Te Londen is eene Vrouwen-Zendingvereeniging opge- rigtj die op vaste tijden vrouwen als zendelingen naar Indië en China zal sturen, en een driemaandelijkscli tijdschrift zal uitgeven. Jl. Zaturdag is Prins Hendrik XX van Heuss met Clotildo Loisset, vermaarde kunstrijderes in den circus Renz, vergezeld van haar vader, drie dames en een Ham burger advocaat, op Helgoland aangekomen. Den volgen gen den ochtend verscheen de Prins met haar als bruid en bruidegom voor het politiehof, waar beiden den eed afleg den, dat er tegen hunne voorgenomen echtverbindtenis geen bezwaar bestond. Daarop verkregen zij van den gouverneur den zoogenaamden „Koningsbriefl" bevattende verlof tot het sluiten van een huwelijk. Des middags werd het echtverbond kerkelijk ingezegend. Het echtpaar zal nu nog eenigen tijd op Ilelgoland blijven. 33uitsoLLlana. Postduiven, onlangs te Keulen opgelaten, legden met ongelooflijke snelheid den afstand naar Berlijn af. De winnende vogel, 's morgens ten half acht opgelaten, kwam 's namiddags ten een ure te Berlijn. In 5| uur vloog hij 300 Eng. mijlen. Er dient bijgevoegd te worden, dat liet weêr helder eu de wind gunstig was. Karl Emil Franzos verhaalt in „Uber Land und Meer" het volgende van een klein, gebrekkig man, die nog kort geleden te Czernowitz woonde en die men //een staalkaart van godsdiensten" zou kunnen noemen. Het oude, kromgegroeide, schatrijke mannetje, Rosenheim ge naamd, was uit Israëlitische ouders, met andere woorden Israëliet geboren. Zijn vader was rijk geworden door den handel in brandewijn, en het gezin leefde in een dorp in Galicië. De jonge Rosenheim had eene zeer goede opvoe ding gehad. Hij deed geen zaken, had geen bepaalde werkzaamheden, maar hield zich met de studie der gods dienstvormen, in verschillende tijden en landen, bij voor keur en ijverig bezig. Hij ging door voor een vrijgeest, en hoe groot was derhalve de algemeene verbazing, toen men op een goeden dag te Czernowitz vernam: //Rosen heim is Protestant geworden," en men hem geregeld alle Zondagen de Evangelische godsdienstoefening zag bezoeken. Van eene reis naar Genève keerde hij echter eenigen tijd later als streng Calvinist terug, en daar te Czernowitz geen Calvinistische gemeente was, begaf hij zich alle jaren tweemaal naar Klausenburg, om daar eenigen tijd de godsdienstoefening bij te wonen. Drie jaren later werd Rosenheim Catholiek, en wel een zoo gestreng, ijverig Catholiek, dat hij geen enkele mis verzuimde. Langen tijd scheen het Catholicisme hem te boeijen, maar eindelijk veranderde hij toch weder en ging tot de Grieksche kerk over. Ook dit geloof bleef hij eenigen tijd, en altijd even stipt in het opvolgen der kerkelijke voorschriften en rege len, getrouw. Toen ondernam hij eene reis naar Varna en - bekeerde zich tot den Islam, Hij deed als Muzel man zelfs eene bedevaart naar het heilige graf te Mekka. Eindelijk kwam hij weder te Czernowitz opdagen, doch vertoefde er ditmaal niet lang, en heeft zich nu laatstelijk naar Amerika begeven, om daar waarschijnlijk tot de Mormonen te gaan behooren. Hij zegt., dat hij alle geloofs vormen in hun diepsten grond wil leeren kennen, en dat daartoe geen zekerder middel is, dan het omhelzen en getrouw beoefenen der godsdiensten, waarin zij zich open baren en uitdrukken. De genoemde schrijver verzekert, dat, bij al deze veranderingen, Rosenheim in geenen deele uit wispelturigheid handelt, maar gelooft werkelijk, dat zijne zucht tot onderzoek de eenige drijfveer is. Q ostenrijK. De stad Szcgedin, die nog onlangs zoo geducht door het water geteisterd werd, was jl. Zaturdag weder het tooneel van een hevigen brand, die in een meubelmagazijn ontstond en niet bedwongen kon worden voordat een aantal huizen in de ascli waren gelegd. De schade is op nieuw zeer aanzienlijk. DenemarKen. De dagbladen van Kopenhagen maken melding van buitengewoon hevige stormen, die op verschillende