HËLDERSCHE KV NIEIIWEDIEPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 97. Woensdag 13 Augustus. Jaargang 37. Uitgever A. A. BAKKER Cz. 19) LIEFDE EN ONSCHULD. ,,W ij huldigen li e t goed e." Verse, h ij ut Dingsdng, Donderdag i Abonnementsprijs per kwartaal i Zaturdag namiddag, franco per post J 1.30. - 1.65. Bureau: fl O L E\P L F, I 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indie. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Augustus. De hoofdofficieren der Marine alhier boden gisteren den vice-admiraal P. A. van Rees, die eerstdaags gaat vertrekken, een diner aan. Voorzeker een aangenaam blijk van sympathie. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 8 dezer wordt de oefenings-divisie, bestaande uit de scbroefstoomscbepen van Galen en Zilveren Kruis, 14 dagen na binnenkomst alhier ontbonden en de benoemde schout-bij-nacht W. B. F. Escher eervol van bet bevel over die divisie ontheven. De 28ste compagnie vesting-artillerie, onder bevel van den kapt. N. H. Boerigbter, is jl. Zaturdag namiddag, tot bet bijwonen der ernst-oefeningen, uit Hellevoetsluis alhier aangekomen. De 1ste luitenant J. F. A. Kriimer, van de 7de afdeeling vesting-artillerie te Amsterdam, is bij de 6de afdeeling alhier overgeplaatst en zal met de betrekking van adjudant van bet personeel belast worden. Door bet vertrek van onderscheidene leden van het -muziekkorps der dd. Artillerie-Schutterij, doorleefde dat korps een zeer moeijelijken tijd en kostte bet inspanning om in het leven te behouden, wat met zooveel moeite en zorg in bet leven was geroepen. Volharding heeft ook in deze over moeijelijkheden gezegevierd, en 't muziekkorps geeft na aanvulling der opene plaatsen en na de noodige studie der nieuwe leden, teekenen van opgewekt leven. Weldra zal bet weder de exercitiën van de schutterij op luisteren en op a. s. Zondag een volksconcert geven, waarbij allen die aan dit korps contribueren met hunne familiën vrijen toegang hebben. Als nu maar de ingezetenen, die dat kunnen, de zaak blijven steunen met hunne jaarlijksche bijdragen, dan is bet te voorzien dat deze kapel zal voortgaan om zich vlijtig te oefenen, ten einde zich bij voorkomende gelegenheden te doen booren. De Scliietclub Willem Teil hield jl. Zondag een wedstrijd in bet schieten met pistool. Er waren vier prijzen uitgeloofd, die behaald werden door de boeren J. Breebaart Jr., inr. D. P. II. Aberson, F. II. de Goeij en D. V. van Hoolwcrff. De jaarlijksche schietwedstrijd van bet Artillerie- Vrijkorps zal op een nader te bepalen dag in de maand September plaats hebben. Gisteren morgen kwam bier binnen bet Engelsche stoomschip Trevetick, met steenkolen van Newcastle voor deze haven bestemd. Naauwelijks was bet in den mond Novelle van ELISE LTNIIART. {Vervolg.) Een portret. Uitgeput door deu strijd tegeu den orkaan, die met bliksem snelheid uedersohoot, verdoofd door het geloei en geraas in de straten, waar hier een vooruitstekend bloemenvenster, daar de ledige vischkraampjes over de straten vlogen, bereikte Genia haar hoog gelegene villa. Norring was nog niet tehuis; hij bleef in den laatsten tijd dikwijls laat uit, om dan lot na middernacht in zijne plannen te zitten studeeren. Op de schrijftafel lag een brief; het adres was van Blanche's hand. Met tegenzin brak Genia hem open. Het was nu een jaar geleden, dat zij het laatste berigt van hare stief moeder had ontvangen, die haar toen tamelijk kort en op een koelen toon had medegedeeld, dat het nooit Blanche's plan geweest was, zich met de eigenzinnige Erieda op Waldbühl als ware 't te begraven, dat Erieda nu goed en wel op een pensionaat te Salzburg was gedaan, en dat zij zelve van plan was, Waldbühl te verkoopen en voorloopig naar de een of andere badplaats te gaan; het latere zou zich wel vinden. Ditmaal droeg de brief het postmerk Parijs. Zij schreef: //Lief kind! Geloof niet, dat het onverschilligheid ten uwen opzigte was, die mij zoolang het zwijgen deed bewaren. Maar de tijd eener dame, die in