BEKENDMAKING. ADVERTENTIËN. Amerika nemen Canada en de Vereenigde Staten deel, uit Zuid-Amerika Costm-lliea en San Salvador. Uit Azië zal het geheele zuidoostelijke deel inzenden: China, Japan, Achter-Indië en de Maleische Archipel. Afrika zendt min stens visschen en visscherij-gereedschap van den Nijl. Onder de Europesche Staten wordt Nederland in de eerste plaats genoemd. Een grondbezitter in de nabijheid van Dusseldorp las in een Berlijnsch blad, dat iemand het middel ontdekt had om, door het strooijen van zeker poeder in het water, iederen vijver forellen te laten voortbrengen. Het kostte 6 mark. Indien de proef niet gelukte werden de 6 mark teruggegeven. De grondbezitter, wiens mond reeds naar forellen water tandde, schreef, met toezending van 6 mark aan het opgegeven adres, om dat poeder. Na eenige dagen kreeg hij de 6 mark terug, met het volgende schrijven: Het doet mij leed UEd. het verlangde middel niet te kunnen zenden. De zaak betrof een wedding schap. Ik had namelijk met een vriend gewed, dat men zelfs het onzinnigste kon laten drukken en er altijd waren, die het geloofden. UEd. is reeds de negen-en-dex-tigste. Het blijkt dat het huwelijk van mejufvrouw Clotilde Loiset, de bevallige paardrijdster uit het circus-Renz, met den Prins van Reuss, toch niet zoo schitterend is als het schijnt. Genoemde Prins toch is wel lid van de Köstritzer tak van het Vorstenhuis Rouss-jongere-linie, doch werd reeds den 14 November 1876 door het geregtshof te Gera als verkwister onder curatele gesteld. Ook werd hij in 1877 failliet verklaard, doch waarschijnlijk omdat er geen actief is hebben de schuldeischers in zijn vorstelijken boedel daarvan sedert dien tijd niets meer vernomen. Zwitserland- Uitstapjes in de Alpen hebben dezen zomer voor vele touristen een treurigen afloop gehad. Dit blijkt uit de volgende lijst van ongelukken: Eerst vergde de Pilatus zijn offer. Evenals verleden zomer, was het een botanist, die bij het zoeken van planten in de diepte stortte. Een jong Amerikaan, dr. Mosely, verloor bij het afdalen van den Matterhorn het leven. Hij wilde niet aan het touw gaan en boette zijne roekeloosheid. Hetzelfde lot trof een Engelschman bij het beklimmen van de Diablerets. Een inwoner van St. Gallen, die met zijne verloofde een berg nabij die plaats beklommen had, viel in een afgrond dood mede bij het jagt maken op edelweiss. Een Duitsch student, zonder gids de Schynige Platte afdalende naar den kant van Zweilütschinen, gleed uit op het glibberige gras, rolde in de diepte, en ligt hopeloos. Diezelfde berg, die waarlijk niet tot de moeijelijke of gevaarlijke behoort, werd verleden Dingsdag ook een Zwitsersch geleerde noodlottig: professor Leuenberger, uit Bern. Dingsdag ook werden twee personen, vader en zoon, gedood door een val van de Leissgrat. Eindelijk hadden twee ongelukken plaats door het omslaan van rijtuigen in of bij de diepten, die de meeste bergwegen bezoomen. Eene Amerikaansche en eene Fransche dame kwamen daarbij om. Beristen MreMs ie StoomyaartmaatscliaDDij Nederland Madura 1 September van Port-Saïd vertrokken. Conrad16 Augustus van Batavia vertrokken. Voorwaarts 30 Augustus van Batavia vertrokken. KoninginEmma 17 Augustus te Batavia aangekomen. Prins Hendrik. 29 Augustus te Batavia aangekomen. Celebes23 Augustus van Suez vertrokken. Kon.derNederl. 3 September van Port-Saïd vertrokken. PrinsesAmalia. 2 September van Southampton vertrokken. Prins v. Oranje. Vertrekt 13 September van Amsterdam. Prinses Marie. Vertrekt 27 September van Amsterdam. JavaIn de Tndiscbe wateren. WeêrM® Waarnemimen te Helder. (LaMsM) September. c P Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Voehtigh. procent. Toestand van de zee. Stand.Afw. Stand. Afw. 3 12 zvvtz. 9k. 765.47!- 4.67 16.2 - 1.7 0.71 Golvend 4 8 wnvv. 1.7„ 762.72 - 1.92 15.2 - 0.7 0.82 Slecht. 