allegaartje voorgesteld, waarbij het pandverbeuren altijd in 't water valt, daar niemand wil doen wat hem is opgelegd en de meisjes geducht bang zijn om een zoen kwijt te raken. De gulle oud-Hollandsche vrolijkheid, die niet te preutsch was om pi'et te maken en een hartelijken lach op de blo zende wangen tooverde, schijnt hier niet te aarden; haar antagonist, deftigheid, zooveel te beter. Jan Holland zou hier de netheid gepersonifieerd vinden. Eindelijk, veel te laat is het afscheid genomen. //Troes koesir, poelang" (vooruit koetsier, naar huis!) en men rekt zich geeuwende uit en beklaagt zich den verknoeiden avond." Brieven uit het Noorderkwartier. VI. Sparen doet vergaren. In mijn vorigeu beloofde ik op een verblijdend verschijnsel te zullen wyzen, op liet gebied dat ons toen bezig hield, lil.het finnntiëcle. Met dat verschijnsel bedoelde ik het voornemen van den minister van Waterstaat, enz. om een Rijkspostspaarbank in te stellen. Kr is inderdaad geen beter middel om tegemoet te komen aan de vele behoeften voor het leven, die zich in onzen tijd zoo dringend doen gevoelen, en de onzalige zucht om rijk te worden zonder nijveren arbeid te overwinnen, dan zich toe te leggen op spaar zaamheid en de bespaarde gelden aan andere, veilige, handen in bewaring te geven. Wie spaart vergaart, zegt bet oude spreekwoord zeer terecht. Wie bij kleine gedeelten voortdurend iets afzondert van zijn verdiensten wordt ongemerkt, al slapende, rijk. En wie zou dit niet kunnen doen, ook al zijn de inkomsten betrekkelijk karig? Wanneer wij in aanmerking nemen hoeveel geld er, in alle standen der Maat schappij, onnut wordt uitgegeven, hetzij aan overbodige weelde, hetzij aan sterken drank, aan het spel of aan ondegelijk genot, dan kan er nog al iets bespaard worden. Op dit onderwerp hopeu wij meermalen terug te komen, maar in onze eerstvolgende brieven wenschcn wij gedachtig te zijn aan het „verandering van spijs doet eten." Voor heden zij het genoeg te herinneren dat de gelegenheden tot sparen, mits ze solide zijn, niet veelvuldig genoeg kunnen geopend worden. De ervaring leert het dat, gelijk de gelegenheid den dief maakt, ook de gelegenheid den spaarzame» man maakt. Zoodra in een gemeente een spaarbank opgericht wordt, vloeien haar de spaarduiteu toeen daar waar de gelegenheid om in de spaarbank in te leggen, of te weinig open slaat, bf op andere wijze belemmerd wordt, zal de inlage belangrijk geringer ziju dan daar waar de gelegenheid zoo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt. Nu zijn er in een aantal gemeenten spaarbanken, door particulieren of vanwege een genootschap beheerd. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft zich op dit gebied bij uitnemendheid verdienstelijk gemankt en de burgers die zich, in onze steden en dorpen, zoo belangeloos belasten met dc niet altijd gemakkelijke administratie van de spaarbank verdienen aller lof en dank. Maar, aangenomen dat alle spaarbanken solide instellingen zijn, wat wij als regel mogen aannemen, dan zijn toch niet overal de bepalingen omtrent de hoe grootheid dier inlagen en den tijd die voor den inbreng ge-3teld is even vrijgevig. En dat juist zijn zaken die menigeen van den inbreng terughouden. Ook zijn er nog altijd een aantal teveel! gemeenten waar deze gezegende instelling niet bestaat. Onze minister van Waterstaat heeft begrepen dat van Rijkswege aan deze behoefte behoort tegemoet gekomen te worden eu allcrwege de gelegenheid tot sparen moet geopend worden. In een wetsontwerp, dat onlangs bij de Slaten-Gent-raal is inge diend, wordt voorgesteld een Rijksspaarbank te vestigen te Amsterdam, met de