Brieven uit Noordholland. Te Vlissingen verkocht een winkelier een revolver. Hij liet aan den kooper zien, hoe die werkte, en schoot daarbij diens medgezel, hofmeester van een op de reede liggend schip, in den hals. Gelukkig brengt de wond diens leven niet in gevaar. De verkooper verklaarde niet te weten, dat de revolver geladen was! Tc Berlijn wil men de café-concerts, de tingel-tangels moraliseren. Er zijn nu zulke bepalingen gemaakt, dat zij alle aantrekkelijkheid hebben verloren voor hen, die daar hunne uitspanning zochten. De regering heeft theo retisch gelijk, dat zij tracht het volk zedelijk te maken, maar het volk wil nu eenmaal ook ligten kost genieten, en wat het nu niet meer in het openbaar mag hooren, zal het voortaan in het geheim trachten te vinden. Wat dan geschieden zal, laat zich wel begrijpen. In plaats van het twijfelachtige, zal dan het gemeene den boventoon erlan gen, en het publiek, dat tot dusverre controle hield en zelf zorgde, dat de „artisten" van een café-concert binnen de perken bleven, zal geheel ontbreken. Vrolijke avonden zullen vervangen worden door schandelijke nachtelijke bijeenkomsten, waaronder de zedelijkheid nog vrij wat meer zal lijden, dan door liedjes met gewaagde zinspelingen, welke driekwart der hoorders toch niet verstaat. (Arnh.Crt.) Aan de Zwolsche Crt. wordt het volgende gemeld: „Een der grootste brandkasten-fabrikanten uit Duitschland, de firma Pohlschröder te Dortmund, heeft op jl. Woensdag de tentoonstellings-commissie te Arnhem per deurwaarders- exploit te kennen gegeven, dat zij zich van den wedstrijd terugtrekt, daar de proeven, welke genomen worden, niet beantwoorden aan het programma, waarbij verlangd worden tegen billijken prijs brandkasten voor kleine kantoren en particulieren; de proeven welke genomen worden zijn zeer goed voor brandkasten van p. m. f 1000, doch niet van p. m. f 350; het gevolg is, dat de tot dusverre beproefde brandkasten allen gehavend te voorschijn komen. Onder den titel „de Deensche boterbereiding// volgens het Schwartz-systeem, toegepast in Nederland, schrijft Julles van Hasselt, uit Kampen, het volgende: „Als bewijs, dat het Deensche afkoelingsysteem (Schwartz) der melk de voorkeur verdient boven de methode, welke hier nog algemeen gevolgd wordt, kan dienen, dat de eerste' prijs voor ingezonden boter den 6den dezer op de tentoonstelling, gehouden te Wommels, werd toegekend aan het i vat, ingezonden door M. B. de Vries teKnijpe, welke zijn melkkelder zoodanig heeft ingerigt, dat de koperen aden met de melk steeds in koud putwater staan uit te roomen. „Dat de commissie van beoordeeling hier geheel onpartijdig en onbevoordeeld te werk ging, wordt bewezen daardoor, dat zij met de namen der inzenders geheel onbekend was, daar de regelings-commissie had gezorgd, dat geen namen op de deksels, maar alleen de letters a, b, c, enz. de ver schillende inzenders aantoonden en hunne namen enkel bij één lid dier commissie bekend waren. Terwijl alle beoordeelaars bij de eerste steking het vat gemerkt b eenparig als het waardigste en beste hadden aan- geteekend, zonder elkander te hebben geraadpleegd, bleek bij het opsporen van den naam, dat genoemde M. B. de Vries te Knijpe de inzender was." Zooals ik ook vroeger reeds de eer had in het N. v. d. D., de Kamper Crt. en andere bladen aan te tóonen, bestaan de voordeden,, die het Schwartz-systeem oplevert boven de oud-Hollandscke wijze van boterbereiding, hoofdzakelijk hierin 1. dat de boter zoeter van smaak is; 2. dat ze zich veel beter conserveert, dewijl de kaasdeelen achterblijven; 3. dat de boter, die ongewasschen gekneed wordt, meer aroma heeft; 4. dat ze veel steviger is, (vooral in dit saizoen van groote waarde); 5. dat er tengevolge van de snelle afkoeling der melk zoete in plaats van vleutemelk overblijft, welke uit den aard der zaak een veel beter en gezonder voedingsmiddel oplevert voor het jonge fokvee dan de zure melk, die reeds een gistingsproces ondergaan heeft. De groote afnemers