansche onrustige gezelschap in liet huis, en verborg bet onder den trap; en toen men, om haar dit te beletten, de achterdeur sloot, droeg zij hare lievelingen om het huis heen de voordeur in, en bragt eenige hunner twee trappen hoog iu zekerheid. De zware moederzorg eindigde eerst, toen de kiekentjes te groot werden, om hen te dragen; van het voortdurend aanpakken, en rondslepen, waren zij bovendien kaal aan den hals geworden. De zoogbroederschap van eendjes, kiekentjes en katjes is nog lang in stand gebleven. Wanneer 's morgens en 's avonds de groote melk- schotel voor de kat en hare jongen gebragt werd, namen ook de eendjes en kiekentjes aan den maaltijd deel. Dit bad ook later plaats. En ofschoon over dag katten, eenden en hoenders ieder op hunne wijs leefden, en 's nachts gescheiden waren, bleef er lang een innige bond bestaan, en kwamen zij, zoo ras de dienstmaagd met den nielkscholel in de hand: „Miet, Miet" riep, van alle kanten toeschieten. De hoenders waren er iederen morgen het eerst bij, om in 't huis hare moeder te begroeten. En menigraalcn zag men „Miet" ten hoogste verbaasd kijken, als hare pleegkinderen niet miauwden, maar ieder op een andere voor poes gansch wonder lijke wijs, haar toespraken. Wanneer „Miet" verzadigd haar schotel verliet, is het meermalen gebeurd, dat eenige muizen toesprongen, en tusschen eenden en hoenders het overgeblevene verorberden. De huishond echter, die anders met „Miet" uit ccu bak at, moest nu op zekeren afstand blijven, en toezien, en liet werd hem, trots alle oude vriendschap, niet toegelaten, zijn tong in den heerlijken schotel te steken. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 14- Paarden 15 Ossen - 12 Stieren 123 Gelde-Koeijen - 20 Kalf-Koeijeu 30 Vaarzen 10 Hokkelingen 30 Nucht.Kalveren - Rammen - 544 Schapen - 50a350 90ul50 90al60 110a270 190a260 90al40 40a 50 4a 15 a 22a 28 8 a 12 1 a 6 8 a 25 3 a 6 75 al50 150 lammeren f 10 Bokken&Gciten - 25 magereVarkens - 30 Biggen - 30 Kippen c. Eenden - a Boter per kop - 75 a 85 Kaas per KG. - 30 a 35 Kip-Eijereu per 100 -250 a Eend-Eijercn -375 a 3&1O0OJO 30C0 QO Sgg Veertigjarige Echtvereeniging van T» K. GEUS h en S. DE W IJ N. Texel, 9 Mei 1879. Hunne dankbare Kinderen en Beliuwdkinderen. Vijf-eii-Twintigjarigc Echtvereeniging VAN SIMON VAN DER WIJK EN TRIJNTJE WUIS. Texel, 11 Mei 1879. !53 Twaalf-en-een-hnlfjarige Kchtvereeniging O J. J. V M E N S 8 EN 0® Iv. SLUITER. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- K en Kleinkinderen. 9 Mei 1879. Getrouwd: H. J. MEIJER en J. A. TJEPKEMA, welke tevens hartelijk bedanken voor de vele blijken van belangstelling, zoowel van bier als elders, bij gelegenheid van bun huwelijk ondervonden. Helder, 6 Mei 1879. Kiezers te Zijpe! Alle Kiezers, wien bet belang onzer gemeente ter harte gaat, worden dringend uitgenoodigd tot het bijwonen eener VKRGADKKING op VRIJDAG 9 MEI 1879, 's avonds ten 7 ure, ten huize van de Wed. HAGEN, te Schagerbrug, om daar over de keuze van een Raadslid van gedachten te wisselen. EENIGE KIEZERS. De bekende en onbekende schuldeischers in den beneficiairen boedel van D. BUISMAN, gewoond hebbende en den 31 Maart 1879 overleden te Anna Paulowna, worden opgeroepen om te verschijnen ten kantore van den Notaris G. VAN OS, te Zijpe, op ZATURDAG