4 12 ntw. 2„ 764.43 - 3.63 I 14.8 - 3.0 0.91 Weêrsgesteldheid: 3 Sept. 12 u. Helder, beneveld, winderig. 4 Sept. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 4 Sept. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, koel. Normale regenhoeveelheid voor Augustus 81.6 mM. Waargenomen in Augustus 1879 106.9 Normale temperatuur voor Augustus 17.63 graden Celcius. Waargenomen in Augustus 1879 16.54 Haven van IJmuiden. Binnengekomen 1 September. Annie Royden, Best, Calcutta; Peter Jebson, st., Piume. 2 September. Geertruida, st., Cardiff; de Ster, Teensma, Nerva; Drammen, st., Drammen; Familiën, Nielsen, Hernosand. 3 September. Cinque, Chiappella, llangoon; George Wascoe, st., Taganrog; Cymbeline, st., Odessa; Osborne, st., LeithMathilde, Edwardsen, Laurvig. Vertrokken 2 September. Der Wanderer, Kröhn, PkiladelpliiaJan v. Galen, Vos, Lorient; Mathilda, Wirkki, Erederik, Talvar, beiden Newcastle; Nymph, Poyen, Regina, Pedersen, beiden Sundswall; Cupido, Johannes, Witeh, Yggesetk, beiden Drammen; Geertruida Cornelia, Teensma, Avontuur. 3 September. Eddystone, st., Huil; Bérénice, st., Reval; Anna Maria Wilhelmina, de Jong, Riga. BurgerltUie Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWD: Geeue. GETROUWD: H. A. Hennekara en E. Gomes. J. H. Meijer en J. Rensmuag. BEVALLEN: K. Akkerman, geb. Krijgsman, D. T. de Jong, geb. de Waard, D. OVERLEDEN: J. Bakker, 9 maanden. A. Groen, bijna 8 jaren. Gemeente TEXEL. Van 28 Augustus tot 3 September. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geenc. GEBOREN: Marinus, zoon van Gomert Witvliet en Wilhelmina Bakker. Johannes Gerardus, zoon van Johannes Gerardus Moojen en Antje Keijzer. Keetje, dochter van Jan Blom Cz. en Hendrikje Zegel. OVERLEDENGeene. Gemeente ANNA PAÜLOWNA, Van 1 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDQ. van Nuland en M. Wortel. J. Aris en M. Schouten. BEVALLENE. Marchand, geb. de Leeuw, Z. M. Weij, geb. Konijnsberg, 2 D. G. Geerligs, geb. Schothorst, D. N. Zeegers, geb. Noorden, D. A. de Nijs, geb. Bruineman, 1). T. Schilder- mau, geb. van Eeten, D. J. van der Werf, geb. Koster, 1). J. Heiligenberg, geb. Zwaag, D. A. C. Schenk, geb. Sipman, D. G. Kossen, geb. Klare, D. A. Wagemaker, geb. Iloogeboom, Z. OVERLEDENI. J. van der Wel, 6 jaren. D. van Zandwijk, 12 maanden. T. de Graaf, geb. Keijzer, 47 jaren. G. Kuijper, geb. Kerkmecr, 41 jaren. Levenloos aangegeven 2. Gemeente WIERINGERWAARD. Van 1 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: H. Koning, geb. Sloot, Z. OVERLEDENM. de Leeuw, 4 maanden. J. de Ruiter, 4maanden. Gemeente ZIJPE. Van 16 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENTrijntje, dochter van Pieter Brommer en Immetje Stins. Aaltje, dochter van Jan Rong en Trijntje Borst. Dieuwertje, dochter van Simon Brommer en Neeltje Beek. Trijntje, dochter van Pieter Voorthuijsen en Maartje Keijzer. Anna Maria, dochter van Jan de Wit en Hendrica Kampers. Dieuwertje, dochter van Jan de Boer en Antje Meijns. Maria Cornelia, dochter van Dirk de Graaf en Grietje Smit. Meijert, zoon van Pieter Schenk en Dieuwertje Nieuwland. Dirk, zoon van Cornclis Mulder en Neeltje Edses, wonende te Haarlem. OVERLEDEN: Louw, 5 maanden, zoon van Hendrik Breet en Neeltje Brommer. Geert, 17 maanden, zoou van Hendrik Voerman en Aaltje Kampermand, wonende te Hoogeveen. Klaas Neefjes, 57 jaren, echtgenoot van Floris Geel. Maria, 3 weken, dochter van Willem Hartog en Annaatje Kruijsveld. Anna Maria, 6 dageu, dochter van Jan de Wit en Hendrica Kampers. Maartje Platvoet, 44 jaren, echtgenoote van Jan Bastiaan. Gemeente St. MAARTEN. Van 12 Augustus tot 2 September. