HELDERSCHË EN NIEUWEDIEPER COURANT. i- ei Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 64. Woensdag 28 Mei. Jaargang37. UIT HET ZÜID-DÜITSCHE VOLKSLEVEN, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingadag, Donderdag e Abonnementsprijs per kwartaal Zaturdag namiddag, franco per post 1.30. - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Burean: MOLENPLEIN .V. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste li^ting 's avonds 6 uur. De BURGEMEESTER der gemeente ANNA PAULOWNA brengt ter kennisse van de ingezetenen, dat de Landmeter van het Kadaster, in den loop der eerstvolgende 14 dagen, in deze gemeente een aanvang zal maken met het opnemen der kadastrale veranderingen voor de dienst van 1880. Anna Paulowna, den 26 Mei 1879. De Burgemeester voornoemd, C. E. PERK. HELDER en NIEUWED1EP, 27 Mei. Het ongunstige weder in den aanvang van deze lente is oorzaak, dat de Floralia-commissie alhier niet in de gele genheid is om nog in deze maand de uitreiking der planten te doen plaats hebben. Op een van de eerste dagen van Junij zullen nu de planten aan de ingeschrevenen worden uitgereikt. Van de werf de Nachtegaal van den heer W. Meursing, te Amsterdam, is jl. Zaturdag namiddag, met het beste gevolg te water gelaten het ijzeren raderstoomschip Ada van Holland, bestemd voor de dienst tusschen Texel en hier, v. v. De prachtige sterke boot doet den bouwmeester alle eer aan. Donderdag a. s. zullen HH. MM. de Koning en de Koningin Leiden bezoeken. Onder de studerende jongelingschap heeft zich reeds eene eerewacht gevormd. Het Vaderland meldt, dat de heer Tak van Poort vliet zijne portefeuille ter beschikking van Z. M. zou gesteld hebben. Als kajuitsjongen voor de aanstaande Noordpool expeditie is aangenomen de 15jarige Klaas Mantel, uit Krommenie. De scheepskok Orre is vervangen door den koksmaat Pieter van der Haagen. Het stoomschip Conrad zal op zijn eerstvolgende reis niet onder bevel staan van zijn gewonen kommandant Graadt van Roggen. In zijn plaats is aangesteld de heer Visman, tot nu toe 1ste officier aan boord van de Conrad. Het Politieblad geeft bet volgend zekerlijk volstrekt niet geflatteerd signalement van Pincofls: aangezigt rond en bol, kleur bleek, oogen sluw uitziende, spraak langzaam lijmerigwaggelende, gang, een gevolg van vetheid, ook zigt- baar aan hals, nek en handen. door P. K. IiOSEGGER. 1, De Plaatsvervanger. Banna uit den Gouden Leeuw te Bcggcndorf is sinds 19 jaar op de wereld. Hans uit den Zwarten Adelaar in genoemde plaats is 24 jaar oud en Matthias Zulner, daglooner aldaar, telt 25 zomers. Men ziet hieruit, dat Matthias de oudste van het drietal was, en de 25 jaarringen vormden in zijne oogen één prachtigen gouden ring, die juist aan den vinger van Banna passen zou, als zij dien vinger maar niet altijd zoo gruwelijk krom had gebogen, juist als hij dien ring er aan wilde steken. Het was ernstig gemeend van Matthias toen hij haar in ver trouwen mededeelde, dat hij haar gaarne tot vrouw wilde hebben. Niet minder ernstig was Hauna daarentegen, toen zij hem ronduit in 't gezigt zeide: „Daar ben ik blijde om, doch gij krijgt mij niet!" en zich door Hans uit den Zwarten Adelaar een ring aan den vinger liet steken. Toen Matthias dat zag, vreesde luj krankzinnig te zullen worden. Hij vond niemand, die hem zóó aantrok als Hanna en kwam tot de overtuiging, dat er voor ieder man maar één bepaalde vrouw op de wereld was; daarom ook achtte hij het zijn pligt om de verkeering van Hans met Hanna allerlei moeijelijkheden in den weg te leggen. „Matthias, gebruik je verstand," zeiden zijne vrienden tot hem. „Ten eerste moet je bedenken, dat je maar een arme daglooner bent; ten tweede, dat je ouder bent dan Hans uit den Zwarten Adelaar; ten derde is hij vrolijker en aardiger dan jij; ten vierde staat hij bij de keizerlijke troepen, iets waarop vrouwen of meisjes altijd trotsch zijn; en ten vijfde zijn zij op elkaar verliefd." Tegen een en ander was gemakkelijk wat in te brengen. „Ben ik daglooner," zeide Matthias, „zij is de dochter van den waard en het is voor eene viouw altijd aardiger als