Mt MUZIEK VOOR DEI DUS, Eenige TIMMERLIEDEN TIMMERLIEDEN Een complete Uniform BEHANGSELPAPIER La Belle Jardinière. MaSgt^t?l3ik ADVERTENTIËN. EEN GEMEUBELEERDE KAMER, J. PEETOOM, Zitting van Woensdag 21 Mei. Na de aanneming met een parige stemmen van eenige ontwerpen van ondergeschikt belang, wordt behandeld het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van Hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor 1879 (uitgaven voor 's Konings stallen). Bij de discussie over dit ontwerp motiveert o. a. de lieer Bergsma zijne afkeurende stem. Hij zal tegenstemmen, zegt hij, als protest tegen de wijze waarop deze zaak ondernomen en voor en na in de Kamer behandeld is. Hij vertrouwt, dat zijne bedoe ling door het gesprokene duidelijk is. Nadat door den heer Vader is geklaagd over de weelderige inrigting der stallen en nadat de minister van Financiën verzekerd heeft, dat deze uitgave de laatste zal zijn voor deze zaak, wordt het ontwerp met 53 tegen 12 stemmen aangenomen. Vervolgens wordt behandeld de onteige ningswet ten behoeve van den aanleg van een spoorweg Stavoren Leeuwarden (zonder ombuiging langs Bolsward). Het vorige ont werp tot regeling dezer aangelegenheid, waarin de genoemde om buiging was opgenomen, werd, zooals bekend is, door de Eerste Kamer verworpen. Nadat onderscheidene leden hunne stem hadden gemotiveerd en de minister van Waterstaat het ontwerp had ver dedigd, geschiedde de aanneming met 64 tegen 7 stemmen. In behandeling kwam daarop het rapport der Commissie nopens de inlichtingen der Regering op het adres van Gedep. Staten van Zeeland betrekkelijk de calamiteuse polders in die provincie. Fran KrUls.. In plaats van wijlen Rocli, is tot beul van Parijs benoemd Louis Antoine Stanislas Deibler, die sedert 1871 eerste adjunct van den overledene is geweest. De nieuwe scherpregter is de schoonzoon van den beul in Algerië, Rnnieux. Eïngelana. Te Londen viel jl. Zaturdag avond in Covent-Garden tusschen de 1ste en 2den acte van „Le Prophéte," de groote houten cilinder naar beneden, waaromheen het scherm is gewikkeld. Een machinist werd gedood, een ander brak zijn beende voorstelling moest een half uur worden geschorst. Rusland.. Luidens de statistieke opgaven is het aantal groote branden in Rusland altijd veel aanzienlijker geweest dan ergens. Intusschen vernam men buitenaf slechts zelden bijzonderheden daaromtrent, terwijl juist in de laatste weken herhaaldelijk per telegraaf berigten komen van de ontzag-' gelijke verwoestingen, door groote branden aangerigt, en men niet onduidelijk te verstaan geeft, dat deze branden geacht worden gesticht te zijn door nihillisten of aanhan gers van de geheime nationale regering. Orcnburg is met zijn voorsteden nu voor de derde maal door een zwaren brand geteisterd; Irbit voor den tweeden keer, en nu wordt weder uit Petropaffloftsk in het Siberi sche district Akamollmsk gemeld, dat verscheidene wijken dier stad in vlammen staan. Dat de branden zulk een grooten omvang krijgen is veeleer te wijten aan de omstandigheid, dat verreweg de meeste huizen van hout zijn opgetrokken en bij stormwind dus aan geen redding te deuken valt. Rusland is, wat het Europesche gedeelte betreft, nog weinig bevolkt, maar toch nog beter dan het