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Jannetje, dochter van Cornelis Groet en Guurtje Rentenaar. OVERLEDENWillemtje, 7 weken, dochter van Jan Blom en Aagtje Admiraal. Gemeente ZUIDSCHARWOUDE. Van 1 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENCatharina, dochter van Willem Heilig en Dorothea Kramer. Martinus, zoon van Pieter Zut en Aagtje Kramer. Aafje, dochter van Cornelis Bak en Maartje Smit. Simon, zoon van Jan Rol en Grietje Vredenburg. OVERLEDENJan Stuurman, 9 maanden, zoon van Dirk Stuurman en Fijtje Olto. MarK.ttoerigten. Amsterdam, 2 September. Rogge op levering iets lager afge geven, Oct. f 155, 154, 153, 154, Maart f 167, 166. Raapolie flaauw, Oct. f 31f, Nov. f 32. Petroleum loco f 8£ E. gehouden, Sept. f 8} betaald. 3 September. Tarwe op levering lager, Nov. f 285. Rogge onveranderd, jarige Galatz f 158, jarige Rostoff f 152; oplevering tlaauwer, Oct. f 153, Maart f 166, 165. Boekweit. Van nieuw gewas werd nog niets aangeboden. Op sommige landmarkten waren reeds de vorige week eenige bagatellen aangevoerd, zeer wak, ligt van gewigt en met schot bezet, tenge volge van de zware regens in de laatste helft van Augustus. Nu, bij de verbeterde weêrsgesteldheid, heeft men veel hoop nog een redelijk gewas in te oogsten. De kwantiteit zal in geen geval groot zijn. In sommige kwartieren is dooreen op niet meer dan een half gewas te rekenen, terwijl van andere streken de berigten iets gun stiger zijn. Wat de kwaliteit betreft, is nog veel afhankelijk van de verdere weêrsgesteldheid gedurende de volgende 2 a 3 weken. Over de vermoedelijk te bedingen prijzen is met geene mogelijkheid iets te bepalen, doch men wachte zich wel de laatste prijzen, voor de' jarige Boekweit bedongen, tot basis te nemen, wijl zulks slechts kleinigheden waren aan hoogstbenoodigden. Koolzaad: Najaar onveranderd, Voorjaar f 1 hoogcr; Oct. f339, April f 353. Raapolie nagenoeg onveranderd, Vliegend f 32|, Oct. f 32J, Nov./Dec. f 32$. Mei f 33jf. Lijnolie willig, Vliegend f 31^, Oct. f 31, Sept./Dec. f 30^-, f, Jan./Mei f29£, Petroleum loco f 8J, Sept. f 8J betaald. Vette Kalveren 1ste kw. 85 c. en 2de kw. 70 c. per KG., Gras- kalveren f 17 a 30, nuchtere Kalveren f 9 a 16, vette Varkeus 43 a 52 c. per KG. Rotterdam, 2 September. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1360 Runderen, 267 vette en Gras-Kalveren, 14 nuchtere Kalveren, 1684 Schapen en Lammeren, 388 Varkens en 144 Biggen. De prijzen waren: Runderen lste kw. 82, 2de kw. 66 en 3de kw. 50 c.Kalveren lste kw. f 0.90 en 2de kw. f 0.70; Schapen 85 c.Varkens 46 a 53 c.; alles per KG. Boter, lste kw. f 56, 2de kw. f 53, 3de kw. f 50. Schiedam, 3 September. Jenever f 14,75, Amst. proef f 16, Moutwijn f 9,25 per N. vat. Kampen, 2 September. Hooi. Buiten f 18.a 19.binnen f 14.— a 15.—. Wijhe, 1 September. De Veehandel is in de afgeloopen week in deze streken eenigszius gedrukt geweest, men kon voor de meeste Veesoorten de prijzen van de vorige week niet bedingen. Naar vet en neurend Vee, alsmede naar flinke Melkkoeijen was nog de meeste vraag; vette Koeijen lste kwal. waren prijshoudend. De handel in vette Varkens was weder zeer levendig, alles werd ruw verhandeld voor 45 a 51 cents per KG. SCHAGER MARKT VAK HEDEN. PER TELEGRAAF. 7 Paarden f 30al80 100 Lammeren f 12 a 20 Ossen a 6 Bokken&Geitcn - 1 a 6 Stieren - 70a 90 16 magere Varkens - 12 a 20 100 Gelde-Koeijeu - 90a210 18 Biggen - 5 a 8 Kalf-Koeijen - 240a270 Kippen c. 30 al50 Vaarzen - 90al90 Eenden a Hokkelingen - a Boter per kop - 80 a 95 8 Nucht.Kal veren - al6 27 Kaas per KG. - 30 a 40 Rammen - a Kip-Eijeren per 100 -300 a325 1170 Schapen - 16a 33 Eend-Eijeren - a V er volg N ieuwstij dingen. Het Nederlandsche barkschip Susanna Elisabeth, kapitein A. F. Bouchier, - van New-York naar Stettin, passeerde 31 Augustus jl. Dungeness; 22 dagen reis. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 3 dezer: „Jl. Maandag avond hield de afdeeling van Volksonderwijs alhier eene vergadering, waarin de heer W. Bronkhorst verslag uitbragt van de werkzaamheden door hem verrigt bij het deelnemen aan den cursus voor handenarbeid, die in de vorige maand te Rotterdam gehouden werd, onder leiding van den heer Groeneveld. De heer Bronk horst behoorde onder de weinigen, die vanwege de Vereeniging Volksonderwijs eene toelage hiervoor genoten. Ten einde te beter te kunnen oordeelen over de resultaten van het bijwonen van den cursus, had de heer B. al de voorwerpen, door hem te Rotterdam vervaardigd, op de bovenzaal van het logement Veerburg geëtaleerd. Voldoende werd door hem verklaard, op welke verschillende wijze een en ander werd gemaakt, 't geen op de aanwezige leden den besten indruk maakte. Eenparig verklaarde men dal' de verwach tingen verre waren overtroffen, en dat de menigte artikelen, bestaande uit carton, hout en vlechtwerk, niet alleen het bewijs gaven van buitengewone vlijt, maar tevens van handigheid, juistheid en netheid. Bovendien had de heer B. de theorie met de practijk vereenigd, door schriftelijke opheldering en verklaring. Het was aller wensch, dat de heer B. tor belooning zijner moeite en van zijh inspannenden arbeid, rijkelijk, ook in stoffelijke mate, de vruchten er van moge inoogsten. De handenarbeid, op deze wijze voor kinderen aange wend, is niet alleen eene uitstekende oefening voor oog en hand, maar tevens eene alleraangenaamste uitspanning door inspanning. De zucht tot zclfwerken wordt er door aangekweekt en bevorderd, en de voorwerpen door eigen hand vervaardigd, toonen den leerling, dat men kan wat men wil." „Gisteren begonnen alhier de aangekondigde volksvermakclijkheden met eene harddraverij aan den Stationsweg. De prijs, bestaande in een fraai tilbury tuig-, werd behaald door een paard van den heer D. Geerligs, bereden door B. Schreuvs; de eerste premie, zijnde een hoofdstel en paardendek, door een paard van den heer G. van Mullem, bereden door J. van der Wel en de tweede premie, een zweep, door een paard van den heer J. Gijzen, bereden door T. de Wit. Heden zijn de vermakelijkheden voortgezet met mast- klimmen, zakloopen en aardappelenrapen, terwijl een vuurwerk op het Oude Yeer, dat goed slaagde, het eind van 't feestprogramma was. Gisteren avond, zoowel als heden, eindigden de feestelijkheden met den traditioneelen dans. Alles is in de beste orde afgeloopen." Men schrijft uit Schagen, dd. 2 dezer „In de op heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente, werden, na de opening daarvan, geïnstalleerd de her benoemde leden, de heeren C. Smit en .Tb. Stammes, en het nieuw benoemde lid J. Noë Sr., welke heeren, na aflegging der gevorderde eeden, zitting namen. Daarna werd tot wethouder herbenoemd de heer C. Smit, terwijl vervolgens tot ambtenaar van den burgerlijken stand, in plaats van wijlen den heer Jl). Denijs Wz., werd benoemd de heer Jn. Govers. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de commissie, van 's Rijks wege belast met het onderzoek der terreinen, aangeboden voor den bouw daarop eeuer kantonnale griffie, de voorkeur had gegeven aan de Rozen weide op de Laan, en dus dit terrein was aangewezen. Alsnu was aan de orde de nadere behandeling van het adres der commissie voor de departementale bewaarschool alhier, om'eene tweede subsidie ten behoeve dier inrigting, waarover in de vorige vergaderiug de stemmen staakten en 't welk mitsdien was aan gehouden. Vóór de stemming werd gelezen een nader schrijven der commissie, waarbij door deze werd beweerd, dat de door haar, in strijd met hare bevoegdheid, gedane uitgaven, niet gelijk in de vorige vergadering was gezegd ongeveer f 200, maar slechts ruim f 100 bedragen. Daarna werd met algemeene stemmen besloten 1. dat eene subsidie zal worden verleend; 2. dat die zal