administratie te belasten een door den Koning te benoemen commissie en de inbewaarneming der gelden op te dragen aan de Nedcrlandsche Bank; eindelijk: tu dit is hoofdzaak, om den dienst dezer spaarbank te verbinden aan de postbureau's. Daar zal het publiek ten allen dage gelegenheid hebben geld te storten eu terug te ontvangen. Het ligt niet in ons plan bij het bespreken van wetsvoorstellen kritiek uit te oefenen op de onderdeelen of op bepalingen van ondergeschikt belang. Wij laten dit over aan de deskundige hccren weltenmakers. Het is ons alleen te doen om bij voorkomende gelegenheden te wijzen op de hoofdzaken en daarin te prijzen of aftekeuren wat naar onze meening lof en blaam verdient. Dit doen wij ook thans, en gelukkig hebben wij voor dit voorstel niets dan lof! De ervaring in het buitenland heeft geleerd hoe heilzaam de Rijks-post-spaarbanken werken. Daardoor geleid heeft de minister zich niet laten afschrikken door het argument, ontleend aan de theorie maar dat in de praktijk geen steek houdt, dat zulke ziken niet op den weg der Staatsbemoeiing, maar van particulier initiatief liggen. Waar het blijkt, dat bij gewichtige Staats- en volksbelangen, het particulier initiatief of tekortschiet, of, oin welke redenen dan ook, niet in voldoende mate werkt, daar wordt het de roeping van den Staat deze belangen ter harte te nemeu. En de minister stelt zich voor dit te doen op echt, oud-Hol landsche, dat is degelijke manier. Zoowel door het bedrag der rente niet al te hoog te stellen, als vooral door het beheer der gelden niet op te dragen aan den minister van Finantiën maar aan de Nederlandsche Bank, geeft hij voldoende waarborgen voor de soliditeit der instelling en neemt hij de vrees weg, dat te hoog opgevoerde Staatsuitgaven misschien tot een greep naar de inlagen der Spaarbank zoudcu aanleiding geven. Eere zij den minister, die dit waarachtig volksbelang op zoodanige manier ter harte neemt. Al was het alleen om deze zaak, dan hopen wij, dat hij aan het bewind moge blijven om haar te ver dedigen en als zijn beste triomf de vruchten van zijn arbeid te beleven. Trouwens, al moesten wij dezen minister missen, wij kunnen ons niet voorstellen dat een ander, van welke kleur ook, het ontwerp, uu het eenmaal, te laat reeds, is ingediend, zal intrekken. En wij verwachten van de Staten-Generaal dat zij, althans op dit gebied, behoudens enkele verbeteringen die in liet ontwerp zijn aantebrengen, met gesloten gelederen een eenstemmig vóór zullen uitspreken. VisotLlDerigten. Gisteren deed de visschersvloot de vloedstreek, maar erg gezegend was zij niet. Een enkel tongetje, een weinig schollc-.tjes en wat scharren was de vangst. Schelvisch is niet noemenswaardig gevangen. Heden morgen bragten verschillende schuiten van Terschelling van 100 tot 140 stuks rog aan. De prijs was 22 a 2G cents per stuk. Scholletjes en scharren niet van belang aangebragt; de tong en tarbotvisscherij is zuinig en de prijzen zijn hoog, te meer daar het weer slechter wordt. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. H. Vrecdenberg is bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. België. Het lot van 100,000 francs van de eerste trekking <Jer nieuwe Brusselsche leening van 1879, is gewonnen doon een braven werkman van Brussel, M. A. E. Wijnings, gewezen meestersknecht der Société anonyme des Bonzes. Engeland.. De minister van Oorlog, kolonel Stanley, heeft aan de dagbladen mededeeling gedaan van het volgend telegram van majoor Clifford, geclagteekend Pietermaritzburg 9 Junij: ,/IIet stoffelijk overschot van Prins Louis Napoleon is heden namiddag hier aangekomen. Ik reed het