Aziatische deel. Hierin zal langzamerhand eene omkeering komen, wanneer men voortgaat met Rusland te ontvolken ten koste van Siberië. Omtrent de laatste transporten van gevangenen naar Siberie deelt de Golos de volgende cijfers mede: Op den 5 Mei vertrok een eerste transport sterk 300 misdadigers7' uit de centrale gevangenis te Moskou. Den 12 Mei volgden 400, den 20 Mei 600. Er zijn in die gevangenis meer dan 11,000 personen, die naar Siberië gedeporteerd moeten worden. Van dezen zijn 9000 zoo genaamde politieke misdadigers. Het vierde transport verlaat Moskou den 26 Mei. Duarna zullen de in andere gevangenissen in Rusland geïnterneerde en tot deportatie naar Siberië veroordeelde misdadigers in de centrale ge vangenis van Moskou bijeengebragt en nieuwe transporten georganiseerd worden. Spanje. De hertog van Medina-C'oeli, wiens dood gemeld wordt, was eerste pair en grande van Spanje. Den 13 dezer wandelde hij met zijne jonge vrouw op zijn landgoed in den omtrek van Avila, toen hij eensklaps struikelde en het jagtgeweer, dat hij omgehangen had, afging. Hij kreeg de geheele lading in den buik en bezweek den volgenden dag. Ofschoon eerst 28 jaar oud, was hij reeds voor de tweede maal gehuwd. Zijne eerste vrouw was de hertogin van Al va, nicht van Keizerin Eugenie. Zijne weduwe, dochter van markies Toreulla, is 19 jaar oud. De Koning heeft haar persoonlijk zijne deelneming betuigd. In Spanje en vooral te Madrid zijn de graan- en meelprijzen tot zulk eene hoogte gestegen, dat de gemeente raad der hoofdstad in twintig verschillende gedeelten der stad depots heeft gevestigd, waar het brood aan de armen tot verminderden prijs wordt afgeleverd. Voorts heeft de gemeenteraad besloten, den stedelijken accijns op het graan en het meel te verminderen, en met de spoorwegmaat schappijen wordt onderhandeld over eene verlaging der vrachten van de eerste levensbehoeften. E) T> T T en Kinderkleederen zijne catalogussen iALklu kj» naar Holland heeft gezonden, is het altijd geprezen geworden zoowel wat de coupe der geleverde Kleederen, als de elegance en soliditeit der stoften betreft. En het kon ook niet anders zijn, want een elk die dit groote Parijsche etablissement kent, weet dat het zijne Europesche vermaardheid te danken heeft aan de uitstekende wijze waarop het zijne clientèle bedient. Wij raden onzen lozers dus ten zeerste aan zich den catalogus van de „Belle Jardinière" van Parijs aan te schaften. Behalve de gravures, door de eerste artisten van Parijs geteekend, bevat de catalogus nog eene geheel speciale aanwijzing om van elk kleedingstuk de maat te nemen. Deze catalogus Wordt door de „Belle Jardinière" aan ieder die er om vraagt franco toegezonden. Burgerlljli.e Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Woensdag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geenc. BEVALLENM. Kroos, geb. Cordemans, D. A. L. E. Weber, geb. Loggere, Z. J. Dijkman, geb. Hellegers, D. OVERLEDEN: Geene. Gemeente TEXEL. Van 14 tot 21 Mei. ONDERTROUWD: Gerrit Geus en Martje Knol. Arie Daalder en Annetje Gerritsen. Cornelis Santifort en Coruelia Smit. Nanning van der Ploeg en Kaatje Bakker. GETROUWD: Dirk de Jager en Annigjen Trinks. Simon Kuiper en Lanciena Peerboom. GEBORENDora, dochter