te Londen en elders stellen de resul taten, die met het Schwartz-systeem bereikt worden, op lioogen prijs, hetgeen blijkt uit de wekelijksche marktberigten te Kopenhagen, waar tusschen Heerenhof boter van ligt gezuurde room en die volgens de verbeterde methode bereid nb. een verschil gemaakt wordt van 8 a f10 per vat van 20 kilogram gerekend. Veehouders, ik wil u gevraagd hebben, is dit laatste niet een sprekend bewijs, dat het nieuwe systeem van boter bereiding oneindig veel voordeeliger is dan de oud-Holland- sche wijze en zoude het de kosten en moeite niet dubbel waard zijn, met het oude te breken en het nieuwe zoodra mogelijk in te voeren? Nadat de Friesche commissie in loco de zaak onderzocht had en de heer Pasma te Heerenveen een rapport had uitgebragt, dat zeer in het voordeel is van het Schwartz- systeem, zijn er onmiddellijk in Friesland vele veehouders toe overgegaan de uitvinding van den Zweed Schwartz in toepassing te brengen. Moge dit goede voorbeeld ook meer algemeen door de veehouders in deze streken gevolgd worden. Zeer spoedig zouden ze de ondervinding opdoen, dat even goed als te Kopenhagen er op de botermarkten in Overijssel ook groot verschil zal worden gemaakt tusschen boter van zuren en zoeten room. 't Is een zeer treurig verschijnsel, dat de Nederlanders zich op de markten te Londen, in onze Oost-Indische bezittingen en elders door de wakkere Denen hebben laten verdringen; ik bedoel in zooverre, dat hun boterfabrikaat er vrij wat meer gewild is dan het onze, hetgeen een zeer nadeeligen invloed heeft gehad en nog heeft op de prijzen, die hier te lande bedongen kunnen worden. Wij behoeven intusschen voor de Denen op den duur niet onder te doen. De kwaliteit van ons melkvee en onzer landerijen is veel beter dan die in Denemarken, bijgevolg hebben wij het ons zelf te danken, als de Nederlandsche boter op de buiten- landsche markten niet minstens genomen even veel kan opbrengen als de Deensche. Niet langer gedraald veehouders, een reisje naar Knijpe, Akkrum, Doifiawerstal, enz. ondernomen, om te zien hoe ze daar de boterbereiding thans ingerigt hebben. Ik zou haast raden reist naar Denemarken, om te Havarthigard bij Kopenhagen en elders de inrigtingen van boterbereiding te onderzoeken, als het niet zoo ver weg was en gij met de Deensche taal bekend waart. Doet echter wat binnen uw bereik is en schaft u bijvoorbeeld het rapport der Friesche commissie aan, opdat gij u een heldere voorstelling kunt maken van het Schwartz-systeem, (hetgeen op afkoeling der melk gebaseerd is), en welk rapport veel nuttige wenken bevat, die ieder uwer dagelijks kan opvolgen. Mijnheer de redacteur! In het belang der goede zaak geef ik u beleefd in overweging, de boterprijzen te Kopen hagen wekelijks in uwe veelgelezen courant op te nemen, evenals zulks door het N. v. d. D., de Ilaarl. Crt., de Friesche Zuidwesthoek en vele andere bladen geschiedt, opdat het verschil in prijs tusschen boter van zuren en zoeten room telkens en telkens weder onder de oogen der belanghebbenden kome. De veehouders in deze streken hebben het over 't alge meen Avel noodig, dat men hun van tijd tot tijd eens herinnert, dat ze nog zeer achterlijk zijn in vergelijking met hunne collega's in den vreemde. In zake de zuivelbereiding o. a. moet er nog vrij wat meer licht onder hen verspreid worden. Onze volksfeesten draaijen in den regel op hetzelfde neer, hoofdzakelijk wijl ligchaamsoefeningen bij ons niet meer in zwang zijn. Men is daardoor verpligt steeds zoowat in hetzelfde kringetje te loopen. Te Heerenveen heeft men nu iets bedacht, namelijk een harddraverij waarbij deloopers een stuiter op een plat blikken deksel moeten dragen. In het hoofdkiosdistrict Dokkum is tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer jhr. mr. J. F. van Humalda van Eijsinga (liberaal) met 1275 stemmen. Op dr. A. Kuyper (anti-revol.) werden 947 stemmen uitgebragt. Het faillissement van de kassiersfirma D. Mulder Dz. heeft te Winschoten een ware paniek