DultaoTi 1 and.. Ziehier het programma voor het gouden huwelijksfeest van het keizerlijk echtpaar: Woensdag ten 12 ure begeven zich de dames en heeren van de hoogste rangen naar de nieuwe kapel van het koninklijk slot te Berlijn. Tegelijkertijd vergaderen de hoogste hofbeambten, om Hunne Majesteiten op te wachten. Ten 12| ure komen de koninklijke Prinsen en Prinsessen en verdere bloedverwanten van het keizerlijk echtpaar bijeen in de Witte zaal, alwaar zij worden ontvangen door den Kroonprins en Kroonprinses. De leden van het gevolg dezer gezamenlijke vorstelijke personen vergaderen in de schilde rijen-galerij. De Keizer en de Keizerin, voorafgegaan door de hoogste hofbeambten en gevolgd door de leden van het gevolg, begeven zich naar de Witte zaal, om aldaar de felicitatiën van de familieleden te ontvangen. Alleen de hoogste hof beambten van den Keizer en de Keizerin, benevens de grootmeesteres en de dames du palais hebben toegang tot die zaal, terwijl alle overige medegekomen personen bij den tra]) der kapel de terugkomst van IIH. MM. afwachten. Zoodra de Keizer het teeken heeft gegeven ter opening der kerkelijke plegtiglieid, wordt het hooge echtpaar door den opper-ceremonicmeester begeleid naar de eereplaats in den stoet, die zich in de volgende orde naar de kapel begeeft: 1. Het keizerlijk echtpaar; 2. de jongste kleinkinderen van Prins Frederik Leopold van Pruissen; 3. de Koning van Saksen met de Kroonprinses van Pruissen 4. de Kroonprins van Pruissen met de Koningin van Saksen 5. Prins Karei van Pruissen met de Groothertogin van Baden 6. de Groothertog van Baden met de Groothertogin- moeder van Mecklenburg-Schwerin 7. de Groothertog van Saksen met de Groothertogin van Mecklenburg-Schwerin 8. de hertog van Edinburg met de Groothertogin van Saksen 9. de Grootvorst Alexis van Rusland met Prinses Frederik Karei van Pruissen; 10. de Groothertog van Mecklenburg-Schwerin met Prinses Albrecht van Pruissen; 11. de Groothertog van Mecklenburg-Strelitz met de Erf- groothertogin van Mecklenburg-Schwerin; 12. de Grootvorst Michael van Rusland met Prinses Louise van Pruissen; 13. Prins Frederik der Nederlanden met de landgravin van Hessen; 14. Prins Arnulf van Beijeren met de hertogin Wilhelm van Mecklenburg-Schwerin 15. Prins Wilhelm van Wurtembcrg met de Erfprinses van Hohenzollern; 16. de graaf van Vlaanderen met Prinses Wilhelm van Wurtemberg; 17. Prins Wilhelm van Pruissen met de gravin van Vlaanderen 18. Prius Frederik Karei van Pruissen met de Erfgroot- hertogin van Saksen; 19. Prins Albrecht van Pruissen met Prinses Victoria van Baden; 20. Prins Alexander van Pruissen met Prinses Elisabeth van Saksen-Wei mar; 21. Prins George van Pruissen met Prins August van Wurtemberg en den landgraaf van Hessen; 22. de Erfgroothertogen van Baden, van Saksen en van Mecklenburg-Schwerin 23. de Erfgroothertog van Mecklenburg-Strelitz met de hertogen Paul en Johan Albrecht van Mecklenburg- Schwerin 24. de Erfprins van Saksen-Meiningen met den Erfprins van Anhalt en Prins Frederik van Anhalt 25. Prins Ferdinand van Slees wij k-Iiolstein met den Erf prins van Hohenzollern met Prins Frederik van Hohenzollern. Bij het binnenkomen ii> de kapel wordt het keizerlijk echtpaar onder psalmgezang ontvangen door de hofpredikers en die van den Dom. Het hooge echtpaar en de gezamen lijke vorstelijke personen scharen zich voor het altaar; achter dien stoet en verder in volgorde de hofbeambten. De kerkelijke plegtiglieid wordt verrigt door den hof prediker opperconsistoriaalraad, dr. Kogel. Bij de inzegening van het keizerlijk echtpaar