of (le meeste actiën, van de kleine steden, waren bijna voor geen geld te slijten. Spoedig word er de spot meé gedreven; „en," wordt uitdrukkelijk gezegd, „het is on mogelijk te beschrijven, hoeveel lieden van aanzien, en brave kooplieden, die zich in dezen windkraam hadden gestoken, deerlijk zijn geruïneerd geworden." Ons land en de Amsterdamsche Beurs hebben er lang de droevige gevolgen van gevoeld. {Slot volgt.) HELDER en NIEUWED1EP, 2 September. De kommandant en directeur van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, de kapitein ter zee J. W. Binkes, trad gisteren als zoodanig af en gaf deze betrekking over aan den kapitein-luitenant ter zee P. ten Bosch, die in zijn plaats is benoemd. Met den trein van 1 u. 15 ra. verliet de heer Binkes deze gemeente, na door tal van belangstellenden uitgeleide gedaan te zijn. Ook het stafmuziekkorps der Marine liet zich op het perron hooren. Blijkens bij het departement van Marine ingekomen berigt, dd. 19 Julij j!., zou Zr. Ms. schroefs toom schip Alkmaar, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee G. Doorman, op dien datum van Banana de reis naar Nederland aan vaarden. Aan boord was alles wel. Genoemde bodem kan tegen de helft dezer maand alhier worden terugverwacht. De officier van gezondheid L. van Lier, alhier in garnizoen, wordt gedetacheerd bij de 1ste brigade ter deel neming aan de herfstmanoeuvres. lieden zijn een aantal leerlingen van de Zondag scholen der Hervormde gemeente alhier, onder geleide van onderwijzers en bestuurders dier scholen, per tweeden trein naar Alkmaar vertrokken, om vandaar een togtje naar Ileilo en omstreken te maken. Jl. Zondag avond hadden we het genoegen de aan gekondigde buitengewone vergadering der zangvereeniging Cecilia in Musis Sacrum bij te wonen. Een talrijk publiek vulde de zaal. Ten meesten genoegen der aanwezigen werden een 8tal fraaije nommers ten gehoore gebragt. Ofschoon het geheel der uitvoering zeer verdienstelijk mogt heeten, meenen we toch in het bijzonder met lof te moeten gewagen van de beide solo's en van het Roeijerslied (mannenkoor) van de Vliegh. Met een zeer geanimeerd bal werd deze buitengewone vergadering besloten. Jl. Zondag middag viel een nog zeer klein kind, dat op den steiger aan de Buitenhaven speelde, in het water. Het broertje van den kleine begon terstond angstig om hulp te roepen. Naauwelijks werd dit door G. Smit gehoord of hij vloog naar den steiger, gaf in der haast zijn horologie met ketting aan een mede toegeschoten jongen in bewaring, sprong, gekleed als hij was, in het water en redde het reeds zinkende kind. Een geneesheer, in het hotel „den Burg" verblijvende, verpleegde verder met gewenschten uitslag het kind. Zoodra Smit zijn edelmoedige taak had volbragt, zag hij om naar den persoon dien hij zijn horologie in bewaring had gegeven. Deze was echter verdwenen. Dadelijk werd daarvan aan de politie kennis gegeven, aan vankelijk evenwel zonder succes; later echter, bij inge vallen ebbe, vond men het horologie bij den steiger in het water. De ontrouwe bewaarder schijnt zich voor de gevolgen bevreesd te hebben gemaakt en zich er op die wijze afgemaakt te hebben. Gaarne voldoen wij aan een ons gedaan verzoek om de aandacht onzer lezers te vestigen op achterstaande annonces betreffende de tentoonstelling van Floralia en Landbouw. Wij twijfelen niet, of van de gelegenheden tot bezoek der tentoonstelling en tot het bijwonen der feestelijk heden zal een druk gebruik worden gemaakt. De directie der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij laat, in het belang der bezoekers van de tentoonstelling, op 6 en 7 dezer alhier te houden, op den avond van Zondag, ten 11 ure, een extra trein loopen van hier naar Schagen, stoppende te Anna Paulowna en te Oudesluis. De