en onderwijzeresen in 't 7de district van Noordholland is bepaald op Vrijdag 25 Julij e. k. en zal gehouden worden te Schagen. Het viertal voorde vacante hoofdonderwijzersbetrekking te Opperdoes bestaat alphabetisch uit de heeren Koot van Wognum, Kuiper van Twisk, Ott van Venhuizen en Sieswerda van Uitgeest. De commissaris des Konings heeft benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen te Noordscharwoude de heer J. Ilopman, te Zuid- en Noovclschermcr de heer J. Kreb en te Zuidschanvoude de heer J. Helder. In de afgeloopen week hei-dacht de heer J. van Bremcn den dag, waarop hij voor 25 jaren als commissaris van politie te Alkmaar werd benoemd. Reeds vroeger heeft Z. M. den Koniug-Groothertog, hem vereerd met de ridderorde van de Eikenkroon. De heer K. A. Ham, te Edam, heeft concessie aan gevraagd voor een stoombootdienst van Rustenburg, langs Avenhorn, Oudendijk, Oosthuizen en Purmerende naar Amsterdam. Jl. Maandag zijn de grafkelders in de afgebroken kapel, op het Binnenhof te 's Ilage geopend. Vele belangstellenden waren bij de opening aanwezig, o. a. de ministers van Waterstaat en van Binnenlansche Zaken, eenige leden der Tweede Kamer en beoefenaars van geschiedenis en oudheid kunde. Gelijk men weet hadden de graven uit het Beijersche Huis hun grafkelder onder het gewezen koor aan de oost zijde {der kapel en werden deze in het jaar 1770, door de heeren W. baron van Lijnden van Leminen en rar. J. Visser, voor liet eerst onderzocht. Thans heeft men de vier voor naamste overblijfsels, toen beschreven (men zie de „Over- ijsselsche Almanak voor Oudheid en Letteren voor 1844"), teruggevonden. Dat, hetwelk men toen hield voor het lijk van graaf Willem IV, was nog in ongeschonden toestand gebleven. De lijken, destijds als die van gaaf Albrecht, van Beijeren en' van zijn vrouw Margaretha aangemerkt, hadden de proef der eerste opgraving minder goed doorstaan. De kist van de gravin van Egmond, in 1589 gestorven, prijkte nog met het opschrift. Verder zijn er een aantal zerken en ook nog eenige lijken opgedolven; van een vond men het geheele costuum met muts en haar, het gewaad had thans een oranje-bruine kleur nog in goeden staat, terwijl het overige geheel was verteerd. Onder de zeiken werden vele aangetroffen, die men in 1770 niet had gevonden. De kisten zijn weder in de grafkelders bijgezet, terwijl om de looden kist van het nog goed bewaard gebleven gebalsemde lijk een nieuwe looden kist is aangebragt. Jl. Zondag is het badsaizoen te Scheveningen geopend. Het strand had reeds een vrolijk en levendig aanzien; de 200 nieuwe badstoelen, die netjes waren geplaatst en de keurige 30 nieuwe tentjes leverden een aardig effect op. Omtrent de teregtstelling van Solowieff, wordt aan het Rott. Nbld. het volgende gemeld: Jl. Maandag morgen te tien ure werd op het Sniolensky- veld,dat onmiddellijk aan het bebouwde gedeelte van Wassily- Ostrouw grenst, het vonnis van Solowieff ten uitvoer gelegd, en deze door ophanging ter dood gebragt. De teregtstelling had in het openbaar plaats. Natuurlijk had men de noodige-maatregelen genomen. Het schavot was op circa 100 schreden van den langs het veld loopenden straatweg opgerigt; de galg verhief zich boven een houten tribune, die drie voet hoog en 12 voet in het vierkant was, en door een ijzeren hek omringd was, terwijl een trap van eenige treden naar boven voerde. De eigenlijke galg bestond uit twee zware balken, ter hoogte van twaalf voet die