te gemoet met den gouverneur en de militaire en civile autoriteiten. De ingezetenen volgden in groot aantal het lijk, onder betuigingen van eerbied en deelneming. Nadat het lijk in een looden kist was gelegd, is het hier voorloopig bijgezet in een rouwkapel. De indentiteit van het lijk was alvorens geconstateerd door den getrouwen bediende van den Prins en door den correspondent van lc Figaro, die het stoffelijk overschot van uit het kamp had vergezeld. De acte is in de kist gelegd met de photographiën van de Keizerin en van Napoleon III. Tevens zijn doeltreffende maatregelen genomen om het lijk te conserveeren. Bij de lijkdienst voor 's Prinsen nagedachtenis waren heden ochtend alle militaire en civilc autoriteiten met den gouverneur aan het hoofd tegenwoordig. Na afloop van de dienst werd het lijk door officieren naar den weg naar Durban gedragen, gevolgd door den gouverneur, vele officieren en ingezetenen. Onder escorte van officieren en manschappen van het 21ste regiment en van de politie te paard van Natal, werd het lijk naar Durban overgebragt. Aan het hoofd van het escorte reden de koloniale secretaris, vertegemvooi'digende den gouverneur en kolonel Reilly. Kolonel Pemberson zal het lijk uitgeleide doen naar Engeland. Lord Chelmsford heeft een raad van enquête ingesteld, om naar alle omstandigheden, die met dood van den Prins in betrekking staan, een onderzoek in te stellen. Lhémann, de kamerdienaar van den Prins, zal het lijk zijns meesters naar Europa geleiden." Jl. Vrijdag is het testament van den ex-keizerlijken Prins Louis Napoleon geopend. Het bleek, dat hij alleen over zijn persoonlijk vermogen beschikt heeft en geen opvolger als pretendent heeft aangewezen. De toestand van de ex-Keizerin, die aan beklemming in mond en keel geleden heeft, is volgens de laatste berigten weder gunstiger. De berigten uit Chislehurst zijn gunstiger. In den toestand der Keizerin komt verbetering. Het lijk van den Prins wordt den 16 Julij te Londen verwacht met de stoomboot Boadicea. DultsoPi 1 ana. Naar uit Berlijn geschreven wordt, heeft de Prins van Battenberg, voordat hij de vorstelijke kroon van Bulgarije aannam, den Duitschen rijkskanselier daarover geraadpleegd. „Ik zou ze maar aannemen," zou Bismarck gezegd hebben, „gij zijt immers nog jong en 't zal dus voor u in ieder geval een schoone herinnering zijn. Burgerlijk.© Stand. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENA. L. van Baaren, geb. Winder, Z. R. Zwaai, geb. Faber, D. W. Olivier, geb. Winkel, Z. OVERLEDEN: 1'. C. Schilder, 10 dagen. E. G. Schilder, 11 dagen. 1'. A. Hellegers, 00 jaren. J. H. Clausen, 63 jaren. J. Zoetelief, geb Platvoet, 20 jaren. Gemeente SCHAGEN. Van 21 tot 30 Junij. ON HERTROUWDGcene. GETROUWD: Arie Sinit eu Maartje Alot. BEVALLEN Maartje van Stipriaan, Z. OVERLEDENTrijntje Dekker, 5 maanden. 1'ietcr Borst, 1 jaar. Jan Witlok, 5 maanden. ïcèrtnMise Waarneiinm te Helder. Landskeet. Windrigting Barometer Thermometer bC"~ 53 Toestand c 5 en mm. C. "5 o van 3 Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. c- de zee. 29 i. zwlz. 6k. 762.9e| f l.S 16.8 - 0.7 0.75 weingolv 30 12 zw. 10 763.67 f 2.7 15.8 - 1.8 0.75 1 8 zo. 9„ 756 94 - 4 l 16.4 f 0.5 0 75 Golvend 1 12 zzo. 8„ 753.38, - 7.7 18.8 f 1.2 0.72 u We'rsgesteldhcid 29 Junij 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 30 Junij 12 li. Ligtbewolkt, winderig, mooi. 1 Julij 8 u. Bewolkt, winderig. 1 Julij 12 u. Digtbewolkt, winderig. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 27 Junij. Balmuir, st., Nicolajeff. 