EN ilELOERSCHE NIEUWE1MEPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 60. Jaargang 37. Zondag 18 Mei. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, DonderJag en Znturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalj 1.30. franco per ]>ost - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Bureau: MOL E N I» L E I K°. 163. Cz. Prijs der Ad verten tién: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. F.lkcn Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste liyting 's avonds 6 uur. IIELDER en N1EUWED1EP, 17 Mei. De A fr ik aangek e Handelsvereeniging (en niet de Rotterdamsclie Handelsvereeniging, zooals het telegram in ons vorig nummer luidde) heeft haar betalingen gestaakt. De heeren Pincoffs, Kerdijk en andere hoofden, alsmede de boekhouder, zijn uit Rotterdam gevlugt. Men is tot de ontdekking gekomen, dat gedurende acht jaren valsche balansen zijn overgelegd. Er heersehte jl. Donderdag een vreeselijke agitatie, een groote paniek ter Beurze en in alle kringen. Het obligatiën-kapitaal der Afrikaansche Handelsvereeni ging was nominaal (5 millioen gulden. Men schrijft uit Rotterdam o. a. aan het U. D. omtrent het finaneiëele onheil, dat die stad en'een tal gezinnen getroffen heeft: Men spreekt wel eens bij wijze van vergelijking van een donderslag bij helderen hemelzoo ooit, dan mag men dat thans doen. Zelden zag ik zulk een ontroering als toen liet bekend werd, dat niet alleen de Afrikaansche Handelsvereeniging gevallen was, maar dat de directeuren L. Pincoffs en Kerdijk gevlugt waren. Men wilde dit in het eerst niet gelooven. Het scheen onmogelijk. Pincoffs! De man, die als lid van de Eerste Kamer, als hoofd van magtige instellingen en nuttige inrigtingen bij groot en klein gezien was! Toch was het waar. Er heeft een reeks grove bedrie gerijen plaats gehad, dit staat al vast. De justitie heeft onmiddellijk beslag gelegd op de boeken en, naar ik als zeker ben geïnformeerd, moet minstens gedurende (5 jaren een valsche balans zijn opgemaakt. Daarbij zouden de gelden verbruikt zijn, gedeeltelijk om de kas in andere inrigtingen te dekken, aan welker hoofd familieleden stonden. Zooveel is zeker, dat Donderdag morgen van de geheele familie Pincoffs in Rotterdam niemand meer te vinden was. Dat de justitie alles aanwendt om de vlugte lingen aan te houden, spreekt van zelf. Welk een paniek er op de Beurs heersehte, is niet te beschrijven, doch begrijpelijk als men weet, dat de aandeelen meestal voor 100 pOt. waren genomen er. thans vielen op 25 pCt. Naar ik van goeder hand verneem, zal het de vraag wezen of zooveel percenten, van het geheele aan deelen- en obligatiën-kapitaal zullen teregt komenMen kan voorloopig het verlies wel op 6 millioen stellen. Deze som nu was grootendeels in Rotterdamsclie handen, hetzij particulieren of Bankinstellingen. Zooals bekend is, had ook Prins Hendrik aanzienlijk deel in de zaak. Juist door het onderzoek van curatoren der nalatenschap van Z. Iv. H., moet, zegt men, de valschheid aan het licht gekomen zijn. 9) De ScliildLer-Priiises. Novelle van THEODOR KüSTER. (Ver volg.) Vrijgesprokenlioe zalig klonk dat woord in de ooren van de arme lijderes! Zij kon nu terstond naar haar vader wederkeeren en even als voorheen voor hem arbeiden. ITct arme kind ver moedde niet, dat, trots hare vrijspraak, toch een vlek op haar naam bleef kleven. Zoolang de werkelijke dief niet ontdekt was, werd zij toch nog door menigeen, niettegenstaande de vrijspraak der rechters, voor de schuldige gehouden en aangezien. Al ware het zoo, dat deze kostbare schilderij niet in haar bezit werd ge vondenal ware het zoo, dat de verkoop door haar niet bewezen kon worden, was het toch niet mogelijk, dat er van de eene of andere gelegenheid gebruik was gemaakt om het naar het buiten land te verzendenware lint niet mogelijk, dat het op de eene of andere wijze nu schuil werd gehouden, maar voor de toekomst in veiligheid was gebracht? Bleven deze vermoedens voor kwaad denkenden niet steeds bestaan en moest Alice tot zichzclve niet zeggen, dat ze hare vrijspraak alleen te danken bad aan gemis van wettige bewijzen? Na de uitspraak der rechters was de gerechtszaal spoedig ledig geworden. Alice werd door haar leeraar, den trouwen vriend van haar vader, naar den blinde teruggeleid. Dat was een