minister van Oorlog heeft, naar het Dagblad meldt, de voor de adspiranten voor luitenant-kwartiermeesters te Kampen gunstige beschikking genomen, dat dit jaar negen plaatsen zullen worden opengesteld en de drie overige adspiranten, bij voldoend examen, in afwachting van aan stelling naar hun korpsen zullen terugkeeren. Door den minister van Oorlog is thans goedgekeurd het maken van een zeekeerend glacis voor het ontworpen fort op de Harssens, den 16 Augustus jl. aanbesteed door de genie. Het voornemen bestaat om met ingang op den lsten October e. k. het tarief per woord op telegrammen in het binnenlandsch verkeer toe te passen, en dit te bepalen op een vast bedrag van 15 cents voor elk telegram, met heffing van één cent per woord daarenboven. Beroepen te Scharwoude ds. II. G. Groenman, pred. te Graft. De jongeling W. Wijker, leerling aan de opleidings klasse te Wieringerwaard, is geplaatst als kweekeling aan de Rijks-Normaalschool te Zaandam. Het berigt, dat bij de justitie een onderzoek aanhangig is omtrent het zooveel gerucht makende feit, dat een paar Diakonie-weesmeisjes het haar op last van een der regenten van het gesticht is afgesneden, blijkt onjuist te zijn. Getrouw aan hare gewoonte, heeft de Amst. Crt. inlich tingen gevraagd, waar zij meende die te kunnen krijgen, en van een onderzoek door de justitie was aan niemand iets bekend. Gisteren herdacht de opzigter aan 's Rijks Marine werf te Amsterdam J. II. Hol zijne vijftigjarige dienst vervulling. Reeds in 1826 werd hij voorloopig als zeil makersleerling geplaatst; zijn vaste werkkring, eerst als blokkenmakersleerling, dagteekent van 1 September 1829. Men schrijft uit Leiden, dd. 29 Augustus: „De vroegrijpe peren en appelen worden geplukt. Veel later dan anders, zijn zij bovendien de helft kleiner, gelijk van ander ooft of veldgewas het een te klein, het ander in het geheel niet ontwikkeld is. Smakelijk daarenboven is liet fruit niet. Het heeft zon en warmte gemist om sappig te zijn. Van goudgeel graan noch tintelend ooft kan sprake zijn. De perzik is niet donzig en de pruim niet blaauw. Zoo ontbx'eekt aan de druif, die in de kassen begint te kleuren, het pittige aangename waas, dat haar bekoorlijk maakt. Er is geen diepte in de kleur, door het koesterend zonlicht verkregenhet is vergelijkenderwijs slechts een blós der jeugd zonder levenslust. Want regen en donkerheid hebben reeds, met weinige uitzondering, maanden achtereen den dampkring vervuld en de zuidewind waait onveranderlijk. Zoo nadert herfstmaand, zonder dat er te roemen viel op oenen ouderwetschen zomerdag. Nu weer buigt het hout onder het geweld van den storm, die het veldgewas zweept, bladeren en takken van het geboomte rukt, de bloem op haren stengel knakt en eene menigte vruchten naar den grond slingert." Een naam, dien men liefst in zeker hoog staatscollegie niet noemt, schijnt in trek te komen voor hardzeilers en dravers. Voor eenigen tijd las men bij een zeilwedstrijd van een boeijer, Pincoffs genaamd, thans heeft bij een hardrijderij te Voorschoten een paard van dien naam den vierden prijs gewonnen. De grappige eigenaar van het paard heet J. Goemans, te Voorschoten. De derde algemeene vergadering van Eigen Hulp is in de vorige week te 's Gravenhage gehouden. De voor zitter P. T. Hubrecht opende haar met een rede, waarin hij er op wees, dat de Vereeniging reeds veel bezwaren w*as te boven gekomen en thans een kern van 5000 leden bezat. Hij hoopte, dat deze vergadering strekken zoude, om de Vereeniging op den duur te consolideren en de leden alles zouden doen om eene goede zaak in stand te houden. Tot hoofdbestuurders werden gekozen de heeren W. C. Iloijel, mr. J. J. van Geuns, A. Kool en dr. A. E. van Aken. Besloten werd o. a. het hoofdbestuur te magtigen met eene Rotterdamsche