door een dwarsbalk verbonden waren, waaraan door een paar sterke ijzeren haken twee strikken (een voor reserve), verbonden worden. Reeds te 6 ure in den morgen begon het veld levendig te worden; om 8 ure bakende een rei militairen, politie-agenten en rijdende gendarmen een ruimte van ongeveer 250 voet in het vierkant af, in welks midden het schavot stond, en achter hen kon het publiek echter vrij plaats nemenin de afgesloten ruimte echter mogt niemand, die niet van een bijzondere vergunning voorzien was. vau het vaarlui» over. Kerdel daarentegen bestuurde roer en zeil met eeue vastheid en zekerheid, zooals slechts na jarenlang verkeer op zee kan verkregen worden. ,/Zijt ge nu bedaard vroeg zij hem na een lang en dof zwijgen. „Hebt ge er wel over nagedacht, waar we ons op het oogenblik zouden bevinden, als ik het roer niet had gegrepen? Uwe moeder zou thans kiuderloos zijn, indien ik u niet had beteugeld in uw waanzin." „We lagen beiden op den bodem der zee, en ik had rust," antwoordde Bertus verslagen. „Eetie duurgekochte rust!" gaf Kerdel hierop bedaard ten ant woord, alsof ze over een geknakte bloem sprak. „Bestuur roer en zeil weder en doe wat ge wilt; ik zal er mij verder niet over bekommeren. Meent ge echter, dat ge mij door uwe bedreigingen bevreesd maakt, dan bedriegt ge u zeer. Bovendien is het hier niet de plaats om een gesprek te voeren, zoo als het uwe. Gij verkeert in den waan, mij in uwe macht te hebben, mij te zullen doen sidderen doch, geloof mij, dat gebeurt niet licht, daarvoor is mijn leven niet vreugdevol genoeg. Ik zal het u bewijzen." Daar zij nog altijd het roer bestuurde, draaide zij de boot in den wind. De boeg was nog niet geheel gewend of het zeil begon reeds te klapperen, waarop Bertus haar het roer met geweld ont wrong en het gevaar afwendde. „Ik heb beloofd u te zullen overvaren en mijn woord zal ik houden," sprak hij tandenknarsende en vestigde zijne oogen op de bruischende golven en de richting der boot, „maar ik geef het toe, dat ik dwaas was eene verstandsverbijstering overviel mij en dank u, dat gij mij weder tot bezinning hebt gebracht. Ik herhaal het: als de zee bruischt, de golven brullen en de storm huilt, kan ik het uitschreeuwen van vermaak, en omdat ik u zoo lang ken cn gij zoo aangenaam naast mij zat, trof het u. Maar nu is het voorbij, Kerdelliet overslaande water en uwe woorden hebben mij afgekoeld. Denk aan het voorgevallene niet meer. Mijn tong zal verdorren vóórdat ik nog eenmaal tot u van liefde spreek." Hij lachte, alsof hij zichzelf bespotte, en daar Kerdel zweeg, ging hij op denzelfden bitteren toon voort: „Indien gij mijne moeder niet meer bezoekt, zal dit de arme vrouw veel hartzeer veroorzaken en zal zij vermoeden, dat het mijne schuld is. Die straf is voor haar te hard. Vergeet daarom alles ter wille van mijne moeder. Denk dat gij gedroomd hebt" bitterder, maar tevens vastberadener klonk zijne stem of denk, dat mij eene kwaadaardige ziekte overkomen is, zoodat ik niet wist, wat ik deed. Nooit zult ge weder iels dergelijks ondervinden en ik zal altijd voor u uit den weg gaan. Mochten wij bij toeval elkander ontmoeten, groet mij dan op de gewone wijze ter wille van de menschen; dan zult ge mij uwe hand rgjken en mij met verschooning aanzien. Laat ik zoo mogen denken aan de tegen woordige ure, KerdelAls ik mijne hand op gloeiend ijzer legde, zou het minder branden, dan de herinnering aan het voorgevallene van heden avond." Wordt