Uit 's Gravenhage meldt men dd. 28 dezer aan de N. Rott. C'rt. De baronnesse v. T., die vermoedelijk het gelui der schel van den naderenden stoomtram niet hoorde, is giste ren avond, bij het oversteken van den weg langs den Dierentuin, met de machine in aanraking gekomen. Door den schrik viel zij neder, tengevolge waarvan zij het aan- gezigt verwondde aan den kant van een der platen, bene den aan den stoomtoestel bevestigd. Zij verkeert buiten gevaar." De landbouwfeesten te 's Hertogenbosch zijn droevig geëindigd. De drukte op het feestterrein was jl. Donderdag zoo groot en de verlichting zoo slecht, dat onderscheidene personen in 't water zijn gedrongen. Een 24jarig meisje is verdronken. De lage landerijen om Breda staan alle onder water. Veel hooi en ook hier en daar aardappelengewas gaat hier door verloren. Achter 't naburige Ginneken ziet men hooi- stapels drijven als waren 't bevemesten. Al die landerijen staan 's winters meermalen onder water, doch in de zomer maanden geschiedt dit bijna nooit. Sommige landerijen zijn totaal onbruikbaar. De schade voor den landbouw is ontzettend. Te Drimmelen is dezer dagen zekere A. van Galen, herbergier, door een concurrent en een paar van diens vrienden zoodanig mishandeld, dat hij twee dagen later aan de gevolgen is overleden. Uit Breda wordt nader gemeld, dat de drie verdachten als schuldig aan die mishandeling weder op vrije voeten zijn gesteld. Er loopt een gerucht, dat van Galen niet vrij te pleiten was van al te groote voorkomendheid jegens vrouwen. De berigten omtrent den waterstand in Noordbrabant en Gelderland zijn nog niet geruststellend. Met groote inspanning tracht men overal het wassend water te keeren op verschillende plaatsen echter zonder gunstig gevolg. De berigten van boven zijn iets gunstiger. De Maas bij Maastricht en de Rijn bij Keulen beginnen alhoewel nog weinig te vallen. Het zal echter nog geruimen tijd duren eer de thans geteisterde streken van het over tollige water bevrijd zijn. Men deelt mede dat het lijk van den notaris H. v. d. B., die Zondag den 20 dezer te Berg-en-Dal vermist werd, in een vijver in den omtrek is gevonden, waarin hij waarschijnlijk door een noodlottig toeval geraakt is. Niet de heer Heemskerk, maar de heer van Lijnden van Sandenburg is belast met de zamenstelling van een nieuw ministerie. Aan eerstgenoemde is echter wel eene portefeuille aangeboden. In de Arnh. Crt. leest men o. a. het volgende: Zoolang de heer Kappeyne, lid der Tweede Kamer is, zullen 's Lands zaken nooit serieus behandeld worden," is jaren geleden gezegd. Wij hebben den heer Kappeyne jaren lang als lid der Tweede Kamer aan het Kamerwerk bezig gezien. Wij zien hem thans, sinds een paar jaren, bezig aan bet Kabinetwerk. Met welk resultaat? Met het resultaat, dat men ook thans van hem moet zeggen: „Zoolang de heer Kappeyne lid en hoofd van het Kabinet is, zullen 's Lands zaken nooit serieus behandeld worden." Wij meenden dat hetgeen wij tot vóór acht dagen geleden van de crisis vernomen badden, van des Premiers gemis aan ernst en consequentie voldoende blijken had gegeven. Vooral zijne goocheltoer met de crisis het escamoteren van het conflict met de Kamer en het er behendig voor in de plaats schuiven van een conflict met de Kroon was, meenden wij, het laatste en sterkste bewijs, dat het den minister even onmogelijk is 's Lands zaken serieus te behandelen, als het dit aan het Kamerlid was. Doch dit is het geval niet; er is nog een latere toer. toch! Mijn man neemt Percy geheel in beslag, eu ik heb nog ternaauwernood een paar woorden met hem gesproken. Gij waart steeds bij elkander sedert gij op de cadetten-school gingt „Helaas neen, onze wegen liepen uit elkander. Eerst vsinds weinige dagen geleden plaatste het toeval mij bij hetzelfde regiment wij zijn vrienden, schoon hij mij in zijne loopbaan vooruit is!" Genia zag hem