met de berigten omtrent de thans gevolgde gewijzigde politiek. Het Indische blad „de Vorstenlanden" meldt uit Soera- karta, dd. 15 April 11.: Verleden Woensdag, des namiddags ten 5 ure, zou er te Lodjie Woeroong (Solo) eene trouwpartij plaats hebben. De zuster van den kepala kampoong van die wijk zou in den echt treden met een Javaan van Ivedong Locmboe. Familie en kennissen waren uitgenoodigd en ook in grootcn getale opgekomen. Toen allen gezeten waren, kwam de bruidegom binnen en ging naast zijne bruid zitten. O]) eens vloog hij, zonder eenige aanleidende oorzaak, op, trok zijn kris en zeide tot de gasten: „Indien jelui de rijst of de kwé kwe van mijn schoonvader durft te eten, dan zal ik je allemaal vermoorden." Natuurlijk kozen de gasten het hazepad, behalve een paar moedige mannen, die den bruidegom aanpakten en hem zijn kris ontnamen. Het bleek later, dat de man een aanval van krankzinnig heid had, waarom men hem dadelijk naar zijne woning terugbragt. Den volgenden morgen was hij beter geworden en, zich van de geheele historie van den vorigen avond niets herinnerende, vroeg hij naar zijne vrouw, waarop de schoonpapa, blijde hem hersteld te zien, zijne dochter bij hem bragt. De man herkende zijne bruid, maar wat ge beurt er nu? Nu kreeg de bruid een aanval van krank zinnigheid. Zij sloeg als een razende om zich heen, wilde haar bruidegom te lijf en slechts met moeite werd ze teruggehouden en weder naar huis gebragt. Het is onzeker of het huwelijk thans nog door zal gaan." Hadji Sabodïn, woonachtig te Boegangan (Grogol), kwam tehuis van de krabbenvangst, plaatste een stuk bamboe van circa 6 voet lengte in den grond, legde daaraan zijne boot vast en hing een kleine bakol met gekookte rijst, tot zijne voeding bestemd, aan die bamboe. Toen hij een poos later weêr bij zijne boot terugkwam, zag hij, dat een lingsang (eene soort van otter, die soms de grootte van eene kat bereikt) boven op de bamboe zat en de rijst in de bakol verorberde. Hij neemt een stok, sluipt stilletjes tot in de nabijheid van de staak en velt met een forschen slag de diefachtige lingsang. Die helden daad kwam hem echter duur te staan, want een oogenblik later werd hij omsingeld en aangevallen door eene menigte - de man schat meer dan honderd der genoemde dieren; zij plaagden en beten hem zoodanig, dat hij half razend van pijn en ontsteltenis over het ongehoorde geval, bewusteloos neerviel, uit honderden wondjes bloedende. Eerst toen verdwenen de otters weder in hunne talrijke holen. Dat de lingsangs, in 't naauw gebragt, wel eens duchtig bijten, was algemeen bekend, maar van een aanval op een mensch, als Sabodin ondervond, had tot hiertoe niemand ooit iets gehoord. (Samar. Crt.) Louis Blanc heeft op een maaltijd te Troyes, waar hij eene lezing hield over de revolutie en de werkende klasse, de volgende anecdote verteldHij kreeg onlangs bezoek van twee Amerikanen, die verzochten, door hem geleid te worden naar de zaal van de Nationale Vergade ring. Zij vroegen, waar Gambetta zat, en toen gingen zij een voor een met het ernstigste gezigt van de wereld op de plaats van Gambetta zitten. Daarop vroegen zij hem, waar hij zelf zaten zij herhaalden toen dezelfde hande ling met dezelfde plegtigheid. Toen dit gedaan was, haalden zij hunne portefeuille uit hun zak en teekenden daarin op: Kamer van Afgevaardigden te Versailles. Gezeten op de fauteuils van de heeren Gambetta en Louis Blanc, afgevaardigden. De bekende prestidigitateur C. Hermann te Weenen, die de wereld verbaast door zijne goocheltoeren en van wien in het laatste nummer van de Fransche Illustratie een portret met levensbeschrijving voorkomt, liet o. a. te Konstantinopel voor den Sultan Abd-ul-Azir, het horologie van den grootvizier in den