Ingezonden IVIededeelingen. KERSTMIS en NIEUWJAAR. vreeselijk zijn getroffen. Tot dat einde eirculeeren bij de ingezetenen van genoemde stad inteekenlijsten. De rekening en verantwoording, nismede de gelden, zullen aan den weleerw. lieer D. Post, als lid der com missie, worden overgelegd." Oude Schild, 1 December. „In de sociëteit Neptunus zal- morgen avond als spreker optreden de heer G. Klazinga." „Op den 13den December e. k. zal onze afdeeling Volksonderwijs eene openbare bijeenkomst houden, die ook door niet-leden kosteloos kan worden bijgewoond. De spreekbeurt zal alsdan vervuld worden door den heer W. Mets Tz." Den Hoorn, 1 December. „Naar wij vernemen zullen de heeren Muller en Mets aanstaanden Donderdag voor lezingen houden tegen een entree van vijftig cents, ten voordeele der twee weduwen en hare kinderen, die in den storm van 12 November jl. hunne mannen en vaders ver loren. Wij wekken onze dörpsgenooten tot algemeene deel neming op." Door den Raad der gemeente Haringkarspel is de heer P. Appelboom, hoofdonderwijzer te Waardland, op zijn verzoek, in die betrekking verplaatst naar de openbare lagere school te Kerkbuurt, welke plaats vacant was geworden door het vertrek van heer P. Baekum Pastoor naar Oost-Indië. Bij de publieke verhuring van 26 hectaren wei- en ruim 1 hectare bouwland, behoorende aan de gemeente Oud- carspel, ten vorigen jare voor f 2636 verhuurd, werd de pachtsom thans verhoogd tot f 3224. Wel een bewijs van welvaart, tegenover de algemeene klagten, in dezen afge- loopen zomer, van lage prijzen der producten. Dat men, niettegenstaande den minder voordeeligen zomer, voor best land nog goed geld durft besteden, bleek een paar dagen geleden, toen bij publieke veiling te Hoog karspel 7 hectaren en 62 aren weiland met een oud huis voor f 3750, behalve de verhooging, werd toegewezen. Besloot het departement Kolhorn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in eene vorige vergadering het volkspetitionnement te ondersteunen, in de vergadering van jl. Donderdag werd met algemeene stemmen aangenomen, dat vanwege het departement aan de ingezetenen der gemeente Barsingerhorn c. a. eene circulaire zal worden uitgereikt, waarin wordt uiteengezet de hooge noodzake lijkheid om een adres te onderteekenen, dat van overheids wege wettige bepalingen vraagt tegen het misbruik maken van sterken drank. Zoowel te Barsingerhorn als te Kolhorn zal op nader te bepalen dagen een bijeenkomst worden gehouden in de daarvoor reeds bereidwillig afgestane kerk gebouwen, alwaar, na breeder uiteenzetting van het doel van genoemd petitionnement, het adres der Maatschappij ter teekening zal worden aapgeboden. Te Lutjebroek wist iemand 's nacht in 't pakhuis van een winkelier te komen, om te zien of er ook iets van zijn gading te vinden was. Een baal rijst scheen hem 't meest toe te lagchen. De voor het doel meêgenomen zak was spoedig voor een groot deel gevuld en de terugtogt aan genomen. Zonder eenig gevaar van te worden ontdekt bereikte hij zijn woning, waar hij 't gestolene onder een hoop stroo verborg, 't Ontwaken na zulk een nacht van werkzaamheid was minder aangenaam. De winkelier, des morgens in zijn bergplaats komende, zag wat er gebeurd was en tevens welke weg door den dief was genomen, daar de rijst korrels, die tengevolge van een gat in den zak waren uitge vallen, aanwezen in welke rigting de dader zich had verwijderd. Jl. Donderdag is in de school van het Wale Wees huis te Amsterdam een droevig ongeluk gebeurd. De hulponderwijzer, belast met het toezigt op de kinderen, die wegens den afstand hunner woning of om andere rede nen „overgebleven" waren, had zich eenige oogenblikken moeten verwijderen en vond, toen hij op een angstgeschrei toeschoot, een der meisjes met brandende kleederen. Het tienjarigjkind had de onvoorzigtiglieid gehad den