zijn veevoeder te nemen zooals het is, dat is verre van flink tijdig of volkomen rijp. (Leeuw. Crt.) Omtrent het ongeluk, jl. Woensdag te Heerenveen voorgevallen, ontving de.Zw. Crt. van daar het volgende nader berigt: De lieer J. Til. Hofman, onderwijzer aan de 11. C. school aldaar, bragt zijn broeder naar den trein. Door het afwaaijen van zijn hoed schijnt hij zich op de rails begeven te hebben, toen juist de sneltrein in beweging kwam. Hij schijnt daar te zijn gevallen, waardoor hij werd overreden, met het gevolg dat hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. Niemand schijnt hem opgemerkt te hebben. Hij laat een zwangere vrouw en vier kinderen na, en was 36 jaar oud. Algemeen was hij zeer geacht en bemind. Te Meppel waren op de markt van jl. Donderdag de landbouwers niet weinig in hun schik, toen zij ver namen, dat zich thans in die omstreken een Noord-Ameri- kaansch landbouwer (uit Duitschland afkomstig) ophoudt, met het doel om jong Drentsch fokvee aan te koopen, en daarvoor hooge prijzen besteedt. De Landman berigt, dat het departement van Oorlog in België een geheele lading Amerikaansche ossen heeft besteld, die in dat land moeten geslagt worden. Hoorde men in den laatsten tijd minder van de plannen, om Engeland en Frankrijk te verbinden door een tunnel tusschen Dover en Calais, de onderneming is evenwel alles behalve opgegeven en het comité niet werkeloos. Ten blijke daarvan strekt het verslag der peilling, dezer dagen in het licht verschenen. Daaruit blijkt, dat in het kanaal tot op het einde van Februarij 11. 7971 peilingen van 100 ii 200 meter zijn gedaan; men heeft daarbij 3207 monsters van geologische stoften verkregen. Op een lengte van 28 kilometers, van de kust af hebben 1525 peilingen dezelfde uitkomsten opgeleverd. De lengte van den tunnel zal 36 kilometers zijn. Weldra dus zal men de noodige kennis van het terrein hebben opgedaan. Onder liet sensatie-opschrift: „Gruwzame moord,250 slagtofters, meldt een der Parijsche bladen, dat uit den hoenderhof van het Maison de Santé te Passy in één naclit genoemd getal kippen en kuikens gestolen zijn en alle teekenen aanwezig waren, dat de dieven ze eerst den hals hadden afgesneden. Men moet in dat Maison de Santé dus wel vast slapen Voor 3 millioen francs heeft een associatie van 14 Lyonsche zijdefabrikanten het middel aangekocht om zijde te maken uit vlas; voor 3 frs. krijgen zij een kunst-zijde van 45 frs. waarde. Wij beginnen nu te gelooven, dat er werkelijk, zooals wij onlangs door een groentenboer hoorden verzekeren, „kunstpeen" bestaat. (D.) De New-Yorker Handels-Ztg. meldt: In het kamp der afschaffers heerscht groote verslagenheid, aangezien Luther Janson, de beroemdste aller matigheidsapostels van Indiana, kortelings te Greensbury wegens „dronkenschap" en rustverstoring in hechtenis genomen en naar de gevangenis verwezen werd. Het burgerlijk huwelijk wordt te Ivaukake (Indiana) door den daarvoor gestelden ambtenaar bijzonder vlug voltrokken: „Wilt ge haar?" „Ja." „Wilt ge hem?" „Ja." „Ge zijt gehuwd; twee dollars als het u belieft Onder den titel „De Internationale Landbouw-Tentoonstelling" schrijft Edw. Rooze uit Londen o. a. aan het N. v. d. D. Nederland, liet land dat Engeland dagelijks zijn „rosbeef" toe zendt, moet natuurlijk op die Internationale Tentoonstelling schitterend vertegenwoordigd zijn. Amerika, Frankrijk, België en vooral Dene marken hebben veel op liet gebied van den landbouw met Engeland uit te «taan. Denemarken, dat allengs meer en meer den boter- Inndel aan de Hollandsche boeren zoekt tc ontfutselen, beeft zich ook hier bijzondere moeite gegeven.. om de eer van zijn laudbouw te Londen op te houden. In Engeland schuilt een uitstekend debiet, John Buil is eeu voortreffelijk afnemer, en voor een patroon, die voor elk bedrag goed is, wil men gaarne onkosten maken of een sehclvisclijc uitwerpen om een kabeljaauw te vangen. Dat heeft Nederland ook moeten begrijpen. Nederland heeft bij andere natiën niet willen, niet kunnen achterstaanNederland zwijgt niet Ilij bad in liare muziek gebladerd en bet lied van Heine opgeslagen „Auf Fliigeln des Gesanges, Herzliebchen, trag' ich Dicli fort." Iioe golfden en zwollen en gloeiden de toonenZóó had Genia nog nooit liooren zingen en zij was bet, die hij bedoelde en voor wie hij zongHare vingers gleden onzeker over de toetsen en rustten weldra in haren schoot. Hoe kon zij zoodanig gezang accoin- pagneeren „Dort wollen wir niedersinken Unter dem Palmenbaum Norring was aan 't venster gaan staan. Hij zou 't niet hebben kunnen laten om de oogen, die in schroomvallige bewondering op hem rustten, te kussen, zoo hij ze nog langer vóór zich gezien had. „Hoe jammer, dat gij reeds heden avond vertrekt! Wanneer komt gij mij afhalen?" „Ik wou, dat ik u terstond meênemen kon ik vind liet ondra gelijk, u den geheelen winter te moeten missen, thans, nu ik u gevonden heb!" „Gij komt dus in het voorjaar terug?" „Mevrouw von Osten verlangt het zoo, en zij heeft zeker gelijk! Maar, Genia, ik moet ook een uitwendig teekeu hebben, dat gij mij toebehoort. Zie, deze ring, dieu eens ecne trouwelooze gediagen heeft, zal mij aan uwe reine hand geluk brengen. Wilt gij aan mij denken zoo dikwijls gij hem ziet?" Een gouden ring met een bloedrooden robijn gleed aan haren vinger. Hij hield de zacht bevende Ixanrl in de zijne. „Hij gelijkt bijzonder op den ring, dien gij reeds draagt! Waarlijk, bij gelijkt op den mijne, behalve dat er een diamant in gevat is, in plaats van een robijn. Hij heeft alles van eeu ver lovingsring wilt gij hem mij geven, lieve?" Hij trachtte den ring van haren vinger te trekken, doch het jonge meisje trok verschrikt de hand terug. „O neen, dien niet dat is immers Percy's ring. Dien kan ik u niet geven J" „Wie is Percy?" „De liefste speelkameraad, dien ik ooit gehad heb, de zoon van een heel oud vriend mijns vaders. Hoe jammer, dat gij Percy niet kent." „En hij gaf u dien ring?" „Ja, tot een aandenken vele jaren geledenNeen, dien krijgt gij niet, mijnheer Norring; neem dan liever dezen hier," zy trok een eeuvoudigen gouden ring van den vinger. „Het is papa's trouwring van raijue eigene lieve moeder. Wilt gij dien nemen?" „Welken gij verkiest als hij in het voorjaar mij maar vast aan u verbindt!" Rooskleurige plannen voor de toekomst, kinderlijke, onuitvoer bare plannen, kwamen opgeruimd over Genia's lippen. Hij had wel altijd door, naar baar willen luisteren. Zij vermoedden niet, welk een zware strijd in bun onmiddellijke nabijheid werd gestreden. Wordt veroolgd.) waar anderen spreken.... Neen, een land dat altijd op ziju land bouw, op zijn veestapel met regt is trotsch geweest, schittert niet door zijn afwezigheid. Met uw verlof.... Nederlanders.... ziedaar uwe vertegen woord igi n z In giudschen uithoek, onder Denemurkeii verdwaald, aan het einde dier loods, prijkt één stier.... En die ééne stier, te midden van zijn Deensche buren voor ecu Deen uitgekreten, omdat de