de wereld verkeert, is zoo buitengewoon bezet, dat ik werkelijk weinige oogenblikkeu had, waarin ik tijd zou gehad hebben, mij met andere zaken bezig te houden. Ik zou u wel om een dienst willen verzoeken. Ik ben op 't oogenblik in een kleine verlegenheid ik heb malheur gehad, weet geWaldbühl was niet half zooveel waard als uw overleden vader meende: dat beweerde ten minste de vrome zusterschap, in wier handen het zich nu bevindt; enfin, ik beu aan lager wal en moet u verzoeken, een deel van uw kapitaal ter mijner beschikking te willen stellen (natuurlijk slechts ter leenik hoop dat gij zoo verstandig waart, het geheel onder uw beheer te houden. Binnen korten tijd zult gij van mij hooren doch waarschijnlijk onder een anderen naam. De vorstin Michailoff zal u dan in dank terug betalen, wat gij zoo goed zult zijn, mij spoedig te zenden, doch natuurlijk zonder dat uw man er iets van weetZou het u onmogelijk zijn, zonder zijne voorkennis eene beduidende som te zenden, schrijf dan per omgaande; ik moet dan andere bronnen voor mij zien te openen! Nog een korte tijd en de zege is mij. Blanche, P. S. Gij zijt, hoop ik, in staat, u eenigszins in mijne omstandig heden te verplaatsen en dus in te zien, dat eene som van minder dan 10,000 francs door mij niet zou worden aangenomen." Dat was dus de vrouw, die de vrijheer aan zijn edele, trouwe borst had gesloten? Arme vader! Genia zette den hoed af, sloeg zich een donkeren sluijer om het hoofd en daalde de trappen der veranda af, zich aan de leuning van de haven, of het liep met bracht op den Zuidwal en bleef daar, in weerwil de later ingevallen vloed, tot laat in den avond zitten. In zeer korten tijd is dit nu reeds de derde keer dat dit aan de Trevetick bij het binnenstoomen overkomt. Er werden vrij wat insinuaties gedebiteerd op rekening van de onbedrevenheid van loodsen, die, als meester op bet schip, voor dergelijke kostbare ongevallen verantwoordelijk zijn. De gezagvoerder is genoodzaakt, zeide men, een loods te nemen, al weet bij dat menige vletterman dezen in zeemanschap verre achter zic.b laat. Sommigen gingen verder en vroegen vrij luid of dit soms manoeuvres waren om deze haven in totaal discrediet te brengen, wel wetende dat die herhaalde ongevallen elders met vrucht geëxploiteerd worden. Voor het Koninklijk kabinet van zeldzaamheden zijn ten geschenke ontvangen: van den heer J. Meijers, officier van gezondheid 1ste klasse bij de marine, thans te 's Gra- venhage: een wandelstok van den stam van den kalapoboom (cocos nucifera) van Cevlon; photographisch [portret en naamkaartje van Habib Abelui Rachman, voormalig rijks bestuurder van Atsjin en krijgsoverste; twee dergelijke portretten van een Dajaksch hoofd en van een Dajakker in krijgscostuumen van den heer M. Meijers, hoofdonderwij zer te Hoorn: een wandelstok van den kaneelboom (Cevlon). Z. K. H. de Kroonprins van Zweden en Noorwegen wordt binnen eenige dagen op het Loo verwacht. Van het gestrande Nederlandsclie stoomschip Overijssel is tot op heden nog niets bekend. Plet van vele zijden, evenwel onder voorbehoud, medegedeelde berigt aangaande eene nieuwe uitvinding te Lyon, welke eene volkomen omwenteling in de zijde industrie dreigde teweeg te brengen, doordien men namelijk uit vlasvezel eene op zijde gelijkende spinstof zou kunnen bereiden, blijkt volgens de Landb. Crt. eene bedriegerij te zijn. Het door den uitvinder vertoonde product is door deskundigen erkend als floretzijde, in plaats van vlasvezel. De Vereeniging, die zich reeds tot exploitatie der uitvin ding gevormd had en welker leden al 200 francs per actie stortten, is, onder terugbetaling daarvan, ontbonden. In de vergadering der afdeeling Barsingerhorn van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten om in het laatst dezer maancl eene afcleelings-tentoonstcl- ling te houden van rundvee, paarden en schapen. Ruim f 170 kwam door vrijwillige bijdragen en door eene sub sidie der afdeelingskas disponibel voor de uitloving van verschillende