firma te contracteren voor de levering van koloniale waren aan de leden in kleine districten. Met zekerheid meldt men aan het Vaderland uit Frankrijk, dat Sara Bernhardt in den aanstaanden winter Holland zal bezoeken en te 's Gravenhage en Amsterdam zal optreden. Op 22 November a. s. zal het 200jarig bestaan der artillerie-werkplaatsen te Delft feestelijk herdacht worden. Reeds worden vele toebereidselen gemaakt om het feest zoo schitterend mogelijk te doen zijn. Als eene bijzonderheid voor liefhebbers van kippen wordt gemeld, dat bij een ingezeten van Rotterdam een den 14den April uitgebroed kuiken, op 24 Augustus is begonnen eijeren te leggen, welk getal den 28sten reeds tot 4 geklommen was. Gelukkig dat de brandkasten een tweeledig doel hebben, nl. én brand en dieven buiten te houden. Bij den te Arnhem gehouden wedstrijd toch zijn al de ingezondene voor het vuur bezwekenin allen was het papier verkoold. Tegen inbraak zijn er echter beter bestand; de kast van den heer Traanboer o. a. heeft het vier uren uitgehouden tegen de pogingen der uitstekende inbrekers alvorens voor hamer en breekijzer te bezwijken. De te Deventer jl. Donderdag van wege de gemeente verpachte landerijen hebben opgebragt f 9939. Bij een vorige verpachting golden zij f 10,571. De persoon, die een ander onlangs bij eene vecht partij een oor afbeet, is door de regtbank te Leeuwarden tot 2 maanden celstraf veroordeeld. De heer C. Paarlberg, winner van den eerste» prijs bij de harddraverij te Leeuwarden, heeft f 25 aan de armen van die gemeente geschonken. De gebroeders Mulder te Winschoten zijn, naar gemeld wordt, in verzekerde bewaring genomen, echter niet op grond, dat er vermoeden van misdrijf bestaat. Op hun verlangen worden zij in de kanier voor <le burgerlijke gijzeling als gefailleerden door de bevoegde magt bewaakt, in plaats van in hunne woningen. Vooraf hebben zij hunne gezinnen naar Groningen overgebragt, vanwaar zij zeiven des avonds onder geleide naar Winschoten teruggingen. De orde is te Winschoten niet verder gestoord. Ter harddraverij te Groningen werd de prijs van f 300 behaald door het paard Wilhelmina, (bruine merrie) van den heer II. van Haren, te Amsterdam, pikeur P. Koek. Door het kantongeregt te Onderdendam is een jongen van 13 jaar veroordeeld tot een dag gevangenisstraf en een geldboete van vijf gulden, wegens het mishandelen van een hond. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Limburg heeft besloten een rekwest in te dienen aan de regering, om verbod of beperking te verkrijgen van den invoer van Amerikaansch vee, kaas, boter, gezouten en gerookt vleesch en margarine, en vooral haar in overweging te geven of 't niet wenschelijk ware, dat zij zich tot hetzelfde doel in verbinding stelde met andere landen. Op den twijfel, door de Ned. Ind. geopperd, of de 25ste October a. s. wel een geregtvaardigde datum is voor de viering van het voorgenomen Europeesch spoorwegfeest, daar toch reeds in 1874 het halve eeuwfeest van den Darlington-spoorweg werd herdacht, antwoordt de Stoompost bevestigend. Het is waar, de eerste Europesche spoorweg werd reeds den 27 September 1824 voor het vei keer geopend; maar de daarbij gebezigde trekkracht bestond in paarden. Eerst den 25sten April 1829 weid door de maatschappij, welke den weg exploiteerde, een prijsvraag uitgeschreven voor een locomotief, beantwoordende aan zekere door haar gestelde eischen; en den 25sten October 1829 had de beproeving plaats van vier locomotiven, op die prijsvraag ingezonden. liet was alzoo op dien datum, dat de locomotief van Stephenson het eerst over de rails rolde. Omtrent de Deensche boterbereiding, volgens het Sehwartz-systeem toegepast in Nederland, schrijft Julles van Hasselt nog het volgende: „Door eenige veehouders in Friesland