kagchel te openen en er in te pooken, met het ongelukkig gevolg, dat hare kleederen vlam vatten. De onderwijzer liet dadelijk hulp roepen en trachtte te vergeefs met de handen het vuur te blusschen. Het kind liep in haar angst de school uit en de gangen door, waar de portier toeschoot, onder den besneenwden lindeboom had toegefluisterd, hadden hem als eene boodschap des vredes in het oor geklonken; het waren zulke eenvoudige, kinderlijke woorden geweest, gevloeid uit een zalig, opgeruimd meisjeshart; dat was ware, echte liefde, die hem tegenblonkWare liefde? Neen die was er bijna niet meer. Zij gehoorzaamde haar vader immers zoo gewillig, toen deze zeide: Gij. wordt ongelukkig zie van hem af! Maar hij kon het haar niet euvel duidenhaar vader zal wel gezegd hebbenhij bemint u niet; hij wil alleen uw geld. Dat was al genoeg; maar wat zou dat andere zijn met grootmama? Baron Frits en Lisette! Erving had ze dezen morgen genoemd, toen hij van de voornaamste reden zijner weigering sprak. God weet, wat er is voorgevallen; hij was zeer voorzigtig in zijne uitdrukkingen geweest, maar er is toch niets meer aan te doenHoe spoedig zal men in zijne garnizoens plaats hooren zeggen„do luitenant van Derenberg is ophij heeft alles verkwist natuurlijk schulden, dwaze schulden, dat zit in de familie; zijn vader heeft zich ook doodgeschoten; dat ziet men dagelijks het is naauwelijks de moeite waard er over te spreken." Lang zat hij zoo eu peiusde. Zijne moeder! Hij had haar tot steun moeten zijnja, zij zou zeker sterven, als hij heenging en Nelly, die arme kleine wanneer zij alleen overbleef? Hij sprong driftig op en rukte zijn uniform los; midden in het vertrek bleef hij staan en staarde naar den wanddaar had het portret der schoone Agnese Mathilde gehangen, dat hij uit de familiezaal gehaald had, dewijl het zoo sprekend op haar geleekhij had het afgenomen en omgekeerd op den vloer tegen den muur gezel, toen zij haar woord jegens hem brak; het stond nog altijd zoo. Hij ging er heen, nam het op en hing het op zijne plaats; het wonderschoone gelaat, met de diep treurige oogen, zag hem weder zoo vertrouwelijk, zoo onwederstaanbaar betooverend aan hij stond met over elkaar geslagen armen langen tijd in beschouwing verdiept. .Ta, het was de schuld van dit prachtige, goudkleurige haar, dut hij werd wat hij nu was, door een dwaze, onzalige harts- togt. Een oogenblik overviel hem een naamloos verlangen; zou zij een medelijdenden blik voor hem over hebben, zoo zij wist, hoever het met hem gekomen was? Hij lachte luid. Neen, die koude, heldere pogen, zij konden niet vriendelijk zien zooals deze; het portret geleek niet op haar, alleen het haar. Een bittere trek ver toonde zich om zijn mond„Zijn zij zonder nuk," mompelde hij, „zonder nuk? Geen enkele, niet ééne!" Hij hoorde niet, hoe zijno kamerdeur zacht en aarzelend geopend werd, hoe een bleek meisjesgezigt onzekere blikken naar binnen wierp, hoe eene slanke gestalte hem zacht en beschroomd naderde. Midden in het vertrek stond zij stilhare oogen staarden stijf op het goudkleurige vrouwenhoofd, waarop de jonge man nog onbewegelijk zijne blikken gevestigd hield; onwillekeurig maakte zij eene beweging om zich te verwijderen, toen hij zich omkeerde. H'ordt txroolgd.) haar in zijn jas opving en aldus de vlam uitdoofde. Het arme meisje had intusschen reeds zoo zware wonden ge kregen, dat zij, trots spoedige geneeskundige hulp, is bezweken. De heer Dirks, hoofdingenieur bij de Amsterdainsehe Kanaalmaatschappij, is gisteren van Amsterdam naar Parijs vertrokken, om over St.