prijzen. Van de gelegenheid om reeds nu aangifte te doen van ten toon te stellen vee werd ruim gebruik gemaakt. vasthoudend, welke door een hevigen windstoot heen en weer geschud werd. Wat loeide en raasde het in den tuin onder de boomen, aan wier stammen zij zich nu en dan vasthieldMet wankelende schreden bereikte zij het muurdeurtje, krakend sloeg de wind het achter haar in het slot en waaide haar bijna omver, toen zij zich naar het huisje van haar ouden vriend begaf. Het was de eerste maal, dat zij dit binnentrad; tot nog toe hadden zij elkander altijd in den tuin gesproken. Doctor llelmroth zat aan het venster dat op de straat uitzag van zijn zeer eenvoudige maar huiselijke studeerkamer; hij volgde met zijne blikken de stofwolken, die in een woeste» maalstroom naar beneden op de lager gelegen stad neder dwar relden. Viagend zag hij Genia aan, die haastig haren sluijer van de verwarde vlechten losmaakte en zich met de beide handen over het voorhoofd streek, alsof zij zich moeite wilde doen om helder te denken. „Ik heb uwen raad noodig, doctor, en heb mij daarom dapper door hot oproer daar buiten, naar u doorgeslagen." „Vraag maar, kindgij weet hoe gaarne ik u antwoord." „Mijne stiefmoeder vraagt van mij een vrij aanzienlijke leening, die ik haar terstond, en wel zonder voorkennis van mijn inan, zou zeilden." „En is u dat niet mogelijk?" „Ik beschouw het als niet goed, om, zonder Norring te vragen, eene zoo aanzienlijke som van het kapitaal te nemen, dat naar mijn gevoelen even goed hem nis mij toebehoort. Hij zou het zeker niet merken, daar hij altijd weigerde, zich, in welk opzigt ook, inet mijn kapitaal te bemoeijen. Het staat geheel en al ter mijuer beschikking, maar het stuit mij tegeu de borst, zonder zijne voorkennis het aan te raken „Ik kan niet denken, dat uw vader zijne vrouw zonder middelen heeft nagelaten?" „Zij verkreeg het goed Waldbühl daar, lees zelf!" De oude heer hield het fijne sterk geparfumeerde blaadje ouder zoekend op een afstand in de hand; het schrift scheen zijne aandacht te trekkenhij zag naar de handteekening, schrikte zigtbaar en vroeg op een schier heftigen toon„Hoe heette uwe moeder, voordat zij mevrouw von Osten werd?" „Almers, Blanche von Almers. Kent gij haar Hij ging driftig opstaan, een ligte zenuwachtige beving vloog over zijn afgewende, vaal geworden trekken; zijne hand rustte zwaar op de vensterbank van het lage venster. Het duurde vrij lang, voordat hij, zich omkeerende, oogenschijnlijk kalm antwoordde „Hoe zou ik haar kennen? Deze weinige regels vertellen zooveel, wat misschien niet in de bedoeling der schrijfster lag. Ik zou u geen argwaan willen inboezemen tegen haar, die u zoo na bestaat, en toch wantrouw het verzoek en den raad, welke u van dien kant gedaan en gegeven worden „Ook ik geloof dat Blanche slecht en valsch is zij heeft mij van mijn levensgeluk beroofd „liad zij de hand in 't spel bij uw huwelijk?" »Ja." „En toch zoudt ge haar nog willen helpen?" De toestand van den lioogleeraar in de godgeleerdheid aan de Universiteit te Amsterdam, W. Moll, is zeer zorgelijk. Te Amsterdam is publiek aanbesteed: het maken van een lialte-inrigting te lleilo, nabij Alkmaar, ten behoeve van den Noordhollandschen Staatsspoorweg. Minste in schrijver de heer W. van Eek, te Amsterdam, voor f6440, Een schoenmaker te Amsterdam had den geheelen nacht gewerkt aan een paar bottines, die aan een goeden klant moesten geleverd worden. Hij bragt ze in den vroegen ochtend weg, doch werd door slaap overmand, zette zich even te rusten op een stoep en sliep in met de nieuwe bottines naast zich. Wie beschrijft echter zijn schrik, toen hij een uur later gewekt werd door een politie-dienaar en de laarzen verdwenen waren. De dienaar verzocht hem even mee naar het politie-bureau te gaan, waar hem de nieuwe bottines weder werden overgereikt. De schoenmaker was tijdens zijn slaapje van zijne laarzen bestolen, maar de dief reeds gevat vóórdat de ander ontwaakte. Men meldt uit Haarlemmermeer, dat zich, vooral