IIELDERSt'IIE EN NIELWEDIEPER COURANT. Menws- ei Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 146. Vrijdag 5 December. Jaargang37. „W ij huldigen het goed e." Verschijm Dmgsdafj, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. w franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 16.1. Prijs der Advertentiën: Van 1l regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden niar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdajr vertrekt de mail naar Onst-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De BURGEMEESTER der gemeente ANNA PAULOWNA maakt bekend, dat tengevolge van liet afgraven van den lagen dijk, tussclien de Oudesluis en den Bocrmansweg. de passage langs dien dijk voor rij- en voertuigen tot nader order is AFGMSLOTJBV. Anna Paulowna, den 2 December 1879. De Burgemeester voornoemd, J. C. DE LEEUW, 1°. Burgemeester. HELDER en NIEUWED1EP, 4 December. Verscheidene onzer neringdoende ingezetenen hebben zich beijverd om zich voor het naderende Sint-Nicolaas- feest behoorlijk in te rigten, zoodat hunne étalages tot een bezoek uitlokken, 't Feest, dat wij in Wintermaand vieren, heeft dit bij de kermis vooruit, dat uitsluitend door plaatsgenooten wordt geprofiteerd van de voordeelcn, die het afwerpt. Onder de uitstallingen, die we op onze wandeling door de gemeente opmerkten, behoort vooral genoemd te worden, die van de heeren Nas en Comp., van onzen kant eene vermelding, van de zijde van 't publiek een bezoek ten volle waardig. In het kerkgebouw der Hersteld Evang. Luth. ge meente alhier had jl. Dingsdag avond eene openbare uit voering plaats door de Luthersche Zangvereeniging, onder de leiding van den heer J. II. J. Scnmidt. Een aantal keurige liederen, allen van godsdienstigen aard, werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. Naar wij vernemen, zullen in den loop dezer maand alhier twee Volksbijeenkomsten plaats hebben, en wel den 16 en den 30 dezer. De eerste zal uitsluitend bestemd voor mannen en gewijd zijn aan wetenschappelijke onderwerpen. De zuivere opbrengst van de Soiree der Sociëteit Mars. op jl. Maandag, bedraagt f 104.65. Eergisteren avond werd in liet lokaal Tivoli alhier door het gezelschap van de heeren Bamberg en Blaaser ten tooneele gebragt het drama: Millionair of galeiboef van J. Herman. De goede uitvoering deed den bijval van 't vrij talrijk publiek verwerven. Op liet tweetal voor leeranr aan het gymnasium te Doetinchem komt voor de heer L. A. Hissink Jr. van den Helder. Beroepen te Amsterdam ds. J. W. Felix, predikant te Utrecht. 29) LIESJE VAN BEN LOMPEN,VIOLEN. Naar het Hoogduitsch van W. Heimberg. Vervolg „Liesje!" stamelde hij, „biesje, gij hier?" Zij zweeg; maar zag hem bedroefd aan. „Wat wilt gij, Liesje?" zeide hij, zocht gij Nelly? Zij ik weet niet of „Neen," antwoordde zij, „ik kom om u." „Om mij?" vroeg hij zacht. „Ja. ik de angst dreef mij hierheen, Army. Uwe moeder was bij ons en vertelde, dat gij wildet O, ga niet heen, Army; ga niet heenIk overleef het niet," kreet zij en sloeg de handen voor het gloeyend gelaat. „Vraagt gij mij dat., Liesje? En toch hebt gij mij dezen morgen laten gaan?" vroeg hij bitter. „O, liet deed mij zoo oneindig leed, dat gij heengingt, Army maar duizendmaal meer grieft het mij, dat gij mij niet lief hebt-, dat gij mij alleen wilt om „Dat heeft uw vader u gezegd, Liesje!" „Ja! Eu is het niet waar, Army? En hoewel ik nog twijfelde toen uwe moeder straks bij ons kwam om hulp te vragen aan mijn vader, opdat gij niet zuudt behoeven weg te gaan, de wijde wereld in, toen moest het mij duidelijk worden, moest ik wel gclooven, waartegen mijn gansche hart zich verzette." „Heeft zij bij uw vader voor mij gebedeld?" vroeg hij luid en heftig. „Dat is sterk." „Zij heeft u zoo lief, Army; en zij wist immers niet, dat gij mij dat mijn vader zij zag hem angstig smeekend aan. #Ga niet heen, Army, ga niet heen Daar stond zij voor hem; bekoorlijk en eenvoudig zag zij er uit in haar kureublaauwe kleedde wimpers diep neergeslagen