naam van Holland boven zijn kot niet eenmaal vermeld staat, terwijl het stempel Denemarken met reuzenletters links en regts van hem te lezen is, vervult de wanhopige taak.... om Nederland op dc grootste landbouwtentoonstelling, die ooit in Engeland en misschien elders gehouden werd, te vertegenwoordigen. En daartegeuover in de rijk gevulde loodsen, voor de boter en kaasbereiding gereserveerd.... ziet gij twee lange leêge tafels niet nummers van kazen, die komen moesteu maar nog niet gekomen ziju. En op die lange ruime tafel voor bonderden.... prijken.... drie verdronken Edammertjes in een vuile kist. Niemand beeft zich om hen bekommerd, en ofsehoou nog altijd in een Nieuws van den Dag gewikkeld, zijn zij de eerste slagtoffers van water eu wind geworden. 55e zijn langzaam bezweken, zonder dat iemand haar de eer der begrafenis nog waardig keurde! Drie beschimmelde verrotte Edammer kazen Glorierijke vertegenwoordiging van Neder land, een land van boter en kaas.... maar een land, dat in den vreemde zichzelf in het aangezigt slaat. Toen ik met vochtige oogen op die drie vochtige Edammers tuurde, vielen drie druppels op mijne landgenooten. Vielen zij van mijn doornatten hoed.... of ontglipten ze mijn oogen? Ik geloof dat het tranen waren Nederland is dus vertegenwoordigd.... door één bul en drie presentkaasjes. En nog, het vordert studie en talent om die glansrijke vertegenwoordiging uit te vinden. Daar is eene groote internationale boter- eu kaasinrigting, waar van des morgeus tot des avonds volgens de verschillende stelsels boter en kaas gemaakt wordt. Met groote letters is daarop te lezenEngeland, Amerika, Zweden, Finland, Duitschland, Denemarken en Frankrijk.... Neder land ontbreekt. Nederland laat [zich liever de boter en kaas van den boterham eten door Zweden en Denemarken. Nederland is t'huis gebleven, omdatomdat.... zoo'n tentoonstelling kostbaar is en er pleuty landbouwtentoonstellingen in het land zelf gehouden worden, alsof ouze hautlel met Engeland niet eene geringe uitgave waardig was, alsof Nijmegen grooter debiet dan Londen belooft. Ik boud er mij vau overtuigd, dat, evenals bij het I/etterkundig Congres, ook later stemmen zullen opgaan, die ecne waardiger vertegenwoordiging hadden wenschelijk geacht. Wij zullen misschien nog veel daarover hooren.... wanneer de tegenwoordige tentoon- stelliug tot het verleden behoort.... wanneer Denemarken ons nog een weinig meer verdrongen heeft.... en wanneer, om bij den laudbouw te blijven.... ons kalf verdronken is. Voor het oogenblik mogen wij alleen constateereD, dat wij in dit centrum van den Europesclien landbouw eene onbekende grootheid zijn.... wij zijn t'huis gebleven en.... I^es absents ont tort! Toch was bet mij een oogeublik aangenaam te moede, toen ik mijn landgenoot, den Hollandscheu bul „Prins" in den vreemde ontmoette. „Prins" was, zoo als ik fluisteren hoorde: a capital fellow. Ilij zou onzen Paulus Potter in verrukking gebragt hebben en door Laudzeer tot model gekozen zijn. En daarom, niet omdat in het land der blinden éénoog koning is, maar omdat „Prins" in zijn ééntje de eer van ons land heeft opgehouden, werd hem een eerste prijs toegekend. De bekende roode roset op den Holland- schen bul... wel mijnheer Teunis Klay van Mijdrecht... ik zou je ten aanschouwe van dien oud-Hollandschen telg... de hand willen gedrukt hebben... en ik zou er trotsch op zijn geweest iemand te ontmoeten, die er wat voor over heeft, om in den vreemde de regteu