van Dirk Boon en Neeltje Boon. Janntje, dochter van Jan Bisschop en Frouwtje Daalder. OVERLEDEN: Judict Jacobs, 76 jaren, weduwe van Jacob Schagen. Willemina Hendrina Bruin, 3 maanden, dochter van Maarten Bruin en Neeltje Boon. Gemeente BARSINGERHORN. Van 1 tot 15 Mei. ONDERTROUWD: Peter Deuzemnn en Neeltje Visser. Gerrit Klomp en Jannetje Bood, wonende te" Helder. Pieter Boogaard, weduwnaar van Trijntje Vink rn Hillje Westerhof. GETROUWD: Arie Schenk en Antje Johanna Blaauboer. Cor nelis Bakker en Geertje Tijsen. Pieter Bakker en Antje Tijsen. Arie Boontjes en Guurtje Kok. Dirk Geel en Maartje Krans. GEBOREN: Antje, dochter van Jan Klare en Trijntje Dekker. Jannetje, dochter van Iaaak Klos en Guurtje Biesboer. OVERLEDENTrijntje Slikker, 39 jaren, echtgenoote van Cornelis de Graaf. Berieten Betreffende de StooiTaartiaatsciiapcij Nederlaad. Prins Hendrik. 21 Mei 1879 van Napels vertrokken. Celebes15 Mei 1879 van Penang naar Amsterdam vertrokken. Kon.derNederl. 3 Mei 1879 te Batavia aangekomen. PrinsesAmalia. 9 Mei 1879 Aden gepasseerd. Prins v. Oranje. 16 Mei 1879 van Sucz vertrokken. Prinses Marie. 14 Mei 1879 van Southampton vertrokken. Madura 1 Mei 1879 te Amsterdam aangek., vertrekt 24 Mei. Voorwaarts 5 Mei 1879 te Amsterdam aangekomen. Conrad15 Mei 1879 te Amsterdam aangek., vertrekt 7 Junij. KoninginEmma In aanbouw te Stockton on Tees. JavaIn de Indische wateren. iffe Waarneminffen te Helder. (LanisM) Mei. c 6 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 8 otn. 0.5k. 766.36.1 f 5.3 12.0 f 0.5 0.78 Vlak. 21 12 noto. 0.7„ 767.02 f 5.9 12.5 - 1.0 0.73 Slecht. 22 8 ono. 0.3„ 766.35 f 5.2 I 11.4 - 0.3 0.77jVlak. 21 Mei 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 22 Mei 8 u. Helder, mooiweer. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 20 Mei, Thomas Parker, st., Taganrog; Venus, st., Middell. Zee; Christiania, st., Christiauia; Strossmeijer, Stiglich, Bahia; Ondine, st.. Stettin. 21 Mei. Mayfield, st., Galatz; Vagüano Brothers, stZwarte Zee; Hecla, st., Middellandsche Zee. Vertrokken 20 Mei IJmuiden, st. en Eider, st., beiden Londen; Cygnet, st., Rotterdam; Spartan, st., Newport. 21 Mei. Vespasian, st., Liverpool; Eddystone, st., Huil; Laura Gillies, st., Newcastle; Abraham, Ridderikhoff, Riga. MnrlitlDorlgton. Amsterdam, 20 Mei. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f 275. Rogge; Galatz f 145, oude Petersb. f150, op levering iets liooger betaald, Oct. f 150, 151. Raapolie onveranderd. Sept/Dec. f 35}. Petroleum stil, loco f 10$ E., Najaar f 10} E. betaald. 21 Mei. Bogge prijshoudend, jarige Galatz f 142, 145, nieuwe Petersb. f 156, Western f 155. Op levering booger verkocht, in deze maand f 142, Oct. f 151, 152, 153. Raapolie flaauw, Vlie gend f 35}, Sept./Dec. f 35L Lijnolie flaauw, Vliegend f 30, Junij/Aug. f 30, 29}, Sept./Dec. f 29JPetroleum loco en Sept. f 10}, Sept./Dec. f 10} Vette Kalveren 1ste kw. 95 c. en 2de kw. 80 c. per KG., nuchtere Kalveren f5 a 12, vette Varkens 40 a 44 c. per KG. Schagen, 21 Mei. 4 Paarden f 100 a 200, 20 Stieren f 120 a 180, 50 vette Geldekoeijen f 190 a 270, 76 magere dito f 100 a 180, 80 KalfkoeijeD f 110 a 260, 60 Vaarsen f 90 a 130, 25 Gras kalveren f 70 a 90, 15 nuchtere dito f8 a 20, 473 