met warme hartelijkheid aan. Percy's vriend, was die ook niet de hare? Zij snelden haastig de anderen na, de trappen van het terras op, waar Norring zoo juist was aangekomen. Hij gleed, toen hij schielijk naar hen omkeek, uit. Grijpend zocht hij een steunpunt, doch het niet vlugge rechterbeen weigerde; hij viel struikelend ecnige trappen naar beneden en sloeg met den schouder tegen het ijzeren traliehek. Vóór hij nog lager tuimelen kon, voelde hij dat hij gegrepen en op de been gebragt werdhij zag in het bezorgde gelaat van den jongen Warren. Een donkerrroode blos schoot hem naar het gelaat, toen hij, met moeite op de beenen blijvende, vol argwaan van hem naar Genia zag, die hevig verschrikt naast hem stond en zijn arm in den haren legde om hem te steunen. „Waarom lacht gij niet, Eugenie? Waarom doet gij het niet, mijnheer von Warren? De comiek tegen wil en dank, biedt u, zooals gij ziet, daartoe een schoone gelegenheid aanOngeduldig trok hij zijn arm uit dien zijner vrouw. „Ik geloof zelfs dat je mij steunen wiltWaarachtig niet kwaad Norring rigtte zich hoog op, zoodat zijne lippen bleek werden vau onderdrukte pijn, en deed eenige slappen voorwaarts. Hij wankelde een weinig. Genia snelde hem na. „Hcrbertbad zij smeekend met een bevende stem, terwijl zij haren arm om hem heen sloeg. Doch hij stiet dien heftig terug. „Houd je medelijden voor je zelve, Eugenie. Je hebt het altijd heel gaauw bij de hand als het mij geldt „Mij zult gij echter wel willen toestaan, u te ondersteunen Warren legde zijn arm stevig om hem heen, en geleidde hem langzaam naar de naaste bank. „De heeren zouden mij zéér verpligten, als zij mij wilden gelooven, dat ik hunne hulp niet noodig heb't zou mij aangenaam zyn, zoo men mij alleen liet!" „Het doet mij leed, dat wij ons aan u opgedrongen hebben Warren nam koeltjes groetend zijn hoed af. „Gij zijt beleedigd, vergeef mijklonk het op een gepersten nog half wrokkenden toon over Norring's lippen. „Dat was niet mijne bedoeling, ik ben mijne zenuwen niet altijd meester!" „Wij zijn het, die om vergiffenis moeten vragen, denk er niet meer aan De jonge man stak den ingenieur goedhartig de hand toe; deze legde zijn zenuwachtig bevende hand er in, en streek toen met beide handen heftig door het zwarte, aan de slapen in den laatsten tijd grijs geworden haar. „Ik hoop dat gij mijne vrouw niet van het genoegen van een spoedig bezoek berooftgij hebt elkander haast nog niet gesproken „Ik zal zoo vrij zijn, morgen naar uwe gezondheid te vernemen. Tot ziens, Geniavaarwel, mijnheer Norring!" Hij boog, en sloeg met Amberg het naar boven voerende pad in. Eugenie's blikken volgden hem, totdat hij achter het heester gewas verdwenen was. (Wordt vervolgd.) Maandag 11. is toch te 's Gravenhage gehouden iets, wat men, als het iemand betrof wiens zaken wrak staan en die zich onmngtig gevoelt de door hem aangegane verbindtenissen na te komen, zou kunnen noemen eene vergadering van crediteuren, door een paar belangstellende vrienden bijeen geroepen om te trachten een onderhandsch accoord tot stand te brengen, ten einde een anders onvermijdelijk bankroet te voorkomen, doch waarvoor wij thans, omdat wij er geenerlei karakter in hebben kunnen onderkennen, naar een naam moeten zoekenwas het een conclave, eene meeting, eene gezellige bijeenkomst, eene loge-vergadering? wij weten het niet. Wij weten alleen, dat de heeren van de Putte en Cremers een veertigtal liberale leden der Tweede Kamer hebben doen zamenkomen, om aan hen te verhalen, wat zij (v. d. P. en C.) van de crisis-historie waren te weten gekomen. Een kind van 4 jaar, dat jl. Zaturdag morgen langs den spoorweg tusschen Nijkerk en Amersfoort liep te spelen, viel op de rails toen de volkstrein van Kampen naar Utrecht voorbijkwam. Een armpje van het kind is geheel verbrijzeld. Een der Zwolsche doctoren deelt aan de Zw. Crt. mede, dat