plaatsen des Rijks in den nacht van 3 op 4 dezer hebben gewoed. Meer dan honderd pachthoeven zijn verwoest, een 50tal personen omgekomen en de schade aan den oogst is on berekenbaar. Ptuslana. De regering stelt zooveel prijs op goede muziekkorpsen aan boord van 's Rijks vloot, dat het ministerie van Marine jaarlijks 3750 roebels beschikbaar stelt voor de deugdelijke opleiding van muziekanten. Jaarlijks worden 25 jonge lieden voor die som op het conservatoire te St. Petersburg geplaatst om grondig hunne muziekale studiën te maken. Ilun cursus is drie jaren. Zij, die voor het genot dezer toelage en dit onderwijs in aanmerking wenschen te komen, moeten niet jonger dan 14 en niet ouder dan 18 jaar zijn. Er wordt geen andere kennis van hen gevorderd dan goed lezen en schrijven. Zoolang de cursus duurt, ontvangen zij huisvesting, in een afzonderlijk, voor hen speciaal inge- rigt gedeelte van een der groote kazernes van de mariniers, voeding en kleeding. Daarentegen moeten zij zich tot zes jaar dienst bij de marine verbinden. Na afloop van dien tijd kunnen zij de dienst verlaten, maar, blijven zij, dan ontvangen zij dubbele gage. Dc onderwerping der Zoeloesche stam hoofden. De brieven van den energieken correspondent der Daily News, Archibald Forbes, verdienen vertrouwen, omdat steeds gebleken is, dat zij in hoofdzaak juist waren en ook omdat de gevolgtrekkingen van dezen ervaren criticus altijd bleken op degelijke gronden te berusten en niet zelden een profetie bevatten. De volle aandacht mag dan ook geschonken worden aan den brief van den heer Forbes van 20 Julij uit het Britsclie kamp bij Umlatoosi. Die brief houdt o. a. het volgende in De stamhoofden der Zoeloe's komen heden met sir Garnet Wolseley over de voorwaarden der onderwerping beraad slagen. Alle stammen ten zuiden van de Witte Umvolosi willen zicli onderwerpenmet die ten noorden van de rivier is het anders gesteld. Daar zijn de stammen, die altijd Cetewayo het getrouwst bleven. Zijn neef Uschebo en zijn vroegere premier Umniami, benevens een paar andere hoofden, die over de noordelijke helft van het Zoeloerijk heerschen, hebben genoeg soldaten om zich vereenigd, om alle gemeenschap tnsschen de stammen ten nooi'den en ten zuiden van de Umvolosi te verbreken. Wat Wolseley van plan is te doen, weet ik niet; dit staat vast: geen vrede is verzekerd, zoolang Cetewayo langs de Umvolosi kan zwerven. Hij kan bovendien in het Ngome-district een schuilplaats vinden en daarom heeft Wolseley maatregelen genomen om dat district te omsingelen. Terwijl ik schrijf, zijn de hoofden met hun gevolg in het kamp aangekomen; ongeveer 200. In de voorste rij hebben de voornaamste hoofden plaats genomen. Een ver makelijk schouwspel, die kort geknipte wollige hoofden, door een band vau zwart haar afgezet, het lijf geheel naakt, behalve een zak om het midden van het lijf. Ieder zit op zijn hurken of op den grond, met zijn armen op de borst gekruist, de handen op de schouders rustend, het hoofd een beetje voorover hangend. Zij vormen zestien rijen; voor hen staat sir Garnet Wolseley met zijn staf en den tolk Fynney. De toespraak, die generaal Wolseley tot de hoofden rigtte door tusschenkomst van den tolk, hield in hoofdzaak het volgende in: Zeg hun, dat het mij verheugt hen te zien, omdat hun komst bewijst, dat zij zich onderwerpen, dat zij vrede willen, evenals ik en de groote Koningin, in wier naam ik spreek. Wij streden tegen Cetewayo, niet tegen zijn volk. Zijn wi'eedheden en zijn militair stelsel bragten den oorlog over dit land. Onder zijn regering waren leven en goed nergens in het Zoeloeland veilig. Zijn wetten op het huwelijk beletten het volk zich te vestigen en rijk en welvarend te worden; menschen werden gedood en hun vee weggevoerd zonder proces. Ik wil alleen aan dit stelsel een einde maken, dat ons geen vrede liet aan onze grenzen en de Zoeloe's zelf geen rust thuis