Schapen f 18 a f 30, 1545 Lammeren f7 a 13, 12 Bokken en Geiten f 1 a 8, 6 magere Varkens f 6 a 14, 30 Biggen f 4 a 7, 40 Kippen f 0,75 a 1,50. Boter f 1,06 a 1,20 en Kaas f 0,30 a 0,35, beiden per kilogram, Kip-Eijeren f 2,50 a 2,70 en Eend-Eijeren f 4, beiden per 100 stuks. Ter Koornbeurs Ceres geen Granen aangevoerd. Rotterdam, 20 Mei. Vee* Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1819 Runderen, 208 vette en Gras-Kalveren, 63 nuchtere Kalveren, 316 Schapen en Lammeren, 316 Varkens en 216 Biggen. De prijzen warenRunderen 1ste kw. 85, 2de kw. 68 en 3de kw. 50 c.Kalveren 1ste kw. f 0.95 en 2de kw. f 0.75; Schapen 85 c.Varkens 44 a 52 c.alles per KG. Boter. 1ste kw. f 54, 2de kw. f 46, 3de kw. f 40. Schiedam, 21 Mei. Jenever f 14,75, Amst. proef f 16, Moutwiju f 9.25, per N. vat. Kampen, 19 Mei. Hooi. Buiten f 12.a 13.binnen f 19.— a 11.—. Meppel, 21 Mei. Vette Varkens 38 a 43 c. per KG., magere dito f 20 a 40, dragtige dito faBiggen f6a!2, Fncsche Schapeu f 12 a 24, nuchtere Kalveren f 3 a 6. Vervolg Nieuwstijdingen. De minister van Binuenlandsche Zaken, overwegende dat de Aziatische pest in het Russische rijk geweken is en gelet op zijne beschikking van 4 Februarij 1879, waarbij alle Russische havens, gelegen aan de Zwarte Zee en de Zee van Azof, besmet zijn verklaard, heeft genoemde beschikking met ingang van den 22 dezer ingetrokken. In de jl. Dingsdag gehouden vergadering van afgevaardigden van de Noordhollandsche Vereeniging „het Witte Kruis," tot afwering van epidemische ziekten, is verslag uitgebragt over den toestand van het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de afdeelingen Ilpendam met 27 en Beverwijk met 39 leden wegens gebrek aan belangstelling zijn afgevallen, doch dat te Hoorn een bloeijende afdeeling is opgerigt. Geen enkele afdeeling behoefde tot heden handelend op te treden. De financiën zijn in goeden doen. Er is thans f 1323,88 in de spaarbank belegd. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen dc heeren M. A. Perk, penningmeester, en dr. Jb. van Gcuns, magazijnmeester. In plaats van den heer mr. J. L. de Leao Lnguna, die het voorzitter schap bekleedde, is tot hoofdbestuurder gekozen dr. C. E. ITeynsius. Een voorstel van het hoofdbestuur tot het aanschaffen eener barak met 12 a 15 bedden voor lijders aan epidemische ziekten, ten dienste der afdeelingen, tot den prijs van f 3500, werd aangenomen met 14 tegen 5 stemmen. De kosten zullen door dons gratuits en rentelooze voorschotten verkregen worden. Jl. Dingsdag werden te Amsterdam de eerste doperwten en peulen uit den kouden bak van Roelofsarendsveen aan de markt gebragt. Verleden jaar kon dit reeds den 28 April, dus ruim drie weken vroeger, geschieden. Eene groote maand zal er hij gunstig weder nog wel meê heengaan, eer men over het veld gaat snijden. Over het algemeen schijnen de gewassen niet veel van het koude voorjaar geleden te hebben; alleen zal men vrij wat later komen dnn andere jaren. Verleden jaar werden reeds in de laatste volle week van Mei doperwten en peulen in geen geringe hoeveelheid te Leiden aangebragt. Men is nu nog druk bezig met het uitpoten van augurken en boonen; van de boonen is het eerste gepoot, by sommige tuiniers ook het tweede, totaal weg door