zij het meeste ver mogen in het huwelijk aanbrengt. En 25 jaar, mij dunkt dat het nog zoo oud niet is. Vrolijk en aardig kan ik ook zijn, als ik maar weet, dat zij mij lijden mag. Bij de keizerlijken zou ik ook staan, als ik niet met heel veel moeite, met het oog op mijne arme ouders, was teruggekomen. En, alles bij elkander genomen, komt het mij voor, dat wij beiden even goed op elkander verliefd zouden kunnen zijn, als zij beiden." Alles was te vergeefs. Matthias meende het wel goed, maar hij gebruikte zijn mond niet op de goede wijze; terwijl hij bromde, kuste de andere. Hij was zoo van streek, dat hij nog het liefst met de soldaten naar Bosnië zou getrokken zijn, ofschoon hij verzekerd was, dat er onder de Turkinnen geen enkele te vinden zou zijn, die hij zoo gaarne had als Hanna uit den Gouden Leeuw. Zoo was het gesteld met den daglooner te Beggendorf. Met den Adelaar en de Leeuwin ging het beter. Zij maakten alles voor hunne bruiloft gereed. Eindelijk was er een besluit gevallen over de vraag of zij de Zwarte Adelaar, dan wel of hij den Gouden Leeuw zou worden. De vogel had het gewonnen en Men verwacht de nieuwe aardappelen uit het West- land omstreeks 15 of 20 Junij a. s. op do hoofdmarkten. Beroepen te Alkmaar ds. H. M. M. Rappard, pre dikant te Charlois. Jl. Vrijdag heeft een commissie van de Oud-Katholieke gemeente te JJmuiden het stuk land in oogenschouw ge nomen, liggende nabij den tweeden vuurtoren, hetwelk zij reeds twee jaar in het bezit heeft. Het plan bestaat, daar eene kerk te bouwen. Ook heeft eene vergadering plaats gehad van de Hervormde gemeente, waarin besloten is, om met de bouw eener kerk te beginnen. De Katholieke gemeente heeft ook een stuk grond, doch omtrent de plaatsing van een bedehuis schijnt nog niets beslist te zijn. Volgens berigt van Terschelling bestaat aldaar eene gemeente der wederdoopers. Te Midsland is een stuk gronds aangekocht, om daarop een evangelisatie-lokaal te stichten. Naar men mededeelt, breidt zich het getal der volgelingen steeds uit. Bij de jl. Zaturdag gehouden aanbesteding van het verbeteren en beharden van wegen in de gemeente Cal- lantsoog en van daaraansluitende wegen in de gemeente Zijpe, werd het minst ingeschreven door den heer S. Blom, te Schoorl, ad f 27.466. De hoogste inschrijving was f 42,500, de begrooting f 32,000. Dr. J. J. Agliina, te Hoorn, herdacht jl. Zondag den dag waarop hij vóór 25 jaren zijn geneeskundige loopbaan begon. De jonge dame, welke vóór ongeveer twee maanden in het Vondelspark te Amsterdam door een kogel getrof fen werd, afkomstig uit den tuin van de sociëteit De Hereeniging, waar eenigc jongelieden zich vermaakten met schieten, is thans nagenoeg hersteld. Het is nog niet mogen gelukken den schuldige te ontdekken. Te Amsterdam is jl. Vrijdag de 50ste algemeene vergadering geopend der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst. Het gouden feest dier Maatschappij wordt met bijzonderen luister gevierd. Uit 't verslag over den toestand der Maatschappij bfeek, dat twee nieuwe afdeelingen werden opgerigt, nl. Amers foort en Winterswijk. Het getal afdeelingen is thans tot 16 gestegen en het getal gewone leden tot 3492, onder welke 31 donateurs en 132 leden-kunstenaars, te zamen 3624 contribuëerende leden, derhalve 234 meer dan in 't vorig jaar. Wijders 114 honoraire-, 32 correspondeerende leden van verdienste en 1 buitengewoon lid, nl. Z. M. de Koning; totaal 3804 leden. Het credietstelsel droeg op nieuw rijke vruchten. Op de algemeene rekening 1878/79 was f 16,100.86 beschik- de „Adelaar" werd voor liet jeugdig paar in orde gebragt. Zal ik ceue beschrijving geven van de wijze, waarop zij hnnne woning meubelden of inrigtten? De muren werden met mooije schilderijen, dieren voorstellende, getooid; de gordijnen waren vau donkerroode kleur; trok men ze digt, dan gloeide alles wat in de kamer was. Van het overige zwijg ik; die weten wil hoe zoo'n jeugdig huis houden cr uitziet, die zette er maar een op. Toen Hans en Hauna, omkransd met vaandels en muziek en omgeven door eene groote menschenmassa, naar de kerk gingen, hoorde