teweeggebragt. Onder de 800 schuldeischers bevinden zich een menigte kleine burgers, weduwen en dienstboden, die aan Mulder hunne spaarpenningen toevertrouwden, omdat hij hoogere rente gaf dan andere kassiers of spaarbanken. Bovendien was Mulder de man van't volk, sterk gekant tegen „de lieeren." Nu echter liepen zijne aanhangers en vrienden woedend en tierend door de straten, vermengd met weenende vrouwen. Politiemagt en een proclamatie van den burgemeester waren noodig om de orde te bewaren, en eerst te middernacht werd het rustig. De algemeeue tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, vanwege de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, werd jl. Woensdag te Leeuwarden op het terrein der Nieuwe Veemarkt geopend. Het weder, dat in den vroegen morgen weinig gunstigs voorspelde, was langzamerhand goed geworden, en dit had er ongetwijfeld toe medegewerkt, dat het met vlaggen, wimpels en wapenschilden versierde, ruitne feest terrein al dadelijk met een groot getal bezoekers uit vele oordeu der provincie was opgevuld. De feestelijke stemming werd verhoogd door het Stedelijk Muziekkorps, dat zich bij lusschenpoozen liet hooren. De tentoonstelling zelve mag hoogst belangwekkeud worden genoemd. Zij biedt prachtige veesoorten, landbouw-voortbrengselen en landbouw-werktuigen in ruime mate aan. En daarlusschen treft men verscheideue parken bloemen, heesters en sierplanten aan, te zamen uitmakende de tentoonstelling, vanwege de Friesehe Tuiu- bouw-Vereeuiging georganiseerd. Het geheel legt getuigenis af, dat de zamen werking van beide Vercenigingen de beste vruchten heeft gedragen. De stad heeft een feestelijk aanzienuit vele woningen en uit sommige openbare gebouwen wappert de nationale of Oranjevlag. Het weder, dat gedurende het tegenwoordige zoogenaamde zomer seizoen reeds zoo menige feeslelijkheid in duigen deed vallen, heeft, hoe meer de dag vorderde, de in den voormiddag eenigszins opge wekte goede hoop voor het welslagen der tentoonstelling geheel teleurgesteld, wat althans het bezoek' betreft, liegen en wind namen gaandeweg zóó toe, dat er wezenlijk moed toe behoorde, den gang naar het afgelegen terrein te doen en tevens om daar langer dan volstrekt noodig was te verblijven. Beter was het gesteld met de 's middags ten 12 ure in de groote zaal van het Stadhuis geopende algemeene vergadering, die door vele leden der Friesche Maatschappij van Landbouw werd bezocht. De voorzitter der Maatschappij, de heer jhr. mr. C. L. van Beyma tlioe Kingma, zette in zijne openingsrede het verschil uiteen van de omstandigheden, waarin de landbouw in het begin dezer eeuw en thans verkeerde, en wees er inzonderheid op, hoe, vooral na 1848, een tijdperk van vrijheid, bloei en welvaart voor hem was ingetreden. Deze vergelijking gaf spreker aanleiding tot een bemoedigend woord: den tegenwoordigen kwijnenden toestand niet te donker in te zien, maar vooral ook door inspanning en ontwikkeling eene betere toekomst te trachten tegemoet te gaan, soms overdadige weelde te doen vervangen door zoodanige werk tuigen en hulpmiddelen, dat men den roem der Friesche producten van weleer handhaven en op de wereldmarkt met Amerika concur reren kan blijven, ja, dat land overtrelfen. De heer mr. B. P. baron van llarinxma thoc Slooten, commis saris des Konings in de provincie, werd benoemd tot honorair lid. Omtrent reeds genomen proeven tot verbeterde wijze van boter bereiding werdeu zeer belangrijke mededeelingen gedaan. Een langdurig debat had plaats over een voorstel van den heer van Konijnenburg om een wetenschappelijk en tevens practisch gevormd man als wandelleeraar te benoemen voor verschillende takken van landbouw, speciaal voor de zuivelbereiding. Een der sprekers, de heer mr. E. Jongsma, zou liever zien, dat Friesche boerenmeisjes een paar jaren in de leer gingen in Denemarken bij Iianna Nielsen, om daarna de vruchten van het geleerde aan hare gewestgenooten mede te deelen. Ten laatste werd besloten, af te wachten wat de boter-producenten zeiven zullen doen. Van twee zijden werden mededeelingen gedaan omtrent de inrigting van koestallen, ten einde bij brand in den staltijd het vee spoedig te kunnen verwijderen. Staande de vergadering hadden achtereenvolgens de keuringen plaats van vierjarige merriën en van tuigpaarden. Daaronder werd menig schoon exemplaar aangetroffen. 