Donderdag 31 Julij 1879, A D V E RTEN T I N. eene sombere schets van Spanje's algemeenen toestand. Daarna viel hij het beginsel zelf der tegenwoordige politiek aan. Aan de bedoelingen en den goeden wil der ministers liet hij regt wedervaren; „maar," zeide hij, „de fataliteit van uwe denkbeelden, de fataliteit van uw verleden, de fataliteit van uwe positie, al die fataliteiten te zamen doe men u heden tot eene onvruchtbare politiek, morgen tot een onherstelbaar onheil. Wanneer men het onzinnig plan heeft opgevat, alle stroomen van zijn tijd tegen te gaan en te stuiten, wanneer men vervallen is in dat weefsel van reactionaire feiten en beginselen, dat den algemeenen naam restauratie draagt, eene noodlottige politiek, geboren uit de militaire intrigues, die gij allen u herinnert, in stand gehouden door de verkiezings-intrigues, die gij kent, komt men, of men wil of niet, tot een dier voortdurende reactiën, die de Staten als Aziatische Rijken versteenen, of wel tot eene dier vreeselijke uitbarstingen der revolutie, die alles veranderen en van zijne plaats rukken en met vlammen en lavastroomen alles vernielen." Met uitnemen- den tact sprak Castelar van de buitenlandsche politiek. Zijne vergelijking van het grootsche verleden met de weifelingen der tegenwoordige politiek vond blijkbaar weerklank in de vaderlandsliefde zijner hoorders. Hij schetste den afgunst op Engeland's zee- en handelsmagt, terwijl Duitschland zich ongehinderd in het gezigt der Philippijnsche eilanden vestigde; hij sprak van den onder gang van Castilië's prestige op de Antilies, van de gevaren van Engeland's invloed in Marokko, en eene rilling ging door de vergadering, toen hij vertelde, hoe te vergeefs te Puerto Plata vlugtelingen bescherming hadden gezocht onder de Spaansehe vlag en van een Spaansch oorlogschip waren gehaald om gefusilleerd te worden. Aandachtig werd zijn betoog voor eene aansluiting der Latijnsche volken aangehoord. Hij betreurde, dat Spanje zich niet met Frankrijk en Italië had vereenigd om de belangen van Griekenland te verdedigen. Tux-kije moet vroeger of later verdwijnen en dan kan alleen een groot Grieksch Rijk verhinderen, dat de Slaven zich aan de Middellandsche Zee vestigen. „Ik kom er rond voor uit," zeide hij, „dat ik een rassen-politiek verlang. Verwondert u dan niet, dat ik u voorstel, in onze betrekkingen met de geheele wereld vooreerst eene nationale, eene uitsluitend nationale politiek te volgen, maar die daarna aangevuld en volmaakt wordt door een zeer helder en levendig begrip van de moreele niagt en het politiek gezag van ons heerlijk Latijnsch ras." Am eriKa. Den 8 dezer verliet het stoomjagt Jeannette de haven van San Francisco, met bestemming naar de Noordpool. Het schip is uitgerust door James Bennett Gordon, den bekenden eigenaar der New-York Herald Hij betaalt alle kosten der expeditie, die op 300,000 dollars worden geschat. De officieren behooren tot de Marine. De voorgeschreven weg is geheel nieuw. Do Jeannette zal uit de Stille Zuidzee door de Behringsstraat de Noordpool trachten te bereiken. Het schip is in 1862 in Engeland gebouwd en heeft onder den naam Pandora reeds verscheidene togten in de IJszee gedaan. Het is een schroefjagt van 420 tonnen met drie masten, eene machine van 200 paardenkracht en een buiten gewoon sterken romp van Engelsch eikenhout; zij heeft drie waterdigte afdeelingen en is bovendien onder en boven de waterlinie met Amerikaansch hout tegen de drukking van het ijs gepantserd. Een distilleer-niachine aan boord kan ruim in de behoefte van zoetwater voorzien. Voor de verwarming van het schip is uitstekend gezorgdde hutten der officieren en de slaapplaatsen der bemanning zijn bovendien door lagen vilt van drie duim tegen de koude beschermd. Acht