den 17 MEI 1879, voormiddags elf ure, ten einde de REKENING en VERANT WOORDING in dien boedel te hooren en na te zien, zullende er, wanneer er geen verzet plaats heeft, onmid dellijk tot de uitbetaling worden overgegaan, in zooverre het saldo van den boedel toereikende is. Dultsclilana. Een boer passeerde bet Leipziger theater en vroeg wat daar te kijken viel. Men antwoordde, dat er juist galavoorstelling en dus geen vrije toegang was. Maar de boer dacht: met geld komt men overal door. Hij trad de vestibule binnen. Een schildwacht wilde hem afwijzen, doch bij stopte dezen een thalcr in de hand. De soldaat glimlachte en wees hem naar de overzij, waar een kameraad bij een andere deur was geposteerd. „Zie zoo", dacht de boer, „nu kom ik 'er toch," en gaf op nieuw een thalcr. Ook deze deur werd geopend; de boer ging er door en stondop straat. Men bad hem eenvoudig door een zijdnur weer uitgelaten. Zw© den. De Koning legde den 30 April den eersten steen voor bet nieuwe universiteitsgebouw te Upsala en sprak daarbij de volgende woorden „Op den ochtend van bet vijfde eeuwfeest schenkt bet Zweedscbe volk de hoogeschool alhier een nieuw gebouw. Moge binnen de muren, die zich spoedig op deze plaats verheffen zullen, steeds bet geloof wonen, doch niet zonder kennisj de verligting, doch niet zonder godsdienst. Mogen al de edele werken uit de \vereld des geestes bier een schrede verder gebragt worden! Dan ontspringt er een levende bron des lichts, tot kragt en tot zegen van ons oud volk. Daartoe worde thans hier deze eerste steen gelegd. Amen." Ruslana. De moordenaar van generaal Mesenzeff is gebleken een Russisch edelman te zijn, Turikoff, thans te Genève. De regering beeft natuurlijk zijne uitlevering gevraagd. Michaeloff, door bekenden verleid om aan een geheim genootschap deel te nemen, was door bet lot aangewezen om bij den aanslag voor koetsier te spelen. Hij kon vol strekt niet met paarden omgaan en poogde op dien grond zich te verontschuldigen. De zamenzweerders echter dreigden hem met den dood, als hij niet onmiddellijk les begon te nemen. Weldra kon bij dan ook een rijtuig mennen en door zijn toedoen ontkwamen de moordenaars. De Zwitsersche regering beeft geweigerd Turikoff uit te leveren, als staatkundig misdadiger. Rusland beeft hierop geantwoord, dat Turikoff niet teregt zou worden gesteld voor een krijgsraad, maar als gewoon moordenaar voor de regtbank. Hierop schijnt Zwitserland nog niet te hebben geantwoord. Men beweert, dat nu nagenoeg alle leden der geheime genootschappen gevangen zijn, of onder toezigt der politie. Het eiland Sachalin aan de Oostkust van Siberië zal, zoo wordt uit St. Petersburg berigt, "het voorregt hebben de verbannen nihilisten te berbergen; ze zouden op twee stoomschepen daarheen worden gebragt. Tot de personen, die bij de woelingen der nihilisten betrokken zijn, bebooren ook verscheiden dames uit de boogere kringen: o. a. de gravin-weduwe Panin, geb. Malzofi, de vrouw van den sedert de ziekte van den boer Prokowieff meer bekend geworden lijfarts van den Keizer, Botkin, wier moeder, een vorstin Obolenski en een geboren gravin Sumarokoff, in Zwitserland woont en over een zeer aanzienlijk vermogen beschikt; eindelijk nog de vrouw van den procureur-generaal bij bet ministerie van Oorlog