Bosphorus werpen. Daarop werpt hij een touw in het water, haalt er een levenden visch uit, beveelt, dat men dien doodt, en in den buik van den visch vindt men het in het water geworpen horologie. Deze toer, welker preparativen zeer moeijelijk waren, kostte aan Ileruiann eene som van 25,000 francs, die de Sultan hem echter ruim betaalde. Te St. Petersburg brak hij bij eene voorstelling voor den Keizer een spiegelhij inaakt zijne excuses, laat den gebroken spiegel met een doek bedekken, om den pijnlijken indruk weg te nemen, die dit schijnbaar ongeluk op den Keizer maakte, maar aan het einde der voorstelling roept hij uit: „Maar nu de spiegel!" Hij neemt den doek weg en wijst op den spiegel zonder eenig letsel. Uit de Essener Zeitung blijkt, dat de sinds jaren in het kerspel Kirchhellen (plaatselijk) bestaande ziekte in de rogge, die door het roggenaaltje (Anguellula) wordt teweeggebragt, op dit oogenblik (dus na den winter) zich weder over 70 morgen lands verder heeft verbreid en nu een oppervlakte van meer dan 500 morgen aangetast heeft. Alle maatregelen tegen de locale calamiteit zijn gebleken vruchteloos te zijn. Het aaltje is weder volkomen goed door den winter gekomen. Er blijft niets over, dan van den verbouw van rogge aldaar althans in de eerste jaren af te zien. Visolitoerlsten. Reeds gisteren morgen kwamen de schuitjes uit zee, aanbrengende 100 a 200 kor schelvisschen, enkele tongen en eenige scharren. Schelvisch gold f 13 't honderd. Amstcrdamsche Joden kochten ze gretig voor hunne aanstaande feestdagen. Evenzoo gisteren avond. Heden morgen was de prijs der schelvisch weder tot f 6.50 gedaald, terwijl eukele groote tarbotten en eenige honderden tongen hoog in prijs waren. Een steur, die 125 pond woog, werd gisteren voor f 14 verkocht. Scharren zijn zeer gezocht; zij golden f 5 per aasmand. Geep van Wieringen gold f 2.50, van hier f 3 a f 4 per tal. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. G. J. Sluyterman, dienende aan boord van het wachtschip te Hcllcvoetsluis, wordt met den 31 dezer op non-aotiviteit gesteld en met den 1 Junij vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. Lastdrager. De off. van adm. 3de kl. C. C. Haramachcr, dienende aan boord van het wachtschip alhier, wordt met den 1 Juny a. s. overge plaatst aan boord van het wachtschip tc Hellevoetsluis en vervangen door den met dien datum tot oir. van adm. 3de kl. bevorderden scheepsklerk S. Hummelinck, en zulks voor laatstgenoemde onder intrekking zijner plaatsing aan boord van het wachts. te Hellevoetsluis. Bij den staf van het wapen der artillerie is benoemd tot onder directeur der artillerie stapel- en constructiemagazijnen, de majoor P. A. H. G. Thesingh, thans a la suite van de Vide afdceling vesting-artillerie. Bevorderd: tot majoor der artillerie de kapt. H. W. van Marle. Oost-Indie. Ingetrokken: de tijdelijke detachering bij het Departement der Marine van den kapt.-luit. ter zee bij de Kon. Ned. Marine H. Dyserinck; zijnde die hoofdofficier tevens ontheven van de waarneming der betrekking van chef der 2de afdeeling van genoemd Departement. Belast: met de waarneming der betrekking van chef der 2de afdceling van het Departement der Marine, de kapt.—luit. ter zee bij de Kon. Ned. Marine J. H. Haakman. Bevorderd tot kapt. bij het O.