's Namiddags ten 5 ure had het diner plaats ouder de leden der Maatschappij van Landbouw in dc zalen van den heer van dei- Wielen, die keurig en toepasselijk waren versierd. Aan feestdronken natuurlijk geen gebrek. Voor de Donderdag gehouden harddraverij met paard en chais waren 18 paarden ingeschreven. De prijs van f 300 werd gewonnen door den heer Paarlberg, te Zijpe (Noordholland) en de premie van f 200 door den heer Olivier, te Stiens (Friesland), terwijl een geschenk werd vereerd aan den heer Kingma, te Jellum (Friesland). i. 26 Augustus 1879. '*t Is gelukkig 's avonds weer lichte maan. Dat is een onbetaalbaar genot voor bewoners van plaatsen, waar men er nog geene straatverlichting op na houdt. Als ik de wereld had geschapen, dan zou eiken avond de maan schijnen, ons pad ten licht', om 't donker op te klaren. Nu dat echter het geval niet is, wat ik maar terstond verklaar zeer goed te zijn, nu moest er wat op gevonden worden, opdat wij ons in de lange winteravonden ook zonder maanlicht in de soms Egyptische duisternis buitens huis kunnen bewegen. Dat is eene behoefte, die algemeen wordt gevoeld tot zelfs in Teheran in Perzië, waar eene geregelde straatverlichting ingevoerd zal worden. Beschamend voorbeeld voor die plaatsen in ons vader land, waar de gemeentebesturen nog niet verlicht genoeg zijn, om het nut eener goede straatverlichting in te zien. 't Is anders zoo heel moeijelijk niet om te begrijpen, dat het rondtasten in duister niet alleen onaangenaam en lastig is, maar ook gevaarlijk worden kan. Hoe menigmaal is niet een menscli, door donker misleid, te water geraakt, hoe menig rijtuig, met moeite door de kom eener gemeente gehragt, kreeg een ongeluk, om van erger niet te spreken. Wij verheugen er ons daarom in, dat men te Bergen, Oudkarspel, Noord- en Zuidscharwoude, te Warmenhuizen en op meer plaatsen straatverlichting vindt, ja zelfs de enkele lantaarns te Petten en Krabbendam, op een geschikt punt aangebragt, zagen wij met genoegen, want ongetwij feld bewijzen die in hunne eenzaamheid belangrijke diensten. Het is waar, er zijn gemeenten in onze provincie en elders, waar de financiën geene extra-uitgaven toelaten, daar zou men voor zoo'n noodige zaak, als die hier ter sprake komt, eene leening moeten sluiten, en bij bezwaren daartoe zouden particulieren de hand uit den mouw moeten steken. Door zamenwerking van deze toch, wordt dikwijls meer tot stand gehragt, dan men oogenschijnlijk zou denken. Eendragt maakt magt. Eore in deze aan die particulieren van 't Zand in de Zijpe, die niet alleen uit eigen beurs den aanleg eener straatverlichting in hunne woonplaats bekostigden, maar ook jaarlijks met elkander datgene betalen, wat er voor petroleum, het aansteken en onderhouden der lantaarns, enz. noodig is. Flink niet waar? Moge dat voorbeeld elders navolging vinden, en dat zal het wel, als er maar enkelen zijn, die de.zaak durven aanpakken en weten voor te gaan. Of zou men in het liberale Noordholland in donker willen zitten, of klein geestig genoeg zijn, om te eischen, dat ieder voor zijne bijdrage een lantaarn voor zijne woning kreeg? Neen, zoo lichtschuw of bekrompen zijn Noordholland's platte landsbewoners niet; de proef zou genomen kunnen worden. Maar hoeveel zal er voor eene doeltreffende straatverlich ting noodig zijn? vraagt misschien deze of die. Dat hangt natuurlijk af van de grootte der gemeente, die verlicht moet worden, het aantal te plaatsen lantaarns, het getal der uren wanneer zij branden, enz. Doch welligt kan ik den vrager wel eenigszins beantwoorden en op de hoogte brengen. Een ijzeren paal, lantaarn en lamp moeten te zamen op