Philososoff. TurlsJJe. De Russische gezant aan bet Turksche Hof', de lieer Lobanoff, heeft bij de Porte de rekening ingediend van de kosten voor de bezetting van Bulgarije, tot een bedrag van 25 millioen roebels. De internationale commissie van Oost- Rumenië beeft aangenomen, deze som uit de opbrengst der belastingen in die provincie te voldoen. Am erlü-a. Amerika is, zooals bekend is, bet land van een onnoe melijk aantal godsdienstige secten, de eene al zonderlinger en grilliger dan de andere. De vreemde verbalen, die daarover aan de vergetelheid ontrukt worden, zijn wederom met één vermeerderd, dat toont tot welk een graad van waanzin godsdienstig fanatisme den mensch kan brengen. Zekere Freeman, te Pacasfet bij Boston, beboorende tot de „Second Advent Congregation/ bad reeds lang allerlei vreemde openbaringen. Eenigen tijd geleden beweerde hij wederom eene openbaring te hebben gehad, en van toen af at of sliep bij niet, totdat bij na verloop van enkele dagen verklaarde, dat bij op Gods bevel zijne dochter moest offeren. En zoo deed bij ook, met volkomen toe stemming van zijne vrouw. Een tafel diende voor altaar en bet vijfjarig kind werd door den vader met een mes geslagt, nadat de ouders een gebed hadden gedaan. Dit gebeurde DonderdagsZondags zou, beweerde bij, bet kind weder opstaan. Donderdag middag riep bij de congregatie bijeen, om mededeeling te doen van zijn offer. Hunne poging om de zaak geheim te houden, slaagde niet; Vrij dag werd de tweede Abraham, zooals hij zich noemt, met zijne vrouw door de bevoegde magt opgepakt, en al psalm zingend werden zij naar de gevangenis getransporteerd. Te Brooklyn (New-York) is dezer dagen eene dame, Anna Oliver, nadat zij bare studiën in de godgeleerdheid bad ten einde gebragt, tot predikster aangesteld. Zij beeft hare intreerede gehouden, waarbij zij uitmuntend beeft voldaan. Zoowel door voorkomen, kleeding, smaak en houding nam zij ieder voor zich in. V" er volg N ieu wstij dingen. Voor de betrekking van machinist-leerling 2de klasse bij de Marine hebben zich 102 sollicitanten aangemeld. Het examen wordt in den loop dezer maand te Helle- voetsluis afgenomen. Het aantal plaatsen bedraagt 40. Gedurende bet afgeloopen leessaizoen zijn te Nieuwe- Niedorp uit de Nuts-leesbibliotheek aan 51 buisgezinnen 1062 boekdeelen ter lezing afgegeven. De bibliotheek bevat tlians 765 nummers. Jaarlijks echter klimt dit cijfer door aankoop van nieuwe boekwerken, waartoe ook jaarlijks uit de departementskas eene som beschikbaar wordt gesteld. Op de tweede voorjaars-paardenmarkt te Leeuwarden zijn jl. Dingsdag aangevoerd 41 tuig- en 55 werkpaarden en 2 veulens. De prijzen waren voor tuigpaarden f 300 tot 700, voor werkpaarden f 100 tot 300. De handel was traag. Uit een opgaaf van de Suez-kanaalmaatschappij over bet verkeer door bet kanaal, van de opening tot bet jaar 1878, blijkt, dat terwijl in 1870 een getal van 486 schepen liet kanaal passeerden en de Maatschappij 5,159,427 francs ontving, dat getal van lieverlede is toegenomen tot 1593 in 1878, met een ontvangst voor de Maatschappij van 31,088,273 francs. WsêrM© Waarnemingen te Heldor. danJsM' Mei. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. .Jf g 0 -- Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 12 ntw. 16k. 758.7oJ - 1.6 5.2 - 7.0 0.57 Golvend 8 8 n. 4„ 761.72 f 1.3 5.0 - 5.4 0.66 Slechtw. 