gunde. Wij begeeren alleen, dat de Zoeloe's ons volk van Natal met vrede zullen laten en zelf in vrede zullen leven. Wij hebben thans den Koning in het open veld verslagen en zijn kraal verbrand. Hij is nu een vlugteling en nooit zal hij weêr den scepter zwaaijen. Wij zouden nu, als we dit wilden, het Zoeloeland kunnen bezetten, maar we zullen dat niet doen. Ieder, die zich onderwerpt, zal zijn goed- behouden, maar hij moet zijn wapenen uitleveren en het vee des Konings. Het land zal worden geregeerd door hoofden, die ge allen kent, in over eenstemming met de oude wetten van het land. Ik zal die hoofden aanstellen. Zij zullen onafhankelijk zijn, maar niemand van leven of goed berooven dan na een onpartijdig onderzoek. Het is mijn voornemen het rijk in vier of vijf districten te verdoelen. Iedereen zal mogen trouwen en gaan, waar hij wil, om te werken en rijk te worden. Het Zoeloe land zal voor de Zoeloe's zijn; de regering der Koningin zal niet toestaan, dat blanken daar grond koopen. De Koningin wil de Zoeloe's gelukkig zien; daartoe en ter wille van den vrede moeten allen die de wapenen blijven dragen en zich niet willen onderwerpen, aan hun lot worden over gelaten. Er is geen kans op ontkomen voor hen. De Swazis ten N. en de Tongas worden alleen door mijn bevelen weerhouden een inval in het Zoeloeland te doen. Oham en zijn soldalen trekken westwaarts en ik zelf ga met mijn soldaten naar Ulundi, Avaar ik den lOden Augustus aan het Zoeloe volk de schikkingen zal mededeelen, die ik zal maken voor de toekomstige regering van het land." Een paar hoofden gaven hun tevredenheid over Wolseley's rede te kennen; een zeide, dat hij Avel niet begreep, wat CeteAvayo misdreven had, maar dat de Engelschen het zeker boter Avisten. Vooraan Avaren de beide broeders van Cete- wayo gezeten, Dabulainanzi en Magwendi. De laatste beklaagde zich er over, dat men zijn vee had Aveggenomen. Wolseley gelastte, dat het hem zou Avorden teruggegeven. De hoofden vertrokken daarop. Burgerlijli.e Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: P. C. Koger en E. Schcffer. A. Broekhuijzen en A. Goes. J. Smit en G. Iloogschngen. II. G. de Leeuw en L. Zaatman. BEVALLENP. Revier, geb. Thomasse, Z. G. Dekker, geb. Knip, Z. C. Keijzer, geb. Callender, Z. OVERLEDEN: j. Tismeer, 71 jaren. E. B. Buikes, 2 maanden. Gemeente TEXEL. Van 13 tot 20 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Jacob, zoon van Fedde Daalder en Grietje Ellen. Evert Cornelis, zoon van Klaas Tomassen en Antje Rikkenberg. OVERLEDENGeene. tietreffenie Je StooinvaartmaatscliaDDij NeJerlanJ. Prinses Marie. 17 Augustus van Port-Saïd vertrokken. Madura 5 Augustus van Padang vertrokken. Cotirad16 Augustus van Batavia vertrokken. Voorwaarts 1 Augustus ie Batavia aangekomen. KofiwffinEmnta 17 Augustus te Batavia aangekomen. Prins Hendrik. 12 Augustus van Aden vertrokken. Celebes16 Augustus van Napels vertrokken. Kon.derNederl. 20 Augustus vau Southampton vertrokken. PrinsesAmalia. Vertrekt 30 Augustus van Amsterdam. Prins v. Oranje. 17 Augustus te Amsterdam aangekomen. JavaIn de Tndische wateren. te 3 bO 3 Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw.| Stand. Afw. 20 12 zzo. 5k. 756.69[- 4.11 16.7 - 2.0 0.95 weingolv 21 8 zwtz. 4 756.90 - 4.00 17.5 f 0.6 0.91 Slechtw. 21 12 z. 1.4,/ 756 29 - 4.61 20.2 f 1.6 0.85 Vlak. Weersgesteldheid 20 Aug. 12 u. Digtbelrokken, regen. 21 Aug. 8 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 21 Aug. 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 14 Paarden Ossen Stieren 115 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Ilokkelingen 12 Nucht.Kalveren Rammen 630 Schapen SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF, f 40u300 60al30 140a290 200a300 - 14a 36 Lammeren f a 8 Bokken&Gciten - 1 a 5 25 magereVarkens - 10 a 20 15 Biggen - 4 a 6 40 Kippen c. 30 a 60 40 Eenden - 35 a 75 Boter per kop - 90 al 10 Kaas per KG. - 30 a 60 Kip-Eijeren per 100 -250 a300 Eend-Eijeren - a MarKttoerigten. Amsterdam, 19 Augustus. Rogge prijshoudend, jarige Galatz f 162, jarige Taganrog f 147, oude Petersb. f 163, op levering lager afgegeven, Oct. f 157, 156, Maart f 158, 167. Raapolie flaauw, Sept. f 32f, Oct./Nov. 33, Najaar f 30$. Petroleum: loco f 8|. 