bedragen f 200zullende der commissie tevens het uitdrukkelijk verlangen des Raads worden kenbaar gemaakt, dat zij zich heeft te onthouden van uitgaven, welke wat aangaat de herstellingen enz. aan de bewaarschool, uitsluitend tot de competentie der eigenaresse, de gemeente, behoore». Er komt in behandeling een adres der afdeeling Schagen van de Maatschappij ter bevordering der Bouwkunst, houdende het verzoek om, ten behoeve der bouwkundige teekenschool, gedurende den cursus 1879/S0 van gemeentewege eene subsidie te mogen genieten groot f 50. Toegestaan met algemeene stemmen. Daarna geschiedt voorlezing van: 1. een adres van P. Caarls, betreffende de vergunning tot het maken van twee hoofden in de vaart achter zijne woning, om aldaar des gevorderd een losse brug te kunnen leggen in het belang van zijn bedrijf, welk adres ter behandeling werd gerenvoyeord aan het dagelijkseh bestuur2. eene dankbetuiging van den gemeente-veldwachter J. Oudshoorn, voor de gunstige beschikking van den Raad op zijn adres om verhooging zijner jaarwedde, welk schrijven werd aangenomen voor kennisgeving. Bij de nu volgende rondvraag zegt de heer Govers, dat z. i. nu nog definitief door den Rand moet worden besloten tot den aankoop van het terrein voor den bouw eener kantonnale griffie. De voor zitter laat daaroji voorlezen het concept-raadsbesluit deswege, 'twelk met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Daarna wordt de vergadering gesloten." Correspondentie. Twee ingezonden artikelen ontvingen wij voor dit nummer te laat en wachten op plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER vestigen bij dezen de aandacht van de belanghebbenden op eene bekendmaking van den Heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, geplaatst in de Staatscourant van den 22 Augustus 11., No. 194, van den volgenden inhoud: „In de instructie, gegrond op art. 9 van het reglement betref fende de zamenstelling, het onderzoek en den ijk der gasmeters, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 12 September 1874 (Staatsblad No. 128) is o. a. bepaald: „Bij de afgifte van eiken geijkten natten gasmeter wordt eene aanwijzing met schets afgegeven, waaruit blijkt op welke wijze de gebruiker den waterstand in den meter kan houden op het peil, waarbij de meter juist aanwijst. Deze aanwijzing is besterad voor den gebruiker van den meter, terwijl door den ijker eeue dergelijke aanwijzing op het deurtje van de wijzerinrigting geplakt, en van de aandacht der gebruikers steeds zooveel mogelijk daarop geves tigd wordt." Aangezien het gebleken is, dat deze aanwijzingen en sehets- teekeningen niet altijd in handen komen vau de gebruikers der gasmeters enniet zelden door overplakking of op andere wijze onleesbaar worden gemaakt, worden belanghebbenden op het boven staande opmerkzaam gemaakt en wordt hunne aandacht er op gevestigd dat, in geval van verlies van bedoelde aanwijzingen, exemplaren daarvan aan de voor den ijk van gasmeters opengestelde ijkkautoren kosteloos verkrijgbaar zijn. Helder, 2 September 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOS3E, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULOWNA maken bekend, dat op gisteren den Raad aangeboden en gedurende de eerstvolgende veertien dagen, op de Secretarie der gemeeete, voor een ieder ter lezing nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld de begrooting der plaat selijke inkomsten en uitgaven voor bet dienstjaar 1880. Anna Paulowna, den 8 September 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. Na een smartelijk lijden van slechts drie dagen, overleed heden onze lieveling ADRIANA, in den aanvalligen leeftijd van bijna acht jaren. P. GROEN. A. J. GROEN—SWERVER. Nieuwediep, 2 September 1879. Eenige en algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3