worden op een teeken van den vleugel-adjudant des Keizers 101 kanonschoten gelost. Na de kerkelijke plegtiglieid begeeft zich de stoet in dezelfde orde terug naar de Witte zaal, vanwaar de familie leden zich naar hunne apartementen en vervolgens naar het koninklijk paleis begeven. Inmiddels is ten 12ure het corps diplomatique in de Ridderzaal bijeengekomen, en zijn de dames van vorstelijken rang, benevens de personen met den titel van Excellentie, vergezeld van hunne echtgenooten, in de Roode zaal en de Brandenburgsche kamer vergaderd. De Keizer en de Keizerin nemen vervolgens in de Witte zaal plaats op den troon, met den Kroonprins ter regter- en de Kroonprinses ter linkerzijde. De hooge hofbeambten en leden van het gevolg scharen zich naar volgorde van rang ter weêrszijden; de overige hooge leden van de dienst ten Hove tegenover den troon. Daarna begint het Cour. Ten 5 ure familiediner in het koninklijk paleis voor de leden der koninklijke familie en de genoodigden van vorste lijken rang. Te gelijkertijd „maarschalks-tafel" in het koninklijk slot. Ten 8 ure feestvoorstelling in de koninklijke opera. Donderdag namiddag 4 ure in het koninklijk slot galadiner. 's Avonds 9 ure concert in de Witte zaal. Uit Mantua wordt dd. 10 Junij berigt: „De Po-dijk is doorgebroken. De verwoesting is ont zettend. Twaalf gemeenten zijn door het water verrast. De bevolking nam de wijk op de dijken." Am eriKa. Een onderaardsche danspartij is een van de nieuwste vermakelijkheden, waarvan men uit Amerika melding maakt. In de Ncw-York-mijn in Virginia heeft een bal plaats gehad 1040 voet onder de grond. Het feest werd bijgewoond door honderd dames en heeren en is, volgens de berigten in de nieuwsbladen, volkomen geslaagd. Ongeveer zestig paren uit de eerste standen van Virginia, Goldhill, Silver City Carson waren uitgenoodigd. Toen de gasten de mijn waren binnengeleid, had de opzigter, die als ceremoniemeester dienst deed, eenige moeite om de dames over te halen in de kooi naar beneden te gaan. Sommigen weigerden af te dalen, maar anderen stapten vol moed in de kooien toen deze voor de tweede en derde maal weer boven kwam, waren allen gerustgesteld. Beneden aangekomen, bevonden de genoodigden zich in een kamer, die ongeveer 36 voet lang, 14 voet breed en 34 voet hoog was. De vloer was met zeildoek bedekt. Het orchest bevond zich aan de west zijde van de balzaal. Er waren geen stoelen, maar men had langs den muur gemakkelijke zitplaatsen aangebragt, juist ruim genoeg voor twee personen. De zaal was schitterend verlicht en aan het eene einde kon men naar beneden zien in het diepste gedeelte van de mijn. De muziek klonk zeer grootsch in de duistere galerij en gewelven en men danste met veel opgewektheid, ofschoon de atmosfeer wel een weinig drukkend was. Daar de zaal niet zoo groot was dat allen tegelijk konden dansen, gingen velen de trap af naar het benedengedeelte van de mijn, die met lampions verlicht was, en sloegen de arbeiders gade die daar aan het werk warensommige dames beproefden zelfs ook eens den hamer te hanteeren. Omstreeks middernacht werd het al te benaauwd in de zaal, waarom allen spoedig huiswaarts keerden, zeer voldaan over den genoegelijken avond. Celebes. Kon.derNederl. Prinses Ainalia. Prins v. Oranje. Prinses Marie. Madura Conrad Voorwaarts Koningin Emma Prins Hendrik. Java betreffende de Stoomraartmaatscbacpij Nederland, 10 Junij 1879 te Port-Saïd aangekomen. 5 Junij 1879 van Penang vertrokken. 27 Mei 1879 te Batavia aangekomen. 7 Junij 1879 te Batavia aangekomen. 29 Mei 1879 van Suez vertrokken. 