vervolgd.) Ten half tien schaarden zich vier compagniën garde soldaten digt om de galg. Tegen kwart voor tien ver schenen de géregtspersonen, benevens generaal Surow cn even voor tienen werd de veroordeelde opgebragt. Hij zat achterwaarts, gebonden op een bank van de kar der ver oordeelden. De wagen was omringd door een troep garde- infanterie, kozakken en gendarmen. Toen de stoet het schavot genaderd was, steeg de soherpregter in den wagen, bond den veroordeelde los en voerde hein op het schavot voor den schandpaal. De troepen presenteerden het geweer en nogmaals werd toen het doodvonnis voorgelezen. Solowieff stond daar, met geheel bleek gelaat en zwarte, hier en daar reeds grijzende haren, in het zwart gekleed, met hooge laarzen aan, rustig rond te staren; hij scheen te willen toonen, dat hij zonder vrees den dood tegemoet ging. De scherpregter droeg over zijn gewone kleeding een rood hemd met een zwart buis. Na het voorlezen van het vonnis besteeg de geestelijke in ambtsgewaad het schavot, en trad op Solowieff toe, die hem echter terug wees. Daarop wierp de beul Solowieff' een wit hemd, waaraan een muts bevestigd was, over het hoofd, bond hem met de lange mouwen nogmaals de armen vast en plaatste een klein trapje onder den strik, waarop liij den veroordeelde liet staan. Met onmiskenbare onver schrokkenheid en luehtigen stap had Solowieff het trapje bestegen. De beul wierp hem toen den strik om den hals en schopte het trapje weg. Een paar krampachtige bewegingen nog en de veroordeelde had opgehouden te leven. Van het oogenblik, dat Solowieff den geestelijke afgewezen had tot. het einde van het drama, hadden du tamboers, die nevens het schavot stonden, een zaehten, langzaam wegstervenden marsen geslagen. Een half uur ongeveer bleef het lijk nog hangen, daarna werd het door den beul en twee helpers afgenomen, en werd de dood door den geneesheer gecon stateerd, waarna het lijk in een gereedstaande zwarte kist gelegd en op een kar, onder geleide, naar het nabijgelegen kerkhof gebragt, en daar begraven werd. Het schavot werd dadelijk weer afgebroken; de vele duizenden toeschouwers bleven volkomen rustig en kalm. De militaire en politiemaatregelen bleken oordeelkundig genomen te zijn. Aangaande den stand der veldgewassen te Zwolle kan men, met het oog op het zeer ongunstig voorjaar, dat wij dit jaar gehad hebben, meédeelen: dat de rogge algemeen dun staat en weinig beschot zal opleveren, dat tarwe en koolzaad uitmuntend staan, dat garst, haver en boekweit te wenschen overlaten, dat aardappelen, hoewel bij de vroege soorten meest afgevroren, prachtig te veld staan, dat de weilanden vooral in de laatste dagen ruimschoots van gras zijn voorzien en dat de hooilanden door het gunstige weer verrassend zijn bijgekomen, zoodat algemeen de hooioogst gunstig genoemd wordt. Dit is ook de oorzaak dat het voorjarig hooi zoo laag in prijs blijft. De boomvruchten beloven algemeen veel. Op enkele plaatsen zijn meer appelen dan peren, op andere plaatsen meer omgekeerd reeds gezet. Kersen verwacht men veel. Ook fijne vruchten beloven ruimen oogst. De tuinen leveren thans van alles ruimschoots en aan bessen, frambozen en aardbeziën zal geen gebrek zijn. Uit den Zuidwesthoek van Friesland meldt men: De geheele natuur heeft zich in weinige dagen met een nieuw kleed getooid. Alle soorten van hoornen hebben, wat zelden gebeurt, tegelijk blad gekregen, zoowel de eik als de berk. De weiden hebben zich