-Nazaire naar Panama te gaan, waar hij de opmetingen voor de doorgraving der landengte zal leiden. Omstreeks het begin van Maart denkt men met deze voorloopige werkzaamheden gereed te zijn. In eene buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Rotterdamsche Tramweginaatschappij, jl. Vrijdag gehouden, is uitvoerig gehandeld over de schorsing der directeuren van Maurik en van Wijck, die beiden, laatst genoemde op verzoek, ontslagen zijn. Er zijn zaken gebeurd, die niet in het belang der Maatschappij zijn en menig afkeurend oordeel is over beide directeuren uitgesproken. Zij zullen niet worden vervangen. Drie directeuren worden voldoende geacht. Een der aandeelhouders beweerde zelfs, dat een goede stalknecht beter was dan vijf directeuren. De grief werd ook geopperd, dat bij aanschaffing van het benoodigde de Rotterdammers stelselmatig waren voorbij gegaan, dat er veel boven de waarde was gekocht, met name de paarden en de tuigen, en dat van de tramwagens gebruik werd gemaakt door personen, die niet betaalden. Uit deze en andere opmerkingen van de aandeelhouders laat het zich verklaren, waarom men in Rotterdam zulk eene vijandige houding tegen de Maatschappij aan den dag legt. Een aantal Middelburgers met den burgemeester aan het hoofd, hebben jl. Zaturdag avond den luitenant ter zee A. de Bruijne, den wakkeren kommandant van onzen Noordpoolvaarder, de Willem Barendsz, een diner aange boden, waarbij het natuurlijk aan vaderlandslievende toasten niet ontbrak. Jammer, dat het zoo kort geleden ontvangen doodsberigt van Koolemans Beynen de feestvreugde eeniger- mate moest temperen. Aan diens verdiensten voor de zaak der Noordpooltogten werd door den held van 't feest zeiven een warme en diepgevoelde hulde gebragt. De sociëteit St. Joris had haar groote zaal voor de feestelijkheid afgestaan, die voor deze gelegenheid net en zinrijk versierd was. De ruimte van het weggenomen buffet werd geheel gevuld door een kunstmatige zee, met ijsbergen aan den horizon, waarop een vaartuig met zwel lende zeilen, de Willem Barendsz voorstellende. Boven het buffet hing onze Nederlandsche driekleur, door wind en sneeuwstormen gerafeld't was de vlag, die in liet gezigt van Frans Jozefsland van den mast. cler Willem Barendsz wapperde. Daarnevens prijkten het wapen van Zeeland en de jaartallen 1596-15971878-1879. Eene dame te Beek bij Nijmegen ontving de tijding, dat op haar lot in de Arnhemsche loterij een omnibus was gevallen. Om dezen prijs in haar bezit te krijgen, bestelde zij een huurkoetsier, die met 2 paarden naar Arnhem moest gaan en daar de omnibus in ontvangst nemen. Doch wie schetst de teleurstelling, toen de persoon, met de afgifte der prijzen belast, met de omnibus in de hand verscheen en aan den vrachtrijder een rijtuig overhandigde, dat in een bazar voor dertig cents verkocht wordt. Jl. Woensdag avond is een ingezeten van Leeuwarden, de heer J., door de gladheid gevallen en op de plaats doodgebleven. Voor de weduwe van wijlen den hoofdonderwijzer J. T. Huffman, te Heerenveen, die door een spoortrein is1' overreden en gedood, is door het Nederlandsche volk ruim f 6000 aan giften bijeengebragt. Ook te Groningen is op de weekmarkten aan de verkoopers van kunstboter een afzonderlijke plaats aan gewezen. Men schrijft uit Boijl (Drenthe), dd. 28 November jl.; „Dat, in weerwil van de slechte tijden, de moed onder de landbouwende bevolking in deze streken nog niet geheel is uitgedoofd, kan blijken uit het feit, dat twee boeren plaatsen, toebehoorende aan de kerk alhier, ofschoon zij voor vijf jaren aanzienlijk in huurprijs waren verhoogd en naar het algemeen gevoelen hoog genoeg stonden, thans bij publieke verhuring nog meer hebben opgebragt dan toen. De reden, waarom velerwege de huurprijzen der lande rijen zooveel teruggaan, moet voor een groot deel worden toegeschreven aan buitensporige opdrijving in de laatste jaren, zoodat menig huurder zelfs bij goede oogsten en hooge prijzen slechte rekening maakte. Het Maastrichtsche garnizoen zal, te beginnen met 1 Januarij a. s., zijn eigen slagterij hebben. De Graphie geeft het portret