tenten van 6 voet breedte en 9 voet lengte, ieder voor 8 man, worden medegenomen; veïder ijszagen, die ijs van 10 tot 15 voet dikte kunnen door snijden, wapenen, werktuigen, stukken voor reparatie der machine, enz.; eindelijk een hermetisch gesloten koperen kast, die „op de pool" gedeponeerd moet worden. Voor eene overwintering kan op het dek een geheel huis met vilten dak in elkander worden gezet. Het schip is voorzien van nieuwe zeilen, die een opper vlakte van bijna 7000 vierkante voeten den wind kunnen aanbieden; het heeft 160 tonnen steenkolen aan boord; bij een snelheid van 4 knoopen gebruikt het 3* ton per uur. Levensmiddelen, van de beste kwaliteit, zijn zorgvuldig in blikken bewaard; sterke drank wordt niet verstrekt, maar bier, thee en koffij. Alles is voor den tijd van drie jaren berekend. Kommandant is luitenant G. VV. de Long. Hij en de 4 andere zeeofficieren, hebben allen reeds reizen naar het noorden gemaakt. Verder zijn aan boord een arts, een meteoroloog, een astronoom, een natuurkundige en een fotograaf. De verdere bemanning, 22 koppen, is uit 1300, die zich aangemeld hadden, uitgezocht; geen is ouder dan 35 of jonger dan 25 jaar; de gage is 25 dollars per maand, terwijl ieder de noodige kleedingstukken heeft ontvangen. Op het eiland St. Michel in den Aleutischen Archipel zal door een oorlogschip een hulpstation voor de expeditie worden gevestigd. Daar zal zij ook Eskimo's met honden en sleden vinden. Grcmcciitcraacl Texel. Zitting van Donderdag 24 Julij 1879. Afwezig de heeren Westenberg, Keijser, J. Tijs Zijm, J. J. Roeper en C. Duinkcr, eerstgenoemde met kennisgeving van verhiudering. Na opening der zitting worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter berigt, dat zijn ingekomen eenige provinciale bladen en circulaires, welke na raededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat liet besluit eener tijdelijke geldleening goedgekeurd van HH. Gedeputeerde Staten is terug ontvangen. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Er wordt voorlezing gedaan van het proces-verbaal van opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, over liet tweede kwartaal 1879. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Er wordt gelezen een rekwest van den lieer C. E. Klokke, hulponderwijzer te Weesp, houdende sollicitatie naar de vacante betrekking aan de school aan den Burg. De Voorzitter deelt mede, dat de informatica zeer gunstig zijn en stelt namens B. en W., in overleg met den heer schoolopziener en den hoofdonderwijzer, den heer Troll, voor, tot de benoeming over te gaan, waartoe met algeraeene stemmen wordt besloten. 5. Het rekwest van den lieer J. Beers, om geplaatst te worden als hulponderwijzer aan de school, te Oude Schild, wordt aange houden tot eene volgende zitting. 6. Namens B. en W. wordt door den Voorzitter aangeboden de rekening der gemeente, dienst 1878. Hij stelt voor, dezelve gedu rende 14 dagen op de Secretarie ter visie neder te leggen eu noo- digt den Raad uit tot een nader onderzoek, wordende mede tot dat einde aangeboden de rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur en het Algemeen Weeshuis. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de zitting gesloten. Beriaten betreffende de StooiraartiaatscbaDDii Nederland. PrinsesAmalia. 24 Julij van Napels vertrokken. Prins v. Oranje. 5 Julij van Batavia vertrokken. Prinses Marie. 23 Julij van Padang vertrokken. Madura 6 Julij te Batavia aangekomen. Conrad16 Julij te Batavia aangekomen. Voorwaarts 11 Julij van Suez vertrokken. Koni/iffinEmma 27 Julij van Suez vertrokken. Print Ilendrik. 26 Julij Kaap St. Vincent gepasseerd. Celebes26 Junij te Amsterdam aangek., vertrekt 2 Aug. Kon.derNederl. 