uitmuntend ontwikkeld, en hier en daar is men emdelijk met maaijen begonnen, weken later dan verleden jaar. Evenzoo schoot de rogge wel vier weken later aren, maar staat nii prachtig, en de aardappels hebben niet van de vorst geleden, evenmin als de vruchtboomen, die een ouderwetschen oogst beloven. Uit een schrijven van Wieniawski, dat door het Journal Musical van Marseille wordt medegedeeld, blijkt, dat de beroemde violist geheel hersteld is. „Eindelijk schrijft hij ben ik verlost van mijne benaauwdheden, het gevolg van een ziekte, die ik reeds lang onder de leden had: waterzucht. Thans ben ik weer mager en slank en het verplaatsen van de linkerhand gaat er des te gemakkelijker door." De nieuwe operette van Lecocq, die in October in de „Renaissance" te Parijs zal worden opgevoerd, heeft tot titel Les Jolies Persanes"Jane Hading zal de hoofdrol creëren. - De correspondent van de Times te Simla schat het aantal kameelen, die bij den Afghaanschen veldtogt bezweken zijn, op 40,000. Het is te vreezen, dat de karavaanhandel tusschen Indië en Turkestan langen tijd als verlamd zal zijn door deze verwoesting onder „de schepen der woestijn." V lsctiL)erigteii. Ook in den nacht van Dingsdag op Woensdag was er windstille, zoodat de aanvoer van visch gisteren niet veel beteekende. De prijzen waren als volgt: tarbot f 2 tot f 8, tongen 5 tot 38 cents, rog 12 tot 22 cents, alles per stuk; scholletjes f 1.75 tot f 2.85 per mandje; schelvisch f 11 tot f 13.50 en pietermannen 90 cents per honderd; geep van Wieriugen f 2 a f 2.25 per tal. Er werd gisteren een oranje-gestreepte pieterman gevangen. Niemand heugt het, zulk eene natuurspeling meer gezien te hebben. De vloot bestaat thans uit een 150tal schokkers, blazers en bot ters. Het zal dus een aardig gezigt opleveren, wanneer zij allen binnenkomen en hunne visch -ter afslag brengen. Benoemingen, enz. Bij de dd. schutterij alhier is bevorderd tot Isten luit. de heer P. J. Lupgens, thans 2de luit. Aan den heer A. Westra is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-pla-itsvervanger alhier. De luit. ter zee 1ste kl. II. Bernelot Moens, dienende aan boord van het fregat Evertsen, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gesteld. Op genoemden bodem wordt met den 21sleu geplaatst de luit. ter zee 2de kl. W. A. Buijtendijk. De luit. ter zee 1ste kl. J. A. Willink Ketjen wordt op zijn verzoek, met den 15 dezer, eervol uit de zeedienst ontslagen. Met ingang van den 16 dezer wordt bevorderd tot luit. ter zee lste kl. die der 2de kl. 1. Lagaay. De luit. ter vee lste kl. W. A. Kok en de off.-macb. 2ds kl. J. Gudde, van het escader uit Oast-Iudië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De lsle luit. van het corps mariniers J. L. Cadet, geplaatst bij 's Rijks werf te Amsterdam en belast met de dienst der draagbare wapenen bij de Marine, wordt met den 30 dezer eervol van de waarneming dier betrekking ontheven cn gesteld ter beschikking van den kommandant van het korps. Met den 1 Julij wordt hij vervangen door den lsten luit. van dat korps 11. A. J. Battekó. De lste luit. J. M. K. Bisdom, adjudaut bij de IVde afJeeling vesting-artillerie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der artillerie van het leger in Nederlandsch-Indië. Uitslag' der verkiezing-en voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In het kiesdistrict Alkmaar zijn ingekomen: van Alkmaar 382 stemmen van de 728 kiesbevoegden. Akersloot 39 