van den Nederlandsclien landbouw te handhaven. Maar toch... ik ontveins de waarheid niet... ik heb de Londen- sche veehouders zich over u hooren beklagen natuurlijk uit ijverzucht? die ijzeren bout of ring door den neus vau „Prins" kleedde hem niet op zijn voordeeligst. Dat twijfelachtige hoofd sieraad wordt hier zelden of nooit gebruikt.... ten miuste ik zag het noch bij de Britten, noch bij de Denen.... en in elk geval, liet vond weiuig bijval onder deskundigen. Het is volkomen waar, „Prins," de waardige zoon van een waardigen vader, die te Parijs in 1878 den prijs verwierf.... scheen niet erg te tevreden te zijn. Misschien hoorde hij, evenals ik, dat men hem voor eeu Deen uitschold, omdat wel het bord Denemarken naast hem, maar geen bord met hel karakteristieke „Holland" boven hem prijkte. Misschien had hij zich te midden van landgenooten en stamgenooten gewenscht.... Neen, zonder twijfel, „Prius" was erg uit zijn humeur.... op mijn woord.... ik was bet ook! Naschrift: Ik ben zooeven, vóór de afzending van dit schrijven, naar de Tentoonstelling geweest.... het is heden de laatste dng en.... mijn drie verdronken Edammertjes hebben gezelschap gekregen. Daar zijn nog drie of vier kisten komen aanspoelen.... maar omdat zij te laat kwamen, zijn de kisten (gemerkt YD.) niet eeumaul opengemaakt. Wie daarvoor verantwoordelijk te stellen is, waag ik niet te beslissen. Misschien zal het eliquet, gemerkt P. J. Adrian Jr. of de geschilderde naam van den Heer Klaas Houter, te Schellinkhout, een onderzoek deswege mogelijk maken. Maar mijne verwondering was nog niet ten eiude.... een blaauwe roset of tweede prijs van f 60 is toegewezen aan.... mijn drie verdronken Edammertjes, die incognito (een naam was op het kistje niet te zien, omdat liet deksel verdwenen was) van bet eene nummer naar het andere op de groote tafel rondgezwalkt hebben, tot zij eindelijk, misschien toevallig, op 838 zijn teregt gekomen, het eerste nomnier onzer prachtige kaastentoonstelling te Louden. No. 838 is, volgens den catalogus, de heer Reijer Klaver, van Sijbekarspel bij Medeinblik.... Misschien zal bun lijkkleed Het Nieuws van den Dag, bij de lijkschouwing om de regtraatige betrekkiugen uit te vinden, van dienst kunnen zijn. Visciiborigton. Gisteren hield de visschersvloot zich bezig met balken visschen, die op de rede dreven. Dezeu nacht waren verschillende schuiten in zee; de vangst bestond uit 20 a 40 groote en 30 a 100 kleine tongen, een enkele tarbot en 1 mandje schol a f 2. Een lOOOtal roggen, aangebragt van Terschelling, golden van 12 tot 16 cents per stuk. Benoemingen, enz. Met ingang van 16 Aug. a. s. wordt de vice-admiraal P. A. vau Rees, onder eervolle ontheffing van de waarneming der betrek king vau directeur en koramandant der Marine alhier, ter zake van langdurige dienst op pensioen gesteld, ad f 3825 's jaars, onder dankbetuiging voor zijne vele en goede diensten, den lande bewezen. Met dien datum worden bevorderd tot vice-admiraal de schout bij-nacht R. L. dc Ilaes; tot schout-bij-naeht de kapts. ter zee W. B. F. Escher en J. A. Vandevelde; tot kapt. ter zee de kapt.- luits. ter zee W. J. Scholten van Ascliat en J. A. Baart de lu Faille; tot kapt.