-I. leger de 1ste luit. J. A. A. In 't Velt. België. Men leest in de Indépendance: Pincoffs, vergezeld door zijne familie, is Woensdag te Brussel aan bet Station de Midi herkend door A. Cuvelier, stoker, die daarvan sprak aan het buffet van het station. Een Duitsche gar£on zond onmiddellijk eene depêche aan den procureur-generaal te 's Hage, meldende dat Pincoffs naar Amerika vertrok; hij had hooren spreken van eene reis naar IIull. Pincoffs kocht in het station een guide-Bradshaw, en vertrok naar Calais met den trein van 8 uur 27 minuten 's avonds. Zijn reisgoed werd ingeschreven voor Londen, Charing-Cross. De Antwerpsche Précurseur meldt, dat Kerdijk jl. Zaturdag morgen door beambten der justitie uit het gasthuis in een rijtuig is overgebragt naar de cellulaire gevangenis, alwaar hij zal blijven totdat de regering zal hebben beslist op de aanvrage der Nederlandsche regering om zijne uitlevering. Bovendien wordt hij te Antwerpen vervolgd wegens bet dragen van een valschen naam. Deze zaak dient morgen voor de correctioneele regtbank. De advocaat Louis van Calster is met de verdediging van den beklaagde belast. FranKrljK. De Kamer van Afgevaardigden, welke jl. Zaturdag den heer Sénard, in plaats van Albert Grévy, tot onder-voor zitter koos, was dien dag weder het tooneel van rumoer en opschudding. Aanleiding daartoe gaf Paul de Cassagnac, die zicli beklaagde over eene naar zijne meening voor hem beleedigende uitdrukking, welke de beer Goblet, onder secretaris van Staat bij het departement van justitie, in de vorige zitting zich veroorloofd had. Hij verlangde op de tribune eene schitterende genoegdoening. Goblet ant woordde, dat hij geenerlei verklaring behoefde af te leggen, daar hij volstrekt niet bedoeld had woorden te zeggen, die Yoor een zijner medeleden beleedigend zijn, maar slechts verlangde, dat de regering geëerbiedigd werd. Dit verlangen herhaalde hij thans, en bij zette de gronden uiteen, welke haar bewogen hebben de magtiging tot bet instellen van eene regtsvervolging tegen Paul de Cassagnac te vragen. De heer Baudry d'Aston viel den heer Goblet in de rede en werd hierover tot de orde geroepen, waarom hij zich echter niet bekreunde, en toen hij het door hem gesprokene handhaafde, strafte de Kamer hem met de censuur. Goblet verklaarde hierna, dat hij slechts een afkeurend oordeel had geuit over de artikelen van den Pays, wier heftigheid de Cassagnac zelf moet erkennen. Deze nu beweerde, dat, aangezien de heer Goblet zijne honende uitdrukkingen had ingetrokken, het incident als afgeloopen was te beschouwen; maar hiertegen kwam de linkerzijde op, en toen Cassagnac vroeg of het incident afgeloopen was, antwoordde de voorzitter niets anders dan: „Uit een parlementair oogpunt is bet incident als afge loopen aan te merken." „Als liet met de zaak zóó gesteld is, dan zal ik zien of achter den onder-secretaris van Staat een man van moed zit!" riep de vertoornde Bonapartist, die natuurlijk tot de orde geroepen werd. Hiermede nam het incident een einde in de Kamer, doch niet daarbuiten, want de heeren wilden duelleren. Cas sagnac heeft Goblet uitgedaagd, en beiden hebben hunne secondanten gekozen, doch deze beslisten Maandag namid dag, dat niet gevochten zal worden. Een proces-verbaal, waarin die uitspraak is geconstateerd, werd door hen onderteekend. Te Nizza sloeg de bliksem op den 17 dezer in het lyceum, en wel in de studiezaal, waarin de kweekelingen zaten te werken. Een der tafels in de zaal, die gelukkig onbezet was, werd door den bliksemstraal totaal verbrijzeld geen der aanwezigen ondervond eenig leed bij dit onheil. Engeland.. Koningin Victoria vierde jl. Zaturdag haar GOsten verjaardag. In het Hoogerliuis is bekend gemaakt, dat, blijkens telegrafisch berigt van Cavagnari, het verdrag met Jacob Klian is onderteekend. Uit Kaapstad wordt van den 8 dezer gemeld, dat de Engelsche troepen eindelijk zich tegen de Zoeloes in bewe ging hebben gesteld. Over een paar dagen vertrekken uit Engeland weder twee groote transportschepen met paarden en kanonnen naar Natal. Te Rhyl is in hechtenis genomen Anthony Dobson, die, zooals vermoed wordt, het geregtsgebouw te Leeds heeft willen laten in de lucht