wederzien vol vreugde en tranenOok kwam William Retchaw nog dien zelfden dag om haar geluk te wenschen. Sterk blozende, bedankte zij hem met eenvoudige maar hartelijke woorden voor alles, wat hij voor haar gedaan had. Een oogenblik hield hij hare hand in de zijne; wegens den blik vol droefheid, maar tevens vol liefde, dien hij op haar wierp, sloeg zij hare oogen neder en hare hand beefde. „De Muriilo," zeide Alice treurig lachende, „kan ik nu, helaas! voor u niet copiëeren. Bovendien zal ik niet meer in staat zijn een enkel stuk te copiëeren, want al is het, dat ik verzoek om het Museum te bezoeken, zoo zal het mij, na hetgeen er voorgevallen is, wel geweigerd worden." „Schilder mij dan eene teekening naar eigen phantasie. Uw groot talent schenkt mij de overtuiging, dat ge wel iets voortreffelijks te voorschijn zult brengen." William wilde de som gelds, die hij vier maanden geleden als voorschot voor de copie van de Muriilo gegeven had en die door den heer Schafer aan de rechterlijke macht was toevertrouwd, onder geene enkele voorwaarde terugnemen, hot drhigcud Alice en haar vader hem dit ook verzochten. Het geld Ug nog onaangeroerd; zij Iconden het nu wel missen en hadden er toinder behoefte aan, want de echtgenoote van den senator, die de door Alice voltooide copie ontvangen had, had zich gedrongen gevoeld, de oorspronkelijk overeengekomen som te verdubbelen, omdat Alice's werk algemeen een meesterstuk werd genoemd. Ook de Rotterdamsclie Handelsvereeniging, door Pincoffs gesticht, met een kapitaal van 15 millioen, heeft een zeer belangrijk .aandeel in die zaak. Men zegt., dat Pincolïs ook tegen de kas dezer onderneming bonze plannen had, doch dat de waakzaamheid van den heer Then-Berg (met Pincoffs directeur der Rotterdamsclie Handelsvereeniging) de vol voering belet heeft. Als gevolg van dit ongehoord geval noemt men de deconfiture van verscheidene firma's. Echter is het beter thans nog niet alle namen te noemen. Die der firma Rensburg en van Witsen wercl echter reeds zoo stellig uitgesproken, dat ik u die meende te kunnen melden. Dit verzeker ik u, dat menigeen in bange zorg hier de eerstvolgende dagen te gemoet ziet. Ook voor de gemeente is de zaak van gevvigt. De Rotterdamsclie Handelsvereeniging heeft voor den aankoop en de werken op Fijenoord nog een belangrijke schuld aan cle gemeente. Daar men haar aandeel in de Afrikaansche vereenigiug op 3 millioen stelt, is het niet te verwonderen, dat in de vergadering van den gemeenteraad om inlichting in deze treurige zaak werd gevraagd. Zij werd onmiddellijk door den heer van Gennep, wethouder van financiën, ver strekt. In hoofdzaak komt zij hier op neer, dat de gemeente nog te vorderen heeft van de Rotterdamsclie Handelsverec- niging één millioen, doch dat zij daarvoor hypotheek heeft in de bouwgronden van Fijenoord, een millioen waard. Het bedenkelijke van deze hypotheek is echter, dat het onderpand die waarde thans bepaald niet heeft. Er is geen kooplust voor F'jenoordsche gronden. Zoolang men niet. weet, hoe de zaken in Duitschland zullen loopen en welke gevolgen de in het vooruitzigt zijnde Duitsche handelspolitiek voor onze Rijnvaart zal hebben zoolang zal de bouwgrond op Fijenoord niet kunnen verkocht worden. Hoe men ook de zaak bezie hare gevolgen zijn niet te overzien De obligatiën der Afrikaansche Handelsvereeniging vielen van 95 op 25, de aandeelen der Rotterdamsclie Handels vereeniging van 05 op 45 en die der Rotterdamsclie Bank van 80 op prijzen vari(lerende tusschen 00 en 70 pCt. Jl. Donderdag avond liep, zoo meldt men o. a. uit Rot terdam aan het II bid., het gerucht, dat de voortvlugtige directeur der Afrikaansche Handelsvereeniging, Pincoffs, was gearresteerd, terwijl zijn mededirecteur Kerdijk zich te Antwerpen voor het hoofd geschoten zou hebben. Anderen beweren, dat laatstgenoemde gepoogd heeft, zich met een scheermes van het leven te berooven en zeer bedenkelijk ligt. De directeur Pincoffs zou te Parijs zijn gearresteerd. Men vermoedt, dat de voortvlugtigen niet een eigen stoombootje Rotterdam verlieten en elders op den trein zijn gegaan. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen in het laatst dezer maand, waarschijnlijk den 29sten, een bezoek Voor de behoeden van don eersten tijd was ile kuustcnaars- faniilie dus ruimschoots voorzien. De woniug, die ze tot dusverre bewoond hadden, werd verlaten, omdat, het Alice onmogelijk was de honende woorden en de liefdclooze blikken der buren, die haar altijd nog voor de diefegge der Muriilo hielden, langer te kunnen verdragen In de nieuwe woning, gelegen iu een meer open en gezonder gedeelte, van dc stad, had de echtgenoote van den senator voor Alice een klein atelier laicn inrichten. Deze voortrelfelijke dame was een ijverige beschermster van de jonge kunstenares ge bleven en had haar de verzekering gegeven, dat zc haar bij hare vrienden dringend zou aanbevelen. Alice werkte dan ook vlijtig, doch sedert den tijd, dat ze in verdenking was geweest, scheen een donkere schaduw over het gelaat van het anders altijd zoo tevredene, vroolijke en zachte meisje verspreid te zijn zij was stil; haar vroeger schuldeloos gesnap met haar vader bepaalde zich thans alleen tot datgene, wat ze hem noodzakelijk moest vragen of medcdcelen. Soms zat ze uren lang in diep gepeins verzonken. Ofschoon hare uiterlijke omstandigheden aanmerkelijk verbeterd waren, werd ze van dag tot dag bleeker en 'oedrukter. William Retchaw had Alice sedert den dag harcr vrijspraak niet wedergezien. Zij had altijd de hoop gekoesterd, dat hij haar nog eens zou komen bezoeken, doch hare hoop was en bleef vruchteloos. Zij hield ziehzelve voor eene zottin, dat ze een oogenblik had kunnen gelooven, dat iets anders, iets meer dan medelijden met haar hem bezield zou hebben; dat een dieper gevoel hem jegens haar deed handelen, zooals hij gehandeld had. En toch, welke verstands- gronden zij ook mocht aanvoeren, haar hart bleef haar zeggen, dat het meer dan medelijden was, wat uit zijne oogen tot ha-ir gespro ken had. Maar al ware dit zoo, dan had zij nog niet de vrijheid oin zich aan hare zalige droomen over te geven, zooals ze gedaan had; en er volgde nu op den korten tijd van geluk en hoop op liefde eene bittere teleurstelling. Zij verweet liet ziehzelve, dat zij de klove had kunnen vergeten, die haar van hem scheidde; zij eene arme schilderes, en hij een rijke koopmanszoon en consul welke gemeenschap konden zij met elkander hebben? En al ware het dan ook, dat hij werkelijk iets meer dan medelijden voor haar gevoeld had, kon zij het hem euvel duiden, als verstands-overtui- ging de hartstocht Lij hem overwon en hem het dwaze van deze liefde deed inzien? Moest zij hem integendeel niet dankbaar zijn, dat hij haar niet met. zijne liefde vervolgde, daar hij toch niet in staat was eene ernstige verbintenis met haar aan te knoopen? Een klein, bekoorlijk genrestuk een „prachtig schilderstuk," zooals haar leeraar haar zelve verzekerde had ze voor William Retchaw onderhanden, om haar schuld jegens hem te voldoen. Meerdere kleine schilderstukken had ze reeds met veel voordeel verkocht en daardoor de zorg uit hare kleine huishouding gebannen. De arme blinde vader schudde meermalen het hoofd over de ver andering, die sedert den dag der inhechtenisneming, zooals hij aan Leiden brengen en bij die gelegenheid cle verschillende musea en andere merkwaardigheden bezigtigen. Het konink lijk echtpaar zal alsdan ontvangen worden door den burge meester, dr. W. C. van den Brandeler. Jl Woensdag is te Haarlem plotseling overleden de lieer D. Bijl de Vroe, gepensioneerd vice-admiraal en adjudant van Z. M. den Koning in buitengewone dienst. De overledene was gedecoreerd met verschillende orden, er. had den ouderdom van 81 jaren bereikt. Hij was een van de weinige overgeblevenen die van het bombardement van Algiers uit eigen bevinding wist te vertellen. Beroepen te Zierikz.ee dr. H. A. van dor Meulen, predikant te Venhuizen. Te Veendam dr. J. van den Bergh Jr., predikant te Oost-Zaandam, mede stonden op het drietal ds. J. E. Moltzer, predikant te Drachten en dr. J. C. Pool, predikant alhier. De kerkeraad der Hervormde gemeente te 's Her togenbosch heeft bepaald, dat er geen voorlezer of voor zanger hij de godsdienstoefeningen meer zal fungeeren, en tevens besloten het traktement der drie predikanten voor ieder met f 20'0 uit de kerkfonclsen te verhoogen. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat een in dc regten gepromoveerd persoon, na afgelegd examen, door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland tot de evangelie-bediening in de Hervormde Kerk is toegelaten. De bedoelde persoon is de heer mr. W. van den Bergh. Zijn naamgenoot, maar geen jurist en zonder h, werd den 8 dezer in Gelderland tot de predikdienst toegelaten. Jl. Donderdag had aan het gebouw van het Provin ciaal Bestuur van Noordholland, te Haarlem, de aanbesteding plaats van het voortzetten der verbetering van het Krabben- gat bij Enkhuizen. Minste inschrijver de heer D. Volkert, te Dordrecht, ad f 125,000. Men schrijft ons van Texel, dd. 16 dezer: „De restauratie van het voor de Christelijke Bewaarschool aangekochte of in huur gekregen huis (de geruchten omtrent het laatste zijn verschillend) is dezer dagen, naar wij vernemen, aanbesteed voor cle som van f 600 aan den timmerman A. Geus, eigenaar van het gebouw." Bij de op jl. Donderdag gehouden aanbesteding van het doen van ernieuwingen en reparatiën aan de gemeente- straten te Schagen was ingeschreven door de heeren: W. Varkevisser Cornp.,» te Overschie, ad f 8100; A. Kapitein, te Zijpe, f7898; J. Overtoom, te Schagen, f 7200; J. Oldenburg, te Bergen, f6955; B. Beukenkamp, te Anna Paulownn, f 6460: Gebrs. Moorman, te Helder, f 6453; J. Schrcuder Sr., te Barsingerhorn, f 6329; E. Krans, te Schagen, f 6256; Iv. Blom, aldaar, f 5948; J. Ootes, te Wognum, f 5830; G. Dignum, te Schagen, f 5769; en P. Ootes, te Wognum, f 5616. Het werk is dadelijk aan den laagsten inschrijver gegund. meende, met zijne dóchter was voorgevallen en dikwijls .drong hij aan deze omstandigheid alleen de oorzaak van hare afgetrokken heid toeschrijvende er bij Alice op aan, te vergeten, wat nu toch eenmaal niet t.c veranderen was, haar verder onder liet oog brengende, hoe ze door al hare vrienden nog even als vroeger geacht en bemind werd. Dan vleide zij zich aan de borst hanrs vaders en zeide tot hem, dat ze volkomen tevreden en gelukkig was. En de blinde zag niet de oogen van zijn kind, die in tranen dreven, waardoor deze woorden tot een leugen werden gemaakt; hij had geen vermoeden, dat hare afgetrokkenheid een geheel andere oorzaak luid, geen vermoeden, dal hier gestredeu werd tegen liefdeswee en verloren hoop 1 Ook in het huis van den consul-generaal Retchaw waren zeer vele zaken veranderd. De nog voor weinige maanden zoo rustige en kalme grijsaard was gedrukt en ter neer geslagen en eene zenuwachtige onrust sprak uit zijne gelaatstrekken. Zijue echtgenoote had veel van hare frischheiil veiloren; haar streng gelaat scheen nog koeler en terugstootender te zijn geworden; haar houding was nog meer afgemeten, en nog pijnlijker dan vroeger had zij slechts aandacht voor uiterlijkeu glans. Ook William was ernstig en na denkend. Melanie echter bleef zooals ze altijd geweest was zorgeloos en vroolijk, een gelukkig en luimig kind. De sedert bijna eene eeuw bestaande firma „Retchaw en Zoon" werd op hare grondvesten bewogen; slag op slag trof de firma en bijna iedere post bracht nieuwe Jobstijdingen aan. Handelshuizen, die door de geheele wereld als Soliedc werden aangemerkt en waar mede zij in de nauwste handelsbetrekkingen stonden, waren iusol- vent geworden en hadden menig ander handelshuis in hun val medegeslcept. Van dag tot dag werd de horizont donkerder en dreigender; de vandaag nog trotsche en suliede ter beurs gaande koopman kon morgen in omstandigheden verkeeren, dat hij zijne betalingen moest staken; door den val van anderen kon hij mis schien tot den bedelstaf gebracht worden. Geen vriend vertrouwde den vriend meer; zelfbehoud werd de grondregel, waarnaar een ieder handelde; het credict hield bijna geheel op, want ieder handelaar had zich te wapenen tegen alle eventualiteiten. In den aanvang waren de mocielijkhcden, waarin het huis Retchaw gewikkeld werd, onbeduidend; het waren slechts verliezen, die in de handelswereld steeds voorkomen, en noch vader noch zoon sloegen er veel acht opbeiden waren zich bewust van de recht vaardigste en oprechtste handelwijze bij hunne handelsondernemingen maar steeds gevoeliger en spoediger op elkander volgende werden de verliezen en onder deze omstandigheden was een noodlottige uitkomst niet onmogelijk, waarvoor de oude consul zoowel ;ils zijn zoon sidderde. Het aanzien van de hooggeachte firma stond intusschcn nog onwrikbaar en niemand vermoedde hoe nabij misschien ook haar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1