in maagdelijke verwarring; hare b >rst bewoog zich onstuimig uit angst voor hem, uit opgewondenheid over den stap, dien zij gedaan had een liarer lange vlechten was door het haastige loopen losgegaan en hing over haar schouder; zij bespeurde het niet; zij strekte de sidderende handen, gevouwen, smeekend naar hein uit, en hij waagde het niet, die te grijpen. Dat was zij immers, in den liefelijksten vorm voorgesteldde groote, alles overwinnende liefde van een vrouwenhart, waaraan hij zoo straks nog getwijfeld had „Wees niet trotsch, Army!" kwam het eindelijk met moeite over hare lippen, „om den wille uwer moeder en van mij. Ik zou immers mijn gansche leven lang diep ongelukkig zijn door het bewustzijn, u niet gered te hebben. Wij zullen goede vrienden zijn, goede vrienden, zooals vroeger, Army Eene lange pauze volgde; hij zag met afgewend gelaat voor zich, de armen stijf over de borst gekruist. Zij zag hem vragend aan langzamerhand bedekte een gloeijeud rood haar gelaat, de gevouwen handen lieten los en een paar griote tranen rolden over hare wangen. Een pijnlijk gevoel van schaamte vervulde brandend heet HH. MM. de Koning en de Koningin worden eerst den 31 dezer te 's Gravenhagc verwacht. Men kan de vaart over de Zuiderzee als gesloten beschouwen bij doorgaande vorst. De Vereeniging tot ontwikkelingvan den landbouw in Hollands Noorderkwartier hield den 26sten November jl. te Hoogwoud eene vergadering, onder voorzitterschap van den heer J. L. T. Groneman. Het bestuur deed de volgende mcdedeelingen 1. dat het adres aan de regering, strekkende om van Rijkswege twee afgevaardigden naar de zuivelbereidings tentoonstelling te Berlijn te zenden, zonder gevolg ge bleven was; 2. dat de regering op het adres, verzoekende om bij den invoer van Amerikaansche ossen scherp toe te zien op het gevaar dat van dien kant de longziekte zou ingevoerd kunnen worden, beiigt heeft, dat bier voor zal gewaakt worden zoodra het gevaar zich voordoet; 3. dat op de verzoeken om subsidie zoo van Rijks- als van provinciewcge voor de vergelijkende proef van zuivelbereiding afwijzend is beschikt. Vervolgens werd gerapporteerd, dat er geen antwoorden ingekomen waren op de uitgeschreven prijsvragen; dat de lezingen over de zuivelbereiding door den heer Marlett op de bestemde plaatsen gehouden waren; dat de proeven met de centrifugaal-roommachine van Lefeldt en Lentsch en de separator van Lavalle niet door gegaan waren wegens niet-nakoming van het contract tot levering der toestellen door genoemde fabrikanten, waarbij werd voorgelezen een missive van de heeren Eoeke en Huydekopcr, waarbij zij zich verontschuldigen als niet medepligtig zijnde aan de bezwaren, ondervonden bij het verkrijgen der laatstbedoelde machine. Tot onder-voorzitter werd gekozen mr. K. W. baron van Dedem, burgemeester te Hoorn. Als plaats waar de volgende vergadering zal gehouden worden, werd aangewezen de gemeente Winkel. Eindelijk werd liet volgende verslag benevens voorstel gedaan in zake de proefneming op het gebied van zuivel bereiding. Er zal genomen worden een vergelijkende proef op groote schaal, ten einde uit te maken wat in Noordholland betel en winstgevender is: de bereiding van kaas op do meest gebruikelijke manier, dan wel de boterbereiding volgens de Scliwaï tzsche methode. Daartoe is een boerderij gebuurd onder Berkbout, waar de melk van 40 beste koebeesten bij elkaar zal gevoegd worden en dan voor de eene helft tot kaas, voor de andere haar gemoed en benaauwde haar; zij keerde zich om en trad naar de deur. Buiten hoorde zij voetstappen, vlugge, welbekende voet stappen. Angstig dwaalden hare oogen door de groote kamer en bleven op de zijne rusten; ademloos bleef zij staan. „Tante," fluis terde zij, „zij zoekt mij." Maar op hetzelfde oogenblik stond Army naast haar en sloeg zijn arm beschermend om haar heen; verlegen en angstig zonk haar hoofd tegen zijn schouder; rij dacht, dat men het luide kloppen van haar hart moest kunnen hoorondaar ging de deur open onwillekeurig