-luit. ter zee de luits. ter zee 1ste kl. H. J. van Broek- huyzen en W. van Oorschot; tot luits. ter zee 1ste kl. die der 2de kl. W. van Hasselt en jbr. J. C. L. von Sehmidt auf Altenstadt. De hierboven bevorderde vice-admiraal de Haes wordt met dien datum benoemd tot directeur en koramandant der Marine alhier (onder eervolle ontheffing van de thans door hem waargenomen betrekking van directeur en kommandant der Marine te Hellevoet- sluis) en de hierboven bevorderde schout-bij-nacht Vandevelde tot directeur en koramandant der Marine te Hellevoctsluis. België. De Antwerpsche Opinion roerat zeer de thans volkomen geslaagde poging om levend Amerikaansch vee aan de Belgische markt te brengen. Sedert de booten der geregelde stoomvaartlijnen tusschen Antwerpen en de Vereenigde Staten op dit vervoer ingerigt zijn, heeft deze aanvoer een ontzaggelijken omvang verkregen. Thans komt er geen enkele boot dezer lijnen meer aan, of Amerikaansch vee maakt een deel harer lading uit. Zoo arriveerde jl. Zaturdag de Athens van Philadelphia met 110 runderen aan boord, en Zondag de Henry Edye met 125 runderen en een aantal paarden. De runderen gelijken op het vermaarde Durham-ras en dragen uiterlijk niet de geringste sporen van afmatting door de zeereis. Zij gaan dan ook aan de markt grif van de hand. Het blad roemt de uit stekende en practische inrigting der stallen op het achter dek van de stoombooten. FrarQ5.rU K. De leden van den Raad van Stata zijn jl. Woensdag aan een dreigend gevaar ontkomen. Omstreeks twee uur heeft eensklaps zekere Verdelet, een opticus, in de vestibule vijf revolverschoten gelost op de zich aldaar bevindende leden. Door een voor beeldeloos gelukkig toeval werd niemand gekwetst en vlogen de kogels slechts in hoeden en jassen. De dader werd op staanden voet gevat door de bedienden en de deurwaarders van de Raad van State. Men zegt, dat hij een zaak bij den Raad aanhangig heeft, en dat daarin de oorzaak van zijn daad moet worden gezocht, die overigens aan krankzinnigheid zou zijn toe te schrijven. In de laatstgehouden vergadering van liet Aardrijks kundig Genootschap te Parijs voerde de heer de Lesseps het woord. Hij deed belangrijke mededeelingen betreffende het ontworpen kanaal door de landengte van Panama en verklaarde, dat, even als met betrekking tot het Suez- kanaal, hij in de nieuwe onderneming alleen tegenover het publiek de verantwoordelijke persoon zal zijn. Hij zou trachten 400 millioen francs zatnen te brengen. De waar borgsom van 2 millioen, door de regering van Venezuela geëischt, is reeds gestort. De kosten der graafwerken zullen, naar hij meent, 750 millioen francs niet te boven gaan, en het kanaal zal binnen acht jaren gereed kunnen zijn. Hij beweert, dat de te overwinnen moeijelijkheden niet zoo groot zijn als die, welke het Suez-kanaal in den weg stonden, en schetste de voordeelen welke het bestaan van een spoorweg in de groote steden aan de uiteinden er van zouden opleveren, vergeleken bij den toestand in eene woestijn, waar zelfs geen droppel water voor de werklieden te vinden was. Aan het slot zijner rede bragt hij in herinnering, dat reeds Lodewijk Napoleon, toen hij te Ham gevangen zat, een plan voor een Panama-kanaal had ontworpen en op het punt was geweest naar Amerika te vertrekken, toen de omwenteling in 1848 hem van voornemen deed veranderen, 's Prinsen plan vindt men uitvoerig beschreven in de Revue des deux mondes (1847). De Petit Lvonnais deelt het volgende verhaal mede. In liet vorige jaar kwam een jong paar met een kind van drie of vier maanden en een min in een hotel te Bath. Mevtouw was groot en blond en sprak Engelsch met een Duitsch accent. Mijnheer zag er zeer jong uit en als een Franschman. Na een week verliet hij Bath, maar