en Overijssel wordt in twijfel getrokken of met het Schwartz-systeem wel zooveel boter uit hetzelfde aantal liters melk verkregen wordt als met de oud-IIollandsche wijze van boterbereiding. Door anderen wordt zelfs pertinent beweerd, dat het Schwartz-systeem minder boter oplevert. Daar zulke ver klaringen wel ligt kwaad zouden kunnen doen aan de goede zaak, acht ik mij verpligt het volgende ter kennis te brengen van belanghebbenden: Op de modelhoeve te Wittenstein, gemeente Kamperveen, waar de eigenaar sedert 16 maanden met het beste gevolg het Schwartz-systeem invoerde, heeft de ondervinding geleerd, dat er met deze methode evenveel boter gekarnd wordt als op de oud-IIollandsche wijze. Men heeft er de proef op de som gekregen, door de afgeroomde melk te karnen, en het bleek dat er toen hoegenaamd geen boter- deelen achtergebleven waren. Zulks is niet eenmaal, maar bij herhaling geschied. Men heeft er voorts op de oude manier proeven genomen en er werd bij die gelegenheden volstrekt niet meer boter verkregen uit hetzelfde aantal liters melk dan met het Schwartz-systeem. Omtrent de inrigting op genoemde modelhoeve kan ik o. a. het volgende melden: Men heeft er langwerpige, vertind ijzeren melkkoelvaten, inhoudende 40 liters, bij een hoogte van 50 cM. en een doorsnede van 47 bij 17 cM., waarin de aanwezige melk binnen hoogstens 15 minuten van 35 op 10 graden Celcius door middel van koud water wordt afgekoeld en op laatstgemelde temperatuur gehouden. De room (door koud water steeds zoet gehouden) wordt vervolgens met een vertind ijzeren ovale lepel van de melk afgeschept en ten laatste verwarmd tot op 14 graden, even vóórdat hij in een Lefeld's horizontaal ronddraaijende karn wordt gekarnd. Na precies een half uur te hebben gekarnd is de boter groot en geschikt om, zonder te zijn gewasschen, met de Ahlborn's kneedmachine te worden gekneed. Gemelde kneedmachine verdient alle aanbeveling. Zij voldoet uitstekend. De voordeelen, die het Schwartz-systeem oplevert boven de oud-IIollandsche wijze van boterbereiding, heb ik reeds vroeger opgesomd en behoeven dus thans niet te worden herhaald. Enkel wensch ik tot staving van mijn beweren, dat de boter, volgens het Schwartz-systeem bereid, zich uitmuntend conserveert, nog mee te deelen, dat op 18 Februarij jl. door den eigenaar der modelhocve te Wit tenstein een partijtje boter in blikjes naar Sidhoardja (Neêrlandsch-Indië) is verzonden, waarvan de bevinding ruim 3 maanden daarna, den 20 Mei, op papier gezet is, woor delijk luidende als volgt: „De boter volgens het Schwartz- systeem bereid heeft zich op de reis uitnemend bewaard en haar onvervalschten zuiveren smaak behouden. Ik acht ze voor winterboter beter dan alle hier in blik geïmpor teerde soorten, zelfs beter dan de dikwerf zoo geroemde Deensche boter." Er pleit bijgevolg alles voor om met de oud-IIollandsche manier van boterbereiding te breken en het verbeterd systeem zoodra mogelijk in te voeren. Veehouders, laat u nu niet langer afschrikken door praatjes van oningewijden en van hen, die er, om welke reden ook, lelang bij schijnen te hebben, dat alles maar blijft zooals het is. Vooroordeelen komen volstrekt niet te pas, daar waar de ondervinding dagelijks leert, dat 't nieuwe in alle opzigten het oude overtreft. Zorgt er vooral voor, dat de Denen, Zweden, Normandiërs, enz. u de boter en kaas niet van het brood eten, zooals de heer Edw. Rooze, te Londen, naar aanleiding van de internationale tentoonstelling te Kil- burn gehouden, zulks zeer karakteristiek onlangs uitdrukte. Wil men kippen van het ongedierte, waardoor zij vaak al te veel geplaagd worden, bevrijden, dan legge men zegt de Landbouw Kroniek versche takken van gewoon elzenhout (Alnus glutinosus) in de hokken. Men moet ze dagelijks des morgens