van Piet van Roijen, een Transvaalschen boer, die in den Zoeloe-oorlog aan de zijde der Engelschen vocht. De korte pijp in de regter- hand en links het glaasje met de kelderflesch op een tafel. De Graphie zegt van de Transvaalsche zaken, dat het beste zou wezen dat Engeland ongelijk bekende en het land aan de „Boers" teruggaf. Door een Engelsche firma zijn houten dameskragen en manchetten in den handel gebragt. Zij moeten op linnen gelijken, doch wat het voordeel is boven linnen, meldt de aankondiging niet. VlsolilDeristen. Heden is de geheele visschersvloot naar zee gezeild, terwijl gisteren daartoe geen gelegenheid bestond. De Middelliarnissche sloep Titia Jacoba, schipper M. van Delft, kwam gisteren avond alhier binnen met 3250 schelvisschen, waar van 2800 doode in bennetjes en in ijs gepakt lagen. De schipper hield zijne visch voor f 25 per honderd op. De schuitjes heden echter naar zee en de wind niet gunstig zijnde om „om de Zuid" te komen, 'verkocht hij ze voor f 16 per honderd. Deze visch is natuurlijk veel minder waard, dan die der Schokkers. De garnalen-visscherij is tijdelijk gestaakt door den slechten staat der markt in Engeland. Staten-Gteneraal. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 1 December. Aan de orde is de behan deling der Staatsbegrooting en meer bepaald die van Hoofdstuk II (Hooge Collegiën van Staat). Door den heer Corver Hooft werden bezwaren geopperd tegen 't gebruik makeu van de vergaderzaal der Tweede Kamer tot zamenkomst van een deel der ledeo, in den afgeloopen zomer. De Voorzitter hield herhaaldelijk het gebruikelijke en geoorloofde daarvan vol. Nadat betere regeling der werkzaam heden van den Raad van State was verlangd, werd dit Hoofdstuk unaniem goedgekeurd. FranlsLrUli. De begrafenis van den beroemden Comnuineman Ranvier heeft, hoezeer de regering het tegendeel schijnt gevreesd te hebben, tot geen de minste wanordelijkheid of mani festatie aanleiding gegeven. Naauwelijks 200 personen volgden liet lijk. Op het kerkhof werden drie redevoeringen gehouden. Een redacteur van de Mot d'Ordre maakte gebruik van de gelegenheid, dat er in den omtrek van Parijs schietoefeningen met zwaar geschut werden gehouden. Hij zeide o. a.: „Hoort gij het kanongebulder! Het zijn de kanonnen van hen, die ons hebben neergeschoten. De dood heeft met den overledene meer medelijden gehad dan de ministers Waddington en Leroyer, die hem niet uit zijn lijden wilden verlossen." De dragers riepen: „Leve de Commune!" en daarmee was alles afgeloopen. De Fransche dagbladpers is bezig een feest te orga- niseeren op groote schaal, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de slagtoffers der overstrooming, die onlangs een deel der Spaansche provincie Murcia heeft verwoest. De te Parijs gevestigde handelaars en industriëelen wensehen deze liefdadige pogingen van de pers te onder steunen, en een comitée, met den heer Jules Jaluzot, de bekende directeur der magazijnen du Printcmps, aan het hoofd, vormt met dat doel een reusachtige tombola, die op den avond van het feest in het Parijsche Ilippodrome gehouden zal worden. Uit naam van dat comitée doet de heer E. Elsbach, vertegenwoordiger van een aantal dag bladen in Nederland en zijne koloniën, een beroep op den liefdadigheidszin van onze landgenooten, in 't bijzonder van onze magazijnhouders en winkeliers, en rïgt tot hen het verzoek, ook hunnerzijds tot het welslagen van deze tombola bij te dragen, door toezending van voorwerpen, die verloot kunnen worden. De daarvoor bestemde voor werpen worden ingewacht aan het adres van den heer Jules Jaluzot, Grands magasins du Printcmps, te Roozendaal. Engeland.. Een zestigste aandeel in een der waterleidingen van Londen is dezer dagen in publieke veiling voor ruim 1 millioen gulden verkocht. In eene bijeenkomst van 5000 personen voerde de