hij iemand onder behandeling heeft, die erge brandwonden heeft bekomen door zelfontbranding van een doosje „Zweedsche" lucifers, hetwelk hij in den zak had. Het ontvlamde terwijl de persoon dood bedaard neerzat. Het doosje draagt als fabrieksmerk een Damascener kling en is uit de fabriek van „Buz brothers." Door de 1ste afdeeling van de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt zal op de aanstaande landbouw tentoonstelling te Leeuwarden, worden tentoongesteld eene ccntrifugaal-afstroomingsmachine, waarmede zal worden ge werkt. Volgens proeven, in Duitschland met dit werktuig genomen, zou daarmede in 15 minuten de room van 30 liter melk volkomen worden afgescheiden en uit 24 a 2G liter melk 1 KG. boter worden verkregen. Uit de provincie Groningen wordt berigt, dat op de beste klei het koolzaad dit jaar vrij algemeen een goed gewas zal worden. Het heeft goed gebloeid en de peul is goed gegroeid. Ten aanzien van het olie-gehalte is men echter onzeker, wegens het voortdurend gemis van zomerwarmte. Men schrijft uit Mcppel: „St. Jacob zet goed in; voor 't eerst zien we de zon in top en den hooioogst in vollen gang. Alom zijn de landlieden druk in de weer om zooveel mogelijk van den kostbaren tijd te profiteeren. 't Natte gemaaide hooigras wordt overal naar 't. drooge gesleept en zóó aan de zomer warmte blootgesteld, 't Grootste deel is evenwel niet veel meer dan stalstrooijing." Bij de verschillende Nederlandsche Spoorwegmaat schappijen was het volgende aantal locomotieven den 1 Januarij 1879 in gebruik: bij de Exploitatie-Maatschappij 205, bij de Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij 18, bij dc HollandscheSpoorwegmaatschappij 79, bij de Centraal- spoorweg 20 en bij de Noordbrabantsch-Duitsche Spoor wegmaatschappij 10. De runderpest in West-Java laat zich, helaas! nog niet bedwingen, maar is, na tijdelijke rust, weer uitgebroken. Met het oog op de zeer treurige wijze, waarop onze landbouw, met name onze boter- en kaasfabrikage, ter jongste groote internationale landbouwtentoonstelling te Londen zich heeft onderscheiden, verdient vermeld te worden de hooge beteekenis van een debouché als Engeland, met name voor boter en kaas. Terwijl namelijk in 1858 in Engeland van buiten werd ingevoerd 388,000 centenaars boter en 364,000 centenaars kaas, ter waarde van f 35,904,000, bedroeg die invoer in 1878: 1,795,000 centenaars boter en 1,966,000 centenaars kaas, ten bedrage van f 149,424,000. Onder de kaas uit Amerika merkte men ter tentoon stelling exemplaren op van 15 centenaars gewigt. Uit onderscheidene streken van België wordt thans gemeld, dat het onrustbarend wassen van het water ein delijk opgehouden heeft. Te Mempliis sterven thans dagelijks gemiddeld 5 per sonen aan de gele koorts. De bekende luchtschipper professor King heeft thans het voornemen opgevat per ballon van Amerika naar Europa te reizen. Als medgezel bij den overtogt is kapi tein Boyton aangenomen, die reeds sedert lang door zijne zwemkunst eene zekere vermaardheid heeft gekregen en, voor het geval de reizigers te water geraken, zeker goede diensten zal kunnen bewijzen. Bovendien is nog een bootje aan den ballon bevestigd, waarmede men, indien deze wordt vernield, de reis zal kunnen voortzetten. Zekere in Louisiana wonende Franschman, wiens vrouw de echtelijke woning verlaten had, liet onlangs in sommige bladen de advertentie plaatsen, dat hij door middel der loterij een prijs van 50,000 dollars had gewonnen. Den anderen morgen kreeg zijne beminnelijke gade reeds het heimwee en keerde terug. De list had geholpen. VisoLLTDerigten. De Manndagsche vangst is in den zomer gewoonlijk hetzelfde; de visschers gaan 's nachts in zee, doen digt bij den wal de vloedstreek, om denzelfden dag weer in zee te gaan en 's nachts verder aan de kust tongen te vangen. Enkele mandjes kleine schol, een mandje scharren