vlijde zij zich digler tegen hem aan, in de verwach ting, eene welbekende slem toornig en verwijtend te hooren spreken. Maar alles bleef stilde oude vrouw op den drempel stond onbe wegelijk, de oogen met eene smartelijke uitdrukking op liet tooneel vóór baar gevestigd; daar in het hooge, halfdonkere vertrek, juist onder de groote, uit herthoreus vervaardigde, lichtkroon, stond een jeugdig paar; bij had haar den arm om de tengere gestalte geslagen en drukte haar vast aan zich; somber zag hij naar de oude vrouw, als was hij boos op de stoorster; 't was een toonbeeld van het reinste geluk. „Dus is het toch zoo! Tegen liefde en dood is geen kruid ge wassen." Zij had er een voorgevoel van gehad, toen Liesje zoo haastig het buis verliet; zij was baar nageijld; maar wie kan met vijf en zestig jaren nog loopen, als peu jong ligtvoetig ding; zij kwam te laat! te laat! Het arme kind was met open armen in haar eigen ongeluk geloopen. „Liesje!" riep zij op een verwijtenden toon. Het meisje zag op en maakte zich los uit Army's armen. „Och, knor niet," smeekte zij zacht, „ik kon niet anders tante," en stak de handen naar haar uit. Zij trachtte daarbij te lngcben, maar het gelukte niet met geweld kwamen de tranen voor den dag; hartstogtelijk sloeg zij de armen om den hals der oude vrouw en snikkend klonk het nogmaals van hare lippen: „ik kon immers niet anders, tante ik kon niet! De volgende dag bragt slecht weder; bet dooide en de sneeuw was in eens verdwenen; de natte bruine takken strekten zich kaal naar den grammen hemel uit; daarbij stormde en raasde het inde lucht; de elzenboomen aan de molenbeek bogen en zwaaiden in den wind. Op den molen heerschle eene gedrukte stemming; de meiden in de keuken spraken zacht met elkander en de koetsier, die zich bij haar gevoegd had, krabde zich een paar maal met een veelzeggend gelaat achter de ooren. Uit de woonkamer drong de slem van den heer des huizes duidelijk tot bier door. De jonge baron was er. Gisteren was hij er ook al eens geweest en sedert zag Liesje zoó wit als de muur. Er moest iets niet in orde zijn, dat was zonne klaar; ook tante zag zoo zuur als azijn en dan de meester! De kamerdeur ging open en tante klom de trap op. zooals Doortje door een kier van de deur zien kon. „Let op, Mina, onze juffer heeft liet doorgedreven," fluisterde zij, „tante haalt haar naar beneden; nu waarom ook niet? Hij is een knap en voornaam beer, en lijden mogten zij elkaar al, toen helft tot boter zal vei werkt worden. Wordt bij de laatste bewerking de methode van Schwarz gevolgd, dan zal het bezwaar, dat het water in Noordholland niet geschikt is voor goede bereiding, voorkomen worden en opgeheven zijn. De voor dit doel bestemde boerderij zal, vooral wat de kelders betreft, belangrijke verbeteringen ondergaan. Daar de Vereeniging voor deze zaak geen subsidiën heeft kunnen verkrijgen en de sommen die zij daarvoor beschik baar gesteld heeft niet toereikende zullen zijn, zal het ver moedelijk tekort van f 1500 gevonden worden door inschrij vingen op een waarborgfonds. Deze voorstellen werden aangenomen; in de aanstaande voorjaars-vergadering zal blijken of het waarborgfonds vol- teekend is en de zaak voortgang kan hebben. Eindelijk werd besloten aan de regering drie adressen te rigten, als: 1. in zake de tongblaar en het klaauwzeer, ten einde met het oog op den uitvoer naar Engeland de maatregelen tegen deze ziekte te verscherpen: 2. in zake de afschaffing der evenredige hypotheek-regten 3. in zake de afschaffing der mutatie-regten. Welke beide afschaffingen door de Vergadering wenschelijk geacht worden. Vier landbouwers te Haastrecht hadden te zamen 25 loten in de Arnhemsche loterij genomen en hebben eene flinke dorschmachine van aanzienlijke waarde getrokken. Het mag de aandacht ook hier te lande niet ontgaan, zegt de N. Rott. Crt., dat voor de in deze maand December te houden Sinithfield-Show, de slagtersvereeniging te Londen heeft uitgeloofd een prijs van 25 guinjes en een van 10 guinjes voor den