springen. Den 15 Mei werden flesschen, met kruid en gebroken spijkers gevuld, gevonden op de plaats van den opper-baljuw, naast de bank der beschuldigden, en op den vloer lag een hoeveel heid kruid, vermengd met luciferskoppen, verspreid. Dobson is een koopman in behangselpapier, die vóór eenige jaren bankroet ging. Den 12 zond hijaan de regtbank een verzoekschrift om te kunnen beschikken over zekere door hem gestorte geldsom, welke hij noodig had om een zijner broeders in Australië te helpen. De regters weigerden aan deze aanvrage te voldoen, omdat de stukken niet waren ingeleverd welke tot de afgifte vereischt worden. Uit, wraak hierover besloot Dobson het geregtsgebouw in de lucht te doen vliegen. Dultsoniana. Do heer Georg Falck, te Friedberg (Hessen), deelt in de Gartcnlaube eene interessante bijzonderheid mede omtrent de trekvogels. Tegen het einde van Maart 11. werd door hem op zijn landgoed waargenomen, dat eene vlugt kraanvogels, p. m. 150 in getal, door leeuwerikken als transportmiddel werd gebruikt. Eene opmerking, daaromtrent aan een in de nabijheid zijnden arbeider gedaan, werd beantwoord met de woorden: „Sie (de kraanvogels) bringen die Lerehen und nehmen sie auch wieder mit." Als toelichting wordt tevens vermeld, dat die arbeider behoorde tot eene familie van vogelkweekers en vogelvangers en dat hem die wijze van trekken reeds lang bekend was. Rusland. De Keizer heeft eene nieuwe ridderorde ingesteld: „de orde van het Roode Kruis," welke geschonken zal worden aan mannen en vrouwen, ter belooning van het aandeel door hen genomen aan de werkzaamheden, gedurende den oorlog van 18771878, van de „Vereeniging het Roode Kruis„, waarvan de Keizerin beschermvrouw is. Het ondcrscheidingsteeken is een rood kruis, omgeven van een zilveren rand, voorstellende een lint waarop regts en links de jaartallen 1877 en 1878 gegraveerd zijn; het geheel is gedekt door een zilveren Keizerskroon. Turlilje. De correspondent van Novoje Vremja deelt mede, dat de financiële nood in Turkije alle beschrijving te boven gaat; er worden geene traktementen uitbetaald, evenmin aan militairen als aan burgers, en een staatsbankroet staat voor de deur. De nieuwe minister van Financiën is een intrigant, die slechts vertwijfelde uitwegen verzinnen kan, waardoor alles nog erger wordt. De Turken bouwen er hunne laatste en eenige lioop op, dat Layard een voorstel voor eene leening zal aanbieden. Wordt die boop ver ijdeld, dan is eene katastrophe niet te ontgaan. MarlitlDerigten. Amsterdam, 24 Mei. Tarwe op levering hooger, Nov. f 277. Rogge: Oude Pelersb. f 152, op levering weinig veranderd, Oct. f 156, 155, 154, 155, 156, 155. 26 Mei. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f 277. Rogge prijshoudend, jarige Galatz f 142, 143, 145, oude Petersb. f 151, f 152, op levering in deze maand iets vaster, f 143, 142, Oct. iets lager afgegeven, f 155, 154, 153, 154. Raapolie onveranderd, Vliegend f 35}, Sept./Dec. f 35g, Lijnolie willig, Vliegend f 30}, Junij/Aug. f 30}, i, Sept./Dec. f 30|, Petroleum stil, loco f 10?, Najaar f 10} E. Vette Runderen 1ste kw. 84, 2de kw. 78 en 3de kw. 70 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 150 a 280. Nuchtere Kalveren f 7 a 12. Schapen en Lammeren f 22 a 7. Vette Varkens 40 a 46 c. per KG. Biggen f 5 a 8. Alkmaar, 26 Mei. Koeijen f a424 vette Kalveren f 26 u 92. 15 nuchtere Kalveren f 5 a 18. Schapen f a 158 vette Varkens 36 a 54 c. per KG. magere Varkens f a Hoorn, 24 Mei. 5 hectol. Tarwe f 9,50, 2 hectol. Rogge f 6,10 hectol. Gerst f 7,6 hectol. Haver f4,50, Mosterd zaad 118,Karweizaad f 17,12 hectol. Boonen bruine f 13, witte f Paarden- f 7,10 hectol. Erwten: vale f 12, heet. groene f 13,hectol. graauwe f 16,hectol witte f8,alles per hectol. 