men eensklaps de brandklok luiden. Eerst werd er om gelagcbeu, want men dacht dat de grappige koster wilde zinspelen op de brandende liefde; doch toen men ontdekte, dat zich achter de gebouwen van den Zwarten Adelaar een roodbruine rook ver hief, stoof de bruiloftsstoet uit elkander. De verwarring was alge meen, maar duurde niet lang; men zag spoedig, dat het niets anders was dan een hoop dor hout, welke buiten op het veld men begreep alleen niet hoe in brand geraakt was. Men liet liet branden en de bruiloftsstoet werd weer in elkander gezet, alleen de bruid ontbrak. Sommigen werden boos over deze oude grap van het wegvoeren der bruid, hetgeen thans, na zulk een schrik, niet te pas kwam. Doch het was de oude grap niet. Iu de schuur van het school gebouw werd de snikkende bruid gevonden en nevens haar, in wilde opgewondenheid, de daglooner Matthias, die den bimien- tredenden met een pistool dreigde. „Zij behoort mijHet zal bloed kosten!" riep hij, maar terzelfder tijd werd hem het wapen uit de hand geslagenhet ging af, de kogel drong door een venster van de kerkhet gat in het glas zou eene herinnering blijven voor latere dagen, om de kinderen van den waard uit den Adelaar te doen weten, dat hunne ouders eens op den bruiloftsdag door een krankzinnige waren bedreigd. Matthias werd in bewaring genomen en het huwelijk voltrokken. Het huvvelijksmaal was schitterend. Van alle kanten kwamen extra-brieven en telegrammen met ernstige en grappige geluk- wenschen voor het bruidspaar. Ook de gemeente-bode van Beggen dorf trad binnen en overhandigde een brief, na welks lezing de bruidegom echter verbleekte. Hij luidde als volgt: „Opgeroepen: De infanterist moet onmiddellijk na ontvangst dezes naar zijn regiment oprukken." Het woord „onmiddellijk was met roode inkt onderschrapt. „Ja, mijn liefste Hauna!" zeide Hans met trillende stem, „nu zijt gij weduwe, nog vóór gij vrouw zijt geworden." De jammertoonen, die nu losbarstten, zijn moeijelijk te beschrijven. Wat ook de schoolmeester, die tegenover de bruid gezeten was, zeide van het welzijn des vaderlands, van de roeping van Oostenrijk in 't belang der beschaving van het Oosten, de vrouw, in de omstandigheden verkeerende van de dochter uit den Gouden Leeuw, bekreunt zich weinig om de besluiten van een Europeesch Congres. „Gij kunt doen wat gij wilt," autwoordde Hanna, „doch wat heeft mijn man daarmee te maken?" Zij had eigenlijk gelijk. Of is op het Berlijnsclie Congres de kwestie ter sprake gekomen, dat, als de zoon van den waard in baar. Voor toelagen aan weduwen en kunstenaars was uit het kunstenaarsfonds f 2478 aangewezen. De uitgaven bedroegen f 18,544.22, zoodat een batig saldo van f 36.64 over is. Het reservefonds (f 73,000) onderging geen ver meerdering; liet kunstenaarsfonds (f 54,000) vermeerderde met f 1296.94; het muziekfeestfonds werd gedeeltelijk gerealiseerd en daardoor tot f 20,000 teruggebragt; de vermeerdering der bezittingen van de Maatschappij beliep alzoo f 1874.09L De toestand der afdeelingen was over 't algemeen zeer gunstig. Zij gaven in 't jongstverloopen jaar 47 uitvoeringen. In behandeling kwam het voorstel van liet hoofdbestuur, om, ter gelegenheid van het 50jarig jubilé der Maatschappij, den grondslag te leggen tot algelieele verbetering van den volkszang. Vroeger genomen proeven mislukten, omdat de gewenschte zamenwerking der afdeelingen niet was ver kregen. Of die verbetering zal geschieden door directen of indirecten invloed der Maatschappij, dit van de rege ring te vragen of in den kring der afdeelingen zelf koste loos en degelijk volksonderwijs te laten geven en alzoo eene vereeniging speciaal met dit doel in het leven te roepen, kan het hoofdbestuur nu nog niet zeggen, omdat een ernstig onderzoek van deze veelomvattende zaak een eerste vereischte is. Het wenscht daarom, dat thans eenige grootere afdeelingen worden uitgenoodigd, om elk eene specialiteit op het gebied van volkszang te benoemen, in welke commissie twee leden van het hoofdbestuur zullen zitting nemen, om in den loop van dit jaar een onderzoek in te stellen naar den staat van het