15 Julij te Amsterdam aangekomen, vertrekt 16 Aug. JavaIn de Indische wateren. BurgerltUie Stand. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD: K. Torenvliet, zeeman en P. S. Kokelaar. D. Keet, melkverkooper en A. Filmer. H. Klun, kwartiermeester en M. C. Valkcnstijn. GETROUWD: Geene. BEVALLENA. v. d. Steen, geb. Pluimert, D. C. C. van Reems, geb. van Dijke, Z. M. van Otteren, geb. Blikkenhorst, D. M. J. de Bruijn, geb. Snitselaar, Z. OVERLEDEN: H. J. den Dekker, 3 maanden. W. Thoen, 49 jaren. A. Makkes, 59 jaren. B. F. Reusche, 5 maanden. D. Gal, 22 jaren. Gemeente SCHA GEN. Van 22 tot 28 Julij. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENNeeltje Hoogland, geb. Dirkmaat, Z. OVERLEDENTrijntje Zwart, 2 maanden. WeêrMiie Waarminffen te Helder. 'Landsteel.) "5 Uren. Windrigtiug en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 27 12 w. 6k. 762.06jf 1.76 15.6 - 3.5 0.76 weingolv 28 12 zwtw. 6„ 765.48 f 5.18 17.4 - 1.7 0.80 29 S zw. 1 765.57ji" 5.2 17.1 - 0.3 0.92 Vlak. 29 12 zw. 0.5„ 765.40 f 5.0 19.6 f 0.4 0.81 Weersgesteldheid: 27 Julij 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 28 Julij 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 29 Julij 8 u. Idem. 29 Julij 12 u. Idem. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 25 Julij. Enstella, st., Ismail. 26 Julij. Fransz, Gierow, Kroonstad; Cygnet, st., Liverpool Sappho, st., Cardiff; Janna, Valk, Nerva; Jan. Anthonie, Visser, RigaComeet, st., BordeauxFrey, Morck, HcrnosandRaphacl, Pronk, Petersburg; Zeeleeuw, Kolle, Oostzee. 27 Julij. IJmuiden, st. en Orion, st., beiden Londen; Walter, Naes, Drammen; Rembrandt, st., Hamburg; Farailia, Tronsegaard, RigaPan, Simonsen, KroonstadEddystone, st., Huil. 25 July. Clcmentina, Fentz, HavanaWaerge, Halversen, Kroonst. Vertrokken 26 Julij. European, st., IIull; Drammen, st., Drammen; Ililda, Herraansen, Amerika; Wansbeck, st., Londen; Sophie Marie, Albertsen, Schotland; Carl Johan, Sjoblom, Wyborg; Linna Johanna, v. Wijk, Sundsvall; Drie Gezusters, de Boer, Hudiksvall; Aino, st., Finland Providentia, Hansen, Oostzee; Bjorviken, Ilarris, Christiania; Echo, st., Newcastle; Glasgow, st., Leith; Jan van Brakel, Draijer, Riga. 27 Julij. Vestn, st., Hamburg; Berenice, st., Reval. 28 Julij. Gatineau, Corckhill, MobileAlbatros, Visser, Sundsvall. Bij liet afdrukken hadden wij de tele gram der Purmerender markt van heden nog niet ontvangen. Martittoerigten. Amsterdam, 26 Julij. Rogge op levering hooger verkocht, Oct. f 153, 154, Maart f 161, 162, 163. Koolzaad traag, Oct. f 353, April f 365. Raapolie, onveranderd, Mei f 351, Lijn olie Aug. f 30?, Sept./Dec. f 29). 28 Julij. Tarwe op levering hooger, Nov. f 288. Rogge vast, jarige Galatz f 148, 150,152, jarige Taganrog f 142, nieuwe Petersb. f 156, oude dito f 155, jarige Rostotl' f 144, op levering hooger betaald, Oct. f 155, 154, 155, Maart f 162, 163, 164. Koolzaad vast, Oct. f 354, April f 365. Raapolie vnst, Vliegend f 34$, Sept./Dec. f 34$, Mei f 35$, La- Lijnolie vast, Vliegend f 30$, Aug. f 30f4, Sept./Dec. f 29|, 30$, Jan./Mei f 29$. Petroleum loco f 8$, Najaar f 9$. Vette Runderen 1ste kw. 85, 2de kw. S0, 3de kw. 75 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 150 a 260. Nuchtere Kalveren f7 a 12. Schapen en Lammeren f 30 a 12. Vette Varkens 43 a 49 c. per KG. Biggen f 4 a 8. Alkmaar, 28 Julij. 3 Koeijen f 210 a 275. 314 vette Kalveren f 30 a 88. 17 nuchtere Kalveren f 12 a 21. 214 Schapen f 19 a 35. 113 vette Varkens 39 a 48 c. per KG. 24 magere Varkens f 10 a 14. Hoorn, 25 Julij. 150 Schapen f26 a 33,17 Kalveren 60 a 80 c. per KG. Hoorn, 26 Julij. 4 hectol. Tarwe f 11,50, 1 hectol. Rogge f 6,8 hectol. Gerst f 6,2 hectol. Haver f 5,Mosterd zaad f 19,25, Karweizaad f 18,75, hectol. Boonen bruine f witte f Paarden- f -,hectol. Erwten: vale f heet. groene f hectol. graauwe f hectol witte falles per hectol. 