van de 97, Helder 220 van 520, Zijpe S6 van de 261, Sdiagen 9S van 17S, Warmenhuizen 83 van 127, Egmond aan Zee 17 van 30, Egmond- bini.en 39 van 62, Winkel 64 van 97, Barsingerhorn 54 van 107, Heerhugüwaard 65 van 100, Oterleek 32 van 63, Oudkarspel 130 van 155, Scheimerhom 34 van 55, Zuid- eu Noordschermeer 31 van 64, Anna Paulowna 38 van 68, Nieuwe-Niedorp 52 van 90, Oude-Niedorp 37 van 65, Texel 130 van 250, Broek op Langedijk 41 van 72, Wieringerwaard 41 van 72, Wieriugen 36 van 92, Bergen 53 van 80, Schoorl 38 van 66, Castricum 54 van 110, Hariugkarspel 87 van 157. Uilgebragt 2004 geldige stemmen. Herkozen de heer mr. J. L. de Bruyn Kops (liberaal) met 1157 slemraen. De heer mr. J. Heemskerk Az. (conservatief) verkreeg 759 en de heer H. W. van Marle (anti-revolutionair) 79 stemmen. Amsterdam. Uitgebragte geldige stemmen 1762. Herkozen de heeren mr. M. II. Godefroi met 1092, C. van Heukelom met 1070 en S. A. Vening Meiuesz (liberalen) met 1041 stemmen De heer H. M. van Berckel (Catholiek) verkreeg 460, de heer J. lt. C'orver Hoort (conservatief) 441 en J. A. N. Travagliuo (Catholiek) 461 stemmen. Haarlem. - Uilgebragte geldige stemmen 1115. Herkozen de heer Aleijier (liberaal) met 723. Op den heer von ltecken (liberaal) waren 395, op den heer Keuckenius (anti-revolutionair) 74 stemmen uitgebragt. Haarlemmermeer. Geldige stemmen 1202. Herstemming tusschen de heeren Reekers (Catholiek), aftredend lid, die 581, en Bultman (liberaal) die 446 stemmen verkregen. Op den heer Heemstra (anti-revolutionair) waren 185 stemmen uitgebragt. Hoorn. Uitgebragt 1537 geldige stemmen. Herkozen de heer K. de Jong (liberaal) met 1336 stemmen. 's Hage. Uitgebragt 1179 geldige stemmen. Herkozen de heer Wintgens (conservatief) met 734 stemmen. De heer llaakma van Roijeu (liberaal) had 331 en de heer van der Hoop van Slochteren (anti-revolutionair) 99 stemmen. Rotterdam. Generale herstemming. Geldige stemmen 1934. Volstrekte meerderheid 968. De heer Mees (liberaal), aftredend lid, bekwam 933, van Stolk (conservatief), aftredend lid, 814, Keucbeuios (anti-revolutionair) 307, Lohman (anti-revolutionair) 281, Jansen (Catholiek) 583 en Vermeulen (Catholiek) 578 stemmen. Leiden. Uitgebragt 2152 stemmen. Herstemming moet volgen tusschen de heeren de Laat de Kauter (liberaal), die 800, en van Wassenaer van Catwijck (anti-revolutionair), aftredend lid, die 720 stemmen verkreeg. De heer Vcrwer (Catholiek) had 614 stemmen. Helft. Uitgebr.igte geldige stemmen 2309. Herstemming tusschen de heeren de Casembroot (conservatief), die 1059 en Seret (anti-revolutionair), die 689 stemmen op zich vereeuigde. De heer Levysohn Norman (liberaal) had 583 stemmen. Gouda. Uitgebragt 2250 geldige stemmen. Herstemming tusschen de heeren l'atiju (liberaal), aftredend lid, die 1027 eu deu heer de Savornin Lohman (anti-revolutionair), die 806 stemmen verkregen heeft. De heer Barge (conservatief) had 445 stemmen. Dordrecht. Herstemming tusschen de heeren Keuchenius (anti revolutionair), die 600 en vau Osenbruggen (conservatief), aftredend lid, die 541 stemmen verkregen. Op den heer Levysohn Norman (liberaal) waren 394 stemmen uitgebragt. Gorinchem. Uitgebragte geldige stemmen 195 7. Gekozen de heer Keuchenius (anti-revolutionair), met 1105 stemmen; de beer Klerek (liberaal), heeft 821 stemmen op zich vercenigd. Brielle. Herkozen de heer dr. K. A. llombach (liberaal), met 319 stemmende lieer J. Wolbers (anti-revolutionair), had 92 