wegnemen, verbranden of vernietigen en door versch hout vervangen. Na dit eenige malen herhaald te hebben, zullen de kippen en haar hokken geheel van alle ongedierte bevrijd zijn. De heer John Ilullah, inspecteur van het Engelsche volksonderwijs, is onlangs met eene zending belast geweest -naar Duitschland, België, Zwitserland en Nederland, om verslag uit te brengen over de beste leermethode bij het zangonderwijs. Hullah is pas teruggekomen en tot groote verbazing der Engelschen en inzonderheid der Liverpool Mercury, waaraan dit berigt ontleend is, raadt hij aan de Xederlandsche leermethode voor Groot-Brittannië aan te nemen. Zijn oordeel over Duitschland is hoogst afkeurend Hullah noemt het „erger dan nutteloos" en de resultaten niet noemenswaardig. In Nederland, en met name te 's Gravenhage en Amster dam, vond de inspecteur het (legelijkste onderwijs en alhoewel nog geen officiéél besluit door de Londensche „Schoolboard" naar aanleiding van dit rapport genomen is, zoo laat het zich toch aanzien, dat Nederland in dit opzigt tot navolging zal aanbevolen worden. Dr. Christlieb, hoogleeraar te Bonn, deelt omtrent het opiuin-verbruik in het Chinesche Rijk, in een onlangs ver schenen studie belangrijke feiten en beschouwingen mede. Terwijl een honderd jaar geleden de invoer van opium uit Indië nog geen 200 kisten bedroeg en deze hoeveelheid bijna uitsluitend als geneesmiddel werd aangewend, werden in 1850 reeds 50,000 kisten ingevoerd en in 1875 meer dan 90,000, vertegenwoordigende een waarde van plus minus 12,000,000 p. st. en vrij wel de helft uitmakende van den geheelen invoer van het Hemelsche RijkDezelfde natie, zegt genoemde schrijver, die in de eerste helft der 19de eeuw door een heldhaftige daad den slavenhandel der zwarten heeft afgeschaft, offert thans elk jaar honderdduizenden Chinezen op aan de vrees om een deficit te krijgen in de Indische financiën. Het zal de schuld der Britsche staats lieden zeiven zijn, wanneer zij binnen kort de Engelsche eer voor de geheele wereld, tot zelfs in de oogen der Hindoes, bezoedeld ziet, door hunne schandelijke opium- politiek, die millioenen Chinezen te gronde rigt. De opium- handel neemt alles in beslag; geen straat meer is er inde stad, waar geen opiumwinkel gevonden wordt; het aantal huizen, waar men dit narcotisch gewas komt rooken, neemt dagelijks toe; te Ningpo, een stad van 400,000 zielen, telde de politie er onlangs 2700. Hoe verscheurend deze harts- togt is, ziet men aan het opkomend geslacht, dat vermagerd en met loodkleurige wangen langs de straten doolt. Aan het eind van zijn beschouwingen maant dr. Christlieb Engeland en China aan, om door krachtige maatregelen dit kwaad te keer te gaan. VisoliDeristen. Zaturdag avond kwam de Urker vloot binnen met kleine par tijen tongen (meestal kleine) en enkele mandjes scholletjes. lieden morgen arriveerde een gedeelte der visscliersvloot met weinig vangst. Tongen en tarbot bragten zeer hooge prijzen op. Tong gold 10 tot 50 cents en tarbot f 1 tot 12 per stuk; schol- letjes f 1.70 tot 2.70 per mandje; rog 57 a G4 cents per stuk. De vangst was niet groot door de windstilte van dezen nacht. Ecnociiiingcji, enz. Tot betaalmeester te Alkmaar is benoemd de heer jhr. G. J. M. Bowier, thans te Roermond. De luit. ter zee 1ste kl. I. Lagaay, geplaatst bij het korps torpe- disten der Marine, wordt op non-activiteit gesteld. Met den 26 dezer worden geplaatst: aan boord van het wacht schip te Hellevoetsluis de luit. ter zee 2de kl. G. de Fremery; aan boord van de monitor Krokodil de luit. ter zee 2de kl G. A. van der Mieden; aan boord van de opleidingsschepen Admiraal van Wasseneer en Anna Paulowna respectivelijk de luits. ter zee 2de kl. F. Böhtlingk en J. Lastdrager.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2