921 KG. Kopboter f 1,30 a f 1,45 per KG. 4000 Kip-Eijeren f 3,50 a 3,75, 2500 Eend- Eijeren f 3,90 a -,beiden per 100 stuks. 12 Paarden f 60 a 160, Koeijen f a 10 Kal veren f 8 a 20, 86 Schapen f 24 a 30, Lammeren f-a 20 Varkens f 9 a 16, Zeugen f a150 Biggen f 3,a 6,50, Kippen f -,a-,Eenden f -,a-,alles per stuk. Voorschoten, 28 Julij. Óp de Paardenmarkt waren 800 stuks aan de lijn. De handel was traag. Voor schoone exemplaren werd besteed f 700 a 800, voor werkpaarden van f 70 tot 100 a 150. Rotterdam, 28 Julij. Tarwe: nieuwe VI., Zw., Flakk. en Overm. beste f 11,— a 11,70, mindere f 9,50 a 10,10, geringe f -,— a _jRogge. VI. en Zw. f 7,20 a 8,20, Flakk., Óvcrra. en Noordbr. f 6,50 a 8,70. Gerst: VI., Zw., Flakk. en Overm. Winter f5, a f 7,30, Zomer f 4,— a f 6,30. Haver: Dikke f 4,— a f 5,60, Ordinaire f 3,a 5,30. Vlas. Op het land ging in de afgeloopen week weinig om. Ter markt waren aangevoerd 2970 steen, waarvan ruim de helft van f 1.50 tot f 2 opruimde. Kampen, 28 Julij. Boter: Aangevoerd 791 vaten van 20 en 62 vaten van 10 KG., benevens 600 stukken van KG.zij gold f 0,80 a 1,— per KG. en f 19,a 23,— per 20 KG. Londen, 28 Julij. 2900 Runderen, 16000 Schapen en Lam meren, 100 Kalveren enVarkens. Prijzen: Runderen 5/9, Schapen 6/9, Kalveren 6/0 en Varkens 4/8 per steen. Ver volg HSTieuwstijdingen. Een te Londen ontvangen telegram uit New-York meldt, dat weer eene storing in den dampkring in den avond van 30 dezer op de Engelsche en Fransche kusten verwacht kan worden, met zware regens in het midden en noordelijk gedeelte van Europa en stormweder uit het ZO. en NVV., dat eenige dagen aanhouden kan. Bedankt voor het beroep naar Rotterdam door ds. S. Dijkstra, predikant te Hoogeveen. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 28 dezer: „In de op lieden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd, na voorlezing en goedkeuring der notulen, mede- deeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Missive van heeren kerkvoogden der Gereformeerde gemeente alhier, waarbij deze verklaren hunne goedkeuring te hechten aan de overeenkomst betrekkelijk de beharding van den Tolkerdijk h. Van H1I. Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarbij deze te kennen geven dat, naar hun oordeel, het onderwijs in de Zondag school alhier niet is onderwijs in de godsdienst in den zin van art. 23 der wet op het lager onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. Daarna kwam in behandeling het in dc vorige vergadering aan gehouden adres der Commissie voor de Zondagschool en werd door den Raad, krachtens diens bevoegdheid ingevolge art. 138 der gemeentewet, vergunning verleend om voor die School gebruik te maken, tot wederopzegging toe, van een der localen in de gemeente school, met kostelooze verwarming in den winter. Verder werd gelezen een adres van het bestuur der departementale Bewaarschool, waarbij dit, ten behoeve dier School, andermaal eene subsidie verzoekt van p. m. f 200 eu zulks op grond, dat op 1 Julij 11., blijkens overgelegde rekening en verantwoording, er reeds een tekort was van ruim f 18 en de gevraagde som mitsdien noodig was om de zaak tot het einde dezes jaars gaande te houden. Welk adres zal worden aangehouden, totdat door het bestuur inlich tingen zullen zijn verstrekt betrekkelijk den aard van eene serie uitgaven, in de verantwoording vermeld als diversen. Vervolgens werd door burgemeester en wethouders deu Raad de gemeente-rekening aangeboden over het dienstjaar 1878, sluitende met een batig saldo van f 1636.01; tot onderzoek van welke rekening eene commissie werd benoemd, bestaande uit de heeren Schenk, Govers en Stammes. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van een hulponder wijzer aan de gemeenteschool. Benoemd werd de heer J. Stad houders, te Steenbergenmet hem waren op de voordragt geplaatst de dames H. J. Wegerif, hulponderwijzeres te Amersfoort en C. H. Tiggelaar, huisonderwijeres te Velp. Toen volgde eene mededeeling van den voorzitter dat, tengevolge van gebleken raoeijelijkheden betrekkelijk de levering van het door de gemeente aan „het Slot" alhier aan te koopen terrein voor den bouw eener kantonnale griffie, het wel een jaar zou kunnen duren eer die moeijelijkheden zijn weggeruimd en de belangrijke kosten daarvan, boven den koopprijs, ten laste der gemeente zouden komen. Dat, met het oog op de wcnschelijklieid om ander terrein te bekomen, hij (voorzitter) zich had geïnformeerd omtrent terrein, grenzende aan den Stationsweg, in eigendom toebehoorende aan den kastelein A. Visser, doch dat door dezen daarvoor den hoogen prijs van f 4 per vierkante Meter werd gevraagd. Door den heer Schenk werd daarop medegedeeld dat, volgens zeggen, heeren regenten van het Gereformeerd Weeshuis alhier welligt niet ongenegen zouden zijn, voor een redelijken prijs, terrein af te staan van de Rozenweide aan de Laan, ter hoogte van den daarin aangelegdcn straatweg. Naar aanleiding dezer mede deeling ontvingen B. en W. de opdrngl, de juistheid daarvan te onderzoeken en zoo noodig over den aankoop te onderhandelen. Nadat nu nog eene door B. en W. voorgestelde wijziging in de loopende begrooting was goedgekeurd, werd de vergadering door den voorzitter gesloten." In het jongste nommer van Eigen Haard komt een afbeelding voor van den eersten openbaren speeltuiu, die aan de Weteringschans te Amslcidam zal worden opgerigt. Volgens het bijschrift van den heer N. Tetterode, zal die speelplaats een omrasterde oppervlakte van 3750 meter hebben, waartoe het gemeentebestuur een plek grond voor 20 jaren bijna kosteloos heeft afgestaan. De Vereeniging tot veredeling van het volksvermaak heeft de zaak met ingenomen heid en ijver aangepakt en hoopt nog van het jaar met den tuin gereed te zijn. Men zal er schommels, wippen, caroussels, ringen, kegelbanen, enz. vinden. Uit alle deelen van Maas en Waal luiden de berigten omtrent de ontzaggelijke schade, door het water veroorzaakt, zeer ongunstig. Uit Ursem wordt dd. 27 dezer aan de N. Rott. Crt. gemeld „Heden namiddag omstreeks twee uur brak een hevige brand uit ten huize van den heer P. Houtkooper, veehouder aldaar. Eer de brandweer hulp kon bieden, was het huis reeds geheel verwoest. Van den inboedel heeft men nagenoeg niets kunnen redden. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend." HïB. De uitslag van de verkiezing voor deu Gemeente raad alhier kan ieder morgen aan het Bureau dezer Courant vernemen. Rèd. Landbouwsocieteit i/CÉRES," te Schagen. voor Leden en Geïntroduceerden, om een fraaijen Prijs en Premie. De ondergeteekenden betuigen hun innigen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hun Zoon ondervonden. H. HEERES. II. L. HEERES—SCHOONEMAN. De ondergeteekende betuigt haren hartelijken dank voor de menigvuldige blijken van belangstelling, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van haren geliefden Echtgenoot. Wed. P. KOOPMAN—BAKKER. Mede namens Kinderen en Behuwdkinderen. Nieuwediep, 29 Julij 1879. te vol'deren heeft van of schuldig is aan den Hoog - Edel Gestrengen Heer J. A. IJ. VAN ES, in leven Luitenant- Kolonel bij het Korps Mariniers, gewoond hebbende te Helder en aldaar den 15 Julij jl. overleden, worden ver zocht daarvan OPGAAF, II KT A LI UT G en AFGIFTK te doen vóór of op 9 Aug. a. s., ten kantore van den Notaris P. S. HORDIJK, te Helder, Dijkstraat 423.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3