8 12 nwtw. 1.2„ 761.74 f 1.3 5.0 - 7.3 0.67 Weersgesteldheid7 Mei 12 u. Zwaarbewolkt, wind, buijig. 8 Mei 8 u. Bewolkt. 8 Mei 12 u. Ligtbewolkt. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 5 Mei. Cliriatiama, st., Christiania. 7 Mei. Superbo, Glavan, New-York. Vertrokken: 6 Mei. IJmuiden, st. en Eider, st., beiden Londen; Cvgnet, st.. Rotterdam. 7 Mei. Eddystonc, st.. Iiull; Breeze, st., Newport. MarKtlocrigtcn. Amsterdam, 6 Mei. Rogge op levering iets hooger betaald, in deze maand f 137, Oct. t' 149, 150, 151, 150. Koolzaad flaauw, Oct. f 3G8. Raapolie flaauw, Scpt./Dec. f 35gPetroleum: loco f lOf a 10J E. 7 Mei. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f 274. Rogga onveranderd, jarige Galatz f 141, 143, jarige Petersb. f 147, op levering willig, in deze maand vóór 1 ure f 137, 138, later f 139, Oct. f 150, 151,152. Koolzaad vast, Oct. f369. Raapolie willig, Vliegend f 35. Sept,/Dec. f 35£, 1. Lijnolie onveranderd, Vliegend f 29 j, Jnnij/Aug. f 29£, Sept./Dec. f29. Petroleum loco flO^E. Vette Kalveren 1ste kw. 90, 2de kw. 75 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 4 a 7. Vette Varkens 38 a 48 c. per KG. Haarlem, 5 Mei. Op dc Paardenmarkt waren aangevoerd 339 Paarden, meestal van inlandsch ras. De hoogste prijs was f 1200, de laagste f 90. Handel matig. Rotterdam, 6 Mei. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1378 Runderen, 159 vette en Gras-Kalveren, 75 nuchtere Kalveren, 140 Schapen en Lammeren, 320 Varkens en 219 Biggen. De prijzen waren: Runderen 1ste kw. 85, 2de kw. 70 en 3de kw. 52 c.Kalveren late kw. f 1.en 2de kw. f 0.80; Schapen 85 c.Varkens a c.; alles per KG. Boter. 1ste kw. f 52, 2de kw. f 46, 3de kw. f 38. Wijhe, 4 Mei. De omzet van Vee was de vorige week, ten gevolge van het voortdurend koude weder, van beduidend mindere beteekenis. Evenwel zijn ruim 400 stuks eerste kwal. verhandeld. De prijzen zijn iets gerezen. den 17den MEI 1879, dos voormiddags te half elf ure aan het Raadhuis te Anna Paulowna, van: Herstellingswerken aan de Bruggen, Duikers en Sluizen van den Anna Paulowna- Polder. Nadere informötiën zijn te bekomen bij den Opzigter A. R. DEKKER, ten wiens kantore inzage van de Bestekken kan worden genomen. Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Paulowna-Polder, J. C. DE LEEUW, Voorzitter. D. VAN FOREEST, Secretaris. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van de ZIJPE en IIAZEPOLDER zijn voornemens, op DINGSDAG, den 20 MEI 1879, des middags ten 12 ure, in bet Wapen van de Zijpe, aan de Schagerbrug, bij enkele inschrijving aan te besteden: Het eenjarig onderhoud van alle Gebouwen, Bruggen, Sluis en al het geen verder aan den Polder behoort, met de daarin voorkomende vernieu wingen, waarvan de voorwaarden ter lezing liggen en voor 50 cents verkrijgbaar zijn in bovengenoemd logement, ter Secretarie van de Zijpe en Hazepolder te Alkmaar en bij den Opzigter aan de Oude Sluis. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, T. RAMPEN, Dijkraaf. A. P. BURGER, Secretaris. ingerigt naar den geest des tijds, tevens geschikt door de groote ruimte voor alle doeleinden; te bevragen bij W. C. THIJSSEN, Hoofdgracht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3