en een twintigtal kleine tongen was gisteren de geheele aanvoer. Heden morgen waren er tongen eu tarbot aan de markt. De visschers besomden van f 15 tot f 50 per schuit. Tongen naar grootte 5 a 35 cent, tarbot f 1 a f 6.50 per stuk, scholletjes f 1.10 a f 1.75 per mandje, scharren f 6 per mand, rog 20 a g2 cents per stuk. Benoemingen, enz. De kolonel J. V. D. Dittlinger, bevelhebber in de 2de militaire afdeeling, is op zijn aanvrage op pensioen gesteld ad f 2100'sjaars. FranKrijfeL. Parijs is de stad, waar de meeste drama's van het leven worden afgespeeld; het is het rendez-vous van alle gede- klasseerden en het toevlugtsoord voor allen, die door het ongeluk zijn getroffen. Parijs is de eenige plaats, waar men verloren onder de menigte kan leven, zonder vrees, dat men zich zal moeten schamen voor de menschen, die u eertijds gekend hebben. Toch hebben ook dikwijls daar wederontmoetingen plaats van personen, die elkander in vroegere glorie gekend hebben. Zoo verhaalde dezer dagen een veteraan van het tooneel, die drie geslachten tooneel- spelers had gekend, de volgende aandoenlijke bijzonderheden. Hij hoorde namelijk een maand geleden een stem in de nabijheid zijner woning de Miserere uit de Trouvère door een straatzanger zingen. Aanstonds werd hij getroffen door dat geluid; want hij meende die stem te herkennen. Hij opende zijn venster on bedroog zich niet. Het was een zekere R., die twintig jaren geleden onder zijn directie als eerste tenor te Gent en te Luik had gezongen. Hij had het gezelschap verlaten, om naar het Théatre Royal van Brussel te gaan. Nadat de zanger zijn stuivers van de menigte had ontvangen, wachtte zijn oude directeur hem op zij herkenden elkander aanstonds, spraken lang met elkaar over vroegere overwinningen, over hunne oude kennissen enz. Geen klagt kwam over de lippen van den straat zanger; alleen toen hij heenging, zeide hij: „Ach, beste vrind, het leven is op sommige oogenblikken wel hard." Casimir Sauve, die onder den valschen naam van Mal val bij de „Banque flnancière d'Orleans" geplaatst was en in die hoedanigheid met een som van 60,000 fr. op dc v'ugt ging, doch te Marseille werd gevangen genomen, is door het hof van assises van Loiret tot twintig jaren dwang arbeid veroordeeld. Engelana. Keizerin Eugenie heeft tot de Koningin het verzoek gerigt, om aan luitenant Carey gratie te verleenen van de tegen hem uitgesproken doodstraf. De internationale telegraaf-conferentie te Londen heeft haar werkzaamheden volbragt en besloten dat haar volgende vergadering in 1884 te Berlijn zal gehouden worden. De door haar genomen besluiten worden eerst officieel bekend gemaakt, als de betrokken regeringen er hun goed keuring aan gehecht hebben. Inmiddels meent de Times te kunnen verzekeren, dat o. a. tot het volgende besloten is 1. In plaats van de tegenwoordige prijsbepaling wordt een woordtarief ingevoerd. 2. Binnen Europa mag een woord hoogstens 15, buiten Europa hoogstens 10 letters tellen. 3. Binnen Europa zullen 5 cijfers, daarbuiten 3 cijfers voor een woord gerekend worden. 4. Een telegram moet altijd meer behelzen dan een uit twee woorden bestaand adres. Overigens is alles bij het oude gebleven. Te Oxford zal de nieuwe Sommervill-hall, bestemd tot verblijf voor vrouwelijke studenten, in October a. s. geopend worden. Aan het hoofd dier inrigting staat miss Shaw Lefèvre, de dochter van een parlementslid. DultsoHLanci. In weerwil van het slechte weder, waardoor het aantal reizenden klein blijft, worden de badplaatsen goed bezocht. De lijsten der vreemdelingen en badgasten van de voornaamste bladen wijzen eene aanmerkelijke vermeer dering van bezoekers aan. Die van 19, 20 en 21 dezer bevatten voor de onderstaande plaatsen de volgende cijfers: Wiesbaden 46,073, Teplitz-Schönau 21,983, Carlsbad 16,422, Ems 9406, Mariënbad 7946, Kissingen 7000, Homburg 4262, Creusnach 