20 Augustus. Tarwe op levering f 1 lager, Nov. f286. Rogge vast, jarige Galatz f 160, 162, nieuwe Nicolajeff f 160, jarige Taganrog f 147, nieuwe Sebastopol f 157, op levering kooger ver kocht, Oct. f 157, 158, Maart f 170. Koolzaad f 1 lager, Oct. f 346, April f355. Lijnzaad vast, Pelersb. f 315. Raapolie tlaauw, Vliegend f 33$, Sept./üec. f 32$, -f, Mei f 33$,$,-f. Lijnolie vast, Vliegend f 31$, Sept./Dec. f 30|, Jau./Mei f 29J. Vette Kalveren 1ste kw. 85, 2de kw. 70 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 7 a 14. Vette Varkens 46 a 52 c. per KG. Texel, 19 Augustus. Wol. Vette 85 c. en schoone f 1.20. Oude Boerschapen f 17 a 20. Overvloedig gras alhier maakt den veefokker vasthoudend. Rotterdam, 19 Augustus. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1048 Runderen, 231 vette en Gras-Kalveren, 14 nuchtere Kalveren, 1474 Schapen en Lammeren, 351 Varkens en 102 Biggen. De prijzen waren: Runderen 1ste kw. S4, 2de kw. 68 en 3de kw. 50 c.Kalveren 1ste kw. f 0.90 en 2de kw. f 0.70; Schapen 85 c.Varkens 48 a 53 c.; alles per KG. Boter. 1ste kw. f 55, 2de kw. f 52, 3de kw. f 48. Schiedam, 20 Augustus. Jenever f 15,75, Amst. proef f 17, Moutwijn f 10,25 per N. vat. V er volg N ieu wstij dingen. Aan den matroos der 1ste klasse van de K. N. Marine C. de Graaff, dienende aan boord van 's Rijks instructievaartuig Castor, is uitgereikt de bronzen medaille voor menschlievend hulp betoon met loffelijk getuigschrift, hem toegekend bij koninklijk besluit van den 2 dezer, wegens het met levensgevaar redden van een jongen, die van de groote ra in de Zuiderzee was gevallen. Omtrent den oogst in de onderstaande gemeenten van Noord holland deelt de Haarl. Crt. mede: Anna Paulowna. Tarwe belooft een goed beschot, gerst, rogge en haver een middelmatig. Erwten en boonen staan vrij goed. De aardappelen zijn in het loof te vroeg gestorven, zoodat het voor- uitzigt daaromtrent niet gunstig is. Suikerbiet en mangelwortcls, alleen voor veevoeder verbouwd wordende, staan uitmuntend. Kool zaad is vrij goed geslaagd. Karwei stond zeer goed, maar heeft na het snijden veel door de regens geleden. Mosterd is middelmatig. De vlasoogst was vrij voldoende. Wei- en klaverlanden staan uit muntend. De hooioogst was slecht. Zijpe. Tarwe, rogge en gerst zijn door het ongunstige weder slechts matig gegroeid; de halm heeft zich niet goed ontwikkeld, zoodat de opbrengst waarschijnlijk schraal zal zijn. Haver en- mosterd zijn redelijk wel gegroeid; men verwacht er een middelmaligen oogst van. Karwei belooft vrij goed te zullen zijn. Erwten zijn slecht gegroeid; de scheede heeft zich niet genoeg gewikkeld, zoodat de opbrengst min zal zijn. Paardenboonen staan middelmatig. Aard appelen zijn slecht gegroeid, zoodat ze veel te klein van stuk zijn gebleven. Daarenboven zijn de vroege meest allen ziek; de late minder, doch de opbrengst zal in elk geval beneden het middel matige zijn. Klaver is vrij goed met redelijke opbrengst. De gras landen zijn in het voorjaar eerst laat begonnen te groeijen en ook met den hooioogst is het later dan gewoonlijk geworden. Het vee heeft echter tot nu toe eene goede weide gehad en hooi wordt over het algemeen middelmatig gewonnen. Petten. De aardappelen zijn, hoewel aanvankelijk de plant zich zeer langzaam ontwikkelde, goed bijgekomen en beloven een voor- deeligen oogst; zoowel de vroege als de late soorten zijn tot nu toe vrijgebleven van de ziekte en de vroege soorten zijn uitmuntend van smaak. Tuinvruchten staan, behoudens enkele uitzonderiugen, voor- declig. De wei- en