de strenge nachtvorsten der laatste weken. De Huarl. Crt. zegt uit goede bron te vernemen, dat de loopeude geruchten aangaande eene verandering in het personeel der commissarissen des Konings in de provinciën Noord- en Zuid- holland en de daarmede in verband gebragte aftreding van den burgemeester te Amsterdam, ongegrond zijn. De diligence-onderneming tusschen Utrecht en Zeist heeft tengevolge van den tram haar dienst gestaakt. Naar aanleiding van dit heengaan meldt men o. a. aan de N. ltott. Crt. een afscheidswoord, dat met de volgende regelen besluit: „En gij, arme paarden!.... Wat zal uw lot zijn? Zult ge nog dieper zinken? Een trekschuit misschien Och, arme!... Met hoeveel vertrouwen aanvaardden wij met u de reis!... Op hol gaan?... Gij dacht er niet aan! Zweepslagen met gloeijend telegraafdraad hadden u niet kunnen bewegen één stnp harder te loopen, dan noodig was om in den bepaalden tijd het traject af te leggen. Den draai te kort nemen en met uwe kostbare vracht in de vaart tuimelen?... Al sliep de koetsier als een rhinoceros, gij bragt ons heelhuids in Zeist. Het ga u wel! goede, trouwe, magere knollen! Uw noodlot kunt gij niet ontgaan, maar wij wenschen u in de laatste dagen üws levens een niet al te wreeden haas toe, en is éénmaal het laatste uur ook voor u gekomen, bewijs ons dan nog één laatste dienst en sterf zóó mager, dat het niet meer de moeite waard is u als rook- vlcesch in den handel te brengeu." Erheerscht in sommige streken van Noordhrabant tegenwoordig een onbekende ziekte onder de melkgevende geiten. Weinige uren slechts, nadat men ze heeft gemolken en men zoo min aan de melk, als aan iets anders, eenig ziekteverschijnsel kon bespeuren, sterven ze onder ijzingwekkende benaauwdheden weg. De 16 perccelen losse landerijen, door de gemeente Kampen op Dingsdag jl. verhuurd, hebben opgehragt f 3326, of f 966 minder dan 't vorige jaar. Op de veetentoonstelling te Berlijn was een vette os van den amhstraad Dietze, op Barby No. 1. Hij woog niet minder dan 2900 pond. Dat dit dier met kransen overdekt de rondte deed door de stad, laat zich denken. op ZONDAG 25 MEI 1879, in de Herberg- van A.VADEH,teCallan(soog-. Vijftigjarige Echt vereeniging VAN J. VEETER T. MOSK. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- H Kleinkinderen. Q Wieringerwaard, 23 Mei 1879. Ondertrouwd S. L. BEEK en C. J. KOREN. P. L. BEEK en R. J. KOREN. Amsterdam, 21 Mei 1879. Strekkende tot algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon G. LANGEVELD VVILMS. Anna Paulowna, 20 Mei 1879. kunnen voor langen tijd werk bekomen bij J. TUIN en H. JONKER, te Anna Paulowna. kunnen werk verkrijgen bij K. BLOM, te Schagen. Ten spoedigste wordt gevraagd: liefst met geheele kost en inwoning. Brieven franco, onder letter H, aan het Advertentie- Bureau STADERMANN, Helder. TE KOOP voor f 150. voor Adspirant-Ingenieur der Marine of Luitenant ter Zee 2de kl. Groot en klein tenue, PET, STEEK in trommel, SABEL, BURNOUS. Alles gepakt in blikken trommel en slechts zesmaal gedragen. Brieven franco, lelt. A. B., bij den Boekhandelaar M. M. O LI VIER, llokin 70, Amsterdam. in ruime sorteering voorbanden bij SCHA GERBll UG. Firma J. J. HONIGH.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3