28 Junij. Dona Luisa, Garcia, Havana; Pollux, st., Middell. Zee Concordia, Bakker, SundsvallCatalina, Gorordo, Havana; Tamora, Slocomb, Cardenas; Olaf, Andersen, New-YorkRembrandt, st., Bordeaux; Hecla, st., Kroonstad. 29 Junij. IJmuiden, st. en Eider, st., beiden Londen; Cygnet, st., Liverpool; Sambo, Wilhelmsen, Riga; Eddystone, st., IIull. 30 Junij. W. Axel, Tellefsen, Quebec; Gertrude, st., CardïlT Laurctitius, Waldemar, Windau. Vertrokken 27 Junij. Horden, st., Hartlepool; Etna, st., Dantzig. 28 Junij. Prince Soltykolf, st., Cardill'; European, st., IIull; Drammen, st., Drammen; Jolianna, Tode, New-YorkMaria, Pronk, OportoAlford, st., LondenAdmiraal de Ruyler, Timmerman en Echo, st., beiden Newcnstle. 29 Junij. Madras, st., Londen; Rotterdam, st., Leitb; Ondine, st. en Vestn, st.. beiden Hamburg; Pres. v. llijckevorsel, Grol, Riga. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 83 stuks Paarden. Veulens. 347 u Runderen; stug, iets lager. 284 vette Kalveren f 0,60 a 0,80 per Kgr., vlug. 101 magere dito - 6,a 26,per stuk, matig. 1058 Schapen, vette lager, magere stug. 117 ii vette Varkens f 0,36 a 0,46 per Kgr., stug. 15 magere dito - 8,a 14,per stuk, stug. 251 i, Biggen - 2,a 4,stug. 438 stapels kleine Kaas, f 33,a per 50 KG. 4 middelbare dito, f 29,a per 50 KG. Boter f 1,10 a 1,20 per KG. Kip-Eijeren f 3,50 a 4,per 100 stuks. Eend-Eijeren f 4,a per 100 stuks. Mfirlttiacrlgton. Amsterdam, 28 Junij. Rogge op levering flaauwer, Oct. f 151, f 150. Koolzaad lager, Oct. f 350. Raapolie traag, Aug. f 34, Sept./Dec. f 34», Nov. f 34J, Mei f 351, 30 Junij. Tarwe op levering f 1 lager, Nov. f 276. Rogge onveranderd, jarige Western f158, mindere dito f 152, jarige Galatz f 141, 142, 145, jarige Petersb. f 150, op levering lager afgegeven, Oct. f 149. 148, 147. Koolzaad: Oct. f 349. Raapolie slap, Vliegend f 34, Sept./Dec. f 34, 33L Mei f 35. Lijnolie lager, Vliegend 31?, Julij 31|, Aug. f 31|, f, Sept./Dec. f 30J, Jau./Mei f 29. Vette Runderen 1ste kw. 88, 2de kw. 84, 3de kw. 80 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijcn f 150 a 280. Graskalveren f 20 a 55. Nuchtere Kalveren f 6 a 10. Schapen en Lamineren f 10 a 30. Vette Varkens 40 a 45 c. per KG. Biggen f 4 a 9. Alkmaar, 30 Junij. 2 Koeijen f 200 a 250. 493 vette Kalveren f 25 a 95. 13 nuchtere Kalveren f 7 a 31. 511 Schapen f 26 a 38. 214 vette Varkens 36 a 46 c. per KG. 10 magere Varkens f 10 a 18. Hoorn, 28 Junij. 1 hectol. Tarwe I' 10,50, 2 hectol. Rogge f 6,8 hectol. Gerst f 6,20, 5 hectol. Haver f 5,Mosterd zaad f 17,50, Karweizaad f 17,50, 3 hectol. Boonen bruine f 14, witte f Paarden- f -,8 hectol. Erwten: vale f heet. groene f 14,hectol. graauwe f 16,25, hectol witte f 8,alles per hectol. 1563 KG. Kopboter f 1,20 a f 1,40 per KG. 8200 Kip-Eijeren f 3,a 3,25, 3000 Eend- Eijeren f 3,90 a -,beiden per 100 stuks. 38 Pairden f 50 a 200, 9 Koeijen f 130 a 190, 30 Kal veren f 12 a 26, 300 Schapen f 26 a 35, 70 Lammeren 1'9 a 20, 45 Varkens f 12 a 22, 5 Zeugen f 25 a 45, 270 Biggen f 4,a 8,50, Kippen f-,n2,Eenden f a-,alles per stuk. Rotterdam, 30 Junij. Tarwe: nieuwe VI., Zw., Flakk. en Overm. beste f 9,60 a 10,20, mindere f 7,80 a 8,80, geringe f -,a -,Rogge. VI. en Zw. f 7,a 7,80, Flakk., Overm. en Noordbr. f 6,30 a 7,50. Gerst VI., Zw., Flakk. en Overm. Winter f 6, .i f 7,50, Zomer f 5,a f 6,50. Haver: Dikke f 3,80 a f 5,50, Ordinaire f 2,80 a 5,20. Vlas. Behalve in Noordbrabant en Zeeland waar groote partijen tot vaste prijzen verkocht werden, ging op het land niets om. Ter markt waren aangevoerd 10,800 steen, meest ordinaire soorten, waarvoor hooge prijzen gevraagd werden, en slechts een klein gedeelte nemers vond. Schiedam, 30 Junij. Jenever f 14,50, Amst. proef f 15,75. Moutwijn f 9.per N. vat. Kampen, 30 Junij. Boter: Aangevoerd 935 vaten van 20 en 86 vaten van 10 KG., benevens 325 stukken van KG.; zij gold f 1,10 a 1,20 per KG. en f 21,a 25,per 20 KG. Londen, 30 Junij. 