besten os en voor het beste paar schapen, „die het meest beantwoorden aan de eischen, welke thans aan het vlee^ch als voedsel worden gesteld." De bedoeling is en die moet zeer worden toegejuicht om tegen te gaan het misbruik, dat overvoerde, te vette dieren worden op den voorgrond geplaatst bij bekrooningen. Door den kommandant van het leger in Nederlandsch- Indië, die in Augustus en September jl. den staat van zaken in Atsjin heeft opgenomen, is, na zijne terugkomst op Java, aan den gouverneur-generaal een verslag over zijne bevinding uitgebragt, waaraan de volgende regelen zijn ontleend: „Over het geheel is de indruk van hetgeen ik te Atsjin zag zeer gunstig geweest, en geloof ik met den bevelhebber, dat, na het schitterend resultaat van de in het laatste jaar ondernomen operatiën, de tegenstand in Groot-Atsjin voor goed gebroken is, en ons gezag aldaar feitelijk gevestigd, al moet, om dit te bestendigen, nog veel gedaan worden eer de eigenlijke oorlog als geëindigd mag beschouwd worden." hij nog als kadet met verlof tehuiskwam." Peter krabde zich weer achter de ooren. „Nu," meende hij, „als ik mijnheer was, ik zeide neen, om de oude van het slot." „Pst!" waarschuwde Doortje, „waarlijk, zij komt de trap af; nu gaan zij in de kamer. Hoezee! een verlovingsfeest dat zal een pret geven." Het volgende oogenblik stond zij reeds weder bij de keuken tafel, met hare borden bezig, want zij hooide tante komen, die een oogenblik daarna de keuken binnentrad. Het oude gelaat teekeudc zorg en aan de oogen was het te zien, dat zij bitter geweend hadden; zoo dachten de meiden ten minste. Zij stond een oogen blik als in gedachten veizonken, toen nam zij haar sleutelbos en ging naar de provisiekamer. „Glazen, Doortje!" beval zij, toen zij met eenige flesechen wijn terugkwam „en doe een schoon voorschoot aan, als gij ze binnen brengt 1" Zij zette de flesschen op de keukentafel en ging, zich de oogen afvegeude, weder heeu. „Mijn God!" riep het meisje, toen zij met het ledige blad uit de woonkamer terugkwam, „moet dat eene verloving heeten? Het heele gezelschap zet een gezigt als bij een begrafenismaal; onze heer bijt zich op de lippen, alsof hij zijne tranen wil wegjagen de vrouw schreit, alsof Liesje dood was, en de tante ookmijnheer de baron zit als een stok naast onze juffer; ik zag juist, dat hij haar de hand kuste, alsof bij eene verloving niet een flinke kus behoort; en onze Lise ziet er uit God erbarme zich over haar; als dat eene gelukkige bruid moet wezen!" Ongeveer een half uur later verliet een jong bruidspaar het oude huis; aan het venster stond de .oude tante het na te zien en onder de linde keek het bleeke gezigtje nog eenmaal om naar het ven ster; er was niets op te bespeuren van het zoete zalige geluk, dat eene jonge kinderlijke bruid gevoelt; om den mond speelde een smartelijke treken de oogen spraken van angst en lijden. De bruidegom luid haar arm genomen en in den zijnen gelegd zwijgend 'ver volgden zij bun weg. Bij de oude linde gekomen, beefde de hanJ van het jonge meisje en werd haar gelaat voor een oogenblik met een donkeren blos c vertogen. „Zijt gij moede, Liesje? Ik liep te schielijk." „O neen, maar ik ik ben zoo bang voor uwe grootmoeder." Hij beet zich op de lippen, maar zweeg; hij verkeerde zelf in eene angstige spanning en keiulo zijne grootmoeder genoeg om te weten, dut zij tot elke lompheid in staat was. Zij traden nu de linden-allee in; de wind huilde door de hooge boomen en deed.de takken krakend tegen elkander slaan; het hooge bordes met zijne oude za-idsteenen beeren lag nat en donker voor hen. Onwillekeurig vielen Liesje's oogen op de poort. „Wat beleekent dat?" vroeg zy op eens, op de wapenspreuk wijzende. „Nunquam rcorsum! Nooit achteruit!" antwoordde hij. „Dat is goed," sprak zij, diep ademhalend, en versnelde haar tred. Zoo kwamen zij bij de torendeur; een oogenblik overviel baai- een gevoel van zwakheid. „Zal ik het kunnen verdragen, als zy

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1