f 25 a f 30 worden begroot. Neemt men Ilinks Dupley lampen van 22 kaarsen lichtsterkte, dan is men verzekerd van helder licht, want gasvlammen voor straatverlichting hebben eene lichtsterkte van 10 tot 16 kaarsen. Ik raad aan, de kap der lantaarns van melkglas te doen vervaardigen. Het licht, dat anders nutteloos naar boven straalt, kaatst dan terug en verlicht den weg. Zoo'n lantaarn-lamp verbrandt, gerekend naar den tegenwoordigen prijs van petroleum, cents per uur. Wanneer men nu de lantaarns, met uitzondering van lichte maan, laat branden van het einde van Augustus tot aan het einde van April van uur na zonsondergang tot half twaalf, dat is 1000 uren per jaar, dan kost iedere lantaarn per jaar aan petroleum f 7.50. Reken daar nu nog iets bij voor belooning van den lantaarn-opsteker en andere kleine onkosten, dan heeft men eene bazis, waarvan men bij zijne berekeningen kan uitgaan. Zoowel voor straatverlichting, als voor huiselijk gebruik, vestig ik nog de aandacht van de lezers van dit blad op de veilige petroleum, die door den heer J. Bleuland van Oordt, directeur der Petroleum-Gasfabriek te Voorburg, wordt geannonceerd, bij wien ook de Ilinks Dupley-lampen te bekomen zijn. De veilige petroleum, die in bussen van 25 liter en ook per vat gelevex-d wordt, is niet duurder dan andei'e petro leum en heeft dit voor, dat ze onder 47 gx-aden Celsius geene brandbax-e dampen ontwikkelt en dus met volkomen gerustheid in lampen en kooktoestellen kan gebèzigd worden. B. Berigten uit Atsjln. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvan gen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, dd. 28 dezer, is door den gouverneur van Atsjin bex-igt, dat de troepen van Selimoen naar hunne gewone stand plaatsen zijn teruggekeex-d en op hun weg de bevolking ovex-al vx-edelievend gevonden hebben; en dat de Hoofden, die zich te Selimoen onderwierpen, den 20 dezer te Kotta- Radja den eed hebben afgelegd. V isoIiTDerigten. Behalve de rog, die de blazers jl. Donderdag aanbrngten, is er geen visch meer aangevoerd. Eenige schuilen gingen heden morgen naar zee om een streek achter de Gronden te doen. De vangst zal wel uit eenige mandjes scholletjes bestaan. De Pollux, van de Maatschappij Neptunus alhier, arriveerde te Vlaardingen met 165 tonnen zouteviscli en 31 tonnen leng. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. H. R. J. J. Thorbecke, behoorende tot de rol van het schroefstoomschip van Galen, wordt met den 10 September a. s. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant bij den korainandant der oefenings-divisie en op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. P. II. Prager, dienende aan boord van het ramschip Guinea, wordt met den 1 September a. a. overgeplaatst in de rol van het wachtschip alhier en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. C. van Wessem. De olf. van adm. 2de kl. P. K. S. Metman, dienende aanboord van den monitor Adder, wordt met den 15den September a. s. op non-activiteit gesteld en den volgenden dag vervangen door den off. van adm. 2de kl. W. F. Klompó. Fran Krljfe. Een der Parijsche financiëele bladen, Pai'is Bourse, zegt van Turkije: „het is niet bankroet, maar het kan onmo gelijk leven." Of deze uitspi'aak waar is, kan men nagaan na zich bekend te hebben gemaakt met de hieronder genoemde cijfers, ontleend aan het rapport der Europesche commissie over den toestand der geldmiddelen van het Ottomanische Rijk. In dit rapport worden de inkomsten op 14,250,000 p. st. en de uitgaven op 13,000,000 p. st. geraamd. Maar vaix het actief moeten afgetrokken worden: 1. een verlies van 3,500,000 p. st. op het papiei'geld en het in waarde verminderde zilvergeld; 2. 5,000.000 p. st. die reeds verpand zijn; 3. 9,000,000 p. st. voor militaire uitgaven, want de ï-egering houdt 300,000 man onder de wapenen, hoewel op de begrooting van het departement van Ooidog slechts in de behoefte van een leger van 100,000

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2