3400 Runderen, 15000 Schapen en Lam meren, 200 Kalveren en Varkens. Prijzen: Runderen 5 10, S.'hapen 6/8, Kalveren 6/2 en Varkens 4/8 per steen. 300ste Staats-Loterlj. VIERDE KLASSE. Eerste lijst: No. 4280 en 15421 ieder f200; No. 3882, 7491, 16893 en 19716 ieder f 100. V" er volg N ieuwstij dingen. De 86jarige grijsaard de Lugt, de laatst overgeblevene der strijders van Waterloo in deze gemeente, is overleden zijn lijk wordt morgen ten 11 ure ter aarde besteld. Op reeds vroeger geuit verlangen van den overledene zullen de hier gevestigde Vereenigingen „Metalen Kruis" en „Kruis van Verdienste," met hunne standaarden en insigniën, den overledene grafwaarts geleiden. Zondag a. s. hoopt de heer R. J. Koning, predikant te Limmen, gedachtenis te vieren van zijne 50jarige evan gelie-bediening. Gedurende 40 jaren in liooger kerkbestuur werkzaam, nog altoos voorzitter van het provinciaal kerk bestuur van Noordholland, meermalen voorzitter van de Synode en de Synodale Commissie, heeft hij zicli een ruimen kring van vrienden en bekenden verworven. De gewassen in den Prins Alexander-Polder staan over 't algemeen middelmatig te velde. Het winterkoren is op verscheidene plaatsen, tengevolge der vele en zware regens, doorgeschoten en belooft over 't algemeen een middelmatigen oogst. Ook zijn eenige winterkorenvelden op nieuw bezaaid moeten worden, daar het gewas door de aanhoudende koude in het voorjaar en den worm verteerd was. Met het zomer koren is het niet beter gesteld; verscheidene havervelden beloven een geringen oogst. De aardappelen staan over 't algemeen niet gunstig en verlangen zeer naar warmte en droogte. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van aandeelhouders in de Rijnspoorwegmaatschappij werd een bemoedigend verslag uitgebragt over het boekjaar 1877/78; de netto winst had f 2,483,372 bedragen en het dividend werd bepaald op 7.54 pCt. In de algemeenc vergadering der Friesche Maat schappij van Landbouw, te houden bij gelegenheid der tentoonstelling in Augustus a. s., zullen worden behandeld de volgende vraagpunten: 1. Wat kan de Maatschappij doen tot bevordeiingen.ontwikkelingderzuivelbereiding? 2.Bestaat er mogelijkheid voor de Friesche landbouwers om hunne producten direct aan de Londensche markt te brengen? 3. Hoe dient een veestal te worden ingerigt, om bij brand het vee ten spoedigste te verwijderen? Uit New-York wordt berigt, dat met de stoombooten, die op den 7 dezer vandaar naar Europa vertrokken, een buitengemeen groote hoeveelheid verscli vleesch naar Engeland is verscheept. De City of Richmond had nl. 200 tons aan boord voor Liverpool; de Circassia 1200 vieren- deelen rundvleesch, 300 geslagte en 300 levende schapen voor Glasgow; de Holland 520 vierendeelen rundvleesch en 260 stuks runderen voor Liverpool en de Cornwall 500 levende schapen voor Bristol. Ter voorkoming van vervolgingskosten worden (1e belastingschuldigen in den Hoofdelijken Omslag verzocht, JII\STK*S DBIE TIEIVDE OEDEELTEW binnen ACHT UAUI^ na heden aan te zuiveren. Helder, den 1 Julij 1879. De Gemeente-Ontvanger, DE VEIJE VAN BUUREN. TE KOOP: Een goed onderhouden K.OF- Ctr~1TT hsh: j-».T groot 17 ton, met dubbele ZEILEN, FOK, MIDDENFOK, RANKER, HAKEN, BOOMEN en wat verder &^tot een completen Inventaris behoort. Informatiën - zjjn te bekomen bij P. VLAM Jn., Mr. Scheep maker te Schoorldam. Blieven franco.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3