1638 KG. Kopboter f 1,10 a f 1,30 per KG. 16300 Kip-Eijeren f 2,50 a 3,—, 5900 Eend- Eijeren f 4,a -,beiden per 100 stuks. 15 Paarden f 60 a 225, 200 Koeijen f 160 a 270, 20 Kal veren f 6 a 10, 625 Schapen t 22 a 30, 1470 Lammeren f 6 a 14, 90 Varkens f 9 a 20, 6 Zeugen f 25 a 40, 275 Biggen f 3,a 7,50, Kippen f -,a-,Eenden f -,a-,alles per stuk. Rotterdam, 26 Mei. Tarwe: nieuwe VI., Zw., Flakk. en Overm. beste f 9,80 a 10,20, mindere f 7,50 a 8,50, geringe f -,a -,Rogge. VI. en Zw. f 7,a 7,50, Flakk., Overm. en Noordbr. f 6,25 a 7,20. GerstVI., Zw., Flakk. en Overm. Winter f 6, d f 7,50, Zomer f 4,50 a f 6,30. Haver: Dikke f 3,80 a f 5,50, Ordinaire f 2,50 a 5,10. Vlas. Op het land was de omzet vrij belangrijk, hoofdzakelijk voor Fransche en Belgische rekening. Ter markt waren ongeveer 17000 6teen, die vlug opruimden tot goed vorige prijzen. Scliiedam, 26 Mei. Jenever f 14,50, Amst. proef f 15,75. Moutwijn f 9.per N. vat. Utrecht, 26 Mei. Op de heden alhier gehouden Pinkster- Paardenmarkt ctonden 792 stuks aan de lijn, meest werkpaarden. De prijzen varieerden van f 350 tot f 900, Ponnys golden van f 60 tot f 200. De handel was traag. Wijhe, 25 Mei. In de afgeloopen week was de omzet van Vee in deze streken aanzienlijker dan vorige weken. .De invallende hemelvaartsdag, waardoor de Zwollekerspelsche voormarkt verviel, en verder door toenemend gunstig graswedei waren de kooplieden meer geneigd tot aankoop. De prijzen ondergingen dan ook algemeen eenige verhooging. Ook was de handel in vette Varkens vlugger en werd levend gewogen 40 a 48 c. per KG., naar soort vlug besteed. Kampen, 26 Mei. Boter: Aangevoerd 962 vaten van 20 en 82 vaten van 10 KG., benevens 400 stukken van I KG.zij gold f 0,80 a 0,90 per KG. en f 18,— a 22,50 per 20 KG. Londen, 26 Mei. 3400 Runderen, 12000 Schapen en Lam meren, 200 Kalveren en Varkens. Prijzen: Runderen 5/2, Schapen 6/6, Kalkeren 6/6 en Varkens 4/9 per steen. PURMERENDER MARKT VAN IIEDEN. PER TELEGRAAF. 30 stuks Paarden. Veulens. 402 Runderen; vlug, hoog. 204 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per Kgr., vlug. 85 n magere dito - 6,a 24,per stuk, vlug. 2176 H Schapen, stug, prijshoudend. 62 vette Varkens f 0,40 a 0,54 per Kgr., vlug. 60 magere dito - 10,a 20,per stuk, stug. 407 Biggen - 3,a 6,stug. 1S9 stapels kleine Kaas, f 32,50 a per 50 KG. 3 middelbare dito, f 20,a per 50 KG. Boter f 1,10 a 1,25 per KG. Kip-Eijeren f 2,90 a 3,25 per 100 stuks. Eend-Eijeren f 4,a per 100 stuks. V er vol g N ieuwstij dingen. Gisteren is alhier uit het Kanaal opgehaald het lijk van eene vrouw, die sinds eenige dagen vermist werd. Zij was lijdende aan verstandsverbijstering. Beroepen te Amsterdam ds. Kuyper, te 's Hage. De te Amsterdam in staat van faillissement gestelde coöperatieve winkelvereeniging „Ons voordeel" heeft een tekort van f 29,000, een verlies, waardoor menige werk man zal getroffen worden, die daarin aandeelen van tien of vijf-en-twintig gulden had genomen. Onder directie van den heer John H. Elliot zal in 't begin van Junij een Engelsch tooneelgezelschap in van Lier's schouwburg te Amsterdam optreden. Sedert vele jaren is dit niet gebeurd. Het behoort zeker tot de zeldzaamheden, dat een student geroepen wordt tot het bekleeden der betrekking van pedel bij de Universiteit. Toch is dit bet geval te Groningen met den heer G. Blijham aldaar, die is inge schreven als student in de wis- en natuurkunde, en dezer dagen tot pedel der Groningsche Universiteit werd benoemd. Per Telegraaf. LONDEN, 27 Mei. De regering zal generaal Wolseley benoemen tot civiel en militair opperbevelhebber van Natal en de Transvaal, met last aan den Zoeloekrijg eervol een einde te maken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3