in de Engelsche tarwe, het nadeelige verschijnsel voordoet, dat de halmen sterven, voordat de korrels geheel zijn gevormd. Was het door de vele en aanhoudende regens wel te verwachten, dat men dit jaar ligte granen zou oogsten, door dit ontijdig sterven neemt de hoeveelheid kaf nog meer toe. Het vlas is geplukt en wordt naai de Zuidhollandsche en Noordbrabantsche vlasserijen ver voerd. De opbrengst valt zeer tegen; al was de kwantiteit voldoende, de kwaliteit en de opbrengst aan zaad laten veel te wenschen over. De landbouwers trekken gemid deld ook niet meer dan de halve voordeelen, waarop ge rekend mogt worden bij een goed gewas. De ziekte in de aardappelen, vooral in de vroege soorten, is schrikbarend. Sommige stoven leveren letterlijk geen enkel eetbaren aardappel meer. De teelt wordt hier voornamelijk door de werklieden voor eigen gebruik verrigt; de schade zal zich dus het sterkst laten gevoelen bij hen, die het minst kunnen missen. Men schrijft uit Aalsmeer, dat de teelt van augurken als geheel mislukt te beschouwen is, en dat ook de opbrengst van boontjes zeer gering zal zijn. De Parijsche correspondent van de N. Rott. Crt. heeft een bezoek gebragt aan Guzman Blanco, president der Vereenigde Staten van Venezuela en van hem het volgende antwoord gekregen op de vraag, waarom hij (Blanco) het eiland Curacao van Nederland wenscht te koopen: Curacao ligt op weinige uren afstands van de kust van Venezuela. Het heeft goede havens en onze kust er tegen over is zeer uitgestrekt, zoolang als de geheele westkust van Frankrijk. Om tegemoet te komen aan de groote „Zij schijnt in nood te verkeeren docli nu weet ik niet, hoe ik 't uitvoeren zal." „En nu woudt ge mijn raad hooren?" „Ik bid u er om." „Schrijf eenvoudig en openhartig, dat het u onmogelijk is, zonder goedkeuring van uwen man de gevraagde som te zenden. Heeft zij die werkelijk zoo dringend noodig als zij zegt, dan zal zij zich naar deze voorwaarde schikken." „Gij hebt gelijk, ik dank u „Gij wilt al weer heen?" „Ik gevoel dat ik vandaag te veel van mijne krachten gevergd heb ik beu niet wel." Hij bragt haar vriendelijk tot aan de deur. Daar naast stond de oudenvetsche, massieve schrijftafel. Eene pastel-teekening, een vrouwenportret, hing in den hoek boven den lessenaar. Het hing hoog en de kleuren waren verbleekt, en toch bleef Genia's oog, die bare blikken vlugtig over den muur had laten glijden, er geboeid aan hangen. „Wat een eigenaardige gelijkheid „Gij bedoelt?" „Hetzelfde lichtblonde, haar dezelfde trekken alleen de uitdrukking is anders! Wie stelt dat portretje voor, doctor?" „Eene doode. Gij kunt haar onmogelijk gekend hebben, want zij stierf voordat gij waart geboren." Ontroerd bragt hij zijne hand aan 't voorhoofd. „Zij gelijkt bijzonder op die Blanche, over wie wij zooeven sprakendoch deze hier moet goed geweest zijn goed en waar „Goed, maar zwak het is Blanca Genia drukte zacht zijue hand. „Wie was niet zwak Ik ben het immers ook ben het misschien in nog hoogere mate dan zij! Of haar welligt ook niet de steun ontbrak, waaraan zij zich km vasthouden?" Genia's zweveude gestalte had reeds lang het vertrek verlaten, waar doctor llelmroth hevig ontroerd op- en nederwandelile, tot de nacht nederdaalde in de huilende woedende lucht. Nog laat na middernacht bescheen de kleine studeerlamp den ijverig schrijven de». moeden en afgeinatten man. Maar het pakje, dat den volgenden dag over de Alpen ging naar het ver verwijderde Parijs, bevatte meer dan alleen een brief; liet grootste gedeelte van een met moeite verdienden spaarpenning ging mede, om haar te helpen, die pas weer aan de groene tafel malheur had gehad, een afschuwelijk, misselijk malheur! Liefde en leven. Een stomme trekt door de wereld, God heeft hem eeu woord vertrouwd Dat woord kan hij niet doorgronden, Aan één slechts mag hij 't verkonden, Dien hij nog nooit heeft aanschouwd. Een doove trekt door de wereld, God zelf deed 't hem eebiên

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1