heer Gladstone jl. "Zondag te Edinburg op nieuw het woord. Hij gispte streng de financiële politiek der rege ring, als verkwistend en oneerlijk. De kosten van den oorlog in Afghanistan waren slecht geraamd en werden geheim gehouden tot na de verkiezingen. Vervolgens sprak hij in eene vergadering van 17000 menschen. Het oogenblik brak aan (zoo zeide hij), waarop de Turksche heerschappij aan den Balkan eindigen zal. Niet aan Rusland, of aan Oostenrijk, of aan Engeland moet nu dit erfdeel overgaan, maar aan de volken die deze streek bewonen, en die nooit weder onder het juk behooren te geraken van eene despotieke mogendheid. Er was waakzaamheid nooaig, niet slechts tegenover Rusland, doch ook tegenover Oostenrijk, dat wel ligt als heerscher zich voor Rusland in de plaats zou willen dringen. Dultsoliland. Prins Gortschakoff, de Russische Rijkskanselier, is jl. Zaturdag te Berlijn aangekomen en aan het hotel van het Russische gezantschap afgestapt. Hij zou waarschijnlijk Zondag avond de reis naar St. Petersburg voortzetten. Keizer Wilhelm heeft hem eene audiëntie verleend, welke gevolgd werd door een onderhoud van den Keizer met graaf Hatzfeld, Duitschland's vertegenwoordiger bij de Porte. Kerstmis en Nieuwjaar zijn aanstaandeDe ouders weten schier geen keuze te doen om de wensehen hunner kinderen te voldoen. Moeten zij speelgoed hebben? Neen, dat zou over 8 dagen stuk zijn. Iloe jammer van zooveel wegge gooid geld! Neen, dan is het beter een warm stuk kleëren te koopen, dat hun zal vrijwaren voor verkoudheid en voor alle ziekten, welke de winter met zich brengt. Raadpleeg daarom, voor die aankoopen, het schoone geïl lustreerde album van de BELLE! JABDIIVlÈRIü te Parijs, dat u op franco aanvrage gratis en franco wordt toegezonden. Ingezonden. Texel, 30 November 1879. Geachte Redacteur! 't Spijt me waarlijk, dat de heer de Mazure door mijn bekend verslag onaangenaam getroffen werd. Waarlijk, 't was niet mijne bedoeling iemand, wien dan ook, ergernis te geven. Levert een verslaggever critiek, dan moet die waar zijn; of moet men per se alles goedvinden? Ik geloof niet, dat de goede zaak door critiek geschaad zal worden; integendeel houd ik mij verzekerd, dat sprekers 't op prijs zullen stellen, wanneer ze weten, dat men ook te Texel weet te onderscheiden. Zeer wordt door mij elke poging van 't bestuur van ons Nut gewaardeerd, die't aanwendt om onze bijeen komsten gezellig en nuttig te doeu zija. In de laatste tien jaar heeft ons departement toenemende teekenen van leven gegeven; ik geloof echter, dat de lezingen niet te hoog mogen gaan, maar binnen de grenzen moeten blijven van 't begrijpen door de groote menigte. Wat mij betreft, ik heb 't reeds in mijn verslag gezegd, of verzweeg ik 't goede? dat de heer v. d. Linden een zeer begaafd spreker is; die zelf zou 't stellig laf vinden, als men kool ging verkoopen. Wat mijne critiek betreft van 't stukje in Groningsch dialect, niemand kan zeggen dat ik der waarheid te kort deed. Ik houd mij overtuigd, dat de spreker, die gemelde bijdrage ten beste gaf, iets veel beters en degelijkers kan leveren. Met den wensch, Mijnheer de Redacteur, dat ieder zich vau mijne goede bedoelingen moge verzekerd houden en dat de Afd. Texel der M. t. N. v. 't A. zich in voortdurenden bloei moge verheugen, heb ik 't genoegen te zijn UW VERSLAGGEVER. Corrosponaontio. C. de C. Uw artikel komt ons niet geschikt voor ter opname. BvirKorllJlte Stand. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD: B. Muller, stoker en D. Verberne. GETROUWDGeene. BEVALLEN: G. N. Zwaan, geb. van der Waard, D. G. Smit, geb. Oost, Z. en D. M. M. Keiler, geb. Mac Fee, Z. G.C. Bemard, geb. Souge, Z. J. de Wit, geb. van der Granff, D. OVERLEDEN V. Houtkoop, 57 jaren. W. Zaatman, 53 jaren. J. Klinger, 71 jaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2