3443, Elster 3065 en Schwalbach 2153. Uit Gastein, waar Keizer Wilhelm is aangekomen, hebben vele vreemdelingen moeten vertrekken, om voor het gevolg van Z. M. plaats te maken; daar heerscht, bij de herfst achtige koude, een waren „woningsnood." De groote olifant van den zoölogischen tuin te Berlijn is in den ouderdom, van rum 60 jaren overleden. De heer Krupp te Essen zond aan den nieuwen Onderkoning van Egypte een adreskaart in den vorm van een stuk berggeschut. Bij verordening van 21 Maart 1879 is in de stad Bremen aan de onderwijzers toegestaan om, met het doel, onbeschaamdheid, verzet en koppigheid terstond bij de leer lingen te onderdrukken, den schuldige een matigen slag met de hand in het aangezigt te geven. Met de vuist, het boek of de liniaal op de hand of de toppen der vingers te slaan, is echter verboden. Alle verdere straffen mogen niet onmiddellijk worden toegediendkinderen beneden de acht jaren mogen volstrekt niet, oudere zoo zelden mogelijk gekastijd worden. Elke kastijding moet door het hoofd der school goedgekeurd en in het klassenboek ingeschreven worden. Zij wordt toegediend met een roede of buigzame rotting op de zitdeelen of den rug, zonder den ruggegraad te raken of het ligchaatn te ontblooten, en bij meisjes met bijzondere voorzigtigheid en zonder haar gevoel van schaamte te kwetsen. De kastijding wordt toegediend door het hoofd der school of door den onderwijzer, die de straf heeft opgelegd. Oostenrijli. Uit Szegedin wordt gemeld, dat het water thans zeer snel daalt en dat de Theisz spoedig tot zijn normale hoogte zal zijn teruggekeerdtoch zijn nog twee derde gedeelten der stad overstroomddoch nergens staat het water hooger dan 1| meter. Van 8 Junij af is 23 millioen kubieke meter water gepompt. De verwijdering van het overtollige water gaat geregeld, maar langzaam voort, en slechts weinige nieuwe gebouwen zullen nog dit jaar verrijzen. Drie commissiën van schatting zijn daar den geheelen dag bezig, om ieders schade te bepalen. Gezamenlijk wordt de schade der particulieren geschat op 40 a 50 millioen francs. Het getal slagtoffers is veel geringer, dan men vroeger meende. Het zal waarschijnlijk 320 bedragen, hoewel er pas 180 lijken gevonden zijn. Er zijn op dit oogenblik slechts 18,000 inwoners in de plaats, de overige zijn in de nabijliggende steden en dorpen gehuisvest. Men is bezig, groote werken voor te bereiden, om in de toekomst de stad tegen overstrooming te beveiligen. Spanje. Dezer dagen heeft de welsprekendheid van Castelar weder een schitterenden triomf behaald. Bij de discussie in de Cortes over het adres had de onstuimige democraat Carvajal de hartstogten gaande gemaakt. Het slot zijner rede luidde: „Ik kom van de revolutie, ik ben van de revolutie, ik ga naar de revolutie." Anders vatte Castelar zijne taak op. Op de tribunes verdrong men zich om hem te hooren. Het geheele diplomatieke korps was tegen woordig. De eerste rijen waren door dames bezet. Een denkbeeld te geven van den stijl van Castelar is onmoge lijk, zegt de correspondent van de Temps; de bijna Oos- tersche gloed van zijne welsprekendheid, de rijkdom van gedachten, ingekleed in schilderachtige beelden, zijn onver taalbaar. Ditmaal overtrof hij zichzelven. Te raidden van tegenstanders, wier drift pas was gaande gemaakt, lokte hij geen enkele maal een storm uit, maar herhaaldelijk barstten de toejuichingen los. Toch voegde hij de meer derheid en het gouvernement toe: „Gij kunt niets goeds tot stand brengen, noch buiten'slands, noch binnen'slands, omdat gij eene restauratie zijt, die hetzelfde is als eene reactie tegen de onomstootelijke wetten der geschiedenis en der natuur." De heerlijke vorm en de kracht van zijn woord dwongen eerbied af. Geen enkele maal liet de schel van den voorzitter zich hooren. Castelar begon met

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2