steramen. s Uertogenlosch. Kiezers 3232. Geldige stemmen 1452. Herkozen de heer van der Schrieck (Catholiek), met 1344 stemmen. De heeren Lohman en Rose, beiden (ultramontaan), bekwamen 17 en 64 stemmen. Kindhoven. Geldige stemmen 1624. Herkozen de lieer Barge (Catholiek), met S68. De heer Diepen verkreeg 605 en de heer van den Acker 145 stemmen. Roermond. Geldige stemmen 1277. Herkozen de heer Arnoldts (Catholiek), met 1208 stemmen. Er waren 61 blanco billctten. Tilburg Uitgebragte geldige stemineu 1257. Herkozen de heer Borict (Catholiek), met 1194 stemmen. Boxmeer. Geldige stemmen 958. Herkozen de heer Brouwers (Catholiek), met 903 stemmen. Arnhem. Geldige stemmen 1794. Herkozen de heer Kool (liberaal), met 991de heer Beelaerts (anti-revolutionair), verkreeg 467, de lieer Wijnmuien (anti-revolutionair), 313 stemmen. Zutphen. Herkozen de heer Sickesz (liberaal), met 1319 stemmen. De heer mr. Th. baron Mackay (anti-revolutionair), had 1225 stemmen. Nijmegen. Uitgebragt 1432 geldige stemmen. Herkozen de heer van Nispen (Catholiek), met 1347 stemmen. Utrecht. Uitgebragte geldige steramen 1611. Herstemming tusschen de heeren Bastcrt (liberaal), aftredend lid, met 791 en du Tour (conservatief), met 490 stemmen; de heer Lohmau (anti revolutionair), verkreeg 323 stemmen. Hilversum. Uitgebragte geldige stemmen 1111. Herkozen de lieer Schimmelpenninek van der Oye (anti-revolutionair.), met 840 stemmen. De heer van Pabst (liberaal), verkreeg 253 stemmen. Ticl. Geldige stemmen 1957meerderheid 979. Herkozen de heer de Beaufort (liberaal), met 983; de heer Beelaerts (anti-revo lutionair), verkreeg 962 stemmen. Amersfoort. Geldige stemmen 1807. Herkozen de heer van Asch van Wijck (anti-revolutionair), met 1190 stemmen. De heer baron van Goltstein (conservatief), had 617 stemmen. Zwolle. Uitgebragt 1835 stemmen, van onwaarde 11. Her stemming moet volgen tusschen het aftredend lid van Naamen van Eeranes (liberaal), die 788 en A. baron van Dedem (anti-revoluti onair), die 776 stemmen verkregen. De lieer L. G. Verwer had 235 stemmen. Deventer. Geldige stemmen 1949. Herkozen de heer Blussé (liberaal), met 1092 stemmen. De beer baron van der Borch van Verwolde (anti-revolutionair), bad 562, de lieer Westerwoudt ver kreeg 273 stemmen. Almelo. Geldige stemmen 1786. Herkozen de heer Corver Hooft (conservatief), inct 898; de heer Gelderman (liberaal), had 747, de heer Esser 117 stemmen. Leeuwarden. Uitgebragt zijn 1762 stemmen, in blanco waren 40 stembriefjes. Herkozen de heer Lieftinck (liberaal) met 1240 stemmen. De heer de Savornin Lohman (auti-revolutionair) had 380 stemmen. Winschoten. Uitgebragt 1219 stemmen. Herkozen de heer baron de Vos van Steeiuvijk (liberaal) met 687 stemmen, de heer Mulder (liberaal) had 461, de lieer van. der Hoop van Slochteren (anti-revolutionair) 66 stemmen. Groningen. Uitgebragt 610 stemmen. Herkozen de heer mr. S. van Houten (liberaal) met 394 stemmen, de beer Cremers (clerisaal) verkreeg 117, de heer Keuchenius (anti-revolutionuir) 78 stemmen. Assen. Geldige stemmen 778. Herkozen de heer van der Feltz (liberaal) met 557 stemmen. De heer de Savornin Lohman (anti-revolutionair) had 178 stemmen. Steenrijk. Geldige stemmen 1175. Herstemming tusschen de heeren van der Hoop van Slochteren (anti-ievolutionair), die 564, en van Diggelen (liberaal), die 389 stemmen verkreeg. De heer Dijckmeester (liberaal) had 222 stemmen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2