kwam nu en dan terug, gekleed in de uniform van de Engelsche artillerie. Mevrouw leefde zeer stil en ontving geen andere bezoeken dan die van een priester in de buurt. Eenige dagen nadat de Engelsche troepen last kregen naar Afrika te vertrekken, deelde mijnheer aan den priester mede, dat ook hij naar Afrika moest gaan, en hij verzocht hem gedurende zijn afwezigheid op zijn vrouw en kind te willen passen; familieomstandigheden verhinderden hem zich tot iemand anders te rigten en zelfs zijn naam bekend te maken. De priester beloofde dit, en bezocht de jonge vrouw vaak. Daags nadat de dood van den ex-keizerlijken Prins bekend was gemaakt, bragt de priester haar een courant, waarin een verhaal van den dood van den Prins stond. Naauwelijks bad de jonge vrouw een paar regels gelezen, of zij viel bewusteloos neer. In den namiddag ging zij naar Chislehurst en verzocht audiëntie bij de ex-Keizerin, die haar geweigerd werddes anderendaags kwam zij wéér, maar werd ook toen niet ontvangen. Sedert vernam men niets meer van haar. Toen men den priester een portret van den ex-keizerlijken Prins liet zien, herkende hij daarinden echtgenoot der vermiste jonge vrouw. Over het verband tusschen het voorkomen van diph- theritis hij menschen en bij hoenders komt een opstel voor van dr. Nicati, van Marseille, in Vallin's Revue d' hygiène van Maart 1879, naar aanleiding van waarnemingen waar uit dat verband (in plaats en tijd) is gebleken. Het is dus zaak de hoenders goed na te zien, b. v. vóór dat ze ergens ter markt gebragt worden, en hetzelfde te doen daar, waar bij den mensch diphtheritis veel pleegt voor te komen. De zaak verdient nader onderzoek, ook bij ons te lande. Engeland.. In eene depêche, dd. 10 Junij 11., uit Landman's Drift (Zuid-Afrika) gezonden aan Daily News, leest men, dat de krijgsraad, belast met het onderzoek van het gedrag van luitenant Carey ter gelegenheid van den moord door de Zoeloes op den keizerlijken Prins gepleegd, o. a. heeft verklaard: „Luitenant Carey verdient eene scherpe beris ping, omdat hij vertrokken is met slechts een gedeelte van het escorte, dat door den kwartiermeester-generaal was voorgeschreven." Het stoffelijk overschot van den zoon van Napoleon III bevindt zich in Engeland. Jl. Donderdag voormiddag liet de Orontes, welke het uit Zuid-Afrika heeft overgebragt, voor Spithead het anker vallen. Door eenige leden der familie Bonaparte begeleid, werd het lijk aan boord van de Enchan- tress gedragen. Dit admiraliteitsjagt voerde het naar Woolwich, vanwaar het direct naar Chislehurst is gebragt. Koningin Victoria zal den dag der begrafenis van Prins Napoleon bij de ex-Keizerin Eugénie te Chislehurst door brengen en de begrafenis in haar eigen daarvoor ingerigt paviljoen bijwonen. In een der vorige vergaderingen werden aan de leden van het Lagerhuis de zweepen of zoogenaamde „cats" vertoond, waarmede de ligchamelijke straffen in het leger en op de vloot worden uitgedeeld. De marine-cat wekte zeker een eigenaardig gevoel bij de toeschouwers op. 't Is een „kat" met negen lederen staarten en in eiken staart zitten negen harde knoopen, zoodat elke slag er mede op 81 plaatsen zijn uitwerking doet gevoelen. De vertooning stond in verband met den kruistogt, die op nieuw door de liberalen tegen de geeseling geopend is en die althans nu tengevolge heeft gehad, dat deze straf voortaan nog alleen opgelegd kan worden voor overtredingen waartegen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2