hooilanden leverden ruim op, doch het hooi heeft door de vele regens tijdens het winnen veel in waarde verloren. Nieuwe-Niedorp. Tarwe, rogge, gerst, haver enz. staan redelijk goed. Van erwten en boonen heeft men geen gunstige verwachtingen, aangezien die, hoewel ze goed groeijen, achterlijk zijn in het bloeijen hetgeen door het koude en natte weder is veroorzaakt. Ook de karwei heeft niet goed gebloeidbij het rijpen is het zaad niet genoeg ontwikkeld, zoodat dit bij het dorschen over het algemeen zeer tegen valt. Van het mosterdzaad heeft men betere verwachtingen. Met de aardappelen is het. ongunstig gesteldvan de vroege soorten zijn de meeste erg door de ziekte aangetast en vele slecht van smaak; omtrent de latere soorten vreest men hetzelfde. De hooiteelt is redelijk goed, doch het komt moeijelijk binnen, waardoor ook de kwaliteit in waarde vermindert. Appelen en peren zullen weinig gewonnen worden, aangezien het weinige dat nog aan de hoornen zit, zich bijna niet ontwikkelt; vele vruchtboomen zien er ziekelijk uit. Te Oterleek werd jl. Maandag eene harddraverij gehouden door paarden van zessen klaar. Er werden 10 paarden voor den wedstrijd ingeschreven. De prijs, zijnde f 40, werd behaald door de bles „de Deugd," beliooreude aan den heer J. Boot, te Hugowaard, pikeur C. Ursem, terwijl de premie, zijnde f 15, werd gewonnen door het paard „Aafje," van den heer C. Broers, te Benningbroek, bereden door den eigenaar. Naar aanleiding van het onlangs vermelde berigt, dat de sleepboot Zeeland met goeden uitslag dienst doet als stoomgemaal, wordt het volgende medegedeeld omtrent een drijvend pompwerktuig vau de Utrechtsche ijzergieterij der firma Smulders. Dit drijvend stoomgemaal, eigendom van de Utrechtsche ijzergieterij, kan in 24 uren aan eiken polder, die aan eene rivier grenst, in werking zijn. Het werktuig verplaatst eene hoeveelheid water van 30 tot 50 kub. meter per minuut. Dezer dagen werd door dat stoomgemaal een polder, groot 380 HA., waarvan op p. m. 125 HA. 83 cM. water stond, binnen 4 etmalen drooggemalen. Men leest in de Vrijmoedige, weekblad van het eiland Curaqao, van 24 Julij 11., No. 17: „Zr. Ms. stoomschip Cornelis Dirks is eergisteren van Savanilla binnen deze haven teruggekeerd. Naar men verzekert, is een deel zijner bemanning naar het Militair Hospitaal alhier overgebragt en hebben zich op zee sterfgevallen aan boord voorgedaan. Daaruit nu wil men opmaken, dat er een epidemie op het vaartuig moet heerschen, en openlijk geeft men zijn verwondering te kennen dat het stoomschip, bij de bestaande strenge bepalingen tot vrijwaring van de openbare gezondheid, de haven is binnengeloopen." Een der Parijsche bcursbladen meldt, dat de Lesseps besloten heeft de Maatschappij tot doorgraving der landengte van Panama te ontbinden, daar het voorloopig resultaat der inschrijvingen verre beneden zijn verwachting is gebleven. Hij zal de gestorte gelden teruggeven en naar Amerika vertrekken. Alle transactiën in Panama- aandeelen zijn dientengevolge nietig verklaard. Een landbouwer in Oostenrijk, met name genoemd (Adolf Böhm te Prilyslau) deelt iri een landbouwblad het volgende middel ter afwering van vliegen op paarden mede: Bij het inhalen van hooi in J al ij jl. bemerkte hij dat een voorpaard, een schimmel, zoodanig door vliegen gebeten was, dat het bloed hem letterlijk langs buik en pooten vloeide. Uit medelijden met het dier liet hij het stilhouden en wies het overal met een oplossing van l a 2 decagrara carbolzuur in -£ liter water. Niettegenstaande het dier daarna weder den geheelen namiddag hard moest werken en sterk zweette, bleef het toch geheel van het lastige vliegen-bezoek verschoond. Mogt dit middel afdoende blijken te zijn, dan zou het een groote weldaad voor de arme, in de hitte het meest door de vliegen geplaagde paarden kunnen opleveren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3