7 Junij 1879 van Napels vertrokken. 7 Junij 1879 v. Amst vertr., 8 Soutliampton aangek. 5 Mei 1879 te Amsterdam aangek., vertrekt 21 Junij. 11 Junij te Amsterdam aangekomen, vertrekt 5 Julij. 1 Junij 1879 te Amsterdam aangek., vertrekt 19 Julij. In de Indische wateren. Burgerluis.© Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: II. W. Hackmanu en C. L. Dchansez. C. Leijen en A. v. d. Wiele. BEVALLEN: J. Tlenlge, geb. Zwanenburg,Z. S. M. Curnclisse, geb. Valkenburg, D. OVERLEDEN: C. F. Ellmer, 73 jaren. Gemeente TEXEL. Van 4 tot 11 Junij. ONDERTROUWD: Johannes Ilubertus Faas en Marrijtje Koorn. GETROUWD: Pieter Witte en Pietertje Veeger. Pieter van der Wiele en Cornelia Boom. GEBOREN: Lambertus Gijsbertus, zoon van Aalbertus Gelder- man en Maria Coruelia Bronsveld. Guurtje, dochter van Gerrit Stark cn Marretje Bakker. Trijntje, dochter van Cornelis Slik en Trijntje Plaatsman. Grieteca, dochter van Tijs Boon en Marga- retha Faus. Maarten, zoon van Pieter Witte Jsz. en Keetje Schraag. Pieter, zoon van Pieter Vlaming cn Martje Stoepker. Jacoba Guurtje, dochter van Jan Kikkert Az. en Neeltje Zuidewiud. Frans, zoon Kossen Zegel en Antjc Dekker. Aafje, dochter van Jan Schraag en Anna van llcerwaarden. OVERLEDENDieuwertje Stark, 63 jaren, gehuwd met Lecndert Siets Bakker. Gemeente St. MAARTEN. Van 7 Mei tot 10 Junij. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENThomas, zoon van Klaas Blok en Jansje Meuleveld. Arie, zoon van Jacob Krans en Grietje Koordes. Willem, zoon van Cornelis Grootes en Maartje Schrijver. OVERLEDEN: Hendrik de Graaf, 88 jaren, weduwnaar van Maarlje Kaan, eerder van Geertje Jongerling. Gemeente ZUIDSCHARWOUDE. Van 1 tot 31 Mei. ONDERTROUWD: Geeue. GETROUWD: Hendrik Horis en Anna Maria Wahlen. Jan Bak en Aaltje Wit. Cornelis Zut en Maartje Buur. Cornelis Bleekcr en Pietertje Kramer. Klaas Jonker en Pietertje Swart. Siinon de Boer en Trijntje Witvliet. GEBOREN: Neellje, dochter van Jacob Kostelijk en Bregje Ambuul, Jan, zoon van Johan Amold Heinrich Kuhl en Jansje van Amstel. Elisabeth. dochter van Cornelis Kramer en Elisabeth Mak. OVERLEDEN: Constantiue van Twuijver, 10 maanden, dochter van Hendrik vau Twuijver en Trijntje Berkhouwer. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 11 Junij. Koningin Emma, st., Middlesbro. Vektrokken 9 Junij. Viadka, st., Londen; Adder, monitor, Goeree. 10 Junij. Rosa, Mundt, Mexico; Caterine, lteponer, Wyborg; Eider, st. en IJinuiden, st., beiden Londen; Vulcnn, Olsen, liisoer; liarmonia, Nielsen, Sandcfjord. 11 Juuij. Eddystone, stHuil; Soderharan, Visser, Heruosand; Peter Jebsen, st., Bergen; Alma, Olsen, Shields; liunze, Mulder, St. Petersburg; Lady Tredegar, st., Cardiff. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 4 Paarden f 90ul90 Ossen - 60a 180 Stieren - 140u230 105 Gelde-Koeijen - 100a340 Kalf-Koeijeu - 170:i230 Vaarzen - 150al5ü Hokkeliugen - 90al20 Nucht.Kalveren - 10a 23 Rammen a Schapen - 18a 33 8 a 14 1 a 10 8 a 16 5 a 7 Lammeren f Bokken&Geiteu - magere Varkens - Biggen - Kippen c. Eenden - a Boter per kop - 80 a 95 Kaas per KG. - 30 a 50 Kip-Eijercn per 100 -275 a300 Eend-Eijeren -375 a Marlifberlgten. Amsterdam, 10 Junij. Rogge op levering iets hooger verkocht, Oct. f 151, 152. Petroleum kalmer, loco f 10J E. gehouden; Sept./Dec. f 10. 11 Junij. Rogge als voren, jarige Galatz f 142, 145, jarige Taganrog f 144, puike nieuwe Petersb. f 156, op levering iets flaauwer, Oct. f 151, 150, 151. Koolzaad: f 1 lager, Oct. f357. Raapolie vast, Vliegend f 34J, Sept./Dec. f 34$, L Lijnolie traag, Vliegend f 31J, 32, Junij/Aug. f 32, Sept./Dec. f 31, Jan./Mei f 80$. Vette Kalveren 1ste kw. 85 c. en 2de kw. 75 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 6 a 10. Vette Varkens 36 a 43 c. per KG. Rotterdam, 10 Junij. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 972 Runderen, 127 vette en Gras-Kalveren, 17 nuchtere Kalveren, 121 Schapen en Lammeren, 309 Varkens en 151 Biggen. De prijzen waren: Runderen 1ste kw. 85, 2de kw. 70 en 3de kw. 50 c.Kalveren 1ste kw. f 0.95 en 2de kw. f 0.75; Schapen 85 c.Varkens 44 a 50 c.; alles per KG. Boter. 1ste kw. f 52, 2de kw. f 46, 3de kw. f 42. Schiedam, 11 Junij. Jenever f 14,50, Amst. proef f 15,75. Moutwiju f 9.per N. vat. Veenendaal, 10 Junij. Wol. De aanvoer op de markt was ongeveer 20,900 KG., meest Betuwsehe; de geheele aanvoer bedroeg tot heden ongeveer 28,100 KG. De prijzen varieerden tusschen f 0.75 en f 1.40. Dc markten zijn nog niet geëindigd. Kampen, 10 Junij. Hooi. Buiten f 12.a 13.binnen f 10.— a 11.—. V" er volg N ieu wsti j dingen. Gisteren avond ontving de N. Rott. Crt. van haar Parijschen correspondent het volgende telegram: „Heden ochtend, ongeveer 11 ure, is de Prins van Oranje zacht ontslapen. Het aangezigt van het lijk is kalm, want de zieke heeft wel vele slapelooze nachten doorgebragt, maar niet veel geleden. Bij zijn sterven was alleen de kamerdienaar Donker aanwezig. Des morgens ten acht ure hadden de geneesheeren een stemmig de hoop opgegeven. Z. K. PI. heeft in de laatste dagen, behalve zijne genees heeren, alleen Prins Alexander, diens adjudant de Grovestins en den lieer Fransen van de Putte gezien. Prins Alexander beeft diep ontroerd in uitstekende termen de geneesheeren bedankt voor hunne goede zorgen. Het appartement van den overleden Prins is verzegeld. De legatieraad de Stuers cn de adjudant Bentinck houden de wacht bij het lijk. Morgen ochtend ten 8 uur begint de inbalseming. Daarna zal men het lijk overbrengen naar het hotel der Nederlandsche ambassade, waarvan de benedenverdieping geheel met zwart behangen is. Ds. Bersier zal de lijkdienst verrigten. Prinses Mathilde heeft een condoleantiebezoek gebragt aan Z. K. H. Prins Alexander. De Prins van Wallis heeft per telegraaf een photographie gevraagd van het lijk. De doctor van den overledene moest dagelijks den Engelschen Kroonprins schriftelijk berigt zenden van den toestand van den zieke. De Prins is in volle bewustzijn gestorven. Het lijk zal in eene rouwkapel, in het hotel van het Nederlandsch gezantschap, worden tentoongesteld. Bij de Directie der Marine werd heden aanbesteedHet verrigten van eenige werkzaamheden aan de Gebouwen enz. van het Marine-Etablissement alhier. Ingekomen 18 bil jetten Minste inschrijvers de heeren Gebrs. Moorman, voor f 13,200. Bij den heer Rusman is door een openstaand vensterraam in huis gevlogen een fraaije postduif met een stempel op den regtervleugel (binnenzijde) „Sociëteit den Haan, Burger- houdt No. 52" en meer andere karakters. O]) Zaturdag a. s. zal des namiddags met den markt- trein alhier aankomen de eerste der compagniën vesting artillerie, die aan de schietoefeningen zullen deelnemen. Deze compagnie komt uit Willemstad. Aangenomen het beroep naar Noord- en Zuid-Zijpe door ds. II. Goi'ter, predikant te Borne. Met deelneming vernemen wij, dat de notaris H., van Zuidscharwoude, gisteren op een visclitogtje jammerlijk is verdronken. Naar de Indép. meldt, ontstond er jl. Vrijdag aan boord van 't Nederlandsch stoomschip Pollux te Marseille aan de kade een twist tusschen twee matrozen. Cornelis Ubel wierp zijn kameraad, zekeren Knap, die hem sarde, van