volkszangonderwijs hier te lande, om daarna der Maatschappij voor te lichten over het plan en de wijze van uitvoering; deze zaak zal alsdan op de volgende algemeene vergadering ter sprake worden gebragt. Het voorstel werd goedgekeurd. Voorts werden eenige zaken van liuishoudelijken aard geregeld. Des avonds werd in liet Paleis voor Volksvlijt het eerste concert gehouden. Circa 900 zangers en zangeressen waren op het orchest bijeen. In de zaal waren ruim 4000 personen zamen gekomen. Handel's Josua werd met 't meeste succes ten gelioore gebragt. De solo-partijen van het oratorium werden als volgt vervuld: Josua door Lorenz Riese, tenor uit DresdenCaleb door Johannes Elmblad, bas uit Stockholm; Achsah (Calebs dochter) door mevr. Lemmens Sherrington, sopraan uit Londen; eindelijk Othniël, de jonge held, door mej. Aug. Fides Keiler uit Dusseldorf. De Amst. Crt. vermoedde, dat er een algemeene blijd schap zou zijn, op het berigt: „we hebben Pincoffs gevat." Welnu: Pincoffs is gevat! Toch blijft de juichtoon uit, en niet zonder reden: wel den Adelaar 's morgens met de dochter van den waard in den Leeuw trouwt, die zoon 's middags naar Bosnië moet trekken? De groote lieeren mogen verstandig zijn, maar galant zijn zij niet. Wie neemt van een bruid den bruidegom weg? Dat iemand als Matthias liet doen wilde, is begrijpelijk, maar dat de lieeren minis ters zulke invallen hebben, dat dit is wordt men ingerekend als men meer zegt? Hoe langer hoe troosteloozer werd de stemming, toen het uur van afscheid nemen naderde. Hans trad met de voornaamsten uit Beggendorf in overleg, hoe het zou nfloopcn als hij den volgenden dag ging, den volgenden dag met den eersten trein. Zij ont raadden het hem echter. De gendarmes waren overal, en die maar een uur wachtte met oprukken, werd als deserteur gevat. „Vervloekt!" mompelde Hans en sloeg met de vuist op de tafel, dat de glazen opsprongen, ,,'t Js om dol te worden!" Hij sprong op en liep op en neer. Daar ging Matthi-is voorbij de deur. De vrouwen meenden, dat hij weder een pistool in de hand had, maar de daglooner kwam met uitgespreide armen naar het bruidspaar toe en sprak: „Hans, ik weet goede raad, ik zal voor je gaan!" Allen spitsten de ooien en cenigen vroegen: „Hoe moet dat?" „'t Is mij hetzelfde," zeide Matthias. „Zoolang ik er iets aan doen kon, heb ik mijn best gedaan. Maar nu ze toch eenmaal man en vrouw zijn, is alles uit.. Ik wensch Hans uit den Adelaar niets kwaadsmaar Hanna mag ik nog altijd graag lijden en ik wil haar op dez.cn dag gaarne eenig genoegen doen, ik wil haar een bruidsgeschenk geven, en weet gij allen er een beter, dan dat ik baar haren man geef?" Hij zeide dit op schalkschen toon, ofschoon zijne stem een wei nig beefde. Men had zoo iets van den zonderlingen borst niet verwacht. En ziet, hij hield zijn aanbod in allen ernst vol. „'t Was de jonge Gouden Leeuw dadelijk goed, maar de Ade laar zeide: „Neen, neen, dat gaat niet. Ik dank je voor je goeden wil, Matthias! Ziedaar mijn glas; drink het leeg!" Matthias sloeg het aanbod af en zeide: „Ik wilde Hanna heb ben, doch nu ik haar niet krijgen kan, ga ik ten oorlog. Wilt gij thans, nu gij mij het beste ontnomen hebt, dat ik krijgen kon, de trotsche en grootmoedige spelen cn van mij geen offer aannemen Neem nan; gij hebt mij vrij wat meer ontnomen, zonder u over mij te bekommeren. Ik kan hier ook niet meer blijven; ik word soldaat." En hij verdween. Erg vrolijk was men nog niet gestemd. Maar de burgemeester zeide: „Laat het cr op aankomen, Hans! 't Is voor hem beter, dat hij gaat. Gij kunt het onderhoud zijner ouders op u nemen, dan zijt gij beiden geholpen. Ik zal dadelijk 't noodige in order gaan maken, 't Zal misschien wel gaan." Hanna liep naar buiten om Matthias een kus te geven, maar kon hem niet te zien krijgen. Hans bleef en Hanna zeide tot hem „Hans, pas op, dat ik niet al te veel om Matthias moet denken. Hij is een knappe kerel; ik had dat nooit gedicht." Hans bleef tehuis achter de roode gordijnen. Matthias rukte op 19 Augustus Serajevo binnen. Slot volgt.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1