boord, zoodat hij met zijn hoofd op de steenen teregt kwam en op de plaats dood bleef. De dader is in arrest genomen. Uit Berlijn meldt men van gisteren: De stad is overal feestelijk getooid; overal heerscht geest drift. Ten half een verkondigde het kanongebulder dat de inzegening had plaats gehad. In de kapel waren aanwezig omstreeks 400 hooggeplaatste personen en een lOOtal dames. De stoet bestond uit 57 vorstelijke personen. De Keizer trad leunende op een stok binnenzijn gang was pijnlijk. Bij de inzegening knielde Z. M. echter neder. Op dat oogenblik bulderde het kanon en hief de menigte buiten luide vreugdekreten aan. Op den daaropvolgenden cour wenschten de vreemde ambassadeurs den Keizer één voor één geluk: Bismarek deed dit aan het hoofd van de ministers en Moltke namens de generaals. De cour duurde een uur. Voor het koninklijk paleis stond een onafzienbare menigte, die met hoeden en zakdoeken wuifde; de geestdrift was onbeschrijfelijk. Keizer Wilhelm is de eerste Duitsche Keizer, die het voorregt genoot zijn 80ste jaar te bereiken, hij is ook de eerste die zijn gouden huwelijksfeest mogt vieren. De Köln. Zeit. wijdt heden een gevoelvol woord aan „den dierbaren Wilhelm, Imperator et Rex, wien Duitschland Keizer en Rijk te danken heeft," daarbij de geschiedenis der laatste jaren in het kort nagaande, om dan ook de doorluchtige Augusta, de trouwe gemalin hulde te brengen voor hare toewijding aan het geluk van het Duitsche volk. Dc Keizerin is gekleed in een robe de cour met een onderkleed van wit met goud gestikt atlas, waarover paniers longs hangen van goud laken en weefsels van gouddraad. Op haar hoofd draagt zij een van brillanten en smaragden schitterenden gouden diadeem, waaraan een lange sluijer hangt. De Keizer droeg de generaals-uniform, met wit cachemiren pantalon. Hij hield zijn helm in de hand. De hooge grijsaard zag zeer bleek en smartelijke trekken teekenden zich op zijn gelaat. Het loopen viel hem blijkbaar moeijelijk en zwaar, steunende op een stokdiep gebogen rigtte hij zijn schreden naar het altaar, waar voor het bruidspaar purperen zetels waren geplaatst. De genoodigden, vooral de dames, waar onder bijzonder Prinses Bismarek, een donkere brunette, die door haar crèmegele kleed in het oog viel, waren diep bewogen op het gezigt van den geknakten grijsaard. De hofprediker Kögel beklimt den spreekstoel en kiest tot onderwerp zijner rede I Corinthen 13 13. Omringd door een krans Van kinderen, kleinkinderen en bloedver wanten, zeide de spreker o. a., te midden van tal van gelukwenschende gasten, en gedragen door de liefde van een geheel volk, ziet gij in uwe herinnering vijftig jaren van geluk en leed, troost en droefheid aan u voorbijgaan. In hetzelfde slot uwer vaderen, waar gij voor vijftig jaren het jawoord en den ring wisseldet, brengt gij thans met een geroerd gemoed uwe dankbaarheid aan God. De Courrier de la Meuse herinnert, dat Pincoffs, drie jaren geleden te Berlijn, waar hij bijzonder gevierd werd en hem o. a. een diner werd aangeboden, in een half-Hol- landsclien, half-Duitschen toast de sprekers bedankte en met de volgende woorden begon: „Ik voel mij de eer onwaardig, die mij heden wordt bewezen...." Drie jaren geleden, vóór hij zich „verwijderd" heeft, is dus door den onwaardigen man een waar woord gezegd. Jammer maar, dat niemand hem toen geloofde en iedereen, lagchend om zijn taaltje, slechts gemeend heeft te doen te hebben met een uiting van bescheidenheid, die in den regel door opgeblazenheid wordt ingegeven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3